Studentet.info
Kliko kėtu pėr ta lexuar temėn
Forumi Studentor > Forumi Islam > Reagim nga Forumi Mysliman Shqipėri


Postim nga: ardi_pr 02.10.2006, 16:38

FORUMI MUSLIMAN I SHQIPĖRISĖ


Deklaratė pėr Shtyp

1-tetor-06

Forumi Musliman i Shqipėrisė ka ndjekur me shqetėsim nė median vizive dhe tė shkruar nė Shqipėri tė ashtuquajturėn konferencė tė radhės pėr tolerancė fetare nė Ballkan, e cila ėshtė organizuar nė datė 30 gusht 2006 nga shoqata "Millenium Club Center" e drejtuar nga Mentor Nazarko.

Nė kėtė konferencė ndėr tė tjera, Forumit i ka rėnė nė sy fjalimi i mbajtur nga ish-presidenti i Republikės sė Shqipėrisė, Rexhep Mejdani, i cili nė referatin e tij ka paraqitur njė studim tė botuar nė vitin 2001 nė Enciklopedinė Botėrore Kristiane, nė tė cilėn jepej qė popullsia shqiptare e besimit mysliman nė Shqipėri ėshtė gjithsej 38.8 % pėr qind, ndėrsa ajo kristiane ėshtė 35.4% pėr qind, duke e ndarė nė 16.8 pėr qind katolikė dhe nė 16.1 pėr qind ortodoksė.

Ky botim i cili ka bėrė lajm nė median e shkuar tė datės 1 tetor 2006, pasi ėshtė cituar nga ish-presidenti i Republikės sė Shqipėrisė, z. Rexhep Mejdani, sipas mendimit tė Forumit Musliman tė Shqipėrisė, nxit nė tensionimin e marrdhėnieve fetare nė Shqipėri dhe nuk ndikon nė tolerancėn fetare siē shoqata "Millenium Club Center" e ka quajtur konferencėn e saj. Pėr Forumin Musliman tė Shqipėrisė, citimi nga njė ish-president i Republikės tė njė botimi jo-shkencor nga organizatat fundamentaliste kristjane, siē ka bėrė zoti Meidani duke cituar kėtė palo enciklopedi tė botuar nga organizata World Evangelization Research Center apo Qendra Kėrkimore Botėrore e Ungjillizimit, ndikon nė turbullimin e realiteteve fetare nė Ballkan.

Populli shqiptar e di mė mirė sesa misionarėt e huaj sesa pėrqind e popullsisė sė tij janė muslimanė, dhe sa janė tė krishterė. Pėr kėtė arsye Forumi denoncon fuqishėm pėrpjekjet e organizatave fondamentaliste evangjeliste si World Evangelization Research Center apo Qendra Kėrkimore Botėrore e Ungjillizimit, tė cilat duan tė prishin balancat fetare nė Shqipėri, dhe nė tė njėjtėn kohė kėshillon ish-presidentin e Republikės sė Shqipėrisė, z. Rexhep Mejdani qė tė qėndrojė larg kėtyre botimesh dashakėqia dhe jo serioze. Do tė ishte nė nderin e z. Mejdani qė nė vend se tė citojė ‘enciklopeditė’ e organizatave fundamentaliste, tjetėr herė ti referohet tė dhėnave tė departamentit tė shtetit nė SHBA pėr pėrqindjet fetare nė Shqipėri, apo edhe enciklopedisė prestigjioze italiane De-Agostini.
FORUMI MUSLIMAN I SHQIPĖRISĖ
TIRANĖ----------------------------------------
Atdhetar jam, por edhe fetar si duhet. Atdhetari pėrse turp tė ketė tek thotė e dua me shpirt fenė e vet. Hafiz Ali Korēa

Postim nga: LirimShabani 02.10.2006, 18:36
te nderuar

degjova ne media ne lidhje me keto shifra qe shumkujt do t'i duken skandaloze...personalisht nuk ju besoj ketyre shifrave por besoj ne ndryshim te ketij perpjestimin......mendoj qe ka dicka te vertete ketu sepse rastesisht kam taku student nga shqiperia dhe kur i kam pyet per fene me kane thene keshtu "ne shtepi kemi tradit muslimane por un e kam zgjedh jezusin"..d.m.th njeri qe familjen e ka te drejtimit islam por personalisht ka pranu jezusin dhe katoicizimin....per shum prej nesh kjo eshte dicka e paimagjinueshme megjithate secili ka te drejten te veproje si te doje me vehten e tij....

----------------------------------------
"Mallkue qoft njaj bir shqiptari, q'e ket gjuh t'perenis, trashigim qe ja la i pari, trashigim ai s'ja le fmis...."

"Bukuria qe vret...."

"The importance of being earnets..."

Postim nga: Uskana2006 02.10.2006, 20:45

Ashtu eshte Lirim kurkush nuk duhet te gjykohet ne baze te bindjeve fetare, ēdo person eshte i lire te zgjedh dhe te zhvilloje bindjet dhe vetedijen fetare pa mos u keqperdor dhe pa bere dem shoqerise qe i ben pjese.

Postim nga: ardi_pr 03.10.2006, 09:19


Deklarata te tilla pansllaviste anti-islame te qiftit Meidano-ovic, kishte edhe vitin e kaluar nga Presidenti Aleksander Mojsic te cilit mundohen te ulin numrin e muslimaneve ne Shqiperi, por realiteti eshte krejt kunder.

Sipas Enciklopedise Encarta 2005 ne Shqiperi jo qe nuk eshte zvogluar numri por ne te kunderten ishte ritur numri i muslimaneve ne 80%.

Deklarata propagonduese anti islame kishte me heret edhe nga dhenderri i Moskoviteve Ishmail Kadarewski (i shkolluar ne Moske), sherbyes dhe argat i diktatorit Enver per shume vite, qė shkruante vjersha lavdėruese per Stalinin dhe Leninin, pėr dy diktatorėt tė mėdhej qė gjatė sundimit tė tyre kanė vrarė mbi 40 milion njerėz!


Sa i perket shqiptareve ne Kosove, Kosove lindore e Maqedoni nuk ka nevoje per statistika fare, dihet numri i tyre!!!

----------------------------------------
Atdhetar jam, por edhe fetar si duhet. Atdhetari pėrse turp tė ketė tek thotė e dua me shpirt fenė e vet. Hafiz Ali Korēa

Postim nga: LirimShabani 03.10.2006, 10:24
ardi_pr

edhe mue me duket e pabesueshme qe te kishte rene numri mirepo nuk mundet me u perjashtuar mundesia....un e tregova rastin tim konkret qe kam patur bile po ta tregoj dhe nje tjeter....kam pat rast te takoj nje gazetar nga Kosova i cili me plot goje pohoi qe ishte shume afer kalimit ne budizem.....do te duket e pabesueshme por ja qe eshte e vertete....

suksese te gjithve

----------------------------------------
"Mallkue qoft njaj bir shqiptari, q'e ket gjuh t'perenis, trashigim qe ja la i pari, trashigim ai s'ja le fmis...."

"Bukuria qe vret...."

"The importance of being earnets..."

Postim nga: Uskana2006 03.10.2006, 15:36

Ky personi qe fshihet mbas pseudonimit ARDI_PR ( Al ARDI AL ARABI AL VAZALI I Arabise ) ka problem te madh sa i perket identitetit te vete, ky njeri nuk mundet te ndaj kombin prej fese, ky vazal i Arabise, nuk ngurron te njollos personalitete te shquar te kombit tane, Mejdani, Mojsiu jane te zgjedhur president te shtetit Shqiptar me vota te lira, Kadareja eshte shkrimtari me i madh Shqiptar i te gjitha koherave, ti nuk paraqet asnje faktor qe te mund ti kritikosh o vazal i Arabise. Pse nuk agjeron ne qetesi dhe te mbajsh vendin tend aty ku e ke, hei me duket se po e ke humb orientimin mire eshte me gjet nje busolle.

Postim nga: ardi_pr 03.10.2006, 16:26
QUOTE (Uskana2006 @ 03.10.2006, 15:36)
Ky personi qe fshihet mbas pseudonimit ARDI_PR ( Al ARDI AL ARABI AL VAZALI I Arabise ) ka problem te madh sa i perket identitetit te vete, ky njeri nuk mundet te ndaj kombin prej fese, ky vazal i Arabise, nuk ngurron te njollos personalitete te shquar te kombit tane, Mejdani, Mojsiu jane te zgjedhur president te shtetit Shqiptar me vota te lira, Kadareja eshte shkrimtari me i madh Shqiptar i te gjitha koherave, ti nuk paraqet asnje faktor qe te mund ti kritikosh o vazal i Arabise. Pse nuk agjeron ne qetesi dhe te mbajsh vendin tend aty ku e ke, hei me duket se po e ke humb orientimin mire eshte me gjet nje busolle.


Ky personi qe fshihet pas Ardi_pr, eshte: Musliman, shqipetar, kosovar, prishtinali etj etj. dhe ky person ketu ne kete forum mbron vlerat si ato fetare ashtu edhe ato kombetare!!
Sa i perket si i quan ti keto personalitete te "shquara"
Aleksander Mojsic, i cili thonte vitin e kaluar se te gjithe shqiptaret e shqiperise jane tė krishtere keto jane personalitete te kombit tonė? kesaj ne gjuhen shqipe i thuhet sulm (atak) ndaj fese tjeter madje prej nje presidenti te shtetit tende, pastaj ky azilanti Kadarewski i cili ka ikur prej shqiperise i cili thonte se ne shqiperi jane vetem 50% musliman si duket vetem sa per ti fituar letrat e azilit kishte gjetur nje metod duke shkruar kunder Islamit dhe kunder historise se kombit tonė, tashi ky Mejdan-ovici thote se qenkan vetem 38% musliman po keto personalitete jane te shitura more, fal ketyre personaliteteve ka mbetur shqiperia dhe nuk do te perparoj, me qiftin e Fatos Nanovakis, Pandeli Majkovski, Paskal Milov-ic, te gjithe keta jane grek e vllehė dhe padyshim se greqia dhe vllehet mbeten problemi me i madhe per shqipetaret!!!

Po nejse se nuk po e lodhi veten, se ti qe fshihesh pas ketij niku Uskana e ke treguar pro-sllavizmin tend kete madje e ka marrur vesh i gjithe forumi, keshtu qe eshte e kote per te sqaruar diqka dhe fundi i fundit sja vlene me be deabte me ty.

Une nuk e kam humbur orientimin, sepse une gjindem ne vendim tim, mbroj identitetin tim qoftė fetar apo kombetar dhe krenohem si me fene time ashtu edhe me kombin tim, ndersa ti je pikerisht ai i cili ke probleme se pari me vetveten tende, ketu ne forum mbron madje edhe Pederezmin -homosekualizmin (ndoshta per kete ke arsye personale) problem yti!
Ketu pastaj mbron propagandat anti-kombetare dhe anti-islame dhe madje vete ke atakuar shpesh vlerat tona islame!!----------------------------------------
Atdhetar jam, por edhe fetar si duhet. Atdhetari pėrse turp tė ketė tek thotė e dua me shpirt fenė e vet. Hafiz Ali Korēa

Postim nga: florint 03.10.2006, 17:33
hahaha apo filloni me kuptu se paska nje parazit ne kete forum?!?!?!Eshte dashur shum me heret!!! JU ndjek hap pas hapi i nderuari ARD PR ne intervenimet e juaja

Vetem vazhdoni ashtu!!!!!!

Postim nga: LirimShabani 03.10.2006, 20:00
Uskana

sa i perket Ismail Kadarese te them drejt nuk e pelqej dhe fort sepes nganjeher ja fut kot edhe ai me do deklarata te tija te kota...shembull do mar deklaraten e tij kur filloi lufta e vitit 2001....i gjith populli u bashkua me UĒK-kombetare e zotrotja folte kunder...

----------------------------------------
"Mallkue qoft njaj bir shqiptari, q'e ket gjuh t'perenis, trashigim qe ja la i pari, trashigim ai s'ja le fmis...."

"Bukuria qe vret...."

"The importance of being earnets..."

Postim nga: Uskana2006 03.10.2006, 20:27
Po silleni njelloj si fashist, o Ardi, per juve ēka nuk i takon fese islame nuk ka asnje vlere, homokseksual nuk jam, me prostituta nuk flej, edhe as njeren as tjetren nuk e kam zbuluar une, kane egzistuar me kohera. Per ty jeta e njeriut nuk ka vlere per ty ka rendesi vetem zbatimi i detyres tende te shenjte ne leter.
Pasi punoj ne hotelleri kam vrejtur se homoseksual vijne edhe nga Arabia jote e dashur dhe po i zbrazin epshet ne Europe, per fletje me prostituta te mos flasim s'ka Arab qe vjen ne Europe e nuk e shfrytezon rastin me e provu, alkoolin gjithashtu. Per ty shteti eme eshte Arabia e jo Shqiperia sepse ka krishtere, sipas teje, po mos u merzit se do ti mbysim per qefin tend, ēka ka rendesi se ēfare feje pratikon nje Shqiptare dhe per ēfare deklarohet. Jeton me shume komplekse o zoteri.
Per mu Greqine Serbine dhe Arabistanin tend i fus ne nje thes.
Mendon se e ke shfletu Kuranin dhe ke guxim me njollose nje Ismail Kadare, e shume te tjere, ndoshta ne kete kohe te Ramazanit eshte shume Sevap.

Postim nga: ardi_pr 04.10.2006, 10:32
QUOTE (Uskana2006 @ 03.10.2006, 20:27)

Pasi punoj ne hotelleri kam vrejtur se homoseksual vijne edhe nga Arabia jote e dashur dhe po i zbrazin epshet ne Europe, per fletje me prostituta te mos flasim s'ka Arab qe vjen ne Europe e nuk e shfrytezon rastin me e provu, alkoolin gjithashtu. Per ty shteti eme eshte Arabia e jo Shqiperia sepse ka krishtere, sipas teje, po mos u merzit se do ti mbysim per qefin tend, ēka ka rendesi se ēfare feje pratikon nje Shqiptare dhe per ēfare deklarohet. Jeton me shume komplekse o zoteri.
Per mu Greqine Serbine dhe Arabistanin tend i fus ne nje thes.
Mendon se e ke shfletu Kuranin dhe ke guxim me njollose nje Ismail Kadare, e shume te tjere, ndoshta ne kete kohe te Ramazanit eshte shume Sevap.


Une prap po them se me ty eshte veshtire te debatosh, ti prap kapesh per disa sende palidhje dhe i perserit gati cdo postim, o Raptish fute ne Koken tende se Musliman nuk do te thote te behesh Arab apo turk a kupton, razbiras, understand, verstehen, capito, entienda??????????
Musliman, ka Amerikan, Gjerman, Francez, Indonezian, Anglez, Shqipetar etj etj etj.... Islami eshte fe e njerėzimit dhe ka mbi 1.5 miliard!

Sa i perket njollimit te figures pro-sllave Kadare, me duket se ai e ka njollosur dhe nenqmuar veten e vetė, pėr mua mbetet absurde, sepse intelektuali i shėndoshė duhet ta ofroj popullin dhe komunitetet nė pėrgjithėsi dhe tė mbjellė paqe dhe dashuri, e jo urrejtje dhe racizėm.

Kadare-ja njė "intelektual" i quditshėm me dy fytyra deklarohėt gjithmonė simbas interesave tė tij personale.

Kadare-ja ishte ai qe luften qe e bente UCK-ja e quante: "te dėmshme, dhe se shtetet perėndimore do na marrin si terroristė"

Kadare-ja ishte ai qe e kritikoi luften e UCK-se ne Maqedoni!
Kurse me vone nga shprazėtirat qė i lente, vetekorigjoheshte dhe e lavderonte luften e UCK-se.----------------------------------------
Atdhetar jam, por edhe fetar si duhet. Atdhetari pėrse turp tė ketė tek thotė e dua me shpirt fenė e vet. Hafiz Ali Korēa

Postim nga: Uskana2006 04.10.2006, 13:14

O, Zoteri,Ardi, sa i perket luftes ne Kosove dhe Maqedoni dhe rolit te UCK-se kishte shume veta nga Shqiptaret qe mendonin se per lufte nuk jemi gati dhe te mos ishte Amerika e " Jahudive " dhe lobi jahudi e qe vendosen me intervenu kunder Serbise nuk do te mbeteshte asnje Shqiptare as ne Kosove e as ne Maqedoni, por kete gje mjerisht ti nuk e kupton dote, ose behesh se nuk e kupton. UCK-ja ne vend te zere pozicionet e veta mbas terhekjes se Serbeve filloi me uzurpu banesat neper Prishtine e harruan Mitrovicen, tash shikoje ēla u be??
Po per ty ēdo Shqiptare qe nuk eshte musliman nuk eshte Shqiptare, une e kuptoj se ne bote ka musliman Amerikan, Francez, Gjerman , por ti mjerisht nuk kupton se ka edhe Shqiptare qe nuk jane musliman ai eshte problem i yti edhe eshte problem i madh sidomos per ty. S'di a po kupton a po te duhet nje vizatim me te te spjegu.
Prandaj me ty dhe me te atille si ti, nuk ka debat se nuk kuptoni se Shqiptari mund ti perkese edhe fese katolike dhe njekohesisht te kete te drejten te shprehet ne emer te popullit qe i perket.
Kadaren, kur ta kritikoje dikush duhet te mendohet mire sepse eshte penda me e mire Shqiptare,dhe ku e respekton e gjithe bota.Kadareja nuk e ka formuar personalitetin e tij as me Kuran e as me bibel por me krye edhe me pende.
E ti, Zoteri, qe mburesh se je Shqiptar ēfare veprash patriotike je tu bere, perveē se je tu shpernda me kembegulje ideologjine tende. Je tu bere XHIHADIN, e jo zoteri kjo nuk merret si veper patriotike,
Shqiptare te jeshe duhet me teper zoteri. Tung.

Postim nga: platinaa 04.10.2006, 16:26
Lehte eshte ore burre te ulesh para kompjuterit dhe te ofendosh UQK,ka shume prej tyre qe nuk kane nje kafshate buke ne shtepi,nuk kane kulm mbi koke gati 8 vjet mbas lufte,kurse kane luftuar neper male me ato kushte te keqija qe i kishin,lane familjet,rrezikuan jeten per kete toke,ndersa ti thua qe kane zene banesa.A mos nuk e kishe zene ti nje banese per te strehuar femijet,sepse shtepine e ke te shkaterruar,shkrumb e hi.Oooo patrioti qe na je.....
Problemi i asnje muslimani nuk eshte qe ka shqipetare katolik,te krishtere,protestant.......a din pse?sepse ti nuk do te pergjigjesh per mua e as une per ty ooooo Uskana.
Problemi eshte se po i behen shume ofendime islamit,po perulet me fjale te njerezve laik,po shahet nga njerez tane,nga shqipetare,e me se keqi nga dikush qe e ka lindur nena muslimane.Detyre e qdo muslimani eshte qe te mbroje fene,te flase dhe te tregoje per te,dhe te mos lejoje te perhapen genjeshtra qe shkojne ne dem te islamit.
E sa per Kadaren ti vet po thua qe e kemi te drejten e fjales.Kur ti po mer guximin te flasesh per Allahun e madh,per Kuranin famelarte, dhe per Muhamedin a.s.kush na qenka krahas ketyre Kadareja qe te mos e kritikojme.Ai po te ishte i miri nuk do te krijonte polemika mes miliona shqipetareve per nje gje qe eshte e ditur dhe evidente.
Ne nuk i kemi faj Kadarese dhe te gjithe atyre qe luftojne dhe punojne qe populli shqipetare gjithsesi ti kthehet krishterizmit,nuk i kemi faj qe shumica po e preferojme ISLAMIN,te vetmen te vertete te kesaj bote.

Postim nga: delicious_as_me 04.10.2006, 16:26
Ardi pse bre ardi po humb kohe me njerez JO te kuptueshem si USKANA, ti nuk je i detyruar ta bindesh ti ke shperblim per ate qe ija ke shkruajtur dhe ija ke qartesuar te vertetn ndersa punet tjara i ben ZOTI ardi ZOti udhezon ate qe do ,dhe le te humbur ate qe do,besoj se kjo te eshte e njohur," ate qe udhezon Zoti ska kush e shtremberon,dhe ate qe e le te humbur Zoti ska kush e udhezon).
mos u merr me uskanen ai ka mendimin e vete te njollosur me pluhurin e perendimit. ndersa une po i them vetem ZOTI te udhezoft dhe ty uskana dhe gjithe te tjeret,tjeter koment nuk ka vend.


Be good with yourself

----------------------------------------
???

Postim nga: platinaa 04.10.2006, 16:35
Edhe nese Ardi po perhape ideologjine e vet,por e tek e cila ideologji te gjithe ne,edhe ti e kemi shpetimin,po qfare patrioti more na qenke ti i cili i perkrahe gjerat e urryera qe kurre nuk kane pasur vend ne trojet tona,zakonet tona.Ti e din shume mire se cilat po i perkrahe..........
More burre i dheut,qfare shqipetari na je ti qe me aq shume ze theret per te heq dore nga feja,sepse ne jemi shqipetare,nuk i perkasim asnje feje,me dhune e kemi kete fe,ndersa bene thirje per imitimin e popujve perendimor.Shqipetari i vertete duhet te luftoje kunder zakoneve te huaja(prostitucioni,droga,homoseksualiteti),e jo te luftoje kunder Allahut te madh,dhe shpetimit qe e kemi tek islami.

Postim nga: LirimShabani 04.10.2006, 19:22
te nderuar debatues

mendoj qe secili ka te drejten e tij qe te shpreh mendimin e tij.... ato qe thot Uskana nuk me pelqejne megjithate ai ka te drejte te flase dhe menyra me e mir per ta kundershtuar eshte replika me fakte dhe jo vetem me fjale boshe.....mirepo me siguri dhe ju te tjeret degjoni shpesh nje shprehje "vetem njerezit e keqij shkojne ne xhami, vetetm te keqijt mbajne ramazan" etjera e tjera.....mirepo duhet te dihet se nga rjedhin keto gjera dhe ku mllef.....nese do shohim ne histori ka mjaft pak hoxhallare te mirfillt qe kane punuar ashtu si duhet dhe kane ftuar ne Islam dhe jo ne Arabizim apo Turqizim dhe pikerisht keta njerez jane rahur, vrare e internuar sepse keta pes shtyllat e Islamit jane mundu ti plotesojn por nje shtylle nuk e kane plotesu ate te pushtuesve turq qe kane bashkepunu me keta sllav dhe keta hoxhallar nuk kane qene ne rjedhen e tyre prandaj jane zhdukur....me vjen keq qe nuk po mundem me i mbajt mend emrat e disa prej tyre dhe t'i permend ketu por nje gje duhet pranuar qe neve asnjehere nuk na kane sulmuar te tjeret per shkak te fese dhe kete fakte e ben me te fort jetesa ne tre besime qe kurr nuk ka patur kunderthenie me njera tjetren....do te permend dicka qe e argumentoi Albin Kurti nje nat ne RTK....ai tregoi fotot e kishes se Decanit qe serbet e kane pervetesu dhe imagjino ne foto jane besimtar krishter me plis te bardh dhe ata konsiderohen serb.....keni pare ju serb me plis te bardh dhe per fund do te them a keni degjuar te kete turk te vertete me mbiemer Krasniqi, Kastrati, Hoti, Shala apo edhe serb me keso mbiemrash.....

kaq kisha

----------------------------------------
"Mallkue qoft njaj bir shqiptari, q'e ket gjuh t'perenis, trashigim qe ja la i pari, trashigim ai s'ja le fmis...."

"Bukuria qe vret...."

"The importance of being earnets..."

Postim nga: fancy_boy 04.10.2006, 19:34
Uskana Ne sa zotra beson ti i nderuar?
Kush Krijoj Familjen tonde edhe ty?
MOs ofendo Luften ne Maqedoni se shum prej tyre dhan jeten ne Malet e Sharit.

Ardi i nderuar Te Bekoft zoti je i mire Veq perpara.
Flm

----------------------------------------
Mos u Mba se je, Mos u Mba se ke, Se Askush Nuk je Vetem nje Grusht DHE !

Postim nga: Uskana2006 04.10.2006, 22:41

Disa individ ne kete forum dijne sa musliman ka ne bote por ne rast se i pyet sa Shqiptare ka ne bote nuk dijne me u pergjegj pasi per ta te gjithe ata qe nuk e kan asimiluar fene islame nuk jane Shqiptare edhe sillen sikur jane ata qe vendosin se kush eshte dhe kush nuk mund te jete Shqiptare. Problemi i ketyre individeve eshte se nuk mund ta ndajne kombin nga feja, problemi i ketyre vazaleve eshte se kur debatojne duhet te jeshe ne te njejten vije te debatit si jo je i devijuar.
Cka deshirojne keta individe? Ideal per to do te ishte Shqipetaria islame,dhe ku Shqiperia do te ishte nje shtet islam i tipit Iran, Arabi, dhe ku do te shkriheshte ne boten muslimane, por mjerisht nuk eshte ashtu.
Keta persona demokracine, lirine e te shprehurit i konsiderojne virtyte te perendimoreve, jo more njerez demokracia eshte virtyt i tere botes dhe duhet te jete e krejt njerezimit pa marr parasysh fene por mjerisht kete demokraci e liri nuk e shijon e krejt bota.
Sipas ketyre personave homokseksualet, prostitutat, alkoolilket etj duhet te mos egzistojne po keta jane qenie te gjalla o njerez, po do ti vrasim atehere ALLAHU i ka krijuar edhe ata, po shpreheni me keq edhe se Hitleri.
Sidoqoft qe te jete populli Shqiptare nuk i imiton perendimoret por eshte pjese perberese e kesaj Evrope edhepse disa nuk mund dhe nuk duan ta kuptojne e pranojne. Keta individe mendojne se mund te jemi me te afert me Talibanet e Afganistanit ( nder prodhuesit me te medhenje te droges, sigurisht me leje te Allahut ) se sa me popujt Evropiane por problemi i tyre eshte.
Kadareja, Skenderbeu, Mejdani, Mojsiu per keta individe nuk jane Shqiptare thuajse se ata e ndajne perkatesine kombetare te njerezve.
Kurre nuk kam thene se duhet te hiqet dore nga feja islame por se duhet ta kete vendin e vete si fete tjera, as me pak e as me shume.

Dikush i permendi plisat, e jo plisat Shqiptaret i kane zevendesuar me ato kesulat e qendisura te Arabeve e Turqeve e qe u sherbejne per te hyre ne xhami. me shume sevap eshte ,,,,,,

Postim nga: ardi_pr 07.10.2006, 08:48

Hajt bre burrec se je bo shume i merzitshem, shume monoton, na ke lodhur me keto shkrimet qe i perngjajne kristo-sllavo-komunisteve, e ke deshmuar veten tende ketu dhe ne fakt une quditem me tolerancen qe te behet ketu dhe shlirshem fyen mbi 90% te shipetarve

Hajt burrec jeto ti atje me kryqali, me pedera, lesbejka, me narkomana etj.
Sepse keto jane te vetmet vlera qe u kane mbetur mesjetareve krishtere evropiane, per ate edhe numri i tyre eshte duke u paksuar dita dites , martohen gjinite e njejta mes vete, aty femije nuk mund te lindin dhe aty numri nuk shtohet, pastaj shumica e rinise jane narkoman aty ardhmeri te shendosh nuk ka, sigurisht ne te ardhmen do tia fillojne ti lejojne zyrtarisht martesat edhe me qenė (edhe keto jane vlera "demokratike"), kur dihet perse i mbajne dhe i preferojne kaq shume qentė gratė evopiano-mesjetare!!

Ne shqipetaret kete kulture mesjetare nuk dojmi nuk e kane dashur as te paret tanė, per ate arsye edhe e kane braktisur Kryqin nuk i dojme nuk i perkrahim as qe do ti lejojme qe te kete keso fėlliqesirash siq jane homoseksualet.

Nje rast do ta tregoj, 2 pedera (felliqesira) jane rrahur ne Kosove dhe pasi e kane lajmeruar rastin ne polici, atje jo qe nuk gjeten perkrahje por edhe policet i kane rrahur!!!!!

----------------------------------------
Atdhetar jam, por edhe fetar si duhet. Atdhetari pėrse turp tė ketė tek thotė e dua me shpirt fenė e vet. Hafiz Ali Korēa

Postim nga: florint 07.10.2006, 15:57
Hahahaha o Ardi-Pr.Po si ke kohe te meresh me keso parazita se?Po ti e din qe parazitat jane njo lloj armiku bre bur?! E tij besoj se e din kete qe po ta shkruaj:
Muslimani armikun duhet qe ta luftoje ne emer te allahut xh.sh.poqese nuk mundet me force, le te bej kete me fjale;e ne qoftese jo atehere le ta bej ate me zemer(le ta ureje) ------------ e tij bre bur injoroje kete parazit se po me bezdis dhe mua nga nje here.
PO e veren qe te tjeret sja varin fort,se u deshmua vlera e(pa vlere)e tij njerzore ne kate forum, Eselamu alejkum ve selam!

Postim nga: LirimShabani 07.10.2006, 19:32
florint

dicka dua te them

diku ne kurran shkruan qe Zoti i ka krijuar njerezit me gjuhe dhe ngjyre te ndryshme keshtuqe nje nga keto gjuhe qe i ka kriju Zoti eshte edhe shqipja...

kaq kisha

----------------------------------------
"Mallkue qoft njaj bir shqiptari, q'e ket gjuh t'perenis, trashigim qe ja la i pari, trashigim ai s'ja le fmis...."

"Bukuria qe vret...."

"The importance of being earnets..."

Postim nga: Uskana2006 07.10.2006, 22:12

Me lehte ne kete bote eshte me injoruar njerez, por me injorim e injoroni vetem veteveten, ashtu sillen vetem njerez qe kane horizont te ngushte. Ekstremistat fetare me teper i bejne dem kombit se qe ka dobi. Sinqerisht, me vjen keq per juve se jeni shpirtngusht dhe si te tille keni problem ta gjeni vendin jasht xhamise se ndjeheni te prekur e te mllefosur, dhe jo te sigurte.
Cdo gje ju pengon, Evropa ju pengon, ata qe nukjane fetare ju pengojne dhe ne kete truall vetem juve jeni te mire kurse te tjeret duhet te vdesin, hej o njerez zgjoheni pakez.
Ne keta kohera te veshtira zoteri nuk ka vend per ekstremizem fetare; Ne vend qe te vij deri te lufta ne mes civilizimeve perendimore dhe botes muslimane duhet qe te vendoset dialog ne mes dhe fetaret e besimeve monoteiste; krishtere, jahudi dhe musliman ta luajne rolin e vete pozitiv e jo te nxisin ekstremizem.
Ti O Zoteri Ardi qe din se sa musliman ka ne shtetet Evropiane a e di se sa eshte numri i Shqiptareve ne keta shtete, ne rast se e injoron kete gje e injoron vehten, por Shqiptaret nuk munden kursesi me e injoru Evropen.
Por egoizmi yt nuk te lejon te mendosh per te tjeret, nje person si ti qe e predikon fene qe e beson, te kete nje fjalor te tille per besen eshte turp, pak tolerance nuk do te bente keq, perkundrazi.

Postim nga: platinaa 08.10.2006, 15:34
Uskana,me sa po e veren ti,une dhe te gjithe, Ardi nese te kritikon ty,nuk po e kritikon asnje komb,asnje popull,asnje fe,ai vetem po shan dhe injoron te gjitha gjanat qe jane te demshme,te felliqura,te ndaluara si me fe e si me zakone te popullit shqipetare.
Edhe femijet e dijne se sa shqipetare ka ne te gjithe boten,besa edhe te huajt e dijne,po leri keto gjana.
Ti po flet per tolerancen kur nuk lodhesh dhe nuk te vie fare turp ta felliqesh me qfaredo fjalesh nje gje qe eshte e shenjte per miliona njerez,dhe qe eshte e shenjte per ne si popull kur e din qe afer 90% jemi muslimane,mos me shume.
Askujt qe beson ne Zot dhe ne islamin nuk ka pse ti pengoj nese tjetri eshte fetar a jo,e tjeter gje eshte kur dikush e ofendon islamin,atehere mund te reagojme.Asnjehere nuk perzihemi nese e dijme qe dikush nuk eshte musliman,ose nuk e mban fene,ose nuk e don derisa ai person te filloje te flase vete per islamin,ose te na ofendoje,ose te thote diqka te pevertete per fene tone.Te lutem,secili e ka per veten nese beson ose jo,eshte Zoti i Madh ai i cili do te gjykoje,ne nuk mendojme e as qe deshirojme qe njerezit e pafe te vdesin,por kerkojme qe mos te perzihen dhe te felliqin kah islami.

Postim nga: LirimShabani 08.10.2006, 17:35
te nderuar

ne kete forum po bejme replika te shumta mirepo do ishte mire qe te bejme debat dhe me pas te shkembejme dhe replika te mirfillta pa fyerje dhe pa nenēmime e pergojime.....kuptoj plotesisht se cka deshironi te thoni kur replikohet Uskana dhe kuptoj fort mir se cka deshiron te thote Uskana kur na replikon neve qe i takojm besimit islam. mirepo nje gje duhet ta dijm ne te gjith dhe ajo eshte qe neve si shqiptar asnjeher nuk na e kane ndaluar xhamine, te falurit, ramazanin, haxhillekun etj etj.....por cdo here na e kane ndaluar shkollimin, gjuhen, fjalen e lire dhe ne fund vet Lirine qe ende nuk e kemi fituar....platina thot qe jane 90% te shqiptareve qe i takojne islamit por ajo duhet ta dije se kryetar shqiptar eshte Alfred Mojsiu, nje katolik qe nuk na e ka zene syrin neve qe jemi te besimit islam dhe kjo eshte nje shembull i mir qe tek ne kurr feja nuk ka patur ndikim dhe sado qe jane munduar te na percajne ne kete drejtim ne serish kemi ndejtur bashk dhe nuk jemi perca....mendoj qe kjo gje duhet te vazhdoj edhe sot e per mot....kam thene me heret secili ka te drejten e tij te fjales dhe te gjithckaje...nese uskana deshiron me na kritiku le te jep mendimin e tij dhe ne do e replikojme ne ate mas qe do menojm se eshte e mjaftueshme...

sinqerisht ju them te debatojme si duhet dhe te replikojme si duhet..

----------------------------------------
"Mallkue qoft njaj bir shqiptari, q'e ket gjuh t'perenis, trashigim qe ja la i pari, trashigim ai s'ja le fmis...."

"Bukuria qe vret...."

"The importance of being earnets..."

Postim nga: meshirues 27.01.2007, 05:10
lajmerim , japim bileta falas per ata qe mbahen musliman per ne irak , rruge e mbare .per ju ardi bileta do jet vetem nje drejtim.

Postim nga: Argument 03.02.2007, 23:15
QUOTE (meshirues @ 27.01.2007, 05:10)
lajmerim , japim bileta falas per ata qe mbahen musliman per ne irak , rruge e mbare .per ju ardi bileta do jet vetem nje drejtim.

edhe nje lajmerim me i mire per ty: Jipen bileta per ne Israel per mbytjen e femijeve dhe grave te pafajshme. per ju nuk ka problem sepse zemren e keni te cifuteve!!!!

----------------------------------------
www.teuhid.net

Postim nga: Senatori_TeT 04.02.2007, 06:13
lexova ne nje koment te melartshem per "asimilim islamik"...si duket dikush nuk din te beje dallimin ne mes asimilimit dhe konvertimit,nje sqarim te shkurter:
asimilim d.t.th. humbja e vlerave kombetare,tradites,gjuhes...me asimilim nenkuptohet periudha kur nje popull me apo pa dhune e zhduk nje popull tjeter.shembull per kete: shek 7 dhe 8,me ardhjen e sllaveve nga pas Karpateve u asimiluan nje numer i konsiderueshem i fiseve Ilire,pastaj kemi periudhen e pas 1912 e gjer me tash ku Greqia mundohet te asimiloje nje popullate Shqiptare prej me se 2 milioneshe,qe jeton ne Cameri!Asimilim kemi edhe nga Anglia dhe gjuha angleze,te cilat permes modelit paqesor,permes librave dhe "rendesise se gjuhes se mbretit Arthur" po zhduk ne dite 3-9 gjuhe boterore...
Konvertim-nderrim i fese nga njera ne tjetren nenkupton vetem nderrimin e Besimit,por jo edhe te gjuhes,vlerave kombetare,traditave...
besoj se sado pak do ju ndihmoje ky sqarim

----------------------------------------
Perparesia e te mencurit qendron aty se cdohere mundet te shtiret si i marre!

I'm just a soul whose intentions are good,oh Lord please don't let me be misunderstood.(Yusuf Islam)

Duke shkuar dit' e net,
E duke ndėrruarė moti,
Vemi si lumi nė det,
Nga Zoti,prapė tek Zoti.(Naim Frashėri)

Njeri i zoti nuk eshte ai qe s ka te meta, po ai qe i pranon te metat e tij.(Sami Frashėri)

Nje Shqiptar vlen sa 1000 njerez,2 shqiptare nuk vlejne asgje.(Faik Konica)

2006 © Studentet.info (http://www.studentet.info)