Studentet.info
Kliko kėtu pėr ta lexuar temėn
Forumi Studentor > USHT > Degradim i kualitetit dhe menaxhimit nė USHT


Postim nga: Lexo 23.02.2012, 12:14
RAMI MISLIMI

Rangimi mė i fundit i universiteteve nė Maqedoni tregon edhe njėherė se arsimi i lartė vuan nga anomali tė shumta dhe nga sėmundje kronike tė pashėrueshme.

Shumė fakte dhe parametra nga ky rangim tregojnė pėr degradimin e vazhdueshėm tė sistemit arsimor tė shqiptarėve qė vjen si pasoj e ndėrhyrjeve tė shumta tė politikės dhe tė njerėzve qė nuk ia duan tė mirėn avancimit tė arsimit shqip.

Ky rangim duket se shpalon krejt turbulencat qė manifestohen brenda sistemit arsimor, i cili nė vend qė tė shkoj pėrpara vazhdon tė lėngojė dhe tė jap njė pasqyrė tė keqe pėr gjithė shoqėrinė.


Rangimi nė vendet e fundit i Univeresitetit Shtetėror tė Tetovės, fakteqėsisht na dėshpėron tė gjithė neve qė duam ta shohim kėtė universitet tė pėrparuar dhe krah pėr krah me universitetet tjera. Ky fakt hap shumė dilema pėr mėnyrėn e funksionimit tė kėtij universiteti pėr tė cilin kanė dhėnė kontribut krejt popullata e kėtushme. Njerėzit me tė drejtė revoltohen dhe pyesin se pse ndodh kėshtu me kėtė institucion, i cili duhet tė jetė shembull pėr zhvillim dhe pėrparim tė shqiptarėve dhe vatėr nga e cila do tė dalin profesinist pėr tregun e punės.

Parametrat tė treguara nė kėtė rangim duhet tė analizohen dhe tė japin pasqyrėn e saktė tė asaj qė ndodh nė kėtė institucion. Nė grafėn e dytė "Teaching and learning", ku ka tė bėjė me stafin, profesorėt, USHT-ja nga 100 pikėt e mundshme ka marre 58. Nė kėtė aspekt USHT renditėt e 15-ta, ku pas saj janė veē universiteti MIT, akademia Smilevski, Euro Kolegji nė Kumanovė dhe Fakulteti i Turizmit nė Shkup. Ky fakt flet pėr atė se sa ėshtė degraduar procesi i mėsimdhėnies gjatė kėsaj periudhe qė vjen si pasojė e pėrzgjedhjes sė gabuar dhe e depėrtimit nė univeresitet tė njerėzve qė nuk kanė pėrkushtimin minimal ndaj ngritjes sė vlerave nė arsimin e lartė.


Nė aspektin e hulumtimeve shkencore, nga 100 pikėt e mundshme USHT ka 9.8. pikė. Edhe nė kėtė fushė gjendja paraqitet katastrofale dhe me shumė defekte, kur kemi parasysh qė ka aq shumė magjistra dhe doktora shkencash. Ėshtė pėr t’u habitur se si ėshtė e mundshme qė nė kėtė fushė rezultati tė jetė zero, kur nė vazhdimėsi kemi promovim tė titujve, qė merren nė fusha tė ndryshme. Edhe nė aspektin e sherbimeve shoqerore (Social service) USHT ka 0 pike nga 100 tė mundshme. Nė total, USHT renditet e 12-ta, qė paraqet pozicion katastrofal dhe qė nuk mund tė asryetohet me asgjė, pėrveē se me menaxhim tė keq tė resurseve njerėzore dhe me mos respektim tė asnjė standardi dhe vlere, qė shoqėria shqiptare i posedon. Pra, nga 19 institucionet e arsimit tė lartė nė Maqedoni, USHT-ja rangohet nė vendet e fundit. Ky ėshtė njė lajm i keq pėr arsimin e lartė nė Maqedoni pėr tė gjithė taksapaguesit shqiptar qė dėshirojnė tė shohin njė institucion tė pėrparuar dhe me standarde evropiane.

UEJL nė total renditet e 2-ta, por ky ėshtė dėshtim i madh, sepse aty paguhet 700 euro semestri, kurse nė Universitetin e Shkupit afėr 100 euro. Pra, edhe pse shumė mė i shtrenjtė, UEJL nuk ka arritur tė bėhet universitet numėr njė nė Maqedoni, siē ėshtė praktikė nė shtetet e zhvilluara ku kualiteti i arsimimit tė lartė varet nga shuma qė duhet paguar nė universitete. Ne aspektin e stafit mesimdhenės serish ka njė huqje tė madhe te UEJL, e cila nga 100 piket e mundshme ka vetem 65.5. Pra, nė bazė tė nivelit tė profesorėve dhe asistenteve, UEJL renditet ne vendin 8-te, qė ėshtė dėshtim i madh. Para saj janė Universiteti i Shkupit me 88.7, Universiteti “Goce Dellcev” nė Shtip me 80.7, FON 74.1, Universiteti Ballkan 95.8, Universiteti i Informatikės nė Ohėr me 100, Amerikan Kolegji nė Shkup me 70.5 dhe Shkolla e Gazetarise nė Shkup me 85. Praktika nė vendet e zhvilluara tregon se nė universitetet ku paguhet shumė mė e madhe e studimit aty janė profesorėt mė eminentė, gjė qė dėshmon pėr huqjen e madhe tė UEJL-sė.Nuk mund tė kemi pasqyrė tė saktė nėse nuk bėjmė krahasim se si ėshtė ranguar mė parė USHT. Ky krahasim nuk ka pėr qėllim tė favorizoj, por ka pėr qėllim tė jap pasqyrėn e saktė tė asaj se ēka po ndodh dhe pse ecet prapa.
Sipas grupit mė tė madh hulumtues ”Consejo Superior de Investigaciones Cientificas (CSUIC), i cili pėr metodologji ka Parimet e Institucioneve tė Arsimit tė Lartė nė Berlin ( BPHEI), gjatė periudhės sė kaluar Universiteti Shtetėror i Tetovės ėshtė radhitur nė vendin e dytė nė Maqedoni pėr nga cilėsia e kėrkimeve dhe publikimeve shkencore dhe pėr nga kualiteti i standardeve tė vendosura nė procesin arsimor. Ky rangim ėshtė bėrė nga grupi mė i madh hulumtues ” Consejo Superior de Investigaciones Cientificas (CSUIC), i cili pėr metodologji ka Parimet e Institucioneve tė Arsimit tė Lartė nė Berlin ( BPHEI).

Universiteti Shtetėror i Tetovės rangohet nė vendin 3991 nga gjithsej 6000 universitete botėrore . Kjo arritje ishte rezultat i menaxhimit tė suksesshėm gjatė periudhės nga tetori i vitit 2006 deri nė fillim tė korrikut tė vitit 2009 nga ana e rektorit tė USHT-sė, Prof.Dr. Sadi Bexhetit dhe rektorit, Prof.Dr. Agim Vela si dhe stafit akademik.

Vlerėsojmė se nuk kėrkon shumė fjalė ky dallim, qė tregon pėr degradimin e procesit mėsimor dhe tė hulumtimeve shkencore dhe kualitetin e menaxhimit.

----------------------------------------
This is an automatically sent message, i'm Robot please do not reply!

Postim nga: trimi.80 23.02.2012, 13:19
Krejt opinioni e din se kur ishte Sadi Bexheti ne Ut,beri vjedhje me te mdhaja qe mba mend buxheti i Ut-se,e kishim raportin e Revizioni financiar shteteror ne kohen e Sadi Bexhetit,dhe u pa se Sadi Bexheti ne xhirrollogarine e hotel 'Lirakut" kishte transferu prej UT-se 300 mije euro per kinse kokteje te organziuara,kjo u debatua edhe ne parlament,e keni ne google dhe gjejeni,dhe arsyetimi i Sadi Bexhetiti ishte se hoteli eshte prone e gruas se tij,cudi?mandej diskriminim i madh ndaj te punesuarve qe ishin te partive tjera,ndalje e pagese se rrogave te buxhetit te Ut-se,kurse sot askujt si ndalet kjo shtese,ke njerez te PDSH qe punojne ne UT dhe pyeti lirisht e sheh,mandej ne kohen e Sadi Bexhetit merrnin rroga nga buxheti i UT-se me qindra familjar dhe aktivist te PDSH-se,dhe normal Ut kishte krize ne buxhet,Rryma ne objektin e Struges nuk ishte paguar 6 muaj,blerja e nje maqine per regje te lekures qe s;ju dasht UT-se,me vlere prej 60 mije euro,e kjo erdhi ne UT pas daljes se Sadiut prej UT-se,a kto te duken suksese o i nderuar,objekti i ri nuk u prek fare ne kohen e Sadiut kurse tani eshte ne fund dhe pritet se shpejti te leshohet ne perdorim,hajde dhe shihe vet.

Postim nga: r.mislimi 23.02.2012, 13:29
Bisedohet pėr rangim universitetesh, je jashtė temės. Sikur gjithė kėto qė i thua tė ishin tė vėrteta do tė ishte para gjykatės mirėpo kjo nuk ndodhi. Sa pėr punėsimet nuk flasim sepse po tė shikosh sot nė USHT ke mė shumė se sa qė kishte. Ēdo kėrēovar ndoshta mund tė merr rroga nė USHT, por ne do tė flasim nė njė temė tjetėr pėr keqpėrdorim mjetesh nga tė gjithė strukturat udhėheqese nė USHT duke filluar nga Fadil Sulejmani e deri tek i fundit.

Tani tė ndalemi tek rangimi i USHT-sė nė vendin e fundit.

Pse?

----------------------------------------
www.studentet.info

Postim nga: trimi.80 23.02.2012, 13:37
QUOTE (r.mislimi @ 23.02.2012, 07:29)
Bisedohet pėr rangim universitetesh, je jashtė temės. Sikur gjithė kėto qė i thua tė ishin tė vėrteta do tė ishte para gjykatės mirėpo kjo nuk ndodhi. Sa pėr punėsimet nuk flasim sepse po tė shikosh sot nė USHT ke mė shumė se sa qė kishte. Ēdo kėrēovar ndoshta mund tė merr rroga nė USHT, por ne do tė flasim nė njė temė tjetėr pėr keqpėrdorim mjetesh nga tė gjithė strukturat udhėheqese nė USHT duke filluar nga Fadil Sulejmani e deri tek i fundit.

Tani tė ndalemi tek rangimi i USHT-sė nė vendin e fundit.

Pse?

Para gjykate?po ju e kishit ne mediume falsifikimin e neshkrimit te ministrit te transportiti nga ana e komunes per prishjen e objketit "ata",dhe vet ministri u prononcua se seshte nenshkrim i vet dhe ja kan falsifiku nga komuna e Tetoves dhe as kjo nuk u denua nga gjyakata akoma?pse pyete ti e te tregon se njeriu kujt eshte Sadi Bexheti qe e mbrojne gjyakatat e Maqedonise.A per 300 mije eurot ishte dokumenti origjinal qe debatoi parlamenti dhe e ke ne google shihe,ehde per kete nuk e di a ka procesu gjykata.Kurse tani sa i perket UT dhe rangimit te saj shihet qarte se ka gisht dikush sepse ke disa univerzitete private qe kan nga 5 qind student ne Shkup dhe jane afer mbylljes,jane te rangume shume me larte,dhe te njejtet profesor qe punojne ne UEJL punojn edhe ne UT,e din edhe vet,por do shohim se kush ka qene qellimi i kesaj,shpejt do del ne drite.

Postim nga: r.mislimi 23.02.2012, 13:44
QUOTE (trimi.80 @ 23.02.2012, 14:37)
Para gjykate?po ju e kishit ne mediume falsifikimin e neshkrimit te ministrit te transportiti nga ana e komunes per prishjen e objketit "ata",dhe vet ministri u prononcua se seshte nenshkrim i vet dhe ja kan falsifiku nga komuna e Tetoves dhe as kjo nuk u denua nga gjyakata akoma?pse pyete ti e te tregon se njeriu kujt eshte Sadi Bexheti qe e mbrojne gjyakatat e Maqedonise.A per 300 mije eurot ishte dokumenti origjinal qe debatoi parlamenti dhe e ke ne google shihe,ehde per kete nuk e di a ka procesu gjykata.Kurse tani sa i perket UT dhe rangimit te saj shihet qarte se ka gisht dikush sepse ke disa univerzitete private qe kan nga 5 qind student ne Shkup dhe jane afer mbylljes,jane te rangume shume me larte,dhe te njejtet profesor qe punojne ne UEJL punojn edhe ne UT,e din edhe vet,por do shohim se kush ka qene qellimi i kesaj,shpejt do del ne drite.

Mos e prish temėn, flasim vetėm pėr funskionimin e USHT-sė, tė tjera muhabete nė tema tjera.
Askush nuk mund tė tė ul rejtingun nėse menaxhohet mirė, dhe nėse ato privatėt paskan qėllim qė ky shtetėror tė jetė mė i dobti pse nuk e dėmtuan UEJL-nė?

USHT-ja thjesht ėshtė menaxhu keq, dhe tash ti mere si tė duash.

----------------------------------------
www.studentet.info

Postim nga: tetovari20 23.02.2012, 15:23
O LALI RAMI! ME ATE RROGE QE TE JEP SADIU NUK BLEN DOT BANESE PRANDAJ LERE SERVILIZMIN POR LEJO DEMOKRACINE TE MARI FRYME TEKK FAQIA JOTE.PSE I FSHIN KOMENTET UJI, SKA TETOVA TEK BITHA E SHARRIT, RRUGET JANE PERTOKE.ALO ALO RAMIU RROFTE DEMOKRACIA ME RUFIUN. smil3dbd4e5e7563a.gif

Postim nga: r.mislimi 23.02.2012, 15:53
QUOTE (tetovari20 @ 23.02.2012, 16:23)
O LALI RAMI! ME ATE RROGE QE TE JEP SADIU NUK BLEN DOT BANESE PRANDAJ LERE SERVILIZMIN POR LEJO DEMOKRACINE TE MARI FRYME TEKK FAQIA JOTE.PSE I FSHIN KOMENTET UJI, SKA TETOVA TEK BITHA E SHARRIT, RRUGET JANE PERTOKE.ALO ALO RAMIU RROFTE DEMOKRACIA ME RUFIUN. smil3dbd4e5e7563a.gif

O Arben LLALLA, e ke ngatėrruar qėllimin e shkrimit, kėtu nuk shoh servilizėm dhe mė pak idiotėsi, nuk lėvdroj para syve dhe nuk shaj pas shpine. Kam qenė, jam dhe do jemė po ky qė do themė atė qė mendoj. Asnjė shkrim i yti nuk fshihet nėse bėhesh burr dhe shkruan emrin tėnd e jo nė kėtė formė. Dhe demokracinė e pėrmend gjithnjė kur rrezikohet interesi yt personal.

Herave tjera pas ēdo shkrimi shpresojė tė vėndosh emrin e vėrtet dhe do flasim pėr ēdo gjė edhe pėr ujin nė Tetovė dhe pėr shumė gjėra tjera!

----------------------------------------
www.studentet.info

Postim nga: packs 23.02.2012, 17:15
Derisa debatojme per problemet qe i kemi neper universitete qofte ne USHT, UP ose tjerte ne vendet tona, tuj ju referu udheheqesve tone politike, mendoj qe kurre s'kemi me arrite te ni zgjidhje.

Nuk asht mire me u marre fort me t'kalumen po keto gjenerata qe jane tash ne USHT duhet me u cu ne kame e me thane qe cishtu nuk ban.

Cashtjet e te kalumes mbeten edhe njihen si histori kurse te tashmen mundemi me ndryshu na vet, pa ju referu casaj te kalumeje. Mund ta permendim ndoni here si model qofte per te mire ose per te keq, ama jo me ju referu si burim per zgjidhjen e problemeve qe ekzistojne tash.

----------------------------------------
Miremengjesi pasqyra ime, dukeni tmerrshem sot .

Me duket mjaft fola une per veten , dua te di dicka per ju -cfare mendoni ju per mua ?:P

Postim nga: Boss76 23.02.2012, 17:42
r.mislimi simbas teje ku qendron problemi ??? me siguri nuk eshte ne USHT ..

----------------------------------------
Kevther
Ne, vėrtet, tė dhamė ty shumė tė mira. Andaj ti falu dhe prej kurban pėr hir tė Zotit tėnd. E s'ka dyshim se urrejtėsi yt ėshtė farėsosur.

Postim nga: sekret-84 23.02.2012, 20:44
Te nderuar anetare te forumit, i nderuar z.Rami!

Duke percjell ne vazhdimesi ngritje-uljen ne Unievrsitete, posacerisht ne USHT nuk mund te ri anesh dhe te mos shkruaj e them te verteten e USHT-se.

Ne kohen qe USHT-ne menaxhonte Prof.Dr Fadil Sulejmani u largua nga puna Rufi Osmani, vetem e vetem se ishte ne mbeshtetje te studenteve e jo te "las Fadil" me pas "La Fail" per te ruajtur karigen e tij angazhoi Bacin, (hoxhen e Eles'hanit), e disa pseudo komandant te tjere. Studentet e UT-se perjetonin ferin dhe tmerin.

Po ky La Fadil duke menduar se dore e zgjatur e tije do te jete Remzi Nesimi e emroi ne postin Rektor te UT-se dhe me pas tij Ramiz Abdylin qe te dy ishin te pa pelqyshem per BDI-ne dhe me pas e solli servilin e tij Prof.Dr Nexhebedin Behadinin i cili e shkateroi teresisht qenien Universitet. Naser (Bashkim, Arsim) Ademi, ishin dhenduret e kreut te BDI-se A.A te cilet perball restorant hotel (EmKa) kishin zyren alternative qe jepnin nota dhe diploma. Pikerisht ne kete periudhe diplomoi vet lideri i BDI-se A.A ne vitin 2003, dhe me pas disa funksioner te tjer te ...-se.
Per me ironike BDI nuk e legalizoi UT-ne, por themeloi Universitet te ri qe bukur mire potencohet ne statut "Universiteti Shteterore i Tetoves eshte themelu ne vitin 2004, duke njohur stemen dhe flamurin e iniciatives qytetare UT. Te gjithe studentet qe kane diplomu ne UT- duhet te ju nenshtrohen provimeve dhe te bejne transfer ne USHT ne te kunder nmuk do ju njihen diplomat"

U mbyllen shume fakultete profesionale dhe me e tmershmja studentet e fakultetit te Mjekesise mbeten rrugeve, ishte pikerisht Sadi B. qe sistemoi studentet ne Universitetin e Prishtines dhe te Tiranes.

Nderhyrja ne Universitet dhe futja e u.d. Sadi B. ndodhi pikerisht ne kohen me kritike te USHT-se sic eshte tash, per fat, them per fat USHT-ja shpetoi. nga 4 fakultete dhe 2 shkolla te larta u zgjerua ne 14 fakultete dhe ne 97 programe studimore, u ndertua busti i Abdylselam Eminit si dhe te gjith studenteve te cilen kohe me pare benin transfere Sadi Bxheti ua njohu diplomat duke mos i malltretu ata me shume. Ne kohen qe Sadi Bexheti drejtonte USHT-ne, dekan i Filozofikut ishte. Doc.Dr Reshat Qahili, dekan arkitekture. Prof.dr. Sulejman Meta, shef katedre Doich Izer .., shef katedre ne edukate fizike Vullnet A ndersa dekan Hajri Ziba, dekan Arte Miftar Memeti, shef Muzik Blerim Grubi. etj...

Shkelja me dy kembe mbi USHT-ne eshte kjo qe ndosh tani te l**h anesh Prof.Dr Agim VElen person qe e gjithe Prishtina ia ka nderin Hatrin dhe mburen me te USHT e nxjer jashte. Parate qe thueht se jane vjedhur do ua sqaroj ne nje koment tjeter nese keni dicka me shume per te thene...

z. Mislimi, sju kam njohur dhe sju di por per kete guxim te uroj jete dhe shendet, meqe femite tane mbeten gjysem te shkolluar dhe nje fjale popullore thote "zoti te ruajt prej gjysem te arsimuarit". z. Mislimi USHT-se i duket fundi kam argumente dhe mareveshjen BDI-VMRO

Postim nga: Uskana2006 24.02.2012, 09:51
QUOTE (r.mislimi @ 23.02.2012, 14:29)
. Ēdo kėrēovar ndoshta mund tė merr rroga nė USHT,

Me kete thenie qarte shihet nje shprehje lokalizmi,,te jesh i sigurte se ka shume qe marrin rroga nga USHT-ja vetem pyetje eshte a i meritojne apo jo??!! Bile me kete menaxhim te dobet shume mire qendron??!!

Postim nga: Uskana2006 24.02.2012, 10:20
QUOTE (Lexo @ 23.02.2012, 13:14)
RAMI MISLIMI

Rangimi mė i fundit i universiteteve nė Maqedoni tregon edhe njėherė se arsimi i lartė vuan nga anomali tė shumta dhe nga sėmundje kronike tė pashėrueshme.

Shumė fakte dhe parametra nga ky rangim tregojnė pėr degradimin e vazhdueshėm tė sistemit arsimor tė shqiptarėve qė vjen si pasoj e ndėrhyrjeve tė shumta tė politikės dhe tė njerėzve qė nuk ia duan tė mirėn avancimit tė arsimit shqip.

Ky rangim duket se shpalon krejt turbulencat qė manifestohen brenda sistemit arsimor, i cili nė vend qė tė shkoj pėrpara vazhdon tė lėngojė dhe tė jap njė pasqyrė tė keqe pėr gjithė shoqėrinė.


Rangimi nė vendet e fundit i Univeresitetit Shtetėror tė Tetovės, fakteqėsisht na dėshpėron tė gjithė neve qė duam ta shohim kėtė universitet tė pėrparuar dhe krah pėr krah me universitetet tjera. Ky fakt hap shumė dilema pėr mėnyrėn e funksionimit tė kėtij universiteti pėr tė cilin kanė dhėnė kontribut krejt popullata e kėtushme. Njerėzit me tė drejtė revoltohen dhe pyesin se pse ndodh kėshtu me kėtė institucion, i cili duhet tė jetė shembull pėr zhvillim dhe pėrparim tė shqiptarėve dhe vatėr nga e cila do tė dalin profesinist pėr tregun e punės.

Parametrat tė treguara nė kėtė rangim duhet tė analizohen dhe tė japin pasqyrėn e saktė tė asaj qė ndodh nė kėtė institucion. Nė grafėn e dytė "Teaching and learning", ku ka tė bėjė me stafin, profesorėt, USHT-ja nga 100 pikėt e mundshme ka marre 58. Nė kėtė aspekt USHT renditėt e 15-ta, ku pas saj janė veē universiteti MIT, akademia Smilevski, Euro Kolegji nė Kumanovė dhe Fakulteti i Turizmit nė Shkup. Ky fakt flet pėr atė se sa ėshtė degraduar procesi i mėsimdhėnies gjatė kėsaj periudhe qė vjen si pasojė e pėrzgjedhjes sė gabuar dhe e depėrtimit nė univeresitet tė njerėzve qė nuk kanė pėrkushtimin minimal ndaj ngritjes sė vlerave nė arsimin e lartė.


Nė aspektin e hulumtimeve shkencore, nga 100 pikėt e mundshme USHT ka 9.8. pikė. Edhe nė kėtė fushė gjendja paraqitet katastrofale dhe me shumė defekte, kur kemi parasysh qė ka aq shumė magjistra dhe doktora shkencash. Ėshtė pėr t’u habitur se si ėshtė e mundshme qė nė kėtė fushė rezultati tė jetė zero, kur nė vazhdimėsi kemi promovim tė titujve, qė merren nė fusha tė ndryshme. Edhe nė aspektin e sherbimeve shoqerore (Social service) USHT ka 0 pike nga 100 tė mundshme. Nė total, USHT renditet e 12-ta, qė paraqet pozicion katastrofal dhe qė nuk mund tė asryetohet me asgjė, pėrveē se me menaxhim tė keq tė resurseve njerėzore dhe me mos respektim tė asnjė standardi dhe vlere, qė shoqėria shqiptare i posedon. Pra, nga 19 institucionet e arsimit tė lartė nė Maqedoni, USHT-ja rangohet nė vendet e fundit. Ky ėshtė njė lajm i keq pėr arsimin e lartė nė Maqedoni pėr tė gjithė taksapaguesit shqiptar qė dėshirojnė tė shohin njė institucion tė pėrparuar dhe me standarde evropiane.

UEJL nė total renditet e 2-ta, por ky ėshtė dėshtim i madh, sepse aty paguhet 700 euro semestri, kurse nė Universitetin e Shkupit afėr 100 euro. Pra, edhe pse shumė mė i shtrenjtė, UEJL nuk ka arritur tė bėhet universitet numėr njė nė Maqedoni, siē ėshtė praktikė nė shtetet e zhvilluara ku kualiteti i arsimimit tė lartė varet nga shuma qė duhet paguar nė universitete. Ne aspektin e stafit mesimdhenės serish ka njė huqje tė madhe te UEJL, e cila nga 100 piket e mundshme ka vetem 65.5. Pra, nė bazė tė nivelit tė profesorėve dhe asistenteve, UEJL renditet ne vendin 8-te, qė ėshtė dėshtim i madh. Para saj janė Universiteti i Shkupit me 88.7, Universiteti “Goce Dellcev” nė Shtip me 80.7, FON 74.1, Universiteti Ballkan 95.8, Universiteti i Informatikės nė Ohėr me 100, Amerikan Kolegji nė Shkup me 70.5 dhe Shkolla e Gazetarise nė Shkup me 85. Praktika nė vendet e zhvilluara tregon se nė universitetet ku paguhet shumė mė e madhe e studimit aty janė profesorėt mė eminentė, gjė qė dėshmon pėr huqjen e madhe tė UEJL-sė.Nuk mund tė kemi pasqyrė tė saktė nėse nuk bėjmė krahasim se si ėshtė ranguar mė parė USHT. Ky krahasim nuk ka pėr qėllim tė favorizoj, por ka pėr qėllim tė jap pasqyrėn e saktė tė asaj se ēka po ndodh dhe pse ecet prapa.
Sipas grupit mė tė madh hulumtues ”Consejo Superior de Investigaciones Cientificas (CSUIC), i cili pėr metodologji ka Parimet e Institucioneve tė Arsimit tė Lartė nė Berlin ( BPHEI), gjatė periudhės sė kaluar Universiteti Shtetėror i Tetovės ėshtė radhitur nė vendin e dytė nė Maqedoni pėr nga cilėsia e kėrkimeve dhe publikimeve shkencore dhe pėr nga kualiteti i standardeve tė vendosura nė procesin arsimor. Ky rangim ėshtė bėrė nga grupi mė i madh hulumtues ” Consejo Superior de Investigaciones Cientificas (CSUIC), i cili pėr metodologji ka Parimet e Institucioneve tė Arsimit tė Lartė nė Berlin ( BPHEI).

Universiteti Shtetėror i Tetovės rangohet nė vendin 3991 nga gjithsej 6000 universitete botėrore . Kjo arritje ishte rezultat i menaxhimit tė suksesshėm gjatė periudhės nga tetori i vitit 2006 deri nė fillim tė korrikut tė vitit 2009 nga ana e rektorit tė USHT-sė, Prof.Dr. Sadi Bexhetit dhe rektorit, Prof.Dr. Agim Vela si dhe stafit akademik.

Vlerėsojmė se nuk kėrkon shumė fjalė ky dallim, qė tregon pėr degradimin e procesit mėsimor dhe tė hulumtimeve shkencore dhe kualitetin e menaxhimit.


Hapja e fakullteteve pa asnje paramendim??? dhe pa asnje strategji ndermjet kerkeses se tregut te punes dhe te punesimitn prandaj te diplomuar kemi shume kurse te punesuar aspak.
Me kete dinamike se shpejti do te kemi inflacion te te diplomuareve,,,
Disperzimi i shtrenjte ne ēdo katund dhe pa asnje plan ndikon negativisht ne kete aspekt,,,
Fakulteti ne ēdo qosh e mbyt ekonomine e qytetit dhe nuk e zhvillon,,,Studentin e talentuar duhet t


Politizimi maksimal i Univerzitetit si nga PDSH-ja poashtu edhe nga BDI-ja,,,

Angazhimi i kuadrit mesimdhenes pa asnje kriter shkencor,,por vetem ne baza te perkatesise partiake, te Nepotizmit, familjarizmit, korupcionit,

Cili kuader mesimdhenes eshte pranuar me ane te selekcionimit dhe te intervjuimit paraprak nga komisioni recenzues????!!!!

3 fakultete te ekonomikut,,,4 te Menaxhimit,,,te Marketingut,, 3 te anglishtes,3 te Gjermanishtes etje etj,,,, eshte kurgje tjeter vetem nje shtyrje te problemeve per me vone,,,
Postim nga: Journalisti 24.02.2012, 10:36
Me keqardhje i bashkangjitem bisedes rreth Universitetit tone, nuk me habit fakti per shifrat dhe numrat ne rang liste qe figuron ne vendet e fundit apo edhe me keq pa asnje virtyt te kualifikimeve ketu ne vend.

Kam diplomuar ne UShT ne vitin 2008 drejtimi bussines economy, para se te perfundonim procedurat e pergaditjes se dosjes na lajmeruan se duhet te pagujame nga 10 000 denar kusht per te marre Vertetimin se jemi te diplomuar e ne afat prej 30 diteve " do te na jepnin" diplomat. Gjithe kjo procedure shoqeroheshte me shume vajtje dhe ardhje ne zyren per informim apo edhe ne arkiven e UShT-se per te marre ndonje informacion mbase pak e shpresedhenes se do te marrim diplomat, porse kjo procedure zgjati jo me dite e muaj po gati po behen 4 vite e une skam akoma Diplome.
Nuk me brengos fakti se skam te varur ne mure qe kur te vijne kusherite dhe fqinjet nena ime t`u lavderohet se kam diplomuar, por me habit fakti se si udheheqesia e UShT-se po mjel studentet qe kane kontribuar per ngritjen e tij, qe kane sakrifikuar per te.

....nese dikur UT-ja ishte MBURRJE per Shqiptaret ne Maqedoni, sot USht-ja eshte TURP I MADH per to smil3dbd4e7853679.gif

Postim nga: Strider 24.02.2012, 11:23
Nejse,ne Tetov e ka ndore PDSH-ja..po edhe Tetoven da e hupin sivjet.,edhe do jesin PDSH vec neper oboret e veta..

Benja nje dallim,sa eshte punu ne Tetov gjate mandatit te Hazbi Likes,dhe tash ce 3 vite asnje ndryshim ne Tetov..edhe uj skan me pi...

Ka mbetur Tetova si muhalla e xhipve ne Stamboll...

----------------------------------------
Everyone wants to change the world,but nobody wants to change himself

Postim nga: Journalisti 24.02.2012, 11:28
Kerkojme pergjegjesi nga organet kompetetne per kete problem e dij se kan agjentet e tyre per informim, prandaj kerkojm prononcim per problemin e mesiperm. smile5012sd54s5d.gif

Postim nga: blerim77 24.02.2012, 19:48
SHkrim me vend dhe shum i sakt.kjo eshte pasqyra e neve shqiptareve ne maqedoni,si univerzitet jemi te radhitur te fundit dhe ne gjithcka jemi te fundit,vetem se disa partiasha nuk e pranojn.ktu folet per USHT,kta trimat e partiave politike te ciles do qofshin bejn reklama per NENEN PARTI

Postim nga: blerim77 24.02.2012, 19:57
SHkrim me vend dhe shum i sakt.kjo eshte pasqyra e neve shqiptareve ne maqedoni,si univerzitet jemi te radhitur te fundit dhe ne gjithcka jemi te fundit,vetem se disa partiasha nuk e pranojn.ktu folet per USHT,kta trimat e partiave politike te ciles do qofshin bejn reklama per NENEN PARTI qe po nga kta partia jemi ne ket gjendje te mjerueshme.ne krejt boten UNIVERZITETET e kan autonomine univerzitare vetem te ne shqiptaret ne maqedoni cila parti vjen ne qeveri e ka univerzitetin e vet.kush ua jep te drejten ktyre qe ta pervetesojn USHT-ne kur dihet fort mire se si u krijua ky univerzitet e kta ne emer te usht-se mundohen te fitojn poena politike dhe kuptohet te mira materiale.sidoqoft edhe shum koh do te duhet te kaloje po te ndahen gjerat dhe te nisin te vin ne vendet e veta.si jemi ne shqiptaret ne maqedoni ashtu eshte edhe radhitja e USHT-se per fat te keq.

Postim nga: falcons 24.02.2012, 20:56
QUOTE (blerim77 @ 24.02.2012, 20:57)
SHkrim me vend dhe shum i sakt.kjo eshte pasqyra e neve shqiptareve ne maqedoni,si univerzitet jemi te radhitur te fundit dhe ne gjithcka jemi te fundit,vetem se disa partiasha nuk e pranojn.ktu folet per USHT,kta trimat e partiave politike te ciles do qofshin bejn reklama per NENEN PARTI qe po nga kta partia jemi ne ket gjendje te mjerueshme.ne krejt boten UNIVERZITETET e kan autonomine univerzitare vetem te ne shqiptaret ne maqedoni cila parti vjen ne qeveri e ka univerzitetin e vet.kush ua jep te drejten ktyre qe ta pervetesojn USHT-ne kur dihet fort mire se si u krijua ky univerzitet e kta ne emer te usht-se mundohen te fitojn poena politike dhe kuptohet te mira materiale.sidoqoft edhe shum koh do te duhet te kaloje po te ndahen gjerat dhe te nisin te vin ne vendet e veta.si jemi ne shqiptaret ne maqedoni ashtu eshte edhe radhitja e USHT-se per fat te keq.

Mendoj se raporti i Shangait eshte pak tendencioz, dhe se USHT nuk e meriton vendin ku e ka. Por nuk e mendoj se do ishte shume lart asaj liste gjithsesi.

Dhe nuk eshte faji i shqiptareve. UEJL eshte univerzitet shqiptar dhe eshte ne vend te dyte. Dicka tjeter tregon kjo liste: nese univerzitetet lihen te pavarur, ato mund te kene sukses, e perderisa perzihet politika deshtimi eshte i pashmangshem.

Analiza e Rami Mislimit me duket me vend por nuk jam dakord me ate kur thot se ne UEJL studentet paguajne e ne USHT jo. UEJL nuk pranon asnje lek nga shteti per dallim nga USHT-ja qe mer miliona. Por, mos menaxhimi i fondeve sjell deri ne gjendje te mjerueshme te ketij universiteti. Nuk mund te flas per vjedhje, mallverezime e te ngjashme... mjafton qe te shohim revizionet e fundit qe raportonin per rrogat e menaxhuesve te USHT-se qe tregojne se dicka aty nuk eshte ne rregull. Dhe fakti qe ky universitet punon si ent per punesim te partise shqiptare ne pushtet (BDI dhe PDSH) tregon qarte se sasi e madhe e finansave te universitetit derdhen per rrogat e ushtrise se ligjeruesve te perkohshem qe ligjerojne atje.

Tani, sa eshte deshtim ky rezultat per UEJL eshte shume i diskutueshem. Mjafton te ceket fakti qe edhe perpos faktit qe ne Universitetib e Informatikes ne Oher nuk ekziston me staf nderkombetar, dhe i gjithe stafi lokal i vjeter dha doreheqje pas mallverzimeve te medha te rektorit te ri, ai universitet mer 100 pike te grafa e mesimdhenjes.

Postim nga: ylly007 25.02.2012, 00:19
QUOTE (Strider @ 24.02.2012, 12:23)
Nejse,ne Tetov e ka ndore PDSH-ja..po edhe Tetoven da e hupin sivjet.,edhe do jesin PDSH vec neper oboret e veta..

Benja nje dallim,sa eshte punu ne Tetov gjate mandatit te Hazbi Likes,dhe tash ce 3 vite asnje ndryshim ne Tetov..edhe uj skan me pi...

Ka mbetur Tetova si muhalla e xhipve ne Stamboll...

dallimi eshe shum i madh!

sadi bexheti i lane mbeturinat e atij hazbi likes tuaj i cili e futi ne borxhe komunen me miliona euro

e vodhen mermerin prej sheshit te tetoves per ta zevendesuar me bekatona nga 4 euro m2

Postim nga: trimi.80 25.02.2012, 00:40
QUOTE (ylly007 @ 24.02.2012, 18:19)
dallimi eshe shum i madh!

sadi bexheti i lane mbeturinat e atij hazbi likes tuaj i cili e futi ne borxhe komunen me miliona euro

e vodhen mermerin prej sheshit te tetoves per ta zevendesuar me bekatona nga 4 euro m2

faktet tregojne ndryshe,ne kohen e Hazbi Likes borxhlijt sja kan blloku xhirollogarine komunes sic ja bllokojne tash Sadi Bexhetit,rasti me i fresket te restorant'Dafi" ku henger qytek shoferi Sadiut,para nje muaji,apo?fol me fakte

Postim nga: Uskana2006 25.02.2012, 07:51
Nuk kuptoj perse i largoheni temes,,,megjithate ka shume per te thene rreth kesaj teme,,,

Postim nga: Strider 25.02.2012, 16:07
QUOTE (ylly007 @ 25.02.2012, 01:19)
dallimi eshe shum i madh!

sadi bexheti i lane mbeturinat e atij hazbi likes tuaj i cili e futi ne borxhe komunen me miliona euro

e vodhen mermerin prej sheshit te tetoves per ta zevendesuar me bekatona nga 4 euro m2

Po de po...ahu.. smil3dbd4d4e4c4f2.gif----------------------------------------
Everyone wants to change the world,but nobody wants to change himself

Postim nga: ylly007 25.02.2012, 19:18
QUOTE (trimi.80 @ 25.02.2012, 01:40)
faktet tregojne ndryshe,ne kohen e Hazbi Likes borxhlijt sja kan blloku xhirollogarine komunes sic ja bllokojne tash Sadi Bexhetit,rasti me i fresket te restorant'Dafi" ku henger qytek shoferi Sadiut,para nje muaji,apo?fol me fakte

mos u merr me muabete kafesh !
pik se pari nuk e din se perse jan rahur
nuk e di se cfar bllokimi kerkon ,kur te gjith e dijm se te gjitha firmat qe kishin punuar neper tetov ishin pa paguar nga hazbi lika
sot mora vesh nje fakt me te fresket nga USHT-ja
nje mik i im ka 2 jave qe nuk shkon ne pune ne administrat
e dini pse ?
sepse rrogen ja kishin zvoglu ne 12500 denar
a mund ta paramendoni,si ne teksas city eshte bere USHT-ja,lloj lloj vullneta ,bujara e do pseudokomandanta urdherojne

Postim nga: trimi.80 25.02.2012, 19:29
QUOTE (ylly007 @ 25.02.2012, 13:18)
mos u merr me muabete kafesh !
pik se pari nuk e din se perse jan rahur
nuk e di se cfar bllokimi kerkon ,kur te gjith e dijm se te gjitha firmat qe kishin punuar neper tetov ishin pa paguar nga hazbi lika
sot mora vesh nje fakt me te fresket nga USHT-ja
nje mik i im ka 2 jave qe nuk shkon ne pune ne administrat
e dini pse ?
sepse rrogen ja kishin zvoglu ne 12500 denar
a mund ta paramendoni,si ne teksas city eshte bere  USHT-ja,lloj lloj vullneta ,bujara e do pseudokomandanta urdherojne

kurr ishte S adi Bexheti rektor non stop kesij rroga kan marre te BDI-se ,kane qene te diskriminuar,kurse ce tre vjet ende skam ndegju qe ndonje i PDSH te diskriminohet ne rroge,pyet dhe do bindesh,ket rast qe thua ti o eshte i denuar ai shoku yt per dicka ose nuk ka qene ne pune,pyete dhe do bindesh,
A per ate qe thua se muhabet kafesh qe hengri qytek shoferi i Sadiut ishte ne mediume,ne lajme te gjithe e treguan,dhe sishte muhabet kafesh,mos rrej kot

Postim nga: ylly007 26.02.2012, 00:30
QUOTE (trimi.80 @ 25.02.2012, 20:29)
ne lajme te gjithe e treguan,dhe sishte muhabet kafesh,mos rrej kot

nuk do mend shum per ti pare (jo)rezultatet e DUISTVE !
shkuat aq larg saqe na sollet edhe polis serb,gjuha shqipe nuk perfillet askund
ka edhe shum kshtu qe do te na duhet 1 jave apo muaj me i radhite te (ariturat) e DUIT tend

Postim nga: Nox 26.02.2012, 01:27
degradim apo njetrajtshmeri e (jo)kualitetit !?!?

Postim nga: Uskana2006 27.02.2012, 10:14
QUOTE (trimi.80 @ 25.02.2012, 20:29)
kurr ishte S adi Bexheti rektor non stop kesij rroga kan marre te BDI-se ,kane qene te diskriminuar,kurse ce tre vjet ende skam ndegju qe ndonje i PDSH te diskriminohet ne rroge,pyet dhe do bindesh,ket rast qe thua ti o eshte i denuar ai shoku yt per dicka ose nuk ka qene ne pune,pyete dhe do bindesh,
A per ate qe thua se muhabet kafesh qe hengri qytek shoferi i Sadiut ishte ne mediume,ne lajme te gjithe e treguan,dhe sishte muhabet kafesh,mos rrej kot

Qe nje spjegim se si eshte menaxhuar dhe pse eshte degraduar cilesia e mesimit ne USHT-se,,,pa dashje e ben por eshte e sakte.
PDSH, BDI, PDSH, BDI,,,,heheheheh,,,

Postim nga: Journalisti 27.02.2012, 15:42
http://www.facebook.com/l.php?
u=http%3A%2F%2Fwww.koha.mk%2Findex.php%3Fnews%3D12031&h=fAQE94b9PAQFtzfWklksTt1a4NF54r8AoTFPYvk7oqPciQQ&enc=AZOe00hs706RkL2xMKLccSzFKBBGZ-BFuCdcOMx-0u9wd0e16mNUe0IR5KsqPeRITQ52Ip7dKKDwze34d6aR7Vft smile5012sd54s5d.gif

2006 © Studentet.info (http://www.studentet.info)