Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet


Faqe: (2) [1] 2   ( Kalo tek postimi i parė i palexuar ) Reply to this topicStart new topicStart Poll

> DreamBox dhe DigitAlb (ndihm)
GAZETARI23
Postuar nė: 30.12.2008, 17:29
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 5014
Antari Nr: 9437
Bashkangjitur: 10.09.2007Pershendetje te nderuar

isha i interesuar se si mund qe te lidhi dreambox qe te shoh kanalet e digitalb nepermjet internetit ?

ka dikush ideenn apo ka provu kete dreambox dhe mund te na sqaroi ?
a mundet edhe adsl ose ndryshe me u lidh ne dreambox ?


falemenderit ju pershendes


----------------------------------------
PUNA DHE MESIMI JAPIN DRITE!!
PM
Top
ayrtonsena
Postuar nė: 30.12.2008, 17:47
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 92
Antari Nr: 18887
Bashkangjitur: 06.12.2008pershendetje, une jam duke perdorur dreambox, duhet te kesh lidhje te internetit se pari, pastaj aparati dreambox kiushton 140 euro me sa duket, dhe 115 euro te kushton pagesa ne vit per asntarsim, kuptohet se vjen dikush te ta montoje dhe programoje. Une per vete arita ta programoj vete keshtu qe i kurseva 115 euro. Me dreambox mund ti shiqosh te gjitha kanalet e nje sateli pasi eshte i ndertuar ne sistemin perTOper te teknologjise, kjo do te thote shkembim i kartelave satelitore nepermjet internetit.


----------------------------------------
[I]jeto cdo dite te jetes sikur te jete e fundit senjera prej tyre do te jete e fundit!
PM
Top
GAZETARI23
Postuar nė: 30.12.2008, 18:31
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 5014
Antari Nr: 9437
Bashkangjitur: 10.09.2007flm shum per infot ayrtonsena , po dicka se kuptoj ketu ku thuhet me Router dhe Modem normal.

sepse ketu ne zvicer kemi adsl qe funksionon me router dhe kemi cabelcom qe funksionon me modem.

dhe sa mora versht , me modem nuk funksionon pervec se me router.

nese din dikush qe esht verte se mund te funksionoj ndrimi i te dhenave port me port nepermjet modemit cabelcom le te jap sqarim

flm


----------------------------------------
PUNA DHE MESIMI JAPIN DRITE!!
PM
Top
ylly007
Postuar nė: 30.12.2008, 19:31
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 1436
Antari Nr: 4814
Bashkangjitur: 21.12.2006 Citim (GAZETARI23 @ 30.12.2008, 19:29)
Pershendetje te nderuar

isha i interesuar se si mund qe te lidhi dreambox qe te shoh kanalet e digitalb nepermjet internetit ?

ka dikush ideenn apo ka provu kete dreambox dhe mund te na sqaroi ?
a mundet edhe adsl ose ndryshe me u lidh ne dreambox ?


falemenderit ju pershendes

PERSHENDETJE GAZETARI
NESE DESHIRON ME SHIKU DIGITALB ME DREAMBOX
SE PARI DUHET RESIVER 1) DREAMBOX 2) NJE ROUTER SHPERNDARES I LIDHJES SE INTERNETIT 3) ADSL INTERNET 4) DUHET TE PAGUAJSH SHARING 60-70 EURO NE VIT
NUK E DI KU JETONI JU
PER NE TETOVE E DI SE KU BEHET PAGESA SHARING
NESE KERKON ME SHUM INFO TREGO

Ky postim ėshtė ndryshuar nga ylly007 nė 30.12.2008, 19:32
PM
Top
ylly007
Postuar nė: 30.12.2008, 19:35
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 1436
Antari Nr: 4814
Bashkangjitur: 21.12.2006 Citim (ayrtonsena @ 30.12.2008, 19:47)
pershendetje, une jam duke perdorur dreambox, duhet te kesh lidhje te internetit se pari, pastaj aparati dreambox kiushton 140 euro me sa duket, dhe 115 euro te kushton pagesa ne vit per asntarsim, kuptohet se vjen dikush te ta montoje dhe programoje. Une per vete arita ta programoj vete keshtu qe i kurseva 115 euro. Me dreambox mund ti shiqosh te gjitha kanalet e nje sateli pasi eshte i ndertuar ne sistemin perTOper te teknologjise, kjo do te thote shkembim i kartelave satelitore nepermjet internetit.

NESE KA MUNDESI NJE SQARIM
ME DUKET SHUM SHTREJT
POR NUK E DI VENDIN SE KU ? KUSHTON 115 EURO
NE TETOVE 60-70 EURO ESHT PER 1 VIT
PM
Top
webm
Postuar nė: 30.12.2008, 20:08
Quote Post


Lovely Jubbly
*****

Posti: Admin
Postime: 2217
Antari Nr: 1
Bashkangjitur: 24.11.2004 Citim (GAZETARI23 @ 30.12.2008, 21:31)
flm shum per infot ayrtonsena , po dicka se kuptoj ketu ku thuhet me Router dhe Modem normal.

sepse ketu ne zvicer kemi adsl qe funksionon me router dhe kemi cabelcom qe funksionon me modem.

dhe sa mora versht , me modem nuk funksionon pervec se me router.

nese din dikush qe esht verte se mund te funksionoj ndrimi i te dhenave port me port nepermjet modemit cabelcom le te jap sqarim

flm

Ke mundesi qe te hysh ne administrim te tij te cable modem-it?

Edhe nje pyetje, si e ke fut ne rrjet dreamboxin? Me switch apo direkt ne modem?

shkruam ne MP, ndoshta te ndihmoj


----------------------------------------
"I am so clever that sometimes I don't understand a single word of what I am saying" - O. Wilde (Irish Poet, Novelist, Dramatist & Critic)
PMEmail Poster
Top
ayrtonsena
Postuar nė: 30.12.2008, 21:30
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 92
Antari Nr: 18887
Bashkangjitur: 06.12.2008A.Selmain, dreamboxi eshte ndertuar ne sistemin per-to-per, kjo do te thote shkembim te te dhenave ndermejt shfrytezuesve. Dreamboxi ne nje fjale eshte kompjuter pasi si sitem operativ ka Linuxin. Per ta lidhur dreamboxin direkt lidhjen cabllon qe te vjen ne modem vetem e kucen direkt ne dreambox dhe dreamboxi do te punoje, perndryshe duhet te kesh ruter qe lidhjen e internetit ta shfrytezoje edhe pc. kuptohet pasi ruterat kane firewallin e vet jemi te detyruar ti hapim disa porte te ruterit qe te kemi shkembim te te dhenave (nese e lidhim direkt ky hap i fundit nuk meret parasysh), ato porte jane
:80
23
21
1500,
pastaj ne ruter duhet te definoj m ip adresen per cilen sherbejn portet(vendoj ip adresen e dreamboxit)...


----------------------------------------
[I]jeto cdo dite te jetes sikur te jete e fundit senjera prej tyre do te jete e fundit!
PM
Top
nightelf
Postuar nė: 30.12.2008, 21:49
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 6162
Antari Nr: 14553
Bashkangjitur: 24.03.2008Mbi te gjitha mundohuni te mos vjidhni prej vellezerve tuaj.


----------------------------------------
«Närrisch, daß jeder in seinem Falle Seine besondere Meinung preist! Wenn Islam Gott ergeben heißt, In Islam leben und sterben wir alle.» (WA I, 6, 128) Johann Wolfgang von Goethe
----------------------------------
北方有佳人,绝世而独立。一顾倾人城,再顾倾人国。宁不知倾城与倾国。佳人难再得。
PM
Top
webm
Postuar nė: 30.12.2008, 23:59
Quote Post


Lovely Jubbly
*****

Posti: Admin
Postime: 2217
Antari Nr: 1
Bashkangjitur: 24.11.2004 Citim (ayrtonsena @ 31.12.2008, 00:30)
A.Selmain, dreamboxi eshte ndertuar ne sistemin per-to-per, kjo do te thote shkembim te te dhenave ndermejt shfrytezuesve. Dreamboxi ne nje fjale eshte kompjuter pasi si sitem operativ ka Linuxin. Per ta lidhur dreamboxin direkt lidhjen cabllon qe te vjen ne modem vetem e kucen direkt ne dreambox dhe dreamboxi do te punoje, perndryshe duhet te kesh ruter qe lidhjen e internetit ta shfrytezoje edhe pc. kuptohet pasi ruterat kane firewallin e vet jemi te detyruar ti hapim disa porte te ruterit qe te kemi shkembim te te dhenave (nese e lidhim direkt ky hap i fundit nuk meret parasysh), ato porte jane
:80
23
21
1500,
pastaj ne ruter duhet te definoj m ip adresen per cilen sherbejn portet(vendoj ip adresen e dreamboxit)...

Nuk dua qe te tingloj keq kjo, mirpo,...

Portet "standarde" eshte "vetvrasje" nese i mbajm te hapura. Qe te funksionoj dreamboxi nuk duhen aspak portet 80 / 23 / 21 te "jene te hapura". Pasi qe:
- Porti 80 - Sherben per web interface te images. (Nese nuk e ke dhene "mbrojtje" per kyqje pa password, dikush mundet te hyje dhe te ndroj programet tane kohen ose ne disa image ka mundesi qe te hy e te lexoj gjithecka qe gjendet perbrenda dbox-it).
- Porti 23 - sherben per telnet lidhje. Ky port besoj qe ska cka i vyn ndonjerit te perdore perpos vet "pronarit" te dbox-it.
- Porti 21 - sherben per ftp lidhje me dremboxin. Edhe kjo do ishte porti qe vet "pronari" e perdor.

Ndersa sa i perket portit 1500 qe ke shenuar ti. Kjo eshte relative. Kete mundet te ndryshosh dhe te vendoses sipas qejfit. (Ose me mire, te gjejsh nje port qe sdo "pengoj" komunikimin e paisjeve tjera qe ke mbrenda rrjetit lokal si dhe qe nuk eshte i mbyllur/filtruar nga ISP juaj).

E ky port eshte ai qe duhet te jete "i hapur" apo qe personi hapes i kesaj teme duhet te bej "forward" nga rooteri / modemi direkt ne dbox. (Pasi qe mesiguri qe ky person ka krijuar nje rrjet lokal mbrenda shtepise, dhe ky rrjet lokal ka vetem nje IP addrese publike)

Pastaj ka edhe dicka tjeter ne lidhje me kete port. Mvaresisht nga cam-i qe perdor duhet te zgjedhet edhe "tipi/protokoli i komunikimit". Cdo cam ka menyren e vehte te komunikimit (shembull: gbox -> udp, cccam -> tcp,....)

Portet 80 / 23 / 21 asnjehere dhe askush sduhet ti mbaj hapur. Ne fakt asnje port sduhet te jete hapur perveq atyre qe vertet nevoitet. Mendoni portet si dritaret apo dyert e shtepise. Sa me shume ka te hapura aq me shume ofrohen mundesi per te vjedhur/bastisur shtepin tuaj.

Te kisha sygjeruar edhe ty miku im, qe te mbyllesh keto porte, pash qe i ke te hapura. Beso, as qe te duhen keto porte per te punuar dboxi.

Ndersa sa i perket asaj a duhet te perdor rooter apo edhe nje switch i thjesht/crossover kabel do kryje pune, kjo mvaret. E them kete kushtimisht pasi qe besoj qe tash te gjitha adsl modem-at po edhe cable modemat vijn ne kombinimin modem/router. Andaj ndoshta Studenti mundet te kryje pune pa nevoj te blej ndonje router "shtese".

Ngel i pershendetur ;)


PS: Shiqimi i kanaleve me pagese, pa bere abonim eshte KRIM dhe eshte i denueshem me ligj!


----------------------------------------
"I am so clever that sometimes I don't understand a single word of what I am saying" - O. Wilde (Irish Poet, Novelist, Dramatist & Critic)
PMEmail Poster
Top
ayrtonsena
Postuar nė: 31.12.2008, 00:53
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 92
Antari Nr: 18887
Bashkangjitur: 06.12.2008Krej ne rregull, por kta qe i permenda une hapen vetem per nje ip adres , vetem per dreambox e jo per pc, kesht qe disa kartela psh, PowerWU te amerikes nese nuk e ki hapur porti 21 telnet nuk punojn ,pasi kanale drembox cdoher i kopjon celsat ne memorjen e ti, kuptohet mbas deshires i hap, une per vete i kam mbyllur, por studenti si duket nuk ka njohuri per kete, dhe duhet dikush ti ndihmoje prej ne maqedoni! Me, rrespekt!


----------------------------------------
[I]jeto cdo dite te jetes sikur te jete e fundit senjera prej tyre do te jete e fundit!
PM
Top
GAZETARI23
Postuar nė: 31.12.2008, 17:31
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 5014
Antari Nr: 9437
Bashkangjitur: 10.09.2007 Citim (A.Selmani @ 30.12.2008, 22:08)
Ke mundesi qe te hysh ne administrim te tij te cable modem-it?
pergjigje:
mduket se jo , sa qe shoh un nuk esht si adsl ose dsl skam te dhena un pervec IP .

pergjigje:
direkt modem
Edhe nje pyetje, si e ke fut ne rrjet dreamboxin? Me switch apo direkt ne modem?

shkruam ne MP, ndoshta te ndihmoj

dreambox e kam lidh direkt me modem dhe normal me satelit dhe tv .

un jetoj ne zvicer dhe kam internet me cabelcom jo adsl ose dsl qe punojn me router te un me cabelcom nuk ndrohen ip mundi te kyqem cdo moment kur dua un ose sa e kalli pc dhe kyqem ne internet PA MOS E KLIKU CONECTION OSE LIDHU.

un e provova me njerin nga tetova me program TEAMVIEWER qe te futet ne pc time dhe te lidhet aij me server ku i kyqen kanalet digitalb me dreamboxin mirpo aij me tha sen lidhet me port ose ip sepse vetem me router mundet kjo .NESE DIKUSH KA IDEEN QE KA MUNDESI DHE KA PAS NJEJTIN RAST LE TE SQAROI FLM
----------------------------------------
PUNA DHE MESIMI JAPIN DRITE!!
PM
Top
besii
Postuar nė: 29.12.2009, 14:21
Quote Post


Miku i ri
*

Posti: Antarė
Postime: 1
Antari Nr: 24095
Bashkangjitur: 29.12.2009une e kam je drambox 5oo s e kam formatizu dhe mir po puno mirpo e kam nje pytje aj qe ma ka dha ket drambox me ka tha me ja pagu ka 60 ero ne vit pasi aj shprendan rrjet nese nuk ja paguj a mun mu ma nal mas me i rrok keto kanale flm tung
PM
Top
TCM
Postuar nė: 30.01.2012, 18:04
Quote Post


Jam nė rrjedhoja
***

Posti: Antarė
Postime: 31
Antari Nr: 25788
Bashkangjitur: 19.12.2010o besii ja ku ke ketu nje cccam extra prej meje per kete forum


C: story10.dyndns.info 15002 maciekhd32 maciekhd32
C: story10.dyndns.info 15002 maciekhd31 maciekhd31


----------------------------------------
http://en.kllproject.lv/wp-content/uploads/2009/07/glacier_logo.png
PM
Top
Happy_Soldier
Postuar nė: 30.01.2012, 21:23
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 5799
Antari Nr: 643
Bashkangjitur: 03.04.2006Shume e thjeshte.

Dreambox eshte vjedhje kanalesh kaq.

Mua mu ofru Dreambox po s'e mora, e mora Digialb dhe s'e ndroj.


----------------------------------------
In Search of a Character....
Ėndrra e njė nate vere....
PMMSN
Top
Dayi
Postuar nė: 31.01.2012, 00:33
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 160
Antari Nr: 26472
Bashkangjitur: 10.05.2011 Citim (ayrtonsena @ 30.12.2008, 15:30)
A.Selmain, dreamboxi eshte ndertuar ne sistemin per-to-per, kjo do te thote shkembim te te dhenave ndermejt shfrytezuesve. Dreamboxi ne nje fjale eshte kompjuter pasi si sitem operativ ka Linuxin. Per ta lidhur dreamboxin direkt lidhjen cabllon qe te vjen ne modem vetem e kucen direkt ne dreambox dhe dreamboxi do te punoje, perndryshe duhet te kesh ruter qe lidhjen e internetit ta shfrytezoje edhe pc. kuptohet pasi ruterat kane firewallin e vet jemi te detyruar ti hapim disa porte te ruterit qe te kemi shkembim te te dhenave (nese e lidhim direkt ky hap i fundit nuk meret parasysh), ato porte jane
:80
23
21
1500,
pastaj ne ruter duhet te definoj m ip adresen per cilen sherbejn portet(vendoj ip adresen e dreamboxit)...

Hallall te qoft beso krenohem kur shof rinia jone shqiptare sa bukur po perparon ne tekonologjo.
Une kam nje pyetje :

Kam Dreambox me funksionon fantazi...
Mirpo e kam te lidhur me nje tw dua dhe ne nje dhome tjeter ta e kem a ka gjasa te realizohet dicka e tille dhe cka duhet te bej ?
Dikush me tha se mundesh programet qe i kapish ne dreambox ti shohish ne llaptop pastaj me kabell llaptopin e lidhish me tw dhe keshtu qw do i kesh edhe tek TW-ja e dhomes tjeter.
A munde te me ndihmosh dhe te ma sqarosh kete gje.


----------------------------------------
http://www.youtube.com/watch?v=9eU7ohu4rjA&feature=fvsr
PM
Top

Topic Options Faqe: (2) [1] 2  Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio