Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet


Faqe: (5) [1] 2 3 ... E fundit »  ( Kalo tek postimi i parė i palexuar ) Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Identiteti kosovar,real apo artificial
ArIaNiTii
Postuar nė: 28.11.2011, 12:38
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2630
Antari Nr: 26139
Bashkangjitur: 23.02.2011Ekziston ose jo identiteti kosovar? Kjo ēėshtje ėshtė bėrė njė nga temat e debatit, shpeshherė edhe tė tensionuar, i cili po vazhdon nė Kosovė, nė qarqet politike, publicistike dhe shkencore.

Shumica e tyre e pohojnė se identiteti kosovar ekziston, por jo tė gjitha kanė qasje tė njėjtė ndaj kėtij nocioni. Disa e shohin si identitet regjional, e pėr mė shumė edhe shtetėror. Disa tė tjerė, kėtij kuptimi ia shtojnė edhe identitetin kombėtar kosovar, gjė qė ka shkaktuar irritimin e kundėrshtarėve tė kėsaj teze.

Halil Matoshi, publicist, thotė se identiteti kosovar, nė rend tė parė, ėshtė njė identitet gjeografik, i njė territori ku jeton njė popull, e pastaj njė identitet historik.

Sipas tij, pas viteve ‘90, identiteti kosovar ėshtė njė identitet kombėtar. Nė vitin 2008, shton Matoshi, “ky entitet gjeografik, politik dhe historik ėshtė shndėrruar nė njė njėsi tė rritur, do tė thotė nė njė identitet juridik-kushtetues, gjė qė e bėn njė komb”.

“Ėshtė njė komb i dalė nga konflikti dhe i mbėshtetur nė ligj. Do tė thotė, tė gjithė njerėzit qė i mbėshtesin ligjet e Kosovės, qė derivojnė nga Kushtetuta e Kosovės, mund tė quhen lirisht komb kosovar, i cili, objektivisht, me njė shumicė etnike shqiptare, por edhe me komunitetet tjera, tė cilat, nėse e respektojnė me vullnet tė lirė politik shtetin dhe Kushtetutėn e Kosovės, lirisht mund tė themi se po i bashkėngjiten shumicės etnike shqiptare nė krijimin e kombit tė vullnetit politik dhe tė miqėsisė qytetare”, thotė Matoshi.

Por, njė gjė tė tillė e kundėrshton Glauk Konjufca, deputet i Kuvendit tė Kosovės nga radhėt e Lėvizjes Vetėvendosje. Ai thotė se nocioni identitet kosovar, nė kuptimin e kombit, ėshtė ide apo temė qė ėshtė nxitur nė mėnyrė artificiale dhe qė ėshtė aktualizuar mė me vrull pas shpalljes sė pavarėsisė sė Kosovės, nė shkurtin e vitit 2008.

Konjufca thekson se mbi 90 pėr qind tė popullit nė Kosovė e pėrbėjnė shqiptarėt. Shtypja e tyre nga, siē i quan ai, okupatorėt serbė, ka qenė edhe shkak pėr luftėn nė Kosovė.

Pėr shkak tė kėsaj shumice, thotė Konjfca, ėshtė shpallur edhe shteti i pavarur i Kosovės, i cili vazhdon tė jetė i mbikėqyrur nga faktori ndėrkombėtar. Por, sipas, tij, gjėrat do tė ndryshojnė nė tė ardhmen.

“Kur ta kompletojmė sovranitetin e plotė, atėherė duhet ta pyesim popullin nė Kosovė dhe popullin nė Shqipėri se ēfarė hapėsire tė ardhshme, tė pėrbashkėt politike duan tė kenė”.

“Sipas informatave qė kam unė dhe sipas sondazheve qė i kam parė, mendoj se gjysma e kombit shqiptar, do tė thotė 60 deri 70 pėr qind, matanė dhe kėndej kufirit tė vendosur padrejtėsisht, tashmė ėshtė pėrcaktuar pėr njė bashkėsi tė pėrbashkėt politike - me vullnetin e tyre e kam fjalėn - nė mes tė Kosovės dhe Shqipėrisė. Kjo e tregon vullnetin e pėrbashkėt tė shqiptarėve. Kjo tregon se jo vetėm qė jemi njė komb si etni, por po bėhemi gjithnjė e mė shumė njė komb edhe nė veprim tė pėrbashkėt. Kjo ėshtė ajo qė e krijon kombin edhe politikisht”, thotė Konjufca.

Identiteti kombėtar nuk ndėrtohet "brenda natės"

Historiani Jahja Dranēolli thotė se pas shpalljes sė pavarėsisė sė Kosovės, vėrehen tendencat qė tė krijohet njė identitet kosovar, duke u bazuar nė formimin e shtetit.

Por, sipas tij, identitetet kombėtare nuk ndėrtohen “brenda natės”. Ai thotė se e ardhmja do tė tregojė se sa e suksesshme do tė jetė ideja pėr identitetin kombėtar kosovar. Tash pėr tash, shton Dranēolli, janė mjaft fakte qė nuk janė nė favor tė kėsaj ideje.

“Vetė manifestimet e ngjarjeve tė mėdha, pėr shembull 28 Nėntori, flasin bindshėm. Mandej edhe simbolika, flamujt, e tė tjera, qė i shohim pėrditė, dominojnė nė kahun se kosovarėt, popullata kosovare aludon nė identitetin shqiptar. Po shihet se flamuri i shtetit tė Kosovės na ka mbetur, pothuajse, nėn hijen e flamurit kombėtar”, thotė Dranēolli.

Sipas tij, edhe decentralizimi nė Kosovė ėshtė bėrė duke pėrfshirė rajonet mbi baza tė identitetit kombėtar. Nė kėtė kontekst, shton Dranēolli, ndėrtimi i shtetit tė Kosovės nė tė ardhmen do t’i ruajė konturat e identiteteve kombėtare tė tė gjitha etnive qė jetojnė nė Kosovė. (rel)
PM
Top
ArIaNiTii
Postuar nė: 28.11.2011, 12:43
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2630
Antari Nr: 26139
Bashkangjitur: 23.02.2011 Citim (ArIaNiTii @ 28.11.2011, 13:38)
“Ėshtė njė komb i dalė nga konflikti dhe i mbėshtetur nė ligj. Do tė thotė, tė gjithė njerėzit qė i mbėshtesin ligjet e Kosovės, qė derivojnė nga Kushtetuta e Kosovės, mund tė quhen lirisht komb kosovar, i cili

ASKUND NUK pajtohem me kete QEN publicisti per pos ketu
PM
Top
hamurabi
Postuar nė: 28.11.2011, 13:12
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2519
Antari Nr: 17776
Bashkangjitur: 07.10.2008 Citim (ArIaNiTii @ 28.11.2011, 13:43)
ASKUND NUK pajtohem me kete QEN publicisti per pos ketu

Ti, pajtohesh me ket, vetem aty ku e ka gabim apo? nuk mund tdel nga lufta nje komb, mundet te del nje shtet po nje komb asnjeher(nese do themi komb ateher del dicka artificiale a dihet se ne kosov 95 % jan shqiptar dhe te till do mbeten)
PM
Top
kombi
Postuar nė: 28.11.2011, 13:17
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 4209
Antari Nr: 18791
Bashkangjitur: 29.11.2008Identiteti "kosovar" nuk ekziston dhe nuk do te ekzistoje. Mirepo cdo mendje e ndritur, nese nuk arrin ta argumentoje kete i ben sherbim vetes dhe kombit te vet mos e shtroje si debat kete ceshtje sepse vete fakti qekjo shtrohet si debat eshte dem. Pra duhet injoruarkjo teze, ne te gjitha nivelet, prej nivelit akademik e deri te instancat me te ulta si qejane debatat ne forume apo tavolina!


----------------------------------------
Askush nuk eshte autor i te vertetes apsolute!
[COLOR=red][FONT=Times][FONT=Courier][B]
PM
Top
AL-KO-MA
Postuar nė: 28.11.2011, 13:23
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 403
Antari Nr: 26645
Bashkangjitur: 11.06.2011njerzit vrajten,,,mbesen pa familje,,,cato xhi gje "baballaret" sistemit rajshin nulqin gjat luftes,,,,sot behen patriot tkosoves duke cit ide per kombin kosovar e ku ta dij cka,,,,


----------------------------------------
- Play the game than pay the price !
PMMSN
Top
sweet_THUG
Postuar nė: 28.11.2011, 15:08
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 739
Antari Nr: 25796
Bashkangjitur: 21.12.2010Ta shkerdhej une at identitetin kosovar ty qe e ke shtru debatin edhe krejtve juve qe e keni pra , se minxha jem nuk erdh nluft nks me vdek per identitetin kosovar , po bithgristit edhe pak do ta formojn kombin kosovar ,ama kur tju hyne ai gjiks madhi serbi mos ti ktheni syte as nga Ilirida as nga Shqiperia se edhe neve do kemi identitetin tone pra.


----------------------------------------
I love doing things that others can't , I love beeing an alpha male.
PM
Top
Uskana2006
Postuar nė: 28.11.2011, 15:51
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2765
Antari Nr: 1800
Bashkangjitur: 21.07.2006Eshte prodhim i shovinizmit srboslav,,,mund te merret si nje regjion po ne asnje menyre si komb ne vete,,
PM
Top
Per@ndorj@
Postuar nė: 28.11.2011, 15:57
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2774
Antari Nr: 16462
Bashkangjitur: 19.07.2008Jemi komb shqiptar patjeter , ndersa shteti eshte kosovar ( nga fati i keq historik sepse edhe shteti duheshte te ishte Shqiperi jo Kosove )


----------------------------------------
T'a njohesh njerzimin eshte filozofia me e rend e jetes !

|| A L || B e nOOoo00000
PMEmail Poster
Top
ßina
Postuar nė: 28.11.2011, 16:03
Quote Post


Administratore
*****

Posti: Admin Forumi
Postime: 8256
Antari Nr: 21014
Bashkangjitur: 17.02.2009 Citim (Per@ndorj@ @ 28.11.2011, 16:57)
Jemi komb shqiptar patjeter , ndersa shteti eshte kosovar ( nga fati i keq historik sepse edhe shteti duheshte te ishte Shqiperi jo Kosove )

smil4a8acf686328f.gif smil3dbd4e4c2e742.gif


----------------------------------------
Mendjet e medha diskutojne idete.
Mendjet mesatare diskutojne ngjarjet.
Mendjet e vogla diskutojne Njerezit.
PM
Top
Siguria
Postuar nė: 28.11.2011, 16:26
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 508
Antari Nr: 22470
Bashkangjitur: 04.06.2009 Citim (ArIaNiTii @ 28.11.2011, 13:38)
[b]Ekziston ose jo identiteti kosovar? Kjo ēėshtje ėshtė bėrė njė nga temat e debatit, shpeshherė edhe tė tensionuar, i cili po vazhdon nė Kosovė, nė qarqet politike, publicistike dhe shkencore.

Shumica e tyre e pohojnė se identiteti kosovar ekziston, por jo tė gjitha kanė qasje tė njėjtė ndaj kėtij nocioni. Disa e shohin si identitet regjional, e pėr mė shumė edhe shtetėror. Disa tė tjerė, kėtij kuptimi ia shtojnė edhe identitetin kombėtar kosovar, gjė qė ka shkaktuar irritimin e kundėrshtarėve tė kėsaj teze.

Halil Matoshi, publicist, thotė se identiteti kosovar, nė rend tė parė, ėshtė njė identitet gjeografik, i njė territori ku jeton njė popull, e pastaj njė identitet historik.

Sipas tij, pas viteve ‘90, identiteti kosovar ėshtė njė identitet kombėtar. Nė vitin 2008, shton Matoshi, “ky entitet gjeografik, politik dhe historik ėshtė shndėrruar nė njė njėsi tė rritur, do tė thotė nė njė identitet juridik-kushtetues, gjė qė e bėn njė komb”.

“Ėshtė njė komb i dalė nga konflikti dhe i mbėshtetur nė ligj. Do tė thotė, tė gjithė njerėzit qė i mbėshtesin ligjet e Kosovės, qė derivojnė nga Kushtetuta e Kosovės, mund tė quhen lirisht komb kosovar, i cili, objektivisht, me njė shumicė etnike shqiptare, por edhe me komunitetet tjera, tė

-Nėse shkohet me tezėn se populli i Kosovės duhet tė quhet kosovar,pėr shkak se duhet tė identifikohet me shtetin, atėherė shtrohet pyetja se si duhet tė quhemi ne shqiptarėt e Maqedonisė!Pėrkatėsia etnike tė identifikohet me bashkėsinė shtetrore,aktualisht ėshtė e dėmshme pėr vetė qenien shqiptare ,e cila ėshtė e shpėrndarė gjithandej Ballkanit Emėrtimi komb kosovar,ėshtė njė devalvim i vlerave tona etnike-historike komėtare!
Andaj nė rastin konkret tė gjithė duhet tė quhen shqiptarė,ashtu sic janė,e pastaj tu shtohet emėrvendi ku jetojnė,tė Kosovės,.Emėrtimi kosovar mund tė pėrdoret nė raste tėvecanta,atėherė kur ėshtė i nevojshėm identifikimi i kombit me shtetin Por shqiptarėt e Kosovės gjithmonė e mbrojnė tezėn e pėrkatėsisė shqiptare.
PM
Top
festina
Postuar nė: 28.11.2011, 16:36
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 6417
Antari Nr: 18433
Bashkangjitur: 10.11.2008S'po shaj sot se ėshtė ditė feste! smil3dbd4dcd7b9f4.gif


----------------------------------------
Nuk dua tė jem nga ata qė vetėm frymarja e tyre tė tregon se janė gjallė.

Mos mė thuaj se mė ke parė nė ėndėrr!
PM
Top
packs
Postuar nė: 28.11.2011, 17:48
Quote Post


Administratore
*****

Posti: Admin Forumi
Postime: 14801
Antari Nr: 17125
Bashkangjitur: 05.09.2008Shqiptar, llapa llapa llapa mundet me thene kush te doje por jemi shqiptare te Kosoves.


----------------------------------------
Miremengjesi pasqyra ime, dukeni tmerrshem sot .

Me duket mjaft fola une per veten , dua te di dicka per ju -cfare mendoni ju per mua ?:P
PM
Top
Trishtimi
Postuar nė: 28.11.2011, 18:49
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 9194
Antari Nr: 18743
Bashkangjitur: 27.11.2008 Citim (Per@ndorj@ @ 28.11.2011, 16:57)
Jemi komb shqiptar patjeter , ndersa shteti eshte kosovar ( nga fati i keq historik sepse edhe shteti duheshte te ishte Shqiperi jo Kosove )

Po pra jemi dhe duhet len inatet nxitjet e lloj lloj patrioti si puna e atina matoshit te kosoves apo i kahit ishte.. Like per ket koment smil3dbd4e5e7563a.gif smil3dbd4e4c2e742.gif smil3dbd4e4c2e742.gif


----------------------------------------
Ēdo shigjetė nuk e arrin cakun...
PMUsers Website
Top
triumfi1
Postuar nė: 28.11.2011, 19:10
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 77
Antari Nr: 26758
Bashkangjitur: 19.07.2011idnetiteti kosovar eshte njejte si identiteti maqedonas,kosovaret jane Shqiptare(Ilir) por vendi thirret Kosove,dhe kto shkije maqedont jane sllave por vendi thirret Maqedoni,ska identitete te tilla
PM
Top
Cusack
Postuar nė: 28.11.2011, 22:05
Quote Post


Carpe Diem
*****

Posti: Admin Forumi
Postime: 10747
Antari Nr: 4199
Bashkangjitur: 24.11.2006"kombi kosovar" eshte pjelle e ideologjise serbomadhe te Beogradit dhe Moskes. Ata jane munduar me cdokush qe shqiptaret e Kosoves t'i paraqesin si "te tjere dhe ndryshe" nga shqiptaret.
E di qe ai palla Migjen Kelmendi eshte nje nga perkrahesit me te medhenj te kesaj ideologjie shkijesh. S'ka komb kosovar. Kombi s'krijohet me ligje artificiale, me kushtetuta ahtisaresh e me mendime Matoshesh e Migjenesh - kombi ka lindur ashtu sic e ka derguar Zoti - SHQIPTAR.

Te pirdhen keta plehrat qe me "mencurine" e tyre cojne uje ne mulli te shkijeve.


----------------------------------------
Mos ia fal cdokujt kenaqesine te mendoje qe eshte dikush ne jeten tende. Aq me pak dikujt qe s'e ka problem nese je ti ose dikush tjeter!
Miss.Blue
PM
Top

Topic Options Faqe: (5) [1] 2 3 ... E fundit » Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio