Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet


Faqe: (3) [1] 2 3   ( Kalo tek postimi i parė i palexuar ) Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Dhurimi i parave
Sybella
Postuar nė: 30.07.2009, 20:12
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 8150
Antari Nr: 18495
Bashkangjitur: 14.11.2008
Ne ditelindje, dasem, hyrje ne shtepi te re apo ndonje rast tjeter festiv nuk mund te shkosh duarthate. Nepermjet te dhurates shprehim falendrim per ftesen, shprehim dashurine, perkushtimin ndaj ndonje personit te vecant, gezim per te arriturat e tjetrit, etj.

Zgjedhja e dhurates, sidomos per ndonje person te afert, kushton kujdes te vecant, e per disa edhe nerva, pasi qe jemi ne kerkim te dhurates se vertete, asaj dhurate qe duhet t’i pelqeje personit ne fjale, te jete dicka personale per te.

Ne kohe te fundit eshte bere e zakonte te dhurosh para. Nuk eshte fjala per aspektin humanitar te donimit te parave, por ate ne vend te dhuratave.

Cfare mendoni ju ne lidhje me dhurimin e parave?

Cfare flet PRO dhe cfare KONTRA?

A prisni kundershpreblim per dhuraten e dhene dhe ne cfare mase?

Cfare kishit dashur personalisht: te pranoni para apo ndonje send si dhurate dhe perse?


----------------------------------------
Kur ti prangat mi hodhe nė mish,
unė i putha duart tua,
ėshtė rast i pashembullt ta dish
qė xhelatin ta puth e ta dua...-D.Agolli
PM
Top
Anubisi-E
Postuar nė: 30.07.2009, 20:21
Quote Post


Pacifist
*****

Posti: Antarė
Postime: 9660
Antari Nr: 14168
Bashkangjitur: 07.03.2008Na farefisi, dmth halla, teze... me mire eshte te marr nje shume te vogel parash se sa nje dhurate, duke e pasur parasyshe se nuk besoj se ata do mund ta zgjedhin dhuraten e duhur.

Nga shoqeria, nje dhurate do ishte me adekuate, se sa nje zarf me para. Por flas per ditelindje, mature, diplomim...

Per martese eshte ndryshe.
Te them te drejten, ketu me pengon nje fenomen qe perhapet tek ne. Te thirrin ne dasem dhe te thon "Ju lutem, pa dari... (pa dhurata)", qe automatikishte dmth se ti duhet ti cosh para. Ky eshte kushtezim.


P.S. Zgjedh dhuraten pasi ka me vlere sentimentale. Une pas 5 vitesh nuk do kujtohem se Sybella me ka dhen 50 euro per ditelindje, por ama nese kam nje pikture ne mure, do kujtohem edhe pas 50 vitesh, apo jo?


----------------------------------------
Beati pacifici!
PM
Top
Sybella
Postuar nė: 30.07.2009, 20:28
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 8150
Antari Nr: 18495
Bashkangjitur: 14.11.2008 Citim (Anubisi-E @ 30.07.2009, 21:21)

Te them te drejten, ketu me pengon nje fenomen qe perhapet tek ne. Te thirrin ne dasem dhe te thon "Ju lutem, pa dari... (pa dhurata)", qe automatikishte dmth se ti duhet ti cosh para. Ky eshte kushtezim.Heee?! smil3dbd4d8676346.gif

Cfare thua?! Edhe kjo po ndodh a?


----------------------------------------
Kur ti prangat mi hodhe nė mish,
unė i putha duart tua,
ėshtė rast i pashembullt ta dish
qė xhelatin ta puth e ta dua...-D.Agolli
PM
Top
AMONI
Postuar nė: 30.07.2009, 20:30
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 1811
Antari Nr: 13254
Bashkangjitur: 29.01.2008jam me shume per nje dhurate, se sa per dhurim parash.


----------------------------------------
Qeta njohesh te miren, duhet ta besh te miren. - Aristoteli, kojshia jem.
PM
Top
Anubisi-E
Postuar nė: 30.07.2009, 20:38
Quote Post


Pacifist
*****

Posti: Antarė
Postime: 9660
Antari Nr: 14168
Bashkangjitur: 07.03.2008 Citim (Sybella @ 30.07.2009, 21:28)
Heee?! smil3dbd4d8676346.gif

Cfare thua?! Edhe kjo po ndodh a?

Po po, se ke degjuar ende??

Para nje jave isha nje nje dasem te tille.


----------------------------------------
Beati pacifici!
PM
Top
LiveSTRONG
Postuar nė: 30.07.2009, 22:22
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2193
Antari Nr: 19859
Bashkangjitur: 20.01.2009T'i apish pare dekujt ska kuptim mbare oshte, dihet kujt i ipet pare...
Ka ona qeter, ene t'i apish dhurat xhi nuk di pelceje ma hic ska kuptim...
Per mendimin tem, ma mir oshte ta pajtish njerin xhi dush tet blij per 100 evro...


----------------------------------------
Mendo cka t'dush, vetem mos mendo se une det foli i pari. ;)
PMUsers Website
Top
mbreti
Postuar nė: 30.07.2009, 23:11
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 4495
Antari Nr: 11904
Bashkangjitur: 11.12.2007 Citim (Anubisi-E @ 30.07.2009, 21:21)
Te thirrin ne dasem dhe te thon "Ju lutem, pa dari... (pa dhurata)", qe automatikishte dmth se ti duhet ti cosh para. Ky eshte kushtezim.

Nuk eshte bash keshtu sic e ke shkruar. Une kur jam martuar, ne ftesa ka qene e shenuar, PA DHURATA, por kjo nuk ka nenkuptuar se duhet te sjellin te holla. Kane qene thjeshte te ftuar ne dasem qe te bejne qejf, dhe te me nderojne mua. Une kur shkoj ne dasma, rralle here coj dhurata (vetem ne rastet kur shkoj ne menyre te organizuar me shoqeri, qe te mos ndahem nga shoqeria e perbashket).


----------------------------------------
Gjithcka ne kohe te vet, por pse kalon kohen kot or i uruar.
PMMSN
Top
Embargo
Postuar nė: 30.07.2009, 23:18
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 14446
Antari Nr: 18552
Bashkangjitur: 17.11.2008Do te marr Shembull konkret pasi ne kete kohe vere dasmat jane aktuale, kendej nga Tetova dasmori diten e dasmes merr aq shume servie gotash sa qe te nesermen i mbushet bodrumi me servise dhe s'din ku t'i dergoje. Flas per dasmat, kam hasur ne Struge dhe ne Kosove ne ftesen qe ben dasmori miqve e thekson se "Dasma behet pa dhurata", mendoj se eshte nje zgjidhje shume e qelluar qe duhet urgjentisht te praktikohet dhe gjithkund.
Ndersa kur behet fjale per familjare dhe te aferm tjere nga rrethi me i ngushte familjar do ishte me e qelluar qe ato te hoolla qe mendon t'i shpenzoje per dhurate t'ia jape Dasmorit apo Nikoqirit te shtepise qe ai vete te vendose ku do t'i investoje.


----------------------------------------
Kush nuk do qė tė arsyetojė ėshtė Fanatik, kush nuk di tė arsyetojė ėshtė Budalla dhe kush nuk guxon tė arsyetojė ėshtė Skllav i tė tjerėve!
PM
Top
Anubisi-E
Postuar nė: 30.07.2009, 23:21
Quote Post


Pacifist
*****

Posti: Antarė
Postime: 9660
Antari Nr: 14168
Bashkangjitur: 07.03.2008 Citim (mbreti @ 31.07.2009, 00:11)
Nuk eshte bash keshtu sic e ke shkruar. Une kur jam martuar, ne ftesa ka qene e shenuar, PA DHURATA, por kjo nuk ka nenkuptuar se duhet te sjellin te holla. Kane qene thjeshte te ftuar ne dasem qe te bejne qejf, dhe te me nderojne mua. Une kur shkoj ne dasma, rralle here coj dhurata (vetem ne rastet kur shkoj ne menyre te organizuar me shoqeri, qe te mos ndahem nga shoqeria e perbashket).

Ndoshta te ju eshte ashtu.
Te ne, eshte keshtu si them une. Ata na thon "mos bjer dhurata", por nese shkon duart thate te shikojne shtrembet. (Deri diku nuk kane faj, pasi te ne zakonisht cojne bomboniera me afat te kaluar, ose nje servis me filxhana prej 100 denar).

Sidoqofte, mendoj se ne dasmen duhet te cohet dhurate dhe nje buket lule. Sidomos ata me te afermit. Dhuratat te zgjidhen te tilla qe te mendojne qe ciftit te ri ti hyne ne pune (mikser, kafemat, tharese flokesh...), e jo vazen per lule ose zbukurime per dhome pasi nuk je i sigurt se do ta qellosh shijen e cifti te ri.


----------------------------------------
Beati pacifici!
PM
Top
mbreti
Postuar nė: 30.07.2009, 23:40
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 4495
Antari Nr: 11904
Bashkangjitur: 11.12.2007 Citim (Anubisi-E @ 31.07.2009, 00:21)
Ndoshta te ju eshte ashtu.
Te ne, eshte keshtu si them une. Ata na thon "mos bjer dhurata", por nese shkon duart thate te shikojne shtrembet. (Deri diku nuk kane faj, pasi te ne zakonisht cojne bomboniera me afat te kaluar, ose nje servis me filxhana prej 100 denar).

Sidoqofte, mendoj se ne dasmen duhet te cohet dhurate dhe nje buket lule. Sidomos ata me te afermit. Dhuratat te zgjidhen te tilla qe te mendojne qe ciftit te ri ti hyne ne pune (mikser, kafemat, tharese flokesh...), e jo vazen per lule ose zbukurime per dhome pasi nuk je i sigurt se do ta qellosh shijen e cifti te ri.

Une dhashe vetem shembullin e dasmes time dhe si veproj une ne dasmat tjera. Beso se aq me ben, nese dikush me hidherohet, apo me shikon shtrembet, pse shkoj pa dhurate.


----------------------------------------
Gjithcka ne kohe te vet, por pse kalon kohen kot or i uruar.
PMMSN
Top
danes-x
Postuar nė: 30.07.2009, 23:55
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 346
Antari Nr: 14942
Bashkangjitur: 12.04.2008Para Ma Mir...Cte duhet mandej Blesh :)
PM
Top
LiveSTRONG
Postuar nė: 30.07.2009, 23:59
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2193
Antari Nr: 19859
Bashkangjitur: 20.01.2009 Citim (danes-x @ 31.07.2009, 01:55)
Para Ma Mir...Cte duhet mandej Blesh :)

Mbare oshte t'i apish pare dikujt, vin si me e blit at.


----------------------------------------
Mendo cka t'dush, vetem mos mendo se une det foli i pari. ;)
PMUsers Website
Top
danes-x
Postuar nė: 31.07.2009, 01:13
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 346
Antari Nr: 14942
Bashkangjitur: 12.04.2008 Citim (LiveSTRONG @ 31.07.2009, 00:59)
Mbare oshte t'i apish pare dikujt, vin si me e blit at.

Hmm Ndoshta MUnd ti vaje ene ashtau :) ..P.sh Ne diber me ka pelqy Atje Pare Cojn Ne Zarf Kush sa ka mundsi...Dhe mendoj ma mir ashtu se Dhendrit cka i duhet blen... ne tetov P.sh vetem Servisa,Filxhona Cojn...Dhondri kolekci Filxhonash bon :)) Ene kjo zbon Hehe :)


Good Luck
PM
Top
Sybella
Postuar nė: 31.07.2009, 20:22
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 8150
Antari Nr: 18495
Bashkangjitur: 14.11.2008 Citim (Anubisi-E @ 30.07.2009, 21:38)
Po po, se ke degjuar ende??

Para nje jave isha nje nje dasem te tille.

Jo, nuk e kisha ditur e as nuk kam hasur ne ftese te tille. Me vjen pak cudi. Edhe pse ndoshta eshte me mire qe ne vend te filxhanave, ata qe s'kane shume mundesi, te japin 10-20 Euro.----------------------------------------
Kur ti prangat mi hodhe nė mish,
unė i putha duart tua,
ėshtė rast i pashembullt ta dish
qė xhelatin ta puth e ta dua...-D.Agolli
PM
Top
Anubisi-E
Postuar nė: 31.07.2009, 20:30
Quote Post


Pacifist
*****

Posti: Antarė
Postime: 9660
Antari Nr: 14168
Bashkangjitur: 07.03.2008 Citim (Sybella @ 31.07.2009, 21:22)
Jo, nuk e kisha ditur e as nuk kam hasur ne ftese te tille. Me vjen pak cudi. Edhe pse ndoshta eshte me mire qe ne vend te filxhanave, ata qe s'kane shume mundesi, te japin 10-20 Euro.

Keshtu, edhe une pajtohem me at, se nese nuk mund te dergosh nje dhurate tamam si duhet (dmth, jo filxhana qe do i hudhe), atehere jep para. Edhe 10 euro atij do i kryejne me shume pune se sa filxhana.

Por tek ne njerezit nuk mund te cojne 100 denar ne plik, por ama mund te gjejn filxhana ose bonbonier per 100 denar. Keshtu qe kalojne me lire.

Jam PRO dhurateve kur behet fjale per antare aferme te familjes, ose shoke te ngushte, atehere me duket me adekuate te blehet nje dhurate e mire, e kushtueshme, sa sa te jepen para, pasi qe ketu, me parat asnjehere nuk do e dishe sa te shtish ne kulete (50 euro apo 300 euro???). Ketu cdo here, kur ti marrin parat do thon "Auu nuk duheshte kaq shume" a do mendojne "Pritsha me shume se kaq bre", kurse ai qe i jep thot "Auu be, ska gje, une duheshte me shume, po he...", ndersa mendon "ku u shpife te besh darsem bash tani, qe skam dinar"


----------------------------------------
Beati pacifici!
PM
Top

Topic Options Faqe: (3) [1] 2 3  Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio