Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet


Faqe: (5) [1] 2 3 ... E fundit »  ( Kalo tek postimi i parė i palexuar ) Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Protestė nė Ver’: Allahu Ekber
ardi_pr
  Postuar nė: 29.06.2010, 09:54
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 811
Antari Nr: 1964
Bashkangjitur: 03.08.2006Protestė nė Ver’: Allahu Ekber

Protesta e datės 18 qershor 2010 qė u organizua nė rrugėt e Prishtinės nga mbi
pesėmbėdhjetė mijė tė rinjė dhe tė reja kosovare, ėshtė njė nga disa dhjetra
protesta qė shqiptarėt muslimanė janė duke bėrė pėrgjatė tė gjithė Shqipėrisė
Etnike nė kėto vitet e fundit. Protestat e besimtarėve muslimanė variojnė qė nga
ato tė muslimanėve shkodranė qė kanė kundėrshtuar planet e qeverisė sė Tiranės
pėr tė impozuar idhullin katolik tė Nėnė Terezės dhe kthyer xhaminė Fatih nė
Kishė nė qytetin e tyre, te ato tė tiranasve qė kanė kundėrshtuar islamofobinė
dhe arrogancėn ortodokse tė Ben Blushit dhe ish-presidentit Alfred Moisiu i cili
i shpalli ata tė krishterė. Protesta ka patur edhe nė mesin e muslimanėve
shkupjanė kundėr qeverisė maqedone tė cilės i kėrkojnė rindėrtimin e xhamisė sė
Burmalisė tė cilėn okupatorėt e krishterė e shkatėrruan nė vitin 1925. Nė tė
gjitha kėto protesta pala e shtypur dhe e dhunuar janė muslimanėt. Dhunuesit
janė sa qeveritė laik-katolike tė Tiranės dhe Prishtinės, aq edhe qeveria
sllavo-ortodokse e Shkupit, tė cilat tė mbėshtetura sa nga Kisha Katolike Romane
aq edhe nga shovinizmi ortodoks sllav vazhdojnė tė provokojnė dhe poshtėrojnė
shqiptarėt muslimanė. Nėse nė Shkodėr, klika e Jozefina Topallit dhe Vatikani
ėshtė lėshuar nė njė orgji fetaro-politike qė kėrkon tė katolicizojė qytetin, nė
Tiranė politikanėt ortodoksė fyejnė muslimanėt, nė Shkup kėrkohet qė tė
ortodoksizohet edhe mė tej vendi, ndėrsa nė Prishtinė, qeveria Thaēi ndėrsa po
katolicizon rrugėt, shkollat dhe institucionet e Kosovės me idhuj priftėrijshė
dhe murgeshash katolike, kėrkon qė besimtarėt muslimanė ti zhdukė si qėnie
civile nga e ardhmja e vendit duke ju mohuar tė drejtėn mė elementare tė
ekzistencės qytetare qė ėshtė shkollimi.

Edhe pse shqiptarėt janė njė popull dėrrmueshėm musliman, qysh prej rėnies sė
Kalifatit tė Stambollit ata humbėn rėndėsinė e tyre si element shtetformues nė
Ballkan. Pasi u mundėn nė Luftėn e Parė Ballkanike, ata u trajtuan siē u
trajtuan edhe popujt e tjerė afrikanė dhe aziatikė qė humbėn luftėn dhe u
pushtuan nga njeriu i bardhė nė Epokėn e Kolonializmit. Ata u ndanė sikur zogjtė
e korbit nė katėr shtete nė Ballkan dhe Shqipėrinė Londineze qė Fuqitė e Mėdha
tė Evropės krijuan nė 1913. Herojtė muslimanė qė luftuan pėr tė mbrojtur viset e
tyre, qė nga Esat Pashė Toptani, Gazi Osman Pasha, sulltan Abdylhamiti II e deri
te sulltan Murati nėpėr librat shkollorė qė Perėndimi dizanjoi pėr shqiptarėt,
lexohen si tradhėtarė, pushtues e anadollakė dhe janė larguar nga memoria e tyre
kolektive. Kaurėt perėndimorė, tamam si Samiri nė historinė Bibliko-Kuranore tė
Musait a.s., iu ndėrtuan lopė tė cilat ua shitėn pėr shenjtorė kombėtare
shqiptarėve tė paditur. Lopėt moderne tė kombit shqiptar variojnė qė nga e
ashtuquajtura ‘Rilindje’ e cila nė fakt ishte njė luftė civile dhe diversion
kristian i cili synonte tė ndante muslimanėt nga Kalifati i Stambollit, e deri
te herojtė si Gjorgje Kastriota Skėnderbeu apo heroina post-moderne e Kishės
Katolike, Nėnė Tereza. Shqiptarėve herojtė kombėtar iu imponohen nga jashtė. Nė
rast se ata refuzojnė, kaurėt e Perėndimit pėrdorin shegertėt e tyre vendas, siē
po bėjnė sot nė Prishtinė, Tiranė dhe Shkup me idhullin e Nėnė Terezės. E nė
rast se kėta dėshtojnė, iua imponojnė me luftanije dhe topa, siē bėnė nė vitin
1914.

Historia e shqiptarėve i ngjan shumė historisė sė krijimit tė shteteve tė tjera
koloniale nga njeriu i bardhė nė Afrikė dhe Azi. Shqipėria Londineze qysh prej
krijimit tė saj jo vetėm se u bė njė shtet kukull sipas modelit tė Senegalit apo
Indisė, por Fuqitė e Krishtera qė e shpikėn atė u kujdesėn qė siē konsulli
britanik Harri Lamb kėshillonte sekretarin e jashtėm britanik Eduard Grei nė
1913, tė sjellin nė pushtet pakicat katolike dhe ortodokse dhe shkatėrrojnė
pushtetin e muslimanėve pasi vetėm nė kėtė mėnyrė Shqipėria nuk do tė bėhėj
ndonjėherė shtet i fuqishėm i cili do tė mund mė pas tė destabilizonte Greqinė
dhe Serbinė. Pushtetin e Shqipėrisė Londineze gjatė shekullit tė XX e dominuan
minoritetet ortodokse dhe katolike, emrat e tė cilėve, qė variojnė qė nga Gjergj
Fishta e deri tė Fan Noli, muslimanėve shqiptarė ju mėsohen si burra tė menēur,
patriotė dhe tė shenjtė nėpėr shkollat e Shqipėrisė dhe Kosovės. Ka shqiptarė nė
Kosovė qė kaq shumė i kanė besuar kėtyre rrėfimesh saqė nė mesin e tyre gjen
njerėz me emra Migjen, Asdren, Fannol e Gjergj.

Fati i muslimanėve tė Shqipėrisė nuk ndryshon shume nga ai i atyre tė Shqipėrisė
Lindore. Edhe kėtu shqiptarėt muslimanė janė lėnė nėn ‘mėshirėn’ e tė
krishterėve serbė, grekė dhe malazezė, pasi siē tregohet nė dokumentet
diplomatike tė Konferencės sė Paqes sė vitit 1919, ortodoksėt ballkanikė kishin
marrė mision nga Evropa qė tė ‘civilizonin’ muslimanėt shqiptarė. Se cili do tė
ishte ‘civilizimi’ i tė krishterėve nė Ballkan ėshtė dėshmuar nga masakrat greke
nė Ēamėri dhe ato sllave nė ish-Jugosllavi pėrgjatė tė gjithė shekullit tė
kaluar. Sapo u largua gjysmėhėna nga Ballkani dhe u zėvendėsua mė kryqin e
krishtėrimit trinitar greko-romak, kryqi ka thithur vetėm gjak ēifut dhe
musliman.

* * *

Edhe pse Fuqitė e Krishtera tė Evropės e krijuan Shqipėrinė si shtet nė 1913,
pas Luftės sė Parė Botėrore ato e harruan pėr njė farė kohe projektin Londinez
Shqiptar. Sipas Traktatit tė Fshehtė tė Londrės tė vitit 1915 i cili u bė publik
nga bolshevikėt nė 1917, dhe marrėveshjes Titoni-Venizelos tė 1919, Shqipėria
ishte vendosur tė copėtohej ndėrmjet Greqisė dhe Italisė. Edhe pse shqiptarėt
ishin palė fituese nė Luftėn e Parė Botėrore me nė krye president Esat Pashė
Toptani, lobi vllaho-protestant i Federatės Vatra nė Amerikė, protestoi fuqishėm
pranė presidentit Uillson duke i kėrkuar qė Shqipėria tė mos njihet si palė
fituese nė luftė dhe presidenti i saj legjitim, Esat Toptani tė zhdukej, pasi
vetėm nė kėtė mėnyrė pakica e krishterė do tė arrinte tė ndėrtonte njė Shqipėri
ku muslimanėt do tė konvertoheshin nė fenė e Krishtit. Ndėrsa vllehėt e
federatės Vatra nė Amerikė lobonin Uashingtonin, Italia nė anėn e saj krijoi
qeverinė kuislinge tė Durrėsit, tė dominuar nga priftėrij katolikė dhe agjentė
tė saj si Myfit Bej Libohova dhe Mustafa Kruja, ku synonte tė krijonte modelin e
saj tė pushtetit pėr Shqipėrinė e ardhshme. Kur Fuqitė e Mėdha tė Evropės
diskutonin nė Paris tė ardhmen e shqiptarėve muslimanė, disa nga planet qė ata
kishin paraparė pėr kėta, ishin sa vrasja e tyre totale, dėbimi masiv drejt
Turqisė dhe mė nė fund ndarja e tyre sa nė Shqipėrinė Londineze aq edhe nė
shtetet fqinje.

Si pasojė e dizenjove politike tė kohės, dhe shpresave britanike qė nė Shqipėri
mund tė gjenin vajguri, nė vitin 1920 anglo-amerikanėt ndėrruan mendje pėr tė
ardhmen e Shqipėrisė dhe ranė dakort qė tė krijojnė njė Shqipėri tė pavarur e
cila do tė dominohej nga tė krishterėt dhe muslimanėt laikė. Nė kėtė valle hynė
edhe italianėt tė cilėt pasi anglezėt nuk ju lanė tė hanin pulėn, deshėn tė
gėzohen me sorrėn. Siē Mustafa Kruja, Sejfi Vllamasi dhe shumė dėshmimtarė tė
tjerė tregojnė, emisarėt britanikė, amerikanė, italianė dhe francezė, nxitėn
klikėn masonike tė Eshref Frashėrit nėpėrmjet agjentit britanik Eden qė nė 1920
tė themelojnė Kongresin e Lushnjes. Siē Mustafa Kruja tregon, rrėnjėt e
Shqipėrisė ateiste u mbollėn nė Lushnje, nga ku klika masone e Tiranės dhe
vllehet-protestantė tė Vatrės vendosėn tė eleminojnė Esat Pashėn dhe sjellin nė
pushtet pakicat katolike dhe vllahe tė Toskėrisė. Menjėherė pas Kongresit tė
Lushnjes, masonėt qė morrėn pushtetin nė Shqipėri ndanė muslimanėt nga
institucioni i Kalifatit nė vitin 1923, shkatėrruan Kishėn Ortodokse Osmane nė
1922 dhe nė vend tė saj krijuan njė palo-kishė autoqefale me disa sharlatanė dhe
aventurierė si Theofan Mavrovati Noli. Kur Fan Noli shkonte nėpėr Korēė dhe
hiqej si peshkop, patriarkana e Kostandinopojės e denonconte si gėnjeshtar dhe
tė mallkuar, ndėrsa korēarėt i hoqėn mjekrėn fallco qė ky kishte vėnė.
Megjithatė, me forcėn e armėve tė cubave tė Ahmet Zogut, grupi i vllehėve tė
Vatrės arriti ta shkatėrrojė Kishėn Ortodokse nė Shqipėri. E njėjta gjė u bė
edhe me Islamin.

Por nė anėn tjetėr protestantėt dhe katolikėt tė cilėt mbėshteteshin nga
Perėndimi, do tė lulėzonin pas themelimit tė qeverive qė dolėn pas Kongresit tė
Lushnjes. Ata hapėn me dhjetra institucione arsimore, shkencore dhe politike nė
tė gjithė vendin dhe morrėn pozita pushteti. Ndėrsa muslimanėt u prenė me dhunė
nga lidhjet me botėn e Islamit, katolikėt dhe protestantėt merrnin shuma masive
nga Italia, Shtetet e Bashkuara tė Amerikės dhe kishat katolike dhe protestante
tė Perėndimit. Rezultat i politikave perėndimorizuese apo oksidentalizuese qė u
luajtėn nė Shqipėri gjatė gjysėm sė parė tė shekullit tė XX, sollėn shkatėrrimit
e institucioneve islame dhe de-islamizimin e Shqipėrisė, gjė qė i hapi rrugė
ardhjes sė komunizmit. Siē Enver Hoxha tregon nė librin e tij ‘Kujtime tė
Vegjėlisė’ nė shkollat e regjimit tė Zogut mėsuesit zogistė dhe francezė mėsonin
rininė e kohės sė Enver Hoxhė qė tė urrentė fenė, Zotin dhe shihte me pėrbuzje
institucionet islame tė Gjirokastrės. Nacionalizmi laik i Zogut ishte pak a
shumė si naciolizmi i Hashim Thacit sot nė Prishtinė i cili ju mėsonte
shqiptarėve qė kėta nuk janė muslimanė, por janė ilirė e pellazgė, bij tė
Dodonės e Tomorrit. Bashkėmoshatarėt xhahilė tė Enver Hoxhės qė u trushpėlanė me
urrejtje ndaj fesė nė shkollat zogiste, kur u rritėn, shkatėrruan totalisht fenė
e Shqipėrisė. Por duke qenė se kėta u ndėrtuan si njė gjeneratė bastarde, ata
nuk harruan qė tė ēojnė nė litar edhe mėsuesit e tyre, njerėz qė nga Lef Nosi,
Bahri Omari e deri tė Anton Harapi. Nė kėtė mėnyrė u vėrtetua pak a shumė citati
biblik qė thotė se ēfarė do tė mbjellėsh, edhe do tė korrėsh.

* * *

Por siē tregoj mė sipėr, ndėrsa nė Shqipėrinė e mbretėrisė zogiste, fashiste dhe
naziste, infrastruktura e Islamit u dėrrmua nė tė gjithė vendin, nėpėrmjet
mbylljes sė medreseve, konfiskimit tė vakėfeve, vrasjes sė ulemave, shkatėrrimit
tė sistemit tė sheriatit etj, Kishat Katolike dhe Protestante lulėzuan. Kisha
Katolike merte financime prej miliona liretash nga shteti italian, pasi siē
ministri i jashtėm italian Sonino i rrėfente parlamentit italian, Kisha Katolike
do tė bėhej agjenti kryesor i kolonizimit shpirtėror dhe fizik tė Shqipėrisė nga
italianėt. Pėr kėtė arsye, Italia, sponsorizoi urdhėrat franēeskane dhe jezuite
dhe dhjetra shkolla e institucione nė tė gjithė vendin, tė cilat pėrveēse i
mėsonin shqiptarėve italishten, i yshtnin ata qė tė braktisnin islamin tė cilin
e rrėfenin sikur ishte imponuar me dhunė nga pushtuesi turk, ndėrsa nė anėn
tjetėr i yshtnin qė tė pranonin si fe tė tyre, katoliēizmin roman i cili
etiketohej si feja e tė parėve. Veprimtaria prozelituese e Kishės Katolike nuk u
ndal vetėm kundėr muslimanėve. Ajo u drejtua nė formė edhe mė tė egėr kundėr
Komunitetit Ortodoks. Emisarėt italianė paguanin shuma tė majme priftėrijtė
ortodoksė tė jugut tė Shqipėrisė qė tė braktisnin ortodoksinė dhe bėheshin
uniatė tė Romės. Ndėrsa Islamin, Kisha Katolike e trajtonte si fe tė
anti-krishtit Muhamed, Ortodoksinė e cila nė fakt ėshtė fe me e vjetėr e
krishterė, e trajtonte si heretike tė cilėn kėrkonte ta zhdukte nga Shqipėria,
ashtu sikur edhe Islamin. Peshkop Visarion Xhuvani ka protestuar nė sa e sa
raste pranė mbretit Zog qė ti jepej fund prozelitizmit uniat nė Shqipėri.
Megjithatė, Zogu jo vetėm qė nuk e mbėshteste Xhuvanin, por pasi e pėrdori sa
deshi, mė nė fund e largoi nga Kisha Ortodokse duke e zėvendėsuar mė priftėrinjė
grekomanė.

Paralelisht me katolikėt, komuniteti tjetėr qė pa njė rritje tė madhe nė
Shqipėri gjatė fillimshekullit tė XX ishin protestantėt amerikanė. Kėta jo vetėm
qė sponsorizuan njė dyzinė aventurierėsh vlleho-shqiptarė tė Amerikės tė cilėt
ndėrsa hiqeshin si priftėrinjė ortodoksė, ndanin me dhunė ortodoksėt nga Kisha e
Stambollit; por nė anėn tjetėr me kėtė minoritet hapėn institucione, shkolla dhe
akademi dhe prodhuan edhe tekstlibrat e parė tė shkollave tė Shqipėrisė Zogiste,
nėpėrmjet tė cilave synonin tė trushpėlanin dhe deislamizonin shqiptarėt. Motrat
Qiriazi, Kristo Dako, Kostandin Ēekrezi, Mihal Grameno, Dhimitėr Berati, Pandeli
Evangjeli, Fan Noli etj ishin disa nga ‘Rilindasit’ vlleho-protestantė tė cilėt
pasi nxitėn vrasjen e Esat Pashės nė Paris, zbritėn nė Tiranė dhe morrėn frenat
e pushtetit intelektual dhe politik nė Tiranėn e Qeverive tė pas-Lushnjes.

* * *

Pas Kongresit tė Lushnjes, qeveritė qė Perėndimi instaloi nė Shqipėri, nisėn njė
seri programesh tė cilat ndėrsa shiteshin si oksidentalizuese, nė fakt ishin
deislamizuese dhe deortodoksizuese. Pas vitit 1920, qeveria qė doli nga Kongresi
i Lushnjes u kujdes qė jo vetėm tė mbylli zyrat e kadilerėve, heqi ēallmat e
hoxhallarėve, dėbojė peshkopėt ortodoksė, mbylli medresetė dhe shkollat e
miletit ortodoks nė vend, ndalojė me ligj gjuhėn greke dhe osmane, por nė tė
njėjtėn kohė ajo ndaloi disa qindra shqiptarė tė edukuar nė Perandorinė Osmane
qė tė ktheheshin nė vend dhe zinin punė nė administratė publike. Shqiptarėt qė
kishin shėrbyer nė Perandorinė e Stambollit si gjeneralė e pashallarė, muhendise
e xherrahė, hoxhallarė e ulema nuk guxonin tė vinin nė Shqipėri, pasi ose
burgoseshin ose ktheheshin prapa nė Turqi. Agjentėt italianė, Stavro Vinjahu dhe
Ali Kėlcyra ēirreshin si bushtra nė Kuvendin e Tiranės dhe i kėrkonin qeverisė
qė tė ndalonte kthimin e Pashallarėve nė Shqipėri. Nė anėn tjetėr kėta, sėbashku
me Mehdi Frashėrin, kėrkonin qė tė ndanin Bektashizmin nga Islami me ligj.
Qeveritė e pas-Lushnjes ndaluan me ligj disa qindra intelektualė muslimanė qė tė
kthehen nė Shqipėri apo punuar nė zyrat publike tė vendit me justifikim se nuk
dinin tė shkruanin gjuhėn me gėrma latine dhe ishin shkolluar nė Stamboll.
Qindra shqiptarė tė shkolluar nė Stamboll e gjetėn veten e tyre tė pėrjashtuar
nga shteti i ri shqiptar i cili, vllehėt protestantė qė kishin mėsuar nga
misionarėt amerikanė tė shkruajnė me gėrma latine dhe ata katolikė qė ishin
trajnuar nga austriakėt, i solli nė postet kryesore sunduese dhe arsimore tė
Shqipėrisė sė re. E njėjta gjė ndodh edhe sot nė Tiranė. Shqiptarėt qė janė
edukuar nė botėn arabe, i kanė diplomat e tyre tė pavlefshme, ndėrsa
fondamentalistėt katolikė si Melisa Doda, Ledi Shamku Shkreli apo Alfred Nikolla
qė edukohen nė institucionet jezuite dhe tė Opus Deit nė Romė, bėhen deputetė
dhe profesorė nėpėr shkollat e Tiranės.

Ndėrsa nė Shqipėrinė Londineze, muslimanėt dhe ortodoksėt rumė humbėn pozitat
pushtetare, nė Jugosllavi dhe Greqi, autoritetet serbe dhe greke u kujdesėn qė
muslimanėt shqiptarė ti detyrojnė qė ose tė mėsojnė serbisht edhe greqisht dhe
asimilohen nė serbė e grekė, ose siē Venizellosi i rrėfente kėshilltarėve tė
tij, shqiptarėt do ti linte pa shkolla dhe si pasojė do ti kthente nė kafshė.
Kafshė qė do tė sundoheshin nga grekėt e shkolluar.

* * *

Edhe pse Fuqitė e Krishtera tė Evropės kishin planifikuar qė pėr punė pak
dekadash elementin musliman shqiptar ta zhduknin fare nga Ballkani, shqiptarėt
nga rreth njė milion qė ishin nė fillim tė shekullit tė XX-tė nė fund tė tij u
shtuan dhe u bėnė rreth tetė milionė. Edhe pse tė paditur, tė varfėr dhe tė
shtypur, ata e fituan luftėn! Fitorja e tyre mė e madhe erdhi nė Kosovė, djepin
e Islamizmit Ballkanik. Fitorja muslimane erdhi falė bombės atomike – qė
Shesheli quante – shtimin e madh demografik tė muslimanėve. Muslimanėt nė
Jugosllavi i mundėn planet eksterminuese dhe kolonizuese tė tė krishterėve
ortodoksė serbė, numerikisht. Ishin nėnat kosovare me shami ato qė shtuan
muslimanėt shqiptarė tė Ballkanit. Nėnat tona me ferexhe, ato qė mėsuan nėpėr
mejtepet e Kosovės suret e Kuranit dhe ruajtėn nderin e tyre dhe nuk u
kurvėronin si shkinat e Titos ishin ato qė i bėnė shqiptarėt popullatėn mė tė re
dhe dinamike tė tė gjithė Evropės. Nėnat kosovare nuk u bėnė murgesha dhe nuk e
abandonuan Kosovėn, si Nėnė Tereza e cila i shėrbeu kryqėzatės anti-muslimane tė
Vatikanit nė Indi duke konvertuar muslimanėt dhe hindutė nė katolikė. Nėnat
kosovare me shami mbollėn nė Kosovė njė gjeneratė tė re muslimanėsh shqiptarė,
nga e cila mė pas lindi Ushtria Ēlirimtare e Adem Jasharit.

Edhe pse injorantė dhe tė paditur, shqiptarėt u hapėn nėpėr tė gjithė botėn;
punonin tė shtypur dhe tė pėshtyrė nga pasanikėt e krishterė, ama nė tė njėjtėn
kohė dėrgonin para pas nė Kosovė ku ndihmonin nėnat dhe baballarėt e tyre nė
xhihadin e tyre demografik kundėr ortodoksisė serbe. Nė anėn tjetėr, bijtė e
hoxhallarėve dhe hoxheshave kosovare blenin armė dhe pėrgatiteshin pėr ditėn kur
do tė pėrballeshin me kaurėt e Beogradit.

* * *

Por ndėrsa nė Kosovė dhe Maqedoni, serbėt u kujdesėn qė ti lėnė muslimanėt e
paditur, dhe nė Greqi i vranė dhe i dėbuan ēemėrit, nė Shqipėrinė Londineze
frankofoni Enver Hoxha ndaloi me ligj praktimin e besimit nga viti 1967 deri nė
1991. Ndalimi i fesė nė Shqipėri dhe laicizmi i egėr i modelit francez, ishte
arma mė e egėr qė u pėrdor kundėr muslimanėve nė Ballkan. Kur nė vitin 1991 nė
Shqipėri ra komunizmi, muslimanėt e Shqipėrisė nuk dinin seē do tė thoshte tė
jesh musliman. Ata nuk dinin as selamu aleikum, dhe as pse mbiemrat e tyre ishin
hoxha, mehmeti, dervishi, agolli, begolli, islami, kaba, meka etj etj. Ata nuk
dinin pse ishin muslimanė. Disa mbanin mend qė pleqtė e tyre kėndonin
kulejvallahun ama askush nuk i pati lejuar qė tė mėsojnė seē do tė thoshte
kulejvallahu. Historiografia komuniste shqiptare e dizanjuar nga vllehėt
Stefanaq Pollo, Kristo Frashėri, Aleks Buda dhe Eqerem Ēabeu i mėsonte ata se
ishin ilirė e nė origjinė tė krishterė por qė u konvertuan me dhunė nė Islam nga
turqit. Askush nuk i tregonte atyre se ata ishin Evladi Fatihanėt, bijtė e
ēlirimtarėve osmanė, qė administruan Kalifatin Osman nga Jemeni e deri nė
Hungari. Muslimanėt e Shqipėrisė u bėnė ilirė, sipas shembullit britanik tė
arianizmit nė Indi. Nė mėnyrė qė indianėve tia fshinin memorinė e tyre islamike
mughale, britanikėt shpikėn mitin e arianizmit. Ata i mėsonin indianėve nėpėr
shkolla se India 2000 vite mė parė ishte pushtuar nga disa njerėz tė bardhė qė
sollėn qytetėrimin, shkruan Vedat dhe i bėnė indianėt hindu. Me mitin e njeriut
tė bardhė arian, britanikėt justifikonin pushtimin e tyre te indianėt e zinjė,
duke ju mėsuar nėpėr shkolla qė pushtimi britanik ishte diēka normale. Nė tė
njėjtėn kohė ata kėrkonin tė ndanin indianėt nga e kaluara e tyre Mughale dhe
projektonin pėr ata njė tė shkuar hinduse. E njėjta strategji u punėsua edhe me
shqiptarėt. Nga osmanė, ata mėsoheshin nėpėr shkolla se janė ilirė dhe pellazge.
Nga Islamė, kėrkohej tė projektohej e kaluara pagane dhe katolike.

Miti i pushtimit turk dhe i ndėrrimit tė fesė me dhunė, ndėrsa propagandohej nė
shkolla si e vėrtetė absolute, ėshtė implemetuar me dhunė nė gjendjet civile tė
Shqipėrisė sė regjimit komunist. Komunistėt nuk i lejonin shqiptarėt ti emėronin
fėmijėt e tyre Muhamed, Mehmet, Mustafa e Ahmet, Aisha, Emine e Fatime. Enver
Hoxha dhe spindoktorėt e tij qė nga Aleks Buda e deri te Ismail Kadare shpiknin
emra tė cilėt kėta i emėronin si shqiptarė. Kėto emra sot dikush i gjen edhe nė
internet, pasi shumica e popullit besojnė se janė emra ‘genuine’ shqiptar. Nė
shoqatėn shqiptaro-kanadeze psh. lexuesi sheh sesi njerėzit qė drejtojnė kėtė
shoqatė i mėsojnė shqiptarėve ‘emra shqiptarė’:
http://albcan.org/emratshqip.htm.

Ndėrsa nė dekadat e para tė regjimit komunist, sistemi shpiku emra si Kastriot,
Ilir, Dardan, Proletar, Bashkim, Bamir, Besnik, Moikom, Ermira, Lule, Shqipe,
Burbuqe etj tė krishterėt mund tė vinin emra Perikli, Piro, Kristaq, Andre,
Stefan, Rrok, Preng, Gjon e Mark, Maria e Elizabeta pasi kėta cilėsoheshin si
emra ‘shqiptarė.’ Rėndėsi kishte qė shqiptarėt tė mos merrnin emra muslimanė.
Pas viteve 1970, shqiptarėt e demuslimanizuar nisėn ti emėrojnė fėmijėt e tyre
sa me emra Edi, Ervin, Andi dhe Elton, Marsida, Enerida e Sonja aq edhe me emra
qė krijonin duke bashkuar rrokjet e emrave tė tyre, si Enird e Eliton, e deri nė
emra pa kuptim qė ata gėrmonin nėpėr romanet ‘progresive’ qė regjimi pėrkthente
nga frėngjishtja dhe gjuhėt perėndimore. Rėndėsi ka qė tė mos ishin emra Hashim
e Rexhep, pasi kėta propagandoheshin si emra turq e tė vjetėr qė tregonin
prapambetje dhe duheshin zėvendėsuar.

Pas vitit 1991, kėta nipa muslimanėsh, gjyshėrit e tė cilėve i kishin patur
emrat Mehmet, Ismet, Fuat, Halit, Behar, Bedri e Mustafa patėn fatin qė tė
mėsojnė diēka rreth fesė sė tyre dhe arsyes pse gjyshėrit e tyre kishin emrat qė
kishin patur. Muslimanėt kosovarė dhe shqiptarė panė qė nga Turqia e deri nė
Indonezi muslimanė qė kishin emra sikur gjyshėrit e tyre; Fuat e Halil e Hamit
por nuk ishin tė prapambetur dhe injorantė, siē regjimi nacional-komunist i
portretizonte ata nė Shqipėri. Pėr mė tepėr zbarkimi i humanitarėve arabė qė CIA
solli nė Shqipėri pėr tė ndihmuar nė zbutjen e varfėrisė nė vend iu tregoi
shqiptarėve fenė qė atyre jua kishin mohuar pėr gjysėm shekulli.

Por ndėrsa arabėt diskriminoheshin dhe mė nė fund pas vitit 1998 u dėbuan me
dhunė nga Shqipėria nga po vetė amerikanėt, vendi u pėrmbyt nga misionarėt
protestantė, katolikė, dėshmimtarė tė jehovait, ortodoksė, bahai, Hari Krishna,
mormonė e avdentistė qė shkonin nė ēdo fshat e qytet tė Shqipėrisė dhe peshkonin
shpirtrat e fėmijėve tė muhamedanėve shqiptarė. Ndėrsa arabėt dhe muslimanėt
persekutoheshin sa nga SHIK-u aq edhe nga amerikanėt, misionarėt e krishterė
perėndimorė vinin me mbėshtetje diplomatike dhe nė disa raste edhe ushtarake nga
ambasadat e tyre dhe me shuma miliona dollarėshe me tė cilat blenin shpirtra
njerėzish tė pafatė. Nė fushatėn kristianizuese tė kėtyre njėzet viteve tė
fundit amerikanėt, grekėt dhe italianėt janė dalluar mė shumė. Grekėt i kanė
konvertuar shqiptarėt me dhunė nė Krishtėrim. Konvertoheshin ata qė kėrkonin tė
merrnin njė vizė pune nė Greqi. Atyre ju kėrkohej tė ndėrrojnė emrat nga Mehmet
e Olsi pėr nė Niko e Kosta dhe tė vaftisen nė ortodoksė. Italianėt nė anėn
tjetėr ofronin tė drejta studimi dhe ndihma nėpėrmjet Karitasit dhe levave tė
Kishės Katolike, ndėrsa amerikanėt ofronin punė, para dhe shkollim nė perėndimin
e pasur. Konvertimi nė katolik, ortodoks dhe protestant ka qenė dhe mbetet
biznes sot e kėsaj dite nė Shqipėri. Konvertimi nė Krishtėrim ka qenė edhe krim.
Me mijėra femra shqiptare kanė shitur nderin e tyre pėr tė emigruar dhe punuar
nė perėndim, dhe njė nga kushtet e ndershitjes qė ato kanė patur ka qenė edhe
pranimi i kryqit nė qafė.

Ama renegatėt muslimanė qė janė bėrė tė krishterė janė shpėrblyer pėr
fendėrrimin e tyre. Kush ka patur rastin tė vizitojė ambasadėn amerikane nė
Tiranė dhe njeh stafin e saj, do ta kuptoj qė postet kyēe nė kėtė ambasadė
dominohen nga renegatė muslimanė tė konvertuar nė protestantė. E njėjta gjė
ndodh edhe me fondacionin Soros, dhe ‘shoqėrinė civile’ qė USAID-i ushqen me
para nė Tiranė. E njėjta gjė ndodh edhe me katolikėt. Qysh kur ata i kanė ofruar
njė vend pune Tritan Shehut psh. nė Universitetin Zoja e Kėshillit tė Mirė,
Tritani shan Islamin dhe mbron katoliēizmin tamam si nė vitin 1997 kur banorėt e
Lushnjes i mėsonin himnin e prasit. E njėjta gjė ka ndodhur me ish-muslimanė tė
tjerė, qė nga Ismail Kadare e deri tė budallai Kastriot Myftaraj tė cilėt duan
tė konvertojnė me dhunė muslimanėt nė tė krishterė. Kastriot Myftaraj shan
Islamin dhe kėdo qė do tė sulmojė Opus Dei nė Tiranė, pėr njė filaxh me kafe qė
Nard Ndoka i ofron atij pėrditė nė kafen Opera te pallati i kulturės dhe
internetin qė ky merr free nga ata, sėbashku me bakshishet.

Nė mėnyrė qė muslimanėt e konvertuar tė mos ktheheshin sėrisht nė islam,
pothuajse nė tė gjitha Kishat qė kanė zbarkuan nė Shqipėri pas vitit 1991 gjėja
e dytė qė ato i mėsonin muslimanėve tė konvertuar nė tė krishterė, hari krishna
apo bahai, ka qenė qė muhamedanėt janė tė kėqinjė dhe tė mallkuar dhe Muhamedi
ėshtė profet i rremė. Shkruesi i kėtij shkrimi ka parė me sytė e tij sesi nė
vitin 1995, nė Kishėn Evangjeliste tė Rrugės sė Elbasanit, misionarėt amerikanė
mblidhin me dhjetra tė rinjė shqiptarė me tė cilėt luteshin dhe ulėrinin duke u
lutur e thėnė: o Zot shkatėrroje Islamin, do djegim Kuranin, shkatėrrojmė
Muhametin. Edhe pse shumė muslimanė si puna ime janė trembur kur kanė parė akte
tė kėtilla urrejtjenxitėse, policia dhe shteti shqiptar nuk merrte asnjė masė
kundėr misionarėve fundamentalistė, pasi regjimi Berisha por edhe ata pas tij,
nuk guxonin qė tė rrekeshin dot me protestantėt, katolikėt apo ortodoksėt pasi
ambasadorėt e tyre jo vetėm qė patrullonin Shqipėrinė si kauboj me kobure nė
brez, por mund tė bėnin qė kryeministrin apo presidentin e radhės ta nxirrnin
nga puna dhe ta bėnin mėsues shkolle tė mesme, siē bėnė fjala bie me enveristin
Rexhep Mejdanin nė vitet 1990.


* * *

Vitet 1990 qenė tė mbara pėr muslimanėt nė Shqipėri. Nga viti 1990 deri nė 1998
muslimanėt shqiptarė arritėn tė rivendosin kontakte me botėn e islamit sėrisht,
pas 76 vite izolimi. Pas Shqipėrisė, kolapsi i perandorisė komuniste qė do tė
prekte edhe Kosovėn do tė ndihmonte edhe muslimanėt kosovarė qė tė njihen mė nga
afėr me botėn islame. Avancimi i planeve amerikane pėr shkatėrrimin
ish-Jugosllavisė dhe Perandorisė Ruse, ēoi qė nė vitin 1999, perėndimi tė
kujtohet qė nė Kosovė kishte disa muslimanė qė ishin “ethnic Albanians” dhe
mbaheshin tė kolonizuar nga pushteti i Serbisė. Kėta muslimanė tė cilėt vetė
perėndimi i dėrgoi nėn hyqmin e Serbisė nė 1913 dhe 1944, falė konfliktit
perėndimor me Rusinė, i ēliroi nga pushteti i Serbisė pas luftės sė NATO-s tė
vitit 1999. Pas 76 vitesh, shqiptarėt muslimanė tė Kosovės panė mė nė fund
rikthimin e historisė. Bijtė e Isės, Mehmetit, Mustafasė, Rexhepit e Naimit qė
kishin jetuar pėr 76 vite tė harruar nga Evropa e Krishterė, papritmas u bėnė tė
rėndėsishėm. Kosova u ēlirua nga Serbia pėr tu pushtuar nga Aleanca Perėndimore
e NATO-s.

Ēlirimi i Kosovės ishte njė fakt qė duhej tė bėhej nga Perėndimi, herėt apo
vonė. Serbėt nuk ishin treguar aq tė aftė sa grekėt apo bullgarėt qė zhdukėn dhe
dėbuan popullatat e tyre muslimane me shumicė. Tė dhėnė pas qejfeve ata humbėn
shpirtin e tyre tradicional kryqėzator dhe u perėndimorizuan dhe shekullarizuan
nė masė, ndėrsa shqiptarėt me traditat e tyre muslimane tė familjeve tė mėdha,
me injorancėn nė tė cilėn i la regjimi, arritėn qė tė shtohen e shtohen e
shtohen dhe prodhojnė vetėm rini e cila donte tė luftonte dhe ndahej nga Serbia.
Lufta qė u bė nė Bosnje nė vitet 1990 i zgjoi kosovarėt dhe i bėri qė tė ziejnė
nga inati dhe padurimi qė edhe ata ti bashkoheshin luftės pėr shkatėrrimin e
Jugosllavisė. Por zagari i Vatikanit, Ibrahim Rugova, tė cilin Kisha Katolike e
kishte ndihmuar tė vijė nė krye tė Lidhjes Demokratike tė Kosovės, arriti qė tė
sabotojė luftėn kosovare pėr ēlirim pėr vite me radhė. Rugova ushqente
inteligjencėn enveriste tė Kosovės me pėrrallėn e madhe katolike, sipas sė
cilės, kosovarėt duhet ti tregonin perėndimit qė nuk janė muslimanė, por janė
katolikė, dhe vetėm nė kėtė mėnyrė Perėndimi do tė vinte nė ndihmė. Por pėrralla
me Papė dhe me Shėn Palė nuk ėshtė vėrtetuar deri mė sot. Vatikani e ka treguar
fytyrėn e tij me Kosovėn. Pastori Tedesk, Papė Ratcingeri deri sot e kėsaj dite
refuzon ta njohi Kosovėn e pavarur, pasi pėr Papėn Kosova duhet kryqėzuar nga
saducejtė dhe farisejtė serbė dhe tė mos lejohet e lirė derisa tė largohet nga
Islami. Kėtė gjė e pohoi edhe Dom Anton Kqira dhe e pohojnė shumė fanatikė
katolikė shqipfolės nėpėr sajte tė ndryshme tė internetit apo edhe mercenari i
tyre Kastriot Myftaraj. Ata i shohin serbėt si vėllezėr kundėr muslimanėve
shqiptarė. Menjėherė pas largimit tė Serbisė nga Kosova, gjėja e parė qė Kisha
Katolike dhe zarbot e saj kanė bėrė nė Kosovė por edhe Shqipėri ka qėnė nxitja e
mercenarėve tė saj nė tė gjithė vendin qė ti apelojnė muslimanėve tė largohen
nga Islami.

Megjithatė, katundaria e Kosovės dhe malėsorėt e Drenicės me nė krye Adem
Jasharin sabotuan planet e Rugovės pėr bindje ndaj Serbisė, nisėn luftėn
ēlirimtare dhe themeluan Ushtrinė Ēlirimtare tė Kosovės. Vatikani u bė si
shejtan nga inati kur muslimanėt kosovarė nisėn luftėn e tyre pėr liri. Fakti qė
herojtė e parė tė Kosovės ishin muslimanė e ka bėrė atė qė tė hakmerret sot nė
Kosovė duke nxitur organizmat moderne kosovare qė ta lėnė nė harresė Adem
Jasharin dhe nė vend tė tij, po i imponojnė Kosovės si heroinė Nėnė Terezėn e
Kalkutės. Kjo ėshtė hakmarrje pas vdekjes qė Vatikani i bėn kujtimit tė herojve
muslimanė tė Kosovės.

Megjithatė, Vatikani nuk mund tė bėj dot shumė sot nė Kosovė. Kosova ka fituar
statutin e njė protektorati anglo-amerikan tashmė. Perėndimi i cili nė kėto 20
vitet e fundit ka nxitur njė seri konfliktesh kundėr Perandorisė Ruse qė nga
Moska e Kazani e deri nė Tbilisi, e pėrdori konfliktin serbo-shqiptar pėr
qėllimet e tija. Duke pėrdorur si justifikim masakrat serbe, NATO hyri
ushtarakisht nė Kosovė dhe pasi dėboi ushtrinė Jugosllave e ktheu Kosovėn nė njė
protektorat tė saj. Kuptohet qė pėrpara se tė ndėrhynte nė Kosovė, Perėndimi u
kujdes qė tė dizanjonte tė ardhmen e pasluftės nė Kosovė. Pėr kėtė CIA rekrutoi
njė numėr gangsterėsh dhe xhahilash kosovarė nėpėr bordellot e Gjermanisė dhe
Hollandės tė cilėt i ēoi nė Shqipėri dhe i mbante nė hotel Rogner, gjatė kohės
qė populli kosovar ndeshej me serbėt.

Personi qė amerikanėt projektuan si Hamit Karzain e tyre nė Kosovėn e tė ardhmes
ishte Hashim Thaēi, njė katundar nga Skėnderaj, tė cilin nė kohėn kur kosovarėt
luftonin pėr liri, Madam Madalenė Allbrighti e puthte dhe pėrqafonte nėpėr
hotelet e Tiranės. Hashimin CIA e pėrdori qė tė sigurohet qė nė Kosovė nuk do tė
vinin muxhahidinė islamikė, pasi nėse do tė vinin kėta, ata mund tė mbushnin
vakumin e pushtetit, gjė qė do tė ēonte amerikanėt nė njė luftė tė
drejtėpėrdrejtė me shqiptarėt muslimanė. Amerikanėt nuk e donin Kosovėn tė lirė
pėr muslimanėt kosovarė, por pėr veten e tyre.

Hashimi e bėri luftėn e tij si duhet. Tamam si Enver Hoxha, i cili ndėrsa
shqiptarėt luftonin nazizmin, kujdesej tė vriste shokėt e tij, edhe SHIK-u i
Hashimit mbyste oponentėt e rrezikshėm qė nuk i bindeshin planit qė i ishte
shkruar nga kancelaritė perėndimore. Hashimi dhe cubat e tij arritėn tė kenė
sukses. Disa dhjetra luftėtarė kosovarė janė vrarė nga SHIK-u i Hashim Thaēit,
dhe gangsteri i rrugėve tė Hollandės sot ėshtė bėrė mbret i Kosovės sė Re.
Hashimi dhe shokėt e tij qė sundojnė sot nė Kosovė, janė njerėz me dosje dhe tė
kaluar kriminale. Dosjet e tyre ruhen nė Uashington. Kuptohet qė pėr sa kohė qė
ata i thonė amin kaurėve tė Amerikės, askush nuk do tė kujtohet qė tė hapė
dosjet e krimeve dhe grabitjeve qė hajnat e Hashim Thaēit kanė bėrė nė Kosovė.
Strategjia e amerikanėve nė Kosovė ėshtė e njėjtė me atė nė Afganistan. Gjeneral
Dostumi apo edhe vėllezėrit e Hamit Karzait mund tė vrasin sa njerėz tė duan dhe
shesin sa drogė tė duan nė Afganistan. Askush nuk i rrėzon nga pushteti pėr sa
kohė ata i thonė lepe e peqe Uashingtonit. Edhe nė Pakistan, amerikanėt kanė
sjellė nė pushtet Mister 10 Percent-in apo Ali Zardarin. Aliu ka tė dokumentuara
disa dhjetra raste vrasjesh dhe grabitjesh sa nė gjykatat e Pakistanit, Francės
dhe Evropės. Por normal, qė askush nuk guxon ta zhysė nė burg Ali Zardarin pėr
sa kohė qė ai e ka kthyer Pakistanin nė njė koloni amerikane. Amerikanėt, dosjen
e Hashim Thaēit e kanė nė njė vend me atė tė gjeneral Dostumit, Zardarit,
Karzait, Mubarakut, Sakashvillit, Edi Ramės dhe Fatos Nanos. Pėr sa kohė qė
cubat e vegjėl nuk prekin interesat e Perandorisė sė Madhe, Perandoria ėshtė aq
e mėshirshme sa qė tė bėj njė sy qorr dhe tė mos hapė dosje tė cilat mund tė
rrėzojnė nga pushteti gladiatorėt e saj. Dosjet duhen. Ato janė tė rėndėsishme.
Por ato nuk hapen pėr sa kohė qė Hashimėt, Hamitėt, Hysnijtė e Alijtė e botės
muslimane i thonė lepe-peqe Kaurit tė Madh.

* * *

Paralelisht me krijimin e shtetit tė ri kosovar, amerikanėt janė kujdesur qė nė
Kosovė tė mos ketė rizgjim tė Islamit. Sot nė Kosovė gėlojnė disa qindra
agjentura vendesh tė krishtera, por edhe regjimesh kukulla muslimane tė cilat
monitorojnė, hetojnė dhe persekutojnė muslimanėt kosovarė. Tė gjithė ne jemi
dėshmimtarė sesi nė Kosovė hoxhallarėt arrestohen pėrditė. Muslimanėt e shoqatės
Sinqeriteti nė Prizren u arrestuan pėrpara disa javėsh vetėm pse njė renegat i
krishterė nga Prizreni ishte ankuar se muslimanėt nuk e kishin lejuar tė
shpėrndajė bibla nė lagjen e tyre. Nė Mitrovicė ndodhi e njėjta gjė, ku njė
tjetėr besimtar musliman u arrestua sikur tė ishte kriminel. Obsesioni i
amerikanėve me persekutimin e muslimanėve shihet edhe nė Tiranė ku prej qysh
dhjetė muajsh qėndron nė burg hoxhė Artan Kristo. Hoxhė Kriston e arrestoi
SHIK-u i Tiranės nė bashkėpunim me amerikanėt. Akuzat ndaj tij janė fiktive.
Arsyeja e vetme pse SHIK-u arrestoi Kriston ishte pse ky nuk pranoi si disa
hoxhallarė tė tjerė nė Shqipėri dhe Kosovė dhe Maqedoni qė tė bashkėpunojė mė
organet e spiunazhit dhe spiunojė shokėt e tij. Pas 11 shtatorit SHIK-u i
Shqipėrisė dhe Kosovės dhe spiunazhi maqedon kanė arritur tė rekrutojnė njė
numėr munafikėsh dhe hoxhallarėsh si nė Shqipėri ashtu edhe nė Kosovė dhe
Maqedoni tė cilėt i pėrdorin pėr agjentė tė tyre brenda xhamive shqiptare dhe nė
botėn Islame. Personat qė i rezistojnė rekrutimit persekutohen siē po ndodh me
hoxhė Artan Kriston. Qė ta fusnin nė burg, SHIK-u i dėrgonte Artan Kristos nė
xhaminė e tij tre mjekėrrosha tė cilėt e provokonin hoxhėn e shkretė me pyetje
mbi xhihadin, ndėrsa e inēizonin fshehtas. Mbi bazėn e kėtyre provokimesh Artan
Kristo sot qėndron nė burg. Ama Artan Kristo nuk ka thėnė asgjė tė
kundraligjshme. Ai ka thėnė vetėm se muslimanėt e kanė obligim xhihadin. Por nė
njė kohė qė Artan Kristo dhe hoxhallarėt shqiptarė zhyten nė burg vetėm se ata
thonė qė ka xhihad, muxhahidinėt katolikė qė bėjnė thirrje pėr vrasje dhe
therrje tė muslimanėve shqiptarė, qė nga Dom Anton Kqira e deri te Kastriot
Myftaraj nuk i fut njeri nė burg. Ata kanė liri dhe tė drejtėn e fjalės qė tė
nxisin pėr luftė dhe pėr dhunė kundėr muslimanėve. Perandoria Amerikane ėshtė
antimuslimane dhe kėtė nuk e fsheh.

Kundėr muslimanėve ajo ėshtė lėshuar jo vetėm nė botėn islame, por edhe nė
Kosovė. Ish-ambasadorja amerikane nė Prishtinė, Tina Kaidanova i ishte lėshuar
si shtrigė nga pas hoxhė Shefqet Krasniqit me muaj tė tėrė nė Prishtinė. Hoxhė
Krasniqin e ndjekin e inēizojnė dhe e kėrcėnojnė vazhdimisht pasi ai i shqetėson
kaurėt e Amerikės, me suksesin predikues qė ka mbi rininė e Kosovės. Hoxhė
Shefqet Krasniqi ėshtė kthyer tashmė nė njė Pop Star tė Kosovės sė Re, dhe
kaurėt me nė krye renegatėt e tyre shqipfolės si Dom Shan Zefi dhe Fehmi
Ēakallin mezi mbajnė mllefin qė kanė nga dėshtimi i tyre pėr tė pėrhapur lajmin
e rremė tė Krishtėrimit pėrballė Teuhidit triumfues tė Muhamedit a.s.

* * *

Pjesė e politikave qė Perėndimi po ndjek sot nė Kosovė pėr deislamizimin e saj
ėshtė edhe dizanjimi i Kosovės si republikė laike. Ndėrsa nėpėr botėn muslimane,
Hillari Klinton dhe president Obama dhe pėrpara tyre Bush II, i shisnin mend
Botės Muslimane duke e gėnjyer dhe thėnė se nė Kosovė kėta kishin ndihmuar dhe
po ndihmojnė muslimanėt kosovarė, Kushtetuta dhe set-up-i i pushteteve tė
Kosovės sė re tregon qė nė Kosovė, Perėndimi po kujdeset qė kujtdo ti japė tė
drejta por vetėm muslimanėve jo. Arrestimi, persekutimi, pėrgjimi dhe arrestimi
i besimtarėve dhe hoxhallarėve muslimanė nė Kosovė, burgosja e muslimanėve
shqiptarė vetėm pėr njė llaf goje nė Prizren dhe Tiranė, ndėrtimi i idhujve tė
Nėnė Terezės, Papėve dhe priftėrijve antisemitė nėpėr Shqipėri dhe Kosovė,
ndėrtimi i Katedrales Nėnė Tereza nė Prishtinė, heqja e mėsim besimit nga
shkollat e Kosovės sė re dhe persekutimi nė masė qė i bėhet grave me shami duke
i dėbuar nga shkollat dhe institucionet publike, tregon qė Perėndimi dhe
palikarėt qė ai ka sjellė nė pushtet sot nė Kosovė po punon intensivisht pėr
zhdukjen e Islamit.

Ndėrsa institucionet publike tė Kosovės deklarohen laike pėr tė luftuar Islamin,
kur vjen puna te serbėt ortodoksė dhe katolikėt laiciteti nuk ėshtė valid.
Serbėt nė Kosovė mėsojnė mėsim besim, shteti i Kosovės ruan Kishat e tyre,
ndėrsa katolikėt marrin toka falas nga qeveria e Kosovės, po ndėrtojnė njė
mega-katedrale nė mes tė Prishtinės dhe misionarja katolike Nėnė Terezė po
pushton sheshet e Kosovės. Qeveria e Kosovės ka shpallur ditė feste kombėtare
pėr nder tė saj, ndėrsa nė Tiranė qeveria Berisha e ka shpallur kėtė vit vitin e
Nenė Terezės, si njėherė e njė mot shpallte vitin e Stalinit dhe ditėn e
Enverit.

Kosovarėt dhe shqiptarėt e Shqipėrisė po ndėrgjegjėsohen pėrditė e mė shumė qė
si Shqipėrinė si Kosovėn, Perėndimi nuk po jua lė atyre qė ta gėzojnė por po i
ndėrton si shtete rikonkuistadore tė cilat synojnė zhdukjen e Islamit. Nėpėr
librat shkollorė tė Letėrsisė dhe Historisė nė Kosovė, kosovarėt mėsojnė se
herojtė e tyre janė Skėnderbeu, Nėnė Tereza, Pjetėr Bogdani, Gjergj Fishta, dhe
heronjė tė tjerė katolikė tė cilėt kanė qenė anti-muslimanė. Nė njė emision tė
transmetuar nga TV Klan i Kosovės, mbi historinė shqiptaro-osmane nė Ballkan,
ish-sekretari i Nexhmie Hoxhės, Shaban Sinani deklaroi se ndėrsa Qyprillijtė qė
ishin kryeministra tė Perandorisė Osmane – nuk janė shqiptarė, Pjetėr Bogdani i
cili luftoi pėrkrah serbėve nė vrasjen e muslimanėve nė Kosovė cilėsohet si
shqiptar.

Dyfytyrėsia e regjimit tė Tiranės dhe Prishtinės nė lidhje me Islamin po
shkakton reaksione tė muslimanėve sot nga Shkodra e deri nė Mitrovicė. Protesta
e datės 18 Qershor 2010 nė Prishtinė, ku disa mijėra tė rinjė kosovarė
protestuan pėrpara ministrisė sė Arsimit tė Kosovės me deklaratat e tyre La
ilaha il Allah – nuk ka zot pėrveē Allahut dhe Allahu Ekber – Allahu ėshtė i
Madhėruar, tregojnė tensionin qė po zhvillohet nė shoqėrinė shqiptare sot nė
Ballkan. Nė njėrėn anė strukturat e pushtetit nė Tiranė dhe Prishtinė po
pushtohen nga Opus Dei dhe Lobi Katolik dhe fondamentalistė laikė si ministri
Enver Hoxha, tė cilėt siē njė bandierė e protestuesėve kosovarė thoshte “po e
pėrdorin shtetin kundėr muslimanėve”, ndėrsa nė anėn tjetėr nėpėr qytetet ku
banojnė muslimanėt shqiptarė nė Ballkan po ka njė revoltė kundėr aparteidit
anti-musliman qė qeveritė e Tiranės dhe Prishtinės po implementojnė.

Protesta e datės 18 qershor 2010 ishte protesta mė e madhe qė ka parė Kosova e
pasluftės. Ata qė protestonin ishin tė rinjė dhe tė reja, bijtė e luftės sė
Kosovės, muslimanė bjondė, autoktonė nė Kosovė qė nga beteja e sultan Muratit
kundėr Car Llazarit. Sikur cubat e qeverisė Thaēi tė mos mbroheshin pėr krimet
qė ata po bėjnė kundėr muslimanėve nga KFOR-i, rinia e datės 18 qershor mund ta
kishte detyruar Hashim Thaēin, Enver Hoxhėn dhe kompani qė tė shkonim me pushime
nė RS dhe Kosovėn nga njė Republikė Frankofone-Laike ta shpallnin Republikė
Islamike.

Pas protestės sė datės 18 qershor, protestuesit kosovarė kishin planifikuar qė
nė datė 2 korrik tė organizojnė protestėn e radhės kundėr juntės sė cubave tė
qeverisė Thaēi dhe kėrkojnė qė Kosova tė bėhėt demokraci e njėmendtė, sikur
Amerika dhe jo diktaturė frankofone sikur Franca dhe Tunizia. Nė protestėn e
datės 2 korrik, protestuesit kosovarė kishin vendosur qė ti apelojnė publikisht
presidentit Obama, Perėndimit, Xhorxh Sorosit dhe kompani qė Kosovėn ta bėjnė
shtet pėrnjėmend demokratik dhe jo diktaturė anti-muslimane siē ajo ėshtė tani.
Nė rast tė kundėrt ata do i apelonin Perėndimit qė tė hapi dyert e ambasadave tė
tij dhe pranojė refugjatė fetarė nga Kosova, tė cilėt po shtypen nga junta e
Hashim Thaēit dhe kompani. Padronėt kolonialė qė administrojnė sot Kosovėn u
trembėn nga protesta e muslimanėrisė. Hoxhallarėt qė organizuan kėtė protestė
janė kėrcėnuar personalisht nga KFOR-i dhe SHIK-u i Hashim Thaēit qė tė mos
organizojnė protestė nė datėn 2 korrik. Nė anėn tjetėr shėrbimi sekret saudit
vuri nė punė agjentėt e tij tė cilėt dolėn me fetva tė tipit protesta ėshtė
haram, ėshtė bidat etj pėr tė sabotuar kėtė protestė.

Edhe pse protesta e datės 2 korrik ėshtė anulluar dhe KFOR-i dhe SHIK-u i Hashim
Thaēit duke pėrdorur metoda jo-demokratike arriti tė shtypė njė protestė
qytetare kundėr asaj qė po ndodh sot nė Kosovė, protesta e datės 18 qershor i
tregoi sundimtarėve tė Prishtinės sė persekutimi i tyre kundėr muslimanėve po
krijon njė boomerang i cili herėt apo vonė do tė shpėrthejė. Pas vitesh terrori
dhe dhune nga regjimi titist, Kosova e re dhe rinia e saj janė zgjuar. Ata e
kanė kuptuar qė Kosova qė Perėndimi po i ndėrton atyre sot nuk ėshtė Kosova pėr
tė cilėn gjyshėrit e tyre luftuan dhe shkuan shehid pėr 100 vite me radhė. Nėpėr
faqet e internetit tė rinjtė kosovarė protestėn e tyre tė datės 18 qershor e
krahasonin me luftėn e gjyshėrve tė tyre kundėr serbėve 100 vjet mė parė.
Shehadetet qė tronditėn Prishtinėn nė datė 18 qershor i krahasonin me kėngėn
popullore: Haj medet pėr Lug t`Baranit

Haj medet pėr Lug t`Baranit
N`kamė u ēue Savė Llazari
Don shqiptarėt me i shkombtarizue.
Pėr pa u gri, pėr pa u coptue.
Shqiptarė jemi, s`kemi fenė me e ndrrue.
Haj medet, shpatėn n`qafė ja ka nue
Deri nė tokė gjaku i ka shkue
Mos u ēartė Hazir, fenė duhet me e ndrrue!
Hazir Alia trim koka qillue
Pėrpjet gishtin e ka que
Du me u gri e me u coptue
Tybe n`Zotin fenė s`muj me e nrrue
Na shqiptar jemi qillue
Vorret e t`parėve smumė m`i turpnue
Krisi pushka e dajaku,
Rrugėt e shehrit i mbuloj gjaku
Sali Bajraktari u bėrtet
Ou, bini vllazen n`shahadet
Edhe njė gisht cone pėrpjetė
Nė ēdo fshat burrat janė besatue
Me u gri e me u copėtue.
E kurrė fenė mos mė ndėrrue

Tamam si Hazir Alia i kėngės popullore rinia kosovare po zgjohet dhe po
proteston dhe nuk po lejon regjimin Thaēi qė tė katoliēizojė Kosovėn dhe ti
preki nderin femrave besimtare me shami. Protesta e datės 18 qershor ishte vetėm
protesta e parė e Hizir Alijve kosovarė. Nėse qeveria Thaēi dhe BIK nuk e
zgjedhin me ligj ēėshtjen e shamisė deri nė fund tė verės, vjeshta do tė shohi
protesta tė reja nė Prishtinė. Besimtarėt muslimanė kosovarė do tė sfidojnė
sistemin laik tė Enver Hoxhės dhe Hashim Thaēit, me opsionin e tyre Islamik.

Kosovarėt po zgjohen!

Me protestėn e datės 18 qershor Hizir Alijtė kosovarė i treguan amerikanėve,
Vatikanit dhe Perėndimit se ata janė shoqėria e vėrtetė civile e Kosovės qė di
dhe do tė vendosi pėr fatet e saja nė Kosovė. Kėta janė shoqėria civile e
Kosovės dhe jo mercenarėt qė mban Sorosi, Vatikani dhe USAID-i me para nė
Kosovė. Protesta e 18 qershorit ėshtė njė kthesė historike nė historinė e
Kosovės. Kjo datė do tė rrezatojė idealet e saj nė tė gjithė Ballkanin ku ka
shqiptarė muslimanė. Ideali i protestės sė rinisė kosovare kėtė ver’ ishte:
Allahu Ekber. Dhe Allahu do tė jetė mesiguri nė anėn e tė shtypurve.Autori O.J
burimi: albmuslimstudents@yahoogroups.com


----------------------------------------
Atdhetar jam, por edhe fetar si duhet. Atdhetari pėrse turp tė ketė tek thotė e dua me shpirt fenė e vet. Hafiz Ali Korēa
PMYahoo
Top
ardi_pr
Postuar nė: 29.06.2010, 09:56
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 811
Antari Nr: 1964
Bashkangjitur: 03.08.2006
Eshte pak e gjate kjo analize, e di se shqiptaret ne pergjithesi pertojne te lexojne kaq shume, por me te vertet ja vlen te ndahen disa minuta per kete analize shume interesante!


----------------------------------------
Atdhetar jam, por edhe fetar si duhet. Atdhetari pėrse turp tė ketė tek thotė e dua me shpirt fenė e vet. Hafiz Ali Korēa
PMYahoo
Top
hubejb1
Postuar nė: 29.06.2010, 10:59
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2205
Antari Nr: 17672
Bashkangjitur: 02.10.2008ama eshte shum e qarte shum e sakte dhe shume mir


----------------------------------------
"Thuaj: me All-llahun, argumentet dhe Pejgamberin e Tij talleni. Mos u arsyetoni, keni bėrė kufėr pasiqė ishit besimtarė". (Et-Teube: 65-66).
PM
Top
alvin
Postuar nė: 29.06.2010, 11:18
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 22234
Antari Nr: 12633
Bashkangjitur: 08.01.2008Edhe ēka dėshiron ti ardi, Kosovėn rinia ta shpallė Republikė Islamike??Ta ēlirojė Amerika, a ta udhėheqin talibanėt????
Pappapapapap....mendja e ngratė....operacion nuk bohet smil3dbd4dbc14f3f.gif smil3dbd4dbc14f3f.gif smil3dbd4dbc14f3f.gif

P.s sistemi komunist nė Jugosllavi, asnjėherė nuk ka ndaluar shqiptarėt tė vendosin emra Muhamed,ose Ahmed....problem ka qenė nėse dikush ka dashtė tė vendojė emėr Flamur, Skėnder ose Labinot p.sh...mos dezinformo njerėzit, se nuk janė naiva mė shqiptarėt.


Ky postim ėshtė ndryshuar nga alvin nė 29.06.2010, 11:21


----------------------------------------
Dy gjėra janė te pakufishme-gjithėsia dhe injoranca njerėzore. Pėr te parėn nuk jam i sigurt-Albert Einstein
PM
Top
Burrnesha
Postuar nė: 29.06.2010, 11:23
Quote Post


Administratore
*****

Posti: Admin Forumi
Postime: 4496
Antari Nr: 25300
Bashkangjitur: 22.06.2010Njerėzit kur kanė kohė dalin edhe nė demonstrata veē sa me ndi vetėn kishe po bėjnė diēka...
Po mirė qė kanė demonstru,hiq kundėr s'kam.

Po pse nuk dalin tė gjithė sė bashku,jo vetėm rinia,e tė protestojnė ēdo ditė qė bota tė merret me tė zhdukurit,me ata qė humbėn gjatė luftės???
PM
Top
Mandrak
Postuar nė: 29.06.2010, 11:38
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 372
Antari Nr: 2648
Bashkangjitur: 08.09.2006Shume i nderuari O. J.!

Me kete shkrim fenomenal keni treguar dhe deshmuar se jeni analiste i vertete!

Zoti ju ndihmofte ne punen e juaj te shenjte dhe te nevojshme per kete popull!----------------------------------------
Po nuk e njohe hidherimin, nuk do te kuptosh dhe gezimin.
PM
Top
Princo
Postuar nė: 29.06.2010, 11:44
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 5953
Antari Nr: 22031
Bashkangjitur: 06.04.2009 Citim (alvin @ 29.06.2010, 12:18)
[b]Edhe ēka dėshiron ti ardi, Kosovėn rinia ta shpallė Republikė Islamike??Ta ēlirojė Amerika, a ta udhėheqin talibanėt????
Pappapapapap....mendja e ngratė....operacion nuk bohet smil3dbd4dbc14f3f.gif smil3dbd4dbc14f3f.gif smil3dbd4dbc14f3f.gif


E cka deshiron ti alvin..tash nese amerika e ka cliruar.te themi tash gjith shqipetaret te behen te krishter dhe deshmitar te jehoves apo?? eti lan traditat e tyre shekullore dhe te hekin dor nga feja evetme e pranuar tek Zoti qe eshte islami ..kur ne te gjith boten po studjohet dhe po bisedohet se fe me e mire dhe me epaster eshte Islami ne te largohemi...jo bre alvin gabim eke

shqipatert ne ket protest nuk kan kerkuar asgje vec asaj qe jua ka afruar kushtetuta e kosoves analizoje mire..dhe interesohu pak ma gjer....


----------------------------------------
Bėhu ambicioz i diturisė, falės fisnik i shoqėrisė, rob falėnderues i Perėndisė,.....!
Aty ku s’ka moral, ligji nuk ka vlerė.”
PM
Top
alvin
Postuar nė: 29.06.2010, 11:48
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 22234
Antari Nr: 12633
Bashkangjitur: 08.01.2008 Citim (Princo @ 29.06.2010, 12:44)
E cka deshiron ti alvin..tash nese amerika e ka cliruar.te themi tash gjith shqipetaret te behen te krishter dhe deshmitar te jehoves apo?? eti lan traditat e tyre shekullore dhe te hekin dor nga feja evetme e pranuar tek Zoti qe eshte islami ..kur ne te gjith boten po studjohet dhe po bisedohet se fe me e mire dhe me epaster eshte Islami ne te largohemi...jo bre alvin gabim eke

shqipatert ne ket protest nuk kan kerkuar asgje vec asaj qe jua ka afruar kushtetuta e kosoves analizoje mire..dhe interesohu pak ma gjer....

Jo be mik ti e ke gabim...Islami nuk i izolon njerėzit ashtu si e kupton ti...besimi ėshtė nė zemėr jo nė veshje dhe nė izolim....


----------------------------------------
Dy gjėra janė te pakufishme-gjithėsia dhe injoranca njerėzore. Pėr te parėn nuk jam i sigurt-Albert Einstein
PM
Top
PRADA_
Postuar nė: 29.06.2010, 11:50
Quote Post


NS-2511
*****

Posti: Antarė
Postime: 1652
Antari Nr: 23562
Bashkangjitur: 28.10.2009 Citim (alvin @ 29.06.2010, 12:48)
Jo be mik ti e ke gabim...Islami nuk i izolon njerėzit ashtu si  e kupton ti...besimi ėshtė nė zemėr jo nė veshje dhe nė izolim....

Zemra nuk duket.. ēfar zemre ke ty qe i kundershton hadithet e pejgamberit, dhe ajetet e Kur'anit ?

Ky postim ėshtė ndryshuar nga PRADA_ nė 29.06.2010, 11:51


----------------------------------------
Mėsojeni diturinė por kurrė nuk do tė paguheni tek Zoti nėse nuk do tė punoni me tė. (Jakup Asipi)
PMUsers Website
Top
Burrnesha
Postuar nė: 29.06.2010, 11:51
Quote Post


Administratore
*****

Posti: Admin Forumi
Postime: 4496
Antari Nr: 25300
Bashkangjitur: 22.06.2010 Citim (Princo @ 29.06.2010, 12:44)
E cka deshiron ti alvin..tash nese amerika e ka cliruar.te themi tash gjith shqipetaret te behen te krishter dhe deshmitar te jehoves apo?? eti lan traditat e tyre shekullore dhe te hekin dor nga feja evetme e pranuar tek Zoti qe eshte islami ..kur ne te gjith boten po studjohet dhe po bisedohet se fe me e mire dhe me epaster eshte Islami ne te largohemi...jo bre alvin gabim eke

Krejtė ēka duam ne ėshtė tė kthehemi nė jetėn normale, siē e kishim para luftės, ashtu me demokraci dhe me njerėz tė lumtur qė logjikonin veprat e tyre.
Tash me papunėsi dhe me problemet e mėdha, normal qė diku duhet gjetur shpresė persėri, por nuk duhet tepruar gjėrat.
Nuk kemi qenė kurrė kėshtu, pse u bė kjo, po dihet.
Pas luftėrave ēdokund njerėzit kėrkojnė diku njė pėrgjjegjje, mbase askush s'ju jep, mendojnė se Zoti e bėn dhe kėshtu ju kthehen riteve fetare e disa edhe e qojnė deri nė ekstrem, gjė qė s'besoj qė bėn mirė pėr askėnd.

Ku janė shqipėtarėt qė ishin tė gjallė para viteve tė luftės? Ku mbetėn ata njerėz tė mirė, pėrparimtarė?
Sigurisht qė nė kėtė protestė nuk kanė qenė por kanė punuar apo kanė rregulluar punėt e shtėpisė...

Se ne edhe pse i themi vetės qė jemi shtet me shumicė muslimane edhe kėtu duhet bėrė dallime mes atyre qė janė dhe s'janė nė ekstrem, se ka tė tillė qė njėherė e vleresojnė pėrkatėsinė fetare e pastaj kombin, gjė qė s'mund ta kuptoj, se pėr mua kombi dhe feja ime janė SHQIPTARIA dhe kjo kėshtu do mbetėt!

Nejse,dola pak nga tema,ma bėni hallall...por besoj qė e bėni kėtė,se nė zemrat tuaja muslimane fle mirėsia...andaj mė kuptoni,edhe pse nuk kemi mendime tė njejta. smil3dbd4d6422f04.gif

Mirėmbetėshi... smil4a8ad6df85dde.gif
PM
Top
alvin
Postuar nė: 29.06.2010, 11:57
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 22234
Antari Nr: 12633
Bashkangjitur: 08.01.2008 Citim (PRADA_ @ 29.06.2010, 12:50)
Zemra nuk duket.. ēfar zemre ke ty qe i kundershton hadithet e pejgamberit, dhe ajetet e Kur'anit ?

Unė vetėm qė i interpretoj ndryshe ato ajete dhe hadithe.
Sepse mbi tė gjitha e vlerėsoj barazinė dhe drejtėsinė.
Por ti kėtė nuk e kupton.


----------------------------------------
Dy gjėra janė te pakufishme-gjithėsia dhe injoranca njerėzore. Pėr te parėn nuk jam i sigurt-Albert Einstein
PM
Top
PRADA_
Postuar nė: 29.06.2010, 12:00
Quote Post


NS-2511
*****

Posti: Antarė
Postime: 1652
Antari Nr: 23562
Bashkangjitur: 28.10.2009 Citim (alvin @ 29.06.2010, 12:57)
Unė vetėm qė i interpretoj ndryshe ato ajete dhe hadithe.

Ashtu si tė vjen mir ty .. apo?


----------------------------------------
Mėsojeni diturinė por kurrė nuk do tė paguheni tek Zoti nėse nuk do tė punoni me tė. (Jakup Asipi)
PMUsers Website
Top
Burrnesha
Postuar nė: 29.06.2010, 12:01
Quote Post


Administratore
*****

Posti: Admin Forumi
Postime: 4496
Antari Nr: 25300
Bashkangjitur: 22.06.2010 Citim (PRADA_ @ 29.06.2010, 12:50)
Zemra nuk duket.. ēfar zemre ke ty qe i kundershton hadithet e pejgamberit, dhe ajetet e Kur'anit ?

Mjafton qė tė them se ne kemi zemėr shqipėtare!
Mė shumė s'duhet tė diskutohet pėr zemėr...tė paktėn jo me mua...
PM
Top
Burrnesha
Postuar nė: 29.06.2010, 12:02
Quote Post


Administratore
*****

Posti: Admin Forumi
Postime: 4496
Antari Nr: 25300
Bashkangjitur: 22.06.2010 Citim (PRADA_ @ 29.06.2010, 13:00)
Ashtu si tė vjen mir ty .. apo?

Konteksti interpretohet sipas individit...lė hapėsirė aq sa duhet. Andaj secili pėr vete e gjykon si don.
Kjo ėshtė e drejta primare qė duhet tė ketė ēdo qenje njerėzore mbi kėtė tokė... smil3dbd4d6422f04.gif
PM
Top
Burrnesha
Postuar nė: 29.06.2010, 12:05
Quote Post


Administratore
*****

Posti: Admin Forumi
Postime: 4496
Antari Nr: 25300
Bashkangjitur: 22.06.2010 Citim (alvin @ 29.06.2010, 12:57)
Unė vetėm qė i interpretoj ndryshe ato ajete dhe hadithe.
Sepse mbi tė gjitha e vlerėsoj barazinė dhe drejtėsinė.
Por ti kėtė nuk e kupton.

Shyqyr prej Zotit ka kush qė tė kupton dhe anasjelltas.
Mik i nderuar, tė pershėndes.
Do vazhdoja me dėshirė, por ika pėr nė shtėpi, sot sa ditė e bukur, nuk mė rrihet kėtu tė merrem me kėto llafe...ndoshta mė vonė dikur.
Mos ndrysho kurrė pėr hirė tė tjerėve, qendroj besnik idese dhe mendimit tėnd dhe personalitetit tėnd tė mirė.
Kalofsh bukur...
PM
Top

Topic Options Faqe: (5) [1] 2 3 ... E fundit » Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio