Studentet.info
Kliko kėtu pėr ta lexuar temėn
Forumi Studentor > Punime Shkencore > Shenjat e Kuranit per krijimin e Universit


Postim nga: Strider 12.04.2010, 11:31
Shenjat e Kuranit per krijimin e Universit
User posted image

Modeli i Big Bengut me ndihmėn qė i dha njerėzimit tė njohė universin rea-lizoi njė funksion tjetėr tė rėndėsishėm. Me shprehjen e filozofit ateist Antoni Flu qė me Big Bengun "shkenca miratoi njė pretendim tė pėrkrahur nga burimet fetare".

Kjo e vertetė e mbrojtur nga burimet fetare ėshtė realiteti i krijimit tė universit nga mosekzistenca. Para se shkenca tė bėnte zbulimet e saj, Zoti e pati deklaruar nė librat e tij hyjnorė tė zbritura si udhėzim pėr njerėzinė. Nė secilin prej librave tė Tij hyjnorė si Teurati, Ungjilli dhe Kurani, ka informuar se universi dhe tė gjitha materiet janė tė krijuara spontanisht nga Zoti.

Mes kėtyre burimeve hyjnore, Kurani, i cili nuk ka pėsuar asnjė ndryshim na informon edhe mbi krijimin nga mosekzistenca por edhe mbi ēėshtjen e mėnyrės sė krijimit, kėto informata tė zbuluara 14 shekuj me parė janė plotėsisht paralele me zbulimet e shkencės moderne tė shek. 20-tė.

Fillimisht nė Kuran informohemi pėr "mosekzistencėn" nė "krijimin" e kėtij universi si vijon:

"Ai (Allahu) ėshtė qė krijoi (pa kurrfarė shembulli) qiejt dhe tokėn...". (Enam, 101)


14 shekuj para nesh, nė njė kohė kur dijet e njerėzve mbi universin ishin shumė tė cekėta, na deklarohet njė aspekt tjetėr nė Kuran, ashtu siē e parashtron edhe teoria e Big Bengut, i gjithė universi ka dalė nė pah nga veēimi dhe zgjerimi i njė vėllimi shumė tė vogėl, i cili ishte i mbledhur:

"A nuk e dinė ata, tė cilėt nuk besuan se qiejt dhe toka ishin tė ngjitura, e Ne i ndamė ato tė dyja dhe ujin e bėmė bazė tė jetės sė ēdo sendi; a nuk besojnė"? (Enbija, 30)


Nė origjinalin arabisht tė ajetit tė mėsipėrm jo pa qėllim ėshtė zgjedhur njė fjalė e veēantė. Fjala ratk nė ajet u pėrkthye "tė ngjitura me njėra-tjetrėn". Kuptimi nė fjalorėt arabisht ėshtė "tė ndėrthurura me njėra-tjetrėn, tė pandara, tė shkrira nė njėra-tjetrėn". Pra, ėshtė njė fjalė qė pėrdoret pėr dy lėndė, tė cilat formojnė njė masė (tėrėsi). Shprehja nė ajet "i ndamė" ėshtė folja fatk, e cila ka kuptimin e shkėputjes sė njė sendi nga gjendja ratk duke e copėzuar dhe e shpėrndarė. Psh, kjo folje pėrdoret edhe te rasti i ēarjes sė farės nga filizi dhe dalja e saj nga toka.

Me kėtė informacion le t'i hedhim njė sy pėrsėri ajetit. Aty flitet pėr njė gjendje ratk tė qiellit dhe tokės. Mė pas kėto tė dyja u ndanė me foljen fatk. Pra, kanė dalė nė pah duke ēarė (pėrshkuar) njėra-tjetrėn. Faktikisht mund tė kujtojmė gjendjen e parė tė Big Bengut ku shohim njė pikė tė quajtur "veza kozmike" qė pėrfshinte tė gjitha materiet e universit. E thėnė ndryshe ēdo gjė "qiejt dhe toka" ishin nė njė gjendje ratk brenda kėsaj pike. Mė pas kjo vezė kozmike ka shpėrthyer furishėm dhe me kėtė (direktim) materiet u bėnė fatk, pra, dolėn jashtė dhe formuan tė gjithė universin.

Njė tjetėr e vėrtetė e deklaruar nė Kuran ėshtė zgjerimi i universit, i cili arriti tė zbulohej nga shkenca vetėm nė vitin 1920. Kurani, kėtė aspekt, i cili pėr herė tė parė doli me vėzhgimet e animit nė tė kuqe tė spektrit tė dritės sė yjeve nga ana e Habėll, e tregon kėshtu:

"Ne, me forcėn tonė e ngritėm qiellin dhe Ne e zgjerojmė atė". (Dharijatė, 47)

User posted image


Me pak fjalė, nė njė anė zbulimet e shkencės moderne zhvlerėsojnė dogmėn materialiste, nga ana tjetėr vėrtetojnė saktėsinė e informacioneve tė ajeteve tė Kuranit. Sepse universi nė tė kundėrt nga ē'e kujtojnė materialistėt, me njė sėrė aksidentesh brenda nė materie; ėshtė krijuar nga Zoti dhe informatat e ardhura nga Ai, padyshim qė janė dijet mė tė drejta mbi origjinėn e universit.

----------------------------------------
Everyone wants to change the world,but nobody wants to change himself

Postim nga: labiinot 12.04.2010, 13:35
"teoria e Big Bengut",eshte diēka qe nxjerr shume pyetje,sepse ne realitet ne e dijme se kur diēka shperthen apo eksplodon ajo shperndahet copetohet shkaterrohet dhe nuk formesohet ne formen me te bukur.Pra,kjo qe njihet si big beng eshte njelloj supozimi, sepse vetem All-llahu Fuqiplote e di me se miri se si jane ndare qielli dhe toka dhe per formesimin e planeteve dhe tokes vetem tek Ai gjendet dituria e sakte.Pra,kjo teori bjen poshte sepse nuk ka mundesi diēka aq fenomenale dhe e perpiket siē eshte sitemi diellor t'jet si rezultat i nje shperthimi,sepse shperthimi nenkupton shkaterrim e jo krijim(Persosuri)!

Postim nga: Strider 12.04.2010, 17:06
Vertet se kjo eshte nje msiter,por derisa ka ri shkenca deri ketu,poashtu nuk vjen ne kundershtim edhe Kurani ne lidhje me kete gje shkenca sot verteton,perkurndazi ajo e ndihmon shkencen qe te vazhdoje akoma ma teper ne hulumtime me te sakta!

----------------------------------------
Everyone wants to change the world,but nobody wants to change himself

Postim nga: labiinot 13.04.2010, 10:50
Sa i perket nje muslimani,ai gjerave hulumtuese(shkences) i paraprine me Kur'an.Nuk kam nevoj qe dikush nga jashte t'ma bej me dije se ka ekzistu ky far lloj bengu sepse paraprakisht m'ka njoftuar Zoti,qe dmth se e ka vertetuar Zoti me Kur'an edhe shume sakte,e jo ashtu ne menyre te turbullt sepse asnje shkenctar nuk eshte ne gjendje ta spjegoj procesin e formimit te planeteve dhe sistemit diellor pas shperthimit.Une dyshoj se kete qka kane deklarur(big bang) e kane marr nga Kur'ani sepse njeriu eshte i paafte deri aty ku t'zbuloj prejardhjen e sistemit tone pa ndonje informacion paraprak.Andaj duhet t'jemi me syqele.Ata kane deklaruar se ka pasur Dinosaur,mirepo Kur'ani na e tregon te verteten dhe na sjell ne pah se as jashtetoksor e as dinosaur nuk ka pasur kurr as njeriu nuk e ka prejardhjen nga majmuni e shume gjera te tjera t'pakuptimta.Kur'ani na e ve ne drite saktesine e gjerave dhe genjeshtren na e mundeson ta dijme qe eshte genjeshter, per ate arsye duhet se pari ta besojme plotesisht Kur'anin e pastaj ta krahasojme me teorite e ndryshme n'menyre qe t'nxjerrim perfundim t'sakte(t'vertet).Ju pershendes me dashamiresi...

Postim nga: T.H.C-Man 13.04.2010, 10:56
E kote eshte kjo teme
Nese gjithsia u formu nga nje grimce atomi , kush e formoi atomin

A nga ana tjeter fete kan shpjegime shum me te mira , se gjithcka krijoi Zoti , po Zotin? eshte e ndaluar te pysish per krijimin e Zotit , po un du ta di si njeri i cili pa deshiren e vet eshte sjell ne ket planet.

Per fat tkeq njezit jetojn si te hutuar , edhe askund smund te mbeshteten realisht , vetem ne besimet e veta te imponuara nga femijeria

Postim nga: besimD 13.04.2010, 11:06
QUOTE (T.H.C-Man @ 13.04.2010, 11:56)
E kote eshte kjo teme
Nese gjithsia u formu nga nje grimce atomi , kush e formoi atomin

A nga ana tjeter fete kan shpjegime shum me te mira , se gjithcka krijoi Zoti , po Zotin? eshte e ndaluar te pysish per krijimin e Zotit , po un du ta di si njeri i cili pa deshiren e vet eshte sjell ne ket planet.

Per fat tkeq njezit jetojn si te hutuar , edhe askund smund te mbeshteten realisht , vetem ne besimet e veta te imponuara nga femijeria

ti shoki ke probleme nese kjo teme te duket e kot... smil3dbd4d8676346.gif

Nese ti fene tende e ki te imponuar qe ne femirij mund te ndryshojsh ....


Sa i perket temes zoti krijoi gjithsine eshte e padiskutueshme se nga nje shperthim te ndodhin keto gjera te bukura eshte e pamundshme...All-llahu xh.sh eshte i plotfuqishmi qe nese thot behu nje gje behet....

Postim nga: FatiS 13.04.2010, 11:06
Nese mund te me pergjigjesh THC man, me cfar meresh profesionalisht ose cfar studion ?

Postim nga: labiinot 13.04.2010, 11:07
Une besimin nuk e kam te imponuar nga femijeria,sepse Zoti na ka lene te lire te zgjedhim.Perndryshe po te ishte Zoti i padrejte atehere krejt njerezit do benin namaz sepse me trysni do ti detyronte,e qe Zoti eshte i paster nga kjo.Sa i perket pyetjes se krijimit eshte e vertet e pamohushme se All-llahu i Madheruar eshte Krijuesi i VETEM.Pra VETEM Ai eshte Krijues,e Krijesi nuk eshte i krijuar.Nuk lejohet t'behet ajo pyetje sepse njeriu apo me sakte diapazoni i pranimit tgjerave tek njeriu eshte i kufizuar dhe normalisht nuk mund ta kuptoj kete gje,gje qe eshte edhe e komplikuar te spjegohet sepse Zoti nuk pyetet se qka bene,pra nuk ke drejt dhe je teper i vogel t'pyesish per gjera te medha dhe qe s'do t'mund t'arrish ti kuptosh kurr,jo vetem ti por asnje njeri...!

Postim nga: T.H.C-Man 13.04.2010, 11:07
QUOTE (besimD @ 13.04.2010, 12:06)
ti shoki ke probleme nese kjo teme te duket e kot... smil3dbd4d8676346.gif

Nese ti fene tende e ki te imponuar qe ne femirij mund te ndryshojsh ....


Sa i perket temes zoti krijoi gjithsine eshte e padiskutueshme se nga nje shperthim te ndodhin keto gjera te bukura eshte e pamundshme...All-llahu xh.sh eshte i plotfuqishmi qe nese thot behu nje gje behet....

Pse ti vet e zgjodhe fene a > cfar hipokriti

Postim nga: T.H.C-Man 13.04.2010, 11:08
Askush se ka zgjedh vet fene e tij , nona baba ja kan zgjedh pse boheni hipokrita kshtu kot , ihaaa ni njeri te sinqert sun takova

Postim nga: FatiS 13.04.2010, 11:08
Nese mund te me pergjigjesh THC man, me cfar meresh profesionalisht ose cfar studion ?

Postim nga: T.H.C-Man 13.04.2010, 11:10
QUOTE (FatiS @ 13.04.2010, 12:08)
Nese mund te me pergjigjesh THC man, me cfar meresh profesionalisht ose cfar studion ?

Jo jo , eshte personale pytja , nuk shpreh asgje ne publikun virtual sa i perket jetes tim personale, sepse skam qellime per shoqeri me asnje vajz nga ktu ose djal !
Por eshte pune intelektuale kaq them

Postim nga: labiinot 13.04.2010, 11:10
Une paraprakisht nuk isha musliman para disa viteve dhe poashtu as nena e as babai im,une isha idhujtar por All-llahu Fuqiplote ka meshiren e madhe gje qe ti nuk paske arritur ta njofish...!

Postim nga: T.H.C-Man 13.04.2010, 11:15
Edhe ni gje duhet ta dini :
Nuk keni mbet ju ti dilni krah Zotit te plotfuqishem , chill out sic thot nje antare ktu , edhe mundoheni te diskutoni pak , e jo cdo gje qe ka lidhje me fene tuaj ta ktheni ne sistem mbrojtes , mduket shum cinike edhe femijerore kjo sjellje qe tregoni ktu me vite !
Diskutoni pak per ndryshim , ndoshta do tju ndihmoj qe te ngriteni nkembe vet.

Postim nga: besimD 13.04.2010, 11:19
QUOTE (T.H.C-Man @ 13.04.2010, 12:07)
Pse ti vet e zgjodhe fene a > cfar hipokriti

cfar injorance smil3dbd4d4e4c4f2.gif ke arit ..i papam je fare....pse te imponuar e paskem fene nese mundem te di.... une qe ne femirij nuk e kam diten se cfare eshte kjo feja por kur fillova te kuptoj rendesin e saj perqafova fene e prinderve nese dikujt nuk i pelqen feja e imponuar nga femirija sic thoni ju ai mund te ndryshon ...

ty te ka mbuluar injoranca nuk sheh me shume se hunda.. nejse...

Postim nga: labiinot 13.04.2010, 11:22

Ne i sherbejme Zotit dhe ketu nuk eshte pune krahu por eshte puna tek arritja ne te verteten dhe ju ne fakte jani nje cinik apo me sakte jjeni nje kurnac sepse vetem mendjemedhnjet e kundershtojne te verteten(faktin),askush nuk tejkaloi nga qetesia.Vet feja nenkupton mbrojtje dhe eshte keshtjell,ndoshta per shkak se nuk po arrini ta thyeni u zbrapset.Ndryshimin duhet ta beje ai qe e sheh te verteten ,nfakt ti duhet ta ndryshosh vetvehten e jo tmundohesh ta ndryshosh argumentin sepse atehere me te vertet tregoheni femijeror siq e keni cekur ju...!

Postim nga: T.H.C-Man 13.04.2010, 11:22
QUOTE (besimD @ 13.04.2010, 12:19)
cfar injorance smil3dbd4d4e4c4f2.gif ke arit ..i papam je fare....pse te imponuar e paskem fene nese mundem te di.... une qe ne femirij nuk e kam diten se cfare eshte kjo feja por kur fillova te kuptoj rendesin e saj perqafova fene e prinderve nese dikujt nuk i pelqen feja e imponuar nga femirija sic thoni ju ai mund te ndryshon ...

ty te ka mbuluar injoranca nuk sheh me shume se hunda.. nejse...

Un qe diskutoj per gjerat nuk shifkum ma larg se hunda
e ti qe i mer krejt gati shifke ma larg

abe hec mom repliko mo se sdin cfar te shkrujsh , bi ne kundershtin me veten ,

Postim nga: Happy_Soldier 13.04.2010, 11:33
QUOTE (T.H.C-Man @ 13.04.2010, 11:56)

A nga ana tjeter fete kan shpjegime shum me te mira , se gjithcka krijoi Zoti , po Zotin? eshte e ndaluar te pysish per krijimin e Zotit , po un du ta di si njeri i cili pa deshiren e vet eshte sjell ne ket planet.


Mos e keqkuptoni forumistin. Ai deshiron te ngrej nje dileme, nje ceshtje....CKA ME ZOTIN, NGA E MORI AT FUQI, KUSH JA DHA, SI JA DHA....

Dhe ne baze te ketyre dilemave forumistit i duket tema e kote....edhe mua mund tem me duket e njejte....dhe cka ketu....nese dikush mendon se ka sqarim per me na ndryshu mendimin,....le te urdheroj dhe le te na flase....

----------------------------------------
In Search of a Character....
Ėndrra e njė nate vere....

Postim nga: labiinot 13.04.2010, 11:41
Ajo qka eshte e kote eshte ajo qka po kerkoni ju.Si kerkoni ju pergjigje per diqka qe eshte shume e madhe dhe s'mund t'arrini ta kuptoni.Ju nuk arritet ti kuptoni keto gjera qe u diskutuan ketu e qe jane me te vogla ndersa kerkoni diqka qe se kap dot mendja e njeriut.Perkundrazi ne e mirekuptuam,mirepo te ju verehet nje josinqeritet ne kushtimin e vemendjes se fjales se tjetrit.Ju e keni para vehtes sqarimin mirepo kjo nuk u duket e mjaftueshme,andaj kerkoni ende ndersa kjo qka doni ju na shtyn vetem ne polemike e jo ne diqka perfituese...

Postim nga: Happy_Soldier 13.04.2010, 11:55
QUOTE (labiinot @ 13.04.2010, 12:41)
Ajo qka eshte e kote eshte ajo qka po kerkoni ju.Si kerkoni ju pergjigje per diqka qe eshte shume e madhe dhe s'mund t'arrini ta kuptoni.Ju nuk arritet ti kuptoni keto gjera qe u diskutuan ketu e qe jane me te vogla ndersa kerkoni diqka qe se kap dot mendja e njeriut.Perkundrazi ne e mirekuptuam,mirepo te ju verehet nje josinqeritet ne kushtimin e vemendjes se fjales se tjetrit.Ju e keni para vehtes sqarimin mirepo kjo nuk u duket e mjaftueshme,andaj kerkoni ende ndersa kjo qka doni ju na shtyn vetem ne polemike e jo ne diqka perfituese...

Mos se na cudite.

Personalisht kam ndegjuar edhe hoxhe te parashtroj kete dileme.

----------------------------------------
In Search of a Character....
Ėndrra e njė nate vere....

Postim nga: labiinot 13.04.2010, 12:06
Une nuk e besoj kete qka thuani ju se hoxha ka parashtruar kete dileme

edhe kjo eshte per t'u cuditur...

Postim nga: alvin 13.04.2010, 12:16
QUOTE (T.H.C-Man @ 13.04.2010, 12:15)

Nuk keni mbet ju ti dilni krah Zotit te plotfuqishem , chill out sic thot nje antare ktu , edhe mundoheni te diskutoni pak , e jo cdo gje qe ka lidhje me fene tuaj ta ktheni ne sistem mbrojtes , mduket shum cinike edhe femijerore kjo sjellje qe tregoni ktu me vite !

smil4a8acec9ecea0.gif smil3dbd4e5e7563a.gif smil3dbd4e5e7563a.gif smil3dbd4e5e7563a.gif
Bravo.

----------------------------------------
Dy gjėra janė te pakufishme-gjithėsia dhe injoranca njerėzore. Pėr te parėn nuk jam i sigurt-Albert Einstein

Postim nga: FatiS 13.04.2010, 12:17
Mire ama mos ju mēoje juve ne fund te thoni shyqyr prej zotit qe jam ateist. Sa per pyetjen qe ta bera nuk kisha per qellim te dije se cfar punon ose studion po thjesht qe ne punen qe ben ti, ne ate ta gjejsh zotin tend

Postim nga: Happy_Soldier 13.04.2010, 12:17
QUOTE (labiinot @ 13.04.2010, 13:06)
Une nuk e besoj kete qka thuani ju se hoxha ka parashtruar kete dileme

edhe kjo eshte per t'u cuditur...

Tashi a beson ti a sbeson mue hiq sum intereson. Po per kete dileme un kam nje pergjigje tek e cila gjej mbeshtetjen.

Meqe ti si kundershtues nuk ma the, po ta tregoj un.

Ne leximin e Kurranit qe kam bere, nese kam arrit te mbaj mend nga ajo qe kam lexuar, pra diku shkruan se VETEM ZOTI I DI FSHEHTESITE NE QIEJ E NE TOKE. Ata qe dijne me shume per ajetet Kuranore mundet me na e sqaru me mire kete gje.
----------------------------------------
In Search of a Character....
Ėndrra e njė nate vere....

Postim nga: alvin 13.04.2010, 12:19
QUOTE (Happy_Soldier @ 13.04.2010, 13:17)

Ne leximin e Kurranit qe kam bere, nese kam arrit te mbaj mend nga ajo qe kam lexuar, pra diku shkruan se VETEM ZOTI I DI FSHEHTESITE NE QIEJ E NE TOKE.

AAAAA mo ashtu.
Edhe shumė forumistė kėtu i dinė fshehtėsitė e Zotit smil3dbd4dbc14f3f.gif smil3dbd4dbc14f3f.gif

----------------------------------------
Dy gjėra janė te pakufishme-gjithėsia dhe injoranca njerėzore. Pėr te parėn nuk jam i sigurt-Albert Einstein

Postim nga: Happy_Soldier 13.04.2010, 12:20
QUOTE (alvin @ 13.04.2010, 13:19)
AAAAA mo ashtu.
Edhe shumė forumistė kėtu i dinė fshehtėsitė e Zotit smil3dbd4dbc14f3f.gif smil3dbd4dbc14f3f.gif

JO qe i dijne, po bile synojne te jene pretendet te kompetencave qe Ai i ka ne dore te Tij.

----------------------------------------
In Search of a Character....
Ėndrra e njė nate vere....

Postim nga: alvin 13.04.2010, 12:22
QUOTE (Happy_Soldier @ 13.04.2010, 13:20)
JO qe i dijne, po bile synojne te jene pretendet te kompetencave qe Ai i ka ne dore te Tij.

Pastaj idhnohen me batmanin kur i demaskon dhe i flladitėn smil3dbd4e5e7563a.gif smil3dbd4e5e7563a.gif

----------------------------------------
Dy gjėra janė te pakufishme-gjithėsia dhe injoranca njerėzore. Pėr te parėn nuk jam i sigurt-Albert Einstein

Postim nga: labiinot 13.04.2010, 13:20
"VETEM ZOTI I DI FSHEHTESITE NE QIEJ E NE TOKE", kete u mundova te ta sqaroja por ju nuk me keni kuptuar.Per ate arsye ne nuk mund t'i dijme shume gjera,sepse dituria e plote gjendet vetem tek i Gjithedituri(All-llahu),ndersa sa i perket ketij perzonazhit vizatimor eshte mire qe administratoret ta vendosin ne vendin e qerdhes se forumit nese ekziston...!

Postim nga: nightelf 13.04.2010, 13:52
QUOTE (T.H.C-Man @ 13.04.2010, 11:56)
E kote eshte kjo teme
Nese gjithsia u formu nga nje grimce atomi , kush e formoi atomin
1. Gjithesia nuk u krijua nga nje atom, por nga asgjeja! Kur u krijua ishte sa nje atom pastaj u zgjerua dhe u krijuan krijesat qe i shohim dhe qe nuk i shohimne kete universt.

QUOTE (T.H.C-Man @ 13.04.2010, 11:56)
A nga ana tjeter fete kan shpjegime shum me te mira , se gjithcka krijoi Zoti , po Zotin?  eshte e ndaluar  te pysish per krijimin e Zotit , po un du ta di si njeri i cili pa deshiren e vet eshte sjell ne ket planet.
2. Nuk eshte e ndaluar te pyesish per krijimin e Zotit sepse Zoti vet e ka dhene pergjigjen. Shikoje: bismillah al-rahman al-rahim "1. Thuaj: Ai, All-llahu ėshtė Njė! 2. All-llahu ėshtė Ai qė ēdo krijesė i drejtohet (i mbėshtetet) pėr ēdo nevojė. 3. As s'ka lindur kė, as nuk ėshtė i lindur. 4. Dhe Atij askush nuk i ėshtė i barabartė." Pra pak llogjike te ket dikush e kupton se krijuesi nuk eshte i krijuar.
Pak me abstrakt ai e ka krijuar krijimin e nuk mund te ben pjes ne krijesen!!!
Edhe me abstrakt Levizesi i pare nuk leviz se po te leviste nuk do te ishte i pari!!!
E nese akoma nuk e kupton skam cta tet bej smil3dbd4d4e4c4f2.gif

QUOTE (T.H.C-Man @ 13.04.2010, 11:56)
Per fat tkeq njezit jetojn si te hutuar , edhe askund smund te mbeshteten realisht , vetem ne besimet e veta te imponuara nga femijeria
3. Askujt asgje nuk mundesh me ja imponu sidomos ne mendime smil3dbd4d4e4c4f2.gif shembull me te mire se mua ska qe jam lind dhe rite ne ateizem smil3dbd4d4e4c4f2.gif

----------------------------------------
«Närrisch, daß jeder in seinem Falle Seine besondere Meinung preist! Wenn Islam Gott ergeben heißt, In Islam leben und sterben wir alle.» (WA I, 6, 128) Johann Wolfgang von Goethe
----------------------------------
北方有佳人,绝世而独立。一顾倾人城,再顾倾人国。宁不知倾城与倾国。佳人难再得。

Postim nga: skystar 13.04.2010, 14:18
QUOTE (T.H.C-Man @ 13.04.2010, 12:15)

Nuk keni mbet ju ti dilni krah Zotit te plotfuqishem , chill out sic thot nje antare ktu , edhe mundoheni te diskutoni pak , e jo cdo gje qe ka lidhje me fene tuaj ta ktheni ne sistem mbrojtes , mduket shum cinike edhe femijerore kjo sjellje qe tregoni ktu me vite !
Diskutoni pak per ndryshim , ndoshta do tju ndihmoj qe te ngriteni nkembe vet.

Nuk keni mbet ju ti dilni krah Zotit te plotfuqishem ,

Pse a i doli dikush Zotit ne mbrojtje? Mos u friksua Zoti prej teje ? Te pakten e the edhe vet se Zoti eshte i plotfuqishem, Prandaj Ai nuk ka nevoj per askend, dhe prej tij gjithkush eshte nevojtar,

chill out sic thot nje antare ktu , edhe mundoheni te diskutoni pak , e jo cdo gje qe ka lidhje me fene tuaj ta ktheni ne sistem mbrojtes , mduket shum cinike edhe femijerore kjo sjellje qe tregoni ktu me vite !


Nje antar tjeter thote " Leje dhelpren se vet del prej zgafelle "
Tema u hap per Big Bengun, ti tash spate cfar me diskutu per ate, dhe dole diku qeter.. Na sjell ti fakte se kush e ka krijuar Zotin. Se ne besojme se Zoti nuk eshte i krijuar nga askush dhe asgje.

----------------------------------------
Edhe pse flasim me te njejten gjuhe, realiteti nuk eshte i njejte per te gjithe

Postim nga: Omer_Baba 13.04.2010, 14:41
E dime se All-llahu ka krijuar gjithcka te dukshmen dhe te padukshmen,majde e gjithe kete pa moster (jernek)...kete e dine edhe ata qe shume kane deshire qe sa me rralle ta degjone emrin e Krijuesit te tyre apo fjalet e tij zbritur.

Po i pyes une ata qe kishin parashtru dicka se cka me Zotin etj...A ka mundesi qe Krijuesi i gjitheckaje te jete krijes,si do ishte pergjigjja juaj per kete?!!!

----------------------------------------
"Mos iu qas asaj per te cilen nuk ke njohuri,pse te degjuarit,te pamet dhe zemra,per te gjitha keto ka pergjegjesi" Kur'ani,17:36

Postim nga: Ermedin 13.04.2010, 15:01
QUOTE (Happy_Soldier @ 13.04.2010, 13:17)
Tashi, a beson ti a s'beson, mua hiē s'me intereson.

Ne leximin e Kur'anit qe kam bere, nese kam arritur te mbaj mend nga ajo qe kam lexuar, pra diku shkruan se, vetem Zoti i din fshehtesite ne qiej e ne toke. Ata qe dijne me shume per ajetet kur'anore, mundet me na e sqaruar me mire kete gje. (me fal per permiresimin)

"O ju njerėz, ju keni nevojė pėr All-llahun e All-llahu nuk ka nevojė pėr ju; Ai ėshtė i falėnderuari." (Furkan, 35:15) "O ju njerėz, juve u erdhi i Dėrguari me tė vėrtetėn (fenė e drejtė) nga Zoti juaj, pra tė i besoni se ėshtė mė e dobishme pėr ju. Po nėse vazhdoni ta refuzoni, ta dini se ē'ka nė qiej e tokė ėshtė vetėm e All-llahut. All-llahu di (gjendjen e robėve), ėshtė mė Urti." (Furkan, 4:170)

"Vetėm All-llahut i takon dija pėr fshehtėsitė e qiejve dhe tė tokės, ēdo ēėshtje i kthehet vetėm Atij, pra adhuroje Atė, mbėshtetu tek Ai, se Zoti yt nuk ėshtė i panjohur pėr atė qė veproni." (Furkan, 11:123)


Ti deshiron shpjegim, urdhero (lexo me vemendje) pyetjet:
- me trego se sa mililitra leng saktesisht ke pire sot;
- me trego se sa peshon saktesisht me miligram ti vet;
- me trego se sa perqind sheh syri yt ne keto momente;

"Edhe atė qė dinė nga jeta e kėsaj bote, ėshtė dije e cekėt, por ndaj jetės sė pėrjetshme (ndaj ahiretit) ata janė plotėsisht tė verbėruar (e tė painteresuar)." (Furkan, 30:7)

Postim nga: Strider 13.04.2010, 17:25
QUOTE (Ermedin @ 13.04.2010, 16:01)
"O ju njerėz, ju keni nevojė pėr All-llahun e All-llahu nuk ka nevojė pėr ju; Ai ėshtė i falėnderuari." (Furkan, 35:15) "O ju njerėz, juve u erdhi i Dėrguari me tė vėrtetėn (fenė e drejtė) nga Zoti juaj, pra tė i besoni se ėshtė mė e dobishme pėr ju. Po nėse vazhdoni ta refuzoni, ta dini se ē'ka nė qiej e tokė ėshtė vetėm e All-llahut. All-llahu di (gjendjen e robėve), ėshtė mė Urti." (Furkan, 4:170)

"Vetėm All-llahut i takon dija pėr fshehtėsitė e qiejve dhe tė tokės, ēdo ēėshtje i kthehet vetėm Atij, pra adhuroje Atė, mbėshtetu tek Ai, se Zoti yt nuk ėshtė i panjohur pėr atė qė veproni." (Furkan, 11:123)


Ti deshiron shpjegim, urdhero (lexo me vemendje) pyetjet:
- me trego se sa mililitra leng saktesisht ke pire sot;
- me trego se sa peshon saktesisht me miligram ti vet;
- me trego se sa perqind sheh syri yt ne keto momente;

"Edhe atė qė dinė nga jeta e kėsaj bote, ėshtė dije e cekėt, por ndaj jetės sė pėrjetshme (ndaj ahiretit) ata janė plotėsisht tė verbėruar (e tė painteresuar)." (Furkan, 30:7)

smil3dbd4e5e7563a.gif smil3dbd4e5e7563a.gif smil3dbd4e5e7563a.gif smil3dbd4e5e7563a.gif smil3dbd4e4c2e742.gif

----------------------------------------
Everyone wants to change the world,but nobody wants to change himself

Postim nga: Alb4nian 13.04.2010, 17:27
QUOTE (T.H.C-Man @ 13.04.2010, 11:56)
E kote eshte kjo teme
Nese gjithsia u formu nga nje grimce atomi , kush e formoi atomin

A nga ana tjeter fete kan shpjegime shum me te mira , se gjithcka krijoi Zoti , po Zotin? eshte e ndaluar te pysish per krijimin e Zotit , po un du ta di si njeri i cili pa deshiren e vet eshte sjell ne ket planet.

Per fat tkeq njezit jetojn si te hutuar , edhe askund smund te mbeshteten realisht , vetem ne besimet e veta te imponuara nga femijeria

Ke be pytje shum te logjikshme, ne fakt kete pytje ia parashtrova edhe un vehtes 5 vite me pare, isha ne kerkim te pergjigjes ne mesin e disa hoxhallareve Shqiptar qe dijen e tyre e kishin siperfaqsore prandaj dhe nuk mora nje pergjigje te duhur por perkundrazi u qortova se jam i pushtuar nga exhinet dhe se me duhet sherim.

Por un nuk ndalova te kerkoj pergjigjen, pata lexuar shume mbi Islamin dhe gjeja shum fakte ne Kuran qe perputheshin me realitetin, cdo dite e me shume isha i bindur se Kurani vertet nuk esht fjale e nje njeriu, isha i bindur se Kurani eshte fjale e dikujt fuqia e te cilit nuk ka fund pikerisht per faktin se ne Kuran si ne asnje liber tjeter me pak fjale futen shum gjera.

Hulumtoja por kurrsesi te gjeja ate kulmoren, ate qe me nevoitej me se shumti pra nese Zoti krijoi gjithcka kush e krijoi ate? Dhe me ne fund pata fatin ta takoj nje dijetar nga Bosnja te cilit menjehere i tregova se po lexoj dhe po hulumtoj shum mbi Islamin, i tregova se kam gjetur jashtzakonisht shum pergjigje per te cilat jam i bindur se jan te sakta por nje pergjigje nuk po arrij ta gjej askund, i bera atij pyetjen Kush e krijoi Zotin dhe ai me tha:

"Paske hyre ne Islam pa e shkelur pragun, me tha te lutem kthehu edhe njehere ne dere te Islamit dhe vendos se pari kemben ne prag."

Un nuk e kuptova dhe e luta per sqarim ai nuk ngurroi dhe me tha:

"Ti mesiguri ke ndegjuar ose e din suren Ihlas ose Kuluvallahun, sure kjo e cila eshte preambula e Kuranit?"

Un i thash sigurisht qe e di! Dhe ai me tha:

"Mesiguri e paske recituar shum here gjat lutjeve por fatkqsisht ti je nje nga shum viktima te hoxhallareve qe Islamin e mesojne permendesh, gjeje nje Kuran me perkthim shqip dhe ta lexoje perkthimin e kesaj sure."

Un menjeher hapa laptopin tim dhe fillova te lexoja shkurt shqip dhe qarte:

Surja 112. Ihlas

1. Thuaj: Ai, All-llahu ėshtė Njė!
2. All-llahu ėshtė Ai qė ēdo krijesė i drejtohet (i mbėshtetet) pėr ēdo nevojė.
3. As s'ka lindur kė, as nuk ėshtė i lindur.
4. Dhe Atij askush nuk i ėshtė i barabartė.

Kur i lexova keto fjale, mendova se po fluturoja nga gezimi, zemra ishte e kenqaur jashtzakonisht shume, ne te skishte me vend per lot gezimi dhe ato me dolen edhe ne sy.

Kush din te lexoj, dhe kush din te kuptoje, ne keto kater fjali gjen pergjigje per shum gjera te rendesishme, dhe gjithcka vuloset me fjalin e katert, "Dhe Atij askush nuk i eshte i barabarte." pra ai nuk esht krijese, nuk eshte qenije, nuk eshte gjithcka qe ne kemi pare ose kemi paramenduar, Ai eshte dicka krejt tjeter dhe per kete kemi shum fakte tjera ne Kuran.

----------------------------------------
Menduat se ne ju krijuam kot dhe se nuk do te ktheheni kurr tek ne?

Postim nga: Strider 13.04.2010, 17:30
QUOTE (Alb4nian @ 13.04.2010, 18:27)
Ke be pytje shum te logjikshme, ne fakt kete pytje ia parashtrova edhe un vehtes 5 vite me pare, isha ne kerkim te pergjigjes ne mesin e disa hoxhallareve Shqiptar qe dijen e tyre e kishin siperfaqsore prandaj dhe nuk mora nje pergjigje te duhur por perkundrazi u qortova se jam i pushtuar nga exhinet dhe se me duhet sherim.

Por un nuk ndalova te kerkoj pergjigjen, pata lexuar shume mbi Islamin dhe gjeja shum fakte ne Kuran qe perputheshin me realitetin, cdo dite e me shume isha i bindur se Kurani vertet nuk esht fjale e nje njeriu, isha i bindur se Kurani eshte fjale e dikujt fuqia e te cilit nuk ka fund pikerisht per faktin se ne Kuran si ne asnje liber tjeter me pak fjale futen shum gjera.

Hulumtoja por kurrsesi te gjeja ate kulmoren, ate qe me nevoitej me se shumti pra nese Zoti krijoi gjithcka kush e krijoi ate? Dhe me ne fund pata fatin ta takoj nje dijetar nga Bosnja te cilit menjehere i tregova se po lexoj dhe po hulumtoj shum mbi Islamin, i tregova se kam gjetur jashtzakonisht shum pergjigje per te cilat jam i bindur se jan te sakta por nje pergjigje nuk po arrij ta gjej askund, i bera atij pyetjen Kush e krijoi Zotin dhe ai me tha:

"Paske hyre ne Islam pa e shkelur pragun, me tha te lutem kthehu edhe njehere ne dere te Islamit dhe vendos se pari kemben ne prag."

Un nuk e kuptova dhe e luta per sqarim ai nuk ngurroi dhe me tha:

"Ti mesiguri ke ndegjuar ose e din suren Ihlas ose Kuluvallahun, sure kjo e cila eshte preambula e Kuranit?"

Un i thash sigurisht qe e di! Dhe ai me tha:

"Mesiguri e paske recituar shum here gjat lutjeve por fatkqsisht ti je nje nga shum viktima te hoxhallareve qe Islamin e mesojne permendesh, gjeje nje Kuran me perkthim shqip dhe ta lexoje perkthimin e kesaj sure."

Un menjeher hapa laptopin tim dhe fillova te lexoja shkurt shqip dhe qarte:

Surja 112. Ihlas

1. Thuaj: Ai, All-llahu ėshtė Njė!
2. All-llahu ėshtė Ai qė ēdo krijesė i drejtohet (i mbėshtetet) pėr ēdo nevojė.
3. As s'ka lindur kė, as nuk ėshtė i lindur.
4. Dhe Atij askush nuk i ėshtė i barabartė.

Kur i lexova keto fjale, mendova se po fluturoja nga gezimi, zemra ishte e kenqaur jashtzakonisht shume, ne te skishte me vend per lot gezimi dhe ato me dolen edhe ne sy.

Kush din te lexoj, dhe kush din te kuptoje, ne keto kater fjali gjen pergjigje per shum gjera te rendesishme, dhe gjithcka vuloset me fjalin e katert, "Dhe Atij askush nuk i eshte i barabarte." pra ai nuk esht krijese, nuk eshte qenije, nuk eshte gjithcka qe ne kemi pare ose kemi paramenduar, Ai eshte dicka krejt tjeter dhe per kete kemi shum fakte tjera ne Kuran.

smil3dbd4e5e7563a.gif smil3dbd4e5e7563a.gif smil3dbd4e5e7563a.gif smil3dbd4e5e7563a.gif smil3dbd4e4c2e742.gif Shum fort.. smil4a8acf686328f.gif

----------------------------------------
Everyone wants to change the world,but nobody wants to change himself

Postim nga: want3d 13.04.2010, 17:34
subhanallah, shekulli 21 ende dikush se ka kuptu se kush eshte Krijues dhe per cka jeton.
Nuk ka arsye para Allahut, ja sot ja kurr eshte me lehte te kerkohet dhe mesohet ajo cka na intereson, te gjitha jane te servuara ne menyre me te qarte.
respekte!

----------------------------------------
Nese mendon se arsimimi kualitativ kushton shtrejt, atehere provoje injorancen

LEXIMI demton rende INJORANCEN!

Postim nga: Ermedin 13.04.2010, 17:36
QUOTE (Alb4nian @ 13.04.2010, 18:27)
Kush din te lexoj, dhe kush din te kuptoje, ne keto kater fjali gjen pergjigje per shum gjera te rendesishme, dhe gjithcka vuloset me fjalin e katert, "Dhe Atij askush nuk i eshte i barabarte." pra ai nuk esht krijese, nuk eshte qenije, nuk eshte gjithcka qe ne kemi pare ose kemi paramenduar, Ai eshte dicka krejt tjeter dhe per kete kemi shum fakte tjera ne Kuran.

Gjithēka ka shkakun e vet, vetem Ai nuk eshte i shkaktuar.
Se sikur te vazhdonim se, kush eshte shkaku, do te arrijme
ne pafundesi. Pra, Ai eshte i Pari Pafillim, i Fundit Pambarim!

Postim nga: Ermedin 13.04.2010, 17:37
QUOTE (want3d @ 13.04.2010, 18:34)
Shekulli 21 ende dikush se ka kuptu se kush eshte Krijues dhe per cka jeton.

Mire ke thene, por ai nuk eshte i ditur e as i udhezuar, ai duhet ndihmuar!

Postim nga: Strider 13.04.2010, 17:53
QUOTE (Ermedin @ 13.04.2010, 18:37)
Mire ke thene, por ai nuk eshte i ditur e as i udhezuar, ai duhet ndihmuar!

Po ai eshte e vertet se duhet ndihmuar,por ai nuk kerkoj ndihme,ose te beje pyetje reth asaj qe e preoukupon,ai erdhi ketu dhe na tregoj se kjo teme qenka e "kote".. smil3dbd4d4e4c4f2.gif ..Un sa e shof ai veten nuk don me e nidhmue..

Tash kjo teme eshte bere nga shkenctar,dijetar,e na del dikush qe ka lexu nja 2-3 libra ne jeten e vet per Islam,edhe na tregon,ne shet mend...mo those njeri..

----------------------------------------
Everyone wants to change the world,but nobody wants to change himself

Postim nga: Ermedin 13.04.2010, 18:04
QUOTE (Strider @ 13.04.2010, 18:53)
Po ai eshte e vertet se duhet ndihmuar,por ai nuk kerkoj ndihme,ose te beje pyetje reth asaj qe e preoukupon,ai erdhi ketu dhe na tregoj se kjo teme qenka e "kote".. smil3dbd4d4e4c4f2.gif ..Un sa e shof ai veten nuk don me e nidhmue..

Tash kjo teme eshte bere nga shkenctar,dijetar,e na del dikush qe ka lexu nja 2-3 libra ne jeten e vet per Islam,edhe na tregon,ne shet mend...mo those njeri..

Strider, une te kuptoj taj, po taj a me kupton mu se... smil3dbd4e5e7563a.gif
Pa le mo, thone se jemi ne shekullin me te ndritshem, e nuk dine:
- te dallojne diturine nga rrena;
- te dallojne fene nga kombesia;
- te dallojne motren nga gruaja;
- te dallojne ndytesiren nga ushqimi;
- te dallojne shakane nga serioziteti;
- ta dallojne miresine nga intriga; etj.
Strider, kur de pejna kafe e limonade, e te bojna muhabet ni ēerek dite,
ashtau te shkoēna tu u perla me muhabete, me mesele t'arta, si ky Ubejdi?!

Postim nga: Strider 13.04.2010, 18:27
QUOTE (Ermedin @ 13.04.2010, 19:04)
Strider, une te kuptoj taj, po taj a me kupton mu se... smil3dbd4e5e7563a.gif
Pa le mo, thone se jemi ne shekullin me te ndritshem, e nuk dine:
- te dallojne diturine nga rrena;
- te dallojne fene nga kombesia;
- te dallojne motren nga gruaja;
- te dallojne ndytesiren nga ushqimi;
- te dallojne shakane nga serioziteti;
- ta dallojne miresine nga intriga; etj.
Strider, kur de pejna kafe e limonade, e te bojna muhabet ni ēerek dite,
ashtau te shkoēna tu u perla me muhabete, me mesele t'arta, si ky Ubejdi?!

smil3dbd4e5e7563a.gif ..dot thiri un.. smil3dbd4e398ff7b.gif smil3dbd4e4c2e742.gif

----------------------------------------
Everyone wants to change the world,but nobody wants to change himself

Postim nga: skystar 13.04.2010, 18:29
QUOTE (Ermedin @ 13.04.2010, 19:04)
Strider, une te kuptoj taj, po taj a me kupton mu se... smil3dbd4e5e7563a.gif
Pa le mo, thone se jemi ne shekullin me te ndritshem, e nuk dine:
- te dallojne diturine nga rrena;
- te dallojne fene nga kombesia;
- te dallojne motren nga gruaja;
- te dallojne ndytesiren nga ushqimi;
- te dallojne shakane nga serioziteti;
- ta dallojne miresine nga intriga; etj.
Strider, kur de pejna kafe e limonade, e te bojna muhabet ni ēerek dite,
ashtau te shkoēna tu u perla me muhabete, me mesele t'arta, si ky Ubejdi?!

smil3dbd4e4c2e742.gif smil4a8acf686328f.gif

----------------------------------------
Edhe pse flasim me te njejten gjuhe, realiteti nuk eshte i njejte per te gjithe

Postim nga: Strider 13.04.2010, 20:37
Nejse Tema eshte ndryshu pakes nga ajo qe ishte ne fillim,un per vete cdoher meditoj reth universit dhe yjeve,kenaqem duke i shiqu Yjet dhe duke analizue reth tyre,poashtu nuk me hyn ne ruge se pse dikush ka dilem derisa ai nuk shef se si kjo bote qendron pa Shtylle,na mban neve e vet nuk mbahet askund,forma e asaj eshte rumbullaket,ka kushte per jete,jemi te rethuar me te mira te pamasa,e ne njerzit nga Injoranca dhe nga mendjengushtesia dhe besimi i dobet,nuk shiqojme ate qe na rethon dhe te jemi falemenderues ndaj Allahut,por kemi probleme se athua apo nuk thua krijoi apo nuk krijoi,ishte rastesi apo nuk ishte rastesi,kto jan dyshimet e atyre qe skan be bisede me veten e tyre,ose nuk din me i analizue ate qe ato i rethon..per me shum,nje gje duhet ta kemi te qarte :"SKA RASTESI"..edhe tash nisni mendoni me kete parim..

User posted image

----------------------------------------
Everyone wants to change the world,but nobody wants to change himself

Postim nga: POLAT@LEMDAR 13.04.2010, 22:30
QUOTE (T.H.C-Man @ 13.04.2010, 11:56)
E kote eshte kjo teme

i koti nuk shef asgje tjeter para syve te tij, vetem se gjithqka te kote!

QUOTE
Nese gjithsia u formu nga nje grimce atomi , kush e formoi atomin


kjo ndryshe mund te kuptohet se "prej asgjeje u kriju gjithqka"

A nga ana tjeter fete kan shpjegime shum me te mira , se gjithcka krijoi Zoti , po Zotin?

Ai, Zoti eshte i Perhershem pa fillim, i Perhershem pa mbarim! Nuk eshte i Krijuar, as nuk i ngjan askujt!

QUOTE
eshte e ndaluar  te pysish per krijimin e Zotit , po un du ta di si njeri i cili pa deshiren e vet eshte sjell ne ket planet.


te jesh i vetedijshem sikur te jete diqka e ndaluar, dhe megjithate ta bejsh, me duket pak sa absurde, ta marim nji shembull, "sipas teje, sipas ligjit tend personal, eshte e ndaluar ta pish helmin, do e pije ti megjithate?"
Andaj habitem si meresh me diqka qe e thua dhe mendon qe eshte e ndaluar, shum rrezikojshe!

Nese ste pelqen qe je sjelle ne kete bote, e ke nji zgjedhje per t'u larguar, dhe keshtu do kesh fatin ta mesosh edhe pergjigjen e pyetjes qe ke parashtruar, atje kur do te dalim para Allahut!

QUOTE
Per fat tkeq njezit jetojn si te hutuar , edhe askund smund te mbeshteten realisht , vetem ne besimet e veta te imponuara nga femijeria


mos thuaj "njerezit" sepse flet ne emer te te gjithve, une nuk jetoj aspak si i hutuar dhe kam ku mbeshtetem dhe gjej qetesin, jam shum i lumtur shiqir Zotit, dhe keshtu ndjehen edhe miliona ose miliarda njerez te keti Ruzullu Toksor besoj, kshtu qe ma mir do ishte sikur te kishe thene "une jetoj ne kete bote si i hutuar dhe askund smund te mbeshtetem" thjesht mere vetveten shembull! smil3dbd4d99c6eaa.gif

----------------------------------------
Kur mbizotron injoranca, mendja as nuk vjen parasysh!

Postim nga: Strider 14.04.2010, 00:47
QUOTE (POLAT@LEMDAR @ 13.04.2010, 23:30)
i koti nuk shef asgje tjeter para syve te tij, vetem se gjithqka te kote!kjo ndryshe mund te kuptohet se "prej asgjeje u kriju gjithqka"

A nga ana tjeter fete kan shpjegime shum me te mira , se gjithcka krijoi Zoti , po Zotin?

Ai, Zoti eshte i Perhershem pa fillim, i Perhershem pa mbarim! Nuk eshte i Krijuar, as nuk i ngjan askujt!te jesh i vetedijshem sikur te jete diqka e ndaluar, dhe megjithate ta bejsh, me duket pak sa absurde, ta marim nji shembull, "sipas teje, sipas ligjit tend personal, eshte e ndaluar ta pish helmin, do e pije ti megjithate?"
Andaj habitem si meresh me diqka qe e thua dhe mendon qe eshte e ndaluar, shum rrezikojshe!

Nese ste pelqen qe je sjelle ne kete bote, e ke nji zgjedhje per t'u larguar, dhe keshtu do kesh fatin ta mesosh edhe pergjigjen e pyetjes qe ke parashtruar, atje kur do te dalim para Allahut!mos thuaj "njerezit" sepse flet ne emer te te gjithve, une nuk jetoj aspak si i hutuar dhe kam ku mbeshtetem dhe gjej qetesin, jam shum i lumtur shiqir Zotit, dhe keshtu ndjehen edhe miliona ose miliarda njerez te keti Ruzullu Toksor besoj, kshtu qe ma mir do ishte sikur te kishe thene "une jetoj ne kete bote si i hutuar dhe askund smund te mbeshtetem" thjesht mere vetveten shembull! smil3dbd4d99c6eaa.gif

E Pollat be... smil3dbd4e4c2e742.gif smil4a8acd602a050.gif

----------------------------------------
Everyone wants to change the world,but nobody wants to change himself

Postim nga: T.H.C-Man 14.04.2010, 11:38
I pash replikat , sjam i impresionum aspak , se di as pse humba kohe te replikoj.
Ju skishit bere asgje tjeter vec se kishit sulmu tektstin tim , duke me citu ne menyra qesharake , fjal pas fjale !
Ne cfar me ngjason kjo !
- Ne asgje ,ne mllef personal qe sishte nevoja te nxeret ne forum , vetem ai qe dyshon ne bindjet e veta , nuk mundet qe me ato te diskutoj , por i mson permendesh si nje robot , duke blloku trurin nga cdo mendim tjeter.
Mundet lirisht edhe celsi ti viet ksaj teme , se ska shpirt debati ende sic e shoh.

Postim nga: Strider 14.04.2010, 20:57
QUOTE (T.H.C-Man @ 14.04.2010, 12:38)
I pash replikat , sjam i impresionum aspak , se di as pse humba kohe te replikoj.
Ju skishit bere asgje tjeter vec se kishit sulmu tektstin tim , duke me citu ne menyra qesharake , fjal pas fjale !
Ne cfar me ngjason kjo !
- Ne asgje ,ne mllef personal qe sishte nevoja te nxeret ne forum , vetem ai qe dyshon ne bindjet e veta , nuk mundet qe me ato te diskutoj , por i mson permendesh si nje robot , duke blloku trurin nga cdo mendim tjeter.
Mundet lirisht edhe celsi ti viet ksaj teme , se ska shpirt debati ende sic e shoh.

Karakteristike e jotja eshte se replika jote eshte pasqyra e vetes tande,... smil3dbd4e5e7563a.gif

----------------------------------------
Everyone wants to change the world,but nobody wants to change himself

Postim nga: Ermedin 14.04.2010, 21:04
QUOTE (T.H.C-Man @ 14.04.2010, 12:38)
I pashe replikat, s'jam i impresionuar aspak, se di as pse humba kohe te replikoj... se s'ka shpirt debati ende...

Mos humb kohe, shiko ndonje film vizatimor kah youtube,
pastaj derisa edhe aspak shpirt nuk ka, pse futesh... Pa me
thuaj pak ti, vetem nje fjali te vertete mbi te verteten... Pres!

Postim nga: POLAT@LEMDAR 14.04.2010, 21:49
QUOTE (Ermedin @ 14.04.2010, 22:04)
Pres!

ngom mue, nuk ja vlenė smil3dbd4e398ff7b.gif

----------------------------------------
Kur mbizotron injoranca, mendja as nuk vjen parasysh!

Postim nga: T.H.C-Man 14.04.2010, 21:57
Cullet menzi presin tkalzohen ne internet , gjyna , nejse ju pershendes

Postim nga: POLAT@LEMDAR 14.04.2010, 22:00
QUOTE (T.H.C-Man @ 14.04.2010, 22:57)
Cullet menzi presin tkalzohen ne internet , gjyna , nejse ju pershendes

Ermedin, mos thuaj qe nuk te kam than, ja shife smil3dbd4e5e7563a.gif

----------------------------------------
Kur mbizotron injoranca, mendja as nuk vjen parasysh!

Postim nga: T.H.C-Man 14.04.2010, 22:02
QUOTE (POLAT@LEMDAR @ 14.04.2010, 23:00)
Ermedin, mos thuaj qe nuk te kam than, ja shife smil3dbd4e5e7563a.gif

O adhurus i filmave serik turqisht , a edhe ti paske mbet a ahaha ,

Postim nga: POLAT@LEMDAR 14.04.2010, 22:06
QUOTE (T.H.C-Man @ 14.04.2010, 23:02)
O adhurus i filmave serik turqisht , a edhe ti paske mbet a ahaha ,

deshte me thene simpatizues apo, se adhurues jam vetem i Allahut. PIKĖ

msohu te dallosh fjalen "adhurues" dhe ate "simpatizues" smil3dbd4e5e7563a.gif

----------------------------------------
Kur mbizotron injoranca, mendja as nuk vjen parasysh!

Postim nga: T.H.C-Man 14.04.2010, 22:08
QUOTE (POLAT@LEMDAR @ 14.04.2010, 23:06)
deshte me thene simpatizues apo, se adhurues jam vetem i Allahut. PIKĖ

msohu te dallosh fjalen "adhurues" dhe ate "simpatizues" smil3dbd4e5e7563a.gif

Hmm se di bash , edhe foton edhe emrin ja mban , simpatizus a adhurus , mere shtruar edhe mundohu personalitetin tend ta mbajsh per vete , tung smil4a8acf7ea6a39.gif

Postim nga: Kosowars 14.04.2010, 22:09
QUOTE (T.H.C-Man @ 13.04.2010, 11:56)A nga ana tjeter fete kan shpjegime shum me te mira , se gjithcka krijoi Zoti , po Zotin? eshte e ndaluar te pysish per krijimin e Zotit , po un du ta di si njeri i cili pa deshiren e vet eshte sjell ne ket planet.


Me fal qe te citoj ketu , kam dy pyetje dhe nga ato pyetje mund ta kuptosh edhe vet pergjigjen ne pyetjen qe ke ba.

Nese krijesa nuk krijon, si eshte e mundur qe Zoti te jete i krijuar?

Nese Zoti do isjte krijese, a mendon se ne dhe gjithqka qe ekziston do ishte krijuar?


Te faleminderit, besoj qe do me kthesh pergjigje, ose se paku do e kupton te verteten.

----------------------------------------
Njeriu mund tė harrojė se ēfarė i keni thėnė, por asnjėherė nuk mund tė harrojė se si e keni bėrė tė ndjehet...!

Postim nga: T.H.C-Man 14.04.2010, 22:13
Skan kuptim per mendimin tim pytjet tua.

Postim nga: POLAT@LEMDAR 14.04.2010, 22:14
QUOTE (T.H.C-Man @ 14.04.2010, 23:08)
edhe mundohu personalitetin tend ta mbajsh per vete , tung smil4a8acf7ea6a39.gif

mos je tu ma mbaj ti helbet?

smil4a8ad6df85dde.gif

----------------------------------------
Kur mbizotron injoranca, mendja as nuk vjen parasysh!

Postim nga: POLAT@LEMDAR 14.04.2010, 22:15
QUOTE (POLAT@LEMDAR @ 14.04.2010, 23:14)
mos je tu ma mbaj ti helbet?

smil4a8ad6df85dde.gif

personalitetin

----------------------------------------
Kur mbizotron injoranca, mendja as nuk vjen parasysh!

Postim nga: T.H.C-Man 14.04.2010, 22:18
Au sa interesant , auuu u shkrejnen femnat kur e lexoun sa per tqesh paske shkrujt , auu sa ke ra nsej ctej , bravo , ce mere ni pije , smil3dbd4e4c2e742.gif , bravo boss qonke ,
haj naten tash se ika

Postim nga: POLAT@LEMDAR 14.04.2010, 22:19
QUOTE (T.H.C-Man @ 14.04.2010, 23:18)
Au sa interesant , auuu u shkrejnen femnat kur e lexoun sa per tqesh paske shkrujt , auu sa ke ra nsej ctej , bravo , ce mere ni pije , smil3dbd4e4c2e742.gif , bravo boss qonke ,
haj naten tash se ika

mfal, por me ti keshtu duhet me fol njeri, se ndryshe nuk kuptojshe, dhe si shembull e mora pasqyren tende te mahershme smil3dbd4e398ff7b.gif

tash, flej flej ..... smil4a8acf7ea6a39.gif

----------------------------------------
Kur mbizotron injoranca, mendja as nuk vjen parasysh!

Postim nga: Kosowars 14.04.2010, 22:24
Te pergjigjem vet atehere T.H.C-Man


Nese pohojme se Zotin e ka krijuar nje qenie tjeter, atehere Zotit po ia marim atributin e Krijuesit, dhe do mohojme cilesine se vetem ai mund tė krijonte nga Asgjeja, dhe sigurisht qe ne nuk do ekzistonim, pra karakteristike e Krijuesit eshte se Ai krijon e nuk eshte i krijuar, eshte i Plotfuqishmi, i pari pa fillim dhe i fundit pa mbarim.
Zoti , njeriut i dhuroi syte, si dy gjera te qmuara, qe njeriu te bindet mbi ekzistimin e Krijuesit, mirepo Krijuesi i dhuroi njeriut mendjen te kuptoj dhe pranoj ekzistimin real dhe te pranojme se Ai ekziston.
Dikush mund te jap nje shuplake, si mundet qe ti te jesh krijuar nga mishi, dhe dora nga mishi dhe te ndihesh dhimbje, pra dhimbja nje ndjenje po ekziston.


Te faleminderit.

----------------------------------------
Njeriu mund tė harrojė se ēfarė i keni thėnė, por asnjėherė nuk mund tė harrojė se si e keni bėrė tė ndjehet...!

Postim nga: Harith 14.04.2010, 22:46
QUOTE (skystar @ 13.04.2010, 15:18)


chill out sic thot nje antare ktu ,


Nje antar tjeter thote " Leje dhelpren se vet del prej zgafelle "

Ndersa dikush thot Qent lehin karavani ec perpara

----------------------------------------
Is Loading..--- 2fast4you
Demokracia eshte kur dy budallenj e mbivotojne nje te mencur!

Postim nga: T.H.C-Man 15.04.2010, 08:49
QUOTE (Kosowars @ 14.04.2010, 23:24)
Nese krijesa nuk krijon, si eshte e mundur qe Zoti te jete i krijuar?

Nese Zoti do isjte krijese, a mendon se ne dhe gjithqka qe ekziston do ishte krijuar?Te pergjigjem vet atehere T.H.C-Man


Nese pohojme se Zotin e ka krijuar nje qenie tjeter, atehere Zotit po ia marim atributin e Krijuesit, dhe do mohojme cilesine se vetem ai mund tė krijonte nga Asgjeja, dhe sigurisht qe ne nuk do ekzistonim, pra karakteristike e Krijuesit eshte se Ai krijon e nuk eshte i krijuar, eshte i Plotfuqishmi, i pari pa fillim dhe i fundit pa mbarim.
Zoti , njeriut i dhuroi syte, si dy gjera te qmuara, qe njeriu te bindet mbi ekzistimin e Krijuesit, mirepo Krijuesi i dhuroi njeriut mendjen te kuptoj dhe pranoj ekzistimin real dhe te pranojme se Ai ekziston.
Dikush mund te jap nje shuplake, si mundet qe ti te jesh krijuar nga mishi, dhe dora nga mishi dhe te ndihesh dhimbje, pra dhimbja nje ndjenje po ekziston.


Te faleminderit.

Zoteri , Zoti eshte dicka qe nuk e ka pare askush , ai egziston per ty , per mu , por per nje ateist nuk egziston , edhe kto filosofi fetare qe i shprehe ktu nuk han buk aspak ,, sepse nuk vertetojn asgje , perveq se tregojn bindje te caktuar fetare.

Neve jemi krijesa te planetit Toke , ndersa gjithsia eshte nje nocion shum me i gjere, edhe mendohet qe eshte pa kufi , dhe askush se din a egziston jete diku tjeter ne ate univers pa fund.

Nese ti je krijes mishi edhe gjaku , dhe sdin te krijosh , ajo sdmth se diku tjeter nuk ka "krijesa" tjera qe krijojn.

"Fakteve" qe ti ju beson , sdmth edhe tjeret tju besojn , pasiqe eshte pune besimi .

2006 © Studentet.info (http://www.studentet.info)