Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet

Faqe: (2) [1] 2   ( Kalo tek postimi i parė i palexuar ) Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Kush thot se Lojrat nuk edukojne?
nightelf
Postuar nė: 13.07.2011, 21:17
Quote Post

Tėrė kohėn flas :)

Posti: Antarė
Postime: 6162
Antari Nr: 14553
Bashkangjitur: 24.03.2008

Ne norvegji ka ndodhe nje rast i jashtzakonshem, nje djal 12 vjecar ka shpetuar veten dhe motren e tij prej nje dreri. E cudishmja ketu eshte se aftesit per kete ai i ka mesuar prej lojes "World of Warcraft".

Fillimisht ai ka perdorur aftesine "Taunt", me te cilen ai ka terheq vemendjen e Drerit te vetvetja ne kete menyre menyre ja mundsoi motres se tij 10 vjecare te largohet prej vendit te ngjarjes. Pastaj djali ulet per toke dhe ben sikur ka vdekur, behet fjale per "Feign Death" qe gjithashtu e ka mesuar nga WoW. Dreri qe deri ne ate moment ka qene shum agresiv ka humb interesin ndaj tij dhe eshte larguar. (djali ka thene u be "Low-Level-Monster" smil3dbd4e5e7563a.gif smil3dbd4e5e7563a.gif smil3dbd4e5e7563a.gif EPIC WIN!!!

Djali kur e sheh se dreri ka ikur largohet gjithashtu prej aty. E le te thot ctash dikush se lojrat kompjuterike jane te kota

Fotografi e jashtme

----------------------------------------
«Närrisch, daß jeder in seinem Falle Seine besondere Meinung preist! Wenn Islam Gott ergeben heißt, In Islam leben und sterben wir alle.» (WA I, 6, 128) Johann Wolfgang von Goethe
----------------------------------
北方有佳人,绝世而独立。一顾倾人城,再顾倾人国。宁不知倾城与倾国。佳人难再得。
PM
Fidaim
Postuar nė: 13.07.2011, 21:21
Quote Post

Postime: 1885
Antari Nr: 22565
Bashkangjitur: 13.06.2009

Jo more,s'besoj qe ka thane dikush qe lojerat nuk edukojne. Problemi eshte qe lojerat elektronike e dembelav femiun,fizikisht.

Ne bėmė ēdo gjė nė tokė zbukurim tė saj qė Ne t’i testojmė ata qė tė shohim se veprat e kujt janė mė tė mirat. (Sure al-Kahf: 7)
PM
alboholic
Postuar nė: 13.07.2011, 21:25
Quote Post

Postime: 2433
Antari Nr: 17460
Bashkangjitur: 20.09.2008

Citim (nightelf @ 13.07.2011, 22:17)
Ne norvegji ka ndodhe nje rast i jashtzakonshem, nje djal 12 vjecar ka shpetuar veten dhe motren e tij prej nje dreri. E cudishmja ketu eshte se aftesit per kete ai i ka mesuar prej lojes "World of Warcraft".

Fillimisht ai ka perdorur aftesine "Taunt", me te cilen ai ka terheq vemendjen e Drerit te vetvetja ne kete menyre menyre ja mundsoi motres se tij 10 vjecare te largohet prej vendit te ngjarjes. Pastaj djali ulet per toke dhe ben sikur ka vdekur, behet fjale per "Feign Death" qe gjithashtu e ka mesuar nga WoW. Dreri qe deri ne ate moment ka qene shum agresiv ka humb interesin ndaj tij dhe eshte larguar. (djali ka thene u be "Low-Level-Monster" smil3dbd4e5e7563a.gif smil3dbd4e5e7563a.gif smil3dbd4e5e7563a.gif EPIC WIN!!!

Djali kur e sheh se dreri ka ikur largohet gjithashtu prej aty. E le te thot ctash dikush se lojrat kompjuterike jane te kota

Fotografi e jashtme

Hahaha Epic Win

Prej te gjitha lojrave a bash WoW ,
Shum njerez jan te smun prej ksaj loje, veshtire se mund ti rezistojsh - e di se edhe vet kam qen perdorues derisa e mshela acountin edhe i bonna ban krejta ip adresat
Kjo loje te ben te humbesh lidhje me realitetin , njoh njerez te cilet e luajne 10-15 ore ne dite , po ama asnje prej tyre ska mesu asgje ,

Alboholic 4 ever
41° 10′ 39″ N, 20° 40′ 44″ E
PMMSN
nightelf
Postuar nė: 13.07.2011, 21:32
Quote Post

Citim (Fidaim @ 13.07.2011, 22:21)
Jo more,s'besoj qe ka thane dikush qe lojerat nuk edukojne. Problemi eshte qe lojerat elektronike e dembelav femiun,fizikisht.

smil3dbd4e5e7563a.gif smil3dbd4e5e7563a.gif smil3dbd4e5e7563a.gif Kete djalin hic se kane bere dembel, jo vec qe shpetoi veten por edhe motren

@alboholic: edi edi si eshte vec njeher e kam luajt, kam shku ne fakulltet ne 8:00 ligjerata fillonte ne 8:15 nje shom me tha pervoe njiher si eshte smil3dbd4d4e4c4f2.gif pastaj me kujtohet ne 19:30 smil3dbd4d4e4c4f2.gif se ate dite me kishin ik te gjith ligjeratat dhe bera jemin se asnjeher do ta luaj!!! (but im still a NightElf smil3dbd4ddd6835f.gif smil3dbd4ddd6835f.gif )

«Närrisch, daß jeder in seinem Falle Seine besondere Meinung preist! Wenn Islam Gott ergeben heißt, In Islam leben und sterben wir alle.» (WA I, 6, 128) Johann Wolfgang von Goethe
PM
alboholic
Postuar nė: 13.07.2011, 21:51
Quote Post

Postime: 2433
Antari Nr: 17460
Bashkangjitur: 20.09.2008

Citim (nightelf @ 13.07.2011, 22:32)
smil3dbd4e5e7563a.gif smil3dbd4e5e7563a.gif smil3dbd4e5e7563a.gif Kete djalin hic se kane bere dembel, jo vec qe shpetoi veten por edhe motren

@alboholic: edi edi si eshte vec njeher e kam luajt, kam shku ne fakulltet ne 8:00 ligjerata fillonte ne 8:15 nje shom me tha pervoe njiher si eshte smil3dbd4d4e4c4f2.gif pastaj me kujtohet ne 19:30 smil3dbd4d4e4c4f2.gif se ate dite me kishin ik te gjith ligjeratat dhe bera jemin se asnjeher do ta luaj!!! (but im still a NightElf smil3dbd4ddd6835f.gif smil3dbd4ddd6835f.gif )

U can stay Nightelf
I am fine as Human - btw ska gjat qe e paske bo edhe avatarin Nightelf

Sa per temen ky djali ka patur fat,
se ka shum loja tjera interesante ku mujsh me msu naj send qe dot vlej ne jete

Alboholic 4 ever
41° 10′ 39″ N, 20° 40′ 44″ E
PMMSN
Burrnesha
Postuar nė: 14.07.2011, 08:52
Quote Post

Administratore

Posti: Admin Forumi
Postime: 4488
Antari Nr: 25300
Bashkangjitur: 22.06.2010

Citim (nightelf @ 13.07.2011, 22:17)

Fotografi e jashtme

Lojėrat edukojnė ndoshta, por jo tė gjitha.
Disa prej tyre kanė efektin negativ, sidomos ato nė tė cilat DHUNA trajtohet si temė e zakontė, si diēka normale.
Pastaj, lojėrat kompjuterike ndihmojnė nė de-socializimin e fėmijeve qė mbyllėn nė shtėpi dhe s'mėsohen kurrė tė integrohen nė njė shoqėri tė shėndoshė por jetojnė me figura fiktive tė imagjinatės dhe me personazhe inekzistente.
PM
Anubisi-E
Postuar nė: 14.07.2011, 09:03
Quote Post

Pacifist

Postime: 9660
Antari Nr: 14168
Bashkangjitur: 07.03.2008

Citim (Burrnesha @ 14.07.2011, 09:52)
Lojėrat edukojnė ndoshta, por jo tė gjitha.
Disa prej tyre kanė efektin negativ, sidomos ato nė tė cilat DHUNA trajtohet si temė e zakontė, si diēka normale.
Pastaj, lojėrat kompjuterike ndihmojnė nė de-socializimin e fėmijeve qė mbyllėn nė shtėpi dhe s'mėsohen kurrė tė integrohen nė njė shoqėri tė shėndoshė por jetojnė me figura fiktive tė imagjinatės dhe me personazhe inekzistente.

Pajtohem.

Ky eshte vetem NJE rast pozitiv. E nuk jane permendur me QINDRA raste negative, ku femijet, ne baze te asaj qe shohin ne lojrat, dhunen e trajtojne si dicka shume normale. Kam pare femije, shajne, bertasin, thyen.... vetem duke luajtur loje ne PC - dhe ti habitesh se ku e gjet gjithe ate nervoze femija????

Pastaj dalin ne rruge dhe jeta u duket si ne monitor te PC dhe po presin te vriten me dike.

Nuk them se nuk ka lojra qe jane edukative. Ne fakt, gati cdo sistem edukativ i mirefille eshte i ndertuar ne bazen "te mesojme permes lojes" sepse femijeve kjo u duket me interesant, me e kapeshme. Ka edhe programe kompjuterike (psh EduBuntu) me lojra edukative.

Une pervete sjam marre me keto lojrat asnjehere. Para nje shekulli e kam luajtur Super Mario dhe aq. Keto lojrat e tashme me nervozojne shume - duhet 1 ore e gjys te: zgjedhish veshjen, te rregullosh ushtaret, vend poziten, frizuren e flokeve, armen qe perdon, emrin, mbiemrin, nofken, nofken 2..... dhe sende palidhje. I dua lojrat qe duhet te nis menjehere pa shume komplikacione. smil3dbd4d4e4c4f2.gif

Beati pacifici!
PM
Burrnesha
Postuar nė: 14.07.2011, 09:27
Quote Post

Administratore

Postime: 4488
Antari Nr: 25300
Bashkangjitur: 22.06.2010

Citim (Anubisi-E @ 14.07.2011, 10:03)
Pajtohem.

Ky eshte vetem NJE rast pozitiv. E nuk jane permendur me QINDRA raste negative, ku femijet, ne baze te asaj qe shohin ne lojrat, dhunen e trajtojne si dicka shume normale. Kam pare femije, shajne, bertasin, thyen.... vetem duke luajtur loje ne PC - dhe ti habitesh se ku e gjet gjithe ate nervoze femija????

Pastaj dalin ne rruge dhe jeta u duket si ne monitor te PC dhe po presin te vriten me dike.

Nuk them se nuk ka lojra qe jane edukative. Ne fakt, gati cdo sistem edukativ i mirefille eshte i ndertuar ne bazen "te mesojme permes lojes" sepse femijeve kjo u duket me interesant, me e kapeshme. Ka edhe programe kompjuterike (psh EduBuntu) me lojra edukative.

Une pervete sjam marre me keto lojrat asnjehere. Para nje shekulli e kam luajtur Super Mario dhe aq. Keto lojrat e tashme me nervozojne shume - duhet 1 ore e gjys te: zgjedhish veshjen, te rregullosh ushtaret, vend poziten, frizuren e flokeve, armen qe perdon, emrin, mbiemrin, nofken, nofken 2..... dhe sende palidhje. I dua lojrat qe duhet te nis menjehere pa shume komplikacione. smil3dbd4d4e4c4f2.gif

That's it.
Nuk thonė kot - me njė lule s'qelė pranėvera!
PM
MeeLot
Postuar nė: 14.07.2011, 10:37
Quote Post

Postime: 2512
Antari Nr: 23366
Bashkangjitur: 09.09.2009

kom me ja nis edhe vet me lu ma shum se ni shok nuk del me femnen e vet tu lu ton diten warcraft

ur not an intellectual,ur not an artist,ur not a critic,ur not a poet..u just have internet access

po thojn q'i

ka mu bo mir.
PM
strong_07
Postuar nė: 14.07.2011, 10:38
Quote Post

Postime: 638
Antari Nr: 8559
Bashkangjitur: 21.07.2007

e vertet eshte se lojrat edukojn po duhet tju impunojm femijeve lojra qe vertet kan efekt pozitiv ne trurin e femies
PMMSN
packs
Postuar nė: 14.07.2011, 10:44
Quote Post

Administratore

Postime: 14800
Antari Nr: 17125
Bashkangjitur: 05.09.2008

E kjo loja me vra kundershtarin? smil3dbd4daabd491.gif

Miremengjesi pasqyra ime, dukeni tmerrshem sot .

Me duket mjaft fola une per veten , dua te di dicka per ju -cfare mendoni ju per mua ?:P
PM
MeeLot
Postuar nė: 14.07.2011, 10:50
Quote Post

Postime: 2512
Antari Nr: 23366
Bashkangjitur: 09.09.2009

Citim (packs @ 14.07.2011, 11:44)
E kjo loja me vra kundershtarin? smil3dbd4daabd491.gif

kjo te edukon me ec neper tdekun per me arrit qellimin ton

ur not an intellectual,ur not an artist,ur not a critic,ur not a poet..u just have internet access

po thojn q'i

ka mu bo mir.
PM
festina
Postuar nė: 14.07.2011, 12:56
Quote Post

Postime: 6405
Antari Nr: 18433
Bashkangjitur: 10.11.2008

Para nje shekulli e kam luajtur Super Mario dhe aq. Keto lojrat e tashme me nervozojne shume - duhet 1 ore e gjys te: zgjedhish veshjen, te rregullosh ushtaret, vend poziten, frizuren e flokeve, armen qe perdon, emrin, mbiemrin, nofken, nofken 2..... dhe sende palidhje. I dua lojrat qe duhet te nis menjehere pa shume komplikacione. smil3dbd4d4e4c4f2.gif

+plus e ke pas nė qejf se e ke shpetuar princeshen, nėse ke arrit deri aty smil3dbd4ddd6835f.gif

Edhe unė e kam lujt shumė ama unė mė pak se njė shekull se unė jam mė e re s'jam plakė ende smil3dbd4daabd491.gif
Sa pėr temėn, se di kohėve tė fundit mu kanė merzitė edhe Pc0t nga lojrat, sepse kan ndiku shumė tek fėmijet, psh nipi im tani qė ka fillu shkollen luan mė pak a mė parė ka lujt shumė edhe pse kanė provu shumė mėnyra me ia ndal ama kan mujt veē me ja shkurtu orarin, se pėr ndryshe u bė i varur, a kshtu gjithė natėn mbeste zgjuar, njėherė mendojke ēka ka arrit, pastaj numroke ushtarėt e vrarė, pastaj kush i kambet me e mbyt e ma e keqja kur e zinte gjumi friksohej shumė...
...problemi ishte qė lojrat qė ishin diēka mė tė lehta qė ja supozonim ne ti luante atij si vinin interesant...pastaj edhe nė socializimin e fėmijve po ndikojn shumė, nė mėnyren e tė ushqyerit, nė mėnyren se si rrin ulur, sa rrin ulur nė poziten e njejt, nė mbipesh, ka edhe prej atyre qė s'hanė hiē nga meraku i lojes... smil3dbd4e29bbcc7.gif fillova nė njejs e dola nė shumės...thjesht jam pak kunder...ose ose nėse prinderve ju duhet patjatėr tė kenė PC nė shtepi duhet ti kushtojn shumė rėndėsi mardhenjes sė fėmijes me Pc-n, t'i bėjnė do rregulla, ose edhe mė e mirė ėshtė qė tė mos i ekspozohet fėmijes gjithė kohen tė ketė njė vend tė posatshėn ku t'ju sherbej vetėm atyre pėr punet qė kanė me tė...

Nuk dua tė jem nga ata qė vetėm frymarja e tyre tė tregon se janė gjallė.

Mos mė thuaj se mė ke parė nė ėndėrr!
PM
nightelf
Postuar nė: 16.07.2011, 22:56
Quote Post

Pajtohem.

Une pervete sjam marre me keto lojrat asnjehere. Para nje shekulli e kam luajtur Super Mario dhe aq. Keto lojrat e tashme me nervozojne shume - duhet 1 ore e gjys te: zgjedhish veshjen, te rregullosh ushtaret, vend poziten, frizuren e flokeve, armen qe perdon, emrin, mbiemrin, nofken, nofken 2.....  dhe sende palidhje. I dua lojrat qe duhet te nis menjehere pa shume komplikacione.  smil3dbd4d4e4c4f2.gif

Ben nje pytje? Jack the Ripper Counter Strike ka luajtur?

Ky postim ėshtė ndryshuar nga nightelf nė 16.07.2011, 22:57

PM
Cusack
Postuar nė: 16.07.2011, 23:58
Quote Post

Carpe Diem

Postime: 10745
Antari Nr: 4199
Bashkangjitur: 24.11.2006

S'me kujtohet kush e ka thene, por kam lexuar dicka te ketille:

Nuk eshte e vertete qe lojerat ne femijeri n'a mesojne ndonje sjellje qe n'a mbetet kur te rritemi. Ne qe kemi luajtur PacMan kur kemi qene femije, nuk shkojme tani ne vende te erreta, te degjojme muzike te cuditshme elektronike dhe te gelltisim tableta te ndryshme. smil3dbd4e5e7563a.gif smil3dbd4d4e4c4f2.gif

S'di nese e kam parafrazuar sakte, por keshtu ishte dicka.

Mos ia fal cdokujt kenaqesine te mendoje qe eshte dikush ne jeten tende. Aq me pak dikujt qe s'e ka problem nese je ti ose dikush tjeter!
Miss.Blue
PM

Topic Options Faqe: (2) [1] 2  Reply to this topic Start new topicStart Poll

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2014 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio