Studentet.info
Kliko kėtu pėr ta lexuar temėn
Forumi Studentor > USHT > Diplomat e USHT-sė mbeten ėndėrr e parealizuar


Postim nga: alb_te 25.06.2012, 23:01
Edhe pse nga Universiteti Shtetėrorė i Tetovės deklarohen se nuk ka problem me marrjet e diplomave nga studentėt qė kanė kryer studimet nė kėtė universitet, e vėrteta flet ndryshe. Njė studente tjetėr qė ka pritur pėr mė shumė se 3 vite ėshtė deklaruar sot pėr Televizionin Alsat M. Fjala ėshtė pėr Berta Imerin, studente e juridikut, e cila edhe pse ka mbaruar studimet qė para tri vitesh, ende nuk mundė ta merr diplomėn pėr shkaqe tė panjohura.
“Tashmė janė bėrė gati 3 vite, faktikisht mua mė janė lajmėruar qė nesėr tė shkoj ta marr diplomėn, megjithatė jam kėtu pėr pėrkrahje morale pėr tė gjithė studentėt qė kanė kaluar nėpėr tė njėjtėn rrugė sikur unė. Do i kisha lutur tė gjithė politikanėt e tė gjitha partive politike qė tė mos e politizojnė kėtė ēėshtje dhe tė i’u bėjnė problem administratorėve apo dikujt tjetėr sepse kjo ėshtė halli jonė, nė kėtė rast halli I studentėve dhe nė tė mirė tė tė gjithėve do ishte qė ne tė kemi autonominė e universitetit dhe ta respektojnė edhe ata autonominė e universitetit dhe ne tė pajisemi me diploma”, deklaroi Berta Imeri, studentė e Juridikut.
Nga an tjetėr nga USHT-ja, nuk dėshirojnė para kamerave tė flasin pėr kėtė problem. Madje nuk i mundėsuan kamerės sė Alsat tė filmojė se si duket njė diplomė, qė sipas tyre u ndahen studentėve. Zėdhėnėsi i kėtij institucioni Selam Sulejmani, vazhdon tė mbetet nė qėndrimin e njėjtė se nė USHT nuk ka problem tė kėtillė dhe se atje diplomat jepen nė kohė dhe pa asnjė vonesė. Pėrkundėr insistimit tonė, qė tė prononcohet ai tha se nuk ka ēfarė tė shtojė nga ajo qė ka thėnė para katėr ditėsh.
“E para e punės kjo nuk ndodh, pastaj universitetet kanė kėtė mision studentėt qė i pėrfundojnė studimet e tyre mė nė fund pas kalimit tė tė gjitha procedurave ligjore tė parapara nga ligji pėr arsim tė lartė nė Maqedoni mė nė fund tė pajisen me dokumentin e tyre final, siē ėshtė diploma e universitetit. Procedurat pėr tė marrė diplomė nė USHT zgjasin aq sa e parasheh ligji pėr arsim tė lartė nė Maqedoni”, tha kohė mė parė Selam Sulejmani, zėdhėnės I USHT-sė.
Njė rast tjetėr i cili u ankua pikėrisht pėr vonesėn e marrjes sė diplomės para ca ditėsh ishte edhe Kadri Kamberi, i cili edhe pse tentoi tė marrė diplomėn njė ditė pas kėsaj deklarate tė zėdhėnėsit, sėrish e mori tė njėjtėn pėrgjigje se: diploma nuk ėshtė gati.

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=kha7RTWCxJ0

Postim nga: hOrri.2010 25.06.2012, 23:52
Ceshtja e diplomave eshte nje problem serioz per te gjithe studentet e diplomuar, te cilet pa fajin e tyre nuk mund te vazhdojne me studime jashte shtetit.

Ate cka flet ky injorant i Vices, ky far i vet shpalluri zedhenes i USHT Selam Sulejmani ku nuk egziston ne asnje rregullore te brendshme pozicioni i zedhenesit, eshe nje palaco gazetar i deshtuar dhe rence i llojit te vet - prototip edhe pse e di shume mire te verteten qe e thote neper kafene, por para mediumeve nuk mund te flet e i rrezikohet karrigja e turpit.

Po te tregoje e dine mire se cka e pret nga doc.dr.mr.pr. Vullnet, Luan Ahmeti, Agorn Reka, BDI, pushteti etj.....

Problemi i diplomave eshte se doc. dr. Argon Rekes, Inspektorati i Ministrise se Arsimit dhe shkences i maqedonise ku zevendes minister eshte Safet Neziri (rezili) eshte nga rradhet e kodosheve te BDI duke e ditur fort mire kete problem ri urte se ky inspektorat ia ka marre te drejte te jete Rektor doc.dr. Agron Reka dhe ne menyre automatike nuk ka te drejte te nenshkruaj asnje dokument publik, perfshi edhe diplomat, kurse dokumetet financiare i nenshkruan supermeni Serafim Tomovski, nje pensionit qe ka kaluar moshen 80 vjecare.

Ku jane studentet, prinderit, qytetaret te kerkojne nga kodoshet e BDI-se ta leshojne kete institucion te shenjte qe e kane okupuar qe tre vite te zgjedhin kete problem, qu u shkakton deme te konstiderueshme te diplomuarve ne USHT, duhet te dilet publikisht ne protesta te kerkohet largimi i ketyre injoranteve dhe te pa diturve qe udheheqin me Universitetin, njerez qe dine vetem te vjedhin, te bejne qeperdorime financiare, te diplomone ministra, deputet, drejter e funksionare te tjera partiak pa u furtr fare ne provime abuzime seksuale me te punesuarat, etj.

Eshte koha e fundi qe ti jepet fund kesaj anarkije, kesaj flliqesije qe ka krijuar BDI, me kuadrot e veta analfabet, kur 90% e dekaneve dhe senatoreve nuk i plotesojne kushtet per te qene udheheqes te ketij institucioni: psh. ud. Dekan i Fakultetit Juridik eshte Reshat Qahili, nje filozof qe nuk ka asgje te perbashket me F. Juridik, para tij nje sociolog i Kiceves e pak me heret super injoranti mr. Agim Nuhii, pra keto jane kuadrot qe udheheqin institucionet e universitetit e mos te flasem se kush jane ne rektorat turp i pa pare.

Zoti e bekoft Universitetin Shteteror te Tetove, pa injorantat e politikes.

smil4a8acf219332d.gif

2006 © Studentet.info (http://www.studentet.info)