Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet


Faqe: (2) [1] 2   ( Kalo tek postimi i parė i palexuar ) Reply to this topicStart new topicStart Poll

> DISA THENIE MBI "FALJEN"
skystar
  Postuar nė: 10.02.2009, 00:04
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 3320
Antari Nr: 17504
Bashkangjitur: 24.09.2008DISA THENIE MBI "FALJEN"


- Falja ėshtė gjesti me hyjnor, qe jeton ne shpirtin e njeriut.

- Ai qe fal ėshtė njeri me zemėr te madhe.

- Te falesh, do te thotė te shpėtosh jete.

- Falja ėshtė virtyt i njeriut te mire.

- Shume njerėz te pasur nuk kane ditur te falin dhe kėta njerėz kane pare me sytė e tyre dėshtimin dhe falimentimin e tyre total.

- Fale nėse shpirti yt donė te jete i qete.

- Fale o njeri, nėse ti nuk donė te marrėsh pėrbuzjen dhe dėnimin e Zotit e te gjithėsisė.

- Fale nėse udhėt tuaja donė, qe te hapen ne jete,sepse jeta nuk ėshtė njė dite e dy,ajo ėshtė e gjate pėr ta jetuar si njeri.

- Fale, nėse donė te bėhesh dikush ne jete.

- Fale, nėse done qe te gjesh respekt kudo ne jete.

- Nėse fale te rritet pasuria shpirtėrore,je njė njeri me shume.

- Ai qe fale ece ballėlarte rrugės dhe nderohet e respektohet nga te gjithė, ndėrsa ai qe nuk din te fale, mbetet njeri i vetmuar dhe i dėnuar nga te gjithė, sepse shpirti i tij nuk gjen paqe e qetėsi.

- Nėse i thua vetes njeri fal, sepse veē njeriu din te fale.

- Ai qe nuk fale nuk mund te jete asgjė tjetėr veē njė njeri qe gjithė jetėn e kalon ne frike e ne stres.

- Jeta e atij qe nuk fale ėshtė e shkurte ,sepse vdes shpejte nga frika qe i vjen pas deri ne varr.

- Ai qe fali fitoi,ai qe nuk fali veē humbi me shume nga jeta e tij.

- Kush fali kurrė nuk gaboi, ai gjithmonė gėzoi.

- Te falesh ėshtė njėsoj sikur te ndėrtosh njė vepėr te shenjte.

- Ai qe fal, Zoti e mbanė me pranė dhe ka mbėshtetjen e tij pėrherė.

- Po nuk fale dhe nėse mendon se me pune do te arrish ēdo gjė do te gabohesh,se veē njė vrime ne ujė ke bere,se njė dite kur ti te dukesh se ke arritur gjithėsinė, ti do ti humbėsh te gjitha dhe do te gėzoje, njė qe do jete me afėr teje, qe ne shpirtin e tij ka jetuaj falja.

- Vetėm diktatoret nuk dine te falin.

- Falja ėshtė njė koncept i njerėzve me njė mendim te qarte, pėr jetėn e tyre, ato shohin larg te ardhmen.

- Nėse dikush te kėrkon ta falesh ,fale se brenda shpirtit tėnd do te rritet njė besim ,sepse ti je nje njeri human e me zemėr te madhe.

- Kush fali ,kurrė nuk u pendua,por zezoi e pėrparoi.


----------------------------------------
Edhe pse flasim me te njejten gjuhe, realiteti nuk eshte i njejte per te gjithe
PMUsers Website
Top
Shqipe1
Postuar nė: 10.02.2009, 00:38
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 9463
Antari Nr: 6919
Bashkangjitur: 14.04.2007Cdo kujt nuk mund t'ia falish gabimet, ka gabime qe falen por ka gabime qe asnjihere nuk mund ti falesh .....


----------------------------------------
Don't dream your life, live your dream...
PMUsers Website
Top
skystar
Postuar nė: 10.02.2009, 00:43
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 3320
Antari Nr: 17504
Bashkangjitur: 24.09.2008 Citim (art_rokerja @ 10.02.2009, 02:38)
ka gabime qe falen por ka gabime qe asnjihere nuk mund ti falesh .....

psh art_rokere


gruaja s'falet asnjehere ....


----------------------------------------
Edhe pse flasim me te njejten gjuhe, realiteti nuk eshte i njejte per te gjithe
PMUsers Website
Top
Strider
Postuar nė: 10.02.2009, 00:45
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 9705
Antari Nr: 8466
Bashkangjitur: 16.07.2007t'lumt skystar,shum thenie te mira..


----------------------------------------
Everyone wants to change the world,but nobody wants to change himself
PM
Top
Shqipe1
Postuar nė: 10.02.2009, 00:46
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 9463
Antari Nr: 6919
Bashkangjitur: 14.04.2007 Citim (skystar @ 10.02.2009, 02:43)
psh art_rokere


gruaja s'falet asnjehere ....

TRADHETIA nuk falet....


----------------------------------------
Don't dream your life, live your dream...
PMUsers Website
Top
skystar
Postuar nė: 10.02.2009, 00:47
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 3320
Antari Nr: 17504
Bashkangjitur: 24.09.2008 Citim (Strider @ 10.02.2009, 02:45)
t'lumt skystar,shum thenie te mira..

hehhehe flm strider


smil3dbd4e5e7563a.gif smil3dbd4e5e7563a.gif smil3dbd4e5e7563a.gif smil3dbd4e4c2e742.gif smil3dbd4e4c2e742.gif


----------------------------------------
Edhe pse flasim me te njejten gjuhe, realiteti nuk eshte i njejte per te gjithe
PMUsers Website
Top
BESI_TE
Postuar nė: 10.02.2009, 00:49
Quote Post


Administrator
*****

Posti: Admin Forumi
Postime: 5336
Antari Nr: 17415
Bashkangjitur: 19.09.2008 Citim (art_rokerja @ 10.02.2009, 02:38)
por ka gabime qe asnjihere nuk mund ti falesh .....

si P.S.? cilat nga gabimet nuk do mundeshte njeriu te i falte?!


----------------------------------------
Falėm o Zot, se nese Ti nuk mė falė, unė jam prej te humburve, andaj falėm, falėm falėm...

>>> Te folurit teper, eshte mendjemadhesi!!! <<<
PM
Top
Shqipe1
Postuar nė: 10.02.2009, 00:53
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 9463
Antari Nr: 6919
Bashkangjitur: 14.04.2007 Citim (BESI_TE @ 10.02.2009, 02:49)
si P.S.? cilat nga gabimet nuk do mundeshte njeriu te i falte?!

Tradhetin mendoj se nuk duhet ta falim ...


----------------------------------------
Don't dream your life, live your dream...
PMUsers Website
Top
StartBismi
Postuar nė: 10.02.2009, 00:58
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2537
Antari Nr: 17814
Bashkangjitur: 09.10.2008skystar, Zoti gjith te mirat !

Shume thenie te bukura.
PM
Top
skystar
Postuar nė: 10.02.2009, 00:58
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 3320
Antari Nr: 17504
Bashkangjitur: 24.09.2008 Citim (art_rokerja @ 10.02.2009, 02:53)
Tradhetin mendoj se nuk duhet  ta falim ...

Aman ka shume lloje te tradhetive, e cila prej tyre sduhet me u fal.


KA tradheti ndermjet shokeve, me qellim qe tet nxjerin ne pozite per te bere shaka, mirpo ajo tradheti nuk demton????

Ky postim ėshtė ndryshuar nga skystar nė 10.02.2009, 00:58


----------------------------------------
Edhe pse flasim me te njejten gjuhe, realiteti nuk eshte i njejte per te gjithe
PMUsers Website
Top
skystar
Postuar nė: 10.02.2009, 01:00
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 3320
Antari Nr: 17504
Bashkangjitur: 24.09.2008 Citim (StartBismi @ 10.02.2009, 02:58)
skystar, Zoti gjith te mirat !

Shume thenie te bukura.

Faleminderit StartBismi, pasha bre.

smil3dbd4e5e7563a.gif smil3dbd4e5e7563a.gif smil3dbd4e5e7563a.gif


----------------------------------------
Edhe pse flasim me te njejten gjuhe, realiteti nuk eshte i njejte per te gjithe
PMUsers Website
Top
want3d
Postuar nė: 10.02.2009, 01:06
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 4854
Antari Nr: 9176
Bashkangjitur: 28.08.2007Hadith:Kush nuk meshiron, nuk meshirohet.


----------------------------------------
Nese mendon se arsimimi kualitativ kushton shtrejt, atehere provoje injorancen

LEXIMI demton rende INJORANCEN!
PMUsers WebsiteIntegrity Messenger IMMSN
Top
zeshkani13
Postuar nė: 10.02.2009, 03:18
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 161
Antari Nr: 16137
Bashkangjitur: 24.06.2008hmmm shum thenie te mira por sa po shendrohen ne vepra kto fjal te mira se ????


----------------------------------------
Gjithėqka ndodh me 1 arsye, nuk ka rastėsi ........
PM
Top
Ulqinaku
Postuar nė: 10.02.2009, 04:08
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 6691
Antari Nr: 5455
Bashkangjitur: 26.01.2007 Citim (skystar @ 10.02.2009, 02:58)
Aman ka shume lloje te tradhetive, e cila prej tyre sduhet me u fal.


KA tradheti ndermjet shokeve, me qellim qe tet nxjerin ne pozite per te bere shaka, mirpo ajo tradheti nuk demton????

Shume teme e qelluar, per urimet e mia SkyStar per kete teme smil3dbd4e398ff7b.gif

Pajtohem plotesisht me mendimin e Rokeres !

Vetem tradhetia nuk falet...

Ti po flet per tradhetin dhe po me permend se ka disa lloje te tradhetis...
Kuptoje dicka tradhetia eshte tradhetij dhe nuk ka as shaka e as tallje.
Dhe mos haro se te gjitha tradhetijt te demtojn, te lendojn, dhe te nencmojn...
Andaj mos lejo qe asnjeher te tradhetosh, dhe mos bjer asnjeher qe te jesh i tradhetuar....(mendoj per ne lidhje dmth dashuri apo lidhje martesore)

Nuk e kam te qarte se per cfar lloje tradhetije flet ne kete citat tendin :
 Citim
KA tradheti ndermjet shokeve, me qellim qe tet nxjerin ne pozite per te bere shaka, mirpo ajo tradheti nuk demton???? 


Cfar tradhetie eshte kjo per shaka....?

A po flet per tradhetit ne dashuri apo flet per tradhetit e shoqerise....?


PS
mfalni se dola shume nga tema...
Allahu we teala ne Kuran thote :

4:149. Nėse publikoni ndonjė tė mirė ose e fshihni atė, ose i falni ndonjė tė keqe (dikujt), All-llahu i plotfuqishėm falė shumė.

2:237. E tė falni (burra ose gra) ėshtė mė afėr devotshmėrisė, e mos e harroni bamirėsinė ndėrmjet jush. Vėrtet, All-llahu sheh atė qė veproni.

64:14. O ju qė besuat, vėrtet, disa nga bashkėshortet tuaja dhe nga fėmijėt tuaj janė armiq tuaj, andaj kini kujdes ndaj tyre, e nėse nuk merrni masa, nuk ua vini veshin dhe i falni, ta dini se edhe All-llahu ėshtė mėkatfalės, mėshirues.----------------------------------------
Edhe nese jam vegjetarian nuk dmth se ha barr....!
PM
Top
Shqipe1
Postuar nė: 10.02.2009, 04:21
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 9463
Antari Nr: 6919
Bashkangjitur: 14.04.2007 Citim (skystar @ 10.02.2009, 02:58)
Aman ka shume lloje te tradhetive, e cila prej tyre sduhet me u fal.


KA tradheti ndermjet shokeve, me qellim qe tet nxjerin ne pozite per te bere shaka, mirpo ajo tradheti nuk demton????

Tradhetin e shok/shoqeve per diqka qe me te vertete nuk ja vlen per te ta kthyer shpinen nuk e fali po hiq ma hiq tradhetin e te dashurit....


----------------------------------------
Don't dream your life, live your dream...
PMUsers Website
Top

Topic Options Faqe: (2) [1] 2  Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio