Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet


Faqe: (2) [1] 2   ( Kalo tek postimi i parė i palexuar ) Reply to this topicStart new topicStart Poll

> USHT: Revoltohen profesoret "smarim rroga"
Lexo
Postuar nė: 13.12.2012, 14:40
Quote Post


Robot
*****

Posti: Antarė
Postime: 3366
Antari Nr: 18687
Bashkangjitur: 24.11.2008Ka shpėrthyer revolta mes tė punėsuarve nė Univestitetin Shtetėror tė Tetovės. Shkak kryesor ėshtė pagesa jo e rregullt nga ky universitet dhe vonesa e rrogave me javė e muaj tė tėrė. Disa nga tė punėsuarit nė administratėn e USHT-sė nė disperzimin nė Shkup dėshmojnė pėr Portalb se rrogat i marrin me vonesė tė madhe, ndėrsa shpesh janė edhe pre e gjobave tė inspeksioneve tė brendshme tė USHT-sė.

"Pėr muajin tetor rrogat i kemi marrė nė fillim tė dhjetorit, edhe pse duheshte qė ti marrim mė sė voni mė 5 nėntor. Pėr muajin nėntor akoma nuk kemi rroga. Kjo pakujdesi dhe parregullsi e universitetit nuk ėshtė prej tani, po zgjat njė periudhė" - thotė njė i punėsuar nė administratėn e USHT-sė nė Shkup.

Sipas burimit tė njėjtė, USHT bėn ēmos qė tė gjobiten tė punėsuarit, duke dėrguar inspeksione edhe para fillimit tė orarit tė punės.

"Vijnė nė kontroll nė orėn 8:20 dhe normalisht qė i gjejnė zyrat mbyllur, pasi ne fillojmė me punė nė ora 8:30. Pastaj na dėnojnė me gjobė pėr kėtė arsye" - thonė tė punėsuarit.

Nga ana tjetėr, zėdhėnėsi i USHT-sė Selam Sulejmani shkurt vetėm mohoi kėto dėshmi, edhe pse nė fillim nuk deshi tė japė deklaratė zyrtare pa i treguar emrat e personave qė janė drejtuar nė redaksinė tonė, tė cilėt dėshironin tė mbesin anonim.

"Administrata e USHT-sė i merr dhe do ti merr me rregull rrogat e tyre" - deklaroi Sulejmani.
Sipas asaj qė mėson Portalb, pėrveē punėtorėve tė administratės, edhe asistentėt dhe bashkėpunėtorėt e jashtėm tė kėtij universiteti nuk marrin rrogė me rregull.

Portalb u mundua qė pėr kėtė problem tė merr prononcim nga rektorati i USHT-sė, por pėr disa orė askush nuk pėrgjigjet nė numrin zyrtar tė kėtij rektorati./Portalb/


----------------------------------------
This is an automatically sent message, i'm Robot please do not reply!
PM
Top
trimi.80
Postuar nė: 13.12.2012, 14:56
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 1157
Antari Nr: 27127
Bashkangjitur: 17.01.2012Une kam plot shoke qe punojne ne UT dhe sma kane thene kete,dhe ketu me sa e pash ska emra mbiemra,dmth anonimca,e ajo i bjen se mundet me qene rrene.Pse sdalin ata me emra mbiemra.
PM
Top
MIX
Postuar nė: 13.12.2012, 15:34
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 1432
Antari Nr: 26239
Bashkangjitur: 09.03.2011mu sill njeri si kucke kur bohet fjale per propagande politike per fushate oshte disi normallno se ene vet politika osht casi amon kur bohet fjale per vonesa rrogash , me rroga qe najkush mban familjen sosht fer te bosh muhabet si kucke se Zoti ka met denu ooo legen ma mir leni le ti denon Zoti ata xhi lujne me buken e ketyne njerzve se sa futesh per majt m*t me shurre. Ti paske pas shoke xhi punojne ene paguhen ne rregull, ani ne prej ka jemi, ku ne p**h te nonens jetojme ne? Ne hone a ne mars???? Jo shoki ene ne kejmi shoke ene njerz ene ngojme prej tyne si po paguhen Nuk po marin rroga kjo osht e vertet, administrates i vonoihen biles ma pak kurse stafit part tajm xhi punon u vonohet ka 5 muj. Une kom ngu tu honger ne qebaptoren time njo administrator ene njo part tajm xhi punononte administrator , ketij xhi punonte part tajm ala si kishin lshu asnje grosh per kete semester kjo i bjen pej shtatori ska pa lek me sy. Pervec ksaj edhe shtaj kur ke puna me vendimet po kajn lot me gjak xhinja heyyy, punojne me vite part tajm caty e vendim kan morre do njerz xhi kan kry neper privatnika ku mujna me kri edhe une Magistrime e casi senesh xhi jone e jon shkel kuadri xhi kajn kri ne USHT . Prandja mos caj drrasa, mos u ben majmun sif\domos kur luhet me buken e femijeve te najkujte a kur t ejese puna per politike thuj xhi te dujsh se sosht e dhimshme, sharro vllaj po jo kur luhet me buken se mbi ne qendron nje Zot qe nuk do lej pa ndeshku asken, ene shpifsit, ene matrapazet ene keqperdorusit po ene taj ene mu nese sfolim te drejten!
PM
Top
Foks_Ecc
Postuar nė: 13.12.2012, 15:52
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 6983
Antari Nr: 6604
Bashkangjitur: 27.03.2007A do shohim ndonjeher ndonje teme per sukseset tona neper Universitete ?


----------------------------------------
Pa diturinė s'kuptohet e vėrteta
Pa diturinė s'largohet e meta
Pa diturinė vlerė nuk ka jeta
PM
Top
trimi.80
Postuar nė: 13.12.2012, 15:54
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 1157
Antari Nr: 27127
Bashkangjitur: 17.01.2012 Citim (MIX @ 13.12.2012, 09:34)
mu sill njeri si kucke kur bohet fjale per propagande politike per fushate oshte disi normallno se ene vet politika osht casi amon kur bohet fjale per vonesa rrogash , me rroga qe najkush mban familjen sosht fer te bosh muhabet si kucke se Zoti ka met denu ooo legen ma mir leni le ti denon Zoti ata xhi lujne me buken e ketyne njerzve se sa futesh per majt m*t me shurre. Ti paske pas shoke xhi punojne ene paguhen ne rregull, ani ne prej ka jemi, ku ne p**h te nonens jetojme ne? Ne hone a ne mars???? Jo shoki ene ne kejmi shoke ene njerz ene ngojme prej tyne si po paguhen Nuk po marin rroga kjo osht e vertet, administrates i vonoihen biles ma pak kurse stafit part tajm xhi punon u vonohet ka 5 muj. Une kom ngu tu honger ne qebaptoren time njo administrator ene njo part tajm xhi punononte administrator , ketij xhi punonte part tajm ala si kishin lshu asnje grosh per kete semester kjo i bjen pej shtatori ska pa lek me sy. Pervec ksaj edhe shtaj kur ke puna me vendimet po kajn lot me gjak xhinja heyyy, punojne me vite part tajm caty e vendim kan morre do njerz xhi kan kry neper privatnika ku mujna me kri edhe une Magistrime e casi senesh xhi jone e jon shkel kuadri xhi kajn kri ne USHT . Prandja mos caj drrasa, mos u ben majmun sif\domos kur luhet me buken e femijeve te najkujte a kur t ejese puna per politike thuj xhi te dujsh se sosht e dhimshme, sharro vllaj po jo kur luhet me buken se mbi ne qendron nje Zot qe nuk do lej pa ndeshku asken, ene shpifsit, ene matrapazet ene keqperdorusit po ene taj ene mu nese sfolim te drejten!

Edhe une jam kategorik kunder ketyre gjerave,por duhet ti dallojme puntoret e rregullt nga ato te prof. part time se ato cdo here i marrin me vonese sepse ata punojne ne dy e me shume universitete,psh te njeri jane te rregullt e tjeret part time.Keshtu eshte puna: administratoret qe jane me vendim atyre ju jepet rroga rregullisht,pa mos be ndarje se ciles parti i takojne,e kam fjalen per shtesen qe e marrin prej Ut-se,sepse ne kohen e Sadi Bexhetit shtesa nga 7 e 8 muje se kan marre administratoret qe jan te partise tjeter.,kurse tash kjo sndodh dhe sduhet te ndodh.Por ka administartor qe jane pa vendime ndoshta atyre ndonjiher rralle ju vonohet ose smarrin dy muje mandej i marrin afer te dy rrogat,kjo sben sepse edhe ato normal mbajne familje.Por kjo ndodh prej sa ekziston UT-ja.Kurse per vendimet tash kete konkurs kane marre vendime tre femije te deshmoreve,me sa e dij ka pas pak.Le te komentoj dikush qe eshte ne UT sepse une kam shume info per kto gjera.
PM
Top
MIX
Postuar nė: 13.12.2012, 16:39
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 1432
Antari Nr: 26239
Bashkangjitur: 09.03.2011 Citim (trimi.80 @ 13.12.2012, 16:54)
Edhe une jam kategorik kunder ketyre gjerave,por duhet ti dallojme puntoret e rregullt nga ato te prof. part time se ato cdo here i marrin me vonese sepse ata punojne ne dy e me shume universitete,psh te njeri jane te rregullt e tjeret part time.Keshtu eshte puna: administratoret qe jane me vendim atyre ju jepet rroga rregullisht,pa mos be ndarje se ciles parti i takojne,e kam fjalen per shtesen qe e marrin prej Ut-se,sepse ne kohen e Sadi Bexhetit shtesa nga 7 e 8 muje se kan marre administratoret qe jan te partise tjeter.,kurse tash kjo sndodh dhe sduhet te ndodh.Por ka administartor qe jane pa vendime ndoshta atyre ndonjiher rralle ju vonohet ose smarrin dy muje mandej i marrin afer te dy rrogat,kjo sben sepse edhe ato normal mbajne familje.Por kjo ndodh prej sa ekziston UT-ja.Kurse per vendimet tash kete konkurs kane marre vendime tre femije te deshmoreve,me sa e dij ka pas pak.Le te komentoj dikush qe eshte ne UT sepse une kam shume info per kto gjera.

Pajtona ma mir le te tregojne ata xhi jone mbrenda.

Po une po foli vetem pej anes njerzore dhe shqetsimi im oshte per ato xhi e kan vend pune te vetem angazhimin ne USHT se ata xhi morrin nga 2-3 rroga pavarsisht sa injorant dhe joprofesionalist jone(se per fat te keq kohve te fundit ja kan q* nonen bre burre, une e di njerin elektro ai merr vendim ne gazetari, tjetri oshte agronim merr vendim ne juridik, tjetri ka kry informatik, merr vendim ne mjeksi, tjetri ka doktoru penale recenzionin e merr ne ekonomi , tjetri ka magjistru ne Uirokolexh, Fon apo ndonje birruc tjeter privat per 5-6 muj e ja zen vendin najkujt tjetri xhi ka magjistru me vite te tera neper SHKUP, TIRANE, PRISHTINE e USHT dhe kjo ndodhen kur dihet se perparsi duhet me pas kuadrot e USHT. Po dikujna i ka knu zogza dhe edhe pse eshte ne pragun e injorances i ka thone vetes doktor ose magjister shkencash e cka oshte ma ekeqja jep mesim ne disa gjoja universitete, per kete kategori sum han palla, merzitna per ata qe jane te pergjegjshem, jane xhi dijn ene xhij kan kry me mund e me djers dhe e kan angazhim te vetem angazhimin part tajm ne USHT dhe lene qe vaj kan vendu k***n per vendime po edhe cat rroge qesharake spo jua japin ne kohe. Inshallah une jom gabim po si kom pa do njerez pom doket se per fat te keq kom te drejte ne xhith ket xhi e thom. Zoti u ndihmoft te ngratve dhe Zoti va beft me zi atyne xhi tallen me buken e femijve te dikujte, Zoti i shendrroft ne lypsa po jo ne vende te banume po ne shkretine ku as shprese mos me pas. Me lula vllaj!
PM
Top
Jack-Jones
Postuar nė: 13.12.2012, 22:04
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 188
Antari Nr: 27603
Bashkangjitur: 25.11.2012Nuk ka lidhje me USHTn kjo,ministria e financave i vonon(trezori),dhe ky problem eshte edhe en SHKUP edhe ne MANASTIR...keshtu qe mos e beni tragjike..
PM
Top
Happy_Soldier
Postuar nė: 13.12.2012, 22:47
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 5799
Antari Nr: 643
Bashkangjitur: 03.04.2006E di qe nuk kane mar rroga per dy muaj resht, e tash me siguri qe kane hy ne te tretin. Ama nuk e kuptoj shefin qe e perdor ket LEXO. Perse nuk shkruajte per rrogat qe si more ti e as punetoret tjere te komunes se Tetoves edhe ate jo 3 po plot 7 muj ...

Ky postim ėshtė ndryshuar nga Happy_Soldier nė 13.12.2012, 22:48


----------------------------------------
In Search of a Character....
Ėndrra e njė nate vere....
PMMSN
Top
mbreti
Postuar nė: 13.12.2012, 23:52
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 4495
Antari Nr: 11904
Bashkangjitur: 11.12.2007Vonesa eshte vetem 13 dite. Nuk eshte mire te shperndahen dezinformata, vecanerisht nga LEXO, pasi nuk besoj se ka ndonje institucion, ne te cilin te punesuarit i marin rrogat ne javen e pare te muajit. Aq me teper rogat e profesoreve (ata qe jane me vendime, i siguron ministria) smil4a8aceb829c5f.gif

Ky postim ėshtė ndryshuar nga mbreti nė 14.12.2012, 00:02


----------------------------------------
Gjithcka ne kohe te vet, por pse kalon kohen kot or i uruar.
PMMSN
Top
genci_tet
Postuar nė: 15.12.2012, 19:33
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 213
Antari Nr: 5644
Bashkangjitur: 04.02.2007Au bre Mbret sa info paske.... dezinofrmata te maresh rrogat me 24 te muajit....
PM
Top
mbreti
Postuar nė: 15.12.2012, 23:40
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 4495
Antari Nr: 11904
Bashkangjitur: 11.12.2007 Citim (genci_tet @ 15.12.2012, 20:33)
Au bre Mbret sa info paske.... dezinofrmata te maresh rrogat me 24 te muajit....

Te jeshe i sigurte se kam informata sakta. smil3dbd4ddd6835f.gif


----------------------------------------
Gjithcka ne kohe te vet, por pse kalon kohen kot or i uruar.
PMMSN
Top
MIX
Postuar nė: 16.12.2012, 00:06
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 1432
Antari Nr: 26239
Bashkangjitur: 09.03.2011 Citim (mbreti @ 14.12.2012, 00:52)
Aq me teper rogat e profesoreve (ata qe jane me vendime, i siguron ministria) smil4a8aceb829c5f.gif

Sma merr menja vllaj xhi mundesh me perdore si argumet se nuk ka krize ne Afrike sepse Bill Gejtsi oshte multimiljarder....edhe ti po kallxon si i morrin rrogat profesort e rregullt xhij e kajn rrogen ka 1000 euro ose najkush tjeter, ma merr menja xhi folet ketu per personat p[art tajm qe paguhen ma dopt ene ne menir mat pa rregullt ene se pastrususete mos folmi mo per krahasime me mcusit xhi japin mesim ne fillore xhi e kan standardim 10000 her ma te mire dhe jone ma te respektu. Leni te rregulltit vllaj po shifi ata gjynahet xhi keqperdoren ene xhi va vonijn rrogat ka 5 muj ene ka sa rroga marrin, a i ke pajt nonjiher???
PM
Top
mbreti
Postuar nė: 16.12.2012, 01:27
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 4495
Antari Nr: 11904
Bashkangjitur: 11.12.2007 Citim (MIX @ 16.12.2012, 01:06)
Sma merr menja vllaj xhi mundesh me perdore si argumet se nuk ka krize ne Afrike sepse Bill Gejtsi oshte multimiljarder....edhe ti po kallxon si i morrin rrogat profesort e rregullt xhij e kajn rrogen ka 1000 euro ose najkush tjeter, ma merr menja xhi folet ketu per personat p[art tajm qe paguhen ma dopt ene ne menir mat pa rregullt ene se pastrususete mos folmi mo per krahasime me mcusit xhi japin mesim ne fillore xhi e kan standardim 10000 her ma te mire dhe jone ma te respektu. Leni te rregulltit vllaj po shifi ata gjynahet xhi keqperdoren ene xhi va vonijn rrogat ka 5 muj ene ka sa rroga marrin, a i ke pajt nonjiher???

Te jesh i sigurte se te gjithe te angazhuarit part-time, ne procesin akademik e dine qe ne fillim se paguhen vetem per periudhen kur ka ligjerata.


----------------------------------------
Gjithcka ne kohe te vet, por pse kalon kohen kot or i uruar.
PMMSN
Top
Alex
Postuar nė: 16.12.2012, 09:53
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 1003
Antari Nr: 16058
Bashkangjitur: 18.06.2008 Citim (Jack-Jones @ 13.12.2012, 23:04)
Nuk ka lidhje me USHTn kjo,ministria e financave i vonon(trezori),dhe ky problem eshte edhe en SHKUP edhe ne MANASTIR...keshtu qe mos e beni tragjike..

Pse ti vonojne rrogat??
Flas keshtu ne pergjithsi?
Me qene te vonojshe ndoje obligim financiar ndaj Shtetit, menjehere ka denime, pse tolerojme neve qe kjo vonesa e rrogave te behet shprehi???
PM
Top
MIX
Postuar nė: 16.12.2012, 11:34
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 1432
Antari Nr: 26239
Bashkangjitur: 09.03.2011 Citim (mbreti @ 16.12.2012, 02:27)
Te jesh i sigurte se te gjithe te angazhuarit part-time, ne procesin akademik e dine qe ne fillim se paguhen vetem per periudhen kur ka ligjerata.

ooo taj,,,ooooo Care, mos me shatajt be vlla kshau memuhabet se shajna bare ene ne tjert xhi spunojna ne Universitet.
E para sosht ne rregull mu pagu ashtu part tajmat po ene nese osht rregulli cashtu biles E DYTA cato 2 dinar xhi jone dinar ofendus ene nencmus me vaj dhone ne vakt bre ti njeri e mos mi keqperdor mi cu me punu cka te ju cohet k**i atine kishe xhi jojne me pozita mat mdhaja ene plus mos mi pagu. A taj Care, taj mund ta keshe majr vllajt, mund tia keshe ni pllat te majr e morish 12 muj ene nuk detyrohesh muaj per muj ti zgjasish doren najkujna mos te kpusin strujen si vu ndodh partajmerave cataj.
Nejse...ka munsaj ene mos jese kshtau po une me vesh te majt i kam ngu tuj bisedu dy partajmera ne qebaptore timen qe kajnin lot me gjak per cito sene xhi i permena une. Ok Care sigurt i dishe ma majr punet po nese i dijsh kallxoj drejt vllaj e mos u bon bashkfajtor duke u perpjek me mbrojte lojen e bukes se lojet tjera jane lojera te cilat secili ka te drejte mi bo per nji pozicionim ma te majr ama me buken e femijee te dikujte MOSNI...
PM
Top

Topic Options Faqe: (2) [1] 2  Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio