Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet


Faqe: (2) [1] 2   ( Kalo tek postimi i parė i palexuar ) Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Pse Jetojmė?, .
andy
Postuar nė: 23.11.2008, 02:15
Quote Post


The GodFather
*****

Posti: Antarė
Postime: 7137
Antari Nr: 132
Bashkangjitur: 16.02.2005Cili ėshtė qėllimi i jetės tonė??

Na ėshtė dhėnė njė dhurate shumė e ēmuar , qe ėshtė JETA por bashke me te nuk na u dha e drejta ta pranojmė ose jo.

Por ajo qe kemi ne dorė tani ėshtė ta ndryshojmė kėtė Jete ashtu si te duam ne dhe mos te lejojmė te na ndryshoj ajo neve,ta zotrojme atė pėrpara se te na zotroje,ta shfrytezojme pėrpara se te na shfrytezojme...ēdo i lindur ne kėtė botė vjen me njė mision te caktuar nga Krijuesi.

Jetojme qe te plotesojme misionin e caktuar dhe vdesim.

A ėshtė kjo jeta?


----------------------------------------
"o Zot jepi atij qe rin kot, sepse ai qe punon fiton vet!"

SINCE 1985
PMEmail PosterIntegrity Messenger IM
Top
Ulqinaku
Postuar nė: 23.11.2008, 02:18
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 6691
Antari Nr: 5455
Bashkangjitur: 26.01.2007Uhhh…Jeta jonė.E cfar mundė tė thuash pėr jetėn e njė tė riut nė kėtė vėnd.Vuajtje, trishtim zhgėnjim nga koha qė po kalojmė.E kujtė mundė t’ja vėsh fain pas k’sajė historis sonė,apo neve qė jetojm sot.Rinia Shqiptare ku gjindet ajo sot.Njė pjesė hedhė zjarm nėpėr rrugėt e mėrgimit njė pjesė e varosur nga krimet e luftės e njė pjesė e pa shpresė vėrtitete nėpėr rrugėt e qyteteve tona duke shpresuar pėr jetė mė tė mir.Ajo qetėsine gjen tek Kokaina, Heroina,alkoholi apo dicka tjetėr mė e bukur dhe tė nesėrmen do ta gdhi pas grilave tė burgut apo nė qetsin e varit.Kėshtu bredhim tė katandisur e askush nuk mund tė na ndihmoj sepse edhe ne nuk japim kontributin e duhur qė tė ndihmojmė veteten ton.
Vendi ynė radhitet si njė nga vendet udhėkryq pėr ku niset shpėrndarja e lėndėve narkotike pėr nė evrop.
Kėto lėndė narkotike sot kėtu tek ne jan nė rritje tė sipėrt,sa qė tė gjith kemi rastin tė shohim me sytė tanė fytyra tė mekura dhe sy jeshile tė cilėt strehohen nėpėr qorsokaqe dhe konsumojnė po kėto lėndė.Personat tė cilėt e i bėjnė kėto akte jan njerėz tė pa formuar si personalitet,jan njerėz tė pashpirtė,pa ndjenja edhe pse ne nėse njohim ndonj narkoman na duket si ndonjė njeri shumė i miri me zemėrgjersi tw madhe dhe shum i dashur po kjo ėshtė figuara e tij pa mos menduar qėllimin e tij famėkeq qė ka!Ai i cili konsumon drogė sigurish qė meret edhe me shitjen e saj,ai dėshiron qė nė mėnyra tė ndryshme dhe me shumė kurthe tė grumbullon nė rethin e vet sa mė shumė bashkėpuntor.Por ne si shoqėri sa do pak e civilizuar duhet tė mundohemi me gjitha menyrat tu largohemi kėtyre rrugė tė kėtij biznesi tė zi.Por jo tė mos japim dhe kontributin ton qė ti ndalojm shokėt qė i dim se jan pėrdorues tė drogės.
Alkoli sot ėshtė njė ēėshtje shumė diskutabile nė rethin ton,na parqitet si njė problem nė tė gjitha gjeneratat.Ėshtė ēudia mė e madhe se sot alkoolin e konsumojn edhe tė miturit qė kemi rastin ti shohim vet.Nė fillim dikush mendon se alkoolin e pin pėr tė ju larguar dhe ti haroj pėr disa caste hallet e kėsaj bote dhe pėr ndonjė breng tė madhe.Por gabimi ėshtė se nėse fillon me alkool ajo tė duket e shumė e mir dhe fillojsh vazhdimisht tė pishė sa qė bėhesh i mvarur prej saj ose alkoolist kronik.Prej alkolistėve vjen nė shkatrimin e shoqėris,sa qė nga to nuk ka dobi as familja e tij e as shoqėria ku jeton.Por veprimi ynė i vetėm qė mundė tė bėjmė ėshtė qė kur tė mos e provojm alkoolin dhe me cdo kush tė mundohemi ti largojm shokėt tan prej kėsaj rruge e cila na shpien nė degjenrim tė plot.Kėto jan problemet ndoshta mė tė mėdhaja nė vendin ton dhe qė na preokupojn mė sė shumti se vitet kalojnė e ne vimė reth e rrotull lojės sė mjerimit.
Pra ky ėshtė fati ynė,kjo ėshtė jeta jon, prandaj dhe ti Zot mė jep forcė,mė jep forcė tė jetoj kėtė jetė tė pistė kėtė jetė tė cmendur.
Jetė athua tė ndjej dhe Jetoj…?!

25-shkurt-2005


----------------------------------------
Edhe nese jam vegjetarian nuk dmth se ha barr....!
PM
Top
andy
Postuar nė: 23.11.2008, 02:26
Quote Post


The GodFather
*****

Posti: Antarė
Postime: 7137
Antari Nr: 132
Bashkangjitur: 16.02.2005Ulqinak flm qe solle kete shkrim, eshte shume i mire.


Dot kisha lutur nese gjen ndonji material fetar ne lidhje me jeten?
Me shum pershtypje me ben kjo thenja "Na u dha jeta pa mos na u dhene e drejta qe ta pranojm a jo?


Kalo mir.

Ky postim ėshtė ndryshuar nga andy nė 23.11.2008, 02:26


----------------------------------------
"o Zot jepi atij qe rin kot, sepse ai qe punon fiton vet!"

SINCE 1985
PMEmail PosterIntegrity Messenger IM
Top
Ulqinaku
Postuar nė: 23.11.2008, 02:53
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 6691
Antari Nr: 5455
Bashkangjitur: 26.01.2007 Citim (andy @ 23.11.2008, 04:26)
Ulqinak flm qe solle kete shkrim, eshte shume i mire.


Dot kisha lutur nese gjen ndonji material fetar ne lidhje me jeten?
Me shum pershtypje me ben kjo thenja "Na u dha jeta pa mos na u dhene e drejta qe ta pranojm a jo?


Kalo mir.

mbi te gjitha kjo eshte shume e sakt :

Kuran - Kaptina(Sureja) Ali Imran(3) Ajeti 185

...e jeta e kėsaj bote nuk ėshtė tjetėr pos njė pėrjetim mashtrues...


----------------------------------------
Edhe nese jam vegjetarian nuk dmth se ha barr....!
PM
Top
Ulqinaku
Postuar nė: 23.11.2008, 02:57
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 6691
Antari Nr: 5455
Bashkangjitur: 26.01.20076:162. Thuaj: “Namazi im, kurbani im, jeta ime dhe vdekja ime janė thjesht pėr All-llahun, Zotin e botėve.

qe dmth kete jete duhet ta e jetojme qe te arrijme Knaqesin e Allahut dhe si shperblim te marrim Xhenetin, ndersa ne kete jete si shperblim do te marrim knaqesin dhe lumturin qe do te na ofroje Allahu.


----------------------------------------
Edhe nese jam vegjetarian nuk dmth se ha barr....!
PM
Top
Fox
Postuar nė: 23.11.2008, 03:57
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2023
Antari Nr: 14973
Bashkangjitur: 14.04.2008une nje fjale kisha then ja pse jetojme ne : "jetojme sot per te vdekur neser"

Ky postim ėshtė ndryshuar nga Fox nė 23.11.2008, 03:57


----------------------------------------
BURRA pak jan se meshkuj KREJT jan
PM
Top
Mirsim Maliqi
Postuar nė: 23.11.2008, 09:40
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 189
Antari Nr: 7197
Bashkangjitur: 03.05.2007 Citim (andy @ 23.11.2008, 04:26)
Ulqinak flm qe solle kete shkrim, eshte shume i mire.


Dot kisha lutur nese gjen ndonji material fetar ne lidhje me jeten?
Me shum pershtypje me ben kjo thenja "Na u dha jeta pa mos na u dhene e drejta qe ta pranojm a jo?


Kalo mir.

Allahu i Plotefuqishem thote: “A menduat se Ne ju krijuam kot dhe se ju nuk do ktheheni te Ne?” (Kur’ani: El-Muminun: 115) Gjithashtu, i Lartesuari thote per Madherine e Tij se: "Ai ėshtė qė krijoi vdekjen dhe jetėn, pėr t'ju provuar se cili prej jush ėshtė mė vepėrmirė. Ai ėshtė ngadhnjyesi, mėkatėfalėsi." (Kur'ani: Mulk: 2). Krijuesi yne na ka krijuar qe ta adhurojme, madherojme dhe falenderojme Ate. I Lartesuari thote: "Unė nuk i krijova xhinėt dhe njerėzit pėr tjetėr pos qė tė mė adhurojnė." (Kur'ani: Dharijat: 56). Iben Tejmije do te thoshte se: "Adhurimi eshte emer permbledhes i cdo fjale apo vepre te mire, te fshehte apo publike, qe e kenaq Allahun Fuqiplote".

Krijuesi yne na obligoi qe te ecim sipas rruges/udhezimit qe Ai zgjodhi per ne. I rrebeluar ndaj Krijuesit te tij eshte ai qe del nga ligji i tij. Allahu Fuqiplote thote: “…kush i pėrmbahet udhėzimit Tim, ai nuk ka pėr tė humbur (nė dynja) e as nuk ka pėr tė dėshtuar (nė jetėn tjetėr). E kush ia kthen shpinėn udhėzimit Tim, do tė ketė jetė tė vėshtirė dhe nė ditėn e Kijametit do ta ringjallim tė verbėr”. (Kur'ani: Kur’ani: Ta Ha: 123-124) Nuk ka zgjidhje tjeter, pos rruges se Krijuesit. Cdo kush i cili behet rob i krijeses, perfundimi i tij eshte vetem se humbje. Rruga e vertete eshte nje, ajo nuk i ka njeqind fytyra, asaj s'i takon t'i atribohen cilesi te dobesise, ajo eshte e ngritur mbi argumente, fakte dhe shenja. I Derguari i Krijuesit tone, Muhammedi, alejhi selam, do thoshte qarte dhe bindshem se: "Paqja qoftė mbi atė qė pason udhėn e drejtė. Unė adhuroj Allahun, i Cili ėshtė i Vetmi qė duhet adhuruar. Ai ėshtė Zot i gjithė universit. Ai ėshtė i Madhėrishėm. Vetėm Ai ėshtė strehim i paqes dhe sigurisė."

Udha e drejte ne jeten tone, eshte kjo e permendur ne Kur'anin Fisnik: "O besimtarė! Bindjuni Allahut e bindjuni Profetit dhe atyre qė drejtojnė punėt tuaja. Nėse nuk pajtoheni nė ndonjė gjė, drejtojuni Allahut (Kur’anit) dhe Profetit, nėse besoni Allahun dhe Ditėn e Fundit. Kjo pėr ju ėshtė me e mira dhe pėrfundimi mė i bukur”. (Kur’ani: Nisa: 59)

Aristoteli do te thoshte se: "Misteri i jetes nuk qendron ne te jetuarit, porse ne qellimin pse jeton".

Nese jeton per kete bote te perkohshme, dije se ajo do te shuhet, ashtu sikurse edhe ato qe gjenden ne te. Andaj, shfrytezoje kete te perkohshmen, per te perfituar ate te perhershmen. Aty ku ska me vdekje, o do te jesh ne dhimbje dhe vuajtje te pa ndala, o ne kenaqesi, lumturi, gezim dhe dashuri perjetesisht ne Xhennetet e Allahut tend, i cili ka thene: “Ju njerėz dinie se jeta e kėsaj bote nuk ėshtė tjetėr vetėm se lojė, kalim kohe nė argėtim, stoli, krenari mes jush dhe pėrpjekje nė shtimin e pasurisė dhe tė fėmijėve, e qė ėshtė si shembull i njė shiu prej tė cilit bima i habit bujqit, e pastaj ajo thahet dhe e sheh atė tė verdhė, mandej bėhet e thyer e llomitur, e nė botėn tjetėr ėshtė dėnimi i rėndė, por edhe falje mėkatesh dhe dhurim i kėnaqėsisė nga Allahu; pra jeta e kėsaj bote nuk ėshtė tjetėr vetėm se pėrjetim mashtrues”. (Kur’ani: Hadid: 20).

Pse jetojme?

Qe ta adhurojme Krijuesin tone!

Nderimet e mija per hapesin e temes!
Mirsimi!

Ky postim ėshtė ndryshuar nga Mirsim Maliqi nė 23.11.2008, 09:43


----------------------------------------
www.altruisti.com

Hadithe nga Muhamedi, paqa dhe shpėtimi i Zotit qofshin mbi tė!

“Mė tė mirėt prej jush janė ata qė kanė moral mė tė lartė”

“Nuk ėshtė i fuqishėm ai qė ka fuqi trupore, i fuqishėm ėshtė ai qė frenon veten kur zemėrohet”

"Kush beson Allahun dhe Ditėn e Ahiretit le tė thotė fjalė tė mira ose le tė hesht. Kush beson Allahun dhe Ditėn e Ahiretit le tė nderoj fqiun. Kush beson Allahun dhe Ditėn e Ahiretit le tė nderoj mikun."
PMUsers WebsiteMSN
Top
Essa
Postuar nė: 23.11.2008, 12:05
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 6262
Antari Nr: 17241
Bashkangjitur: 11.09.2008Ne kete jete jemi qe te vleresohemi ne ate tjetren,ne kete jete fitojme statusin qe do te na takoj ne jeten tjeter.Me nje fjal test per jeten tjeter.


----------------------------------------
Mos lejoni qė mendja juaj te jetė sherbėtore pa mbikqyrės!!!
Von i sheh njeriu pasojat!!!!!!!!
PM
Top
hubejb1
Postuar nė: 23.11.2008, 12:11
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2205
Antari Nr: 17672
Bashkangjitur: 02.10.2008Pse Jetojme....jetojm qe te vdesim ,apo sic tha besim dina,jeta shkakton vdekjen,dhe vdekja shkakton jeten e ardhshme.slm


----------------------------------------
"Thuaj: me All-llahun, argumentet dhe Pejgamberin e Tij talleni. Mos u arsyetoni, keni bėrė kufėr pasiqė ishit besimtarė". (Et-Teube: 65-66).
PM
Top
lara
Postuar nė: 23.11.2008, 13:01
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 506
Antari Nr: 18193
Bashkangjitur: 29.10.2008Jetoj sepse ALL-LLAHU ka dasht edhe qe ne ket bot te rrejshme ALL-LLAHU na provokon neve me shum prova se qfar njerez jemi dhe ata qe nuk mashtrohen nga kjo bote e shpejt(rrejshme)pra qe do i binden zotit me te gjitha qe ka shpallur kuranin...ti besoim profetet etj...do e fitoin boten tjeter ma te mir(xhenetin)..e lus zotin gjithe atje te na dergoi..Ki ishte menimi im..


----------------------------------------
Njeriut nuk i jepet rasti i dyt qe te bej pershtypjen e pare.
PM
Top
ardona
Postuar nė: 23.11.2008, 13:11
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 329
Antari Nr: 13118
Bashkangjitur: 25.01.2008Jeta eshte nje sfide dhe te jetuarit e jetes eshte akt kunder se keqes...
PM
Top
Shqipe1
Postuar nė: 23.11.2008, 13:16
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 9463
Antari Nr: 6919
Bashkangjitur: 14.04.2007Jeta e njeriut ne toke eshte sprove e lufte ... smil3dbd4d99c6eaa.gif

Ky postim ėshtė ndryshuar nga art_rokerja nė 23.11.2008, 13:19


----------------------------------------
Don't dream your life, live your dream...
PMUsers Website
Top
festina
Postuar nė: 23.11.2008, 13:23
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 6417
Antari Nr: 18433
Bashkangjitur: 10.11.2008Jetoj nga se Zoti ma ka dhan jeten falenderimi i qoft Atij. Jetoj qe te ballafaqohem me ket jete e cila ka batica dhe zbatica te shumta dhe kete do mundohem ta shfrytzoj per te mir sepse me veprat qe i bej ketu siguroj boten tjeter.Mshira e Zotit qoft mbi gjith njerzimin dhe falenderimim i qoft vetem Atij per gjithqka ne ket jet.

-------------------------------------
Jetoje JETEN qe edhe jeta te jetoj me ty.


----------------------------------------
Nuk dua tė jem nga ata qė vetėm frymarja e tyre tė tregon se janė gjallė.

Mos mė thuaj se mė ke parė nė ėndėrr!
PM
Top
Foks_Ecc
Postuar nė: 23.11.2008, 14:08
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 6983
Antari Nr: 6604
Bashkangjitur: 27.03.2007Isha thesar i fsheheru, krijova nje krijese te lire qe te me njeh Madheshtine dhe Dashurine Time....

Jeta eshte sfide mes frikes dhe sigurise, fjala Iman rjedh nga thelbi i fjales emn-qe dmth siguri, njeriu sa me shume te kete Imanin ( sigurine ) te forte aq me pak i frikohet sfidave te jetes , sa me to dobet te kete imanin ( sigurine ) aq me shume do kete frike nga sfidat e jetes se kesaj bote dhe vleresimit ne boten tjeter, ...pra sipas meje jeta e njeriut lidhet mes frikes dhe sigurise, varesisht ku mbeteshtet njeriu per siguri per te perballuar sfidat...mbeshtetja per te siguruar shpirterisht ( imanin, mbeshtetje ne Zotin ) e ben njeriun te forte sa qe edhe vdekjes mos ti frikohet, ndryshe quajtur shehid ( fjala shehid dmth deshmitar i se vertetes apo deshmor i se vertetes ), nga rjedh edhe deshmi (shehadeti )...

andy

ka nje liber, Te kuptuarit e renjes se jetes, Kush jemi, Perse jemi ketu, ku po shkojme ? - Ramadan Buti,

eshte liber filozofik, shume qarte sqaron shume gjera qe nuk i kam has ne ndonje autor tjete,----------------------------------------
Pa diturinė s'kuptohet e vėrteta
Pa diturinė s'largohet e meta
Pa diturinė vlerė nuk ka jeta
PM
Top
emi_mila
Postuar nė: 23.11.2008, 14:35
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 106
Antari Nr: 18579
Bashkangjitur: 18.11.2008jetoj sepse Zoti me dha jeten dhe do jetoj aq sa ai do te me doj,do te vdes ateher kur ai te me mare nga jeta,sepse ai me fali jeten e ai do ma mare...
PM
Top

Topic Options Faqe: (2) [1] 2  Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio