Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet


Faqe: (5) [1] 2 3 ... E fundit »  ( Kalo tek postimi i parė i palexuar ) Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Pse femrat jetojnė mė gjat se meshkujt?, a mendoni se eshte evertet!!!!?????
Princo
Postuar nė: 16.06.2009, 10:17
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 5953
Antari Nr: 22031
Bashkangjitur: 06.04.2009Sipas studimeve te bėra ne botėn e industrializuar,femrat jetojne 5 deri ne 10 vite me shumė se meshkujt.
Nder njerėzitė qe i kanė kaluar 100 vet 85% janė femra.
Shtrohet pyetja pse femrat jetojne me gjatė se meshkujt?
Njė arsye e rendesisheme ėshtė avantazhi qe kanė femrat ndaj meshkujve, pėr sa i pėrket semundjeve kardiovaskulare siē ėshtė infrakti.Grate zakonisht pėrballen me kėto semundje rreth te 60-ve dhe te 70-ve rreth 10 vjet me vonė se meshkujt, te cilėt preken nga kėto simptoma rreth te 50-ve dhe 60-ve.Njė shkak qe ndikon ne shfaqjen e mėvonshme te kėtyre semundjeve(sėmundjet kardiovaskulare)ėshtė edhe fakti se femrat kanė diferenc hekuri,krahasuar me meshkujt.Hekuri luan rol shumė te rėndėsishėm ne qelizat tona,duke prodhuar radikale te lira, te cilat u bashkohen membranave qelizore dhe ADN-se,ēka ndikon ne plakjen e qelizave.
Ne fakt ne dietat tona mishi ėshtė burimi kryesor i hekurit ,dhe mungesa e hekurit mbase ėshtė njė prej arsyejeve kryesore pse ėshtė eshendetshmete jesh vegjetarjan.
Ca koh me pare u zhvillua njė studim i mirė qe vezhgonte konsumimin e mishit te kuq dhe sėmundjet e zemrės ne Leidan te Holandes.Ne rajonet, ku njerėzitė nuk konsumonin mish te kuq ,popullsia kishte gjysmen e rrezikut te infrakteve ne krahasim me popullsinqe e konsumonte mishin e kuq.
Njė arsye tjetėr me e ndėrlikuar (lidhum me jetegjatesin e femrave)ėshtė se femrat kanė dy kromozome X,nderkoh meshkujt kanė njė.Le ta shpjegojm ne kėtė mėnyrė:kemi njė grup kromozomesh tė gjitha plaken bashkarisht .Ne disa qeliza,gjenet ne njė kromozom X janė aktive.Tani nėse njeri komplet i variacjoneve ofron avantazhe mbijetese pėr qelizat ne krahasim me tjetrin ,atėherė qelizat ne avantazh do tė dominojn,nderkoh te tjerat do tė vdesin duke len pas me shumė qeliza me gjene ne kromozomin e favorizuar X.
Kėshtu, tek grat, qelizat mund te mbrohen nga njė variacjonlehtesisht me i mirė i njė gjeni ne kromozomin e dytė.Meshkujt nuk e kanė kėtė shanc dhe nuk u ofrohet kjo zgjidhje.
Realisht ėshtė shumė me e komplikuar sepse ka edhe disa arsyje te tjera pse meshkujt vdesin me herėt se femrat.
Meshkujt, nė fund te adoleshences se tyre kalojne ne njė faze qe quhet ''stuhia e testoteronit ''. Niveli i hormoneve ėshtė shumė i lartė dhe i ndryshueshem dhe mund te shkaktoj sjellje te rreziksheme tek tė rinjet.
Ata nuk vėnė rripat e siguris ,pine me shumė duhan,shumė alkoohol, mund te jen agresive dhe te pėrdorin arme e kėshtu me radhe.Kėto sjellje ndikojn ne rritjen e vdekshemerise.Njė tjetrer pjes ku shohim shkallen me te lartė te vdekshemris tek meshkujt ėshtė se ata vuajn nga depresioni,sidomos meshkujt e moshes se vjetėr.Nėse ata tentojnė te vetevriten ata ia dalin mė me sukses se femrat.
Por ne pėrgjithėsi, ka tri gjėra qe meshkujt i bėjnė me keq se femrat.Ata pine me shumė duhan.Hane me shumė ushqime qe e rrisin nivelin e kolesterolit,dhe e treta meshkujt nuk ja dalin aq mirė me stresin sa femrat.Ata e brendesojn stresin nė vend qe ta lirojne.


----------------------------------------
Bėhu ambicioz i diturisė, falės fisnik i shoqėrisė, rob falėnderues i Perėndisė,.....!
Aty ku s’ka moral, ligji nuk ka vlerė.”
PM
Top
Shqipe1
Postuar nė: 16.06.2009, 10:35
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 9463
Antari Nr: 6919
Bashkangjitur: 14.04.2007Femrat jetojne me gjate sepse meshkujve ua hane shpirtin kadal kadale dhe keshtu qe meshkujt nga dhuna psiqike bejne vetemembytje smil3dbd4e5e7563a.gif smil3dbd4e5e7563a.gif smil3dbd4e5e7563a.gif smil3dbd4e4c2e742.gif


----------------------------------------
Don't dream your life, live your dream...
PMUsers Website
Top
kritiku_1
Postuar nė: 16.06.2009, 10:37
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 4095
Antari Nr: 10472
Bashkangjitur: 26.10.2007 Citim (art_rokerja @ 16.06.2009, 11:35)
Femrat jetojne me gjate sepse meshkujve ua hane shpirtin kadal kadale dhe keshtu qe meshkujt nga dhuna psiqike bejne vetemembytje smil3dbd4e5e7563a.gif smil3dbd4e5e7563a.gif smil3dbd4e5e7563a.gif smil3dbd4e4c2e742.gif

tej folen ne kundershtim ne kete ras a far eshte puna smil3dbd4dbc14f3f.gif smil3dbd4dbc14f3f.gif smil3dbd4dbc14f3f.gif


----------------------------------------
Kur asgje nuk eshte e sigurt, gjithcka eshte e mundur...
PM
Top
Princo
Postuar nė: 16.06.2009, 10:39
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 5953
Antari Nr: 22031
Bashkangjitur: 06.04.2009 Citim (art_rokerja @ 16.06.2009, 11:35)
Femrat jetojne me gjate sepse meshkujve ua hane shpirtin kadal kadale dhe keshtu qe meshkujt nga dhuna psiqike bejne vetemembytje smil3dbd4e5e7563a.gif smil3dbd4e5e7563a.gif smil3dbd4e5e7563a.gif smil3dbd4e4c2e742.gif

smil3dbd4e5e7563a.gif smil3dbd4e5e7563a.gif smil3dbd4e5e7563a.gif smil3dbd4e5e7563a.gif


----------------------------------------
Bėhu ambicioz i diturisė, falės fisnik i shoqėrisė, rob falėnderues i Perėndisė,.....!
Aty ku s’ka moral, ligji nuk ka vlerė.”
PM
Top
dasaaa
Postuar nė: 16.06.2009, 10:48
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 18007
Antari Nr: 16746
Bashkangjitur: 09.08.2008Jetojn ma gjat se kan men ma pak smil3dbd4e5e7563a.gif


----------------------------------------
Kurrė mos e ngatėrro personalitetin tim me sjelljen time, sepse personaliteti ėshtė i imi ... kurse sjellja ime, mvaret shumė edhe prej teje!
PMUsers WebsiteIntegrity Messenger IM
Top
Princo
Postuar nė: 16.06.2009, 10:50
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 5953
Antari Nr: 22031
Bashkangjitur: 06.04.2009 Citim (dasaaa @ 16.06.2009, 11:48)
Jetojn ma gjat se kan men ma pak smil3dbd4e5e7563a.gif

Meshkujt, nė fund te adoleshences se tyre kalojne ne njė faze qe quhet ''stuhia e testoteronit ''. Niveli i hormoneve ėshtė shumė i lartė dhe i ndryshueshem dhe mund te shkaktoj sjellje te rreziksheme tek tė rinjet.
Ata nuk vėnė rripat e siguris ,pine me shumė duhan,shumė alkoohol, mund te jen agresive dhe te pėrdorin arme e kėshtu me radhe.Kėto sjellje ndikojn ne rritjen e vdekshemerise.Njė tjetrer pjes ku shohim shkallen me te lartė te vdekshemris tek meshkujt ėshtė se ata vuajn nga depresioni,sidomos meshkujt e moshes se vjetėr.Nėse ata tentojnė te vetevriten ata ia dalin mė me sukses se femrat.
Por ne pėrgjithėsi, ka tri gjėra qe meshkujt i bėjnė me keq se femrat.Ata pine me shumė duhan.Hane me shumė ushqime qe e rrisin nivelin e kolesterolit,dhe e treta meshkujt nuk ja dalin aq mirė me stresin sa femrat.Ata e brendesojn stresin nė vend qe ta lirojne.----------------------------------------
Bėhu ambicioz i diturisė, falės fisnik i shoqėrisė, rob falėnderues i Perėndisė,.....!
Aty ku s’ka moral, ligji nuk ka vlerė.”
PM
Top
e-verteta
Postuar nė: 16.06.2009, 10:54
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 935
Antari Nr: 18922
Bashkangjitur: 07.12.2008 Citim (art_rokerja @ 16.06.2009, 11:35)
Femrat jetojne me gjate sepse meshkujve ua hane shpirtin kadal kadale dhe keshtu qe meshkujt nga dhuna psiqike bejne vetemembytje smil3dbd4e5e7563a.gif smil3dbd4e5e7563a.gif smil3dbd4e5e7563a.gif smil3dbd4e4c2e742.gif

hahaa qashtu motrushe a smil3dbd4e5e7563a.gif


----------------------------------------
E verteta nuk njihet permes njerzeve por njoftohu me te verteten,do ti njohish edhe njerzit e saj..”
PM
Top
Fidaim
Postuar nė: 16.06.2009, 10:54
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 1885
Antari Nr: 22565
Bashkangjitur: 13.06.2009Sepse jane ma t'trullavta se mashkujt.

Ky postim ėshtė ndryshuar nga Fidaim nė 16.06.2009, 10:55


----------------------------------------
Ne bėmė ēdo gjė nė tokė zbukurim tė saj qė Ne t’i testojmė ata qė tė shohim se veprat e kujt janė mė tė mirat. (Sure al-Kahf: 7)
PM
Top
e-verteta
Postuar nė: 16.06.2009, 10:55
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 935
Antari Nr: 18922
Bashkangjitur: 07.12.2008 Citim (dasaaa @ 16.06.2009, 11:48)
Jetojn ma gjat se kan men ma pak smil3dbd4e5e7563a.gif

au nncnc a qeshtu a smil3dbd4dcd7b9f4.gif

 Citim
  Sepse jane pak ma t'trullavta se mashkujt.


ani bac..edhe ti a smil3dbd4ddd6835f.gif


----------------------------------------
E verteta nuk njihet permes njerzeve por njoftohu me te verteten,do ti njohish edhe njerzit e saj..”
PM
Top
dasaaa
Postuar nė: 16.06.2009, 10:57
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 18007
Antari Nr: 16746
Bashkangjitur: 09.08.2008 Citim (e-verteta @ 16.06.2009, 11:55)
au nncnc a qeshtu a smil3dbd4dcd7b9f4.gifani bac..edhe ti a smil3dbd4ddd6835f.gif

smil3dbd4e5e7563a.gif kur foli rokerja ju vike mir a smil3dbd4e5e7563a.gif


----------------------------------------
Kurrė mos e ngatėrro personalitetin tim me sjelljen time, sepse personaliteti ėshtė i imi ... kurse sjellja ime, mvaret shumė edhe prej teje!
PMUsers WebsiteIntegrity Messenger IM
Top
Fidaim
Postuar nė: 16.06.2009, 10:58
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 1885
Antari Nr: 22565
Bashkangjitur: 13.06.2009 Citim (e-verteta @ 16.06.2009, 11:55)
au nncnc a qeshtu a smil3dbd4dcd7b9f4.gifani bac..edhe ti a smil3dbd4ddd6835f.gif

Bacit,ti e din qe e verteta e vertete po n'vend dhe n'kohe t'vet. smil3dbd4e4c2e742.gif


----------------------------------------
Ne bėmė ēdo gjė nė tokė zbukurim tė saj qė Ne t’i testojmė ata qė tė shohim se veprat e kujt janė mė tė mirat. (Sure al-Kahf: 7)
PM
Top
e-verteta
Postuar nė: 16.06.2009, 10:59
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 935
Antari Nr: 18922
Bashkangjitur: 07.12.2008 Citim (dasaaa @ 16.06.2009, 11:57)
smil3dbd4e5e7563a.gif kur foli rokerja ju vike mir a smil3dbd4e5e7563a.gif

hahahah smil3dbd4e5e7563a.gif no coment smil3dbd4ddd6835f.gif


----------------------------------------
E verteta nuk njihet permes njerzeve por njoftohu me te verteten,do ti njohish edhe njerzit e saj..”
PM
Top
e-verteta
Postuar nė: 16.06.2009, 11:00
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 935
Antari Nr: 18922
Bashkangjitur: 07.12.2008 Citim (Fidaim @ 16.06.2009, 11:58)
Bacit,ti e din qe e verteta e vertete po n'vend dhe n'kohe t'vet. smil3dbd4e4c2e742.gif

po bre bac..amo pak si shume na ulet smil3dbd4e02c5440.gif


----------------------------------------
E verteta nuk njihet permes njerzeve por njoftohu me te verteten,do ti njohish edhe njerzit e saj..”
PM
Top
Fidaim
Postuar nė: 16.06.2009, 11:02
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 1885
Antari Nr: 22565
Bashkangjitur: 13.06.2009 Citim (e-verteta @ 16.06.2009, 12:00)
po bre bac..amo pak si shume na ulet smil3dbd4e02c5440.gif

Po shiqu n'parim femna eshte edhe e graduar per nje shkallė me pak,n'karahasim me mashkullin,edhe pse t'drejtat e njejta mes vete! smil3dbd4d6422f04.gif


----------------------------------------
Ne bėmė ēdo gjė nė tokė zbukurim tė saj qė Ne t’i testojmė ata qė tė shohim se veprat e kujt janė mė tė mirat. (Sure al-Kahf: 7)
PM
Top
e-verteta
Postuar nė: 16.06.2009, 11:04
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 935
Antari Nr: 18922
Bashkangjitur: 07.12.2008 Citim (Fidaim @ 16.06.2009, 12:02)
Po shiqu n'parim femna eshte edhe e graduar per nje shkallė me pak,n'karahasim me mashkullin,edhe pse t'drejtat e njejta mes vete! smil3dbd4d6422f04.gif

ani de thuani ju ..veq Zoti na ka ngrit ne shkall te larte.. smil3dbd4d4e4c4f2.gif


----------------------------------------
E verteta nuk njihet permes njerzeve por njoftohu me te verteten,do ti njohish edhe njerzit e saj..”
PM
Top

Topic Options Faqe: (5) [1] 2 3 ... E fundit » Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio