Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet


  Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Papagajtė e Arabisė qė lexojnė Kuran dhe falin namaz
Mehasi
Postuar nė: 09.07.2010, 14:53
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 191
Antari Nr: 64
Bashkangjitur: 30.12.2004Thuhet se lloji i papagajve arrin deri nė 350 lloje dhe konsiderohen se janė ndėr shpezėt me inteligjente. Trendi momental nė Arabinė Saudite ėshtė qė kėtė lloj tė shpezėve ta mėsojnė tė lexojė Kur’an dhe tė kryejnė ritin e faljes sė namazit.

“Trajnimi i papagajve pėr tė lexuar Kur’anin nuk ėshtė gjė e re, ai ka filluar qė tetė vite qė kur njerėzit filluan qė t’i mėsojnė tė kėndojnė, kėshtu qė me kėtė filloi edhe mėsimi i tyre pėr tė lexuar ajete kuranore”, ka deklaruar Abdur-Rahman Ervan, njė amator i cili kujdeset pėr papagaj. “Tani njerėzit, sa po tė kuptojnė qė dikush posedon papagall, si pyetje e para qė ia parashtron pronarit ėshtė se a din ai tė lexojė diēka nga Kur’ani. Nė rast se pėrgjigjja ėshtė negative, atėherė pėrgjigjen menjėherė qė ai nuk paska vlerė”, ka shtuar mė tej El-Ervani.

“Pėr ēdo ditė nga njė ajet ia mėsojė papagallit, dhe kėshtu, nga dita nė ditė, derisa ta mėsojė tė gjithė suren. Ose ia mėsojė pėrgjigjet ndaj disa pyetjeve, qė kur ta pyes se ‘Kush ėshtė Zoti yt’, tė dijė tė pėrgjigjet se ai ėshtė Allahu”, ka vazhduar flas mė tutje el-Ervan.

Nėse njė papagall lexon ajete nga Kur’ani dhe arrin qė t’i shqiptojė ato qartė, vlera e tij arrin nga 12 deri nė 13.000 rialė tė Arabisė Sauditė. E nė qoftė se papagalli e din tė gjithė suren, vlera e tij shkon deri nė 20.000. ēmimi rritet edhe mė shumė se ai lexon suren dhe kryen pjesė tė namazit, ose nėse e shqipton telbijen “Labejke All-llumme lebejk”, e cila kėndohet gjatė kohės sė haxhit, ka theksuar El-Ervani. / Breziiri.com /


----------------------------------------
Breziiri.com - Ura lidhese ndermjet te se kaluares dhe te ardhmes!
PMEmail PosterUsers Website
Top
Princo
Postuar nė: 09.07.2010, 15:14
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 5953
Antari Nr: 22031
Bashkangjitur: 06.04.2009Kjo eshte shum mire por sikur ti jepet, kaq rendesi te madhe Njerzive per ta mesuar Kur'anin


----------------------------------------
Bėhu ambicioz i diturisė, falės fisnik i shoqėrisė, rob falėnderues i Perėndisė,.....!
Aty ku s’ka moral, ligji nuk ka vlerė.”
PM
Top
Cusack
Postuar nė: 09.07.2010, 15:23
Quote Post


Carpe Diem
*****

Posti: Admin Forumi
Postime: 10747
Antari Nr: 4199
Bashkangjitur: 24.11.2006Kam pare nje video ne YouTube ku nje papagall emiton per mrekulli zerat e kafsheve tjera, por edhe te sendeve. Eshte nje femer (trajnere apo pronare e papagallit - s'e di) e cila i jep urdhera papagallit, dhe ai ben llojlloj zerash.

Jane te mahnitshem papagallet...


----------------------------------------
Mos ia fal cdokujt kenaqesine te mendoje qe eshte dikush ne jeten tende. Aq me pak dikujt qe s'e ka problem nese je ti ose dikush tjeter!
Miss.Blue
PM
Top
Mandrak
Postuar nė: 09.07.2010, 15:46
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 372
Antari Nr: 2648
Bashkangjitur: 08.09.2006
http://www.youtube.com/watch?v=AmApeBztMLI

http://www.youtube.com/watch?v=c-DYR6gm0fI


----------------------------------------
Po nuk e njohe hidherimin, nuk do te kuptosh dhe gezimin.
PM
Top
Pjeshka
Postuar nė: 09.07.2010, 15:57
Quote Post


FLM ZOT!
*****

Posti: Antarė
Postime: 1768
Antari Nr: 25395
Bashkangjitur: 06.07.2010Kam nje shoqe qe ka nje papagall. Ai di te thote vetem nje fjali "Hello Jay Jay". Kete e thote nga qe shoqja ime kur filloi ta meosje te flase meqe e theriste Jay i thoshte Hello Jay Jay dhe papagallei meosje te njejten, jo psh te thote hello Sue Sue po jay jay


----------------------------------------
The real challange in life is not getting what you want but wanting what you have!
PM
Top
Strider
Postuar nė: 09.07.2010, 16:53
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 9705
Antari Nr: 8466
Bashkangjitur: 16.07.2007 Citim (Cusack @ 09.07.2010, 16:23)
Kam pare nje video ne YouTube ku nje papagall emiton per mrekulli zerat e kafsheve tjera, por edhe te sendeve. Eshte nje femer (trajnere apo pronare e papagallit - s'e di) e cila i jep urdhera papagallit, dhe ai ben llojlloj zerash.

Jane te mahnitshem papagallet...

Pikerisht,papagallet jan nje mrekulli qe i ka bere Krijuesi! smil3dbd4d6422f04.gif


----------------------------------------
Everyone wants to change the world,but nobody wants to change himself
PM
Top
ardi_pr
Postuar nė: 10.07.2010, 09:19
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 811
Antari Nr: 1964
Bashkangjitur: 03.08.2006Nje Musliman e kishte mesuar papagallin e tij qe sa here hynte ne shtepi dhe sa here i vinte ndonje mysafir ai i pershendeste me "Selam Alejkum", njė i krishter ju kishte tekur per t`ia blere papagallin muslimanit, por ky i kishte treguar se papagalli pasi ishte rritur tek pronari musliman, ai eshte mesuar qe cdo here te jep selam etj.. nejse me ne fund kishin rene dakord dhe i krishteri e bleu papagallin!
Sa here qe i vinin mysafir te krishterit, papagalli vazhdonte me avazin e vjete dhe u jipte selam, deri sa edhe u merzit i krishteri dhe ne nje mbremje para se ti vinin mysafiret vendosi t`ia ve nje mbulese papagallit qe mos ti shoh!!
Por mysafiret insistuan qe ky ta zbuloj papagallin, e kur papagalli pa mysafir shume ne shtepine e tij dhe se ata e kishin shtruar tryezen plote: ai u tha "O Perhajr Bajrami burra" smil3dbd4e5e7563a.gif smil4a8acd602a050.gif

Ky postim ėshtė ndryshuar nga ardi_pr nė 10.07.2010, 09:20


----------------------------------------
Atdhetar jam, por edhe fetar si duhet. Atdhetari pėrse turp tė ketė tek thotė e dua me shpirt fenė e vet. Hafiz Ali Korēa
PMYahoo
Top
Studenti20
Postuar nė: 10.07.2010, 09:35
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 4745
Antari Nr: 995
Bashkangjitur: 11.04.2006Interesante eshte puna e papagallit. Qejf eshte t'i ndegjosh duke thene ndonje fjale.


----------------------------------------
"Prano vdekjen nga armiku, prano plumbin nga ēeliku, prano t'varin ne litar, por kurrė mos prano tė jesh tradhėtar"
PM
Top

Topic Options Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio