Studentet.info
Kliko kėtu pėr ta lexuar temėn
Forumi Studentor > Diskutime pakufi > Turq te shqiptarizum (?)


Postim nga: Nderi 27.01.2018, 16:11
Pershendetje.

Kam hap te njejten teme tek nje forum tjeter shqiptar. Jam kureshtar edhe per menimin e juve.

Diskutimi asht ky:

Shoh, shpesh, neper rrjetet sociale qe shqiptaret e Maqedonis ofendohen here pas heri, me epitete te ndryshme, ma i famshmi ai "turko-arab".

M'ka ra rasti, koheve t'fundit, me i njoft ma gjat shqiptaret e Maqedonis dhe me fol drejt nuk pash fanatizem fetar, ama pash nje identitet te kjart turk. Kta njerz nuk kan "fise" (geg pa fis, nuk ekziston), jane njohes te thell te gjuhes turke (e flasin edhe ne shpi, pra si gjuhe amtare) dhe nuk e kan edhe aq "tabo" kryqezimin me njerz te familjes (martesa mes njerzve t'fisit eshte nje nga tabot me e madhe shqiptare). Kan nje dashni qe kalon ne obsesion per Turqin, shohin tv turke dhe percjellin rregullisht ngjarjet ne shtetin turk. N'shpit e tyne kan edhe portrete te heronjeve turq.

Personalisht, gjat gjith kohes, kam pas pershtypjen qe jam ne kontak me njerz te nje etnie tjeter. Asht ironike, duke konideru edhe faktin qe jam shqiptar i Kosoves dhe teorikisht nuk eshte dasht te ndjej ket largesi me kta njerz. Kam taku shqipe nga e gjith Shqiptaria dhe kurr nuk e kam pas pershtypje qe po komunikoj me njerz te nje etnie tjeter (pa marr parasysh dallimet krahinore), perveq ne Maqedoni.

Mos valle kta njerz jane turq te shqiptarizum? Mos ndoshta, kur ra Perandoria Osmane, kta njerz perqafun identitetin shqiptar, duke jetu afer shqiptarve? Ndoshta te moshuarit kan thurr lavdat Turqis, brez pas brezi (qysh kan ba pershembull shqiptaret e Kosoves per Shqiperin) per mos m'u harru identiteti i tyne i vertet nga te rinjet?

Shqiptaret gjthmon vajtojn per gjith ata shqiptar qe u asimilun n'Ballkan, pse askush nuk menon qe ka edhe shqiptar te "shqiptarizum"? Pse kta njerz t'Maqedonis ofendohen dhe nuk ndihmohen per me perqafu identitetin e tyne te vertet? Mohimi i identitetit asht mekat i madh dhe nuk i ka hije shqiptarve, si komb i vujtun, te mos e shtrijn doren dhe te ndihmojn kta njerz ne rrugtimin drejt kthimit ne rrenjet e tyne.

2006 © Studentet.info (http://www.studentet.info)