Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet


Faqe: (2) [1] 2   ( Kalo tek postimi i parė i palexuar ) Reply to this topicStart new topicStart Poll

> MEGASKANDAL: USHT ngushllon familjen e K.Gligorov
jetmir9999
Postuar nė: 03.01.2012, 19:01
Quote Post


Miku i ri
*

Posti: Antarė
Postime: 8
Antari Nr: 27105
Bashkangjitur: 03.01.2012Skandali i shekullit ne USHT.

Rektori i USHT-sė Reka shprehu ngushėllime deri te familja e Gligorovit

Rektori i Universiteti Shtetėror tė Tetovės, Agron Reka me rastin e vdekjes tė ish presidentit tė Republikės sė Maqedonisė, Kiro Gligorov, nė emėr tė Universitetit Shtetėror tė Tetovės dhe nė emrin e tij personal sot i dėrgoi telegram ngushėllimi familjes sė tij.

“Me keqardhje e pranuam lajmin pėr ndarjen nga jeta tė ish-presidentit tė Republikės sė Maqedonisė, Kiro Gligorov, thuhet nė telegramin.

Mė lejoni qė, nė emėr tė Universitetit Shtetėror tė Tetovės dhe nė emrin tim tė Ju shpreh ngushėllimet mė tė sinqerta pėr ndarjen nga jeta tė ish presidentit tė Republikės sė Maqedonisė, Kiro Gligorov.

“Ish presidenti Gligorov do tė kujtohet pėr kontributin e tij nė konsolidimin dhe zhvillimin e Republikės sė Maqedonisė, si dhe pėr pėrpjekjet e vazhdueshme nė tė mirė tė shtetit.

Veprimtaria politike, angazhimi dhe pėrkushtimi i tij pėr pavarėsimin e Republikės sė Maqedonisė nga ish-Jugosllavia e bėjnė tė paharrueshėm kujtimin pėr kėtė personalitetet tė rėndėsishėm.

Andaj, Ju lutemi, pranoni ngushėllimet e mia nė kėto ditė tė vėshtira pėr Ju dhe mbarė shoqėrinė e vendit tonė”, thuhet nė telegramin ngushėllimin e rektorit tė USHT-sė.

http://editorial.mk/editorial/2012/01/rekt...gligorovit.html

Ky postim ėshtė ndryshuar nga jetmir9999 nė 03.01.2012, 19:01
PM
Top
jetmir9999
Postuar nė: 03.01.2012, 19:04
Quote Post


Miku i ri
*

Posti: Antarė
Postime: 8
Antari Nr: 27105
Bashkangjitur: 03.01.2012Reagimi i nenshkruar nga vete dora e rektorit Agron Reka. Turppppppppppppppppppp


Fotografi e jashtme
PM
Top
jetmir9999
Postuar nė: 03.01.2012, 19:05
Quote Post


Miku i ri
*

Posti: Antarė
Postime: 8
Antari Nr: 27105
Bashkangjitur: 03.01.2012PM
Top
jetmir9999
Postuar nė: 03.01.2012, 19:07
Quote Post


Miku i ri
*

Posti: Antarė
Postime: 8
Antari Nr: 27105
Bashkangjitur: 03.01.2012PDSH dhe RDK injorojnė mbledhjen ko-memorative tė Gligorovit

Deputetėt e Partisė Demokratike Shqiptare (PDSH) dhe Rilindjes Demokratike Shqiptare (RDK) kanė injoruar mbledhjen ko-memorative tė organizuar me rastin e vdekjes sė presidentit tė parė tė Maqedonisė Kiro Gligorovi. Asnjėri prej deputetėve tė kėtyre dy partive nuk ishte prezent nė mbledhje ko-memorative. Burime tė PDSH pohojnė pėr “Lajm” se partia e tyre ka injoruar mbledhjen, pasi ish presidenti Gligorov, tashmė i ndjerė, jo vetėm qė nuk ka bėrė asgjė pėr shqiptarėt por u ka shkaktuar atyre mjaft tė kėqija.
PM
Top
jetmir9999
Postuar nė: 03.01.2012, 19:08
Quote Post


Miku i ri
*

Posti: Antarė
Postime: 8
Antari Nr: 27105
Bashkangjitur: 03.01.2012Gligorovi, krijues i Maqedonisė antishqiptare


Pėrderisa maqedonasit e konsiderojnė si “baba tė kombit”, Gligorov nė kujtesėn e shqiptarėve do tė mbetet si eksponent i politikės pro-serbe nė Maqedoni, nėn presidencėn e tė cilit ndodhėn aksionet tragjike ndaj shqiptarėve nė Bit Pazar, Ladorisht, Reēicė dhe Gostivar. Nė vlugun e shtypjes sė shqiptarėve nga regjimi i Millosheviēit, ai doli me idenė qė Maqedonia tė jetė si korridor pėr largimin e shqiptarėve nga Kosova nė Shqipėri. Ishte kundėr USHT-sė dhe luftės sė shqiptarėve nė vitin 2001

Arben ZEQIRI

Shkup, 3 janar - Pėr maqedonasit “baba i kombit”, ndėrsa pėr shqiptarėt “baba i politikės serbe dhe antishqiptare”. Kėshtu do ta mbajnė mend dy komunitetet mė tė mėdha nė vend presidentin e parė tė Maqedonisė, Kiro Gligorov, i cili tė dielėn ndėrroi jetė nė shtėpinė e tij nė moshėn 94 vjeēare, ndėrsa varrimi i tij u bė sot nė Alenė e kolosėve, pa asnjė ceremoni shtetėrore dhe kishtare. Gligorov ishte president nė dy mandate, nga viti 1991 deri nė vitin 1999. Politikat e ish-presidentit Gligorov asnjėherė nuk janė parė me sy tė mirė nga shqiptarėt.

Kryetari i Shoqatės sė ish tė Burgosurve dhe pėrndjekurve politik shqiptar, Shpėtim Pollozhani, thotė se ai drejtpėrsėdrejti ishte krijues i politikave serbe dhe skenarėve antishqiptare nė Maqedoni. “Ne gjeneratat mė tė vjetra Gligorovin e njohim si njė eksponent tė politikės serbe nė Maqedoni. Gjithė shqiptarėt do ta kujtojnė nė memorien e tyre si njė pjesėmarrės nė rastet e Bit Pazarit, Ladorishtit, Reēicės dhe Gostivarit, dhe si njė eksponent i kėsaj politike antishqiptare nė kontnuitet”, thotė Pollozhani, i cili ish-presidentin tanimė tė ndjerė e ka cilėsuar si njė njeri jo vizionar dhe shkurt pamės nė politikė. Ai kujton se Kiro Gligorov ishte “fajtori” kryesor pėr Kushtetutėn e parė tė Maqedonisė, e cila asokohe nuk u votua nga shqiptarėt dhe u cilėsua si gjeneratore kryesore e krizės sė vitit 2001.

“Njė ndėr nxėnėsit kryesor tė tij sot, Fėrēkovski, tash pas 20 vitesh pranon se gabimi mė i madh u bė me Kushtetutėn e 91-shit dhe se sikur tė kishin sjellė njė Kushtetutė me pėlqimin e shqiptarėve, Maqedonia do tė kishte qenė nė majat mė tė larta tė demokracisė dhe tė zhvillimit tė vet shoqėroro-ekonomik. Gligorov jo vetėm qė u ka bėrė shumė dėm shqiptarėve, tė cilėt do ta mbajnė mend si njė fytyrė shumė negative, por ky dėm ju ka bėrė edhe vet maqedonasve dhe Maqedonisė duke orientuar lundrėn nė ujėrat e turbullt tė politikės millosheviēiane”, shprehet Shpėtim Pollozhani, kryetar i Shoqatės sė ish tė burgosurve dhe pėrndjekurve politik nė Maqedoni.
Por ndryshe nga shqiptarėt e vlerėsojnė maqedonasit, nė veēanti ish-bashkėpunėtorėt e tij tė cilėt nė periudha tė ndryshme kohore i kanė qėndruar pėrkrah. Ish-ministri i Punėve tė Jashtme Denko Malevski, thotė se Kiro Gligorovi do tė hyjė nė historinė e Maqedonisė si “Baba” dhe themelues i shtetit.

“Pėr gati njė shekull sa jetoi, ai kaloi nėpėr tė gjitha fazat e krijimit tė shtetit tė Maqedonisė. Ai ishte aktiv nė lėvizjen komuniste si student, pastaj si partizan dhe pjesėmarrės nė luftėn nacionalēlirimtare pėrmes KAĒKM ku ishte dhe sekretar dhe mori pjesė aktive nė pėrpilimin e “Manifestit”. Deri nė shpėrbėrjen e Federatės mė 1991, nė tė gjitha veprimet politike, Gligorov nė mendje dhe nė zemėr e kishte popullin e tij dhe popujt e tjerė me tė cilėt ndante ardhmėrinė e njėjtė, kėtu para se gjithash edhe popullin shqiptar”, thotė Maleski. Pasi tė kalojnė kohėrat e suitave personale, shton mė tej ai, Kiro Gligorov, do tė nderohet nė Maqedoni si president i cili arriti qė nė mėnyrė tė qetė ta drejton Maqedoninė kah rruga e pavarėsisė. “Derisa unė punoja me tė gjatė viteve tė 90-ta, si ministėr i punėve tė jashtme, miqtė ndėrkombėtarė e cilėsonin si xhentėlmeni nga Ballkani dhe me tė vėrtetė ishte njė njeri te i cili mėnyrė tė ēuditshme kombinoheshin butėsia dhe fortėsia. Fortėsia ishte nė bindjen e tij pėr njė Maqedoni tė lirė dhe demokratike”, vlerėson profesori universitar, Denko Maleski.

Kush ishte Kiro Gligorov?
Ka lindur mė 3 maj tė vitit 1917 nė Shtip. Ishte president nė dy mandate nga viti 1991 deri nė vitin 1999. Pėr president tė Republikės sė Maqedonisė u zgjidh mė 27 janar tė vitit 1991 nga ana e kuvendit, ndėrsa pėr herė tė dytė mė 19 nėntor tė vitit 1994 nė zgjedhjet presidenciale. Funksionin president e ushtronte deri mė 19 nėntor tė vitit 1999. Pas pensionimit Kiro Gligorov ishte aktiv si publicist. Gligorov ėshtė autor i disa veprave, kryesisht tė shkruara pas pėrfundimit tė mandatit tė tij si president - "Maqedonia ėshtė gjithēka qė kemi" (2001), "Atentat - njė ditė mė past" (2002), dhe "Tė gjitha reformat jugosllave (afariste)" (2006). Ai ėshtė themelues edhe i fondacionit "Kiro Gligorov". Kiro Gligorov ishte funksionari maqedonas mė i vjetėr politik. Mė 17 nėntor tė vitit 1999 kur pėrfundoi mandati i tij i dytė presidencial, ai kishte 82 vjeē, ndėrsa nė vitin 2000Libri i rekordeve Ginis e shėnoi Gligorovin si presidenti mė i vjetėr i njė shteti nė botė. Nė vitin 1991 e udhėhoqi Maqedoninė e cila pėrmes rrugės paqėsore u pavarėsua nga Republika e atėhershme Socialiste Federative e Jugosllavisė nė tė cilėn Gligorov ushtronte funksione tė larta shtetėrore. Mė 8 prill tė vitit 1993 Gligorov pėr herė tė parė u drejtua nė gjuhėn maqedonase nė foltoren e Kombeve tė Bashkuara kur Republika e Maqedonisė u bė anėtarja e 181-tė e KB-sė. Mė 3 tetor tė vitit 1995 nė orėn 9:50 pėrjetoi atentat me auto-bombė tė vendosur nė rrugėn Maqedonia nė afėrsi tė hotelit "Bristoll". Ende nuk janė bėrė tė ditur porositėsit e as kryerėsit e atentatit. Nė vitin 2005 u bė bartėsi i parė i "Dekorata e Republikės sė Maqedonisė".
PM
Top
musa56
Postuar nė: 03.01.2012, 20:19
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 434
Antari Nr: 25126
Bashkangjitur: 25.05.2010S'ka faj rektori ne kete rast.
Ai vetem ka zbatuar urdhrat e partise e cila e emeroi per rektor, ndonese nuk i plotesonte kushtet e nevojshme.
Keni te drjete ta akuzoni Agron Reken se pse u be rektor, aty pajtohem, ndersa per veprimet tejra nuk ka faj, sespe ato i imponohen.
PM
Top
nightelf
Postuar nė: 03.01.2012, 20:21
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 6162
Antari Nr: 14553
Bashkangjitur: 24.03.2008O Zot, ku ishin disa njerez kur Ty ja fale menden njerzimit. Nder temat ma kot qe i kam lexuar deri sot, po cka deshit ju, te thot "shqir si shpetuam prej tij"? Ah bre sa nuk ua pret mendja.

Ky postim ėshtė ndryshuar nga nightelf nė 03.01.2012, 20:22


----------------------------------------
«Närrisch, daß jeder in seinem Falle Seine besondere Meinung preist! Wenn Islam Gott ergeben heißt, In Islam leben und sterben wir alle.» (WA I, 6, 128) Johann Wolfgang von Goethe
----------------------------------
北方有佳人,绝世而独立。一顾倾人城,再顾倾人国。宁不知倾城与倾国。佳人难再得。
PM
Top
agax
Postuar nė: 03.01.2012, 20:49
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 215
Antari Nr: 21303
Bashkangjitur: 20.02.2009 Citim (nightelf @ 03.01.2012, 21:21)
O Zot, ku ishin disa njerez kur Ty ja fale menden njerzimit. Nder temat ma kot qe i kam lexuar deri sot, po cka deshit ju, te thot "shqir si shpetuam prej tij"? Ah bre sa nuk ua pret mendja.

Mir ti thoshin ne telegramen e ngushllimit e ke te falur gjakun e A.Eminit,kur ne nuk do vetdisohemi gjithmon do mbesim servila.
PM
Top
Avalon
Postuar nė: 03.01.2012, 20:53
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 3339
Antari Nr: 25685
Bashkangjitur: 28.11.2010 Citim (nightelf @ 03.01.2012, 21:21)
O Zot, ku ishin disa njerez kur Ty ja fale menden njerzimit. Nder temat ma kot qe i kam lexuar deri sot, po cka deshit ju, te thot "shqir si shpetuam prej tij"? Ah bre sa nuk ua pret mendja.

E ka pas ate balushen e mire nightelf, mos me ia hanger hakun, edhe hunden e madhe. smil3dbd4e5e7563a.gif smil3dbd4e5e7563a.gif

Pajtohem plotesisht Nightelf.

Tash pa hajgare, se askujt nuk eshte kah i ha per ate pune, besoj te gjithe e kane te qarte, po jane formalitete qe duhet kryer pra edhe s'ke si proklamon se deshiron nje shtet te perbashket me maqedonasit (joshqiptaret), e ne anen tjeter te mos respektoshe institucionet e shtetit qe, na pelqeu ne apo jo, ky tipi e udhehoqi sa vite.

Per shkak te strategjise politike dhe situates ne rajon, do habitem sikur kete gje te mos e beje edhe udheheqesia e Kosoves e Shqiperise. jane adete vlla, cka mendojme ne e sa na dhemb, eshte gje krejt tjeter, ne diplomaci fjalori ndryshon nga ai i perditshmi, nganjehere duhet te shitemi para botes. Une jam mese i bindur qe ato ngushellime qe i ka shprehur Ali Ahmeti e tash Rektori, edhe per familjen Gligorov jane te qarta, edhe ata nuk jane lope, e dijne se kryhet nje formalitet qe duhet kryer edhe pike.

Me gezon fakti qe, forumistet nuk e ngushellojne familjen si ne rastet tjera. Keshtuqe, mos u merzitni as per baloshin as per ngushellimet e shprehura nga institucionet perkatese. Edhe Titon ne vitin 1976 e priten shqiptaret me lule e me brohorima, me 81 pastaj prape, ama brohoritjet tingellonin ndryshe hahaha. Edhe ne Maqedoni, sa eshte puna si eshte, luaj lojen qe duhet luajtur patjeter, pastaj kur duhet, ndryshohen rregullat e qeshtu.

smil3dbd4e4c2e742.gif

P.S. - Per mua le te shprehin ngushellime te gjithe perfaqesuesit e popullit shqiptar (t'i kryejne formalitetet diplomatike), anekend botes, vetem le te ngordhin ata qe duart i kane te zhytura deri ne brryla me gjak shqiptari.

Ky postim ėshtė ndryshuar nga Avalon nė 03.01.2012, 20:53
PM
Top
AsgjeSikurDielli
Postuar nė: 03.01.2012, 21:52
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 1106
Antari Nr: 1128
Bashkangjitur: 10.05.2006Nuk eshte megaskandal ajo qe dihet se ato presona qe jane ne karrike te gjithe jane ne BRATSVO EDINSVO me sllavet edhe rektori edhe shume te tjer.Duhet ta kuptojme njer edhe pergjithmone NUK MUND TE MARRISH POZITE SHTETERORE APO FUNKSION NESE NUK JE ME SLLAVET SHOK APO MIK. smil3dbd4e5e7563a.gif

K.G ska faj fare sepse ishin shqiptart ato qe e votuan referendumin dhe e ben shtet FYROMIN ndersa tani e quajne antishqiptar pffff smil4a8ad6df85dde.gif


----------------------------------------
WAR IS PEACE,FREEDOM IS SLAVERY,IGNORANCE IS STRENGTH
PM
Top
snajperisti
Postuar nė: 03.01.2012, 22:13
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 150
Antari Nr: 6246
Bashkangjitur: 10.03.2007O i ka lene mendja keto te BDI kejt. Po ja halli se shqiptaret i votojne. Keto edhe me Sheshlin me u lidh per ti zhduk shqiptaret prape e marin voten se dele jemi, per fat te keq
PM
Top
Avalon
Postuar nė: 03.01.2012, 22:48
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 3339
Antari Nr: 25685
Bashkangjitur: 28.11.2010AsgjeSikurDielli dhe Snajperisti,

nga nje pije per patriotizmin tuaj, qe eshte edhe i imi, edhe i atyre qe ngushelluan, i Cusack-ut gjithsesi (per ngordhjen). Pse nga nje pije, paj nuk ben ndryshe. Se pari po tregoni qe ai paskesh qene armik i yni (dihet boterisht) e se dyti, se pasket qellim te beni hatane (qe une e deshiroj). Dmth. ne te dyja rastet jam me ju, po ne forum edhe ku jepet shpirti, ne diplomaci shkon pak me ndryshe de, mos ja nxerrni fundin tash.

Hajt mos u rafte merzi me e madhe se kjo!

smil3dbd4e4c2e742.gif smil3dbd4e4c2e742.gif
PM
Top
vllahi
Postuar nė: 03.01.2012, 23:33
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2200
Antari Nr: 16914
Bashkangjitur: 22.08.2008Titull ,shume i sakte ,teme e mirpritur ,kur e degjova ne ALSAT shume me erdhi keq.....

Me erdhi keq prej fjaleve te medha te Ali Ametit qe i kish thane

Me erdh keq pse dy institucione te Shqiprise e kane ngushllu, Prsidenti (i ka taku) por kryeministri e kish tepru me fjale te teperta

Me erdh keq se edhe dy instuticine te Kosoves gjithashtu...

Kuptoj leter kortezie nga homologet ,me fjale te pakta..........por por Agron Rekes askush sja ka kerku ,AGRON REKA ka shkel mbi gjak,mbi te burgosur dhe te malltretuar nga Kiro Gligorovi per ate univerzitete....AGRON REKA E KA GJET te gatshem ket univerzitet ....me sakrifica nga te tjeret ,atij nuk i takon te shkruaj elozhe Kriminelit ,,,,,,,,,,,,bythlepires i paftyre,,,,,,turp te kete

PO TE KETE STUDENTA (siq ka ne kejt boten)PO TE KETE UNION ,E DINE DETYREN .......DISTANCIM,DISTANCIM ,DISTANCIM,,,,dhe kshtu e nerojn veten dhe USHT NE .......


----------------------------------------
idealistat filloin luften

trimat luftojne

te pamerituarit marrin pushtetin
PM
Top
vani-1
Postuar nė: 04.01.2012, 00:28
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 1312
Antari Nr: 26370
Bashkangjitur: 04.04.2011vjen keq me then kete fjali dhe prei zotit po ki qeni mir qka kan gordh se ki gligorovi ka qen helmi shqiptarve por ka disa titistave dhe udbashave qka vu vjen keq se ka vdek dhe ka disa politikan shqiptar qka e gushlloin vdekjen e keti qeni tishte qen i mir dhe mu domkishte ardh po jo ska qen per popullin tim

kete video mun ta shohen pre moshes 13 e terma jo prei 13 ete poshthttp://www.youtube.com/watch?v=lFcN97A9PpM&feature=related


Ky postim ėshtė ndryshuar nga vani-1 nė 04.01.2012, 00:36
PM
Top
snajperisti
Postuar nė: 04.01.2012, 02:28
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 150
Antari Nr: 6246
Bashkangjitur: 10.03.2007 Citim (Avalon @ 03.01.2012, 23:48)
AsgjeSikurDielli dhe Snajperisti,

nga nje pije per patriotizmin tuaj, qe eshte edhe i imi, edhe i atyre qe ngushelluan, i Cusack-ut gjithsesi (per ngordhjen). Pse nga nje pije, paj nuk ben ndryshe. Se pari po tregoni qe ai paskesh qene armik i yni (dihet boterisht) e se dyti, se pasket qellim te beni hatane (qe une e deshiroj). Dmth. ne te dyja rastet jam me ju, po ne forum edhe ku jepet shpirti, ne diplomaci shkon pak me ndryshe de, mos ja nxerrni fundin tash.

Hajt mos u rafte merzi me e madhe se kjo!

smil3dbd4e4c2e742.gif smil3dbd4e4c2e742.gif

Nuk eshte pune diplomacie kjo po pune puthadoresh. Te kishte qene diplomaci atehere Obama do e ngushellonte familjen e Gadafit. Po te ne shqiptaret sa ma puthador te jesh aq ma shum vota fiton. Per ate kejt partite friken te bojne dicka te mire per shqiptaret se i humbin zgjedhjet. Bohem ma maqedon se maqedonet, ma katolik se papa qe ne ti votojm. A per fat te keq ne i votojm, BDI do fitoje bindshem prap ne zgjedhjet lokale vetem pse jane sherbetore te Stankos e Petkos. Ne kena probleme serioze bre, kjo nuk asht hajgare: ta ngushllojsh ni njeri qe me tankse deshi ta renoje UT-ne, ejjjj. Apo BDI qe ka lane femije pa babe, njerez invalida e me trauma. Na duhet ni psikiater o njerez se kjo asht smundje vec ma.
PM
Top

Topic Options Faqe: (2) [1] 2  Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio