Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet


Faqe: (4) [1] 2 3 ... E fundit »  ( Kalo tek postimi i parė i palexuar ) Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Rėndėsia e emrave Shqiptar po bie, Tendencė e hapur kjo!
Mbinjeriu
Postuar nė: 29.03.2010, 10:52
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 9652
Antari Nr: 22454
Bashkangjitur: 04.06.2009-U bėra iniciator i kėsaj teme,pasi kisha disa shembuj konkret se si shumė Shqiptar vendosin qė fėmijėt e tyre tė i quajnė me emra tė huaj dhe qė nuk e lidhė asgjė me atė emėr!
-Edhe pse mbarė njerėzimi,qė nga epoka e lashtėsisė e deri mė sot, ka ditur tė vendosė emra me kuptim pėr fėmijėt e tyre, madje emra me origjinė dhe prejardhje tė vendit nga vijnė ose tė personave qė i pėrkasin brezave tė mėparshėm,nuk e dimė pse sot pėrdoren kaq emra tė huaj dhe fare pa kuptim!
-E dimė se vendosja e emrit ėshtė njė akt dėshire dhe u peket prindėrve qė tė vendosin se me si do e quajnė,por njė gjė e di se nė kėto ditė tė kėsaj bote moderne tek Shqiptaret shumė pak ua vėnė emrat fėmijeve tė tyre ndonje emer Ilir apo ndonjė emer me te cilin mundet tė identifikohet si Shqiptar.
-Ja kulmi i disa nga emrave qė nuk kanė lidhje me ne Shqiptarėt:
1.Brendon
2.Denis
3.Leon
4.Fiorela
5.Samanta.

-Ēfarė mendoni ju tė nderuarit e mi?


----------------------------------------
"Besimi ėshtė mė i thjeshtė se mendimi. Ndaj dhe ka mė tepėr besimtarė se mendimtarė"
PM
Top
AeRtOn
Postuar nė: 29.03.2010, 11:31
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 3865
Antari Nr: 6944
Bashkangjitur: 15.04.2007ndodh dendur qe femijeve tua vėndojnė emrat nga popujt me tė cilėt kanė lidhje fetare...

Psh. shqiptarėt musliman, vėndojnė ose emra shqip, ose turk, ose arab

Shqiptarėt katolik vėndojnė ose emra shqip ose latin

shqiptarėt orthodoks vėndojnė ose emra shqip, ose serb ose grek...

tek tė tre keto familje, vėrehen emra, qė s,mund ta dallosh njeriun a ėshtė shqiptar, apo ėshtė nga popujt e lartėpėrmendur...

pastaj, emri nuk tė bėn as shqiptar e as fetar...ėshtė thjesht formalitet...por, qė ka rėndėsinė e vet nė shumė raste...


----------------------------------------
“Dikur thonin se palestinezėt luftojnė si heronj, e tani thonė se heronjtė luftojnė si palestinezė.”
— Norman Finkelstein
PM
Top
Painkiller
Postuar nė: 29.03.2010, 11:50
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 3030
Antari Nr: 15066
Bashkangjitur: 19.04.2008une perher mendoj se njeriu gjat jetes e ben emrin dhe asesi nuk duhet te shkohet sipas asaj se emri duhet te jete i mire dhe me vlere qe njeriu te ket vlere.
Une njoh njeres me emra Muhamed por nuk jan as nje grime sa emri qe e mbajn


----------------------------------------
Do e doja artin,kulturėn,muzikėn dhe do respektoja traditėn tonė poqėse ky shtet do mė kishte siguruar egzistencėn ekonomike....
PMEmail Poster
Top
Happy_Soldier
Postuar nė: 29.03.2010, 11:57
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 5799
Antari Nr: 643
Bashkangjitur: 03.04.2006Po postoj ne kete teme.

Me ka lind nje nip dhe ja kemi lene emrin Donart. Kete emer e kane pelqy dhe grate myslimane qe ishin thirre ne mevludin familjar me rastin e lindjes se nipit, per t'i kry ato ritualet fetare Islame. Vertet ka disa emra qe jane te huaj, por ka disa emra te vjeter ilir te cilet mund t'u duken si te huaj, si p.sh Regont, Kaon, Orgest, etj etj.....


----------------------------------------
In Search of a Character....
Ėndrra e njė nate vere....
PMMSN
Top
Cusack
Postuar nė: 29.03.2010, 12:03
Quote Post


Carpe Diem
*****

Posti: Admin Forumi
Postime: 10747
Antari Nr: 4199
Bashkangjitur: 24.11.2006Mbinjeriu
Eshte e vertete qe ka rene perzgjedhja e emrave shqiptare, dhe eshte shume e veshtire sot te degjosh emra origjinal shqip, p.sh. Fatmir, Lulzim, Gezim, Jehona, Bukurije, Flutura, etj.

Ne kohet e sotme disa ia kane nisur me ata emra qe thua ti (dmth te asaj kategorie) ose me emra oriental (zakonisht turk ose arab).

Edhe Aerton ka nje poente te mire kur thote se njerezit ndikohen nga feja per te bere perzgjedhjen e emrit te femijes.

Shembulli qe sjell Painkiller eshte poashtu shume i sakte, por megjithate une do shtoja qe eshte me rendesi qe emri te jete i bukur, por normalisht qe nuk do presim shkaku i emrit dikush te behet ashtu sic thote emri.

Kam ne familje llojlloj emrash, duke nisur nga ato orientale deri tek ato perendimore - dhe shumica e atyre emrave jane te padegjuar ndonjehere me pare.

Nje miku im ka dy vajza, dhe hoxha s'ia ka kenduar emrat shqiptare qe ky ua ka zgjedh, ne vend te saj hoxha u ka propozuar emra "nga qitapi" i tij.
Per cudi qitapin hoxha e kishte pas turqisht, dhe njera vajze e mikut tim quhet ELMA (molle - turqisht)...


----------------------------------------
Mos ia fal cdokujt kenaqesine te mendoje qe eshte dikush ne jeten tende. Aq me pak dikujt qe s'e ka problem nese je ti ose dikush tjeter!
Miss.Blue
PM
Top
Anubisi-E
Postuar nė: 29.03.2010, 12:22
Quote Post


Pacifist
*****

Posti: Antarė
Postime: 9660
Antari Nr: 14168
Bashkangjitur: 07.03.2008Mua bash me pelqen emri LEON. smil3dbd4d4e4c4f2.gif


Perndryshe, pajtohem me postuesit me lart. Eshte e vertete mbi at se si ndikohen njerezit per emrat. Por do kisha dashur te shtoj se, nese e keni vrejtur, secili regjion ka ca emra qe i ka me te perhapur.

Psh. ne Kercove do gjesh shume emra: Faton, Driton, Jeton, Lulije, Luljeta.... e te ngjashem.
Ne Tetove has shpesh ne emra: Abdulqamil, Abdulrrahman, Hatixhe, Ajshe...

Ne Shqiperi nuk i hasim keto emra (sbesoj se do gjesh ndonje Lulije atje.. hahah). Kosova ka edhe ajo emra te saj, qe ne ne Maqedoni nuk i hasim shpesh (Masari, Fidaim...).

Perndyshe, me pelqejne emrat e gjate dhe me domethenie te mire (por jo dmth si "molle, dardhe, koder, lum...". Kemi ca emra ne shqip, me dmth katastrofe. Psh. "Bukurije"???? Amerikanet me ashtu emra i emrojne kuajt, qent... (Ose Farije - qe ja vendojne vajzes se fundit, me dmth "u farofshin vajzet, te na lind nje djal") hahah


P.S. Emri im nuk eshte emer shqip aspak. Por ama ne Kosove dhe Shqiperi haset shpesh. Ne vendin tim, as nje pervec meje. Yessssssss smil3dbd4d4e4c4f2.gif


----------------------------------------
Beati pacifici!
PM
Top
Trishtimi
Postuar nė: 29.03.2010, 12:40
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 9192
Antari Nr: 18743
Bashkangjitur: 27.11.2008S`ka amerikan qe ja len fmis vet emrin Skender Ilir Dardan epo na ja lem leon


----------------------------------------
Ēdo shigjetė nuk e arrin cakun...
PMUsers Website
Top
Siguria
Postuar nė: 29.03.2010, 12:42
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 508
Antari Nr: 22470
Bashkangjitur: 04.06.2009Nė vitet 1980-90 tek ne nė Maqedoni pagėzimi i fėmijėve me emra ilir kishte njė jehonė tė madhe,kurse nė kohėn e fundit duket qė njė jehonė e tillė ėshtė nė ramje, mua emėrtimi i fėmijėve me emra tė huaj mė brengos...!
PM
Top
Mbinjeriu
Postuar nė: 29.03.2010, 12:49
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 9652
Antari Nr: 22454
Bashkangjitur: 04.06.2009 Citim (Siguria @ 29.03.2010, 13:42)
kurse nė kohėn e fundit duket qė njė jehonė e tillė ėshtė nė ramje, mua emėrtimi i fėmijėve me emra tė huaj mė brengos...!

Po humbasin emrat shqiptarė dhe ky ėshtė njė problem shumė serioz, qė i pėrket tė sotmes e sidomos tė ardhmes.
-Njerėzit sot kanė tendenca tė ēuditshme,mundohen tė ikin nga emrat me tė cilet personifikohemi dhe duan kinse tė u vėnė emra tė "veēantė"!


----------------------------------------
"Besimi ėshtė mė i thjeshtė se mendimi. Ndaj dhe ka mė tepėr besimtarė se mendimtarė"
PM
Top
andy
Postuar nė: 29.03.2010, 12:53
Quote Post


The GodFather
*****

Posti: Antarė
Postime: 7137
Antari Nr: 132
Bashkangjitur: 16.02.2005Ja une per shembull djalit do tia lej emrin Andy smil3dbd4ddd6835f.gif.


Si e para do te kisha emruar me emer shqip, qe kuptohet nga shumica, pastaj emer musliman mund te vendoj nese nuk biem dakord per propozimin e pare.

A per emra qe i marin nga aktoret e holywoodit ose kengetareve me fame, nuk vjen parasysh.


----------------------------------------
"o Zot jepi atij qe rin kot, sepse ai qe punon fiton vet!"

SINCE 1985
PMEmail PosterIntegrity Messenger IM
Top
AeRtOn
Postuar nė: 29.03.2010, 13:01
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 3865
Antari Nr: 6944
Bashkangjitur: 15.04.2007http://www.emrashqiptare.com/

kemi me te vertet emra te bukur shqip.....


----------------------------------------
“Dikur thonin se palestinezėt luftojnė si heronj, e tani thonė se heronjtė luftojnė si palestinezė.”
— Norman Finkelstein
PM
Top
Mbinjeriu
Postuar nė: 29.03.2010, 13:04
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 9652
Antari Nr: 22454
Bashkangjitur: 04.06.2009 Citim (AeRtOn @ 29.03.2010, 14:01)
http://www.emrashqiptare.com/

kemi me te vertet emra te bukur shqip.....

Aerton

-Bėre mirė qė na servove kėtė lidhje smil3dbd4d4e4c4f2.gif


----------------------------------------
"Besimi ėshtė mė i thjeshtė se mendimi. Ndaj dhe ka mė tepėr besimtarė se mendimtarė"
PM
Top
Siguria
Postuar nė: 29.03.2010, 13:04
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 508
Antari Nr: 22470
Bashkangjitur: 04.06.2009 Citim (andy @ 29.03.2010, 13:53)
Ja une per shembull djalit do tia lej emrin Andy smil3dbd4ddd6835f.gif.smil4a8acec9ecea0.gif ANDY
PM
Top
Dredheza
Postuar nė: 29.03.2010, 13:08
Quote Post


Įngel rebelde
*****

Posti: Admin
Postime: 15995
Antari Nr: 6
Bashkangjitur: 28.11.2004Une jam per emra te bukur, te vecante dhe me kuptim Si i imi pershembull smil3dbd4e398ff7b.gif .


Nuk me pelqejne emrat e vjeter shqiptar, pa dashur te ofendoj dike, por emra si: Xhevrije, Urani, Seksere, etc etc, bejne mire qe po i bie rendesia smil3dbd4e7853679.gif


----------------------------------------
Sic vis pacem, para bellum!

Beneficium accipere libertatem est vendere
PM
Top
Mbinjeriu
Postuar nė: 29.03.2010, 13:11
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 9652
Antari Nr: 22454
Bashkangjitur: 04.06.2009 Citim (Dredheza @ 29.03.2010, 14:08)
Une jam per emra te bukur, te vecante dhe me kuptim Si i imi pershembull smil3dbd4e398ff7b.gif .


Nuk me pelqejne emrat e vjeter shqiptar, pa dashur te ofendoj dike, por emra si: Xhevrije, Urani, Seksere, etc etc, bejne mire qe po i bie rendesia smil3dbd4e7853679.gif

E mban mend temen mbi ksenocentrizmin qė e kisha hapur dikur?

Nuk u befasova,edhe e prisja nga ju njė reagim tė ngjajshėm si ky,se vėreheni qartė se keni tendenca tė dukeni diēka qė nuk jeni,nuk ndjeheni rehat me atė qė jeni.


----------------------------------------
"Besimi ėshtė mė i thjeshtė se mendimi. Ndaj dhe ka mė tepėr besimtarė se mendimtarė"
PM
Top

Topic Options Faqe: (4) [1] 2 3 ... E fundit » Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio