Strict Standards: Non-static method XoopsErrorHandler::getInstance() should not be called statically in /home/content/13/6081413/html/studentet.info/class/errorhandler.php on line 199

Strict Standards: Non-static method XoopsErrorHandler::getInstance() should not be called statically in /home/content/13/6081413/html/studentet.info/class/errorhandler.php on line 199

Strict Standards: Non-static method XoopsErrorHandler::getInstance() should not be called statically in /home/content/13/6081413/html/studentet.info/class/errorhandler.php on line 199

Strict Standards: Non-static method XoopsErrorHandler::getInstance() should not be called statically in /home/content/13/6081413/html/studentet.info/class/errorhandler.php on line 199

Strict Standards: Non-static method XoopsErrorHandler::getInstance() should not be called statically in /home/content/13/6081413/html/studentet.info/class/errorhandler.php on line 199

Strict Standards: Non-static method XoopsErrorHandler::getInstance() should not be called statically in /home/content/13/6081413/html/studentet.info/class/errorhandler.php on line 199

Strict Standards: Non-static method XoopsErrorHandler::getInstance() should not be called statically in /home/content/13/6081413/html/studentet.info/class/errorhandler.php on line 199

Strict Standards: Non-static method XoopsErrorHandler::getInstance() should not be called statically in /home/content/13/6081413/html/studentet.info/class/errorhandler.php on line 199

Strict Standards: Non-static method XoopsErrorHandler::getInstance() should not be called statically in /home/content/13/6081413/html/studentet.info/class/errorhandler.php on line 199

Strict Standards: Non-static method XoopsErrorHandler::getInstance() should not be called statically in /home/content/13/6081413/html/studentet.info/class/errorhandler.php on line 199

Strict Standards: Non-static method XoopsErrorHandler::getInstance() should not be called statically in /home/content/13/6081413/html/studentet.info/class/errorhandler.php on line 199

Strict Standards: Non-static method XoopsErrorHandler::getInstance() should not be called statically in /home/content/13/6081413/html/studentet.info/class/errorhandler.php on line 199

Strict Standards: Non-static method XoopsErrorHandler::getInstance() should not be called statically in /home/content/13/6081413/html/studentet.info/class/errorhandler.php on line 199

Strict Standards: Non-static method XoopsErrorHandler::getInstance() should not be called statically in /home/content/13/6081413/html/studentet.info/class/errorhandler.php on line 199

Strict Standards: Non-static method XoopsErrorHandler::getInstance() should not be called statically in /home/content/13/6081413/html/studentet.info/class/errorhandler.php on line 199

Strict Standards: Non-static method XoopsErrorHandler::getInstance() should not be called statically in /home/content/13/6081413/html/studentet.info/class/errorhandler.php on line 199

Strict Standards: Non-static method XoopsErrorHandler::getInstance() should not be called statically in /home/content/13/6081413/html/studentet.info/class/errorhandler.php on line 199

Strict Standards: Non-static method XoopsErrorHandler::getInstance() should not be called statically in /home/content/13/6081413/html/studentet.info/class/errorhandler.php on line 199

Strict Standards: Non-static method XoopsErrorHandler::getInstance() should not be called statically in /home/content/13/6081413/html/studentet.info/class/errorhandler.php on line 199

Strict Standards: Non-static method XoopsErrorHandler::getInstance() should not be called statically in /home/content/13/6081413/html/studentet.info/class/errorhandler.php on line 199

Strict Standards: Non-static method XoopsErrorHandler::getInstance() should not be called statically in /home/content/13/6081413/html/studentet.info/class/errorhandler.php on line 199

Strict Standards: Non-static method XoopsErrorHandler::getInstance() should not be called statically in /home/content/13/6081413/html/studentet.info/class/errorhandler.php on line 199

Strict Standards: Non-static method XoopsErrorHandler::getInstance() should not be called statically in /home/content/13/6081413/html/studentet.info/class/errorhandler.php on line 199
Forumi Studentor
Studentet.info
Kliko kėtu pėr ta lexuar temėn
Forumi Studentor > USHT > BDSH:Nuk ka procese gjyqėsore tė drejta dhe transp


Postim nga: AVNI1974 11.05.2012, 09:17
BDSH:Nuk ka procese gjyqėsore tė drejta dhe transparente nėn diktaturėn e VMRO-sė!

Tė gjitha apelet pėr procese gjyqėsore tė drejta dhe transparente nė Maqedoni janė apele inkurajuese pėr diktatorėt e VMRO-sė qė tė vazhdojnė terrorin shtetėror kundėr shqiptarėve nė Maqedoni!

Bashkimi Demokratik Shqiptar u bėn apel udhėheqėsve tė partive politike shqiptare dhe institucioneve shtetėrore tė Kosovės e Shqipėrisė:

- qė unanimisht tė kėrkojmė lirimin e menjėhershėm tė shqiptarėve tė arrestuar nga Monstrumėt e VMRO-sė;

- qė unanimisht tė kėrkojmė amnistinė e pėrgjithshme dhe riparimin e dėmeve tė shkaktuara ndaj personave qė kanė pėrjetuar nė tė kaluarėn e afėrt tmerret e “politikės gjyqėsore”;

- qė bashkėrisht tė kėrkojmė mbėshtetjen e forcave demokratike nė botė, sidomos tė SHBA-ve dhe tė shteteve tė Bashkimit Evropian, qė ti jepet fund terrorizmit shtetėror dhe diskriminimit racial nė Maqedoni.

Pa lirimin e menjėhershėm tė atyre qė padrejtėsisht mbajnė mbi kurrizin e vet pasojat e gjyqėsisė sė komanduar nga partitė politike, rruga e Maqedonisė drejt NATO-s dhe Bashkimit Evropian duhet tė jetė e mbyllur! …KOMUNIKATA E BDSH-sė

Nuk ka procese gjyqėsore tė drejta dhe transparente nėn diktaturėn e VMRO-sė!Qėndrimi zyrtar i institucioneve shtetėrore tė VMRO-sė lidhur me “zbulimin” e vrasėsve pėr «Rastin e Smillkovcit» qė u shpreh publikisht pėrmes konferencės pėr shtyp tė Gordana Jankullovskės, provokoi njė revoltė tė pėrgjithshme nė mesin e shqiptarėve.

Pėrmes fjalimit tė kryepolices Jankullovska, VMRO “zbuloi publikisht” qėndrimin partiak dhe raportet qė kjo parti ka me institucionin e hetuesisė, tė policisė, tė aparateve represive, tė prokurorisė dhe tė gjyqėsisė.

Deklarata e Jankullovskės mund t’i jetė dukur “skandaloze” dikujt qė nuk ka ndjekur procesin e vėnies nėn kontroll tė institucioneve shtetėrore nga ana e VMRO-sė.

Diktati dhe kontrolli absolut i institucioneve shtetėrore tė Maqedonisė nga VMRO filloi me kontrollin partiak tė pushtetit ekzekutiv (me theks tė veēantė aparatet e dhunės dhe tė hetuesisė) pėr tė pasuar nė mandatin e dytė me futjen nėn sqetull edhe presidencėn edhe pushtetin legjislativ edhe pushtetin gjyqėsor.

Tė gjithėve u kujtohet fillimi i vitit 2010, kur Qeveria e Nikolla Gruevskit « zbuloi » se pushteti gjyqėsor nė Maqedoni ishte nėn ndikimin e partive politike dhe kur propozoi ndryshime kushtetuese gjoja pėr tė pavarėsuar kėtė pushtet nga ndikimet e partive politike!

Qė nė atė kohė, Bashkimi Demokratik Shqiptar zhveshi qėllimet e vėrteta tė Nikolla Gruevskit pėr spastrimin e pushtetit gjyqėsor nga ndikimet eventuale tė partive tjera dhe krijimin e strukturės qė i bindet atij.

Brenda periudhės 6 vjeēare VMRO arriti tė vendosė njė diktaturė absolutiste tė tipit despotik mbi institucionet shtetėrore tė Maqedoni. Pėr kėtė arsye, deklarata e Jankullovskės nė cilėsinė e hetueses, e polices qė arreston, e prokurores qė ngre aktakuzė dhe e gjyqtares qė dėnon nuk ėshtė aspak mė skandaloze se sa toleranca skandaloze ndaj kėtij pushteti diktatorial nė zemėr tė Ballkanit dhe Evropės!

Tė gjitha apelet pėr procese gjyqėsore tė drejta dhe transparente nė Maqedoni janė apele inkurajuese pėr diktatorėt e VMRO-sė qė tė vazhdojnė terrorin shtetėror kundėr shqiptarėve nė Maqedoni!

Bashkimi Demokratik Shqiptar u bėn apel udhėheqėsve tė partive politike shqiptare dhe institucioneve shtetėrore tė Kosovės e Shqipėrisė:

- qė unanimisht tė kėrkojmė lirimin e menjėhershėm tė shqiptarėve tė arrestuar nga Monstrumėt e VMRO-sė;

- qė unanimisht tė kėrkojmė amnistinė e pėrgjithshme dhe riparimin e dėmeve tė shkaktuara ndaj personave qė kanė pėrjetuar nė tė kaluarėn e afėrt tmerret e “politikės gjyqėsore”;

- qė bashkėrisht tė kėrkojmė mbėshtetjen e forcave demokratike nė botė, sidomos tė SHBA-ve dhe tė shteteve tė Bashkimit Evropian, qė ti jepet fund terrorizmit shtetėror dhe diskriminimit racial nė Maqedoni.

Pa lirimin e menjėhershėm tė atyre qė padrejtėsisht mbajnė mbi kurrizin e vet pasojat e gjyqėsisė sė komanduar nga partitė politike, rruga e Maqedonisė drejt NATO-s dhe Bashkimit Evropian duhet tė jetė e mbyllur!

Ėshtė momenti i fundit qė NATO dhe Bashkimi Evropian tė dalin haptas nė mbėshtetje tė pėrpjekjeve pėr t’i dhėnė fund regjimit diktatorial tė VMRO-sė nė Maqedoni!Bashkimi Demokratik Shqiptar

Bardhyl Mahmuti

Mė 11 maj 2012[B]

2006 © Studentet.info (http://www.studentet.info)
Notice [PHP]: Only variable references should be returned by reference in file /home/content/13/6081413/html/studentet.info/include/functions.php line 493
Notice [PHP]: Only variable references should be returned by reference in file /home/content/13/6081413/html/studentet.info/include/functions.php line 493
Unknown Condition [2048]: Only variables should be assigned by reference in file /home/content/13/6081413/html/studentet.info/class/database/mysqldatabase.php line 236
Notice [PHP]: Only variable references should be returned by reference in file /home/content/13/6081413/html/studentet.info/include/functions.php line 493
Unknown Condition [2048]: Only variables should be assigned by reference in file /home/content/13/6081413/html/studentet.info/class/database/mysqldatabase.php line 236
Notice [PHP]: Only variable references should be returned by reference in file /home/content/13/6081413/html/studentet.info/include/functions.php line 493
Unknown Condition [8192]: Non-static method MyTextSanitizer::getInstance() should not be called statically, assuming $this from incompatible context in file /home/content/13/6081413/html/studentet.info/class/criteria.php line 352
Unknown Condition [2048]: Only variables should be assigned by reference in file /home/content/13/6081413/html/studentet.info/class/module.textsanitizer.php line 228
Unknown Condition [8192]: Non-static method MyTextSanitizer::getInstance() should not be called statically, assuming $this from incompatible context in file /home/content/13/6081413/html/studentet.info/class/criteria.php line 352
Unknown Condition [2048]: Only variables should be assigned by reference in file /home/content/13/6081413/html/studentet.info/class/module.textsanitizer.php line 228
Unknown Condition [8192]: Non-static method MyTextSanitizer::getInstance() should not be called statically, assuming $this from incompatible context in file /home/content/13/6081413/html/studentet.info/class/criteria.php line 352
Unknown Condition [2048]: Only variables should be assigned by reference in file /home/content/13/6081413/html/studentet.info/class/module.textsanitizer.php line 228
Unknown Condition [8192]: Non-static method MyTextSanitizer::getInstance() should not be called statically, assuming $this from incompatible context in file /home/content/13/6081413/html/studentet.info/class/criteria.php line 352
Unknown Condition [2048]: Only variables should be assigned by reference in file /home/content/13/6081413/html/studentet.info/class/module.textsanitizer.php line 228
Unknown Condition [2048]: Only variables should be assigned by reference in file /home/content/13/6081413/html/studentet.info/class/database/mysqldatabase.php line 236
Notice [PHP]: Only variable references should be returned by reference in file /home/content/13/6081413/html/studentet.info/include/functions.php line 493
Unknown Condition [2048]: Non-static method Database::getInstance() should not be called statically in file /home/content/13/6081413/html/studentet.info/Protector/modules/protector/include/postcheck_functions.php line 23
Unknown Condition [2048]: Non-static method XoopsDatabaseFactory::getDatabaseConnection() should not be called statically in file /home/content/13/6081413/html/studentet.info/class/database/database.php line 128
Unknown Condition [8192]: Non-static method Protector::getInstance() should not be called statically, assuming $this from incompatible context in file /home/content/13/6081413/html/studentet.info/Protector/modules/protector/class/ProtectorMysqlDatabase.class.php line 29
Unknown Condition [2048]: Non-static method XoopsLogger::instance() should not be called statically in file /home/content/13/6081413/html/studentet.info/class/database/databasefactory.php line 34
Unknown Condition [2048]: Non-static method Protector::getInstance() should not be called statically in file /home/content/13/6081413/html/studentet.info/Protector/modules/protector/include/postcheck_functions.php line 24
Unknown Condition [2048]: Only variables should be assigned by reference in file /home/content/13/6081413/html/studentet.info/class/database/mysqldatabase.php line 236
Notice [PHP]: Only variable references should be returned by reference in file /home/content/13/6081413/html/studentet.info/class/database/mysqldatabase.php line 242