Strict Standards: Non-static method XoopsErrorHandler::getInstance() should not be called statically in /home/content/13/6081413/html/studentet.info/class/errorhandler.php on line 199

Strict Standards: Non-static method XoopsErrorHandler::getInstance() should not be called statically in /home/content/13/6081413/html/studentet.info/class/errorhandler.php on line 199

Strict Standards: Non-static method XoopsErrorHandler::getInstance() should not be called statically in /home/content/13/6081413/html/studentet.info/class/errorhandler.php on line 199

Strict Standards: Non-static method XoopsErrorHandler::getInstance() should not be called statically in /home/content/13/6081413/html/studentet.info/class/errorhandler.php on line 199

Strict Standards: Non-static method XoopsErrorHandler::getInstance() should not be called statically in /home/content/13/6081413/html/studentet.info/class/errorhandler.php on line 199

Strict Standards: Non-static method XoopsErrorHandler::getInstance() should not be called statically in /home/content/13/6081413/html/studentet.info/class/errorhandler.php on line 199

Strict Standards: Non-static method XoopsErrorHandler::getInstance() should not be called statically in /home/content/13/6081413/html/studentet.info/class/errorhandler.php on line 199

Strict Standards: Non-static method XoopsErrorHandler::getInstance() should not be called statically in /home/content/13/6081413/html/studentet.info/class/errorhandler.php on line 199

Strict Standards: Non-static method XoopsErrorHandler::getInstance() should not be called statically in /home/content/13/6081413/html/studentet.info/class/errorhandler.php on line 199

Strict Standards: Non-static method XoopsErrorHandler::getInstance() should not be called statically in /home/content/13/6081413/html/studentet.info/class/errorhandler.php on line 199

Strict Standards: Non-static method XoopsErrorHandler::getInstance() should not be called statically in /home/content/13/6081413/html/studentet.info/class/errorhandler.php on line 199

Strict Standards: Non-static method XoopsErrorHandler::getInstance() should not be called statically in /home/content/13/6081413/html/studentet.info/class/errorhandler.php on line 199

Strict Standards: Non-static method XoopsErrorHandler::getInstance() should not be called statically in /home/content/13/6081413/html/studentet.info/class/errorhandler.php on line 199

Strict Standards: Non-static method XoopsErrorHandler::getInstance() should not be called statically in /home/content/13/6081413/html/studentet.info/class/errorhandler.php on line 199

Strict Standards: Non-static method XoopsErrorHandler::getInstance() should not be called statically in /home/content/13/6081413/html/studentet.info/class/errorhandler.php on line 199

Strict Standards: Non-static method XoopsErrorHandler::getInstance() should not be called statically in /home/content/13/6081413/html/studentet.info/class/errorhandler.php on line 199

Strict Standards: Non-static method XoopsErrorHandler::getInstance() should not be called statically in /home/content/13/6081413/html/studentet.info/class/errorhandler.php on line 199

Strict Standards: Non-static method XoopsErrorHandler::getInstance() should not be called statically in /home/content/13/6081413/html/studentet.info/class/errorhandler.php on line 199

Strict Standards: Non-static method XoopsErrorHandler::getInstance() should not be called statically in /home/content/13/6081413/html/studentet.info/class/errorhandler.php on line 199

Strict Standards: Non-static method XoopsErrorHandler::getInstance() should not be called statically in /home/content/13/6081413/html/studentet.info/class/errorhandler.php on line 199

Strict Standards: Non-static method XoopsErrorHandler::getInstance() should not be called statically in /home/content/13/6081413/html/studentet.info/class/errorhandler.php on line 199

Strict Standards: Non-static method XoopsErrorHandler::getInstance() should not be called statically in /home/content/13/6081413/html/studentet.info/class/errorhandler.php on line 199

Strict Standards: Non-static method XoopsErrorHandler::getInstance() should not be called statically in /home/content/13/6081413/html/studentet.info/class/errorhandler.php on line 199
Forumi Studentor
Studentet.info
Kliko kėtu pėr ta lexuar temėn
Forumi Studentor > Diskutime pakufi > Gjenerali i shkruan Kolonelit


Postim nga: Flori Bruqi 12.11.2006, 13:08
Gjenerali i UĒK-sė Nait Hasani i shkruan Kolonelit Muēolli

Morali politike apo politika morale e nje " Koloneli "

Ka ditė qė nė Kosovė ėshtė duke u bėrė grevė nė QKU nė Prishtinė dhe nė qendrat e tjera shėndetėsore.

Pėr kėtė grevė nuk qanė kokėn as qeveria as patriotizmi qytetarė e as ajo qė veten e quan vetvendosja e ai i ligjėvėnėsve tė Kuvendit tė Kosovės. Nuk ka nevoj t'i prek askėnd kjo sėmundje, sepse janė tė mbrojtur nga imuniteti politikė e material.Por qytetarėt e thjeshtė ata qė janė tė mbrojtur nga nga sėmundjet ngjitėse si korrupsioni, e vjedhja janė duke e paguar kėtė haraq me vdekjet e tė afėrmėve te tyre, nė mungesė tė trajtimit mjekėsor, pėr shkak tė grevės dhjėtditėshe nė QKU.Por pėr grevistėt u kujdes njė kėshilltar politikė me moral ushtarak nė sanimin e gjendjes nė QKU. Dhe ky i nderuar kolonel ushtarak mbajti fjalėn e tij tė fundit tė papėrgjegjshme fjalėn publike duke treguar gatishmėrin ushtarake pėr t'u flijuar nė mbrojtje tė vendimit politiko-ushtarak ,nė mos lėshimit pe para grevistėve nė kėrkesat e tyre tė thjeshta minimale sigurimin e e penjėve pėr qepje tė plagėve dhe rritjen e pagave. Te dyja kėtokėrkesa nė mbrojtje tė pacientėve dhe tė dinjitetit tė mjekut tė etikės mjekėsore.

Mohimi i kėtyre kėrkesave tė mjekėve nė QKU nga kolonel moral me mohimin e realizimit tė kėrkesave tė tyre me njė injorancė primitive tė nomenklaturės sė kaluar politike ėshtė e pa pranueshme pėr demokracin liberale qė po ndėrtohet nė Kosovė.

Edhe 144 vjet nėse bėni grevė nuk ka mundėsi t'u ngriten pagat, kėshtu deklaroi paturpėsisht koloneli moralist i qeverisė ushtarakei. Pėr tė drejtėn qytetare dhe njerėzore ky ėshtė skandali mė i rėndė politikė dhe njė fyerje e ndjenjave qytetare tė mantelbardhėve nė Kosovė. Nuk koment !

A ka fėmijė,a ka tė sėmure familje ky e kjo qeveri ushtarake ?

Dhe krejt nė fund A ėshtė me e rėndesishme lindja dhe jeta e fėmijėve e tė ardhmes sė Kosovės apo parat e buxhetit. Me kėtė qėndrim a po e vrasim tė ardhmen tonė fėmijtė e Kosovės? A po i shkatėrrojmė jetėrat e pacientėve tė sėmurėve me veprimet jopragmatiste tėqeverisė? A duhet tė lejojmė qė tė vazhdoj kjo gjendje e rėndė nė QKU? A duhet tė heshtin e tė sillen rrugėve pacientėt dhe familjet e tyre tė bėjnė sehire se me sot e me nesėr do tė bėhet mirė? Kush duhet t'i tregoj qeverisė se mjekėt nuk janė vet? Kush duhet tė ngrisė zėrin nė mbrojtje rė shėndetit tė popullėsisėsė vendit tonė?Kėtė nuk po e bėnė Kuvendi i Kosovės, as deputėt e saj, kėtė nuk po e bėnė as presidenti i Kosovės, kėtė nuk po e bejnė as lėvizjet e qytetarėve tė saj,kėtė nuk po e bėnė askush; kėtė po e bėjnė mjekėt duke e mbrojt dinjitetin e tyre dhe betimin e hipokratit dhe duke luftuar pėr t'u dalė nė ndihmė pacientėve me barėra e ilaqe. Por nė mbrojte tė tyre nuk po ju del askush nga institucionet politike tė Kosovės veq me njė diskutim formal qė u bė nė Kuvendin e Kosovės.Pra nė mbrojtje tė pacientėve e mjekėve nuk po u del askush nga institucionet politike,sepse ata po luftojnė pėr pavarėsi, pėr sovranitet dhe shtet tė Kosovės.Ata nuk kanė kohė tė merren me kėsi imėtsira tė pacientėve dhe mjekėve.

Ata nuk kanė kohė por duhet tė gjejnė kohė tė shėrojnė pacientėt dhe tė kthejnė dinjitetin e mjekėve me plotėsimin e kėrkesave tė arsyeshme tė shėndetėsisė.Nėse nuk e bejmė dhe kėtė she kėtu po e tregojmė se nuk jemi nė gjendje tė qeverisim e as tė plotėsojmė standarde shtetėrore pėr tė qene shtet nė Kosovė.Dhe cdo vdekje nė lindje apo nė munges barna e ilaqe pėr pacienta do tė rėndoj nė ndėrgjegjen politike tė institucioneve qeverisėse dhe tė qytetarėve.

Pra logjoka ushtarake nė sanimin e gjendjes nė QKU dhe deklarata publike e kolonelit tė nderuar ėshtė primitivizėm politikė.Me kėtė logjikė nuk ecet, nuk shkohet askund dhe askund nuk arrihet as deri te shtėpia, as deri nė shtrat. Me kėtė logjikė shkohet nė tė kaluarėn dhe nėse ushtaraku yn i nderuar nuk di tė ec pa komand duhet tė mėsohet nė lėvizje hapash drejt pėrmbushjes sė standardeve se dhe kjo ėshtė njė standard politikė nė pėrmbushje pėr qytetarėt tanė dhe me kėtė tregojmė botės se dhe ne dimė e mund tė qeverismi vet.Nė tė kundėrtėn ne tregojmė se nuk jemi nė gjendje tė kujdesemi pėr shėndetin e qytetarėve tanė dhe nuk jemi tė gatshėm tė marrim pėrgjegjesi pėr tė qeverisur Kosovėn.

Bota po na sheh,prandaj e kujdes ne sjellje ushtarake nė politike i nderuari "Kolonel".

Nait Hasani

(Nait Hasani ėshtė deputet i Parlamentit tė Kosovės.Ėshtė edhe njėri ndėr themeluesit e Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės(UĒK).I burgosur politikė.Tash ėshtė para magjistrim nė Universitetin e Prishtinės).

Falenderojmė z.Nait Hasani pėr postimin e tekstit pėr forumin virtual "Art-Cafe",www.dervina.com dhe Floart-Press.

Moderatori:Flori Bruqi

2006 © Studentet.info (http://www.studentet.info)
Notice [PHP]: Only variable references should be returned by reference in file /home/content/13/6081413/html/studentet.info/include/functions.php line 493
Notice [PHP]: Only variable references should be returned by reference in file /home/content/13/6081413/html/studentet.info/include/functions.php line 493
Unknown Condition [2048]: Only variables should be assigned by reference in file /home/content/13/6081413/html/studentet.info/class/database/mysqldatabase.php line 236
Notice [PHP]: Only variable references should be returned by reference in file /home/content/13/6081413/html/studentet.info/include/functions.php line 493
Unknown Condition [2048]: Only variables should be assigned by reference in file /home/content/13/6081413/html/studentet.info/class/database/mysqldatabase.php line 236
Notice [PHP]: Only variable references should be returned by reference in file /home/content/13/6081413/html/studentet.info/include/functions.php line 493
Unknown Condition [8192]: Non-static method MyTextSanitizer::getInstance() should not be called statically, assuming $this from incompatible context in file /home/content/13/6081413/html/studentet.info/class/criteria.php line 352
Unknown Condition [2048]: Only variables should be assigned by reference in file /home/content/13/6081413/html/studentet.info/class/module.textsanitizer.php line 228
Unknown Condition [8192]: Non-static method MyTextSanitizer::getInstance() should not be called statically, assuming $this from incompatible context in file /home/content/13/6081413/html/studentet.info/class/criteria.php line 352
Unknown Condition [2048]: Only variables should be assigned by reference in file /home/content/13/6081413/html/studentet.info/class/module.textsanitizer.php line 228
Unknown Condition [8192]: Non-static method MyTextSanitizer::getInstance() should not be called statically, assuming $this from incompatible context in file /home/content/13/6081413/html/studentet.info/class/criteria.php line 352
Unknown Condition [2048]: Only variables should be assigned by reference in file /home/content/13/6081413/html/studentet.info/class/module.textsanitizer.php line 228
Unknown Condition [8192]: Non-static method MyTextSanitizer::getInstance() should not be called statically, assuming $this from incompatible context in file /home/content/13/6081413/html/studentet.info/class/criteria.php line 352
Unknown Condition [2048]: Only variables should be assigned by reference in file /home/content/13/6081413/html/studentet.info/class/module.textsanitizer.php line 228
Unknown Condition [2048]: Only variables should be assigned by reference in file /home/content/13/6081413/html/studentet.info/class/database/mysqldatabase.php line 236
Notice [PHP]: Only variable references should be returned by reference in file /home/content/13/6081413/html/studentet.info/include/functions.php line 493
Unknown Condition [2048]: Non-static method Database::getInstance() should not be called statically in file /home/content/13/6081413/html/studentet.info/Protector/modules/protector/include/postcheck_functions.php line 23
Unknown Condition [2048]: Non-static method XoopsDatabaseFactory::getDatabaseConnection() should not be called statically in file /home/content/13/6081413/html/studentet.info/class/database/database.php line 128
Unknown Condition [8192]: Non-static method Protector::getInstance() should not be called statically, assuming $this from incompatible context in file /home/content/13/6081413/html/studentet.info/Protector/modules/protector/class/ProtectorMysqlDatabase.class.php line 29
Unknown Condition [2048]: Non-static method XoopsLogger::instance() should not be called statically in file /home/content/13/6081413/html/studentet.info/class/database/databasefactory.php line 34
Unknown Condition [2048]: Non-static method Protector::getInstance() should not be called statically in file /home/content/13/6081413/html/studentet.info/Protector/modules/protector/include/postcheck_functions.php line 24
Unknown Condition [2048]: Only variables should be assigned by reference in file /home/content/13/6081413/html/studentet.info/class/database/mysqldatabase.php line 236
Notice [PHP]: Only variable references should be returned by reference in file /home/content/13/6081413/html/studentet.info/class/database/mysqldatabase.php line 242