Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet


Faqe: (2) [1] 2   ( Kalo tek postimi i parė i palexuar ) Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Diciplina nė komunikacion!, Sa i respektojme rregullat?
INSTRUKTOR
Postuar nė: 28.12.2009, 18:06
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 451
Antari Nr: 14624
Bashkangjitur: 27.03.2008-Duke e pasur parasysh shtimin e numrit tė automjeteve nga mėrgimtarėt qė kanė ardhur nė vendlindje,pėr vundvit,numri i aksidenteve eshte shtuar dukshem edhe ne Shqiperi por edhe ne Maqedoni.
-Si mendoni juve te nderuar forumist,a i respektojne rregullat mergimtaret tanė kur vijnė nė vendlindje sikurse i respektojnė nė shtetin ku jetojne dhe punojnė?
-Cilat jane shkaqet qe mungon diciplina ne komunikacion?
PM
Top
Albana_gl
Postuar nė: 28.12.2009, 18:11
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 1278
Antari Nr: 20085
Bashkangjitur: 25.01.2009Ehh pooo duhet me "shllajfu" keta mergimtaret me shit mend ketu...!!


----------------------------------------
Une dua tė rroj deri sa tė shohė tė bukurėn, tė dashurėn Shqipėrinė tonė, tė lirė, tė bashkuar, dhe pastaj me gėzim le tė mė vijė vdekja..!!
PM
Top
INSTRUKTOR
Postuar nė: 28.12.2009, 18:21
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 451
Antari Nr: 14624
Bashkangjitur: 27.03.2008 Citim (Albana_gl @ 28.12.2009, 19:11)
Ehh pooo duhet me "shllajfu" keta mergimtaret me shit mend ketu...!!

He he he,ėshtė shumė e vėrtetė,por po ndegjojme neper mediume se dit per dit ka shume aksidente dhe shume persona humbin jeten kjo eshte nje katastrofffffffff!!!!!!
PM
Top
Gjuajtėsi
Postuar nė: 28.12.2009, 20:37
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Admin Forumi
Postime: 1493
Antari Nr: 10126
Bashkangjitur: 10.10.2007Shtimi i ndeshjeve nuk eshte indicje e pastert per akuze ndaj vozitesve me vetura te huaja!
Nuk e di sa vozites me vetura te huaja (e kemi fjalen per ata qe vijne per pushime nga gurbeti) kane qene te perzier ne ndeshje! Por, e zeme se vertet vozitesit me vetura te huaja kane luajtur rol ne shtimin e numrit te ndeshjeve!

Mirpo, ky kendveshtrim ngelen shume subjektiv per nje akuze ndaj tyre, bile edhe atehere kur vozitesit me vetura te huaja kane ndikuar dukshem ne shtimin e numrit te ndeshjeve!

Egzistojne arsye objektive, por vetem po qe se marim se ata vertete kane shtue numrin e ndeshjeve, te cilat do ishin sqarue po qe se krahasojme kushtet e komunikacionit, ne te cilet pjesemaresit me vetura te huaja kane mare pjese (do te thote jane adaptue) dhe marin pjese (do te thote ne vendlindje)!

Dallimet objektive te kushteve te komunikacionit as qe i sqaroj, por keto dallime ndikojne shume ne psiqiken e vozitesit, e cila ka rol momental per te dyja palet (po qe se i ndajme vendas dhe vozites te huaj)!

Sidoqofte, respektimi i regullave te komunikacionit dhe e kunderta mos respektimin i tyre, jane faktore kyc per shkaktimin e ndeshjeve (ka ralle perjashtime si te pafajshme per te dy palet)!

Por, saktesisht ketu qendron problemi qe duhet te dallohet! Jo cdo here vozitesit me vetura te huaja kane faj per ndeshjet e kryera!

Tash, rritja e numrit te veturave ne komunikacion nga vozitesit me vetura te huaja eshte edhe nje mos adaptim edhe per vozitesit vendas. Do te thote demi mund te shkaktohet edhe nga mos adaptimi i vozitesve vendas.

Eshte bisede tjeter po qe se marim parasysh se vozitesit me vetura te huaja nga qellimi, qejfi dhe defrimi nuk i respektojne rregullat! Mirpo keto jane raste te izoluara, te cilat per fat te keq bien shume ne sy!

Ky postim ėshtė ndryshuar nga Gjuajtėsi nė 28.12.2009, 20:41


----------------------------------------
Njė tokė, njė gurr, njė krua, njė urė! Ēfar ke bė ti sot pėr kombin tėnd!
PM
Top
pollati_1
Postuar nė: 28.12.2009, 22:29
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 277
Antari Nr: 23867
Bashkangjitur: 27.11.2009katastrof.Sidomos femrat


----------------------------------------
---[gENTLY bORN]--- ONLY GOOD CAN JUDGE Me
PM
Top
ferizaji17
Postuar nė: 28.12.2009, 22:46
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 842
Antari Nr: 17731
Bashkangjitur: 05.10.2008Njė temė tė ngjajshme e kam hapur para disa kohėsh por ėshtė mirė tė diskutohet pėrsėri.
Unė personalisht jetojė nė Suedi,dhe pėr pushime isha me veturė nė Kosovė. Me tė vėrtet ishte vėshtirė tė vozitėsh,sepse askush nuk respektojke rregullat e komunikacionit,komunikacioni ishte njė kaos i vėrtet,rrugėt pa vija anėsore,veturat me drita tė gjata tė rrishim mbrapa,secili dėshironte tė bėhej M.Schumaher.
Veturat tymosėshin jashtėzakonisht shumė nuk dihej ėshtė benzin apo diesel.
Enjejta temė ishte edhe nė Kosovė,akuzoheshin mėrgimtarėt se nuk dinė tė vozisin,pėr gjdo aksident vetėm mėrgimtarėt akuzohen.
Unė jamė i bindur se shumica e vozitėsve po tė dalin jashtė Kosove nuk dinė se ka t'ja mbajnė,e mos tė flasim pėr qytete tė mėdhaja humbasin nuk din si tė dalin.
Autoshkollat i ndihmojnė pėr marrjen e lejes e meritojė apo jo kryesorja tė paguajė, dhe lejen nė xhep, dhe del nė komunikacion dhe merr nė qafė njerėz tė pafajshėm.
Fatkeqsisht nuk ka ditė qė nuk lexojė nė gazeta pėr aksidentet qė marrin jetė nė komunikacion.
Defenitivisht mėrgimtarėt janė mė tė aftė dhe i dinė rregullat shumė mė mirė se Kosovarėt sepse nė mėrgim nuk ka me tė njofshėm qė tė mirret leja.
PMUsers Website
Top
INSTRUKTOR
Postuar nė: 28.12.2009, 23:06
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 451
Antari Nr: 14624
Bashkangjitur: 27.03.2008-Si specialist i sigursė nė komunikacion,mendoj se nuk janė shkaktar aksidentesh mergimtaret qe vijne ne vendlindje,por shtimi i numrit te madh te automjeteve,kushtet e rruges,mungesa e ndergjegjes tek vozitesit dhe kembesoret,dhe mbi te gjitha mosfunksionimi i zbatimit te ligjeve mė konkretisht policia e qarkullimit rrugor nuk po e kryen punen ashtu si duhet,dhe si rezulltat i ketyre faktoreve jane aksidentet e perditshme ne te cilet humbin jeten dhjetera njerez ne dit.

-Mendoj se cdo drejtues i nje mjeti duhet te kete parasysh se ne duart e tij ka nje pergjegjesi shume te madhe,ka jeten e shume njerezve,per nje moment mundet buzeqeshja te kthehet ne lot,gezimi ne pikellim,mundet te nderpritet jeta e nje femije,e kjo per mua don te thot terrorrizem!!!!!!!!!
PM
Top
skystar
Postuar nė: 28.12.2009, 23:22
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 3320
Antari Nr: 17504
Bashkangjitur: 24.09.2008Ne lindim, jetojme dhe vdesim pa i respektuar rregullat ( E kam fjalen per MK , AL ) Keshtu ja kalojme disi, kurse kurr vijne mergimtaret njejte edhe ata te njerez te ketij gjaku veprojne sikurse ne, mirpo shkaku pse ndodhin aksidente besoj se eshte numri me i madh i levizjeve dhe dendesise se komunikacionit gjate kesaj kohe.

Tani ne nuk kemi te drejte ti fajsojme vetem mergimtaret pasi ne qe jetojme ne keto vende me teper i shkelim rregullat, p.sh. E di qe jame gabim mirpo asnjehere se respektoj komnikacionin, ka pasur rast kur vetura ka qene ne te gjelbert ja kam ngritur doren e kam ndal per te kelauar, vetem mos ta respektoj semaforin... Mos merni mesim nga une per te mire ne kete rast...


Por ajo cka me brengos te mergimtaret eshte se " Njehere deri sa ecja rruges me nje familjar timin e me tregonte per rregullat ne perendim gejgejsisht Gjermani dhe rasti kur nje shokun e tij e kishte denuar policia se kishte hudhur nnje leter, e ne anen tjeter cdo 10 sekonda peshtinte ne rruge, tani do te thote se ai ska kulture, mirpo e bene denimi ate qe te frigohet ne perendim, kurse ketu eshte nej e mire se shumica qe nuk i thejne rregullat nuk e bejne ate se kane frike denimin por se kane kulture dhe e dine se ajo eshte nje veper e keqe "


----------------------------------------
Edhe pse flasim me te njejten gjuhe, realiteti nuk eshte i njejte per te gjithe
PMUsers Website
Top
Harith
Postuar nė: 28.12.2009, 23:24
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 14351
Antari Nr: 16988
Bashkangjitur: 28.08.2008Sdi cka po ju a leni fajin mergimtareve kur edhe ata te Shqiperise cdo dite bejne ndeshje vet pa mergimtare


----------------------------------------
Is Loading..--- 2fast4you
Demokracia eshte kur dy budallenj e mbivotojne nje te mencur!
PMIntegrity Messenger IM
Top
Armani
Postuar nė: 29.12.2009, 01:24
Quote Post


ALL EYEZ ON ME
*****

Posti: Antarė
Postime: 2654
Antari Nr: 14410
Bashkangjitur: 18.03.2008Ku be vlla Fajet, Vetura ime 2 Metre e xhon 5 metre e 21 e Gjat, qaq Rruga eshte

1 Her duhet LIGJI ''LUGA E BAGERIT'' te vendoset, shtepiat qe i kan ndėrtu ne rruge te va hollojn Pak, Masandej tenderin e Semaforave mos va japin mafijashave se i han Semaforat.. etj.. smil3dbd4e5e7563a.gif

Ky postim ėshtė ndryshuar nga Armani nė 29.12.2009, 01:24


----------------------------------------
« ★ Emporio Armani ☆ »
PMUsers Website
Top
njeri
Postuar nė: 29.12.2009, 01:31
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 3639
Antari Nr: 11877
Bashkangjitur: 10.12.2007 Citim (INSTRUKTOR @ 28.12.2009, 19:06)
-Duke e pasur parasysh shtimin e numrit tė automjeteve nga mėrgimtarėt qė kanė ardhur nė vendlindje,pėr vundvit,numri i aksidenteve eshte shtuar dukshem edhe ne Shqiperi por edhe ne Maqedoni.
-Si mendoni juve te nderuar forumist,a i respektojne rregullat mergimtaret tanė kur vijnė nė vendlindje sikurse i respektojnė nė shtetin ku jetojne dhe punojnė?
-Cilat jane shkaqet qe mungon diciplina ne komunikacion?

cilat jan shkaqet..
s'ka shum shkaqe...
nje eshte shum i rendesishem...dhe ajo eshte se kur vine ketu nuk din si te challamiren...nuk respektojne regulla as sen..sillen sikur vine pi xhunglle jo se vine prej ndonje shteti me civilizim!
gje pata rastin ta shoh nje vozites ...ne rrugen magjistrale tetove - kosove...del prej benziske edhe ata vozitshe prapa...dhe nuk shikon kerkundi...i blokoj te gjith tjeret (audi, sg targat)!


----------------------------------------
E vėrteta ėshtė si dielli, edhe kur nuk shihet ajo ekziston, shpesh tė nxeh, por nganjėherė edhe tė djegė.
PMUsers Website
Top
Armani
Postuar nė: 29.12.2009, 01:33
Quote Post


ALL EYEZ ON ME
*****

Posti: Antarė
Postime: 2654
Antari Nr: 14410
Bashkangjitur: 18.03.2008 Citim (njeri @ 29.12.2009, 02:31)
(audi, sg targat)!

1 Shoci jem ka kon Be- Raben e Babes e ka Vozit smil3dbd4e5e7563a.gif

Ej shpesh ndodhen qe kto te Vendit i maren veturat e Gurbetqarve ene SMETITĖN smil3dbd4d4e4c4f2.gif

Ky postim ėshtė ndryshuar nga Armani nė 29.12.2009, 01:34


----------------------------------------
« ★ Emporio Armani ☆ »
PMUsers Website
Top
njeri
Postuar nė: 29.12.2009, 01:35
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 3639
Antari Nr: 11877
Bashkangjitur: 10.12.2007 Citim (Armani @ 29.12.2009, 02:33)
1 Shoci jem ka kon Be- Raben e Babes e ka Vozit smil3dbd4e5e7563a.gif

Ej shpesh ndodhen qe kto te Vendit i maren veturat e Gurbetqarve ene SMETITĖN smil3dbd4d4e4c4f2.gif

ahahhah...jo s'eshte ashtu..
po ndodh ndonjeher edhe ajo..!
ndoshta je edhe ty nje prej tyre...(sg)...po ama s'besoj se e ben ty ket pune...(ti thejsh regullat)!


----------------------------------------
E vėrteta ėshtė si dielli, edhe kur nuk shihet ajo ekziston, shpesh tė nxeh, por nganjėherė edhe tė djegė.
PMUsers Website
Top
Armani
Postuar nė: 29.12.2009, 01:47
Quote Post


ALL EYEZ ON ME
*****

Posti: Antarė
Postime: 2654
Antari Nr: 14410
Bashkangjitur: 18.03.2008 Citim (njeri @ 29.12.2009, 02:35)
ahahhah...jo s'eshte ashtu..
po ndodh ndonjeher edhe ajo..!
ndoshta je edhe ty nje prej tyre...(sg)...po ama s'besoj se e ben ty ket pune...(ti thejsh regullat)!

Jobe un i Respektoj Rregullat smil4a8acf219332d.gif

Mdalen 1 her ne Autoban than 200 EURO ( RADARI ) tha 170 tka kap ?
Thash po sa duhet te ēoj?
me tha 100
Thash Ku ta di une, Nuk pash asnje Shenj.. Tha sna Intereson! Ok thash shkruje..
Heren tjeter ne Parking 150 EURO. Thash PSE smil3dbd4d8676346.gif E ke shkel vijėn e Bardh..
O Taj shoē kto vijat e bardha i kini bo per YOUGO a se she se per mos ta shkeli vijen e Bardh duhet mbi trotoar te hipi.. Nejse thash Shkruje.

Per 2 dit u bon 350 EURO.. Tu u kujtau tu u kujtau, Haj kuj di shkojn kto paret, Gruevskit a?? aa Sluj kshau..

Heren e Tret 90 % Foliat, Tabllat 007 . Ene Hė POLICI Stopin, Un drejt Ka POLICI, me gjith Kolegen e vet Mbaj LLADA NIVA-n.. Ene mo skom pas Probleme..

Pse be Su ndale Dje.. Ups su kom pa... 1 her si she 2 her si she.. Ene vazhdon procedura, SKA MO Dėnime ka 350 OJRO.----------------------------------------
« ★ Emporio Armani ☆ »
PMUsers Website
Top
njeri
Postuar nė: 29.12.2009, 01:57
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 3639
Antari Nr: 11877
Bashkangjitur: 10.12.2007 Citim (Armani @ 29.12.2009, 02:47)
Jobe un i Respektoj Rregullat smil4a8acf219332d.gif

Mdalen 1 her ne Autoban than 200 EURO ( RADARI ) tha 170 tka kap ?
Thash po sa duhet te ēoj?
me tha 100
Thash Ku ta di une, Nuk pash asnje Shenj.. Tha sna Intereson! Ok thash shkruje..
Heren tjeter ne Parking 150 EURO. Thash PSE smil3dbd4d8676346.gif E ke shkel vijėn e Bardh..
O Taj shoē kto vijat e bardha i kini bo per YOUGO a se she se per mos ta shkeli vijen e Bardh duhet mbi trotoar te hipi.. Nejse thash Shkruje.

Per 2 dit u bon 350 EURO.. Tu u kujtau tu u kujtau, Haj kuj di shkojn kto paret, Gruevskit a?? aa Sluj kshau..

Heren e Tret 90 % Foliat, Tabllat 007 . Ene Hė POLICI Stopin, Un drejt Ka POLICI, me gjith Kolegen e vet Mbaj LLADA NIVA-n.. Ene mo skom pas Probleme..

Pse be Su ndale Dje.. Ups su kom pa... 1 her si she 2 her si she.. Ene vazhdon procedura, SKA MO Dėnime ka 350 OJRO.

heh....shih se ajo 350 E ndoshta deri sa te zgjate pushimi yt mendoj te bohet 500!
po ama ata kur vini ju u bohet qejfi...kur ta shohesh drejte...ato dun te maren pare diku..ku ti gjejne ..! (diku me pa te drejte diku me te drejte... smil3dbd4d4e4c4f2.gif)
nese ke vozit autobanin tetove-shkup....ashte deshte ta dish se duhet 100 te vozitish e jo sa kishe vozite 170....!ka shenje qe tregon ate..po se ke pa se ke pas qejf te vozitish ashtau!
kur e ke parku..vijan e parkingut jan te mjaftueshme edhe per nje veture pi ma te mdhojave....se tash jugo edhe ktau nuk ka...(deri diku jemi te barabarte me madhesite e veturave ne krahasim me juve)..po polici te ka deni sepse ty nuk ke qen i kujdesshem kur e ke parku..!
fakti se je i denum dy here tregon se ty then regulla ( smil3dbd4d4e4c4f2.gif )
po pas ketyre dy denimeve....mendoj se nuk do gabosh me ..!


----------------------------------------
E vėrteta ėshtė si dielli, edhe kur nuk shihet ajo ekziston, shpesh tė nxeh, por nganjėherė edhe tė djegė.
PMUsers Website
Top

Topic Options Faqe: (2) [1] 2  Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio