Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet


Faqe: (3) [1] 2 3   ( Kalo tek postimi i parė i palexuar ) Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Kurban Bajrami: Te enjten apo te premten?
soprano1
Postuar nė: 22.10.2012, 14:18
Quote Post


Na ndejk nga koha nė kohė
****

Posti: Antarė
Postime: 44
Antari Nr: 8258
Bashkangjitur: 06.07.2007Bashkesia e fese islame e Maqedonise doli me nje komunikate para kesaj jave ne te cilen thuhej se bashkerisht me Kosoven dhe Shqiperine eshte vendosur se dita e pare e Bajramit do te festohet te enjten.

Po ne nderkohe degjova ne Alsat-M se ne Kosove prapeseprape eshte vendosur se dita e pare e Kurban Bajramit do te jete e premtja.

A e din dikush se a do ta ndryshoje edhe BIM per te premten apo mbetet te enjten?
PM
Top
ßina
Postuar nė: 22.10.2012, 14:35
Quote Post


Administratore
*****

Posti: Admin Forumi
Postime: 8256
Antari Nr: 21014
Bashkangjitur: 17.02.2009Edhe une u cudita ne lajmet e 15:30 ne rtk myftiu i Kosoves kur me pergjegjesi te plote lajmeroi qe dita e pare e Bajramit eshte e premte, deri para gjys ore e kam dite qe Bajram e kemi te ejten.


----------------------------------------
Mendjet e medha diskutojne idete.
Mendjet mesatare diskutojne ngjarjet.
Mendjet e vogla diskutojne Njerezit.
PM
Top
JustinianI
Postuar nė: 22.10.2012, 15:38
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 512
Antari Nr: 25876
Bashkangjitur: 01.01.2011 Citim (ßina @ 22.10.2012, 15:35)
Edhe une u cudita ne lajmet e 15:30 ne rtk myftiu i Kosoves kur me pergjegjesi te plote lajmeroi qe dita e pare e Bajramit eshte e premte, deri para gjys ore e kam dite qe Bajram e kemi te ejten.

T'smut nuk jena,ti lirisht fillo me gatua pite e bakllava,e mos prit t'ejten as t'premten.

PM
Top
alvin
Postuar nė: 22.10.2012, 15:41
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 22234
Antari Nr: 12633
Bashkangjitur: 08.01.2008Punė myslimanllėku.
Nuk mund tė kenė unitet dhe koordinim pėr njė festė tė madhe Islame, e lere mė pėr ēėshtje globale dhe gjeopolitike....

Bosnja dhe Kosova festojnė tė premten, ne dhe Turqia tė enjten.

Subhanallah, do thoshnin fanatikėt.


----------------------------------------
Dy gjėra janė te pakufishme-gjithėsia dhe injoranca njerėzore. Pėr te parėn nuk jam i sigurt-Albert Einstein
PM
Top
FLAMUR_07
Postuar nė: 22.10.2012, 16:15
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 771
Antari Nr: 10777
Bashkangjitur: 07.11.2007 Citim (alvin @ 22.10.2012, 16:41)
Punė myslimanllėku.
Nuk mund tė kenė unitet dhe koordinim pėr njė festė tė madhe Islame, e lere mė pėr ēėshtje globale dhe gjeopolitike....

Bosnja dhe Kosova festojnė tė premten, ne dhe Turqia tė enjten.

Subhanallah, do thoshnin fanatikėt.

Na pelqeu apo jo ke te drejte, nuk e kuptoj se si nuk munden te miren vesh hoxhallaret e rajonit dhe te vendosin qe festa e bajramit te festohet te njejten dite ne Ballkan, ne gurbet ka shqiptare nga gjitha viset ,tash psh. shoket e mi e festojne te premten bajramin e un me disa te tjere do ta festojme te ejten
Ne Kosove shqiptaret e Maqedonise qe kane te afermit e tyre nuk do te mund te shkojne diten e pare te bajramit.... nuk i kuptoj qe per nje feste nuk munden te miren vesh dhe te vendosin qe festen ta festojne te njejten dite


----------------------------------------
PEOPLE GET THE GOVERNMENT THEY DESERVE
PM
Top
tina_21
Postuar nė: 22.10.2012, 16:19
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 934
Antari Nr: 22164
Bashkangjitur: 04.05.2009Dita e parė e Kurban Bajramit do tė jetė tė premten mė 26 tetor, kėshtu ka vendosur bashkėsia Islame e Kosovės.
Zėdhėnėsi i Bashkėsisė Islame tė Kosovės (BIK) Ahmeti Sadriu ka thėnė se kjo ka ndodhur pėr shkak tė ditės sė Arafatit e cila ėshtė tė enjten dhe kjo sipas tij, e pėrcakton se dita e parė e Kurban Bajramit ėshtė tė premten
PM
Top
soprano1
Postuar nė: 22.10.2012, 16:24
Quote Post


Na ndejk nga koha nė kohė
****

Posti: Antarė
Postime: 44
Antari Nr: 8258
Bashkangjitur: 06.07.2007Tina_21,

Po, pajtohem plotesisht - ne Kosove si duket pa dileme eshte te premten, po nuk jam i sigurte nese ne Maqedoni do ta shtyjne gjithashtu te premten apo do te ngelet te enjten...

http://infoalbania.org/lajme-home/lajme-ve...e-premten-.html
PM
Top
salambo
Postuar nė: 22.10.2012, 19:44
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 318
Antari Nr: 27345
Bashkangjitur: 16.05.2012 Citim (alvin @ 22.10.2012, 09:41)
Punė myslimanllėku.
Nuk mund tė kenė unitet dhe koordinim pėr njė festė tė madhe Islame, e lere mė pėr ēėshtje globale dhe gjeopolitike....

Bosnja dhe Kosova festojnė tė premten, ne dhe Turqia tė enjten.

Subhanallah, do thoshnin fanatikėt.

Edhe nje here e tregon injorancen tende dhe urejtjen ndaj Islamit ,muslimaneve dhe ne vecanti ndaj hoxhallareve.
E din ti se kush vendosen per bajramet dhe ramazanin_kur nisen dhe kur mbaron ,e ke iden per kalendarin lunar apo jo, ................... ,sja ke haberin vetem ja futen si perhere nga yz tre rreshta///...................

Ky postim ėshtė ndryshuar nga ßina nė 23.10.2012, 09:20
PM
Top
MeeLot
Postuar nė: 22.10.2012, 20:38
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2512
Antari Nr: 23366
Bashkangjitur: 09.09.2009te kishin shty diqysh edhe vitin e ri ma kishin thy


----------------------------------------
ur not an intellectual,ur not an artist,ur not a critic,ur not a poet..u just have internet access

po thojn q'i


ka mu bo mir.
PM
Top
ßina
Postuar nė: 23.10.2012, 09:20
Quote Post


Administratore
*****

Posti: Admin Forumi
Postime: 8256
Antari Nr: 21014
Bashkangjitur: 17.02.2009 Citim (JustinianI @ 22.10.2012, 16:38)
T'smut nuk jena,ti lirisht fillo me gatua pite e bakllava,e mos prit t'ejten as t'premten.

Jo te smut jo, po per kur me gatua per te ejten a per te premten eshte dilema. smil3dbd4daabd491.gif

P.S.: Kjo "gatua" nuk di pse me jep pershtypje qe ke prejardhje prej Malit te zi , Vuthajve, Plaves ose Gucis smil3dbd4d4e4c4f2.gif

 Citim (salambo @ 22.10.2012, 20:44)
Edhe nje here e tregon injorancen tende dhe urejtjen ndaj Islamit ,muslimaneve dhe ne vecanti ndaj hoxhallareve.
E din ti se kush vendosen per bajramet dhe ramazanin_kur nisen dhe kur mbaron ,e ke iden per kalendarin lunar apo jo ,sja ke haberin vetem ja futen si perhere nga yz tre rreshta///


Salambo krejt ne rregull eshte kush vendos dhe kur kur kalendari lunar na thote per bajram e ramazan, ama nuk di pse duhet qe Kosova me Maqedonine mos ta festojne Bajramin me nje dite kur jemi shume afer njera tjetres?

Ky postim ėshtė ndryshuar nga ßina nė 23.10.2012, 23:03


----------------------------------------
Mendjet e medha diskutojne idete.
Mendjet mesatare diskutojne ngjarjet.
Mendjet e vogla diskutojne Njerezit.
PM
Top
Pinnes
Postuar nė: 23.10.2012, 09:31
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 371
Antari Nr: 27526
Bashkangjitur: 26.09.2012 Citim (alvin @ 22.10.2012, 09:41)
Punė myslimanllėku.
Nuk mund tė kenė unitet dhe koordinim pėr njė festė tė madhe Islame, e lere mė pėr ēėshtje globale dhe gjeopolitike....

Bosnja dhe Kosova festojnė tė premten, ne dhe Turqia tė enjten.

Subhanallah, do thoshnin fanatikėt.

subhanallah dmth Zoti eshte i madherishem os lavdi Zotit , nuk shoh asgje fanatike ktu , gjej naj menyre tjeter per tu tregu i mencem , se e shoh se don tkalzoesh , kishe une dikush ,kishe une modern haha

sa per koordinimin ska gje ,se Bajrami esht 3 dit smil3dbd4d4e4c4f2.gif bye bye

Ky postim ėshtė ndryshuar nga Pinnes nė 23.10.2012, 09:32
PM
Top
salambo
Postuar nė: 23.10.2012, 09:46
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 318
Antari Nr: 27345
Bashkangjitur: 16.05.2012 Citim (ßina @ 23.10.2012, 03:20)
Jo te smut jo, po per kur me gatua per te ejten a per te premten eshte dilema. smil3dbd4daabd491.gif

P.S.: Kjo "gatua" nuk di pse me jep pershtypje qe ke prejardhje prej Malit te zi Plaves ose Gucis smil3dbd4d4e4c4f2.gifSalambo krejt ne rregull eshte kush vendos dhe kur kur kalendari lunar na thote per bajram e ramazan, ama nuk di pse duhet qe Kosova me Maqedonine mos ta festojne Bajramin me nje dite kur jemi shume afer njera tjetres?

Jo ,hic nuk eshte ne rregull ,se sikur te kishte qene ne rregull nuk do hanin shume disa antare te forumit kot sa per te felliqur gojen.ne shqiptaret cdo here kemi qene nen ndikimin e fuqive te mdhaja ,si ne politik ,fe ,ekonomi dhe te tille cdo here do ngelim...une do sjell nje shkrim me poshte qe disa debila dhe halabake te kuptojne njehere e pergjithmone disa gjera por gomari ngel gomar dhe nuk kupton

Pse vendimi i Turqisė pėr Kurban Bajramin ka qenė i gabuar
font size Print Email Be the first to comment!
Pse vendimi i Turqisė pėr Kurban Bajramin ka qenė i gabuar

Pėr ti ardhur nė ndihme qartėsimit tė kėtij debati dhe pėr tė hequr paragjykimet e padrejta, mendoj se ka nevoje pėr njė sqarim tė shkurtėr fetar.
Sė pari, nė mes dijetarėve tė fikhut qė herėt ka pasur ixhma se hėna e re provohet duke e pare atė mė sy dhe jo duke e llogaritur atė. Tė kėtij mendimi janė dhe hanefite. Kėtė ixhma e pėrmend edhe Ibn Abidini prej hanfive tė vonshėm dhe tė tjerė, madje ai ka shkruar njė libėr tė tėrė vėtėm pėr ēėshtjen e hėnės sė re dhe ka hedhur poshtė vėrtetimin me llogari. Ky ėshtė qėndrimi i medhhebit hanefi pėr kėtė ēėshtje, madje edhe i katėr medhebeve tė tjera, ndėrkohė njė pjesė e hanefive sot, por edhe tė tjerė, e kanė ndryshuar kėtė qėndrim, por shumica e vendeve arabe jo, mes tyre edhe Saudia qe e ndjek shumica e vendeve arabe pėr Kurban Bajram, kėshtu qė nė kėtė kėndvėshtrim duket se kush e ka gabim, pa akuzuat kėtu aspak se bėhet me qėllim.
Ndėrsa nė Saudi ata vazhdojnė tė respektojnė mendimin klasik tė fikhut islam pėr kėtė ēėshtje.
E dyta hėna e re nuk ėshtė parė askund me datė 15 Tetor t 2012, pasi asnjė lajm tė tillė nuk ka deri mė tani, por vetėm me llogari. Kėtė thotė edhe pėrmbajtja e shkresės qė ka paraqitur KMSH nga Dijaneti i Turqisė.
E treta, dijetaret kane nuk kanė rėnė po ashtu dakord se nėse shikohet hėna e re nė njė vend a duhet te shkojnė dhe tė tjerėt pas tyre, pėr Ramazan? Hanefitė janė tė mendimit se po, po kėshtu edhe dy medhhebet e tjera, ndėrsa shafijtė dhe disa dijetare nga medhehebe tė ndryshme janė tė mendimit se ēdo vend ka shikimin e tij tė henės sėre. Por, hanefitė, siē shprehet Ibn Abidin nė hashijetul muhtar thotė se ky unifikim vlen pėr Ramazanin, por jo pėr Kurban Barjamin, pra diferenca nė shikimin e hėnės sė re merret parasysh pėr ēdo vend mė vete nėse kemi tė bėjmė me Kurban Bajramin, pra ēdo vend ka shikimin e tij. Pra nėse pranojmė llogarinė siē thonė hanefitē e Turqisė atėherė duhet te themi se sipas llogarive hėna e re nuk shihej nė Turqi, por vetėm mund tė shihej nė njė cep tė botes, andej nga Amerika Latine, dhe duke qenė se sipas medhebit hanefi nė rastin e Kurban Bajramit merret parasysh ndryshimi nė shikim, atėherė pse ata nuk morėn parasysh kėtė fakt, qė nė vendin e tyre nuk shikohej, por ecėn me mendimin se aty ku shikohet i pari duhet tė ndiqet, mendim tė cilin ata e kanė vetėm pėr Ramazanin dhe jo pėr Kurban Bajramin?!
Pra sipas tyre hėna e re ėshtė pare e llogaritur (jo me sy) nė njė cep tė botės dhe ky "shikim" duhet tė unifikoj muslimanet nė njė date -sipas hanefive- vetėm pėr Ramazan dhe Fiter Bajram, por jo pėr Kurab Bajram! Atėherė i bie qė hanifitė turq tė kenė rėnė nė kundėrshtim me medhehebin e tyre! Ndėrkohė qė ata nė Saudi nė kėtė rast i kanė qėndruar mė shumė opinionit tė medhehnit hanefi sesa vetė hanefitė e Turqisė!

Justinian Topulli
PM
Top
MIX
Postuar nė: 23.10.2012, 10:39
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 1432
Antari Nr: 26239
Bashkangjitur: 09.03.2011 Citim (alvin @ 22.10.2012, 16:41)
Punė myslimanllėku.
Nuk mund tė kenė unitet dhe koordinim pėr njė festė tė madhe Islame, e lere mė pėr ēėshtje globale dhe gjeopolitike....

Bosnja dhe Kosova festojnė tė premten, ne dhe Turqia tė enjten.

Subhanallah, do thoshnin fanatikėt.

smil4a8acd602a050.gif smil4a8acf686328f.gif smil3dbd4e4c2e742.gif
PM
Top
MIX
Postuar nė: 23.10.2012, 10:44
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 1432
Antari Nr: 26239
Bashkangjitur: 09.03.2011une propozoj mu kone te shtunen, dite vikendi pastaj vjen e diella prap kishmi shfrytzu, bash super ish kone valla. Kshtu u propozoj atyre EL- JEBU-Hamdu-AH-HU-Muuuuuuu-Mulla el Shamiranit, qe vendos per kesi punesh.
PM
Top
babarekes
Postuar nė: 23.10.2012, 10:46
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 9383
Antari Nr: 23715
Bashkangjitur: 13.11.2009Ne Kemi Instutucion te Bashkesis Fetare Islame ne Maqedoni dhe jan ATA qe vendosin per ket pun.
Nese ata KAN Gabuar diqka atrher Nqaf te tyre.
Keshtu qe JU nuk duhet me i thy dhamt KOT.


----------------------------------------
Mbeturinat flasin keq per mua...Plehrat e besojne...!
PM
Top

Topic Options Faqe: (3) [1] 2 3  Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio