Studentet.info
Kliko kėtu pėr ta lexuar temėn
Forumi Studentor > Lajmi i rrallė > A e dini se?


Postim nga: Cusack 30.06.2009, 23:32
Po e hap kete teme per te sjelle ne te kuriozitete te tipit A E DINI SE...?

Ju lutem shume qe mos citoni kuriozitetet e sjella nga antaret tjere, per te mos u perseritur te njejtat fjale ne gjithe temen, dhe per te ndjekur rrjedhshmerine e kurioziteteve, evitoni komentet e panevojshme.

Po e veme si kryeteme, meqe presim te mesojme gjera te reja cdo dite te re!

Nese ndonje teme e ketille ekziston, ju lutem te me kaloni lidhjen qe ta bashkojme ketu!

Lexim te kendshem!


----------------------------------------
Mos ia fal cdokujt kenaqesine te mendoje qe eshte dikush ne jeten tende. Aq me pak dikujt qe s'e ka problem nese je ti ose dikush tjeter!
Miss.Blue

Postim nga: Cusack 30.06.2009, 23:32
* Luanet nuk gjuajne asnjehere. Ata luftojne mes veti per pozicion me te larte midis femrave (luaneshave).

* Kanioni me i madh ne bote eshte COLORADO, i gjate 350 km, i thelle 1800 m. Ndersa ne Evrope, kanioni me i madh eshte ai i lumit Tara, ne Mal te Zi. I gjate 78 km dhe i thelle 1.300 m.

* Peshkaqenet jane predatoret me te persosur. Nuk jane ndryshuar per me shume se 350 milione vite.

* Presidentet Amerikane e kane dashur shume sportin. George Washington preferonte gjuetine e dhelprave, Abraham Lincoln ka dashur sportet luftarake, John F. Kennedy lundrimin, Richard Nixon futbollin, ndersa Ronald Regan kalerimin.

* Nese e goditni murin me koke per nje ore, do harxhoni 50 kalori, ndersa nese pertypni camcakiz tere diten, do harxhoni 200 kalori.

* Cdo dite ne Bote prodhohen nga 4 kg plastike per nje banor.

* Kur i skuqet njeriut fytyra nga turpi ose ngazellimi, i skuqet dhe barku.

*Isaac Newton eshte cregjistruar nga shkolla, me kerkese te nenes se tij, e cila deshironte qe i biri te behej fermer.

*Syte e njeriut kane madhesine e njejte qe nga lindja, ndersa hunda dhe veshet ndryshojne madhesi (zmadhohen) gjate tere jetes.

* Elefantet jane te vetmet kafshe qe nuk kercejne dot.

* Elefeantet kryejne aktin seksual per vetem 3 sekonda.

* Cdo vit, konsumohet 135 milione m3 kafe. Ne tregun boteror, midis lengjeve, kafeja eshte e dyta, menjehere pas naftes.


----------------------------------------
Mos ia fal cdokujt kenaqesine te mendoje qe eshte dikush ne jeten tende. Aq me pak dikujt qe s'e ka problem nese je ti ose dikush tjeter!
Miss.Blue

Postim nga: Cusack 30.06.2009, 23:34
*Brenda nje viti ne bote harxhohen 50 miliarde aspirina.

*Gjuha eshte muskuli me i forte ne trupin tone.

*Krimbat mund te flejne deri ne tre vjet, dhe ciftezohen vetem njehere ne jete, ndersa ciftezimi mund te zgjase deri 12 ore.

*Raporti i madhesise se trurit ne proporcion me trupin ke delfinet eshte i njejte me raportin e madhesise se trurit ne proporcion me trupin ke njerezit. Prandaj delfinet llogariten si qeniet me intelegjente, pas njerezve. Keto kafshe perdoren ne Amerike per sherimin e femijeve me hendikep, por gjithashtu trajnohen edhe per qellime ushtarake, sic jane venia dhe zbulimi i minave nen uje. Mund te arrijne shpejtesine deri 50 km ne ore.


----------------------------------------
Mos ia fal cdokujt kenaqesine te mendoje qe eshte dikush ne jeten tende. Aq me pak dikujt qe s'e ka problem nese je ti ose dikush tjeter!
Miss.Blue

Postim nga: Hornets 30.06.2009, 23:34
ja njer kuriozitet i pari qe me ra ndermend:


A e dini se qente dalmatinsa kur lindin jane krejtesisht te bardhe. ndersa njollat e zeza e dalin disa dite pas lindjes.

qe edhe njo

A e dini se shkretetira e Sahares eshte sa siperfaqja e tere kontinentin te Evropes.

----------------------------------------
Just mine <3 Honey <3<3<3


Please dont leave me <3

Postim nga: Cusack 30.06.2009, 23:35
Ja ca kuriozitete per kafshet:

* Elefantet e Afrikes kane vetem 4 dhembe me te cilat e pertypin ushqimin.

* Miza jeton vetem 14 dite.

* Po e bezdiset nje deve - ka shume mundesi te ju peshtyje ne fytyre.

* Qeni me i vogel ne bote eshte Chihuahua qe dmth "qeni i vogel ne qiell".

* 75% e shpezeve ngordhin perpara se te kene jetuar 6 muaj.

* Dhente jane permendur 45 here ne Bibel, dhite 88 here. Qente jane permendur 14 here dhe luanet 89 here, por macet shtepiake s'permenden askund ne Bibel.

* Ne Danimarke ka dy here me shume derra se sa njerez.

* Peshkaqenet kane imunitet te forte. Nuk semuren pothuajse kurre.

* Ne Amerike llogaritet te kete 54 milione qen, ndersa Parisi eshte qyteti qe ka me shume qen se sa banore.

* Ne Australi ka me shume se 150 milione dele, ndersa Australia ka vetem 17 milione banore. Ne Zelande te Re ka 4 milione banore dhe 70 milione dele.


----------------------------------------
Mos ia fal cdokujt kenaqesine te mendoje qe eshte dikush ne jeten tende. Aq me pak dikujt qe s'e ka problem nese je ti ose dikush tjeter!
Miss.Blue

Postim nga: Cusack 30.06.2009, 23:36
* Krokodili nuk mund ta levize gjuhen, e as qe ta kafshoje ate.

* Shumica e lopeve mund te bejne me shume qumesht nese degjojne muzike.

* Lopen mund ta detyroni te ngjitet shkalleve perpjete por kursesi s'mund ta beni te zbrese shkalleve, keshtu qe kujdes!

* Eklipsi total i diellit ndodh njeher ne 18 vjet.


----------------------------------------
Mos ia fal cdokujt kenaqesine te mendoje qe eshte dikush ne jeten tende. Aq me pak dikujt qe s'e ka problem nese je ti ose dikush tjeter!
Miss.Blue

Postim nga: Cusack 30.06.2009, 23:37
Ja ca kuriozitete qe kane te bejne me pikturen, letersine, skulpturen... (artin ne pergjithesi)

* Pikaso dinte te pikturonte perpara se te ecte, dhe fjala e pare qe ka thene ka qene fjala spanjolle lįpiz qe dmth laps.

* Libri i pare i Historise, Great Universal History, u botua nga Rashid-Eddin nga Persia ne vitin 1311.

* Bibla vazhdon te jete libri me i shitur ne Bote.

* Filozofi Grek Aristoteli shkroi librin Meteorologica ne vitin 350 P.K. - ky liber mbeti teksti standard mbi motin per 2000 vjet.

* Libri i pare i ilustruar per femije u botua ne Gjermani ne vitin 1658.

* Barbara Cartland shkruante nga nje roman cdo dy jave, keshtu qe ka te botuara 723 romane.

* Ne shekullin 18 Klubi Letrar i Londres quhej Kit-Cat Club.

* Kur ishte vjedhur Mona Lisa e da Vincit (origjinali) nga Luvri ne vitin 1912, u shiten 6 kopje sikur te ishin origjinale, cdonjera me cmime marramendese, ne tre vitete perpara se te zbulohej origjinali.

* Ekzistojne me shume se 10 miliarde web site ne internet.

* Bibliotekat boterore kane mbi 100 milione kopje origjinale te vellimeve te ndryshme te librave.

* Libraria me e madhe online Amazon.com ka mbi 3 milione libra.

* 2 miliarde njerez akoma s'dine shkrim e lexim.

* Fjalori i pare i Anglishtes u shkrua nga Samuel Johnson ne vitin 1755.----------------------------------------
Mos ia fal cdokujt kenaqesine te mendoje qe eshte dikush ne jeten tende. Aq me pak dikujt qe s'e ka problem nese je ti ose dikush tjeter!
Miss.Blue

Postim nga: Cusack 30.06.2009, 23:40
* Nė tokė ekzistojnė 4 oqeane dhe 56 detėra qė sė bashku e formojnė “Detin Botėror” I cili pėrfshin 71% tė sipėrfaqės sė pėrgjithshme tė tokės (316 mil.km2)

* Pėr nga sasia e kripės mė sė shumti ka deti I Kuq ndėsa mė sė paku deti Baltik

* Oqeani mė i madh ėshtė oqeani i Qetė, pastaj oqeani Atlantik, oqeani Indian dhe oqeani i Ngrirė i Veriut.

* Lumi Amazona ėshtė i vetmi lum qė nuk ka tė ndėrtuar asnjė urė mbi tė.

* Njė grek maratonist ka vrapuar 42 km pa u ndalur. Mė sė shumti nė bote ka vrapuar pėr tė dytėn herė qė mban rekordin 42 km e 195 m.

* Nė Evropė patataja ėshtė sjellė nga Amerika nė vitin 1536. Nė fillim e mbillnin pėr shkak tė lulės sė bukėr qė ka, kurse mė vonė filluan ta pėrdorin pėr ushqim.


----------------------------------------
Mos ia fal cdokujt kenaqesine te mendoje qe eshte dikush ne jeten tende. Aq me pak dikujt qe s'e ka problem nese je ti ose dikush tjeter!
Miss.Blue

Postim nga: Hornets 30.06.2009, 23:40
Ne SHBA 1/3 e zezakeve mes 20-29 vjeq jane ne burg ose nen hetim.

Kur thyhet nje xham disa copeza shperndahen me shpejtesi 3000 milje ne ore.

Bethoveni para se te kompozonte fuste koken ne uje te ftohte.

Vetem mushkonjat femra piskojne.

Ajnshtajni deri ne moshen 9-vjeqare nuk fliste normalisht.

Kuajt mund te qendrojne deri ne 1 muaj ne kembe

Kur teshtin te gjitha organet ndalen se funksionuari perfshire dhe zemren (edhe syte nuk mund te teshtish pa i mbyllur syte)

Delfinet flene me nje sy hapur.

1 ne 10 persona ne bote jetojne ne ishull.

Mundesia per te te rene rrufeja eshte 1 ne 600,000

Mesatarisht ne bote shkohet ne shkolle 200 dite, ne SHBA 180 dite, ne Suedi 170 dite, ne Japoni 243 dite.

Ne krahun e nje majmuni ka rreth 25 milione qime.

---Peshqit e harrojne qdo gje qe ndodhen vetem pas 10 min.

Mjalti mund te qendroje pa u prishur 3000 vjet dhe per kete arsye dylli i mjaltit perdoret per procesin e mumjazimit.

Nese damaret e njeriut do te vendoseshin njeri pas tjetrit do te mund te pershkronin Ekuatorin 2 here.


Nje njeriu i duhen 12 vjet per te numeruar nga 1 deri ne 1 miliard

----------------------------------------
Just mine <3 Honey <3<3<3


Please dont leave me <3

Postim nga: Anda 30.06.2009, 23:43

-Autobusi i prodhuar nė Moskė (Rusi) mė vitin 1955 ėshtė i gjatė 17 metra dhe nė tė mund tė zere 200 udhėtarė.

-Nė janar tė vitit 1978 nė mishtoren "la Ron" nė Misuri tė SHBA-ve ėshtė prodhuar sallami me gjatėsi prej 5,7 metrash dhe peshe 207,3 kg.

-Nė Britaninė e Madhe ėshtė rriturr lakra mė e madhe. Pesha e saj ėshtė 51,80 kg.

-Alfabeti mė i gjatė ėshtė ai i gjuhės kamboxhiane me gjithsejt 72 shkronja.

-Ura me e larte ne bote ėshtė ura mbi lumin Arkansas ne Kolorado te SHBA-se. Lartesia e kesaj ure nga siperfaqja e ujit ėshtė 325 m.

-Gjate vitit te pare te jetes, foshnjes i trefishohet madhesia e trurit.

-Sikur nga te gjithe ujerat e deteve dhe oqeaneve te nxirrej kripa, me tė do te mbulohej gjithe siperfaqja e tokės me nje shtrese prej rreth 130 metrash.


Postim nga: LIMMI 30.06.2009, 23:43
Qukapiku mund ta godas drurin deri nė 25 herė brenda njė sekonde.

Sot tė gjitha bletėt e botės brenda njė dite prodhojnė rreth 3.000 tonė mjaltė

.Shpendi i quajtur albatros mund tė flejė pėrderisa fluturon,ėshtė vėrtetuar sese nė kėtė gjendje ajo mund ta arrijė shpejtėsinė deri nė 40 kilometra nė orė.

Ēdo fluturake mė shumė se 18 ulse ėshtė e domosdoshme tė ketė stjuardesė.

Nė mesjetė sheqeri ka qenė shumė luksoz ka kushtuar nėntė herė mė shtrenjėt se qumshti.

Rozali Bredford konsiderohet gruaja mė e trashė e tė gjitha kohėrave ,nė vitin 1987 ajo peshonte 544 kilogramė."


----------------------------------------
Kujdes mos i bėni padrejtėsi vetes, se edhe ashtu tė tjerėt do tė jenė tė padrejt me ju.

Postim nga: Cusack 30.06.2009, 23:43
Po sjell ca te tjera te lidhura me trupin e njeriut.

* Zemra e njeriut rreh 101,000 here ne dite. Gjate tere jetes,(te nje moshe mesatare) zemra rreh afersisht 3 miliarde here dhe qarkullon afer 400 milione litra gjak.

* Goja prodhon 1 liter peshtyme cdo dite.

* Mesatarisht, njerezit mund ta mbajne frymen per 1 minute. Rekordi boteror eshte shtate minuta e gjysem (7.5 min)

* Koka e njeriut permban 22 eshtra.

* Mesatarisht, nje njeri merr dhe nxjerr fryme 23,000 here ne dite.

* Mesatarisht, nje njeri flet 5,000 fjale cdo dite - edhe pse ne 80% te rasteve njerezit flasin me shume me vetveten.

* Truri i Ajnshtajni ishte i nje madhesie mesatare 1375 gram.

* Gjate 150 viteve te fundit, lartesia e njerezve ne vendet industriale eshte rritur per 10 cm.

* Ne shekullin e 19, burrat Amerikane ishin me te lartet ne bote, mesatarsisht 1,71m. Sot, lartesia mesatare e Amerikaneve llogaritet 1,75m krahasuar me 1,77m te Suedezeve dhe 1,78m banoret e Hollandes.

* Nese sasia e ujit ne trupin tuaj reduktohet per vetem 1% do ndjeni etje.

* Hipokrati, Babai i Medicines, sugjeroi qe grate te zmadhonin kraharorin duke kenduar me ze te larte me shpesh.

* Nje person mund te jetoje pa ushqim per nje muaj, por vetem nje jave pa uje.

* Gjate tere jetes (moshe mesatare) llogaritet se nje person konsumon afer75,000 litra uje.

* Burrat humbin afer 40 qime floke cdo dite, ndersa femrat afer 70.

* Nderrimi i pare i seksit ke njerezit ndodhi ne vitin 1950 kur nje doktor danez Christan Hamburger operoi Njujorkezin George Jargensen, i cili me pas u quajt Christine Jargensen.

* Nese ushqimi nuk perzyhet me peshtyme, nuk mund te shijohet.

* Thonjte e gishterinjve te dores rriten pothuajse 4 here me shpejte se ato te kembes.

* Afer 13% e njerezve jane te mengjer.

* Pesha e kokes se nje foshnje te sapolindur llogaritet sa cereku i tere peshes qe ka foshnja.

* Nese drejtohet ADN-ja juaj, mund te arrije Henen 6,000 here.

* Afer dy te tretat e peshes se trupit te njeriut perbehen nga uji. Gjaku eshte 92% uji, truri 75% dhe muskujt poashtu 75% uje.

* Njerezit ne fakt nuk shohin me sy - por me tru. Syte jane ne fakt kamerat e trurit. Nje cerek truri perdoret per te kontrolluar syte.


----------------------------------------
Mos ia fal cdokujt kenaqesine te mendoje qe eshte dikush ne jeten tende. Aq me pak dikujt qe s'e ka problem nese je ti ose dikush tjeter!
Miss.Blue

Postim nga: Hornets 30.06.2009, 23:48
QUOTE (LIMMI @ 01.07.2009, 00:43)


Nė mesjetė sheqeri ka qenė shumė luksoz ka kushtuar nėntė herė mė shtrenjėt se qumshti.

e vertete pasi atehere sheqeri perfitohej ne nje menyre te ndryshme pasi nuk ishte zbuluar ende panxharsheqeri

----------------------------------------
Just mine <3 Honey <3<3<3


Please dont leave me <3

Postim nga: LIMMI 30.06.2009, 23:49
Lindjet vjetore ne Indi, e kalojne popullsine e Australise.
96% e sallatorit, eshte uje.

Ne 1 kg limon ka me teper sheqer se ne 1 kg luleshtrydhe.

Shteti me me teper rruge te asfaltuara eshte Franca.

Nje shqiponje mund ta shohe prejen e saj qe 3000 metra larg.

Fluturat shijojne me ane te kembeve.

Nje njeri qesh mesatarisht 13 here ne dite.

Minjte mund te durojne pa uje me teper se devete.

Pavaresiht nga madhesia dhe trashesia nje flete nuk mund te paloset me teper se 9 here.

Femrat i perpelitin syte 2 here me shume se meshkujt.

Nje ari i rritur mund te vrapoje po aq shpejt sa nje kale.

Breshka mund tė ecė me 10 km nė orė.

Milingonat e ndjejnė tėrmetin qė mė parė dhe dalin menjėherė nga foletė.

Njė njeri harxhon mesatarisht 3 vjetė tė jetės ne banjo.

DNA ka njė madhėsi prej 1 tė mijtat e milimetrit, pėrbehet prej rreth 200 miliard atomesh dhe pėrmban 1 milion faqe njohuri.

Nė Zelandėn e Re ka 4 milionė njerėz dhe 70 milionė dele.

Mė shumė se 1 miliard tranzistorė prodhohen....ēdo sekondė.

Shkencėtarėt britanez kanė llogaritur se macat , tė cilat ata i mbajnė nė shtėpi pėr 1 vit asgjėsojnė50 milion minjė dhe 20 milion zogj tė vegjėl.


----------------------------------------
Kujdes mos i bėni padrejtėsi vetes, se edhe ashtu tė tjerėt do tė jenė tė padrejt me ju.

Postim nga: Route.007 30.06.2009, 23:49
Kur teshtin te gjitha organet ndalen se funksionuari perfshire dhe zemren (edhe syte nuk mund te teshtish pa i mbyllur syte)

kur tnalet zemra e pat ma ....

----------------------------------------
Sa me shum qe i njoh njerzit aq me shum i dua kafshet.

Sa do i rendesishem qe te jesh, nr i te pranishmeve ne funeralin tend varet nga moti .

Postim nga: Hornets 30.06.2009, 23:52
QUOTE (meti123 @ 01.07.2009, 00:49)
Kur teshtin te gjitha organet ndalen se funksionuari perfshire dhe zemren (edhe syte nuk mund te teshtish pa i mbyllur syte)

kur tnalet zemra e pat ma ....

ajo eshte per nje fraksion te shkurter secondi

----------------------------------------
Just mine <3 Honey <3<3<3


Please dont leave me <3

Postim nga: LIMMI 30.06.2009, 23:55
Nė shekullin 17, princi Augustus, vėllai i Mbretit George tė Anglisė kishte vdekur dhe ishte varrosur nė Kaēanik.

Njė ditė tek Allahu xh.sh sipas llogarisė sonė ėshtė 1000 vjet.

Devja e ndien erėn e ujit 100km larg.

Zemra te meshkujt peshon 280 gramė

Zemra te femrat peshon 230 gramė.

Truri pėrbėhet prej 100 miliardė qelizash.

Njeriu mesatarisht nė trupin e tij ka 6.5 litra gjak.

Nė Egjipt ėshtė paraqitur harta e parė para 4000 vjetėve.

Shteti i Vatikanit ka njė ndėr nivelet mė tė larta nė botė tė krimit.Sipas statistikave tė publikuara, bėhej e ditur se nė qytetin-shtet Vatikan qė rrethohet nga qyteti i Romės, pėr vitin 2002 ishin regjistruar 397 ēėshtje civile dhe 608 ēėshtje penale.Meqė nė Vatikan jetojnė vetėm 455 persona, ky fakt do tė bėnte qė niveli i krimit nė popullsi pėr ēėshtjet civile tė jetė 87.2 pėr qind dhe pėr ēėshtjet penale tė shkonte nė shifrėn e lartė 133.6 pėr qind.


Revista amerikane "Newsweek" nė prill tė viti 1960 shkruante se nė bazė tė dokumenteve historike nė SHBA, nga viti 1100, ishin arabėt ata tė cilėte kanė shkelur truallin e Amerikės para Kolombos.

Nė tokė ekzistojnė 4 oqeane dhe 56 detėra qė sė bashku e formojnė “Detin Botėror”, i cili pėrfshin 71% tė sipėrfaqės sė pėrgjithshme tė tokės (316 mil.km2).

Lumi Amazona ėshtė i vetmi lum qė nuk ka tė ndėrtuar asnjė urė mbi tė.

Nė Brazil gjatė shek. 20 ėshtė vrarė gjarpėri mė i madh nė botė, Anakonda, gjatėsia e tė cilit arrinte ne 35 metra. Pėr ta vrarė kėtė gjigant u desh qė tė goditej me 500 plumba.

Nė Turqi gjendet njė skulpturė, nė natyrė, qė paraqitet njė grua duke qarė. Lotėt e saj rrjedhin me shekuj, por nga burimet e fshehta tė ujit qė ndodhen nėn shkėmb.

Gjatė ndėrtimit tė kanalit tė Panamasė kanė humbur jetėn mė tepėr se 25 mijė njerėz.

Kompjuterat modernė janė ndėrtuar duke u bazuar nė sistemin nervor, por edhe kompjuteri modern nuk i afrohet as nivelit tė njė zvarritėsi.

Rreth 27% e ushqimit nė vendet e zhvilluara pėrfundon nė koshat e plehrave.

Seul (kryeqyteti i Koresė sė Jugut) nė gjuhėn vendase do tė thotė kryeqytet


----------------------------------------
Kujdes mos i bėni padrejtėsi vetes, se edhe ashtu tė tjerėt do tė jenė tė padrejt me ju.

Postim nga: Cusack 30.06.2009, 23:59
Kuriozitete nga Bota dhe Universi:

* I vetmi vend ku flamuri valon tere diten, asnjehere s'ngritet larte e as ulet poshte, dhe asnjehere nuk pershendetet eshte Hena.

* Toka nuk eshte sferike; eshte me shume ne forme te nje dardhe. Radious i Polit Verior eshte 44 mm me i gjate se radiusi i Polit Verior.

* Diamanti jeshil eshte diamanti me i rralle qe ekziston.

* Diamanti mund edhe te thyhet nese e godet me nje cekic.

* Vera ne planetin Uran zgjat 21 vjet, poaq zgjat dhe dimri.

* Shkretetira SAHARA zgjerohet per cdo vit nga 1km.

* Oqeanografia, studimi i oqeaneve eshte nje perzierje e biologjise, fizikes, gjeologjise dhe kimise.

* Dielli eshte 330,330 here me i madh se Toka.

* Ajsbergu me i madh i regjistruar ndonjehere ishte 335km i gjate dhe 97km i gjere.

* Gjate nje eklipsi total, temeperatura mund te bjere per 6 grade celsius.

* Perreth Britanise se madhe ekzistojne 1040 ujdhesa, njera nga te cilat eshte me e vogla ne bote qe quhet Bishop's Rock.

* Te gjitha planetet ne sistemin diellor rrotullohen ne te kundert te akrepave te ores pervec Veneres.

* Mesatarisht, 13,000 termete ndodhin cdo vit.

* Ne qender te tokes graviteti eshte zero.

* Akoma s'ka ndodhur qe ndonje njeri te jete vrare nga ndonje meteor, por eshte raportuar per kafshe te goditura nga meteoret.

* Deti i Vdekur eshte 365 m nen nivelin e Detit.


----------------------------------------
Mos ia fal cdokujt kenaqesine te mendoje qe eshte dikush ne jeten tende. Aq me pak dikujt qe s'e ka problem nese je ti ose dikush tjeter!
Miss.Blue

Postim nga: LIMMI 30.06.2009, 23:59

Nė Italinė mesjetare puthjet nuk mund tė merreshin ose jepeshin thjeshtė. N.q.s. njė burrė e njė grua shiheshin nė publik duke u pėrqafuar ata ishin tė detyrurar tė martoheshin.

I pari qė ka filluar shėrbimin postar ka qenė Muavi Ibn Ebu Sufjan. Shėrbimi postar bėhej me kuaj dhe me deve.

Nė qytetin e Hamburgut nė Gjermani ka 27 xhamia.

Nė Romė ndodhet xhamia mė e madhe nė Evropė.

Pėr herė tė parė koncepti i sinusit dhe i kosinusit nė trigonometri ėshtė futur nga shkencėtari arab Batani.

Tabelėn e parė tė sinuseve e bėri Hasan El-Marakeshi mė 1299.

Fėmija amerikan Michael Kirni nga Pensakola e Floridės ėshtė mė intelegjenti nė rruzullin tokėsor. Si gjashtėvjeēar mbaroi shkollimin e lartė, kurse si dhjetevjeēar mbrojti tezėn e doktoraturės.

Njerėzit qė pijnė ēaj mė shumė se kafe, janė mė tė mbrojtur nga disa lloje kanceresh, si i zorrėve, i stomakut, i melēisė etj.

Roman Abramovich, presidenti i klubit tė futbollit Chelsea, ėshtė personi mė i pasur nė Britaninė e Madhe, pasuria familjare e tij ėshtė rreth 7 herė mė e madhe se sa ajo e mbretėreshės. Abramovich me njė pasuri prej 7.2 miliard funta ndodhet nė krye tė listės sė revistės "The Rich Report" pėr vitin 2005. Gazetarėve tė "Rich Report" iu deshėn dy muaj pėr tė mbledhur pasuritė e Abramovichit.

Mė shumė njerėz nė vit vdesin nga gomarėt sesa nga aksidentet ajrore.

Nėse njė person bėrtet 8 vjet, e 7 muaj, e 6 ditė, prodhon energji tė mjaftueshme sa pėr tė ngrohur njė filxhan kafe.

Nėse njerėzit nė SHBA nuk do tė pėrdornin njė tė tretėn e akullit qė e pėrdorin nėpėr lėngjet freskuese, SHBA do tė ishte eksportues i rrymės e jo importues.


----------------------------------------
Kujdes mos i bėni padrejtėsi vetes, se edhe ashtu tė tjerėt do tė jenė tė padrejt me ju.

Postim nga: Cusack 01.07.2009, 00:01
*A i dini emrat e tre majmuneve te mencur? Ata jane Mizaru (Mos shih keq), Mikazaru (Mos degjo keq), dhe Mazaru (Mos fol keq). See no evil - hear no evil - speak no evil.

*Ora atomike mund te levize vetem 1 sekonde ne 1.7 milione vite.

*Thomas Cook, agjensia e pare turistike ne bote,u themelua ne vitin 1850.

*Ne Shtetet e Bashkuara ka me shume televizore se sa ka banore ne Mbreterine e Bashkuar.

* Pas Revolucioni Francez te vitit 1789, shitja e veres se tharret u konsiderua kunder interesave kombetare, dhe kundervajtesit ekzekutoheshin menjehere.

* Fjala "malaria" vjen nga fjale "mal" dhe "aria" qe dmth ajer i keq. Kjo rrjedh nga kohet e vjetra kur besohej se te gjitha semundjet vinin si pasoje e ajrit te keq ose te ndotur.

* Emrat e te gjithe kontinenteve mbarojne me germen me te cilen dhe fillojne.

* Ne cdo kontinent ka nje qytet qe quhet Rome.

* Qyteti me i vjeter i banuar eshte Damasku, ne Siri.

* Qyteti i pare ne Bote qe pati popullsine e me shume se 1 milione ishte Londra.

* Qyteti me i populluar ne Bote eshte Toko me 30 milione banore.

* Tokio quhej Edo me pare.

* Vatikani eshte shteti me i vogel ne Bote, me 0.44 km katror.

* Flamuri Amerikan ka 13 linja vertikale - qe perfaqesojne 13 shtetet e para.

* Fjala "email" mund te tinglloje si e re, por ekziston qysh para 30 vitesh. Mbreteresha Elizabeta e Britanise dergoi emailin e pare ne vitin 1976.

* Eskimot perdorin frigoriferet per te mbrojtur ushqimet nga ngrirja.

* MasterCard ne fillim quhej MasterCharge.

* Neil Armstrong shkeli henen per here te pare me kemben e majte.

* Fjalia "The quick brown fox jumps over the lazy dog" (qe e gjeni shpeshhere ke fontet) perdor cdo germe te alfabetit anglez.

* Rrufeja mund te godase meshkujt shtate here me shume se femrat.

* Femrat perbejne 49% te popullates boterore.

* Emri Uncle Sam i SHBA rrjedh nga Uncle Sam Wilson, nje inspektor mishi ne Troy, New York.

* Qe nga krijimi i bote, afer 60 miliarde njerez kane vdekur.

* Karriga elektrike (e perdorur ne denimet me vdekje) u shpik nga nje dentist.


----------------------------------------
Mos ia fal cdokujt kenaqesine te mendoje qe eshte dikush ne jeten tende. Aq me pak dikujt qe s'e ka problem nese je ti ose dikush tjeter!
Miss.Blue

Postim nga: nightelf 01.07.2009, 08:06
Gjendja e botes ne 01.07.2009 ora 8:32 smil3dbd4d4e4c4f2.gif :

Popullsia e botes:
6,776,616,599 - Numbri i Popullsise ne bote
69,156,630 - Njerez kane linde ne kete vit
135,664 - Njerez kane linde sot
30,216,778 - Njerez kane vdek kete vit
59,276 - Njerez kane vdek sot
76391 - Rritja e popullsise boterore sot

Ekonommia boterore:
3,097,365,990$ - shpenzime shendetesore te gjith qeverive ne bote
2,425,872,064$ - shpenzime edukative (shkollimi) te gjith qeverive ne bote
1,343,848,307$ - shpenzime ushtarake te gjith qeverive ne bote
192 - Antare ka UN
25,816,794 - Makina jane prodhuar kete vit
54,202,736 - Bicikleta jane prodhuar kete vit
142,070,697 - Compjutere jane shite kete vit smil3dbd4d4e4c4f2.gif

Shoqeria dhe Mediat:
499,104 - Libra te ri jane botuar kete vit
194,125,080 - Gazeta jane ne levizje
204,051 - TV jane shite sot
1,208,326 - Celulare jane shite sot
43,053,544$ - jane shpenzuar SOOOT per lojra kompjuterike
1,631,338,132 - Perdores te intrenetit ne gjith boten
74,692,398,033 - Emaile jane derguar sot
307,306 - Postime jane bere neper Blogs
409,269,878 - Kerkime jane bere ne google

Ekollogji:
5,594,161 Hektare - pyell qe eshte zhduk kete vit smil3dbd4e02c5440.gif
2,981,150 Hektare - Toke pyllore qe jane zhdukur nga vete natyra ne kete vit
11,091,195,651 Ton - CO2 emsisionin per kete vit
14.561425266°C - Temperatura mesatare e Botes
7,362,799 Hektare - Toke qe ka kaluar ne shkretetire
68,928 - specie jane zhdukur kete vit smil3dbd4e02c5440.gif
4,864,147 Ton - Chemikale jane leshuar kete vit (Ajr, Uje dhe Toke)
466,597,828 km - Ka levize toka mbrenda sistemit diellor ne kete vit

Ushqimi:
2,607,840,876 Ton - ushqimi i prodhuar kete vit
1,015,681,645 - njerez te nenzhvilluar
1,137,884,286 - njerez me mbi peshe
338,799,997 - njerez qe jane ne rrezik nga mbi pesha
10,141 - njerez kane vdekur sot prej urise smil3dbd4e02c5440.gif
89,650,324 $ - USA sot ka shpenzuar per njerzit e rrezikuar nga mbi pesha
19,870,158,989 $ - sot ne USA jane shpenzuar per dieta dhe humbje peshe

Uji:
2,083,516 *10^9 litra - uje jane konsumuar kete vit
2,506,485 - njerez te semure nga uji i papaster
1,383,084,017 - njerez qe nuk jane te kycur ne uje te pishem

Energy:
15,911,373 kWh - jane shpenzar ne kete vit prej te cilave:
14,702,125 kWh - Burime jo te ripertrishme (Nuklar, Thengjill, etj)
1,209,248 kWh - Burime te ripertrieshme (Dielli, Ujiti, Era, etj)

116,935,238,557 kWh - energji ka ra sot nga dielli ne toke
29,876,885 barrel - Nafte jane nxjer sot
1,301,769,657,859 barrel - Nafte kane mbete gjithsej
15,497 dite - deri kur te harxhohet nafta
1,157,554,993,170 BOE² - gaz ka mbete
60,924 dite - deri kur harxhohet gazi
4,410,741,864,660 BOE² - thengjill ka mbete
152,095 dite - deri kut harxhohet thenjgjilli

Shendeti:

6,706,414 - vdekje nga semundje te sherueshme ne kete vit smil3dbd4e02c5440.gif
5,482,936 - femije nder 5 vjet qe kane vdek kete vit smil3dbd4e02c5440.gif
22,871,675 - abortime kete vit smil3dbd4e02c5440.gif
626,621 - abortime qe jane ber si preventiv per shendetin e nenes smil3dbd4e02c5440.gif
313,311 - nena kena vdek kete vit gjate lindjes smil3dbd4e02c5440.gif
31,566,553 - njerez te infektum me HIV/AIDS
1,013,560 - Vdekje kete vit nga HIV/AIDS
3,775,393 - vdekje nga kanceri kete vit
501,297 - vdekje e shkaktuar nga malaria kete vit
5,393,647,194 - cigare jane pire sot
3,328,925 - njerez kane vdek prej duhanit kete vit
894,502 - vdekje per shkak te alkoholit kete vit
532,628 - vetevrasje kete vit
198,701,589,889$ - Bota ka shpenzar ne droga ilegale
631,321 - aksidente fatale kete vit

2) BOE dmth Barrel of Equivalent


----------------------------------------
«Närrisch, daß jeder in seinem Falle Seine besondere Meinung preist! Wenn Islam Gott ergeben heißt, In Islam leben und sterben wir alle.» (WA I, 6, 128) Johann Wolfgang von Goethe
----------------------------------
北方有佳人,绝世而独立。一顾倾人城,再顾倾人国。宁不知倾城与倾国。佳人难再得。

Postim nga: Cusack 01.07.2009, 09:25
Disa fakte per ushqimet:
* Qumeshti me cokollate u shpik nga Daniel Peter, i cili i shiti konceptin fqinjit te tij Henri Nestlé.

* Restorani (apo salla e ngrenies) me e vjeter ne Bote u hap ne Kai-Feng, te Kines ne 1153.

* Tre te katertat e pesheqeve qe zihen perdoren per t'u ngrene - pjesa tjeter perdoret per te bere gjera te ndryshme sic eshte ngjitesja, sapuni, margarina (buteri) etj.

* Ne Shtator te vitit 1999 Dustin Philips nga SHBA vendosi nje Rekord Boteror ne Guinness duke pire 400 ml sos domatesh per 33 sekonda.

* Per te bere nje kilogram mjalte, bletet duhet te vizitojne 4 milione lule, duke udhetuar ne nje distance te barabarte me ate te udhetimit kater here rreth planetit.

* Bananet jane frutet me te popullarizuara pas domateve. Ne vendet perendimore, bananet perbejne 3 % te shitjeve te te gjitha mallrave.

* Mesatarisht, 44 milion ton banane prodhohen ne vit, kraharsuar me me shume se 60 milione ton domate. Mollet jane te tretat ne listen e fruteve te popullarizuara(36 milion ton), pastaj portokallet (34 milion ton) dhe shalqijte (22 milion ton).

* Termi shkencor per domaten eshte lycopersicon lycopersicum, qe dmth "molle ujqish."

* Ka me shume se 10,000 lloje domatesh.

* Hapesi i kanaqeve u shpik 48 vjet pas shpikjes se kanaqeve.

* Per 40 vjet, prodhimi i ushqimeve u rrit me shpejte se numri i popullates.

* Numri i njerezve qe kane vdekur nga uria ne 25 vitet e fundit te shekullit 20 eshte me i vogel se numri i njerezve qe vdiqen nga uria ne 25 vitet e fundit te shekullit 19.

* Ne mesjete, sheqeri ishte nje luks i papare, qe kushtonte 9 here me shtrejte se qumeshti.

* Mbi 90% e peshqeve qe kapen, peshkohen ne hemisferen veriore.

* Vera shitet ne shishe te ngjyrosura sepse nese ekspozohet ne drite ka mundesi te prishet.

* Caji besohet te jete zbuluar ne vitin 2737 p.e.r. nga nje imperator kinez, kur rastesisht ca gjethe caji fluturuan dhe rane ne nje ene te mbushur me uje qe vlonte.

* Caji i ftohte per here te pare u prezantua ne vitin 1904 ne Panairin Boteror te St. Louisit.

* Qepa, molla dhe domatja kane te njejten shije. Dallimi eshte ne shijen qe krijohet nga aroma e tyre.

* Lengu i pare me shijen Cola u prezantuar ne vitin 1881.

* Coca-Cola u shpik ne Atlanta, Georgia nga Dr. John S. Pemberton ne vitin 1886.

* Pepsi-Cola u shpik nga Caleb Bradham ne vitin 1890 si "Pija e Bradit" si nje ndihmese tretese dhe nxites (rrites) energjie. U riemerua ne PEPSI - COLA ne vitin 1989.

* Shishet plastike per here te pare u perdoren per pije te buta ne vitin 1970.

* Shalqijte perbehen nga 97% uje, marula (sallata jeshile) 97%,domatet 95%,karrotat 90%, dhe buka 30%


----------------------------------------
Mos ia fal cdokujt kenaqesine te mendoje qe eshte dikush ne jeten tende. Aq me pak dikujt qe s'e ka problem nese je ti ose dikush tjeter!
Miss.Blue

Postim nga: Cusack 01.07.2009, 09:27
Kuriozitete shtese per kafshet dhe bimet

* Peshku “Pegava” ėshtė lloj ngjallash qė mund tė qėndrojė vėrtikalisht. Kur peshkon, ajo ngritet, kurse me bishtin pėrforcohet mbi shkėmb ose ndonjė trup tjetėr.

* Gjethet mė tė mėdha i ka njė lloj pallme e quajtur “Rafia”, rritet nė brigjet e lumit Amazon. Gjethet e saj tė blerta arrin gjatėsi deri 22 metra dhe gjereėsi afėr 12 metra, kurse bishtin e gjethės e ka 5 metra tė gjatė.
Njė gjethė e tillė mund tė shtrehoj 10 njerėz.

* Nė Brazil gjatė shek. XX-tė ėshtė vrarė gjarpėri mė i madh nė botė, Anakonda, gjatėsia e tė cilit arrinte ne 35 metra. Pėr ta vrarė kėtė gjigant u desh qė tė goditej me 500 plumba.

* Druri i cili e mban rekordin e trshėsisė nė botė ėshtė “Baobabi”, i cili gjendet nė Tan- ganike me moshė rreth 30 shekuj. Ky dru perimetrin e trungut e ka 47 m, lartesinė 22 metra, ndėrsa perimetrin e kurorės 145 metra.


----------------------------------------
Mos ia fal cdokujt kenaqesine te mendoje qe eshte dikush ne jeten tende. Aq me pak dikujt qe s'e ka problem nese je ti ose dikush tjeter!
Miss.Blue

Postim nga: Cusack 01.07.2009, 09:27
SHPIKJET:

* Ne vitin 1894, Lord Kelvin parashikoi qe radioja s'do kishte ardhmeri' ai poashtu parashikoi qe makinat fluturese me te renda se ajri ishin te pamundshme.

* Charles Macintosh shpiku palltot qe s'leshojne ujin, ne Mackintosh, ne vitin 1823.

* Gomat e mbushura me ajer u perdoren fillimisht ne bicikleta e me pas edhe ne vetura.

* Fijet optike u shpiken ne vitin 1966 nga dy shkencetare Britaneze Charles Kao dhe George Hockham qe punonin per kompanine Britaneze Standard Telecommunication.

* Loja MONOPOL u shpik nga Charles Darrow ne vitin 1933. Ai i shi*ti te drejten George Parkerit ne vitin 1935, kur ishte ne moshe 58 vjecare. Parkeri ka shpikur me shume se 100 lojera, perfshire Pit, Rook, Flinch, Risk dhe Clue.

* Leonardo da Vinci s'i ka ndertuar asnjehere shpikjet qe vet dizajnoi.

* Konti Alessandro Volta shpiku baterine e pare ne shekullin e 18.

* Ne vitin 1894 Thomas Edison dhe W K L Dickson prezantuan per here te pare filmin per kamera.

* Posta e pare elektronike ose "email" per here te pare eshte derguar ne vitin 1972 nga Ray Tomlinson. Poashtu ka qene idea e tij qe shenja @ te perdorej per te ndare emrin e perdoruesit nga emri i kompjuterit.


----------------------------------------
Mos ia fal cdokujt kenaqesine te mendoje qe eshte dikush ne jeten tende. Aq me pak dikujt qe s'e ka problem nese je ti ose dikush tjeter!
Miss.Blue

Postim nga: Cusack 01.07.2009, 09:32
*Mė 1560 kirurgu francez Ambruaz Pare i pari bėri gjymtyrė artificiale tė njeriut.

*Mė 1590 holandezi Zaharijaz Jansen qė merrej me optikė, konstruktoi mikroskopin.

*Nė vitin 1790 nė Amerikė ėshtė shpikur turleja e parė pėr shpuarjen e dhėmbėve.

*Lumi mė i gjatė nė botė ėshtė Nili me gjatėsi 6.671 km. qė gjendet nė Afrikė.

*Kina ėshtė shteti mė i madh nė botė me 1.221,692,000 banorė. Nė Mesjetė quhej Katai.


----------------------------------------
Mos ia fal cdokujt kenaqesine te mendoje qe eshte dikush ne jeten tende. Aq me pak dikujt qe s'e ka problem nese je ti ose dikush tjeter!
Miss.Blue

Postim nga: Cusack 01.07.2009, 09:39
MONEY MONEY MONEY - Kuriozitete per parate

* Fjala "milioner" u perdor per here te pare nga Benjamin Disraeli ne romanin e tij te vitit 1826 "Vivian Grey."

* Po te rradhisni nje milione dollare para ne kartmonedha nga nje dollare, do formohej nje shtylle e gjate 110 m dhe saktesisht 1 ton e rende.

* Pesha e nje milion dollareve ne kartmonedha prej $100 eshte vetem 10 kg.

* Pesha e nje milione dollareve ne monedha prej 1 cent eshte 246 ton.

Nessie, monstrumi i liqenit Loch Ness eshte i mbrojtur me Ligjin per Mbrojtjen e Kafsheve te Skocise te vitit 1912, per arsye se Nessie i sjell 40 milion dollare ne vit turizmit Skocez.

* Harxhimet vjetore globale per edukim jane 80 miliarde dollare.

* Harxhimi per ushqim kafshesh ne SHBA dhe Evrope per nje vit arrin vleren e 17 miliarde dollareve.

* Perhere te pare nje kredit-kartele u leshua nga American Express ne vitin 1951.

* Statistikat tregojne se njerez me te ardhura te larta, mesatare dhe te uleta, perafersisht harxhojne te njejten shume parash ne blerjen e dhuratave per Krishtlindje.

* Ne vitin 2001 gruaja me e pasur ne bote ishte Liliane Bettencourt, e bija e themeluesit te L'Oreal's. Ajo disponon me 14 miliarde dollare.

* Ne vitin 2000,Mbreteresha Beatrix e Hollandes ishte gruaja e dyte me e pasur ne bote, me 5,2 miliarde dollare.

* Mbreteresha Elizabeth II eshte nje nga dhjete grate me te pasura ne bote.

* Shenja " $ " e dollarit u dizejnua ne vitin 1788 nga Oliver Pollock.

* Ne bote ka me shume se 7 milione milionere.

* 80% e milionereve perdorin makina te dores se dyte.

* Duhani eshte nje industri 200 miliard dollareshe, duke prodhur gjashte trilion cigare ne vit - rreth 1000 cigare per cdo person ne bote.

* Nje e treta e popullates boterore jetojne me me pak se 2 dollare ne dite, dhe 1,2 miliarde njerez jetojne me me pak se 1 dollar ne dit.

* Bursa NASDAQ doli nga perdorimi totalisht vetem nje here, ne nje dite te Dhjetorit te vitit 1987, kur nje brejtes ishte futur ke linjat (telat) e telefonit.

* Turizmi eshte industria me e madhe boterore, me 240 milione vende pune.


----------------------------------------
Mos ia fal cdokujt kenaqesine te mendoje qe eshte dikush ne jeten tende. Aq me pak dikujt qe s'e ka problem nese je ti ose dikush tjeter!
Miss.Blue

Postim nga: Cusack 01.07.2009, 09:41
Badamsinh Juwansinh Gujar eshte nje fshatar indian, rreth 60 vjeē.
Ai ka mustaqet me te gjata ne bote. Gjate 22 vjeteve ai nuk i ka prere asnjehere dhe gjatesia e mustaqeve te tij ka arritur ne gjatesine e 12 .5 metra.

User posted image


----------------------------------------
Mos ia fal cdokujt kenaqesine te mendoje qe eshte dikush ne jeten tende. Aq me pak dikujt qe s'e ka problem nese je ti ose dikush tjeter!
Miss.Blue

Postim nga: Cusack 01.07.2009, 09:42
Kulla Burj Dubai e cila eshte ne ndertim e siper, ne perfundim pritet te arrije lartesine 800 metra (160 kate) dhe kjo e ben kullen me te gjate e bote, duke lene mbrapa kullen e Taipei ne Taiwan dhe ate te CN tower ne Toronto. Keni parasysh qe lartesia eventuale e kesaj kulle mbahet sekret, sepse akoma s'dihet sa do jete e gjate antena mbi te. Burj Dubai po ndertohet ne ate menyre qe mund te zgjatet akoma, sipas nevojes.

User posted image


----------------------------------------
Mos ia fal cdokujt kenaqesine te mendoje qe eshte dikush ne jeten tende. Aq me pak dikujt qe s'e ka problem nese je ti ose dikush tjeter!
Miss.Blue

Postim nga: Cusack 01.07.2009, 09:44
Puthja rekorde
Me 20 korrik 2008, ne Riccione te Italise, Claudia Pettazzoni dhe Peru's Fidel Rios puthen nen uje per te fituar ēmimin internacional te puthjeve nen uje. Kohezgjatja e puthjes ishte 1minute e 51 sekonda.


User posted image

----------------------------------------
Mos ia fal cdokujt kenaqesine te mendoje qe eshte dikush ne jeten tende. Aq me pak dikujt qe s'e ka problem nese je ti ose dikush tjeter!
Miss.Blue

Postim nga: Cusack 01.07.2009, 09:45
Femija qe ka lind 7 kile ne Rusi ka thyer rekordin e peshes me te madhe...
Ai tjetri (ne foto) eshte nje femije normal dhe shikohet diferenca e nje femije normal...[/b]

User posted image


----------------------------------------
Mos ia fal cdokujt kenaqesine te mendoje qe eshte dikush ne jeten tende. Aq me pak dikujt qe s'e ka problem nese je ti ose dikush tjeter!
Miss.Blue

Postim nga: Cusack 01.07.2009, 09:46
Ne bote, ne ēdo moment shkaktohen rreth 2 000 shtrengata.
Keto shtrengata shkaktojne 30 deri ne 100 vetetima ēdo sekonde, d.m.th rreth 5 milion vetetima ne dite.


User posted image


----------------------------------------
Mos ia fal cdokujt kenaqesine te mendoje qe eshte dikush ne jeten tende. Aq me pak dikujt qe s'e ka problem nese je ti ose dikush tjeter!
Miss.Blue

Postim nga: Cusack 01.07.2009, 09:50
*Pse Deti i Zi quhet keshtu?
Perqindja e vogel e kripezimit prej 1.9 perqind i jep Detit te Zi nje ngjyre te erret karakteristike.

*Gjuhet e botes
Ne shoqerine e sotme njerezore fliten 2796 gjuhe te ndryshme.Ato ndahen ne 11 grupe kryesore dhe 50 grupe "gjuhesh te vogla".Njerezit qe flasin keto gjuhe perdorin rreth 8000 dialekte.

*Kanguru
Kur u duken per here te pare ne Australi,europianet vune re nje kafshe te cuditshme:ajo ecte me kembet e prapsme ndersa ne bark kishte nje si qese nga nxirrnin koken te vegjlit.
-C'eshte kjo?- i pyesnin ata indigjentet.
-Kan-gu-ru - pergjigjeshin ata.Qe nga ajo kohe kafsha e cuditshme u quajt kanguru.Kur me vone studjuan gjuhen vendase,evropianet mesuan se "kanguru" do te "nuk kuptoj".

*"Insekti i zbutur"
Bleta eshte i vetmi insekt i zbutur nga njeriu.

* Elefanti frikacak
Elefantet i tremben lepujve dhe qenve qofshin keta edhe te vegjel.

* Sa kushton 1 kg mjalte?
Per te prodhuar nje kilogram mjalte,nje blete i duhet te thithe nektarin e 12 milion luleve dhe per kete te pershkoje nje rruge me gjatesi rreth 300.000 kilometra.

* Numri i gjallesave ne det
Ne cdo liter uje te siperfaqes se detit ka mesatarisht rreth 10.000 gjallesa,ne 100 metra ka 3.000 dhe ne 5.000 metra ka mesatarisht 15 gjallesa.

* Thellesia me e madhe e deteve dhe oqeaneve
Thellesia me e madhe e deteve dhe oqeaneve ndodhet ne pjesen perendimore te Oqeanit Perendimor dhe arrin ne 11030 metra.

*F loket dhe njeriu
Zakonisht nje njeri ka ne koke rreth 100.000 qime floku.Tek flokekuqte kjo shifer arrin ne 90.000,te bjondet ne 140.000 dhe tek brunet dicka ne mes te ketyre dy shifrave.Mesatarisht,cdo dite bien nga 50 deri ne 100 fije floku.

* Njerezit me te gjate e me te shkurter
Njeriu me shtatin me te larte ka qene austriaku Frederik Vinkelmeir,qe ka jetuar ne shek.VII.Ai ishte 2.78 m i gjate.Gruaja me e gjate e te gjitha kohrave ka qene gjermania Mariane Wehler me gjatesi 2.55 m.Njeriu me i shkurter ka qene Xhin Vorenburgu me gjatesi 45 cm dhe konkurrentja e tij Halami Aqube Ton Sinai me gjatesi vetem 38 cm.

* Shpikesi i telefonit
"Uatson, hajde ketu, me duhesh" ka qene fjala e pare e transmetuar nepermjet telefonit nga shpikesi i tij, Aleksander Graham Bell qe therriste ndihmesin e tij, Uatson. Ai mori patenten e telefonit me numer 174465 ne vitin 1876.

* Kuriozitete demografike
Cdo dite ne bote lindin afersisht 250.000 njerez.Ne cdo 100 vajza te sapolindura korrespondojne 105 djem te sapolindur. Brenda 50 viteve te ardhshem popullsia e botes do te dyfishohet.


----------------------------------------
Mos ia fal cdokujt kenaqesine te mendoje qe eshte dikush ne jeten tende. Aq me pak dikujt qe s'e ka problem nese je ti ose dikush tjeter!
Miss.Blue

Postim nga: Cusack 01.07.2009, 09:51
Televizioni dhe filmat

* Shpikesi skocez John Logie Baird beri demonstrimin e pare publik te televizionit ne vitin 1926 ne Soho, Londer. Dhjete vite me pas, ne mbare boten kishte vetem100 televiziore.

* Sot llogaritet te kete me shume se nje miliarde televizore ne mbare boten.

* Kina ka numrin me te madh te televizoreve (200 milione).

* Qytetaret e SHBA shikojne me se shumti TV. Deri ne moshen 65, nje Amerikan do kete shikuar nje mesatare prej 9 vitesh aktive shikim te panderprere, duke shikuar me shume se 20,000 reklama per cdo vit.

* Ne SHBA ka me shume TV se sa telefone.

* Intervista e pare ne TV eshte bere me aktoren Irlandeze Peggy O'Neil ne Prill te vitit 1930.

* Emetimi i pare 24 oresh filloi nga BBC ne Nentor te vitit 1936.

* Reklama e pare ne TV ishte nje spot 20 sekondesh per nje ore Bulova nga WNBT, ne Nju Jork gjate nje loje midis Brooklyn Dodgers dhe Philadelphia Phillies ne Korrik te vitit 1941. Bulova pagoi $9 per ate spot te pare ne TV. Bulova poashtu ka qene ora e pare qe ka "udhetuar" ne hapesire.

* Ngjarja e pare sportive e shfaqur ne TV ka qene nje ndeshje bejzbolli ne nje shkolle fillore ne Japoni, e emetuar ne Shtator te vitit 1931.

* Helikopteri i pare i lajmeve ne TV u perdor nga KTLA Channel 5 ne Los Angeles me 4 korrik te vitit 1958.

* Nga fundi i filmit Forrest Gump, Forrest thote se shoqja e tij kishte vdekur te Shtunen. Kur shkon ke varri i saj ne skenen e ardheshme, ke epitafi i saj shkruan se ka vdekur me 22 Mars, 1982, qe ka qene dite e Hene.

* Kapiteni i STAR TREK, James T. Kirk, emrin e mesem e ka Tiberius.

* Kinemaja me e madhe ne bote, Radio City Music Hall ne New York, u hap ne vitin 1932, dhe ka vend per 6000 shikues.

* Filmi i pare i animuar "Humorous Phases of Funny Faces" u be ne vitin 1906 J. Stuart Blacton.

* Kompania Walt Disney u themelua ne vitin 1923, dhe ne vitin 1927 Walt prezantioi idene per nje mi te animuar te quajtur Mortimer Mouse. Gruaja e tij Lillian e bindi qe t'i nderronte emrin ne Mickey Mouse.

* Ne vitin 1937 Disney fitoi nje Oscar special per filmin e pare te animuar te metrazhit te plote "Borebardha dhe shtate xhuxhet".

* Bill Hanna dhe Joe Barbera, krijuan Tom and Jerry ne 1939.

* Mel Blanc, qe i ka huazuar zerin lepurushit ne Bugs Bunny, ishte alergjik ndaj karrotave.

* Jack Mercer ka qene zeri i Marinarit Popeye per 45 vite.

* Video Recorderi i pare shtepiak u paraqit ne vitin 1972 nga kompania hollandeze Philips.

* Kompania japoneze JVC prezantoi sistemin VHS ne vitin 1976.

* Afer 80% e Video Rekordereve prodhohen nga kompani japoneze.

* Video klipi i pare pop ishte Bohemian Rhapsody, nga Queen i cili u realizua ne vitin 1975.

* Puthja me e gjate ne nje film eshte ne filmin Puthja e Andy Warholit. Rufus Collins dhe Naomi Levine u puthen pergjate gjithe 50 minutave sa zgjat filmi.

* Filmi i pare porn ishte filmi francez al'Ecu d'or oula bonne auberge i realizuar ne vitin 1908.

* Filmi i pare me ze ishte "The Jazz Singer" i realizuar ne vitin 1927: fjalet e pare te thena nga Al Jolson ishin: "Prisni pak, akoma s'keni degjuar asgje."


----------------------------------------
Mos ia fal cdokujt kenaqesine te mendoje qe eshte dikush ne jeten tende. Aq me pak dikujt qe s'e ka problem nese je ti ose dikush tjeter!
Miss.Blue

Postim nga: Cusack 01.07.2009, 09:53
NJEREZ:
* Ne Perendim emrat me te perdorur te meshkujve jane John dhe James. Emri me i popullarizuar femror eshte Mary. Ne rang boteror, emri me i shpeshte i mashkullit eshte Mohammad!

* Emri Wendy per here te pare eshte perdor ne Peter Pan.

* Ka afer 5,000 prince e princeza ne cdo mbreteri te Arabise Saudite.

* Zonja Peseshet e Egjiptit Antik (2600-2100 BC) ishte femra e pare e njohur si fizikane.

* Pallati Escorial i shekullit XVI i mbretit Phillip II ne Spanje ka 1200 dyer.

* Adriaan van der Donck ishte avokati i pare dhe i vetem ne New York ne vitin 1653.

*Duka eshte rangu me i larte qe mund te arrihet pa mos qene mbret apo princ.

* Familja mbreterore Britaneze nderroi mbiemrin nga Saxe-Coburg-Gotha ne Windsor, sipas emrit te Keshtjelles se tyre, ne vitin 1917.

* Perpara se te shkruante romanet 007, Ian Fleming studioi gjuhet ne Universitetet e Munihut dhe Gjeneves, punoi per Reutersin ne Moske, dhe me pas u be bankier dhe bursist.

* Jul Cezari njihej si nje notues i mire.

* Sot ekzistojne afer 600 milione linja telefonike, por megjithate pothuajse gjysma e popullates se Botes akoma s'ka bere as nje telefonate te vetme.

* Kur vdiq Alexander Graham Bell ne vitin 1922, cdo telefon i sherbyer nga sistemi Bell ne SHBA dhe Kanade pushoi per nje minute.

* Njerezit qe me se shumti vriten gjate plackitjeve te bankave jane hajdutet.

* Me 1 Janar 1907, Theodore Roosevelt u pershendet per dore me 8,513 njerez.

* Nje eksokanibal i ha vetem armiqte, ndersa indokanibali ha shoket.

* Alexander Graham Bell asnjehere s'i kishte telefonuar te emes ose bashkeshortes sepse ishin te shurdher.

* Leonardo da Vinci mund te shkruante me njeren dore dhe te vizatonte me tjetren, njekohesisht.

* Thomas Jefferson shkroi epitafin e vet, pa mos permendur se kishte qene President i SHBA.

* Napoleoni ka mbajtur cokollate me vete ne te gjitha fushatat ushtarake.


----------------------------------------
Mos ia fal cdokujt kenaqesine te mendoje qe eshte dikush ne jeten tende. Aq me pak dikujt qe s'e ka problem nese je ti ose dikush tjeter!
Miss.Blue

Postim nga: Cusack 01.07.2009, 15:19
QEVERITE:

* Bolivia mban rekordin e rrezimeve te qeverive. Qe nga pavaresia e tyre nga Spanja ne vitin 1825, Bolivia ka patur me shume se 200 qeveri. Qe nga 1945, Italia ka patur me shume se 50 qeveri dhe 20 kryeministra.

* India eshte demokracia me e madhe ne Bote me 600 milione votues.

* Sistemi i Demokracise u paraqit per here te pare ne Athine te Greqise ,2500 vite me pare.

* Sistemi me i ri aktiv i qeverisjes esthe Komunizmi i paraqitur per here te pare ne vitin 1848 nga Friedrich Engels dhe Karl Marx.

* Trupi me i vjeter qeverises operon ne Althing (Islande). Eshte vendosur ne vitin 930 pas Krishtit.

* Victoria Woodhull (1838-1927) ishte femra e pare - shefe e kabinetit te Presidentit Amerikan.

* Organizata e Kombeve te Bashkuara u themelua ne vitin 1945.

* Organizata e Shteteve Amerikane (The Organization of American States - OAS) u themelua ne vitin 1948 per te promovuar paqe, siguri dhe zhvillim ekonomik te hemisferes veriore.

* Unioni Evropian u themelua ne vitin 1957 si Komuniteti Ekonomik Evropian. Pastaj u be Komuniteti Evropian dhe ne vitin 1993 u shnderrua ne Bashkimi Evropian.


----------------------------------------
Mos ia fal cdokujt kenaqesine te mendoje qe eshte dikush ne jeten tende. Aq me pak dikujt qe s'e ka problem nese je ti ose dikush tjeter!
Miss.Blue

Postim nga: Cusack 01.07.2009, 17:47
* Jeta ne toke ka egzistuar qe prej perafersisht 4 miliard vjetesh dhe i ka mbetur te egzistoje edhe pothuajse 1 miliard vjet.

* Dielli eshte nje yll i permasave te zakonshme i cili u krijua prej resh gazi dhe pluhuri.

* Energjia diellore qe na ngroh ne eshte djegje e Hidrogjenit, i cili kthehet ne helium. Rrezatimii tij mbi toke eshte rritur akoma me 1 %

* Mbas 1 miliard vjetesh temperatura mesatare mbi siperfaqen e tokes do te jete 50-60 gr, e mjaftueshme per te bere qe uji te avulloje. Por pa uje nuk ka jete.

* Nje njeri harxhon mesatarisht 3 vjete te jetes ne banjo.

* Nese do te mund te perdornim 13% te trurit, do te mund te shfaqeshim nga nje vend ne nje tjeter.


----------------------------------------
Mos ia fal cdokujt kenaqesine te mendoje qe eshte dikush ne jeten tende. Aq me pak dikujt qe s'e ka problem nese je ti ose dikush tjeter!
Miss.Blue

Postim nga: Cusack 01.07.2009, 22:31
SPORT

* Futbolli eshte sporti me i shikuar ne bote.

* Boxi u be sport legal ne vitin 1901.

* Me shume se 100 milione njerez kane leje per gjueti.

* Jean Genevieve Garnerin ka qene femra e para parashutiste, qe kerceu nga nje balone me ajer te ngrohte ne vitin 1799.

*Ne vitin 1975 Junko Tabei nga Japonia u be femra e pare qe u ngjit ne maje te Everestit.

* Rekordi per me shume medalje Olimpike te fituara ndonjehere mbahet nga gjimnastja sovietike Larissa Latynina. Duke garuar ne tre Olimpiada, midis viteve 1956 dhe 1964, ajo fitoi 18 medalje.

* Ne vitin 1898, nje nga programet e para te emetuara ne radio ishte nje gare jahtesh qe u mbajt ne ujerat Britaneze.

* Sportet kane audiencat me te medha ne TV, udhehiqen nga Olimpiadat verore, Kupa Boterore e Futbollit dhe garat ne Formula 1.

* Sallat e para te gjimnastikes u paraqiten en vitin 900 p.e.s. ku atlete greke ushtronin nudo te shoqeruar nga muzika. Ata poashtu edhe shfaqeshin nudo ne Lojerat Olimpike.

* Lojerat e para Olimpike moderne u mbajten ne Athine ne vitin 1896. Kishte 311 meshkuj garues - por asnje femer.

* Ne kohen e tij, Michael Schumacher ka qene sportisti qe eshte paguar me shume, duke qendruar perpara Tiger Woods dhe Arnold Palmer. (Ketu s'perfshihen sponsorimet.)

*Korfball eshte i vetmi sport me ekipe te perziera, qe perbehen nga 4 burra dhe 4 gra.

* Ekipet e Major League Baseball perdorin rreth 850,000 topa ne cdo sezon.

* Rreth 42,000 topa tenisi perdoren ne plus-minus 650 ndeshje te Kampionatit Wimbledon.

* Golfi eshte i vetmi sport qe eshte luajtur ne Hene, me 6 Shkurt 1971 kur Alan Shepard goditi nje top golfi.

* Volejbolli u shpik nga William George Morgan , Massachusetts ne vitin 1895.


----------------------------------------
Mos ia fal cdokujt kenaqesine te mendoje qe eshte dikush ne jeten tende. Aq me pak dikujt qe s'e ka problem nese je ti ose dikush tjeter!
Miss.Blue

Postim nga: nightelf 02.07.2009, 22:55
O Cusack, vetem per forumin nuk na tregove ndonje kuriozitet/statistike smil3dbd4d4e4c4f2.gif

----------------------------------------
«Närrisch, daß jeder in seinem Falle Seine besondere Meinung preist! Wenn Islam Gott ergeben heißt, In Islam leben und sterben wir alle.» (WA I, 6, 128) Johann Wolfgang von Goethe
----------------------------------
北方有佳人,绝世而独立。一顾倾人城,再顾倾人国。宁不知倾城与倾国。佳人难再得。

Postim nga: doc 02.07.2009, 23:08
ne zelanden e re ka 4 milion njerez dhe 70 milion dele

peshqit mbajne mend vetem 10 minuta

----------------------------------------
para se te veprosh mendo...

aventurat kalojn shpejt.........

Postim nga: Genius.D 05.07.2009, 01:03
Vali i ullirit,eshte nje lubrifikant(pastrues) i shkelqyer i zemres dhe i arterieve.

Sa vjet i ka peshku mund te llogaritet duke ia numeruar unazat ne verezat e tij njesoj siē percaktohet vjetersia e drurit sipas rratheve qe gjenden branda trungut

----------------------------------------
Kur te kthehesh ne shtepi nese me gjen duke studiuar te lutem me zgjo nga gjumi
( v ) PRIZREN ( v )
MANCHESTER UNITED BEST TEAM

Postim nga: Cusack 13.07.2009, 23:35
* Kikirikat jane nje nga perberesit e dinamitit.

* Me shume njerez vriten nga gomeret se sa ne aksidente ajrore, cdo vit.

* Mesatarisht ne cdo cokollate mund te kete afer 8 kembe insektesh.

* Eskimot perdorin frigoriferet per te ruajtur ushqimin e tyre nga ngrirja.

* Gagaritja e roses nuk krijon jehone.

* 24 vite te jetes i kalojme ne gjum.

* Nje kacabu mund te jetoje deri nente dite pa koke, pastaj ngordh nga uria.

* Kermilli mund te fleje deri 3 vjet pa nderprerje.

* Ne kazinote e Las Vegas nuk ka ore muri.

* Ne 22% te rasteve, ne Britanine e Madhe me shpejt vjen pizza e porositur se Ambulanca.

* Nese bertisni pa nderprerje per 8 vite, 7 muaj e 6 dite, do prodhonit energji te mjaftueshme sa per te pergatitur nje filxhan kafe.


----------------------------------------
Mos ia fal cdokujt kenaqesine te mendoje qe eshte dikush ne jeten tende. Aq me pak dikujt qe s'e ka problem nese je ti ose dikush tjeter!
Miss.Blue

Postim nga: LIMMI 13.07.2009, 23:46
Kerkoj falje nese ndonje nga keto kuriozitete perserit ato qe kan qen me pare.

Nė tokė ekzistojnė 4 oqeane dhe 56 detėra qė sė bashku e formojnė “Detin Botėror” I cili pėrfshin 71% tė sipėrfaqės sė pėrgjithshme tė tokės (316 mil.km2)

Pėr nga sasia e kripės mė sė shumti ka deti I Kuq ndėsa mė sė paku deti Baltik

Oqeani mė i madh ėshtė oqeani i Qetė, pastaj oqeani Atlantik, oqeani Indian dhe oqeani i Ngrirė i Veriut.

Lumi Amazona ėshtė i vetmi lum qė nuk ka tė ndėrtuar asnjė urė mbi tė.

Njė grek maratonist ka vrapuar 42 km pa u ndalur. Mė sė shumti nė bote ka vrapuar pėr tė dytėn herė qė mban rekordin 42 km e 195 m,

Nė Evropė patataja ėshtė sjellė nga Amerika nė vitin 1536. Nė fillim e mbillnin pėr shkak tė lulės sė bukėr qė ka, kurse mė vonė filluan ta pėrdorin pėr ushqim.

Peshku “Pegava” ėshtė lloj ngjallash qė mund tė qėndrojė vėrtikalisht. Kur peshkon, ajo ngritet, kurse me bishtin pėrforcohet mbi shkėmb ose ndonjė trup tjetėr.

Gjethet mė tė mėdha i ka njė lloj palme e quajtur “Rafia”, rritet nė brigjet e lumit Amazon. Gjethet e saj tė blerta arrin gjatėsi deri 22 metra dhe gjereėsi afėr 12 metra, kurse bishtin e gjethės e ka 5 metra tė gjatė.
Njė gjethė e tillė mund tė shtrehoj 10 njerėz.

Nė Brazil gjatė shek. XX-tė ėshtė vrarė gjarpėri mė i madh nė botė, Anakonda, gjatėsia e tė cilit arrinte ne 35 metra. Pėr ta vrarė kėtė gjigant u desh qė tė goditej me 500 plumba.

Druri i cili e mban rekordin e trshėsisė nė botė ėshtė “Baobabi”, i cili gjendet nė Tan- ganike me moshė rreth 30 shekuj. Ky dru perimetrin e trungut e ka 47 m, lartesinė 22 metra, ndėrsa perimetrin e kurorės 145 metra.

Mė 1560 kirurgu francez Ambruaz Pare i pari bėri gjymtyrė artificiale tė njeriut.

Mė 1590 holandezi Zaharijaz Jansen qė merrej me optikė, konstruktoi mikroskopin.

Nė vitin 1790 nė Amerikė ėshtė shpikur turleja e parė pėr shpuarjen e dhėmbėve.

Lumi mė i gjatė nė botė ėshtė Nili me gjatėsi 6.671 km. qė gjendet nė Afrikė.

Kina ėshtė shteti mė i madh nė botė me 1.221,692,000 banorė. Nė Mesjetė quhej Katai.

Gjarpėri i ujit qė jeton nė veriperėndim tė Australisė rreth shkėmbinjėve tė ujit, ėshtė shtaza mė helmuese nė botė. Helmi i tij ėshtė 100 herė mė i fortė se helmi i gjarpėrit Australian nė tokė i quajtur “Tapana e Shkretėtirės” e qė konsiderohet gjarpėri mė helmues tokėsor.

Rusia ėshtė shteti mė i madh pėr nga sipėrfaqja me 17.075,000 km².

Peshkun trashanik “Siluris Glanis”- shkencėtarėt erdhėn nė pėrfundim se pėrkundėr kokės sė madhe, ėshtė peshku mė budalla nė Botė, sepse nė pranverė ku bėnė nxehtė, nė breg tė lumit rriten shelgjet dhe nė ujė bien thuprat e kėtij druri sė bashku me gjethet, peshku trashanik me ngutėsi i pėrbin duke menduar se bie ushqimi I tyre i preferuar. Nė lukth kėto fije tė shelgjes lėshojnė alkool qė e bėn peshkun tė humbur.

Malet mė tė larta nė Ballkan janė Alpet Shqiptare dhe kanė 13 maje me mbi 2.500 metra lartėsi dhe sipėrfaqe 2.240 km².

Rruga mė e vjetėr nė Ballkan ka qenė “Vija Egnatia” (Vija Egnacia).

Njeriu mė i gjatė nė botė ka qenė 2.72 metra.

Nė trupin e njeriut ka rreth 656 muskuj. Disa prej tyre jane 38 cm, e disa mezi arrijne nje milimetėr.

Maja me e larte ne bote eshte Mont Everest me 8882 m, gjendet ne Nepal.

Flutura mė e madhe nė Botė ėshtė 270 centimetra katror.

Qelizėn i pari e zbuloi shkencėtari anglez Robert Hooke me 1665 i cili edhe ia dha emrin. Ky ėshtė zbulimi mė i madh nė mjekėsi, sepse qeliza ėshtė njėsia themelore kryesore e ēdo organizmi tė gjallė.

Novobėrda ėshtė quajtur Mali I Argjentit e mė vonė Kodra e Re e cila ra nėn sundimin osman mė 1455.

Maja e Korabit ėshtė maja mė e lartė nė Shqipėri.

Romani I parė shqiptar ėshtė “Marcja” I Ndoc Nikajt I botuar nė vitin 1899.

Nė vitin 1530 Prishtina kishte 12 lagje, prej tyre 9 tė krishtera katolike shqiptare dhe vetem 3 muslimane. Sot ėshtė qyteti mė I madh nė Kosovė, pėrkatėsisht kryeqytet.

Piktori venecian Marco Basaiti qė pikturoi rreth viteve 1500-1530, ka qenė me prejardhje shqiptare.

Nė qytetin e Amalfit nė Kampani nė kishėn kryesore tė kėtij qyteti, nė vitin 1506 ngritet pėrmendorja e varrit tė perbashkėt tė familjės sė Skėnderbeut me njė shqiponjė dykrenare shqiptare.

Katund quhen disa fshatėra nė Dalmaci. Gati nė tė gjithė qytetet e Dalmacisė nga njė rruge mban emrin “Rruga Ilire”.

Armata e shtetit tė Vatikanit ėshtė armata mė e vjetėr nė botė. Zyrtarisht ėshtė themeluar mė 21 janar 1506, por fillimet e saj shėnohen qė nė vitin 1400. Pėrveē se ėshtė armata mė e vjetėr nė Botė, ajo ėshtė edhe ndėr mė tė voglat, me vetėm 83 ushtarė. Uniformat e tyre kanė qenė tė dizajnuara nga artisti gjenial Mikelanxhelo.

Libri I parė I shruar shqip ėshtė “Meshari” I Gjon Buzukut. Nė parathėnje tė veprės dėshmon se veprėn e kreu nga 20 marsi 1554 deri me 5 janar 1555.

Libri ėshtė botuar nė kohėn e humanizmit dhe tė kundėrreformės, kur u krijuan kushtet qė feja katolike tė mėsohej e tė predikohej nė gjuhėt kombėtare. Mesharin e gjeti Gjon Nikollė Kazazi nga Gjakova mė 1740. Ky libėr pėrmban: Librin e Orėve dhe Librin e Meshės. Me kėtė vepėr filloi Letėrsia Shqiptare e Rilindjės.

Ujėdhesa mė e madhė ėshtė nė Atlantikun Verior me 2.6 milion km².

Gjaku nė organizmin e njeriut udhėton shumė shpejte: prej zemrės deri te gishtėrinjtė e kėmbės arrin pėr 16 sekonda, deri nė tru pėr 8s, deri nė mushkėri vetėm pėr 6 s.

M 1592 Galileu Galileo zbuloi termometrin e parė, mirpo termometri me I pėrshtatshėm u punua nė Itali mė 1654.

Mė 1628 shkencėtari V. Harvej nga Anglia I pari dha shpjegimin mbi qarkullimin e gjakut nė trupin e njeriut.

Nė Turqi gjendet njė skulpturė, vepėr e natyrės, qė paraqitet njė grua duke qarė. Lotėt e saj rrjedhin me shekuj, por nga burimet e fshehta tė ujit qė ndodhen nėn shkėmb.

Ujėvara mė e madhe nė Botė ėshtė “Engjėl” e lumit Karao (Venezuelė). Lartėsia nga e cila bie uji ėshtė 1.000 m. Kjo ujėvarė ėshtė vetėm njė nga shumė ujėvarat e larta nė kėto anė te Venezuelės. Emrin e ka marrė sipas pilotit amerikan Xhimi Engjėl i cili nė vitin 1933 e ka vizituar dhe vendosur nė ditarin e tij.

Ujėvara e dytė ėshtė nė Republikėn Jugafrikane me lartėsi 414 m.

Ujėvara e tretė ėshtė “Kukenani” nė Venezuelė me 610 m, lartėsi.

Mali mė I lartė nė Kosovė ėshtė Gjeravica me 2.656 m, lartėsi.

Xhejson Pitri nga Mexburgu (SHBA), plot 13 vite nuk bėri asnjė mungesė nė shkollė.

Helmi i Meduzės mund ta mbys njeriun nėse ėshtė nė sasi tė mėdha, ndėrsa shkencėtarėt prej tij po perpiqen tė nxjerrin ilaqin pėr sherimin e sėmundjes sė zemrės.

Tomas Jang, fizikan nga shekulli XVIII-tė fliste dymbėdhjetė gjuhė kur i kishte vetėm tetė vjet moshė.

Gjatė ndėrtimit tė kanalit tė Panamasė kanė humbur jetėn mė tepėr se 25 mijė njerėz.

Masa e virusit ndaj masės sė njeriut mesatar ėshtė proporcionale me masėn e njeriut ndaj masės sė Tokės.

Gjirafa ėshtė e vetmja kafshė e cila mund tė dalloje ngjyrat, sepse syri i saj ėshtė pėrafėrsisht i njejtė me syrin e njeriut.

Nė qoftė se bėrtisni gjithmonė pėr 8 vjet, 7 muaj dhe 6 ditė, do tė krijoni aq energji sa mund te ngrohni njė filxhan kafe.

Pėrveē njeriut vetėm derri mund te digjet nga dielli.

Zemra e karkalecit tė detit gjendet ne kokėn e tij.

Zemra e qenit rreh 40 herė mė shumė se sa e njeriut.

Muskuli mė i fortė i trupit tė njeriut ėshtė Gjuha.

Rrotullimi i hėnės rreth tokės zgjat 27 ditė.

Golin e parė nė kampionatin e parė botėror tė futbollit e ka shėnuar Meksika.

Hartuesi i ligjeve tė para nė botė ishte Hamurapi.

Filmi i parė shqiptar ishte “Fėmijėt e saj”

Fjala TURIZĖM ka ardhur nga vizita e parė e njė grupi nė histori qė u bė ne zonėn franceze TOURS.

Qė tė arrinte tė ecte me ecjen krenare dhe sexi, Merilin Monroe kishte sharruar njė copė nga taka e njėrės kėpucė.

Nė qoftėse do tė humbasė trysnia e kabinės sė njė aeroplani, pasagjeri mund tė mos i humbasė ndjenjat e tij vetėm pėr 18 sekonda.

Foshnjat ėndėrrojnė pėrpara se tė lindin.

Lopėt prodhojnė mė shumė qumėsht kur dėgjojnė muzikė.

Tirana ndodhet nė tė njėjtin paralel me Napolin, Madridin dhe Stambollin dhe nė tė njėjtin meridian me Budapestin dhe Krakovin.

Tirana u themelua mė 1614 nga Sulejman Pasha, me origjinė nga fshati Mullet. Fillimisht ai ndėrtoi njė xhami, njė furrė dhe njė hamam. Dy shekuj mė vonė drejtimin e qytetit e mori familja Toptani nga Kruja.

Gjuha e balenės blu ėshtė mė e rėndė se sa njė elefant mesatar.

Nė qoftė se do tė hapnim nervat e njė njeriu mesatar, atėherė ato do tė kishin sė bashku njė gjatėsi prej 40 milje.

Gratė, hapin dhe mbyllin sytė e tyre dyfish ne krahasim me burrat.

25 % e grave nė Amerikėn jugore, e njohin dashurinė me pėrdhunim.

Njė banor mesatar Baglandez, duhet tė mbledhė rreth 70 rroga mujore qė tė blejė njė kompjuter.

Milingonat e ndjejnė tėrmetin qė mė parė dhe dalin menjėherė nga foletė.

Nė fytyrėn e njė maceje ndodhen 146 muskuj.

Peshkaqenėt nuk sėmuren.

Breshka mund tė ecė me 10 km nė orė.

Nėse do tė mund tė pėrdornim 13% tė trurit, do tė mund tė shfaqeshim nga njė vend nė njė tjetėr.

Strucat i kanė sytė mė tė mėdhenj se truri.

Hyrja e folesė sė milingonės drejtohet pėrherė nga Veriu.,

Nėse damarėt e njeriut do tė vendoseshin njeri pas tjetrit do tė mund tė pėrshkronin Ekuatorin 2 herė.

1 nė 10 persona nė botė jetojnė nė ishull.

Njė njeri harxhon mesatarisht 3 vjetė tė jetės ne banjo.

Peshqit e harrojnė ēdo gjė qė ndodhen vetėm pas 10 min.

Njė njeri i rritur merr frymė afėrsisht 25 000 herė nė ditė

Kompjuterat modern janė ndėrtuar duke u bazuar nė sistemin nervor, por edhe kompjuteri modern nuk i afrohet as nivelit tė nje zvarritėsi.

Mjalti mund tė qėndrojė pa u prishur 3000 vjet dhe pėr kėtė arsye dylli i mjaltit pėrdoret pėr procesin e mumjazimit.

Njeriu mė i gjatė ėshtė 2.75 cm
Nė 1870 nė Londėr jetonin mė shumė Irlandezė sesa nė Dublin.

Mundėsia pėr tė tė rėnė rrufeja ėshtė 1 nė 600,000

Rreth 27% e ushqimit nė vendet e zhvilluara pėrfundon nė koshat e plerave.

Gjysma e popullisė sė botės ėshtė nėn moshėn 25 vjeē.

Nė Perėndim njerėzit ndėrrojnė shtepi mesatarisht 1 herė nė 7 vjet.

Sherbimi Postar i SHBA dėrgon rreth 43% tė postės botėrore, ndjekėsi mė i afėrt ėshtė Japonima me 6 %.

Nė vendet e zhvilluara % e te rritureve qe martohen ra nga 72% ne 1970 nė 60 % ne 1996. Mundėsia pėr divorcim nė martesėn e parė u rrit nga 50% nė 67%. Mundėsia pėr divorcim nė martesėn e dytė ėshtė rreth 10 % me e lartė se nė martesėn e parė.

Nė krahun e njė majmuni ka rreth 25 milionė qime.

DNA ka njė madhėsi prej 1 tė mijtat e milimetrit, pėrbehet prej rreth 200 miliard atomesh dhe pėrmban 1 milion faqe njohuri.

-Fluturat shijojne me ane te kembeve.

-Delfinet flene me nje sy hapur.

-Nje njeri qesh mesatarisht 13 here ne dite.

-Minjte mund te durojne pa uje me teper se devete.

-Ne trupin e nejriut muskuli me i forte eshte gjuha.

-Pavaresiht nga madhesia dhe trashesia nje flete nuk mund te paloset me teper se 9 here.

-Femrat i perpelitin syte 2 here me shume se meshkujt.

-Nje ari i rritur mund te vrapoje po aq shpejt sa nje kale.

-Syri i nje struci eshte me i madh se truri i tij.

-Ne trurin e maceve ka 32 muskuj.

-Seul (kryeqyteti i Korese se Jugut) ne gjuhen vendase do te thote * kryeqytet.

-Ne SHBA 1/3 e zezakeve mes 20-29 vjeē jane ne burg ose nen hetim.

-Nje mashkull harxhon mesatarisht 3350 ore duke u rruajtur e qethur.

-Kur thyhet nje xham disa copeza shperndahen me shpejtesi 3000 milje ne ore.

* Bethoveni para se te kompozonte fuste koken ne uje te ftohte.

-Planeti Uran mund te shihet me sy te lire.

-Ajsbergu me i madh i matur deri me sot ka qene me gjatesi 200 milje dhe gjeresi 60 milje, ai ka pasur nje siperfaqe me te madhe se Belgjika.

-Dallga me e madhe e regjistruar deri me sot ka qene ne vitin 1971 ne * Ishullin Ishigaki, Japoni, me lartesi 85 m.

-Ne nje nate te kthjellet mund te shihen rreth 2000 yje me sy te lire.

-Vetem mushkonjat femra p***ojne.

-Lindjet vjetore ne Indi, e kalojne popullsine e Australise.
96% e sallatorit, eshte uje.

-Ne 1 kg limon ka me teper sheqer se ne 1 kg luleshtrydhe.

-Shteti me me teper rruge te asfaltuara eshte Franca.

-Ajnshtajni deri ne moshen 9-vjeēare nuk fliste normalisht.

-Nje shqiponje mund ta shohe prejen e saj qe 3000 metra larg.

-Kuajt mund te qendrojne deri ne 1 muaj ne kembe.

-Eshte e pamundur te teshtish pa i mbyllur syte.

Zinxhirėt u krijuan nė vitin 1913. Atėherė i pėrdor i pėrdornin vetėm tek ēizmet, tek portofolet dhe tek rrobat e aviatorėve. Pėrdorimi i tyre nė llojet e tjera tė rrobave filloi nė 1930.
Suksesi ishte shumė i madh. Nė ditėt tona prodhohen gati 400.000 kilometra zinxhir ēdo vit.

Ndoshta keni pėrshtypjen se brumėrat u zbuluan pėr herė tė parė nė Itali. Por e keni gabim! Hetuesi i madh Marko Polo, i pa tė prodhoheshin nė Kinė dhe mori me vete recetėn e gatimit tė tyre nė vitin 1295!

• Autobusi i prodhuar nė Moskė (Rusi) mė vitin 1955 ėshtė i gjatė 17 metra dhe nė tė mund tė vendosen 200 udhėtarė.

• Shpejtėsia mė e madhe e arritur mga njė makinė elektrike ėshtė 395.821 km/h nga Patrick Rummerfield (SHBA).

• Mė shumė njerėz mėsojnė anglisht nė kinė sesa e flasin atė nė shtetet e bashkuara tė amerikės rreth 300 milion.

• Rezultati perfekt I testit shkencor SAT ėshtė 1600.Bill Gates nė SAT e tij I mori 1590 .Paul Allen, partneri I tij I Microsoft-it shėnoi maksimumin e mundshėm 1600.Bill Cosby shėnoi mė pak se 500 pikė.

• Vetėm nė Texas krimineli nėse e paraqet viktimėn brenda 24 orėve me shkrim apo me gojė dhe I tregon shkaqet e krimit mund tė shpallet I pafajshėm dhe tė lihet I lirė.

• Numėri 2 dhe 3 nė gjuhėn shqipe kanė aq shkronja sa edhe e kanė vlerėn.

A e dini se cfare distance pershkron zakonisht nje foshnje duke ecur kemba-dores deri ne moshen 2 vjec ? - 160 km

A e dini nese i gjithe ajri qe nxjerr gjate frymemarrjes do te grumullohej ne tallumbace deri ne moshen 22 vjec do te beheshin …? - 3.5 milion

A e dini sa te gjata do te ishin floket e nje njeriu n.q.s ai nuk do ti priste (dhe nese nuk do ti binin) per 50 vjet ? - 6 metra

A e dini se sa eshte temperatura me e ulet e regjistruar ndonjehere mbi siperfaqen e tokes ? - 89.2° C, ne Antarktide

A e dini sa veze mund te leshoje nje blete mbretereshe Brenda nje dite ? 1200 veze

A e dini se sa here ne minute I rreh krahet bleta ? 11 400 here

A e dini se sa km duhet te fluturoje nje blete per te mbledhur nectar per nje kg mjalte ? 176 000 km


----------------------------------------
Kujdes mos i bėni padrejtėsi vetes, se edhe ashtu tė tjerėt do tė jenė tė padrejt me ju.

Postim nga: Cusack 15.07.2009, 00:00
* Fluturat shijojne me kembet e tyre.

* Ylli i Detit nuk ka tru

* Me shume kalori harxhoni kur fleni se sa kur shikoni TV.

* American Airlines kurseu $40,000 ne vitin 1987, duke hequr nga nje koker ulliri nga sallata e servuar ne klasin e pare.

* Libri i rekordeve te Guiness mba rekordin e librit me te vjedhur ne bibliotekat publike.

* Venera eshte i vetmi planet qe rrotullohet ne drejtimin e akrepave te ores.

* Mollet (jo kafeja) jane me efektive per t'ju zgjuar nga gjumi ne mengjes.

* Pjesa me e madhe e grimcave te pluhurit ne shtepi krijohen nga lekura e vdekur.

* Michael Jordan ka fituar me shume para nga NIKE per nje vit, se sa gjithe punetoret e NIKE se bashku ne fabrikat ne Malajzi.

* Xhevahiret (guret e cmuar) shkrihen ne uthull.

* Breshkat mund te marrin fryma nga prapanica.

* Nentedhjete perqind e taksisteve ne New York City jane imigrante te sapoardhur.

* Elefantet jane te vetmet kafshe qe s'mund te kercejne.

* Karriga elektrike u shpik nga nje dentist.

* Krokodili nuk e nxjerr dot gjuhen jashte.

* Cakmaku u shpik shume para shkrepses.


----------------------------------------
Mos ia fal cdokujt kenaqesine te mendoje qe eshte dikush ne jeten tende. Aq me pak dikujt qe s'e ka problem nese je ti ose dikush tjeter!
Miss.Blue

Postim nga: Hornets 15.07.2009, 00:04
QUOTE (Cusack @ 15.07.2009, 01:00)

* Cakmaku u shpik shume para shkrepses.

une nuk e di dallimin ne mes cakmakut dhe shkrepses kam menduar qe keto fjale jane sinonime

----------------------------------------
Just mine <3 Honey <3<3<3


Please dont leave me <3

Postim nga: Dredheza 17.07.2009, 23:37
A e dini se eshte e pamundur te teshtish me gojen mbyllur?

----------------------------------------
Sic vis pacem, para bellum!

Beneficium accipere libertatem est vendere

Postim nga: Cusack 17.07.2009, 23:53
QUOTE (Dredheza @ 18.07.2009, 03:07)
A e dini se eshte e pamundur te teshtish me gojen mbyllur?

Eshte e pamundur te teshtish dhe me syte hapur!

----------------------------------------
Mos ia fal cdokujt kenaqesine te mendoje qe eshte dikush ne jeten tende. Aq me pak dikujt qe s'e ka problem nese je ti ose dikush tjeter!
Miss.Blue

Postim nga: Dredheza 17.07.2009, 23:57
A nuk ju duket e cuditshme qe dielli e zbardh ngjyren e flokeve dhe e nxin ngjyren e lekures?

----------------------------------------
Sic vis pacem, para bellum!

Beneficium accipere libertatem est vendere

Postim nga: Dredheza 17.07.2009, 23:58
Femrat e kane te pamundur te vendosin rimel ne qerpike duke e mbajtur gojen e mbyllur.

----------------------------------------
Sic vis pacem, para bellum!

Beneficium accipere libertatem est vendere

Postim nga: shkupjanja 18.07.2009, 00:00
QUOTE (Dredheza @ 18.07.2009, 00:58)
Femrat e kane te pamundur te vendosin rimel ne qerpike duke e mbajtur gojen e mbyllur.

Une e vendoj smil3dbd4e5e7563a.gif

----------------------------------------
Mos thuaj kurr se s'eshte jeta per ty! Mos u dorezo, ne veten mos dysho!

Postim nga: Dredheza 18.07.2009, 00:02
QUOTE (shkupjanja @ 18.07.2009, 01:00)
Une e vendoj smil3dbd4e5e7563a.gif

Qellimisht po, ama kur nuk e ke mendjen serisht e hap gojen smil3dbd4e5e7563a.gif smil3dbd4e5e7563a.gif

----------------------------------------
Sic vis pacem, para bellum!

Beneficium accipere libertatem est vendere

Postim nga: Dredheza 18.07.2009, 00:05
Medalja e cmimit Nobel per Paqen ka te dizenjuar 3 burra lakuriq .... Hec e gjeje cfare lidhje ka me paqen...

User posted image

----------------------------------------
Sic vis pacem, para bellum!

Beneficium accipere libertatem est vendere

Postim nga: Dredheza 18.07.2009, 00:11
Ne Island, te l e s h bakshish ne restorant konsiderohet si ofendim. (Kujdes kur te shkoni)

----------------------------------------
Sic vis pacem, para bellum!

Beneficium accipere libertatem est vendere

Postim nga: ZeroCooL 18.07.2009, 00:12
QUOTE (Dredheza @ 18.07.2009, 01:05)
Medalja e cmimit Nobel per Paqen ka te dizenjuar 3 burra lakuriq .... Hec e gjeje cfare lidhje ka me paqen...

User posted image

Do kete qene gay ai qe e ka dizejnuar smil3dbd4ddd6835f.gif

----------------------------------------
Doing nothing is very hard to do ... you never know when you're finished.

Leslie Nielsen

Postim nga: AMONI 18.07.2009, 00:13
mara cekjo ne te djatht, krejt si femen pom doket bre...

----------------------------------------
Qeta njohesh te miren, duhet ta besh te miren. - Aristoteli, kojshia jem.

Postim nga: Dredheza 18.07.2009, 00:18
User posted image

A e kishin vene re ndonjehere me vemendje pikturen e famshme te Leonardo Da Vinci-t, Mona Lisa???

Mona Lisa nuk ka vetulla, pasi ne ate periudhe ne Firence rruajta e vetullave ishte ne mode.

----------------------------------------
Sic vis pacem, para bellum!

Beneficium accipere libertatem est vendere

Postim nga: Anubisi-E 18.07.2009, 00:26
QUOTE (Dredheza @ 18.07.2009, 01:11)
Ne Island, te l e s h bakshish ne restorant konsiderohet si ofendim. (Kujdes kur te shkoni)

Edhe ne Japoni.

----------------------------------------
Beati pacifici!

Postim nga: Dredheza 18.07.2009, 00:27
Alfabeti Hawaiian ka vetem 12 fonema a, e, i, o, u, h, k, l, m, n, p, w.
Cdo fjale mbaron me zanore.

----------------------------------------
Sic vis pacem, para bellum!

Beneficium accipere libertatem est vendere

Postim nga: blodyalboz 18.07.2009, 00:32
QUOTE (Dredheza @ 18.07.2009, 00:37)
A e dini se eshte e pamundur te teshtish me gojen mbyllur?

Eshte e mundur kjo!

Postim nga: Shqipe1 18.07.2009, 00:36
QUOTE (Dredheza @ 18.07.2009, 00:37)
A e dini se eshte e pamundur te teshtish me gojen mbyllur?

Une kur teshtiti cdo here gojen mbyllur e mbaj smil3dbd4d99c6eaa.gif

----------------------------------------
Don't dream your life, live your dream...

Postim nga: ZeroCooL 18.07.2009, 00:41
QUOTE (art_rokerja @ 18.07.2009, 01:36)
Une kur teshtiti cdo here gojen mbyllur e mbaj smil3dbd4d99c6eaa.gif

Edhe une!

----------------------------------------
Doing nothing is very hard to do ... you never know when you're finished.

Leslie Nielsen

Postim nga: Shqipe1 18.07.2009, 00:44
QUOTE (ZeroCooL @ 18.07.2009, 01:41)
Edhe une!

Eh shyqr qe e paskam nje shok si une se mendojsha se veq une teshtiti me gojen mbyllur ce nji smil3dbd4e4c2e742.gif smil3dbd4d4e4c4f2.gif

----------------------------------------
Don't dream your life, live your dream...

Postim nga: Cusack 18.07.2009, 00:47
QUOTE (blodyalboz @ 18.07.2009, 04:02)
Eshte e mundur kjo!

Ama t'plasin qyrrat, shoku!!!

Ose eventualisht, te teshtish ne ndonje ane tjeter smil3dbd4d4e4c4f2.gif


----------------------------------------
Mos ia fal cdokujt kenaqesine te mendoje qe eshte dikush ne jeten tende. Aq me pak dikujt qe s'e ka problem nese je ti ose dikush tjeter!
Miss.Blue

Postim nga: ZeroCooL 18.07.2009, 00:48
Plasin qyrrat apo jo, nuk na PLAS FARE smil3dbd4ddd6835f.gif vec mos thone se eshte e pamundur! smil3dbd4e5e7563a.gif

----------------------------------------
Doing nothing is very hard to do ... you never know when you're finished.

Leslie Nielsen

Postim nga: Dredheza 18.07.2009, 00:50
QUOTE (art_rokerja @ 18.07.2009, 01:44)
Eh shyqr qe e paskam nje shok si une se mendojsha se veq une teshtiti me gojen mbyllur ce nji smil3dbd4e4c2e742.gif smil3dbd4d4e4c4f2.gif

Konsiderohet e rrezikshme te teshtish me gojen mbyllur dhe duhe mbajtur hunden.


----------------------------------------
Sic vis pacem, para bellum!

Beneficium accipere libertatem est vendere

Postim nga: Dredheza 18.07.2009, 00:50
QUOTE (blodyalboz @ 18.07.2009, 01:32)
Eshte e mundur kjo!

Ne menyre te vullnetshme po.

----------------------------------------
Sic vis pacem, para bellum!

Beneficium accipere libertatem est vendere

Postim nga: blodyalboz 18.07.2009, 00:53
QUOTE (Dredheza @ 18.07.2009, 01:50)
Ne menyre te vullnetshme po.

Natyrisht!

Postim nga: Shqipe1 18.07.2009, 00:58
QUOTE (Dredheza @ 18.07.2009, 01:50)
Konsiderohet e rrezikshme te teshtish me gojen mbyllur dhe duhe mbajtur hunden.

Edi qe konsiderohet si e rrezikshme, mirepo tem vrasish nuk mundi te teshtiti me gojen hapur smil3dbd4d99c6eaa.gif

----------------------------------------
Don't dream your life, live your dream...

Postim nga: Dredheza 18.07.2009, 01:05
A e dini se vetem mushkonjat femra p***ojne, kjo do te thote mushkonjat nuk ushqehen me gjak. Gjaku eshte i domosdoshem vetem per shumimin.

----------------------------------------
Sic vis pacem, para bellum!

Beneficium accipere libertatem est vendere

Postim nga: Cusack 21.07.2009, 06:15
Ja ca statistika qe mund mos t'i keni ditur...

* Ne vitin 1750 ka patur afer 800 milione njerez ne bote. Ne vitin 1850 ishin nje miliarde me shume, dhe deri nga viti 1950 u shtua dhe nje miliarde tjeter. Me pas u deshen 50 vite per te dyfishuar numrin qe ka arritur ne 6 miliarde.

* Gjysma e popullates boterore fiton vetem 5% te pasurise boterore.

* Ekzistojne afer 600 milione linja telefoni, por akoma pothuajse gjysma e popullates boterore s'ka bere asnje telefonate te linjes tokesore. Sidoqofte, me shume se gjysma e popullates boterore, ka bere telefonate me celular. Ne perdorim jane afer 2 miliarde celulare per momentin.

* Me shume telefonata personale behen ne Diten e Nenes ne SHBA se sa ne cfaredo dite tjeter ne ndonje vend tjeter te botes.

* Nje ne dhjete njerez ne bote jeton ne ujdhese.

* Anet e kunderta te zarrit cdohere kane shumen 7.

* Ne SHBA, vrasjen behen me shpesh ne muajin Gusht ndersa me rralle ne Shkurt.

* Ne vitin 1870, me shume Irlandeze kishte ne Londer se sa ne Dublin.

* Po ne vitin 1870 kishte me shume katolike ne Londer se sa ne Rome.

* Gjasat per t'u goditur nga vetetima jane 600.000 me 1.

* Afer 27% e ushqimit ne vendet e zhvilluara hidhet cdo vit. Thjeshte, hidhet!

* Afer 1,2 miliarde njerez ne bote jane te urritur - dhe poaq njerez jane mbipeshe.

* Ne Amerike shiten afer 280 milione gjeladeti ne diten e Falenderimeve.

* Gjysma e popullates boterore eshte nen moshen 25.

* Mesatarisht, ne Perendim njerezit shperngulen nga shtepite e tyre cdo 7 vjet.

* Viti shkollor mesatar ne bote eshe 200 dite ne vit. Ne SHBA eshte 180 dite, ne Suedi 170 ndersa ne Japoni 243 dite.

* Me shume se nje miliarde tranzistore prodhohen ... cdo sekonde.

* 92% e Kinezeve jane te kombesise Han qe ka qene kombesia me e madhe kineze per shekuj. Pjesa tjeter e kombit kinez perbehet nga mese 55 grupe minoritare.


----------------------------------------
Mos ia fal cdokujt kenaqesine te mendoje qe eshte dikush ne jeten tende. Aq me pak dikujt qe s'e ka problem nese je ti ose dikush tjeter!
Miss.Blue

Postim nga: Cusack 21.07.2009, 14:38
* Koha qe njerezit kalojne ne udhetim llogaritet 1,1 ore per person per nje dite ne te gjitha shoqerite.

* TRAFIKU i New Yorkut, San Franciscos dhe Parisit jane te njohura si shume te renduara - por me i renduar eshte ne Seattle ku nje vozites brenda nje viti kalon 59 ore i bllokuar ne trafik.

* TRAFIKU i renduar s'eshte asgje e re. Ne vitin 45 p.e.s, Roma ndaloi te gjitha mjetet nga brendesia e qytetit - dhe ne qytetet tjera "makinat", perfshire dhe kuajt - lejoheshin vetem naten per shkak te trafikut te renduar.

* Semaforet jane perdorur edhe para shpikjes se makines me motor.

* Vellezerit Wright testuan aeroplanin e pare ne nje tunel ere perpara se ta fluturonin.

* Gomat e mbushura me ajer u perdoren fillimisht ne bicikleta e me pas edhe ne makina.

* Ne Kinen Antike, nje kriminel qe sulmonte udhetaret denohej me prerje hunde.

* Fluturimi me i shkurter eshte bere midis ujdhesave Westray dhe Papa Westray ne Skoci. Zgjati vetem 2 minuta.

* Ne vitin 1913, Linjat Ajrore Ruse vendosen per here te pare toalet ne avion.

* Ne vitin 1620, shpikesi hollandez Cornelius van Drebbel lansoi anijen nenujore te pare ne lumin Thames.

* Me shume se 60 milione njerez e vizitojne cdo vit Francen, qe ka popullsi prej rreth 60 milione banoresh.

* Makinat Mercedes Benz kane marre emrin sipas Mercedes Jellinek.

* Ne Manhattan ka me shume se 16,600 metra parking.

* Taksite e New Yorkut marrin rreth 2000 gjoba ne muaj - e qe eshte numer i barabarte me numrin e udhetareve per cdo muaj per taksi.

* Veturat e para Ford kishin motore te Dodge.

* Nje cerek i botes akoma ngasin makinat ne te majte, dhe jane me se shumti ish kolonite Britaneze qe veprojne kesisoji.

* Ne Bote ekzistojne rreth nje miliarde bicikleta, qe eshte dyfishi i makinave.

* Ne vitin 1955, Ford Thunderbird u sh*t me shume se Chev Corvette 24 ndaj nje.

* Ne vitin 1993 ne aksidente ajrore ka humbur jeten VETEM 1 PERSON ndersa maksimumi ka qene ne vitin 1977 kur dy Boeing 747 u perplasen ne pistat e aeroportit Los Rodeos ne Tenerife, Canar Islands ku humben jeten 583 pasagjere.

* Egjiptasit krijuan Marinen e pare detare te organiuar ne vitin 2300 p.e.s.

* Treni i pare ka arritur shpejtesine e vetem 8 km/h.


----------------------------------------
Mos ia fal cdokujt kenaqesine te mendoje qe eshte dikush ne jeten tende. Aq me pak dikujt qe s'e ka problem nese je ti ose dikush tjeter!
Miss.Blue

Postim nga: Kosowars 21.07.2009, 14:45
A e dini se gripi i derrave nuk do ta prek Kosoven, Jemi Sui generis

----------------------------------------
Njeriu mund tė harrojė se ēfarė i keni thėnė, por asnjėherė nuk mund tė harrojė se si e keni bėrė tė ndjehet...!

Postim nga: mbreti 21.07.2009, 18:39
QUOTE (Kosowars @ 21.07.2009, 15:45)
A e dini se gripi i derrave nuk do ta prek Kosoven, Jemi Sui generis

A mos don te thoshe se edhe Viruset ikin nga shqiptaret? smil3dbd4e5e7563a.gif smil3dbd4e5e7563a.gif smil3dbd4e5e7563a.gif

----------------------------------------
Gjithcka ne kohe te vet, por pse kalon kohen kot or i uruar.

Postim nga: mbreti 21.07.2009, 18:43
QUOTE (Dredheza @ 18.07.2009, 02:05)
A e dini se vetem mushkonjat femra p***ojne, kjo do te thote mushkonjat nuk ushqehen me gjak. Gjaku eshte i domosdoshem vetem per shumimin.

Te falemenderoj per kete postim.
Le ta shohin disa "feministe" te forumit, se sa te demshme dhe te merzitshme jane....
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
femrat mushkonja.

----------------------------------------
Gjithcka ne kohe te vet, por pse kalon kohen kot or i uruar.

Postim nga: Cusack 21.07.2009, 18:53
Ca kuriozitete per lufterat dhe konfliktet e armatosura:

* Lufta me e shkurter ndodhi ne vitin 1896 kur Zanzibar iu nenshtrua Britanise pas 38 minutash.

* Lufta me e gjate eshte e ashtuquajtura lufta njeqindvjecare midis Britanise dhe Frances. Ne fakt zgjathi 116 vjec dhe perfundoi ne vitin 1453.

* Qe nga viti 1495, nuk ka patur nje periudhe 25 vjecare te mos kete patur lufte.

* Qe nga viti 1815 ka patur 210 luftera ndershteterore.

* Gjate Betejes se Waterloo'se, Lordit Uxbridge ia kane qelluar kalin 9 here, duke qene ky siper.

*Chevy Chase ka qene nje beteje qe ndodhi ne kufirin anglezo - skocez ne vitin 1388.

* Dera qe mbyll rezervat berthamore te SHBA peshon 748 tone dhe hapet per 19 sekonda.

* Revolucioni i pare i regjistruar ndodhi 2800 vjet para eres sone kur njerezit e qytetit Lagash te Sumerise rrezuan byrokratet te cilet vazhdimisht i ngrisnin tatimet.

* Sulmet ajrore te NATO's mbi Serbine ne vitin 1999 gjate luftes me Kosoven vrane me shume kafshe se njerez.

* E para bombe qe leshuan forcat aleate mbi Berlin ne Luften e Dyte Boterore vrau te vetmin elefant ne Kopshtin Zoologjik te Berlinit.

* Njihen 92 raste te humbjes se bombave berthamore ne det.

* Nese vriteshin ne beteje, oficeret japoneze avansoheshin ne graden e ardheshme ushtarake pas vdekjes.

* Gjate luftes se Gjirit ne vitin 1991, Aleatet leshaun 17.000 bomba te mencura (smart) dhe 210.000 bomba normale mbi trupat irakiane.

* Ne vitin 1997, SHBA kishte 13,750 koka berthamore, 5.546 e te cilave raketa balistike.

* Ne vitin 1998, SHBA shpenzuan me shume se $35 miliarde ne programet e tyre nukleare.

* Shpenzimet globale ne mbrojtje tejkalojne $700 miliarde, ndersa shpenzimet globale ne edukim nuk arrijne dot as shifren $100 miliarde.

* Edhe pse dy-gishterinjte V per Fitore (Victory) eshte sinonim i Winston Churchill, ne fakt ishte ideja e nje refugjati belg ne Londer, Victor De Laveleye.


----------------------------------------
Mos ia fal cdokujt kenaqesine te mendoje qe eshte dikush ne jeten tende. Aq me pak dikujt qe s'e ka problem nese je ti ose dikush tjeter!
Miss.Blue

Postim nga: Cusack 22.07.2009, 19:31
*Gjarpėri i ujit qė jeton nė veriperėndim tė Australisė rreth shkėmbinjėve tė ujit, ėshtė shtaza mė helmuese nė botė. Helmi i tij ėshtė 100 herė mė i fortė se helmi i gjarpėrit Australian nė tokė i quajtur “Tapana e Shkretėtirės” e qė konsiderohet gjarpėri mė helmues tokėsor.

*Rusia ėshtė shteti mė i madh pėr nga sipėrfaqja me 17.075,000 km².

smil3dbd4d4e4c4f2.gif *Peshkun trashanik “Siluris Glanis”- shkencėtarėt erdhėn nė pėrfundim se pėrkundėr kokės sė madhe, ėshtė peshku mė budalla nė Botė, sepse nė pranverė ku bėnė nxehtė, nė breg tė lumit rriten shelgjet dhe nė ujė bien thuprat e kėtij druri sė bashku me gjethet, peshku trashanik me ngutėsi i pėrbin duke menduar se bie ushqimi i tyre i preferuar. Nė lukth kėto fije tė shelgjes lėshojnė alkool qė e bėn peshkun tė humbur.

*Malet mė tė larta nė Ballkan janė Alpet Shqiptare dhe kanė 13 maje me mbi 2.500 metra lartėsi dhe sipėrfaqe 2.240 km².

*Rruga mė e vjetėr nė Ballkan ka qenė “Via Egnatia”

*Njeriu mė i gjatė nė botė ka qenė 2.72 metra.


----------------------------------------
Mos ia fal cdokujt kenaqesine te mendoje qe eshte dikush ne jeten tende. Aq me pak dikujt qe s'e ka problem nese je ti ose dikush tjeter!
Miss.Blue

Postim nga: Cusack 23.07.2009, 19:20
A e dini si i kane emrat e vertete disa aktore te famshem??? Lexoni me poshte:
  emri artistik -- emri i vertete

  Alan Dale Aldo Sigismondi
  Albert Brooks Albert Lawrence Einstein
  Alex Lifeson Alexander Zivojinovich
  Alla Nazimova Mariam Edez Adelaida Leventon
  Alpha Blondy Seydou Koné
  Anne Bancroft Anna Maria Italiano
  Ashley Judd Ashley Tyler Ciminella
  Ashok Kumar Kumudlal Kanjilal Ganguly
  Bela Lugosi Be'la Ferenc Dezso Blasko
  Betty Hutton Elizabeth June Thornburg
  Bob Hope Leslie Townes Hope
  Boris Karloff William Henry Pratt
  Buddy Clark Samuel Goldberg
  Burt Holiday Bonaldo Bonaldi
  Carole Lombard Jane Alice Peters
  Cary Grant Archibald Alexander Leach
  Catherine Deneuve Catherine Dorléac
  Cathy Carr Angelina Helen Catherine Cordovano
  Charlie Sheen Carlos Irwin Estevez
  Charlton Heston John Charles Carter
  Cher Cherilyn Sarkisian
  Cozy Powell Colin Flooks
  Damia Marie-Louise Damien
  David Copperfield David Seth Kotkin
  David Seville Ross Bagdasarian
  Dean Martin Dino Crocetti
  Dean Ween Mickey Melchiondo
  Del Shannon Charles Weedon Westover
  Dharmendra Dharam Singh Deol
  Diane Keaton Diane Hall
  Dilip Kumar Yusuf Khan
  Dirk Bogarde Derek van den Bogaerde
  Doris Day Doris Mary Ann Von Kappelhoff
  Duane Allman Howard Duange Allman
  Elton John Reginald Kenneth Dwight
  Elvis Costello Declan Patrick Aloysius McManus
  Eminem Marshall Mathers III
  Eric Morecambe John Eric Bartholemew
  Ernest Borgnine Ermes Effron Borgnino
  Ernie Wise Ernest Wiseman
  Franz Welser-Möst Franz Möst
  Fred Astaire Frederick Austerlitz
  Fredric March Ernest Frederick McIntyre Bickel
  Gale Storm Josephine Owaissa Cottle
  Geddy Lee Gary Lee Weinrib
  Gene Simmons Chaim Witz
  Gene Wilder Jerome Silberman
  Gene Ween Aaron Freeman
  Ginger Rogers Virginia Katherine McMath
  Gogi Grant Myrtle Audrey Arinsberg
  Greta Garbo Greta Lovisa Gustafsson
  Gribouille Marie-France Gaīté
  Groucho Marx Julius Henry Marx
  Harry Houdini Ehrich Weiss
  Hedy Lamarr Hedwig Eva Maria Kiesler
  Heino Heinz Georg Kramm
  Henry Rollins Henry Garfield
  Ice T Tracy Morrow
  Jamie Foxx Eric Bishop
  Janet Leigh Jeanette Helen Morrison
  Jayne Mansfield Vera Jayne Palmer
  Jean Harlow Harlean Carpentier
  Jean-Claude Van Damme Jean-Claude Camille Franēois Van Varenberg
  Jennifer Jones Phyllis Lee Isley
  Jacques Lu Cont Stuart Price
  Jill Corey Norma Jean Speranza
  Joan Crawford Lucille Fay LeSueur
  Joan Fontaine Joan de Beauvoir de Havilland
  John Ford Sean Aloysius O'Fearna
  John Denver Henry John Deutschendorf, Jr.
  John Wayne Marion Michael Morrison
  Johnny Desmond Giovanni Alfredo De Simone
  Jon Stewart Jonathon Leibowitz
  Joni James Joan Carmella Babbo|Joan ose Giovanna Carmella Babbo
  Judy Garland Frances Gumm
  Judy Holliday Judith Tuvim
  Kirk Douglas Issur Danielovitch Demsky
  Kishore Kumar Abhas Ganguly
  Lale Andersen Liese-Lotte Helene Berta Bunnenberg
  Lauren Bacall Betty Joan Perske
  Lionel Barrymore Lionel Herbert Blythe
  Marilyn Monroe Norma Jean Mortenson, me vone Norma Jean Baker
  Marion Hutton Marion Thornburg
  Marni Nixon Marni McEathron
  Martin Sheen [Ramón Estévez
  Mary Astor Lucile Vasconcellos Langhanke
  Mary Ford Colleen Summers
  Mary p***ford Gladys Smith
  Meena Kumari Mahjabeen Bano
  Meg Ryan Margaret Mary Emily Ann Hyra
  Mel Brooks Melvin Kaminsky
  Michael J. Fox Michael Andrew Fox
  Michael Keaton Michael John Douglas
  Michael Caine Maurice Micklewhite
  Mike Dirnt Michael Pritchard
  Natalie Portman Natalie Hershlag
  Natalie Wood Natalia Nikolaevna Zakharenko
  Nico Christa Päffgen
  Patti Page Clara Ann Fowler
  Paul Muni Meshilem Meier Weisenfreud
  Paul Stanley Stanley Harvey Eisen
  Professor Longhair Henry Roeland Byrd
  Ray Charles Ray Charles Robinson
  Richard Clapton Terry Gonk
  Robert Gant Robert Gonzalez
  The Rock Dwayne Douglas Johnson
  Rock Hudson Roy Harold Scherer Jr.
  Roger Vadim Roger Vladimir Plemiannikov
  Ronnie Gaylord Ronald L. Fredianelli
  Ronnie James Dio Ronald Padavona
  Serge Gainsbourg Lucien Ginzburg
  Shirley Strachan Graeme Strachan
  Simone Signoret Simone Kaminker
  Sophia Loren Sofia Villani Scicolone
  Spike Jonze Adam Spiegel
  Stanley Donwood Dan Rickwood
  Stevie Wonder Steveland Morris
  Stewart Granger Stewart Granger|James Stewart
  Susan Hayward Edythe Marrenner
  Susan Sarandon Susan Abigail Tomalin
  Timea Margot Tķmea Vįgvölgyi
  Tom Cruise Thomas Cruise Mapother IV
  Toni Arden Antoinette Ardizzone
  Tony Curtis Bernard Schwartz
  Tony Martin Alvin Morris
  Tori Amos Myra Ellen Amos
  Totņ Antonio de Curtis Gagliardi Griffo Focas Comneno
  Trent Reznor Michael Trent Reznor
  Twiggy Leslie Hornby
  Vic Reeves Jim Moir
  Victor Borge Borge Rosenbaum
  Vivien Leigh Vivian Mary Hartley
  William Holden William Franklin Beedle Jr.
  Wilhelm Fink Billie Joe Armstrong
  Willy DeVille William Borsay
  Winona Ryder Winona Laura Horowitz
  Woody Allen Allen Stewart Konigsberg


----------------------------------------
Mos ia fal cdokujt kenaqesine te mendoje qe eshte dikush ne jeten tende. Aq me pak dikujt qe s'e ka problem nese je ti ose dikush tjeter!
Miss.Blue

Postim nga: AeRtOn 23.07.2009, 19:23
QUOTE (Cusack @ 01.07.2009, 00:32)

* Peshkaqenet jane predatoret me te persosur. Nuk jane ndryshuar per me shume se 350 milione vite.


po si mundet, a skan evoluar gjerat a....

----------------------------------------
“Dikur thonin se palestinezėt luftojnė si heronj, e tani thonė se heronjtė luftojnė si palestinezė.”
— Norman Finkelstein

Postim nga: Cusack 24.07.2009, 20:34
A e dini si i kane emrat e vertete disa kengetare te famshem??? Lexoni me poshte:

  emri artistik -- emri i vertete

  Alice Cooper Vincent Damon Furnier
  Alicia Keys Alicia Augello Cook
  Alla Nazimova Mariam Edez Adelaida Leventon
  Alpha Blondy Seydou Koné
  André 3000 André Benjamin
  Aphex Twin Richard David James
  Babyface Kenneth Edmonds
  Barbara Monique Serf
  Beck Bek David Campbell
  Bela Lugosi Be'la Ferenc Dezso Blasko
  Big Boi Antwan André Patton
  The Big Bopper Jiles Perry Richardson, Jr.
  Billie Holiday Eleanora Fagan Gough
  Billy Idol William Michael Albert Broad
  Billy Ocean Leslie Charles
  Bobby Darin Walden Robert Cassotto
  Bob Dylan Robert Zimmerman
  Bonnie Tyler Gaynor Hopkins
  Bono Paul Hewson
  Buddy Clark Samuel Goldberg
  Buddy Holly Charles Hardin Holley
  Burning Spear Winston Rodney
  Cantinflas Mario Moreno
  Capucine Germaine Lefebvre
  Cat Stevens Stephen Demetre Georgiou, later Yusuf Islam
  Cathy Carr Angelina Helen Catherine Cordovano
  Cher Cherilyn Sarkisian
  Chespirito Roberto Gómez Bolanos
  Cilla Black Priscilla White
  Conway Twitty Harold Jenkins
  Tré Cool Frank Edwin Wright III
  Coolio Artis Ivey, Jr.
  Cozy Powell Colin Flooks
  Damia Marie-Louise Damien
  D'Angelo Michael Archer, Sr.
  Danny Kaye David Daniel Kaminski
  David Bowie David Robert Jones
  David Seville Ross Bagdasarian
  Dean Martin Dino Crocetti
  Dean Ween Mickey Melchiondo
  Dharmendra Dharam Singh Deol
  Dilip Kumar Yusuf Khan
  Donna Summer LaDonna Andrea Gaines
  Duane Allman Howard Duange Allman
  Dusty Springfield Mary Isabel Catherine Bernadette O'Brien
  The Edge David Evans
  Elton John Reginald Kenneth Dwight
  Elvis Costello Declan Patrick Aloysius McManus
  Eminem Marshall Mathers III
  Engelbert Humperdinck Arnold Dorsey
  Eric Clapton Eric Clapp
  Eric Morecambe John Eric Bartholemew
  Fatboy Slim Quentin Cook, later Norman Cook
  Flea Michael Balzary
  Frankie Valli Francis Castelluccio
  Fred Astaire Frederick Austerlitz
  Freddie Mercury Faroukh Bulsara
  Garry Moore Thomas Garrison Morfit
  Gary Glitter Paul Francis Gadd
  Geddy Lee Gary Lee Weinrib
  Gene Simmons Chaim Witz
  Gene Wilder Jerome Silberman
  Gene Ween Aaron Freeman
  Georgious Georges Guibourg
  Gribouille Marie-France Gaīté
  Groucho Marx Julius Henry Marx
  Guitar Slim Guitar Slim|Eddie Jones
  Heino Heinz Georg Kramm
  Howlin' Wolf Chester Arthur Burnett
  Ice Cube O'Shea Jackson
  Ice T Tracy Morrow
  Iggy Pop James Newell Osterberg Jr.
  Jaėl Rahel Krebs
  Jem Jemma Grifftis
  Jerry Lewis Joseph Levitch
  Jill Corey Norma Jean Speranza
  J.J. Cale Johnny Cale
  John Denver Henry John Deutschendorf, Jr.
  Johnny Rotten John Joseph Lydon
  Jon Stewart Jonathon Leibowitz
  Joni Mitchell Roberta Joan Anderson
  José José José Sosa
  Judy Garland Frances Gumm
  Judy Holliday Judith Tuvim
  Kitty Kallen Genevieve Agostinello
  Les Paul Lester Polfuss
  Little Richard Richard Wayne Penniman
  LL Cool J James Todd Smith
  Louis Armstrong Daniel Louis Armstrong
  Lulu singer Marie Lawrie
  Mariah Carey Maria Nuńez
  Marilyn Manson Brian Warner
  MCA Adam Yauch
  Meat Loaf Marvin Lee Aday
  Mike D Mike Diamond
  Mike Dirnt Michael Pritchard
  Moby Richard Melville Hall
  Muddy Waters McKinley Morganfield
  Musidora Jeanne Roques
  Natalie Portman Natalie Hershlag
  Nelly Cornell Haynes Jr.
  Nico Christa Päffgen
  Nina Simone Eunice Kathleen Waymon
  Ozzy Osbourne John Osbourne
  Patti Page Clara Ann Fowler
  Paul McCartney James Paul McCartney
  Paul Muni Meshilem Meier Weisenfreud
  Paul Stanley Stanley Harvey Eisen
  Pink Alecia Moore
  Prince Prince Rogers Nelson
  Professor Longhair Henry Roeland Byrd
  Queen Latifah Dana Owens
  Ray Charles Ray Charles Robinson
  Richard Clapton Terry Gonk
  Rikki Nakano Ritsuki
  Ringo Starr Richard Starkey
  Ritchie Valens Ricardo Valenzuela
  Ronnie James Dio Ronald Padavona
  Sandie Shaw Sandra Goodrich
  Seal Sealhenry Samuel
  Shania Twain Eileen Regina Edwards, later Eileen Regina Twain
  Shirley Strachan Graeme Strachan
  Sid Vicious John Simon Ritche; Later John Beverly
  Simone Signoret Simone Kaminker
  Slash Saul Hudson
  Slim Harpo James Moore
  Snoop Dogg Calvin Broadus
  Spike Jonze Adam Spiegel
  Stevie Wonder Steveland Morris
  Sting Gordon Sumner
  Sugar Stephanie Beard
  The Notorious B.I.G. Christopher Wallace
  Timea Margot Tķmea Vįgvölgyi
  Tina Turner Anna Mae Bullock
  Tiny Tim Herbert Buckingham Khaury
  Tony Bennett Anthony Dominick Benedetto
  Totņ Antonio de Curtis Gagliardi Griffo Focas Comneno
  Trent Reznor Michael Trent Reznor
  Tré Cool Frank Edwin Wright III
  Vangelis Evangelos Odyssey Papathanassiou
  Vanilla Ice Robert Van Winkle
  Vic Reeves Jim Moir
  Willy DeVille William Borsay
  Ziggy Marley David Nesta Marley
  2Pac Tupac Shakur - emri i lindjes Lesane Crooks
  50 Cent Curtis Jackson


----------------------------------------
Mos ia fal cdokujt kenaqesine te mendoje qe eshte dikush ne jeten tende. Aq me pak dikujt qe s'e ka problem nese je ti ose dikush tjeter!
Miss.Blue

Postim nga: MostWanted 24.07.2009, 20:42
QUOTE (AeRtOn @ 23.07.2009, 20:23)
po si mundet, a skan evoluar gjerat a....

kane evoluar kane evoluar si mbas imagjinaten e darwinit

----------------------------------------
..Killer Instinct..

# Public Enemy #

--MostWanted--

Postim nga: Anubisi-E 24.07.2009, 23:03
QUOTE (Cusack @ 23.07.2009, 20:20)
[LIST]emri artistik -- emri i vertete


Albert Brooks Albert Lawrence Einstein

Mos ke gabuar gje ketu???
Me sa dije une, Ajnshtajnin te gjithe e njiheni si Albert Einstein. Mos eshte ky emri artistik i tij, kurse tjetri te jete i verteti?? smil3dbd4e29bbcc7.gif

----------------------------------------
Beati pacifici!

Postim nga: Cusack 26.07.2009, 08:39
QUOTE (Anubisi-E @ 25.07.2009, 02:33)
Mos ke gabuar gje ketu???
Me sa dije une, Ajnshtajnin te gjithe e njiheni si Albert Einstein. Mos eshte ky emri artistik i tij, kurse tjetri te jete i verteti?? smil3dbd4e29bbcc7.gif

Jo Anubisi
Po flitet per aktorin dhe regjisorin e komedive, Albert Brooks (tash 62 vjecar).
User posted image

----------------------------------------
Mos ia fal cdokujt kenaqesine te mendoje qe eshte dikush ne jeten tende. Aq me pak dikujt qe s'e ka problem nese je ti ose dikush tjeter!
Miss.Blue

Postim nga: Cusack 26.07.2009, 08:48
A e dini si i kane emrat e vertete disa politikane te famshem??? Ja ku i keni dhe keta:

  i njohur si -- quhet ne te vertete

  Abel Djassi Amķlcar Cabral
  Anacharsis Cloots Jean-Baptiste du Val-de-Grāce, baron de Cloots
  An Craoibhķn Aoibhinn Douglas Hyde
  Anthony Garotinho Anthony William Matheus de Oliveira
  Bob Denard Gilbert Bourgeaud
  Che Guevara Ernesto Rafael Guevara de la Serna
  Comandante Gonzalo Abimael Guzmįn
  Germain Ernest Mandel
  Gheorghe Gheorghiu-Dej Gheorghe Gheorghiu
  Gracchus Babeuf Franēois-Noėl Babeuf
  Grigory Zinoviev Ovsel Gershon Aronov Radomyslsky
  Gus Hall Arvo Kusta Halberg
  Ho Chi Minh Nguye^~n Sinh Cung
  Houari Boumedienne Mohamed Ben Brahim Boukharouba
  H. Rap Brown Hubert Gerold Brown
  Ińaki de Renterķa Ignacio Gracia Arregui
  Jįnos Kįdįr Jįnos Csermanek
  Joseph Estrada Joseph Marcelo Ejército
  Joseph Stalin Iosif Vissarionovich Djugashvili
  Josip Tito Josip Broz
  J. Posadas Homero Cristali
  J.R. Johnson Cyril Lionel Robert James
  Kay Rala Xanana Gusmćo José Alexandre Gusmćo
  Kim Il Sung Kim Song Ju
  Kwame Ture Stokely Carmichael
  La Pasionaria Dolores Ibįrruri
  Léon José de Ramķrez Reina Léon Degrelle
  Leon Trotsky Lev Davidovich Bronstein
  Lev Kamenev Lev Borisovich Rosenfeld
  Lula Luiz Inįcio da Silva
  Martin Thembisile Hani Chris Hani
  Michel Pablo Michel Raptis
  Mobutu Sese Seko Kuku Ngbendu wa za Banga Joseph-Désiré Mobutu
  Mother Jones Mary Harris Jones
  Nahuel Moreno Hugo Bressano
  Pol Pot Saloth Sar
  Prachanda Pushpa Kamal Dahal
  Ronwaldo Reyes Fernando Poe, Jr.
  Saļd Moustapha Mahdjoub Gilbert Bourgeaud
  Sara Jane Olson Kathleen Soliah
  Screaming Lord Sutch, 3rd Earl of Harrow David Edward Sutch
  Tariq Aziz Michael Yuhanna
  Ted Grant Isaac Blank
  Tony Cliff Ygael Gluckstein
  Tristįn Marof Gustavo Navarro
  Vyacheslav Molotov Vyacheslav Mikhaylovich Skryabin
  Vladimir Lenin Vladimir Ilich Ulyanov
  William Rabbit Katay Don Sasorith
  Willy Brandt Herbert Ernst Karl Frahm

Se shpejti do sjellim emrat e udheheqesve fetare

----------------------------------------
Mos ia fal cdokujt kenaqesine te mendoje qe eshte dikush ne jeten tende. Aq me pak dikujt qe s'e ka problem nese je ti ose dikush tjeter!
Miss.Blue

Postim nga: Cusack 26.07.2009, 21:02
Emrat e disa udheheqesve me te njohur fetare??? Ja ku i keni dhe keta:
  i njohur si -- quhet ne te vertete

  Acharya S D. Murdock
  Mata Amritanandamayi Sudhamani
  Shkelqesija e tij hyjnore Abhay Charana-Aravinda Bhaktivedanta Swami Prabhupada Abhay Charan De
  Buddha Siddhartha Gautama
  Bhakti Vaibhava Puri Maharaj Nrsimha Chakravarti
  Lord Mahavira Vardhamana
  Osho Rajneesh Chandra Mohan
  Sathya Sai Baba Sathya Narayana Raju
  Nėnė TerezaAgnes Gonxha Bojaxhiu
  Swami Vivekananda Narendranath Dutta
  Mahatma Gandhi Mohandas Karamchand Gandhi
  Jezu KrishtiYeshua Ben Yosef


----------------------------------------
Mos ia fal cdokujt kenaqesine te mendoje qe eshte dikush ne jeten tende. Aq me pak dikujt qe s'e ka problem nese je ti ose dikush tjeter!
Miss.Blue

Postim nga: Sybella 28.07.2009, 00:53
Ne vitin 1983, Vatikani ishte vendi i vetem ku kishte 0 (zero) lindje te femijeve.

Automjetet perfshijne 24% te siperfaqes ne Los Angeles.

Me e madhe eshte mundesia te fitosh ne Loto, sesa te sulmohesh nga nje peshkaqen.----------------------------------------
Kur ti prangat mi hodhe nė mish,
unė i putha duart tua,
ėshtė rast i pashembullt ta dish
qė xhelatin ta puth e ta dua...-D.Agolli

Postim nga: Fidaim 28.07.2009, 08:46
A e dini se dielli s'shpejti ka me lind kah perendimi!?

----------------------------------------
Ne bėmė ēdo gjė nė tokė zbukurim tė saj qė Ne t’i testojmė ata qė tė shohim se veprat e kujt janė mė tė mirat. (Sure al-Kahf: 7)

Postim nga: MostWanted 28.07.2009, 12:05
QUOTE (Sybella @ 28.07.2009, 01:53)

Me e madhe eshte mundesia te fitosh ne Loto, sesa te sulmohesh nga nje peshkaqen.

deri diku, me keto statistika eshte paksa problem, ne australi nje Surfer eshte sulmuar 2 her nga peshkaqeni rend dhe njekohsisht nuk ka fituar loto

----------------------------------------
..Killer Instinct..

# Public Enemy #

--MostWanted--

Postim nga: Cusack 28.07.2009, 19:58
Emrat e disa sportisteve me te njohur:

  i njohur si -- quhet ne te vertete
  Abédi Pelé Abédi Ayew
  Akebono Taro Chad Haaheo Rowan
  Al Bummy Davis Abraham Davidoff
  Bebeto José Roberto Gama de Oliveira
  Cafu Marcos Evangelista de Moraes
  Careca Antonio de Oliveira Filho
  Deco Anderson Luiz de Sousa
  Dick Tiger Richard Ihetu
  Eduardo Golding David Edward Michael Gordon Copleston
  Garrincha Manuel Francisco dos Santos
  Garry Kasparov Gari Weinstein
  Raymond Kopa Raymond Kopaszewski
  He hate me Rod Smart
  Henri Cornet Henri Jaudry
  Jim McKay James Kenneth McManus
  Joe Louis Joseph Louis Barrow
  Kakį Ricardo Izecson dos Santos Leite
  Khaosai Galaxy Sura Saenkham
  Kid McCoy Norman Selby
  Kline Roland Lam
  Konishiki Yasokichi Salevaa Atisanoe
  Lucien Petit-Breton Lucien Mazan
  Mķchel José Miguel Gonzįlez Martķn
  Muhammad Ali Cassius Marcellus Clay Jr.
  Musashimaru Koyo Fiamalu Penitani
  Nenź Maybyner Rodney Hilario; this is now his legal name
  Pelé Edson Arantes do Nascimento
  Rivaldo Vitor Borba Ferreira
  Rocky Marciano Rocco Francis Marchegiano
  Ronaldinho Ronaldo de Assis Moreira
  Stanley Ketchel Stanislaus Kiecal
  Sugar Ray Robinson Walker Smith Jr.
  Takanohana Koji Koji Hanada
  Tony Zale Anthony Florian Zaleski
  Wakanohana Masaru Masaru Hanada
  Zico Arthur Antunes Coimbra----------------------------------------
Mos ia fal cdokujt kenaqesine te mendoje qe eshte dikush ne jeten tende. Aq me pak dikujt qe s'e ka problem nese je ti ose dikush tjeter!
Miss.Blue

Postim nga: Cusack 28.07.2009, 20:00
Emrat e disa shkrimtareve me te njohur:

  i njohur si -- quhet ne te vertete

  Abhishek Kumar Yadav Annu
  Abigail Van Buren Pauline Esther Friedman Phillips
  Abram Tertz Andrei Sinyavsky
  Acton Bell Anne Brontė
  Ę George William Russell
  Alain-Fournier Henri Alban-Fournier
  Alan Smithee emer i perdorur nga regjisore Amerikane nen rrethana te ndryshme
  Alberto Moravia Alberto Pincherle
  Ann Landers Esther "Eppie" Pauline Friedman Lederer
  Alcofribas Nasier Franēois Rabelais
  Alexander Barks Charlie Christensen
  Anatole France Jacques Anatole Franēois Thibault
  Anne Rice Howard Allen O'Brien
  Anne Knish Arthur Davison Ficke
  Arkon Daraul likely Idries Shah
  Ashida Kim Radford William Davis
  Seiko Legru Janwillem van de Wetering
  Barbara Michaels Barbara Mertz
  Blaise Cendrars Frédéric Louis Sauser
  Bob Hart Al Trace|Albert J. Trace
  Boris Akunin Grigory Shalvovich Chkhartishvili
  Boz Charles Dickens
  Branislav Nušic' Ben Akiba
  Cherry Wilder Cherry Barbara Grimm
  Cherubina de Gabriak Elisaveta Ivanovna Dmitrieva
  Christopher Hunter Radford William Davis
  Clem Watts Albert J. Trace
  Cordwainer Smith Paul Myron Anthony Linebarger
  Currer Bell Charlotte Brontė
  Curzio Malaparte Kurt Erich Suckert
  Daniel Defoe Daniel Foe
  Daniil Kharms Daniil Ivanovich Yuvachev
  Danuta de Rhodes Dan Rhodes
  David Axton Dean Koontz
  David Michaels Raymond Benson
  Dazai Osamu Shuji Tsushima
  Dear Abby Pauline Esther Friedman Phillips
  Douglas Spaulding [Ray Bradbury]
  Dr. Seuss Theodore Geisel
  Edith Van Dyne L. Frank Baum
  Edogawa Rampo Hirai Taro-
  Edward Pygge Ian Hamilton, Clive James, Russell Davies
  Edwin Caskoden Charles Major
  Elia Charles Lamb
  Elizabeth Peters Barbara Mertz
  Ellis Bell Emily Brontė
  Ellis Peters Edith Pargeter
  Elsa Triolet Elsa Kagan
  Emanuel Morgan Witter Bynner
  Erich Maria Remarque Erich Paul Remark
  Flann O'Brien Brian O'Nolan
  Francis Bennett Edwin Keppel Bennett
  Franēoise Sagan Franēoise Quoirez
  George Eliot Mary Ann Evans
  George Orwell Eric Arthur Blair
  George Sand Amandine Dupin
  Georges Courteline Georges Victor Marcel Moinaux
  Grace Greenwood [color=red]Sara Jane Lippincott

  Guillaume Apollinaire Wilhelm Albert Vladimir Apollinaris de Kostrowitzky
  H.N. Turtletaub Harry Turtledove
  Hard Pan Geraldine Bonner
  Harold Robbins Harold Rubin
  Havank Hans van der Kallen
  Hergé Georges Remi
  Hugh Conway Frederick John Fargus
  Ilya Ilf Ilya Arnoldovich Faynzilberg
  Irwin Shaw Irwin Shamforoff
  Italo Svevo Ettore Schmitz
  J. K. Rowling Joanne Rowling
  James Dillinger James Robert Baker
  James Tiptree, Jr Alice Sheldon
  Jay Livingston Jacob Harold Levison
  Jean Paul Johann Paul Friedrich Richter
  Jean Plaidy Eleanor Hibbert
  Johann Joachim Sautscheck Roman Turovsky-Savchuk
  John Beynon John Wyndham Parkes Lucas Beynon Harris
  John Christopher Samuel Youd
  John le Carre David John Moore Cornwell
  John Wyndham John Wyndham Parkes Lucas Beynon Harris
  Joseph Conrad Józef Teodor Na?e;cz Konrad Korzeniowski
  Korney Chukovsky Nikolay Vasilyevich Korneychukov
  Keno Eric Killinger
  Lemony Snicket Daniel Handler
  Lewis Carroll Charles Lutwidge Dodgson
  Lorenzo da Ponte Emmanuele Conegliano
  Louis-Ferdinand Céline Louis-Ferdinand Destouches
  Mark Brandis Nikolai von Michalewsky
  Mark Twain Samuel Langhorne Clemens
  Mary Westmacott Agatha Christie
  Michael Arlen Dikran Kuyumjian
  Michael Innes J. I. M. Stewart
  Moličre Jean-Baptiste Poquelin
  Multatuli Eduard Douwes Dekker
  Murray Leinster Will F. Jenkins
  Nancy Boyd Edna St. Vincent Millay
  Natsume Soseki Natsume Kinnosuke
  Nisa Nicola Salerno, Italian lyricist
  Nicolas Bourbaki a group of 20th-century mathematicians
  Novalis Friedrich Leopold
  O. Henry William Sydney Porter
  Ogdred Weary Edward Gorey
  Onoto Watanna Winnifred Eaton
  Paul Annixter Howard Allison Sturtzel
  Paul Celan Paul Antschel
  Jean Ray Jean Raymond Marie de Kremer
  Pauline Réage Anne Desclos
  Peter Gast Heinrich Köselitz
  Pierre Loti Louis Marie Julien Viaud
  Piers Anthony Piers Anthony Dillingham Jacob
  Phillip Guston Phillip Goldstein
  Publius Alexander Hamilton, James Madison and John Jay, kur shkruante Dokumentat e Federates
  Q Arthur Quiller-Couch
  Richard Bachman Stephen King
  Richard Leander Richard von Volkmann
  Robert Jordan James Oliver Rigney, Jr.
  Robert Markham Kingsley Amis
  Romain Gary Romain Kacew
  Rosemary Edghill eluki bes shahar
  Saint-John Perse Alexis Saint-Léger Léger
  Saki Hector Hugh Munro
  Sapper H. C. McNeile
  Silence Dogood Benjamin Franklin
  Sister Nivedita Margaret Elizabeth Noble
  Stash Cairo Craig Hamilton
  Stefan Brockhoff Dieter Cunz, Richard Plant, Oskar Seidlin
  Steele Rudd Arthur Hoey Davis
  Student William Sealey Gosset, discoverer of Student's t-distribution in statistics
  Sui Sin Far Edith Maude Eaton
  The Fredman Karl Mikael Bellman
  Thoinot Arbeau Jehan Tabourot
  TM Maple Jim Burke
  Toni Morrison Chloe Anthony Wofford
  Vercors Jean Bruller
  Vernon Sullivan Boris Vian
  Umberto Saba Umberto Poli
  Voltaire Franēois-Marie Arouet
  Walter Henry Spencer Ashbee
  Willibald Alexis Georg Wilhelm Heinrich Haring
  Woody Allen Allen Stewart Konigsberg
  Yevegny Petrov Yevgeniy Petrovich Kataev
  Yukio Mishima Kimitake Hiraoka----------------------------------------
Mos ia fal cdokujt kenaqesine te mendoje qe eshte dikush ne jeten tende. Aq me pak dikujt qe s'e ka problem nese je ti ose dikush tjeter!
Miss.Blue

Postim nga: Cusack 29.07.2009, 12:32
QUOTE (AeRtOn @ 23.07.2009, 22:53)
po si mundet, a skan evoluar gjerat a....

QUOTE (MostWanted @ 25.07.2009, 00:12)
kane evoluar kane evoluar si mbas imagjinaten e darwinit

Gjerat normalisht qe kane evoluar, por te mos harrojme se:
QUOTE (Cusack @ 01.07.2009, 21:17)
* Jeta ne toke ka egzistuar qe prej perafersisht 4 miliard vjetesh dhe i ka mbetur te egzistoje edhe pothuajse 1 miliard vjet.
***


----------------------------------------
Mos ia fal cdokujt kenaqesine te mendoje qe eshte dikush ne jeten tende. Aq me pak dikujt qe s'e ka problem nese je ti ose dikush tjeter!
Miss.Blue

Postim nga: Cusack 29.07.2009, 12:34
* Femrat qeshin mė shumė se meshkujt!

* Nga gjithė tė huajt qė shkojnė nė Angli, gjysma e tyre vizitojnė Londrėn!

* Vetėm 12 njerėz kanė shkelur Hėnėn deri tani!

* Tė njėjtėn datėlindje me ju e ndajnė sė paku edhe 9 milionė njerėz tjerė nė botė!

* Nė botė jetojnė katėr herė mė shumė pula se njerėz.

* Nė vitin 1919 njė doktor rus arriti tė bėjė transplant tė testiseve tek mė shumė njerėz. Testiset e reja u morrėn nga majmunėt!

* Deri tani, meteori ka shkatėrruar vetėm njė satelit, edhe atė nė vitin 1993 shkatėrroi satelitin e Agjensisė Hapsinore Evropiane.

* Gjatė kohės sė ndėrtimit tė Kullės sė Aifelit nė Paris vetėm njė njeri ka humbur jetėn, gjatė vendosjes sė ashensorėve.

* Nė Piramidėn GIZA janė vėnė 2.5 milionė blloqe gurrėsh.

* Nė vitin 1985 njė grua shtatzėnė u fajėsua gabimisht se nėn kėmishėn e saj kishte fshehur top tė vjedhur basketbolli.

* Nė SHBA ēdo vit harxhohen 17 ton ar pėr prodhimin e unazave martesore.

* Lopa mesatarisht pėrtypet 30.000 herė nė ditė.

* Gjoba mė e lartė nė para ka qenė 171.816 euro dhe ėshtė paguar nga Jusi Salonoja nė Finlandė i cili u ndalua nga policia pėr vozitje 80 km/h nė njė rrugė ku lejohej vetėm 40 km/h. Gjoba e lartė nuk i ėshtė dhėnė vetėm pėr shkak tė tejkalimit tė shpejtėsisė sė lejuar por sipas ligjit finlandez qė parasheh gjobat tė paguhen nė bazė tė tė ardhurave vjetore. Besoni ose jo, Jusi kishte tė ardhura vjetore prej 8 milion eurosh ēdo vit.


----------------------------------------
Mos ia fal cdokujt kenaqesine te mendoje qe eshte dikush ne jeten tende. Aq me pak dikujt qe s'e ka problem nese je ti ose dikush tjeter!
Miss.Blue

Postim nga: Cusack 29.07.2009, 12:36
  * Emri i plote i qytetit Los Angelos eshte El Pueblo de Nuestra Senora la Reina de los Angeles de Poriuncula

  * Emri i plote i qytetit Bangkok eshte Krungthepmahanakhon Amornrattanakosin Mahintharayutthaya Mahadilokphop Noppharat Ratchathaniburirom Udomratchaniwetmahasathan Amonphiman Awatansathit Sakkathattiyawitsanukamprasit.


----------------------------------------
Mos ia fal cdokujt kenaqesine te mendoje qe eshte dikush ne jeten tende. Aq me pak dikujt qe s'e ka problem nese je ti ose dikush tjeter!
Miss.Blue

Postim nga: Cusack 29.07.2009, 20:17
Te ndryshme
* Fuqine e thneglave nuk duhet te e nencmojme. Thnegla me trupin e imet mund te barte peshe 50 here me te rende se pesha e saj.


*Per elefantin duhet thene se eshte nje bjeshke me muskuj: Vetem turiri i tij me te cilin mund te e shkule lisin me rrenje, perbehet nga 40.000 muskuj,dmth, 70 here me shume se njeriu.

* Ariu me i madh eshte ARIU KOXHAK, qe jeton ne Alaske te Amerikes veriore, eshte gjitari me i madh ne toke. Ky ari arrin peshen 750 kg, dhe konsiderohet mbret i pyjeve te Alaskes.

* Breshka mund tė ecė me 10 km nė orė.

* Milingonat e ndjejnė tėrmetin qė mė parė dhe dalin menjėherė nga foletė.

* Peshqit e harrojnė ēdo gjė qė ndodhen vetėm pas 10 min.

* Njė njeri harxhon mesatarisht 3 vjetė tė jetės ne banjo.

* DNA ka njė madhėsi prej 1 tė mijtat e milimetrit, pėrbehet prej rreth 200 miliard atomesh dhe pėrmban 1 milion faqe njohuri.

* Nė krahun e njė majmuni ka rreth 25 milionė qime.

* Nė Zelandėn e Re ka 4 milionė njerėz dhe 70 milionė dele.

* Mė shumė se 1 miliard tranzistorė prodhohen....ēdo sekondė.

* Mesatarisht nė botė shkohet nė shkollė 200 ditė, nė SHBA 180 ditė, nė Suedi 170 ditė, nė Japoni 243 ditė.

* Vetem ne shuplake gjendet nje e katerta e eshtrave qe perbejne skeletin njerezor.

* Thoji ne gishtin e mesem, rritet me shpejt se thonjte e gishtave tjere.

* Shuplaka dhe shputa jane te vetmet pjese te trupit qe nuk i nxine dielli.

* Zemra e femres rreh me shpejte se zemra e mashkullit

* Cdo fije floku jeton 2-6 vite - kurse qepallat dhe vetullat vetem disa muaj.

* Cdo njeri, ne vitet e rinise ka mesatarisht ne koken e tij deri 100.000 fije floku.

*Te cdo njeri gjate dites bien 50-100 fije floku.


----------------------------------------
Mos ia fal cdokujt kenaqesine te mendoje qe eshte dikush ne jeten tende. Aq me pak dikujt qe s'e ka problem nese je ti ose dikush tjeter!
Miss.Blue

Postim nga: Cusack 30.07.2009, 20:13
*Nė tokė ekzistojnė 4 oqeane dhe 56 detėra qė sė bashku e formojnė “Detin Botėror” i cili pėrfshin 71% tė sipėrfaqės sė pėrgjithshme tė tokės (316 mil.km2)

* Lumi Amazona ėshtė i vetmi lum qė nuk ka tė ndėrtuar asnjė urė mbi tė.

* Njė grek maratonist ka vrapuar 42 km pa u ndalur. Mė sė shumti nė bote ka vrapuar pėr tė dytėn herė qė mban rekordin 42 km e 195 m.

* Kina ėshtė shteti mė i madh nė botė me 1.221,692,000 banorė. Nė Mesjetė quhej Katai.

* Njeriu mė i gjatė nė botė ka qenė 2.72 metra.

* Romani i parė shqiptar ėshtė “Marcja” i Ndoc Nikajt i botuar nė vitin 1899.

* Gjaku nė organizmin e njeriut udhėton shumė shpejte: prej zemrės deri te gishtėrinjtė e kėmbės arrin pėr 16 sekonda, deri nė tru pėr 8s, deri nė mushkėri vetėm pėr 6 s.

* Helmi i Meduzės mund ta mbys njeriun nėse ėshtė nė sasi tė mėdha, ndėrsa shkencėtarėt prej tij po perpiqen tė nxjerrin ilaqin pėr sherimin e sėmundjes sė zemrės.

* Gjirafa ėshtė e vetmja kafshė e cila mund tė dalloje ngjyrat, sepse syri i saj ėshtė pėrafėrsisht i njejtė me syrin e njeriut.


----------------------------------------
Mos ia fal cdokujt kenaqesine te mendoje qe eshte dikush ne jeten tende. Aq me pak dikujt qe s'e ka problem nese je ti ose dikush tjeter!
Miss.Blue

Postim nga: Cusack 31.07.2009, 09:47
* KryetariiI njėzet amerikan, James Garfeald, ia dilte qė njėkohėsisht me njėrėn dorė tė shkruante me alfabet latin kurse me tjetrėn nė gjuhėn e vjetėr greke.

* Vaji i ullirit ėshtė njė Lubrifikant (pastrues) i shkėlqyer i zemrės dhe i arterieve.

* Konsumimi i tepruar i kafesė mund tė ēojė nė rritjen e kolesterolit nė gjak.

* Kuajt mund te qendrojne deri ne 1 muaj ne kembe. (besohet se edhe mund te flejne ne kembe.)

*Delfinet flene me nje sy hapur.

* Femijeve japoneze u duhen 8 vjet te mira te mesojne mire japonishten! Imagjinoni tjeret qe duan ta mesojne kete gjuhe sa kohe do ju duhej...

* Filozofi Emanuel Kant asnjehere s'eshte larguar nga qyteti i lindjes Keningsberg.

* Parlamenti me i vjeter ne Bote eshte ne Islande, i themeluar ne vitin 930.

* Eklipsi i plote i Diellit ndodh njehere ne 18 vjet.

* Ylli i Detit nuk ka tru.

* Njerezit intelegjente ne floket e tyre kane dy here me shume zink dhe baker se te tjeret.


----------------------------------------
Mos ia fal cdokujt kenaqesine te mendoje qe eshte dikush ne jeten tende. Aq me pak dikujt qe s'e ka problem nese je ti ose dikush tjeter!
Miss.Blue

Postim nga: cinderella 31.07.2009, 09:54
QUOTE (Cusack @ 31.07.2009, 10:47)

* Njerezit intelegjente ne floket e tyre kane dy here me shume zink dhe baker se te tjeret. [/b]

E shoh nisen se floket me jane be shume te renda smil3dbd4daabd491.gif

----------------------------------------
Me mire qe njerezit nuk i bren ndegjegja, se kushedi sa skelete do shihnim neper rruge..

Postim nga: Cusack 31.07.2009, 15:57
* Femijet gjashte vjecare mesatarisht (buze)qeshin deri 300 here brenda dites, ndersa te rriturit nga 15 deri 100 here.

* Bufi eshte shpeza e vetme qe ul kapakun e siperm te syrit kur mbyll syte. Gjithe shpezet tjera ngrejne kapakun e poshtem.

* Ngjyra e kalter ka efekt qetesues per trurin.

* Deri ne maje te kulles se Aifelit ka 1,792 hapa.

* Eshtrat e shendosha te nje njeriu jane me te forta se betoni.

* Si seksolog i pare i Botes llogaritet Vatsjajana, autori i vepres "Kama Sutra".

* "Coca-Cola" ne fillimin e vet eshte shitur vetem ne farmaci.

* Mbiemri i kukulles se njohur "Barbie" eshte Millisent Roberts.

* Qente PEKINEZE kane qene kafshe te shenjta per Imperatoret Kineze para 2000 vitesh.

* Gjarperijte jane imune ndaj helmit te tyre.

* Lekura tek njerezit eshte me e trashe ne shpine - 0,4 cm.

* Ne New Jersey ekziston muzeu i lugeve, ku ka te ekspozuara 5.400 luge nga pothuajse gjithe vendet boterore.

* Zeri udheton tre here me shpejte ne uje se sa ne ajer.


----------------------------------------
Mos ia fal cdokujt kenaqesine te mendoje qe eshte dikush ne jeten tende. Aq me pak dikujt qe s'e ka problem nese je ti ose dikush tjeter!
Miss.Blue

Postim nga: Cusack 01.08.2009, 19:32
*Nė fund tė jetės sė tij trupi ka prodhuar 950 kilometėr flokė, ndėrsa sytė janė mbyllur rreth 415 milionė herė. Edhe nė moshė tė vjetėr asnjė asht i njeriut nuk ėshtė mė i vjetėr se 20 vjet-sepse eshtrat pėrtrihen rregullisht.

* Njė operacion i cili u zhvillua nė vitin 1951 nė Chicago, Illinois (USA), gjatė tė cilit pacientes Gertrude Levandowski iu mėnjanua njė cistė nga njėra vezore e saj, zgjati prej 4-8 Shkurt d.m.th. 96 orė. Gjatė operacionit pesha e pacientes zbriti nga 280 nė 140 kg.

* Syri i nje struci eshte me i madh se truri i tij.

* Ne trurin e maceve ka 32 muskuj.


----------------------------------------
Mos ia fal cdokujt kenaqesine te mendoje qe eshte dikush ne jeten tende. Aq me pak dikujt qe s'e ka problem nese je ti ose dikush tjeter!
Miss.Blue

Postim nga: Cusack 01.08.2009, 19:35
* Ndarja e historise nga parahistoria fillon ne shek e 12 pk.

* Themistokli Germenji ishte komandanti i pare i policise shqiptare.

* Marreveshja e Budapestit e njohu Shqiperine si shtet autonom.

* 1914-1924 kriza e bukes qe shkaktoi 20 milion te vdekur ne Rusi.

* Napoleoni eshte Diktatori i pare qe hyri ne Moske.

* Ne 167 pk Roma pushtoi Ilirinė.

* Sistemi diktatorial Grek quhej HUNDA.

* Ne 1955 Shqiperia u be anetare e OKB.


----------------------------------------
Mos ia fal cdokujt kenaqesine te mendoje qe eshte dikush ne jeten tende. Aq me pak dikujt qe s'e ka problem nese je ti ose dikush tjeter!
Miss.Blue

Postim nga: Cusack 03.08.2009, 08:16
* Kufiri me i vjeter ne bote i pandryshuar eshte ai Spanje -Portugali.

* Gazeta e pare ne bote u botua ne Itali ne vitin 1597.

* Rumania eshte vendi i pare ne Europe per prodhimin e Naftes.

* Little Boy quhej bomba ne Hiroshima.

* Ylli i detit eshte kafsha me e ngadalte ne bote.

* Drites se diellit i duhen 8 minuta te arrije ne toke.

* Alfabeti me i gjate ne bote eshte ai i Kamboxhias.

* Virusi eshte gjallesa me e vogel ne bote.

* Gjitari i vetem qe fluturon eshte Lakuriqi i Nates.

* Qyteti me i larte ne bote eshte ne KILI quhet Uencuan dhe eshte i larte 5099 m.

* Jupiteri ka 12 hena (satelite natyrore).

* Siperfaqja e detit Adriatik eshte e barabarte me siperfaqen e Greqise.


----------------------------------------
Mos ia fal cdokujt kenaqesine te mendoje qe eshte dikush ne jeten tende. Aq me pak dikujt qe s'e ka problem nese je ti ose dikush tjeter!
Miss.Blue

Postim nga: Cusack 03.08.2009, 20:11
* Shteti me i vogel ne USA eshte Rhode Island.

* Siperfaqja e Shqiperise eshte e barabarte me siperfaqen e Belgjikes.

* Mali me i larte ne Ballkan eshte RODOPE ne Bullgarine Jug-Perendimore dhe eshte 2925m.

* Luksemburgu eshte sa gjysma e siperfaqes se Shqiperise.

* Temperatura me e ulet ne Anktartid dhe gjithashtu dhe ne bote ka qene -82 grade ne 23 korrik.

* Baticat me te medhaja ne bote jane 15 m te larta.

* Vullkani me i madh ne bote eshte ai Akankagua ne Argjentin.

* Niagara eshte e larte 59,9 m.

* 21% e Oksigjenit ndodhet ne atmosfer.

* Sateliti i pare artificial ne hapesire eshte hedhur nga Ruset.

* Njeriu me i vjeter ne Europe eshte zbuluar ne Greqi.

* Liqeni me % me te madhe te kripes eshte liqeni ASSEL.

* SPUTNIK quhej stacioni i pare hapsinore.


----------------------------------------
Mos ia fal cdokujt kenaqesine te mendoje qe eshte dikush ne jeten tende. Aq me pak dikujt qe s'e ka problem nese je ti ose dikush tjeter!
Miss.Blue

Postim nga: Cusack 05.08.2009, 00:14
* Flamuri me i vjeter eshte ai i Danimarkes, qe u ngrit per here te pare me 1219.

* Kisha e shen-Pjetrit ne Montor te Frances, filloi te ndertohet ne shekullin e 11, por perfundoi mbas 700vjetesh.

* Liqeni Tiverida ne Izrael, gjendet 208 m nen nivelin e detit

* Me 23 Prill 1616. Kane vdekur dy gjigante te letersise europiane: spanjolli Servantes dhe anglezi Shekspir.

* Pema me e madhe ne bote eshte 84 metra e larte dhe 11 metra e gjere.

* Ajshtajni ,shkencetari me i madh ne bote,e perdori trurin vetem 14%. Ai deri ne moshen 9 vjec nuk fliste mire.

* Gete e shkroi nje tregim ne shtate gjuhe kur ishte vetem 10 vjec.

* Isak Njutoni eshte shkencetari qe beri zbulimin ne moshen me te re(25 vjec).

* Bethoveni para se te kompozonte e fuste koken ne uje te ftohte.

* Braziliani Edson De Nasimento Pele konsiderohet si futbollisti me i mire i te gjitha kohrave.Ne vitin 1954 ne ndeshje fotbollistike shenoi 1216 gola.


----------------------------------------
Mos ia fal cdokujt kenaqesine te mendoje qe eshte dikush ne jeten tende. Aq me pak dikujt qe s'e ka problem nese je ti ose dikush tjeter!
Miss.Blue

Postim nga: Hornets 05.08.2009, 01:17
QUOTE (Cusack @ 29.07.2009, 13:36)
  * Emri i plote i qytetit Los Angelos eshte El Pueblo de Nuestra Senora la Reina de los Angeles de Poriuncula

  * Emri i plote i qytetit Bangkok eshte Krungthepmahanakhon Amornrattanakosin Mahintharayutthaya Mahadilokphop Noppharat Ratchathaniburirom Udomratchaniwetmahasathan Amonphiman Awatansathit Sakkathattiyawitsanukamprasit.

nese te gjitha do i kisha ditur keto kurr asnjehere por as qe dua ti mesojesidomos bankokun

----------------------------------------
Just mine <3 Honey <3<3<3


Please dont leave me <3

Postim nga: Cusack 05.08.2009, 22:45
Gruaja me e shkurter ne Bote, eshte 22 vjece. S'besoj qe ka nevoje per komente. Flasin fotografite.

User posted image
User posted image

----------------------------------------
Mos ia fal cdokujt kenaqesine te mendoje qe eshte dikush ne jeten tende. Aq me pak dikujt qe s'e ka problem nese je ti ose dikush tjeter!
Miss.Blue

Postim nga: Cusack 05.08.2009, 22:47
Ja dhe burri me i shkurter ne Bote.

User posted image
User posted image
User posted image

----------------------------------------
Mos ia fal cdokujt kenaqesine te mendoje qe eshte dikush ne jeten tende. Aq me pak dikujt qe s'e ka problem nese je ti ose dikush tjeter!
Miss.Blue

Postim nga: Cusack 06.08.2009, 19:21
* Nje Urith mund te duroj me shume se nje Deve pa uje.

* Te hash cumcakiz nderkohe qe qeron qepe te ndihmon te mos qash. :)

* Ne bote, mesatarisht ne nje dite, 12 te porsalindur ne bote u jepen prinderve te gabuar.

* Bruce Lee ka qene ne film ka i shpejte me levizjet e tij sa u eshte dashur te ngadalsojne filmin per ta pare me mire. smil3dbd4d6422f04.gif

*CD-ja e pare e lancuar ne USA eshte ajo e Bruce Springsteen "Born in
the USA."

*Emri origjinal per butterfly ne anglisht eshte flutterby. (kjo shpjegon dhe pse ne shqip quhet flutur)

* Shprehja "Ligji i gishtit te madh" ka ardhur nga nje ligj ne angline e vjeter. Ligji cilesonte se burri nuk mund ta rrihte gruan me asgje pervec me gishtin e tij te madh.

* Libri Guinness i Rekordeve mban rekord si libri me i shitur ne librarite publike, ne te gjithe boten, njekohesisht edhe si libri me i vjedhur nga bibliotekat publike.

* C i f t i i pare qe eshte shfaqur ne televizor ne krevat sebashku ka qene Fred dhe Wilma Flintstone.

* Meshkujt mund te lexojne shkronja me te vogla se femrat, ndersa femrat mund te degjojne me mire se meshkujt.

* Shteti i cili ka perqindjen me te madhe te njerezve qe shkojne ne pune me kembe eshte ASLASKA.

* Novela e pare e shkruajtur me makine shkrimi eshte "TomSawyer".

* 111,111,111 x 111,111,111 = 12,345,678,987,654,321


----------------------------------------
Mos ia fal cdokujt kenaqesine te mendoje qe eshte dikush ne jeten tende. Aq me pak dikujt qe s'e ka problem nese je ti ose dikush tjeter!
Miss.Blue

Postim nga: Cusack 07.08.2009, 22:39
Ky ne foto eshte nje hard disc drive i diteve te sotme, ne madhesi reale

User posted image

Ndersa ky eshte Hard Disku gjate vitit 1956, dhe jane vetem 5MB memorje qe kane peshe me shume se nje ton.

User posted image

----------------------------------------
Mos ia fal cdokujt kenaqesine te mendoje qe eshte dikush ne jeten tende. Aq me pak dikujt qe s'e ka problem nese je ti ose dikush tjeter!
Miss.Blue

Postim nga: Cusack 07.08.2009, 22:41
Ne moshen 57 vjeēare ,Kinezi Bao Xishun me gjatesi 2.36 m ka marre titullin , burri me i gjate ne bote. Ai eshte bere baba per here te pare ,gjithashtu ai dhe familja e tij do te jetojne ne nje shtepi e cila eshte ndertuar sipas permasave te tij.

User posted image

User posted image

User posted image


----------------------------------------
Mos ia fal cdokujt kenaqesine te mendoje qe eshte dikush ne jeten tende. Aq me pak dikujt qe s'e ka problem nese je ti ose dikush tjeter!
Miss.Blue

Postim nga: Cusack 07.08.2009, 22:43
Pishina e Algarrobo, e cila ndodhet ne Chile eshte pishina me e madhe dhe me e gjere ne bote, sipas librit te rekordeve Guiness.
Kjo pishine eshte e ndertuar pergjate oqeanit Pacifik.
Gjatesia e saj eshte 1.013 metra dhe permban 250 milion litra uje i marre nga deti.
Ja dhe disa foto te kesaj pishine gjigande.

User posted image

User posted image

User posted image


----------------------------------------
Mos ia fal cdokujt kenaqesine te mendoje qe eshte dikush ne jeten tende. Aq me pak dikujt qe s'e ka problem nese je ti ose dikush tjeter!
Miss.Blue

Postim nga: Cusack 08.08.2009, 23:28
Badamsinh Juwansinh Gujar eshte nje fshatar indian, rreth 60 vjeē. Ai ka mustaqet me te gjata ne bote. Gjate 22 vjeteve ai nuk i ka prere asnjehere dhe gjatesia e mustaqeve te tij ka arritur ne gjatesine e 12.5 metra. Shihni foton per me teper.

User posted image


----------------------------------------
Mos ia fal cdokujt kenaqesine te mendoje qe eshte dikush ne jeten tende. Aq me pak dikujt qe s'e ka problem nese je ti ose dikush tjeter!
Miss.Blue

Postim nga: Cusack 09.08.2009, 21:55
Puthja rekorde
Me 20 korrik, ne Riccione te Italise, Claudia Pettazzoni dhe Peru's Fidel Rios puthen nen uje per te fituar ēmimin internacional te puthjeve nen uje. Kohezgjatja e puthjes ishte 1minute e 51 sekonda.


User posted image

----------------------------------------
Mos ia fal cdokujt kenaqesine te mendoje qe eshte dikush ne jeten tende. Aq me pak dikujt qe s'e ka problem nese je ti ose dikush tjeter!
Miss.Blue

Postim nga: Cusack 09.08.2009, 21:57
User posted image
Femija qe ka lind 7 kg ne Rusi ka thy rekordin e peshes me te madhe...
Ai tjetri (ne foto) eshte nje femije normal dhe shikohet diferenca e nje femije normal.


----------------------------------------
Mos ia fal cdokujt kenaqesine te mendoje qe eshte dikush ne jeten tende. Aq me pak dikujt qe s'e ka problem nese je ti ose dikush tjeter!
Miss.Blue

Postim nga: Cusack 11.08.2009, 18:41
* Antarktiku eshte kontinenti i vetem pa zvarranike ose gjarperinj.

* Shqiponja mund te vrase nje drer te nje moshe te re dhe ta bart ate duke fluturuar.

* Prinderit me te rinj ne Bote ishin 8 dhe 9 vjec dhe jetonin ne Kine ne vitin 1910.

* Papa me i ri ishte i moshes 11 vjec.

* Mark Twain nuk e mbaroi kurre shkollen fillore.

* Ne proporcion me peshen e tyre, burrat jane me te fuqishem se kuajt.

* Ne Japoni ekzistojne shalqinj katrore.

* Ne Islande perdoret me shume Coca Cola per banor, se sa ne cdo vend tjeter te Botes.

* Eshte e mundur ta hypesh nje lope shkalleve perpjete, por s’e zbret dot shkalleve teposhte.

* Makinat e para FORD kishin motorin e prodhuar nga Dodge.

* Nje urrith mund te hape nje tunnel prej 90 metrash te gjate per vetem nje nate.

* Egjiptasit antike flenin ne jasteke te bera nga gurret.

* Deri ne vitin 1796, shteti i njohur sot si Tennessee (ne SHBA) quhej Franklin.

* Mesatarisht, cdo person sheh 1,460 enderra ne nje vit.

* Nje ne cdo kater Amerikane eshte shfaqur se paku njehere ne TV.

* Mbi 1,000 shpeze ne vit ngordhin si pasoje e perplasjeve ne xhama.----------------------------------------
Mos ia fal cdokujt kenaqesine te mendoje qe eshte dikush ne jeten tende. Aq me pak dikujt qe s'e ka problem nese je ti ose dikush tjeter!
Miss.Blue

Postim nga: Cusack 12.08.2009, 19:32
* Shteti federal Florida ne SHBA eshte me i madh se Anglia, per nga siperfaqja.

* Ne Islande nuk keni te drejte te mbani qen ne shtepi.

* Thomas Edison i cili shpiku llamben elektrike, kishte frike nga terri.

* Gjate gjithe jetes, njerezit hane afer 27.216 kg ushqim. Kjo eshte pasha e mesatarisht 6 elefanteve bashke.

* Disa nga kermijte e gjate mund te hane vetveten nese nuk gjejne ushqim.

* Ne gjithesi (kosmos), astronautet nuk mund te qajne, sepse per shkak te mungeses se gravitetit, lotet nuk rrjedhin.

* Para afer 3000 vjetesh, shumica e Egjiptasve vdisnin ne moshe te re, afer 30 vjec.

* Me shume njerez perdorin furca te kaltra dhembesh se sa te kuqe.

* Teshtima udheton me nje shpejtesi mbi 100 km/h jashte gojes suaj.

* Ne Shtepine e Bardhe ka 13,092 thika, luge e pirune.

* Kermijte kane nga 4 hunde.

* Reciklimi i nje vorbe te qelqte kursen energji te mjaftueshme sa per te shikuar 3 ore TV.


----------------------------------------
Mos ia fal cdokujt kenaqesine te mendoje qe eshte dikush ne jeten tende. Aq me pak dikujt qe s'e ka problem nese je ti ose dikush tjeter!
Miss.Blue

Postim nga: sweety-FL 12.08.2009, 19:56
QUOTE (Cusack @ 09.08.2009, 00:28)
Badamsinh Juwansinh Gujar eshte nje fshatar indian, rreth 60 vjeē. Ai ka mustaqet me te gjata ne bote. Gjate 22 vjeteve ai nuk i ka prere asnjehere dhe gjatesia e mustaqeve te tij ka arritur ne gjatesine e 12.5 metra. Shihni foton per me teper.

User posted image

hahahhaahahahahah me ka pelqyer ky smil3dbd4daabd491.gif smil3dbd4e5e7563a.gif smil3dbd4e5e7563a.gif

----------------------------------------
Njeriu cinik i di ēmimet e tė gjitha sendėve, por jo vlerat e tyre.

Postim nga: valmira 12.08.2009, 20:26
sikur nga te gjithe ujerat e deteve dhe oqeaneve te nxirrej kripa,me te do te mbulohej gjithe siperfaqja e tokes sone me nje shtrese prej rreth 130 metrash.

jupiteri ėshtė aq i madh sa qė mund tė zinte brenda tij tė gjithė planetėt e tjerė..

nė Italinė mesjetare puthjet nuk mund tė merreshin ose jepeshin thjeshtė. N.q.s. njė burrė e njė grua shiheshin nė publik duke u pėrqafuar ata ishin tė detyrurar tė martoheshin.

nė Detin e Vdekur pėr shkak tė pėrqindjes sė lartė tė kripės nuk ka qenie tė gjalla.

portreti i Raziu, mjek dhe filozof i dėgjuar arab, i cili u bė i dėgjuar sidomos me veprėn e tij "Kitabul Havi", mbahet akoma i varur nė Universitetin e Prixhetonit

Postim nga: Cusack 12.08.2009, 22:20
* Rrufeja godet afersisht 6,000 here ne minute ne gjithe planetin.

* Bufi eshte shpeza e vetme qe mund te shohe ngjyren e kalter.

* Mesatarisht, Amerikanet pine nga 600 lengje me gaz brenda nje viti.

* Ne Zvicer eshte kunder ligjit te perplasesh deren e makines..

* Bletet kane qime ne sy.

* Kandilat e detit jane 95 perqind uje.

* Shkronja Q eshte e vetmja qe nuk ndodhet ne emrin e asnjerit nga Shtetet e Bashkuara.----------------------------------------
Mos ia fal cdokujt kenaqesine te mendoje qe eshte dikush ne jeten tende. Aq me pak dikujt qe s'e ka problem nese je ti ose dikush tjeter!
Miss.Blue

Postim nga: Cusack 13.08.2009, 20:39
Ne Tokio, mund te bleni paruke per qen.

Qente dhe macet konsumojne mbi 7 miliarde dollare ushqime kafshesh, cdo vit.

Pentagoni ka dy here me shume tualete se sa qe eshte e nevojshme. Kur u ndertua kishte segregacion (izolim), keshtu qe u ndertuan tualete te ndara per te bardhet dhe te zinjte, sic e kerkonte ligji.

Besohet qe Shakespeare ishte 46 ne kohen kur u shkrua Bibla e versionit te Mbretit James. Ne psalmin 46, fjala e 46 (nga fillimi) ishte “shake” ndersa fjala e 46 (nga fundi) ishte “spear”.

Sylvia Miles ka patur rolin me te shkurter ndonjehere te emeruar per Oscar, ne filmin "Midnight Cowboy." Roli i saj zgjati vetem 6 minuta.

Ne vitin 1998 ne vendin e tyre te punes u vrane me shume te punesuar neper restorane fast-food, se sa police.

Nje kilogram lemon permban me shume sheqer se nje kilogram dredheza.

Mark Twain lindi ne vitin 1835 ne nje dite kur ishte shfaqur kometa Halley. Kur vdiq ne vitin 1910, kometa ishte shfaqur serisht.

Pinocchio eshte fjale italane qe dmth “sy pishė”.

Te gjitha oret ne filmin "Pulp Fiction" jane te fiksuar ne 4:20.----------------------------------------
Mos ia fal cdokujt kenaqesine te mendoje qe eshte dikush ne jeten tende. Aq me pak dikujt qe s'e ka problem nese je ti ose dikush tjeter!
Miss.Blue

Postim nga: Cusack 14.08.2009, 00:37
* Ne kartviziten e Al Capones shkruante qe ai ishte diler mobiljesh te vjetra.

* Sipas gjenezes 1:20-22 (Bibla) pula ishte para zogut.

* Ushtaret e gjitha vendeve salutojne (pershendesin) me doren e djathte.

* 100% e fituesve te lotarive shtojne peshe.

* Macet mund ta degjojne ultra-zerin.

* 23% e te punesuareve pranojne te kene patur marredhenie seksuale ne zyre.

* Me shume makina ka ne Kalifornine Jugore se sa qe ka lope ne Indi.

* Provinca Alberta ne Kanada nuk ka aspak minj.----------------------------------------
Mos ia fal cdokujt kenaqesine te mendoje qe eshte dikush ne jeten tende. Aq me pak dikujt qe s'e ka problem nese je ti ose dikush tjeter!
Miss.Blue

Postim nga: Cusack 14.08.2009, 19:28
Nese statuja e nje personit mbi kale ka te dy kembet e para ne ajer, personi ka vdekur ne fushebeteje; nese kali ka njeren kembe ne ajer, personi ka vdekur nga plaget e marra ne fushebeteje; nese kali i ka te kater kembet ne toke, personi ka vdekur nga vdekje natyrore.

Ne SHBA ka dy kredit karta per cdo person.

Gjarperinjte jane mishngrenes te vertete, sepse ata s’hane asgje pervec kafsheve tjera. Gjarperinjte s’hane asnje lloj bimesh.

Ne shtetin North Dakota ne SHBA nuk ka patur kurre termet.

Hawaii zhvendoset drejte Japonise 10 cm ne vit.

Shimpanzat jane kafshet e vetme qe njohin veten ne pasqyre.

Kembet e lakuriqeve jane aq te holla, saqe ata e kane te pamundur te ecin.

Bajamet jane anetare te familjes se pjeshkeve.

Shkurti i vitit 1865 eshte i vetmi muaj i regjistruar ne Histori kur s’ka patur Hene te Plote.----------------------------------------
Mos ia fal cdokujt kenaqesine te mendoje qe eshte dikush ne jeten tende. Aq me pak dikujt qe s'e ka problem nese je ti ose dikush tjeter!
Miss.Blue

Postim nga: Cusack 15.08.2009, 20:37
Nese te gjithe Amerikanet do vendosnin te perdornin 1/3 me pak akull ne pijet e tyre, SHBA do behej eksportues i energjise elektrike, ngaqe tani e importon ate.

Nese lumi Nil do shtrihej pergjate Amerikes, do lidhte New Yorkun dhe Los Angelesin.

Qeni i Abraham Lincolnit, Fido, u vra me arme zjarri, poashtu.

Ne stripet komike, personi ne te majte gjithnje flet i pari.

Ne Liverpool te Anglise eshte e lejuar qe ne dyqanet per peshq tropike te punjone si shitese femra me gjoksin zbuluar.

Emri origjinal i Bank of America ka qene Bank of Italy.

Departamenti i Makinave Motorike te Kalifornise ka leshuar 6 patenta shoferi gjashte personave te ndryshem me emrin Jesus Christ.

Michael Jordan fiton me shume para nga Nike cdo vit se sa te gjithe punetoret e Nike ne Malajzi, se bashku.

Chicago eshte me afer me Mosken se sa me Rio de Janeiron.

Nje grua Nigeriane u zu duke hyre ne Angli me 104 kg kermij ne canten e saj.

Zjarrfikesit Rumune nuk mund te afronin kamionet e tyre prane nje pallati qe kishte marre flake, keshtu qe perdoren topa bore per te shuarr zjarret.

Postieret ne Rusi tani mbajne me vete dhe arme zjarri pas nje vendimi te qeverise Ruse.

Te 17 femijet e Mbretereshes Anne vdiqen para saj.----------------------------------------
Mos ia fal cdokujt kenaqesine te mendoje qe eshte dikush ne jeten tende. Aq me pak dikujt qe s'e ka problem nese je ti ose dikush tjeter!
Miss.Blue

Postim nga: Cusack 17.08.2009, 17:50
Mbi 87,000 Amerikane presin ne liste per transplant organesh.

Nje gjykate Hollandeze i lejoi grabitesit te nje banke te mbante 2,000 euro nga 6,600 eurot e vjedhura ne Banke, te cilat duhej t’i kthente. 2,000 euro i kishte kushtuar arma me te cilen ka grabitur banken.

Per cdo tonelate peshku qe kapet neper oqeanet e planetit tone, ka se paku tre tone mbeturina qe hidhen ne ujerat oqeanike.


Ne filmin Forrest Gump, te gjitha fotot e tij statike e shfaqin ate me sy mbyllur.

Ka mbi 18 milione artikuj ne shitje ne cdo moment ne eBay.

Nje bar ne Londer shet vodka te avulluar. Ajo thithet, ne vend qe te mbushet ne gote.

72% e Amerikaneve i shkruajne dhe emrat e kafsheve te tyre shtepiake ne urimet qe dergojne permes kartolinave.

Nje fjolle bore mund te bjere nga mjegulla ne siperfaqen e Tokes perreth nje ore.

Punetoret nga Kosta Rika qe prodhojne topat e bejsbollit fitojne afer $2,750 cdo vit. Lojetaret mesatar te bejsbollit profesionist Amerikan fitojne $2,377,000 cdo vit.

Gjate 8 vjeteve presidence te Bill Clintonit, ai ka derguar vetem 2 emaile. Njeren ia ka derguar John Glenn kur ai ishte ne anijen kosmike ne hapesire, dhe tjetri ka qene nje testim i sistemit te postes elektronike.

Albert Einstein asnjehere nuk ka mesuar te ngase makinen.

Te gjithe banoret e qytezes Capena, ne Itali (perfshi dhe femijet dy vjecare) lndezin cigare cdo vit ne Diten e Shen Antonit. Kjo tradite eshte e vjeter me shekuj.

Microsoft e akuzoi 17 vjecarin Mike Rowe ne gjykate, pasi ky lansoi webfaqen e tij MikeRoweSoft.com.----------------------------------------
Mos ia fal cdokujt kenaqesine te mendoje qe eshte dikush ne jeten tende. Aq me pak dikujt qe s'e ka problem nese je ti ose dikush tjeter!
Miss.Blue

Postim nga: Cusack 19.08.2009, 21:37
Insekti me i vogel me flete eshte grenza parazite e Tanzanise e cila eshte me e vogel se syri i mizes.

Dimri i vitit 1932 ishte aq i ftohte saqe Ujevera Niagara ngriu teresisht dhe u shnderrua ne akull solid.

Ne Amerike ka me shume flamingo plastike se sa te verteta.

Winston Churchill u lind ne nevojtoren e femrave, gjate nje mbremje vallezimi.

Hymni kombetar i Greqise ka 158 vargje.

Emri i plote i kukulles Barbie eshte Barbara Millicent Roberts.

I vetmi antar i grupit ZZ Top qe s’ka mjeker, ka mbiemrin Beard (mjeker ne Anglisht).

Montpelier, Vermont eshte i vetmi kryeqytet ne Shtetet e Bashkuara qe s’ka McDonald's.

Me shume kartmonedha 100 dollareshe ka ne Rusi per momentin se sa qe ka ne SHBA.

Derrat e kane fizikisht te pamundur te ngrejne koken drejt qiellit.

65% e imituesve te Elvis Presleyt jane me prejardhje Aziatike.

Simboli i Nike u dizejnua nga nje student i Universitetit Shteteror te Portlandit, dhe Nike e bleu ate per 35 dollare.

Shtetet e Bashkuara te Amerikes kane 5 perqind te popullates botetore, por 25 perqind te te burgosurve te Botes.

20% e Amerikaneve mendojne qe Dielli sillet rreth Tokes.

Autori francez Michel Thaler ka botuar nje roman prej 233 faqesh, ku s’eshte perdorur ASNJE FOLJE
.


----------------------------------------
Mos ia fal cdokujt kenaqesine te mendoje qe eshte dikush ne jeten tende. Aq me pak dikujt qe s'e ka problem nese je ti ose dikush tjeter!
Miss.Blue

Postim nga: Studenti20 20.08.2009, 22:20
Shkenctarėt musliman kanė bėrė njė analizė statistikore nė suret dhe ajetet e Kur'anit qė flasin pėr shkencėn dhe njohuritė dhe kanė konkluduar se:

804 ajete kanė brenda tyre lėndėn: dije;

52 ajete lėndėn: lajm;

20 ajete lėndėn: lexim;

80 ajete lėndėn: informatė;

49 ajete lėndėn: mendje;

20 ajete lėndėn: kuptim;

18 ajete lėndėn: mendim.

Tėrėsisht kėto janė 1093 ajete, kurse Kur'ani tėrėsisht ka 6232 ajete, qė domethėnė se njė e gjashta e ajeteve tė Kur'anit flet pėr shkencėn, e lavdėron, stimulon dhe nxitė pėr te.


----------------------------------------
"Prano vdekjen nga armiku, prano plumbin nga ēeliku, prano t'varin ne litar, por kurrė mos prano tė jesh tradhėtar"

Postim nga: Studenti20 20.08.2009, 22:23
Ae dini se:


Shkrimtari britanez Paul Vallely bėri njė listė tė njėzet zbulimeve mė me ndikim tė muslimanėve dhe i paraqiti nė ekspozen e tij tė fundit.

1- Kafeja fillimisht ėshtė zbuluar nga arabėt nė Etiopi, kurse tė parėt qė e kanė pėrdorur dhe ėshtė dokumentuar kjo janė jemenasit. Nė fundin e shekullit tė pesėmbėdhjetė kafeja arrin nė Mekė dhe Turqi, kurse nė vitin 1645 me eksportimin e kafes nė Venedik ajo prezentohet nė mėnyrė solemne para publikut europjan. Emri arab kahva shkrihet nė atė turke kave qė mė vonė tė mer emin italian caffe ose anglisht coffee.

2- Grekėt e vjetėr mendonin se sytė tanė lėshojnė reze, diēka sikur laseri dhe se nė atė mėnyrė ne shohim. Nė shekullin e dhjetė matematicienti musliman Ibėn Hejthemi zbulon se nė realitet drita depėrton nė syrin tonė dhe se nuk del dritė prej syve tanė. Andaj ai e zbuloi fotoaparatin e parė me leqe pasiqė vėrejti se drita hyn nėpėrmjet kanateve tė mbyllura. Aq sa mė e vogėl ėshtė vrima aq mė e mirė ėshtė fotografia. Ky shkenctar pas disa orvatjeve e prodhon camera oscura.

Hejthemiu ėshtė meritor edhe pėr kalimin e fizikės nga aktiviteti filozofik nė aktivitet eksperimental.

3- Shumė shekuj para vėllezėrve Rajt, poeti dhe ingjinieri Abas ibėn Firnasi ka patur disa orvatje pėr prodhim tė njė maqine fluturuese. Nė vitin 852 ai e bėn provėn e parė nga minareja e xhamisė sė madhe nė Kordobė, mirėpo nuk korrė sukses. Nė vitin 875, pasi qė kishte mbushur 70 vjet e bėn edhe provėn e fundit, mirėpo tani me maqinė tė sofistikuar dhe tė pėrbėrė nga mėndafshi dhe pendla tė shqiponjės. Nė kėtė tentim ai fluturon dhjetė minuta para se tė rėzohet. Pėr nder tė tij aeroporti i Bagdadit dhe njė krater nė Hėnė e mbajnė emrin e tij.

4- Larja dhe pastrimi ėshtė detyrė fetare te muslimanėt, andaj ata me kalimin e kohės e kanė pėrsosur prodhimin e sapunit. Edhe pse egjyptianėt dhe romakėt kanė pėrdorur njė lloj sapuni, mirėpo sapuni qė ka formėn e sodit ėshtė prodhim i arabėve. Kėta janė tė parėt qė kanė kombinuar yndyrat bimore, natrium hidroksidin dhe yndyrat me aromė. Njėra prej gjėrave mė karekteristike me tė cilat i kanė dalluar muslimanėt kryqtarėt ka qenė era e keqe e tyre. Kėta janė edhe shpikėsit e shamponit, i cili ėshtė bartur nė Europė nė vitin 1759 prej tregtarėve muslimanė.


----------------------------------------
"Prano vdekjen nga armiku, prano plumbin nga ēeliku, prano t'varin ne litar, por kurrė mos prano tė jesh tradhėtar"

Postim nga: Studenti20 20.08.2009, 22:24
5- Procesi i ndarjes sė lėngjeve sipas pikės sė vlimit tė tyre ėshtė zbuluar nė vitin 800 nga shkenctari i madh musliman Xhabir ibėn Hajan. Ky ka bėrė trasnformimin e alkemisė nė kimi, ka zbuluar shumė procese dhe maqina qė shfrytėzohen edhe sot: kristalizimin, destilimin, purifikimin, oksidimin, avullimin dhe filtrimin. Ai ka zbuluar acidin e sulfurit dhe azotit. Ai ėshtė inovatori i destiluesit me ē'rast botės i jep parfymet e para. Si babė i kimisė moderne ai ėshtė pėrpjekur pėr eksperimentim sistematik.

6- Leva. Shufėr e fortė dhe e gjatė, qė shėrben pėr tė ngritur mė lehtė a pėr tė lėvizur trupa tė rėndė. Maqinė e cila lėvizjen qarkore e shndėrron nė lėvizje lineare. Kjo maqinė ėshtė pjesa qendrore te shumica e maqinerisė moderne nė botė. Ky inovacion ėshtė vepėr e ingjinierit brilant musliman Xhezeriut. Libri i tij i botuar nė vitin 1206, tė cilin e ka shkruar pėr njėzet e pesė vjet studimesh dhe hulumtimesh, me titull "Bashkimi mes dijes dhe veprės sė mirė nė prodhimin e mekanikės" konsiderohet prej librave mė tė shkėlqyer qė janė botuar nė mesjetė mbi maqinat mekanike dhe hidraulike. Kopje tė kėtij librit gjinden nė muzeun " Top Kapi" nė Stamboll, "Muzeun e arteve tė bukura" nė Boston, nė "Luvėr" nė Francė dhe "Bibliotekėn e Oksfordit".

Ky libėr ėshtė bėrė shumė i njohur nė perėndim dhe janė pėrkthyer disa pjesė tė tij nė gjuhėn gjermane nga Wiedmani dhe Hawser nė ēerekun e parė tė shekullit njėzet, kurse nė anglisht e ka pėrkthyer Donald Hill, ekspert i historisė sė teknologjisė arabe. Instituti i trashėgimisė shkencore arabe nė Halep tė Sirisė e ka ribotuar kėtė libėr tė vjetėr nė vitin 1979.

Prej pesėdhjet zbulimeve tė tija ėshtė edhe brava e shifruar.

7- Shumica e instrumenteve kirurgjike e kanė tė njėjtin dizajn sikur ato tė prodhuara nė shekullin e dhjetė nga kirurgu musliman El-Zahravi. Ai ka zbuluar se zorėt e disa kafshėve pas njė kohe vet kalben, andaj edhe mund tė shfrytėzohen pėr qepjen e pacientit tė operuar.

Sistemi i qarkullimit tė gjakut ėshtė zbuluar nga Ibėn Nefisi, 300 vjet para se ta pėrvehtėson kėtė teori Wilijam Harvi dhe sot mbarė bota ia mvesh atij e jo Ibėn Nefisit. Anestezionin e ka zbuluar Ibėn Sina. Kurse mjekėt muslimanė e kanė zbuluar edhe injekcionin bosh brenda pėr menjanimin e kataraktės, e cila edhe sot e kėsaj dite pėrdoret.

8- Vakcinat janė edhe njė zbulim shkencor nė medicinė. Ato nė Europė vijnė nė vitin 1724 nėpėrmjet gruas sė ambasadorit britanez nė Stamboll. 50 vjet para se tė fillon perendimi tė flet pėr mbrojtje, fėmijėt nė Turqi kanė fituar vakcina pėr fruthin.

Zbulimi dhe zhvillimi i prodhimit tė letrės, gjilpėrėn magnetike, busulėn, barutin, naftėn, teorinė e formulimit tė gjallėresave, teorinė e gjeneve, tėrė kėto dhe shumė zbulime tjera janė islame dhe pse u atribohen shkenctarėve europjan.

Kjo dhėnie vazhdon edhe sot. Pesėdhjet pėrqind e mjekėve qė janė shpėrngul nė perendim, Europė, Amerikė dhe Australi janė muslimanė. 23% tė ingjinierėve qė kanė emigruar nė perėndim janė muslimanė. 15% prej fizikantėve qė kanė emigruar nė perendim janė muslimanė.

Sipas njė statistike tė njė raporti shkencor egjyptian thuhet se pėr gjashtė vite kanė shkuar vetėm nė Amerikė njė mijė e pesėqind doktor shkence, prej tyre janė kthyer vetėm dy qind, kurse njė mijė e treqind kanė mbetur atje.


----------------------------------------
"Prano vdekjen nga armiku, prano plumbin nga ēeliku, prano t'varin ne litar, por kurrė mos prano tė jesh tradhėtar"

Postim nga: Hornets 20.08.2009, 22:35
QUOTE (Studenti20 @ 20.08.2009, 23:24)

Sipas njė statistike tė njė raporti shkencor egjyptian thuhet se pėr gjashtė vite kanė shkuar vetėm nė Amerikė njė mijė e pesėqind doktor shkence, prej tyre janė kthyer vetėm dy qind, kurse njė mijė e treqind kanė mbetur atje.[/b]

e vertet edhe Amr Halid ne nje liber te tij i tregon keto statistika brengosese sepse njerezit me te ditur te botes muslimane sherbimet e tyre i kryejne ne perendim

----------------------------------------
Just mine <3 Honey <3<3<3


Please dont leave me <3

Postim nga: Cusack 20.08.2009, 23:32
Studenti20
Flm per ato kuriozitete interesante.

Shkrirja e bores ne pranvere i lejon te punesuarve ne varreza ne Alaska te fillojne germimin e varreve per ata qe kane vdekur gjate dimrit.

Nje varke e mbushur me 60 burra dhe gra u permbys ne Texas kur te gjithe pasagjeret nxituan te dilnin nga njera ane e anijes, e cila po kalonte prane nje plazhi nudist.

Afer 20% e miliarda dollareve qe tatimpaguesit Amerikane shpenzojne per rindertimin e Irakut humben ose vidhen nga te korruptuarit.

New York City ka 40,000 shofere taksish, te cilet se bashku bejne nje kilometrazhe prej me shume se nje milion cdo dite.

Afer 800,000 qytetare ne moshe vullnetarisht heqin dore nga leja e vozitjes cdo vit. Mosha mesatare e tyre eshte 85.

82% e Amerikaneve kane bere qofte dhe nje blerje ne Wal-Mart ne vitin 2002.

Oslo, kryeqyteti i Norvegjise eshte qyteti me i shtrejte ne Bote, ku nje galon nafte kushton 5 dollare, ndersa 1 euro kushton te perdoresh nevojtoret publike.

Per here te pare ne histori, numri i njerezve ne planet qe jane ne moshe 60 vjecare, do e kaloje numrin e atyre qe jane nen 5 vjec.

Grupi suedez ABBA para ca kohesh refuzoi nje oferte prej 2 miliarde dollaresh. Oferta kerkonte qe ata te ribashkoheshin per te vazhduar me muzike.

Revista New Yorker ka me shume parapagues ne Californi se sa ne New York.

Me shume njerez mesojne Anglisht ne Kine se sa qe e flasin ne Amerike.

Per cdo person ne Toke, llogaritet qe ka afer 200 milione insekte.

Ne Amerika ka 2 milione milionere.

1.5 milione Amerikane akuzohen per vozitje ne gjendje te dehur cdo vit.

Aktori Bill Murray nuk ka agjent.----------------------------------------
Mos ia fal cdokujt kenaqesine te mendoje qe eshte dikush ne jeten tende. Aq me pak dikujt qe s'e ka problem nese je ti ose dikush tjeter!
Miss.Blue

Postim nga: Trishtimi 21.08.2009, 11:04
A e dini se kjo vajz i ka kaq flokt e gjata por sa i ka te gjata se di as un

User posted image

----------------------------------------
Ēdo shigjetė nuk e arrin cakun...

Postim nga: Trishtimi 24.08.2009, 19:23
"A e dini se prej vitit 1800 e deri ne vitin 1950 jan shtypur me shum 60.000 libra kunder islamit qe don te thot me shum se 1 liber ne dit"

"A e dini se qe nga 11 shatatori 2001 ēdo dite jane shkruar nga 7 libra kunder Islamit"


----------------------------------------
Ēdo shigjetė nuk e arrin cakun...

Postim nga: Sybella 26.08.2009, 17:13
A e dini se numri me i madh i femijeve qe lindi nje nene eshte 69?

Kete rekord e mban zonja Vassiley (1818-72). Gruaja e pare e bujkut rus, Fyodor Vassiley nga Shuya, ishte 27 here shtatzene. Per t'u cuditur eshte fakti se ajo asnjehere nuk lindi vetem 1 femije, por 16 here binjake, 7 here trenjake dhe 4 here katernjake. Gjithsej kishte kjo grua 69 femije. Numri i madh i femijeve e ka bere gruan aq te famshme, saqe ka qene mysafire e ftuar ne oborrin e Aleksandrit te III-te.----------------------------------------
Kur ti prangat mi hodhe nė mish,
unė i putha duart tua,
ėshtė rast i pashembullt ta dish
qė xhelatin ta puth e ta dua...-D.Agolli

Postim nga: MostWanted 26.08.2009, 20:35
QUOTE (Cusack @ 17.08.2009, 18:50)


Albert Einstein asnjehere nuk ka mesuar te ngase makinen.


jo, nuk e kam ditur

----------------------------------------
..Killer Instinct..

# Public Enemy #

--MostWanted--

Postim nga: Anubisi-E 26.08.2009, 20:53
A e dini se po te kendonte balena mbi toke (jo nen uje) do bente aq zhurme, sa nje nisje e nje anije kozmike???

----------------------------------------
Beati pacifici!

Postim nga: nassi 08.09.2009, 00:21
dita dites numri i personava qe pranojn islamin po rritet
jemi deshmitar te kesaj edhe ne vet,po thuajse qdo dite ndegjom se nje familje ose ndonje person i vetem pranon fen e ALLAHUT
sa per KURIOZITET\ edhe ne shba po ndodh nje gje e till
kjo vertetohet nga statistikat impresionuese qe tregojn se ne Amerik ne qdo 17sekonda nje person kthehet ne rrugen e ALLAHUT duke pranuar fen e TIJ----------------------------------------
Zoti te dha nje fytyre . Ti pse i shton vetes edhe 100 tjera?

Postim nga: Hornets 17.09.2009, 16:21
A E DINI SE...?
E PABESUESHME POR E VERTETE


Bretkosat helmuese ne Ameriken Jugore dhe Qendrore jane kafshet me helmuese ne planet

Fjale "Mongol" vjen nga gjuha tungustike dhe dmth "te pathyeshmit"

Nga 2000 femije, njeri lind me nje dhemb ne goje

Zilja e deres eshte zbuluar ne vitin 1831

Nje copez e plot ari me madhesi te nje kutie shkrepesash nese shkrihet dhe zgjerohet mund te mbuloje nje fushe te tenisit

Rekordin e qendrimit pa fryme nen uje e mban Tom Sietas nga Gjermania. Ai u regjistrua ne librin e Ginisit pasi arriti te mbante frymen nene uje per plot 9minuta e 8sekonda.

Karriga eshte bere e shfrytezueshme nga masa e gjere popullore ne shek XVI. Deri atehere ajo eshte perdorur vetem nga aristokratet.

Pablo Picaso eshte piktori me produktiv i te gjitha koherave. Ai pikturoi gjithsejt 13.500 piktura, 10.000 vizatime e grafika, 34.000 ilustrime per libra dhe 300 skulptura e gjesende tjera prej qeramike.----------------------------------------
Just mine <3 Honey <3<3<3


Please dont leave me <3

Postim nga: packs 23.10.2009, 23:14
A e dini se...?

"Pantollat e gjonė" , per here te pare u prodhuan nga firma e njohur amerikane Fubu. Ata , fillimisht u dedikoheshin te rinjeve me ngjyre ne Amerike .Ata qe ishin neper burgje mbanin edhe rripa ne pantollona , nderkaq ne momentin qe dilnin nga burgu, heqnin rripat per te treguar se sapo kane dale nga burgu dhe jane "njerez te rrezikshem".

----------------------------------------
Miremengjesi pasqyra ime, dukeni tmerrshem sot .

Me duket mjaft fola une per veten , dua te di dicka per ju -cfare mendoni ju per mua ?:P

Postim nga: Trishtimi 31.10.2009, 12:16
Se NE Irak janė rreth 2 milion tė veja dhe pesė herė mė shumė fėmijė qė jetojnė pa baballarėt e tyre nė vend.

----------------------------------------
Ēdo shigjetė nuk e arrin cakun...

Postim nga: Studenti20 01.11.2009, 18:13
A e dini se, sipas revistes "TIME", 25 krimet me famekeqe te shekullit te njezete jane zgjedhur keto:
(te pakten keta mendojne ashtu, nuk dmth se keto edhe jane me te medhate)

. Rrėmbimi “Lindbergh”, 1932
Nė vitin 1932 rrėmbimi i njė fėmije tronditi Nju Xhersin. Nuk bėhej fjalė pėr njė fėmijė dosido, por pėr djalin 20 muajsh tė aviatorit Charles Lindbergh, heroi i madh amerikan, i cili pesė vite mė pėrpara kishte fluturuar vetėm mbi oqeanin Atlantik. Trupi i fėmijės u gjet pas disa muajsh anash rrugės. Gjyqi i autorit, Bruno Richard Hauptmann, njė ish-i dėnuar, zgjati pėr mė shumė se katėr vite.

2. Grabitja e “Mona Lizės”, 1911
Mė 20 gusht 1911, hapėsira qė kryevepra botėrore zinte nė muret e Luvrit u gjet e zbrazėt. Vjedhja tronditi gjithė Francėn. Kufijtė e vendit u mbyllėn, administratorėt e muzeut u pezulluan tė gjithė nga puna dhe “armiqtė” e artit tradicional dyshoheshin tė gjithė pėr qėllime tė liga. Pas katėr vitesh, piktura iu kthye sėrish muzeut dhe grabitėsi i saj, italiani Vincenzo Periugia, u arrestua pasi ishte pėrpjekur ta shiste atė nė Itali.

3. Njeriu majmun, 1912
Antropologu Charles Dawson gjeti nė Angli eshtrat e njė krijese qė dukej se kishte cilėsi njeriu dhe majmuni. Sipas tė dhėnave tė para, kjo krijesė datonte 375 mijė vite para. Por kur kėto kocka u analizuan nė vitin 1953, rezultoi se bėhej fjalė pėr njė orangutang 10-vjeēar dhe se nė kockat e tij ishte aplikuar njė lloj lėnde kimike qė ta bėnte tė dukej si i vjetėr.

4. Skandali “Fatty Arbuckle”, 1920
Gjatė njė feste nė vitin 1920 nė San Francisko, njė aktor komik, “Fatty Arbuckle”, vret njė aktore tė re, ndėrsa e pėrdhunoi me forcė. Autori ishte Roscoe “Fatty” Arbuckle, aktori i parė i filmit qė ėshtė paguar me shifrėn 1 milionė dollarė. Filmat e tij u ndaluan qė tė shfaqeshin nė Shtetet e Bashkuara tė Amerikės dhe nė Britaninė e Madhe. Disa njerėz madje, kėrkuan qė ai tė ekzekutohej.

5. “Black Dahlia”, 1947
Vrasja e Elizabeth Short, e cila ėshtė bėrė subjekt i shumė romaneve dhe filmave, ka ndodhur nė periudhėn pas luftės nė Los Anxhelos dhe ėshtė njė shenjė paralajmėrimi pėr rrezikun nė qytetet e mėdha. Autori i vrasjes sė aktores sė re 22-vjeēare, e cila ishte vendosur nė Kaliforni pėr t’u bėrė e famshme, nuk u zbulua kurrė. “Black Dahlia” ka shėrbyer si frymėzim pėr shumė romane dhe filma.

6. “The brinks job”, 1950
Njė bandė prej 11 personash vendosėn tė grabisnin firmėn legjendare tė sigurimeve private “Brinks”. Ata arritėn tė vidhnin rreth 1.2 milionė dollarė nė kesh dhe 1.5 milionė nė ēeqe. Policia kreu hetime dhe nuk arriti t’i gjente deri sa anėtarėt e bandės rrėfyen vetė krimin pėr shkak tė kontradiktave me njėri tjetrin. Nė vitin 1957 pjesa mė e madhe e bandės gjendeshin pas hekurave tė burgut, por paratė nuk u gjetėn asnjėherė.

7. Ēėshtja “Lana Turner”, 1958
E cilėsuar si “mbretėresha” e Hollivudit pėr dy dekada, Lana Turner u pėrfshi nė njė marrėdhėnie shumė tė zhurmshme me Johnny Stompanatto. Pas njė zėnke nė shtėpi, ajo njoftoi policinė se vajza e saj 14- vjeēare e tronditur e kishte qėlluar atė me thikė. Por pak vetė besuan se s’kishte qenė ajo qė i kishte ngulur thikėn partnerit tė saj tė dhunshėm.

8. Grabitja e trenit, 1963
15 hajdutė, tė cilėt grabitėn mallra me njė vleftė prej 7 milionė dollarėsh nė trenin ndėrmjet Glasgout dhe Londrės, u cilėsuan si heronj nga populli. Ky rast ka mbetur nė mendjen e njerėzve pėr shkak tė aventurave tė mėtejshme tė njėrit prej anėtarėve tė bandės, Ronnie Biggs. Arratisja e tij prej burgu dhe shmangia qė arriti t’i bėnte drejtėsisė pėr shumė vite ishin objekt i vazhdueshėm i gazetave britanike.

9. Richard Speck, 1966
Njė i armatosur hyn nė njė konvikt vajzash nė Ēikago dhe i vret tė gjitha njė e nga njė. Keqbėrėsi, Richard Speck kishte njė tatuazh nė krah, ku shkruhej “I lindur pėr tė ngjallur ferrin”. E gjithė kjo masakėr ndodhi nė Ēikago, natėn e 14 korrikut, 1966. I dėnuar me njėqind vite heqje lirie, Speck vdiq nė vitin 1991. Askush nuk e tėrhoqi trupin e tij, i cili u dogj dhe hiri u shpėrnda nga era.

10. Vrasjet “Tate-Labianca”, 1969
Njė bandė prej katėr vetash vranė nė mėnyrė brutale aktoren Sharon Tate, e martuar me Roman Polanskin, katėr miq tė saj dhe djalin e kopshtarit. Njė ditė mė pas nė tė njėjtėn mėnyrė kjo bandė vrau dhe menaxherin e supermarketėve “Leno LeBianaca” dhe gruan e tij. Autoritet arrestuan pas pesė muajsh Charles Manson dhe tė ashtuquajturėn “Familja”. Bėhej fjalė pėr njė kult tė frikshėm qė kontrollonte mendjen e anėtarėve dhe vriste kėdo qė i dukej si kėrcėnim.

11. Rrėmbimi i Patty Hearst, 1974
Patricia Hearst ishte mbesa e manjatit tė gazetave, Ėilliam Randolph Hearst, frymėzimi pėr filmin therės tė Orson Ėell, “Citizen Kane”. Trashėgimtarja 19-vjeēare u rrėmbye nga njė grup revolucionarėsh, por njė muaj mė vonė ajo u shfaq nė kamera teksa u ndihmonte atyre nė vjedhjen e njė banke. Ajo kreu vetėm 22 muaj burgim me urdhėr tė presidentit tė atėhershėm Jimmy Carter.

12. Djali i Semit, 1977
Vrasėsi “Djali i Semit” sulmoi njė ēift, duke vrarė fillimisht vajzėn, e mė pas duke verbuar partnerin e saj. Policia zbuloi se bėhej fjalė pėr njė 24-vjeēar, i cili kishte vrarė gjashtė persona tė tjerė e plagosur shtatė. Vrasėsi e quante veten “Djali i Semit” nė letrat e tij, tė cilat flisnin pėr “Babain Sam” si njė njeri qė pinte gjak. “Djali i Semit” u shpreh se ekzekutonte urdhrat e djallit, kur ra nė duart e policisė.

13. John Wayane Gacy, 1978
Policia nė dhjetor tė vitit 1978 zbuloi poshtė garazhit tė John Wayane Gacy, i cili vishej si kloun pėr tė zbavitur fėmijėt, 28 kufoma djemsh e vajzash tė reja. Gacy tha se ishin dhe katėr fėmijė tė tjerė, tė cilėt i kishte hedhur nė lumė. Nė fund tė vitit policia e kishte kthyer pėrmbys shtėpinė e tij duke kryer kėrkime. Jurisė nuk iu desh mė shumė se njė orė pėr tė arritur nė njė vendim tė pėrbashkėt, qė ishte ai me vdekje.

14. Ted Bundy, 1978
I pashėm, me kulturė dhe tėrheqės, Ted Bundy i mbyste viktimat e tij, u priste kokėn dhe flinte me kufomat deri sa ato fillonin e mbanin erė. Ai u dėnua nė vitin 1989 me vdekje, nė Florida, pasi kishte rrėfyer se kishte kryer 30 vrasje. Njė teori ishte se ai e kishte kryer vrasjen e parė nė moshėn 14-vjeēare, por Bundy, i cili ishte diplomuar pėr drejtėsi, nuk e pohoi kurrė njė fakt tė tillė.

15. Grabitja mė e madhe e artit, 1990
Nė vitin 1990 dy burra tė veshur si policė hynė nė muzeun e Bostonit, ku vodhėn vepra arti me vleftė 300 milionė dollarė. Ajo konsiderohet si vjedhja mė e madhe e veprave tė artit nė SHBA dhe asnjė prej tyre nuk ėshtė gjetur akoma. Nė 17 vitet qė kanė kaluar qė nga nata e vjedhjes sė madhe mund pikturat zor se janė parė gjėkundi, duke qenė se ato nuk mund tė shiten nė treg tė hapur dhe as nuk mund tė ekspozohen gjėkundi.

16. Jeffery Dahmer, 1991
Mbiemri i tij ėshtė sinonim i “pėrbindėshit”. Kishte mani ishte tė burgoste tė rinj nė shtėpi. Edhe pse shumė prej pengjeve janė pėrpjekur tė largohen, pa rezultat. Ai ruante pjesė tė trupave tė viktimave nė vaskė dhe mė pas i hante ato. Krimet e tij ngjallėn frikė dhe dyshime nė lidhje me kanibalizmin, seksualitetin, klasėn shoqėrore dhe racėn. Ai u dėnua 100 vite burg, por u vra nga shoku i qelisė nė vitin ‘94.

17. Ēėshtja O.J. Simpson, 1994
I dyshuar pėr vrasjen e Nicole Brown dhe Ron Goldman mė 12 qershor, 1994. Nė gjyqin e parė ėshtė shfajėsuar, nė gjyqin e dytė ēėshtja ėshtė pezulluar. Askush nuk ėshtė shpallur fajtorė pėr vrasjen e tmerrshme hollivudiane. Ēėshtja kthehet nė vėmendjen e mediave sa herė O.J.Simpson vendos se ėshtė momenti qė ai tė jetė sėrish nė qendėr tė vėmendjes duke publikuar libra kujtimesh.

18. Kolapsi i bandės “Baring”, 1995
“Baring ishte banka mė e vjetėr e investimeve nė Britani, dhe mes klientėve kishte dhe vetė mbretėreshėn. Ajo punėsoi tė rinj, mes tyre ishte dhe Nick Leeson, i cili investoi nė tregun japonez, duke humbur 1 miliardė dollarė. Sigurisht qė banka falimentoi nė mars tė atij viti dhe u ble nga kompania financiare holandeze “ING” pėr njė pound britanik. Leeson u arratis, por u ekstradua mė vonė nga Singapori ku qėndroi gjashtė vite e gjysėm nė burg pėr mashtrim.

19. Vrasja me bomba nga posta, 1996
Tek Kazynski vrau tre njerėz dhe plagosi 22 me bombat qė dėrgonte me postė. Ai arriti tė fusė njė bombė nė linjėn ajrore amerikane “American Airlines Flight” nė fluturimin nga Ēikago nė Uashington D.C. Bomba shpėrtheu, por nuk shkaktoi dėme tė mėdha sepse nė tė kundėrt avioni “Boeing 747” mund tė ishte pėrballur me njė tragjedi. Historia e krijuesit tė bombave mori fund, kur vėllai i tij e dorėzoi tek autoritetet.

20. Vrasja e Jonbenet Ramsey, 1996
Jonbenet, 6-vjeēarja konkurrente nė konkursin e bukurisė u vra ditėn e Krishtlindjeve dhe deri mė sot asnjė i dyshuar nuk ėshtė arrestuar, me gjithė rrėfimin e mėsuesit John Mark Karr. Pėr vite me radhė, vėzhgues tė segmenteve tė gjera nė publik, kanė pohuar dyshimet se familja e pasur JonBenet kishte lidhje nė njė mėnyrė a tjetėr me vdekjen e vogėlushes, veēanėrisht nėna e saj Patsy. Kėto dyshim s’janė vėrtetuar asnjėherė.

21. Vrasja e Giani Versace-s, 1997
Andreė Cunanan kishte planifikuar tė vriste pesė persona nė tre muaj. Dy tė parėt ishin dy ish-tė dashurit e tij. Mė pas ai vrau stilistin e famshėm Giani Versace nė Majami. Nga ato qė dihen, Cunanan-it i pėlqente tė shpenzonte para qė nuk ishin tė tijat dhe tė drogohej. Pas vrasjeve, 27-vjeēari homoseksual me AIDS vrau veten nė njė barkė tė braktisur dy milje nga vendngjarja e krimit tė fundit.

22. Dashuria e ndaluar e Mary Kay Letourneau, 1998
Ēfarė i ndodh njė gruaje kur gjen dashurinė e jetės dhe zbulon se ėshtė vetėm njė fėmijė? Por kur gruaja ėshtė mėsuesja e tij? Mėsuesja amerikane Mary Kay Letourneau e njohur Vili Fualaau, kur ishte mėsuesja e tij e klasės sė dytė. Sidoqoftė, ajo nuk iu afrua atij deri sa Fualaau arriti nė klasė tė gjashtė. Nėnė e katėr fėmijėve, ajo mbeti shtatzėnė dhe me nxėnėsin e saj minoren e gjithashtu pėrfundoi nė burg pėr pėrdhunim.

23. Masakra e gjimnazin “Columbine”, 1999
Sulmet nė shkolla ishin problem para 20 prillit 1999, por Dylan Klebold dhe Eric Harris duhet tė kryenin sulmin e tyre nė gjimnazin, ku ishin dhe nxėnės. Ata vranė 12 nxėnės dhe plagosėn 24. Mė nė fund vranė veten nė njė dramė qė u transmetua drejtpėrsėdrejti nė televizor. Numri i tė vrarėve nuk ishte 250, aq sa ata kishin shpresuar, por ishte i mjaftueshėm pėr ta bėrė kėtė njė prej incidenteve mė tė tmerrshėm nė histori.

24. Saga e trishtuar e Andrea Yates, 2001
Andrea Yates ėshtė akuzuar se ka mbytur katėr djemtė dhe vajzėn foshnjė nė vaskėn e shtėpisė, nė shenjė hakmarrje pėr zbrazėtinė e jetės sė saj me babanė e tyre, Randy. Yates i ka pranuar vrasjet dhe pėr tė janė zhvilluar dy gjyqe. I pari e ka hodhi poshtė gjendjen e ērregullt mendore si justifikim dhe e dėnoi me burg tė pėrjetshėm. Por nė gjyqin e dytė ajo nuk u shpall fajtore pėr shkak tė gjendjes sė saj mendore. Tani ajo ndodhet nė psikiatri.

25.Grabitja e “The scream”, 2006
Piktura “The scream” e Eduard Munch ėshtė grabitur nga muzeu qė mban emrin e tij nė Oslo, Norvegji mė 22 gusht tė vitit 2004. Burra tė armatosur hynė nė muze dhe grabitėn “Madonėn”. Nė pak kohė, tė dy hajdutėt u arrestuan dhe u burgosėn. Njė teori ėshtė se vjedhja ishte planifikuar pėr tė shmangur vėmendjen e policisė nga hetimi i njė grabitjeje banke, nė tė cilėn mbeti i vdekur roja i bankės. Sidoqoftė, pikturat u kthyen nė vendin e tyre.


----------------------------------------
"Prano vdekjen nga armiku, prano plumbin nga ēeliku, prano t'varin ne litar, por kurrė mos prano tė jesh tradhėtar"

Postim nga: Studenti20 01.11.2009, 18:33
A e dini se:


Viti 2006 shėnon shtim tė kriminalitetit, ndėrkohė qė shtetet e jugut janė mė tė dhunshmet. Rekord krimesh dhe dhune nė Amerikėn e administratės Bush dhe tė tolerancės zero: gjatė vitit 2006, kriminaliteti e ka dominuar mė tej jetėn e pėrditshme tė qytetarėve tė Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės, duke konfirmuar atė prirje qė vėrehej edhe njė vit mė parė. Kėtė tendencė e zbulon raporti i radhės i FBI-sė, sipas tė cilit krimet e dhunshme janė rritur me 1,9% nė vend, duke kaluar edhe parashikimet mė tė kėqija tė ekspertėve.


Gjatė vitit 2006 janė numėruar mė shumė se 1,4 milionė episode vrasjesh, vjedhjesh, agresionesh e rrėmbime me dhunė tė shkaktuara nė Shtetet e Bashkuara tė Amerikės, mesatarisht njė rast i tillė nė ēdo 22 sekonda, ose 473,5 raste pėr ēdo 100 mijė banorė. Gjatė vitit 2005, shtimi i kriminalitetit kishte shėnuar shifrėn 1,8%, qė do tė thotė rreth 15 mijė episode mė shumė se gjatė vitit paraardhės, kur denoncimet qenė gjithsej rreth 1 milion e 360 mijė. Klasifikimi dominohet nga agresionet, tė cilėt mbulojnė 60,7% tė rasteve, tė ndjekura nga vjedhjet me 31,6% dhe nga vjedhjet me dhunė 6,5%. Klasifikimin e mbyllin vrasjet, tė cilat nė vitin 2006 pėrbėnin 1,2% tė rasteve tė denoncuara.

"Nė nivel kombėtar kanė qenė 1,417,745 krimet e dhunshme tė regjistruara nga policia pėrgjatė vitit 2006", shpjegon Federal Bureau of Investigation nė versionin pėrfundimtar tė raportit vjetor mbi "Krimet nė Shtetet e Bashkuara tė Amerikės". Numri total i viktimave ka qenė i barabartė me popullsinė e Estonisė ose tė Gabonit. Ēėshtjet e zgjidhura dhe tė arkivuara nga ana e forcave tė rendit pėrbėjnė mė pak se gjysmėn e shifrės sė pėrgjithshme, ose vetėm 44,3% tė totalit.

Shtimi mė i dukshėm vėrehet nė rastin e vjedhjeve dhe tė rrėmbimeve, tė rritura gjatė vitit 2006 me shifrėn 7,2%, duke shkaktuar nė total rreth 450 mijė viktima. 44,5% e kėtyre episodeve janė zhvilluar nėpėr rrugė ose nėpėr autostrada, ndėrsa dėmi monetar i shkaktuar nga kėto krime llogaritet tė jetė nė tėrėsi 567 milionė dollarė. Mesatarisht ēdo "goditje" u ka sjellė autorėve njė fitim prej 1,268 dollarėsh. Bankat janė shėnjestra mė e shijshme e kėtyre keqbėrėsve, me njė mesatare prej 4,330 dollarėsh tė fituara pas ēdo vjedhjeje tė suksesshme.

Rastet e vrasjeve tė regjistruara janė gjithsej 17,034 , 1,8% mė shumė se gjatė njė viti mė parė dhe pėrbėjnė 1,2% tė totalit tė krimeve tė dhunshme tė kryera nė Shtetet e Bashkuara tė Amerikės. 90,6% tė rasteve janė regjistruar nė zonat metropolitane, ndėrsa mesatarja nė nivel kombėtar ėshtė 5,7, ēdo 100 mijė banorė. Vjedhjet me rrethana tė rėnduara janė zvogėluar me 2%, duke qenė se u regjistruan 92,455 tė tilla gjatė gjithė vitit. Ndėrkaq, agresionet janė ulur me 0,2% nė 860,853 raste; nė kėtė zė tė fundit, nė 21,9% tė rasteve ėshtė pėrdorur arma e zjarrit, 2,8% mė shumė se gjatė vitit 2005.

Ėshtė pikėrisht shtimi i pėrdorimit tė armėve tė zjarrit, e vėrejtur thuajse nė tė gjitha rastet e krimeve tė dhunshme, ajo qė shqetėson nė mėnyrė tė veēantė autoritetet dhe qytetarėt amerikanė nė pėrgjithėsi. Debati i nxehtė mbi shitjen e lirė tė armėve tė zjarrit, i cili nuk ka reshtur pėr asnjė ēast gjatė viteve tė fundit, duket se do tė kthehet edhe njė herė mė i nxehtė jetės publike amerikane. Gjatė vitit 2006 njerėzit e armatosur kanė qenė autorė tė 67,9% tė vrasjeve, 42,2% tė vjedhjeve dhe 21,9% tė agresioneve.

Mjaft i ulėt ėshtė numri i rasteve tė arkivuara nga policia, kur vjen fjala te dhunimi i pronės: janė zbardhur mesatarisht vetėm 17,4% e rasteve tė denoncuara. Numri total i tė arrestuarve ka qenė 14,380,370, mes tė cilėve 611,523 janė ndaluar pėr krime tė dhunshme. Vėrehet rritje e ndalimit tė personave me moshė nėn 18 vjeē. Kėta tė fundit janė 3,4% mė tė pranishėm nė rastet e vrasjeve dhe 18,9% nė rastet e tjera.

Janė banorėt e metropoleve tė mėdha mė tė priturit pėr t‘u kthyer nė kriminelė tė dhunshėm, me mundėsi dy herė e gjysmė mė tė mėdha nga banorėt e qendrave mė tė vogla. Sipas FBI-sė, nė zonat metropolitane rastet kanė qenė 514 ēdo 100 mijė banorė, kundrejt 199 banorėve tė zonave rurale.

Ėshtė Jugu i Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės ajo qė ėshtė vlerėsuar me titullin e trishtė tė "zonės mė tė dhunshme", me 547,5 raste pėr ēdo 100 mijė banorė, kundrejt 473,5 tė Lindjes, 419,1 tė pėrėndimit dhe 391,9 tė Verilindjes. Nė ndarjen pėr shtete, Distrikti i Kolumbisė, pra kryeqyteti, ėshtė zona ku kėto lloj krimesh janė kryer mė shpesh, me 1,508,4 raste pėr ēdo 100 mijė banorė, e ndjekur nga Karolina e Jugut me 765,5 raste, Nevada 741, Florida 712 dhe Luiziana me 698 raste. Nė fund tė klasifikimit gjenden Juta, Havai dhe Nebraska, me diēka mė pak se 200 raste pėr 100 mijė banorė secila, ndėrkohė qė nė vendet e fundit gjenden Dakota e Jugut dhe e Veriut, pėrkatėsisht me 128 dhe 170 raste ēdo 100 mijė banorė. Nė kuadrin e kėtyre shifrave tė zymta bie nė sy njė shembull pozitiv: ai i Adamstaunit, qytezė me 1,300 banorė nė Pensilvani, ku gjatė vitit 2006 nuk ėshtė denoncuar asnjė krim.


----------------------------------------
"Prano vdekjen nga armiku, prano plumbin nga ēeliku, prano t'varin ne litar, por kurrė mos prano tė jesh tradhėtar"

Postim nga: Hornets 01.11.2009, 19:31
... Pejgamberėt e zgjedhur (Ulul-Azmi) janė:Muhammedi, Nuhi, Ibrahimi, Musai, Isai dhe Muhammedi, paqja dhe mėshira e Zotit qoftė mbi to;

- Pesė nga suret kuranore fillojnė me “Falėnderim”, e ato janė: Sureja Fatiha, Kehf, Fatir, Seb’e dhe En’am;

- Ajeti mė i madhėrishėm i Kur’anit ėshtė Ajetul Kursija;
- Xhamia e parė e ndėrtuar mbi sipėrfaqe tė tokės ėshtė xhamia Mesxhidul Haremi;

- Sureja, ajetet e tė cilės tė gjithė mbarojnė mė “S” quhet En-Nas;
- Muslimanėt Spanjėn e kanė sunduar pėrafėrsisht 800 vite;
- Isai ka lindur pa baba dhe se akoma nuk ka vdekur;

- E vetmja femėr e pėrmendur me emrin e saj nė Kur’anin Fisnik ėshtė Merjem bint Imran;

- Anija mė e njohur, ėshtė ajo e Nuhit a.s. Populli i Nuhit a.s. u pėrmbys;
- Melaqet nuk futen nė atė shtėpi nė tė cilėn ka qen dhe fotografi;

- Kush i mėson dhjet ajetet e para tė sures El-Kehf, do tė jetė i shpėtuar nga fitneja e Dexhallit;

- Allahu i Madhėrishėm njeriun e ka krijuar nga dheu dhe balta, melaqet nga drita, ndėrsa xhinėt dhe djajtė nga zjarri;

- I Dėrguari i Allahut ka thėnė: “Katėr gra janė mė tė zgjedhurat nė botė: Merjemja (nėna e Isait a.s. , Asija (gruaja e Faraonit), Hatixhja (gruaja e Muhammedit a.s. dhe Fatimja (E bija e Muhammedit a.s.;

- Fjalė mė tė kėndshme te Allahu janė: “Subhanall-llahi adhim ve bi hamdihi”.

----------------------------------------
Just mine <3 Honey <3<3<3


Please dont leave me <3

Postim nga: Anubisi-E 22.12.2009, 14:08
QUOTE (Hornets @ 01.11.2009, 20:31)
- Sureja, ajetet e tė cilės tė gjithė mbarojnė mė “S” quhet En-Nas;

- I Dėrguari i Allahut ka thėnė: “Katėr gra janė mė tė zgjedhurat nė botė: Merjemja (nėna e Isait a.s. , Asija (gruaja e Faraonit), Hatixhja (gruaja e Muhammedit a.s. dhe Fatimja (E bija e Muhammedit a.s.;

-Interesant kjo.


- A ben ta dij se gruaja e kujt faroni ka qene Asija??

----------------------------------------
Beati pacifici!

Postim nga: Cusack 29.12.2009, 11:49
Kanadaja eshte komb prej 31 milione banoresh, dhe 90% e tyre jetojne ne afersi prej 100 kilometrash nga kufiri me SHBA.

Ne Amerike ka me pake se 100 veterane te gjalle te Luftes se Pare Boterore.

Gazeta Lowell Sun e cila botohet ne vendlindjen e John Kerryt, mbeshteste kandidatin George W. Bush per president ne vitin 2004. Gazeta Lone Star Iconoclast, e cila botohet ne vendlindjen e Bushit, mbeshteste kandidatin John Kerry per president ne vitin 2004..

Mel Gibson personalisht ka fituar pothuajse 400 milione dollare nga filmi i tij “Pasioni i Krishtit”.

Oprah Winfrey dhe Elvis Presley jane kusherinj te larget.

55% e Amerikaneve thone qe do vazhdonin te punonin edhe sikur te fitonin 10 milione dollare ne lotari.

George Washington harxhonte 7% te rroges se tij vjetore per alkohol.

Gati 1/3 e mesimdhenesve neper Shkolla Publike ne New York I dergojne femijet e tyre neper shkolla private.

Jeta mesatare ne Rusi ka rene gjate 40 vitevfe te fundit. Nje mashkull rus qe mund te linde sot, pritet te jetoje mesatarisht 58 vite.----------------------------------------
Mos ia fal cdokujt kenaqesine te mendoje qe eshte dikush ne jeten tende. Aq me pak dikujt qe s'e ka problem nese je ti ose dikush tjeter!
Miss.Blue

Postim nga: kritiku_1 29.12.2009, 12:00
a e dini se ne turqi ka 2 milion persona me emrin Memet ( nje Memetoni sa nje Maqedoni )...

----------------------------------------
Kur asgje nuk eshte e sigurt, gjithcka eshte e mundur...

Postim nga: Cusack 31.12.2009, 13:21
Gjitaret jane te vetmet gjallesa me lapa rreth veshit.
Elefantet Afrikane kane vetem 4 dhembe me te cilet pertypin ushqimin.
Ka afer nje miliarde bageti ne gjithe boten, nga te cilat 200 milione jane vetem ne Indi.
Miza e shtepise jeton vetem 14 dite.
Raca me e vjeter e qenit eshte Saluki.
Struci mund te vrapoje ne shpejtesi prej 70 km/h.
Nese e bezdisni deven, ajo mund t’ju peshtyje.
75% e shpezeve te egra ngordhin perpara se te kene moshe prej 6 muajsh.
Derri eshte vleresuar si kafsha e katert me intelegjente, por ne Bibel derri eshte permendur vetem 2 here.
Delet jane permendur 45 here ndersa dhite 88 here ne Bibel. Qente jane permendur 14 here, luanet 89 here, ndersa macet shtepiake s’jane permendur fare.
Dinosauret nuk kane qene barngrenes. Nuk ka patur bar ne ate kohe.
Kojoti eshte anetar i familjes se qenve, dhe emir i tij shkencor, "canis latrans" do te thote qen qe leh.
Zhirafa mund te pastroje veshet e saj me gjuhen e gjate prej 50 cm.
Eshte e pamundur t’ia kalosh me not nje peshkaqeni – peshkaqenet arrijne shpejtesi prej 70 km/h. Njerezit mund te vrapojne deri ne 35 km/h.
Zemra e nje balene te kalter ka madhesine e nje veture te vogel, ndersa gjuha e baleens se kalter eshte e gjate san je elefant. Pesha e kesaj balene eshte sa 40 rinoqere.
Peshkaqenet nuk semuren asnjehere.
Jane 701 lloje te races se paster te qenve.
Ne SHBA ka afer 54 milione qen, ndersa Parisi thuhet te kete me shume qen se njerez.


----------------------------------------
Mos ia fal cdokujt kenaqesine te mendoje qe eshte dikush ne jeten tende. Aq me pak dikujt qe s'e ka problem nese je ti ose dikush tjeter!
Miss.Blue

Postim nga: Cusack 01.01.2010, 13:19
Fobite

Prej cfare keni frike?


Nga cfare kane frike me shume njerezit?

Ne krye te listest qendron vdekja, e njohur si nekrofobia. E dyta, me sa duket eshte frika nga deshtimi, qe njihet si kakorhafiofobia. Kuptohet qe ka rrefime se si jane zhvilluar fobite, p.sh. frika nga numri 13. Frika nga E PREMTJA 13 quhet paraskavedekatriafobia.

E premtja, me fat ose jo
Ne kohet pagane e premtja ishte dita me me fat e javes sepse drejtohej nga planeti Venus (Venera - Aferdita), simboli i dashurise dhe mireqenies. Per te krishteret, e premtja s’ka qene dite e mire. Adami dhe Eva besohet ta kene ngrene “frutin e ndaluar” tepremten dhe vdiqen nje dite te premte. Jezui u kryqezua te premten.

Numri 13
Besohet qe frika nga numri 13 i ka rrenjet tek njerezit primitive te cilet s’ishin ne gjendje te numeronin pas dymbedhjetes. Ne gjuhet e tyre, numrat mbi dymbedhjete nuk kane emer individual dhe te pavarur por jane kombinim i dymbedhjete numrave te pare. Me numrin 12 qe ishte ne fund te vijes, trembedhjeta ishte “hyrje ne territory te panjohur”.
Ne mitologjine Nordike, numri 13 solli vdekjen e Baldurit, me te dashurit te perendive. Kur dymbedhjete perendite u grumbulluan ne nje banket ne Valhalla, Loki hyri pa ftuar ne feste, duke e ngritur numrin ne 13, gje qe (besohet se) solli vdekjen e Baldurit. Edhe ne letrat TAROT, numri 13 njihet si “Vdekje”.


Numri i fatit - 13
Por 13 nuk eshte gjithnje numer pa fat. Majet adhuronin 13 perendite e Botes se Siperme. Acteket kishin 13 shkalle per t’u ngjitur tek vendet e tyre te shenjta. Budistet u bejne homazhe 13 Budave. Ne religjionin hebre, Zoti zbuloi Veten nga 13 atributet e meshires dhe zemergjeresise. (Exodus 34: 6-7). Libri i Hebrejve orthodhokse mban Trembedhjete Parimet e Besimit. Hebrenjte e ri festojn Bar Mitzvah ne moshen 13.
Numri 13 ne Greqishte eshte triskaideka dhe frika nga numri 13 njihet si triskaidekafobia.----------------------------------------
Mos ia fal cdokujt kenaqesine te mendoje qe eshte dikush ne jeten tende. Aq me pak dikujt qe s'e ka problem nese je ti ose dikush tjeter!
Miss.Blue

Postim nga: Cusack 01.01.2010, 13:24
Me poshte do gjeni nje liste te gjate te fobive nga gjera e situata te ndryshme. Jane te dhena ne anglisht sepse s’kisha kohe t’i perktheja, por megjithate jane fjale qe njihen, dhe gjinden kollaj ne fjalor.
FRIKA FOBIA
accidents - dystychiphobia
ageing- gerascophobia
air sickness - aeronausiphobia
air (fresh), draughts, wind - anemophobia
alcohol and drinking alcohol - dipsophobia or methyphobia
alone (being) or oneself or loneliness - autophobia
amphibians, such a frogs, toads, newts, salamanders, etc - batrachophobia
Amnesia - amnesiophobia
Animals - zoophobia
animals (wild) - agrizoophobia
angry (becoming) - angrophobia
animal skin, fur - doraphobia
Ants - myrmecophobia
asymmetrical things - asymmetriphobia
Ataxia - ataxiophobia
atomic energy - nucleomitophobia
atomic explosions - atomosophobia
attack - scelerophobia
auroral lights - auroraphobia
Automobiles - motorphobia
bad men, burglars - scelerophibia
Bacteria - bacillophobia
bald (becoming) - phalacrophobia
Baldness - peladophobia
bathing - bathophobia or ablutophobia
Beards - pogonophobia
beaten (being) - rhabdophobia (see also magic)
bed (going to) - clinophobia
Bees - apiphobia
Beggars - hobophobia
bearing a deformed child or deformed people - teratophobia
being evaluated negatively in social situations - social phobia
Bicycles - cyclophobia
Birds - ornithophobia
black (colour) - melanophobia
blindness in visual field - scotomaphobia
Blood - hemaphobia
Blushing - erythrophobia (see also red)
body odour - bromhidrosiphobia
bogies or the bogeyman - bogyphobia
Bolsheviks - Bolshephobia
books - bibliophobia
bound (being) or tied up - merinthophobia
bowel movements (painful) - defecaloesiophobia
brain disease - meningitophobia
bridges (crossing) - gephyrophobia
buildings (high) - batophobia
Bullets - ballistophobia (see also missiles)
Bulls - taurophobia
buried alive (being) - taphephobia


----------------------------------------
Mos ia fal cdokujt kenaqesine te mendoje qe eshte dikush ne jeten tende. Aq me pak dikujt qe s'e ka problem nese je ti ose dikush tjeter!
Miss.Blue

Postim nga: Cusack 01.01.2010, 13:27
Cancer - carcinomophobia
Cats - ailurophobia
Celts, Celtic - Celtophobia
Cemeteries - coimetrophobia
certain places - topophobia (see also performing)
challenges to official doctrine or of radical deviation - heresyphobia or hereiophobia
Changes - metathesiophobia
changes (making) - tropophobia
chemicals or working with chemicals - chemophobia
Chickens - alektorophobia
childbirth or pregnancy - tocophobia
China, Chinese - Sinophobia
Chins - geniophobia
choking or of being smothered - pnigophobia
cholera - cholerophobia
clocks - chronomentrophobia
Clothes - vestiophobia
Clouds - nephophobia
Clowns - coulrophobia
Church - ecclesiophobia
Cockroaches - katsaridaphobia
Coitus - coitophobia
Cold - cheimaphobia
Colours - chromophobia
Comets - cometophobia
complex scientific or (Greek) terms - Hellenologophobia
Computers - computerphobia
Constipation - coprostasophobia
contagious (being) - tapinophobia
Cooking - mageirocophobia
Cosmic - kosmikophobia
crossing streets - agiophobia
crowded rooms - koinoniphobia
Crowds - demophobia
crucifixes or crosses - staurophobia
crystals or glass - crystallophobia
dampness, liquids or moisture - hygrophobia
Dancing - chorophobia
Darkness - nyctophobia
Dawn - eosophobia
Daylight - phengophobia
death, corpses - necrophobia or thanatophobia
decaying matter - septophobia
decisions (making) - decidophobia
defecation (painful) - defecalgesiophobia
Deformity - dysmorphophobia
demons, goblins - bogyphobia
Dentists - dentophobia
dependence on others - soteriophobia
Depth - bathophobia (see also bathing)
devils, evil spirits - demonophobia
Diabetes - diabetophobia
dining, dinner conversation - deipnophobia
dirt, germs - mysophobia
dirt (on oneself) - automysophobia
Disease - bisiogibua
disease (hereditary) - patriophobia
disease, illness - pathophobia
disease (particular) - monopathophobia or nosophobia
disease (rectal or rectum) - proctophobia or rectophobia
disease (skin) - dermatosiophobia
dizziness or whirlpools - dinophobia
doctors - iatrophobia
Dogs - cynophobia
dolls and children - pedophobia
double vision - diplopiaphobia
draughts, fresh air, air swallowing - aerophobia (see also flying)
draughts, winds - anemophobia
dreams - oneirophobia
dreams (wet) - oneirogmophobia
drink (usually alcohol) - potophobia
Drugs - pharmacophobia
drugs (new) - neopharmaphobia
Dryness - xerophobia
Dust - amathophobia
Dutch - dutchphobia
duty or responsibility (neglect of) - Paralipophobia


----------------------------------------
Mos ia fal cdokujt kenaqesine te mendoje qe eshte dikush ne jeten tende. Aq me pak dikujt qe s'e ka problem nese je ti ose dikush tjeter!
Miss.Blue

Postim nga: Cusack 01.01.2010, 13:30
eight (number 8) - octophobia
electricity - electrophobia
emetics, vomiting - emetophobia
empty rooms/spaces or voids - kenophobia
enclosed spaces - clithrophobia
England, English - Anglophobia
Everything - panophobia
evil spirits, devils - demonophobia
Excrement - coprophobia
Eyes - ommatophobia
eyes (opening one's) - optophobia
erection (losing one) - medomalacuphobia
fabrics (particular) - textophobia
failure or defeat - kakorrhaphiophobia
falling man-made satellites - keraunothnetophobia
fat (becoming) - obesophobia
Fatigue - kopophobia
fear - phobophobia
feathers (tickled by) - pteronophobia
fecal matter - scatophobia
feces - coprophobia
Fever - pyrexiphobia
figure 8 - octophobia
filth - rhypophobia
Fire - pyrophobia
Firearms - hoplophobia
fish - chthyphobia
flashes of light - selaphobia
Flavors - geumophobia
Flies - pteronarcophobia
Floods - antlophobia
flowers - anthophobia or anthrophobia
Flutes - aulophobia
Flying - aerophobia (see also air (fresh), draughts)
fog - homichlophobia
food or eating - cibophobia
foreigners or strangers - xenophobia
forests, dark wooded areas - hylophobia or nyctohylophobia
forgotten (being), forgetting - athazagoraphobia (see also ignored)
France, French - Francophobia
Freedom - eleutherophobia
fresh air, draughts - aerophobia (see also flying)
Friday the 13th - paraskavedekatriaphobia
frost, ice, extreme cold - cryophobia
fur, animal skin - doraphobia


----------------------------------------
Mos ia fal cdokujt kenaqesine te mendoje qe eshte dikush ne jeten tende. Aq me pak dikujt qe s'e ka problem nese je ti ose dikush tjeter!
Miss.Blue

Postim nga: Cusack 01.01.2010, 13:31
Gaiety – cherohobia
Garlic - alliumphobia
genitals (female) - eurotophobia
germs - spermatophobia or spermophobia
Germany, Germans - Germanophobia
Ghosts - phasmophobia
girls (young) or virgins - parthenophobia
Glass - hyelophobia or hyalophobia
goblins, demons - bogyphobia
God or religion - theophobia
Gold - aurophobia
good news (hearing) - euphobia
Gravity - barophobia
Greek (or complex scientific) terms - Hellenologophobia
Hair - chaetophobia
hair disease - trichinophobia
halloween - samhainophobia
heart attack - angionophobia
heart disease - cardiophobia
Heat - thermophobia
Heaven - uranophobia
Heights - acrophobia
Hell - hadephobia
high buildings - batophobia
high places (looking up at) - anablephobia
high places (open) - aeroacrophobia
home, house or being in a house - domatophobia
home (returning to) - nostophobia
homosexuality, of becoming homosexual, sameness or of monotony - homophobia
Horses - hippophobia
Hospitals - nosocomephobia
hurricanes & tornadoes - lilapsophobia
Hypnotized - Hypnophobia


----------------------------------------
Mos ia fal cdokujt kenaqesine te mendoje qe eshte dikush ne jeten tende. Aq me pak dikujt qe s'e ka problem nese je ti ose dikush tjeter!
Miss.Blue

Postim nga: Cusack 01.01.2010, 13:36
ice, frost - cryophobia
Ideas - ideophobia
ignored (being) - athazagoraphobia
illness, disease - pathophobia
immobility (of a joint) - ankylophobia
Imperfection - atelophobia
infection - molysomophobia
Infinity - apeirophobia
Injections - trypanophobia
injury (physical) - traumatophobia (see also war)
insanity - lyssophobia (see also madness)
Insects - entomophobia
insect stings - cnidophobia
itching or of the insects that cause itching - acarophobia
Japan, Japanese - Japanophobia
Jealousy - zelophobia
Jews, Judaism - Judaeophobia
jumping (from both high and low places) - jcatapedaphobia
Justice - dikephobia


----------------------------------------
Mos ia fal cdokujt kenaqesine te mendoje qe eshte dikush ne jeten tende. Aq me pak dikujt qe s'e ka problem nese je ti ose dikush tjeter!
Miss.Blue

Postim nga: Cusack 01.01.2010, 13:38
Kissing - philemaphobia
Knees - genuphobia
kidney desease - albuminurophobia
Knowledge - epistemophobia
Lakes - limnophobia
large objects - megalophobia
Laughter - gelophobia
Lawsuits - liticaphobia
Learning - sophophobia
lefthanded, things to the left - sinistrophobia
left hand side of the body (objects on) - levophobia
Leprosy - leprophobia
Lice - pediculophobia
Light - photophobia
light (flashes of) - selaphobia
Lightning - astraphobia
lights (glaring) - photaugiophobia
lights (northern) - auroraphobia
locked in (being), confined spaces - claustrophobia
long waits - macrophobia
looked at (being) - scopophobia
love (falling or being in) - philophobia
love play - malaxophobia (sarmassophobia)
lying, myths and stories - mythophobia


----------------------------------------
Mos ia fal cdokujt kenaqesine te mendoje qe eshte dikush ne jeten tende. Aq me pak dikujt qe s'e ka problem nese je ti ose dikush tjeter!
Miss.Blue

Postim nga: Cusack 01.01.2010, 13:42
machinery - mechanophobia
Madness - maniaphobia (see also insanity)
magic - rhabdophobia (see also beaten, being)
making changes or moving - trophophobia
many things - polyphobia
Marriage - gamophobia
Materialism - hylephobia (see also woods)
Meat - carnophobia
medicine (taking) - pharmacophobia
memories - mnemophobia
Men - androphobia
meningitis - meningitophobia
Menstruation - menophobia
mercuruial medicines - hydrargyophobia
Metal - metallophobia
Meteors - meteorophobia
Mice - musophobia
Microbes - microbiophobia
Mind - psychophobia
Mirrors - catoptrophobia
Missiles - ballistrophobia (see also bullets)
mites, ticks - acarophobia
mole rat (great) - zemmiphobia
money (touching) - chrematophobia
monsters (or giving birth to monster) - teratophobia
Moon - selenophobia
mother-in-law - pentheraphobia
moths - mottephobia
motion or movement - kinesophobia
motor vehicles - motophobia
mushroom (aversion to) - mycophobia
music - musicophobia
myths, stories and lying - mythophobia
name (a particular name or word) - onomatophobia
Narrowness - anginaphobia
Needles - enetophobia
needles, pins - belonephobia
Negroes - negrophobia
new things or ideas - cenophobia or centophobia
Night - noctiphobia
Noise - acoustiphobia
nosebleeds - epistaxiophobia
novelty, newness - cainophobia
nuclear weapons - nucleomituphobia
Nudity - gymnophobia
Numbers - arithmophobia
number 13 - triskaidekaphobia

----------------------------------------
Mos ia fal cdokujt kenaqesine te mendoje qe eshte dikush ne jeten tende. Aq me pak dikujt qe s'e ka problem nese je ti ose dikush tjeter!
Miss.Blue

Postim nga: Cusack 01.01.2010, 13:43
objects (large) - megalophobia
objects (pointed) - aichmophobia
objects (sacred) - hierophobia
objects (small) - tapinophobia
objects (at the right side of the body) - dextrophobia
odour (one that has vile) - autodysomophobia
old (growing) - gerascophobia
old (people) - gerontophobia
open spaces, crowded public places
like markets, leaving a safe place - agoraphobia
opinions (others') - allodoxaphobia
opposite sex - sexophobia
Otters - lutraphobia
outer space - spacephobia
Overworking - ponophobia
pain - algophobia
Paper - papyrophobia
Parasites - parasitophobia
parents-in-law - soceraphobia
peanut butter sticking to the roof of the mouth - arachibutyrophobia
Pellagra - pellagrophobia
penis (contour of, visible through clothes) - medectophobia
penis (seeing, thinking about or having an erect) - ithyphallophobia
people - anthropophobia (see also society)
performing (stagefright) - topophobia (see also places (certain))
persons with amputations - apotemnophobia
philosophy, philosophers - philosophobia
Phobias - phobophobia
physical injury - traumatophobia (see also war)
Pigeons - peristerophobia
pins, needles - belonephobia
places (certain) - topophobia (see also performing)
places (steep) - cremnophobia
plants - botanophobia
Pleasure - hedonophobia
Poetry - metrophobia
pointed objects - aichmophobia
poison or of being accidently poisoned - toxiphobia
Poisons - iophobia (see also rust)
poliomyelitis (contracting) - poliosophobia
politicians or abnormal dislike - politicophobia
Pope - papaphobia
Poverty - peniaphobia
precipices - cremnophobia
progress - prosophobia
property - orthophobia
Prostitutes - cyprianophobia
pseudo-rabies - kynophobia (see also rabies)
public speaking - glossophobia
Punishment - poinephobia
purple - porphyrophobia


----------------------------------------
Mos ia fal cdokujt kenaqesine te mendoje qe eshte dikush ne jeten tende. Aq me pak dikujt qe s'e ka problem nese je ti ose dikush tjeter!
Miss.Blue

Postim nga: Cusack 01.01.2010, 13:44
Rabies - hydrophobia (see also pseudo-rabies)
radiation, X-rays - radiophobia
railways - siderodromophobia
rain - ombrophobia
Rape - virginitiphobia
red - erythrophobia (see also blushing)
Relatives - syngenesophobia
religious ceremonies - teletophobia
reptiles or creepy, crawly things - herpetophobia
Responsibility - hypengyophobia
Ridicule - katagelophobia
riding in vehicles - amaxophobia
right-hand side of the body (objects on) - dextrophobia
rivers or running water - potamophobia
robbers - harpaxophobia
rooms (empty) - kenophobia
rooms (crowded) - koinoniphobia
ruin or ruins - atephobia
Russia, Russian - Russophobia
rust - iophobia (see also poisons)
sacred objects or priests - hierophobia
saints - hagiophobia
Satan - Satanophobia
666 - hexakosioihexekontahexaphobia
scabies - scabiophobia
school (of going to) - didaskaleinophobia
scientific terms (complex) or Greek terms - Hellenologophobia
scratched (being) - amychophobia
Sea - thalassophobia
Semen - spermatophobia
Sermons - homilophobia
sex (opposite) - sexophobia
sexual abuse - agraphobia
sexual feelings - erotophobia
sexual intercourse - coitophobia
sexual perversion - paraphobia
Shadows - sciophobia
Shellfish - ostraconophobia
Shock - hormephobia
Sin - hamartophobia
single (staying) - anuptaphobia
sitting down - thaasophobia
sitting still - cathisophobia
skin lesions - dermatophobia
skin disease - dermatosiophobia
Slavs, Slavic - Slavophobia
Sleep - somniphobia
Slime - blennophobia
small objects - tapinophobia
Smells - olfactophobia
Snakes - ophidiophobia
snow - chionophobia
society or people in general - anthropophobia
Solitude - autophobia
sourness - acerophobia
space (outer) - spacephobia
spaces (enclosed) - clithrophobia
spaces (open) - agoraphobia
Speaking - laliohobia or lalophobia
speaking aloud - phonophobia
speaking in public - glossophobia
Specters - spectrophobia
speed - tachophobia
Spiders - arachnophobia
stage fright - topophobia (see also places (certain))
stairs, climbing or of falling down stairs - climacophobia
Standing - stasiphobia
standing and walking - stasibasiphobia
Stars - siderophobia
staying single - anuptaphobia
stealing - cleptophobia
Stepfather - vitricophobia
stepmother - novercaphobia
Stooping - kyphophobia
stories, myths and lying - mythophobia
streets (crossing) - agiophobia
strings - cnidophobia
Stuttering - psellismophobia
sunlight - heliophobia
Surgery - tomophobia
swallowing or of eating or of being eaten - phagophobia
Symbols - symbolophobia
Symmetry - symmetrophobia
Syphilis - syphiliphobia


----------------------------------------
Mos ia fal cdokujt kenaqesine te mendoje qe eshte dikush ne jeten tende. Aq me pak dikujt qe s'e ka problem nese je ti ose dikush tjeter!
Miss.Blue

Postim nga: Cusack 01.01.2010, 13:45
Talking - laliophobia
Tapeworms - taeniophobia
taste - geumaphobia or geumophobia
Technology - technophobia
teeth and dental surgery - odontophobia
Teleology - teleophobia
Telephones - telephonophobia
termites, insects that eat wood - isopterophobia
tests (taking) - testophobia
tetanus (lockjaw) - tetanophobia
Theatres - theatrophobia
Theology - theologicophobia
Thieves - kleptophobia
Thinking - phronemophobia
thirteen (number 13) - triskadekaphobia
thunder and lightning - keraunophobia
ticks, mites - acarophobia
time - chronophobia
toads, frogs - batrachophobia
Tombstones - placophobia
touching, being touched - aphephobia
touching money - chrematophobia
trains, railroads or train travel - siderodromophobia
Travel - hodophobia
Trembling - tremophobia
Trees - dendrophobia
Trichinosis - trichinohobia
tuberculosis - phthisiophobia
Tyrants - tyrannophobia
ugliness - cacophobia
undressing (in front of someone) - dishabillophobia
Untidiness - ataxiophobia
urine or urinating - urophobia
vaccination, vaccines - vaccinophobia
Vegetables - lachanophobia
vehicles, riding in - amaxophobia
venereal disease - cypridophobia
ventriloquist's dummies, animatronic creatures, wax statues:
anything that falsely represents a sentient being - automatonophobia
vertigo or feeling dizzy when looking down - illyngophobia
virginity, losing one's - primeisodophobia
vision (double) - diplophobia
vomiting, emetics - emetophobia
waiting long - macrophobia
walking - basiphobia
walking and standing - stasibasiphobia
Walloons - walloonphobia
war - traumatophobia (see also injury (physical)) ablutophobia
washing oneself - ablutophobia
Wasps - spheksophobia
wasting sickness - tabophobia
Water - hydrophobia
waves (sea), of wavelike motion - cymophobia
weakness or fainting - asthenophobia
weight (gaining) - obesophobia or pocrescophobia
wealth - plutophobia
white (colour) - leukophobia
wind, drafts - anemophobia
Wine - oenophobia
witches and witchcraft - wiccaphobia
women - gynaephobia
women (beautiful) - venustaphobia
Woods - hylephobia (see also materialism)
wooden objects - xylophobia
work or functioning/surgeon's fear of operating - ponophobia or ergasiophobia
Worms - scoleciphobia
worms (being infested with) - helminthophobia
wrinkles (getting) - rhytiphobia
writing - graphophobia
writing (in public) - scriptophobia
Wrongdoing - peccatiphobia


----------------------------------------
Mos ia fal cdokujt kenaqesine te mendoje qe eshte dikush ne jeten tende. Aq me pak dikujt qe s'e ka problem nese je ti ose dikush tjeter!
Miss.Blue

Postim nga: Mbinjeriu 01.01.2010, 21:01
-Jupiteri ėshtė aq i madh sa qė mund tė zinte brenda tij tė gjithė planetėt e tjerė.
-Ne Rome ndodhet xhamia mė e madhe nė Evrope.
-Sipas shkencetareve Amerikane, Hėna ēdo nje mije vjet largohet nga Toka pėr 20 metra pėr shkak tė dobesimit tė fuqise terheqese te Tokes - gravitacionit.

----------------------------------------
"Besimi ėshtė mė i thjeshtė se mendimi. Ndaj dhe ka mė tepėr besimtarė se mendimtarė"

Postim nga: gardist 01.01.2010, 21:21
Disa te dhene rreth Diellit

MOSHA: 5 Mrd. vjet- Pese Miliarde vjet.
LARGESIA: Dielli laarg Tokes eshte rreth 150 milione Km. dhe larg qendres se Rruges se Qumshtit eshte 30.000 vjet drite.
Rrezja: 6966.000 km.(qindra here me e madhe se gjysmediametri i Tokes dhe 400 here me i madhe se si i Henes).
PESHA: Dy kuadrilion (2x10 ne fuqine 30) tonelata,(330.000 here me e madhe se pesha e Tokes dhe 700 here here me e madhe se pesha e te gjithe planeteve te sistemit Diellore se bashku)
DENDESIA: 1.4 gr. ne 1 cm katrore-apo nje te katerten e dendesise se Tokes.
TEMPERATURA: 15 mio.°C ne qender dhe 6000 °C ne skajin e tij.
SHPEJTESIA: Ne krahasim me yjet fqinje,Dielli leviz me shpejtesi prej 19.6 km ne sec.

----------------------------------------
JEZUSI KA THENE: MOS MENDONI SE ERDHA TA BIE PAQEN MBI TOKE. NUK ERDHA TA BIE PAQEN,POR SHPATEN...(Mateu 10/34-36)

Postim nga: Dredheza 27.01.2010, 23:56
Ligjet me te cuditshme ne bote sipas “The Daily Telegraph”

Nė Ilinois (SHBA) ndalohet pėrdorimi i anglishtes. Gjuha zyrtare dhe e vetmja e lejuar ėshtė...amerikanishtja.

Nė Masaēusets, cilido qė merr pjesė nė njė varrim nuk mund tė hajė mė tepėr se 3 sanduiēė.

Nė Altuna tė Pensilvanisė, u ndalohet bejbi-siterve tė hanė nga frigoriferi i punėdhėnėsit tė tyre.

Nė Gjeorgji, ligji ndalon pėrhapjen e thashethemeve.

Nė Uallden, nė shtetin e Nju Jorkut, ėshtė e ndaluar t`i japėsh dikujt ujė pa certifikatė kontrolli.

Nė Suedi ligji u ndalon prindėrve tė ofendojnė fėmijėt.

Nė fisin indian Malagasai, djemtė e kanė tė ndaluar tė jenė mė tė gjatė
se babai i tyre. Shkelėsit dėnohen me para ose me njė lopė.


Nė Peru u ndalohet prindėrve tu venė fėmijėve tė tyre emra qesharakė.
Kjo erdhi pasi u vunė re raste tė tilla kur fėmijėve u ishin vėnė emra
si "H2O, synetli, konflikt, kokėprerė, greenspeace,etj.

Nė Texarkana tė Arkansasit, ēdo person qė hap njė derė ėshtė i detyruar me ligj qė ta mbyllė atė.

Nė rezervėn e indianėve Paiutė, nė Kaliforni, njė vjehėrr nuk ka tė
drejtė tė qėndrojė mė tepėr se 30 ditė nė vit tek fėmijėt e saj.

Nė Idaho (SHBA) u ndalohet burrave tu bėjnė dhuratė grave kuti me ēokollatė mė tė lehta se 25 kilogramė.

Nė Karolinėn e Veriut, ndalohet kėndimi i keq.

Nė Pitsburg tė Pensilvanisė ėshtė e ndaluar me ligj tė flesh nė njė frigorifer.

Nė Nebraska ndalohet teshtitja nė publik.

Nė Boston ndalohet tė luash violinė nė rrugė.

Nė Oklahoma ndalohet pėrgjimi nė dyert e tė tjerėve.

Nė Tombston, Arizona, nuk lejohet askush mbi moshėn 18-vjeēare tė qeshė nėse nuk ka tė gjithė dhėmbėt nė gojė.

Nė Thri Forks, Idaho, u ndalohet burrave tu bėjnė frymėmarrje artificiale derrave, qenve dhe maceve.

Nė njė nga fiset e Amazones ndalohet varrosja e njerėzve qė vdesin.
Pėr kėtė arsye tė moshuarit qė vdesin prihen dhe hahen nga antarėt e
familjes. Sidoqoftė nga ky rregull shpėtojnė gratė tė cilat kanė tė
drejtė tė varrosen, meqenėse indianėt e Amazones besojnė se mishi i
tyre ėshtė helmues.

Nė qytetin e Ēikos, Kaliforni, ndalohet shpėrthimi i njė bombe bėrthamore brenda qytetit. Shkelja dėnohet me 500 dollarė

Jasper- Alabama ėshtė e ndaluar qe burri tė rrahi gruan me njė shkop me tė madh se diametri i gishtit tė madh.

Alaska - ėshtė e ndaluar me ligj qe dreret tė bejne sex ne rruget e qytetit, dhe ėshtė e ndaluar tu japesh alcohol drereve.

Tucson- Arizona ėshtė e ndaluar qe femrat tė veshin pantallona.

Globe-Arizona ėshtė e ndaluar qe tė luash letra ne rruge me njė Native American.

Fayetteville-Arizona burri mund tė rrahi gruan ligjerisht, por vetem njė here ne muaj.

Arkansas- Flirtimi midis njė burri dhe njė gruaje ne rruget e Little Rock ka pasoja me 30 ditė burg

----------------------------------------
Sic vis pacem, para bellum!

Beneficium accipere libertatem est vendere

Postim nga: Dredheza 28.01.2010, 00:00
Nė Viktoria, Australi, vetėm njė elektricist i licencuar mund tė ndėrrojė llampat.

Nė Viktoria, Australi, ėshtė e ndaluar tė veshėsh pantallona ngjyrė ciklamin tė ndezur, pas mesditės sė ditės sė diel.

Nė Angli ėshtė e jashtėligjshme, qė njė taksi nė qytetin e Londrės tė transportojė qen tė tėrbuar apo kufoma.

Nė Angli ėshtė e jashtėligjshme tė vdesėsh nė Dhomat e Parlamentit.

Nė Angli ėshtė vepėr tradhtie tė ngjitėsh njė pullė poste tė monarkėve britanikė mbrapsht.

Nė Francė ėshtė e ndaluar t i vėsh njė derri emrin Napoleon.

Nėn Ligjin e vitit 2006, tė Skemave tė Shmangies sė Taksave nė
Mbretėrinė e Bashkuar, ėshtė e paligjshme tė mos i thuash
taksambledhėsit, atė qė ti nuk do qė ai tė dijė, edhe pse nuk je i
detyruar t i thuash gjėrat qė s e ke problem tė tregosh.

Nė Alabama ėshtė e paligjshme pėr njė shofer, qė tė lidhė sytė ndėrsa nget automjetin.

Anijet e Flotės Mbretėrore qė hyjnė nė Portin e Londrės, duhet
tė sjellin njė fuēi me rum pėr Kryeoficerin e Kullės sė Londrės.

----------------------------------------
Sic vis pacem, para bellum!

Beneficium accipere libertatem est vendere

Postim nga: Dredheza 28.01.2010, 00:01
Nė Mbretėrinė e Bashkuar, njė grua shtatzėnė mund tė kryejė nevojat
personale ku tė dojė, madje, nėse e kėrkon, edhe nė helmetėn e njė
polici.

Nė Lancashire asnjė personi nuk i lejohet, kur i kėrkohet tė ndalė nga oficeri i bregdetit, tė nxisė nė qen tė lehė.

Nė Majami, Florida, ėshtė e jashtėligjshme tė ecėsh me patina nė njė rajon policie.


Nė Mbretėrinė e Bashkuar tė gjithė meshkujt mbi 14 vjeē duhet tė bėjnė praktikė dy orė hedhje shigjete nė ditė.

Nė Londėr, qytetarėve u lejohet tė kalojnė me tufėn e deleve nė
Urėn e Londrės pa paguar asnjė tarifė; atyre u lejohet tė drejtojnė
patat nė rrugėn Cheapside.

Nė San Salvador, shoferėt e dehur mund tė dėnohen me vdekje para skuadrės sė qitjes.

Nė Mbretėrinė e Bashkuar, njė mashkull qė duhet tė urinojė nė
publik patjetėr, mund ta bėjė nėse ėshtė i drejtuar nga rrota e prapme
dhe e mban dorėn e djathtė tek automjeti.

Nė Florida, gratė e pamartuara qė parashutojnė tė dielave, mund tė burgosen.

Nė Kentaki ėshtė e paligjshme tė mbash njė armė mė shumė se 30 centimetra tė gjatė, tė fshehur

----------------------------------------
Sic vis pacem, para bellum!

Beneficium accipere libertatem est vendere

Postim nga: Dredheza 28.01.2010, 00:02
Nė Ēester banorėt e Uellsit ndalohen tė hyjnė nė njė qytet para lindjes dhe tė qėndrojnė pas perėndimit.

Nė qytetin e Jorkut ėshtė e ligjshme tė vrasėsh njė skocez brenda
mureve tė lashta tė qytetit, por vetėm nėse ai ka njė hark dhe
shigjetė.

Nė Boulder, Kolorado, ėshtė e paligjshme tė vrasėsh njė zog
brenda kufijve tė qytetit dhe gjithashtu tė “zotėrosh” njė kafshė.
Banorėt e qytetit, nga ana ligjore, janė “kundėrshtues” tė kafshėve.

Nė Vermont, gratė duhet tė marrin njė leje tė shkruar nga burrat e tyre nėse duan tė vėnė dhėmbė tė rremė.

Nė Londėr ėshtė e paligjshme tė thėrrasėsh taksi, nėse keni sėmundje epidemike.

Nė Bahrain, njė doktor mashkull mund tė hetojė nė mėnyrė tė
ligjshme gjenitalet e njė gruaje, por e ka tė ndaluar t i shohė
drejtpėrsėdrejti gjatė hetimit. Ai mund tė shohė vetėm reflektimin nė
pasqyrė.

Koka e ēdo balene tė ngordhur e gjetur nė bregdetin britanik,
ėshtė ligjėrisht pronė e Mbretit; bishti, i pėrket Mbretėreshės, nėse i
duhen kockat pėr korsenė.

Nė Eureka, Nevada, SHBA, ėshtė ende e paligjshme qė burrat me mustaqe tė puthin gratė.

Nė Alexandria, Minesota, SHBA, ėshtė ende e paligjshme qė njė
burrė, tė cilit i mban frymėmarrja erė hudhrash, qepėsh apo sardelesh,
tė kryejė marrėdhėnie seksuale me gruan e tij.

Nė kontenė Logan, Kolorado, SHBA, ėshtė ende e paligjshme tė puthėsh njė grua, nėse ajo ėshtė nė gjumė

----------------------------------------
Sic vis pacem, para bellum!

Beneficium accipere libertatem est vendere

Postim nga: Dredheza 28.01.2010, 00:04
Nė Providencė, Rhode Island, SHBA, ėshtė ende e jashtėligjshme qė tė
zotėt e dyqaneve t i shesin kolinoz dhe furēė dhėmbėsh tė njėjtit
klient tė dielave.

Nė Zion, Illinois, SHBA, ėshtė ende e paligjshme t'i ofrosh cigare kafshėve shtėpiake.

Nė St. Louis, Misuri, SHBA, ėshtė ende ilegale qė njė zjarrfikės tė shpėtojė gratė qė janė ende me kėmishė nate.

Nė Ames, Ioua, SHBA, ėshtė ende e paligjshme qė burrat tė pinė
tre gllėnjka birre, ndėrsa janė nė shtrat me bashkėshortet e tyre.

Nė Maryland, SHBA, ėshtė ende e paligjshme qė stacionet radiofonike tė luajnė kėngėn e Randy Newman “Short people”.

Nė Oklahoma, SHBA, ėshtė ende e paligjshme tė bėsh fytyra
qesharake para qenit, njė krim qė mund tė rezultojė nė dėnim me burg.

Nė Teksas, SHBA, kriminelėve ende u kėrkohet t u japin
viktimave tė tyre tė paktėn 24 orė mė parė, njoftim tė shkruar apo oral
ku shkruhen detajet e krimit qė do tė kryejnė.

Nė Uashington, SHBA, ėshtė ende njė krim tė pretendosh se ke prindėr tė pasur.

Nė Baltimore, Maryland, SHBA, ėshtė ende njė krim tė marrėsh njė luan nė kinema.

Nė Tremonton, Utah, SHBA, ėshtė ende njė krim qė njė grua tė
ketė marrėdhėnie seksuale me njė burrė nė ambulancė. Ajo mund tė
akuzohet pėr keqbėrje dhe mund t i botohet emri nė gazetė

----------------------------------------
Sic vis pacem, para bellum!

Beneficium accipere libertatem est vendere

Postim nga: Dredheza 28.01.2010, 00:05
Ohio, SHBA, ėshtė ende e jashtėligjshme, qė njė grua tė zhvishet para pikturės sė njė burri.

Nė Majami, Florida, SHBA, ėshtė ende e paligjshme pėr kėdo qė tė imitojė njė kafshė.

Nė Afganistan, milicia talebane i ndaloi gratė tė vishnin ēorape tė
bardha, nė rast rreziku se mos meshkujve i dukeshin tėrheqėse. Policia
gjithashtu urdhėroi qė dritaret tė lyheshin me tė zezė, nė mėnyrė qė tė
mos shiheshin nga jashtė.

Nė Shtetet e Bashkuara Amerikane, impotenca ėshtė baza e divorcit nė 24 shtete.

Nė Illinois, SHBA, ėshtė e jashtėligjshme t i japėsh njė cigare tė ndezur njė kafshe.

Nė Ioua, SHBA, ėshtė e jashtėligjshme tė puthesh mė shumė se pesė minuta.

Nė International Falls, Minesota, SHBA, ėshtė kundėr ligjit qė
njė qen tė ndjekė njė mace mbi njė shtyllė dhe tė zotėt e qenve mund tė
gjobiten pėr kėtė.

Nė Kentucky, SHBA, ėshtė e jashtėligjshme tė mbash njė kosh akulloreje nė xhep.

Nė Louisiana, SHBA, nėse kafshon dikė me dhėmbė, kjo
klasifikohet si “sulm i thjeshtė”, por nėse e kafshon dikė me protezat
e dhėmbėve, atėherė konsiderohet si “sulm i rėndė”.

Nė Masaēusets, SHBA, ėshtė e paligjshme, qė personat nė zi tė hanė mė shumė se tre sanduiēe nė zgjim

----------------------------------------
Sic vis pacem, para bellum!

Beneficium accipere libertatem est vendere

Postim nga: Dredheza 28.01.2010, 00:06
Nė Chico, Kaliforni, SHBA, ligji thotė se kushdo qė detonon njė
mekanizėm bėrthamor brenda kufijve tė qytetit, do tė gjobitet me 500
dollarė

Nė Liban ēdo burrė mund tė kryejė marrėdhėnie seksuale me ēdo kafshė, pėr sa kohė qė ajo tė jetė femėr.

Nė Conorsville, Wisconsin, SHBA, ėshtė ende e paligjshme qė njė
burrė tė hapė zjarr me armė ndėrsa kryen marrėdhėnie seksuale me gruan
e tij.

Nė Tremonton, Utah, SHBA, ėshtė e jashtėligjshme qė njė grua
tė kryejė marrėdhėnie seksuale me njė mashkull, ndėrsa ai ėshtė duke i
dhėnė ambulancės.

Nė Oblong, Ilinois, ėshtė e paligjshme tė kryesh marrėdhėnie seksual, ndėrsa jeni pėr peshkim apo gjueti, ditėn e dasmės.

Nė Hastings, Nebraska, SHBA, ligji thotė se tė zotėt e hoteleve
duhet t i sigurojnė kėmisha nate tė bardha vizitorėve. Asnjė ēifti nuk
i lejohet tė ketė marrėdhėnie seksuale nė hotel, nėse nuk i kanė veshur
kėto kėmisha tė pastra.

Nė Willowdale, Oregon, SHBA, asnjė burrė nuk mund tė thotė sharje, ndėrsa kryen marrėdhėnie seksuale me gruan e tij.

Nė Kingsville, Teksas, SHBA, ėshtė e jashtėligjshme qė derrat tė kryejnė marrėdhėnie seksuale nė pronėn e aeroportit.

Nė Florida ėshtė e jashtėligjshme tė kryesh marrėdhėnie seksuale me njė ferrėgjatė.

Gjatė Luftės sė Dytė Botėrore, kushdo pėr tė cilin zbulohej se ishte homoseksual nė ushtrinė franceze, ekzekutohej.

----------------------------------------
Sic vis pacem, para bellum!

Beneficium accipere libertatem est vendere

Postim nga: Dredheza 28.01.2010, 00:08
Me qindra vite mė parė nė Japoni, kushdo qė tundohej tė largohej nga vendi, ekzekutohej.

Shteti i parė qė hoqi dėnimin me vdekje ishte Austria, nė vitin 1787.

Nė Wetaskiwin, Alberta, Kanada, nė vitin 1917, ishte e jashtėligjshme tė lidhje njė kalė mashkull pranė njė kali femėr.

Nė San Diego, SHBA, hipnotizmi ėshtė i ndaluar nė shkolla publike.

Tė pėrtypėsh ēamēakėz ėshtė veprim i jashtėligjshėm nė Singapor.

Nė Paraguai dueli ėshtė i ligjshėm pėr sa kohė qė tė dyja palėt regjistrohen si dhurues gjaku.

Nė Milano, Itali, ekziston njė ligj qė kėrkon nga qytetarėt qė tė buzėqeshin gjatė gjithė kohės, pėrndryshe rrezikojnė njė gjobė tė rėndė. Pėrjashtimi i vetėm janė spitalet dhe funeralet.

Nė Zvicėr ēdo qytetar ka tė drejtė nga ligji tė ketė leje tė hyjė nė njė bunker.

Nė Burma ėshtė e jashtėligjshme tė kesh internet. Nėse njė person zbulohet se posedon njė modem, burgoset.

Nė Bangladesh ėshtė e jashtėligjshme pėr fėmijėt e shkollės qė tė kopjojnė nė njė provim. Madje dhe nxėnėsit mė tė rinj se 15 vjeē mund tė burgosen pėr kėtė.

Deri nė vitin 1984, belgėt duhet ta zgjidhnin emrin e fėmijėve nga njė listė me 1500 tė tillė, e mbushur qė nė kohėt e Napoleonit.

Nė Rumani, nė vitin 1935, Mickey Mouse u ndalua nga autoritetet, pasi ata mendonin se pamja e brejtėsit 3 metra tė lartė, do tė tmerronte fėmijėt e vendit.

Filmat e “Donald Duck” u ndaluan njė herė nė Finlandė, pasi ai asnjėherė nuk vishte pantallona.

Belgjika ėshtė shteti i vetėm, qė kurrė nuk ka imponuar censurė nė lidhje me filmat pėr tė rritur.

Filmat me karate janė ndaluar nė Irak nė vitin 1979.

Nė Indiana, SHBA, gjatė viteve 50, tė gjitha filmat me Robin Hudin janė ndaluar, pasi autoritetet mendonin se tė grabisėsh tė pasurit pėr t ia dhėnė tė varfėrve, ishte akt komunizmi.

----------------------------------------
Sic vis pacem, para bellum!

Beneficium accipere libertatem est vendere

Postim nga: Dredheza 28.01.2010, 00:13
Murgjit e tibetit u nevojitet leje per t’u rimisheruar
User posted image

Nje nder aktet me absurde totalitare, Kina u ndalon murgjeve budist rimisherimin pa lejen e qeverise. Sipas administrates shteterore kineze ky ligj konsiderohet si nje levizje e rendesishme per te institucionalizuar administimin e misherimit.


----------------------------------------
Sic vis pacem, para bellum!

Beneficium accipere libertatem est vendere

Postim nga: mbreti 28.01.2010, 00:15
QUOTE (Dredheza @ 28.01.2010, 00:56)

Nė njė nga fiset e Amazones ndalohet varrosja e njerėzve qė vdesin.
Pėr kėtė arsye tė moshuarit qė vdesin prihen dhe hahen nga antarėt e
familjes. Sidoqoftė nga ky rregull shpėtojnė gratė tė cilat kanė tė
drejtė tė varrosen, meqenėse indianėt e Amazones besojnė se mishi i
tyre ėshtė helmues.


A e shihni sa te k.... jeni. Edhe kanibalet frikesohen t'ju hane. smil3dbd4e5e7563a.gif smil3dbd4e5e7563a.gif smil3dbd4e5e7563a.gif

----------------------------------------
Gjithcka ne kohe te vet, por pse kalon kohen kot or i uruar.

Postim nga: Hornets 10.02.2010, 17:50
BOTA E KAFSHEVE

A e dini se:

- Hipopotami mund ta hape gojen deri ne 120 cm

- Pleshti mund te kaperceje nje lartesi deri 150 here me te larte se gjatesia e trupit te tij

- NE 4000 vjetet e fundit nuk eshte arritur te zbutet asnje kafshe e eger

- Ndjesia e nuhatjes se milingones eshte te pakten po aq e fuqishme sa ajo e qenit

- Njerezit dallohen nga shenjat e gishterinjve, ndersa qente eshte e mundur te dallohen nga shenjat e hundeve.

- Zogu me i shpejte mund te arrije shpejtesine 128 km/h brenda 3 sekondave.

- Nga dhjami i balenes prodhohet sapun, kremra bukurie, margarine etj

- Lakuriqet e nates ushqehen me gjakun e kafsheve, u mjafton nje luge gjelle ne dite

----------------------------------------
Just mine <3 Honey <3<3<3


Please dont leave me <3

2006 © Studentet.info (http://www.studentet.info)