Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet


Faqe: (3) [1] 2 3   ( Kalo tek postimi i parė i palexuar ) Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Stupcat mė zi se Papa?!
Tigri_tet
Postuar nė: 20.11.2006, 23:36
Quote Post


Mundohem tė kyqem nė bisedė
**

Posti: Antarė
Postime: 20
Antari Nr: 4098
Bashkangjitur: 18.11.2006Stupcat mė zi se Papa?!

Deri para disa ditėve, vėrtetė ishim tė angazhuar me shkrime dhe pėrkthime tė materialeve nga autorė tė ndryshėm lidhur me fjalimin e Papės, ku e ka fyer tė dėrguarin e fesė Islame, Muhamedin, salallahu alejhi ve selem. Para kėsaj, e njėjta gjė ishte edhe me karikaturat e Danimarkės. Unė personalisht aspak nuk jam habitur nga kjo qė kanė bėrė dhe kanė thėnė ata, sepse ata fillimisht njihen se janė armiq tė Islamit dhe pėrparimit tė tyre. Dallimi ėshtė vetėm aty, se mė shumė e fshehin kėtė armiqėsi sesa e shfaqin. Bile, nga pak edhe gėzohem kur ndodhin gjėra tė tilla prej tyre, se pėrndryshe shumė myslimanė qė nuk e njohin fenė, do tė mendonin se edhe Papa e ēdo jobesimtar tjetėr mund tė jenė vėllezėr me myslimanėt!

Ajo qė vėrtetė mė dėshpėron ėshtė, pse myslimanėt shqiptarė nuk janė nė ngjarje me atė qė ndodhė nė mesin e tyre. I indinjuar thellė nga informatat e disa myslimanėve se ditėve tė fundit qenka shfaqur njė film humoristik, ku bėhet tallje e rėndė me fjalėt e Allahut, mė duhet tė reagoj. Ky reagim do tė ishte e udhės tė bėhej nga institucioni zyrtar i myslimanėve nė Kosovė, Maqedoni apo Shqipėri. Mirėpo, shpresoj tė janė duke kryer ndonjė shėrbim edhe mė tė madh pėr myslimanėt sesa tė reagojnė kundėr kėtij filmi.

Bėhet fjalė pėr filmin E – GJELI, nga aktorė, tė cilėt vetė janė emėrtuar si stupca. Emri i tyre tregon nė realitetin e tyre. Kjo ndodhė nė kohėn kur humbet kualiteti dhe respekti i ndėrsjellė.

Nė kėtė film tė poshtėr, tallen me disa fjalė tė Allahut, duke i recituar ato nė formė tė prishur dhe duke i "pėrkthyer" nė atė formė si i pėrshtatet humorit tė tyre. E pas kėsaj bėjnė edhe njė tallje shumė tė fėlliqur me fjalėn exhel, i cili do tė thotė: afati i caktuar i jetesės sė njerėzve. Ndėrsa kėta, exhelin e quajnė gjel dhe vazhdojnė tė sharrojnė edhe mė tepėr nė gabime!!

O aktorė stupca, nėse nuk jeni kreativ pėr humor, atėherė kthehuni te vendi juaj, bėhuni stupca tė ndonjė kerri tė kuajve. E mos u tallni me fenė tonė, sepse kjo fe ėshtė shumė e lartė. Kėtė fe e ka nė zemėr pjesa dėrmuese e popullit tuaj, andaj ta dini se tallja me tė do t'ju shkaktojė fatkeqėsi qysh nė kėtė jetė. E pėr dėnimin nė botėn tjetėr, tė cilin ju nuk e besoni, ne jemi tė bindur se, po nuk u penduat, do tė keni dėnim tė cilin as dėnuesit mė tė mėdhenj nuk e kanė paramenduar.

Tė njėjtėn e themi edhe pėr ēdo artist tjetėr, humorist apo kėngėtar qoftė. Myslimanėt nuk ju kanė bėrė asnjė tė keqe dhe nuk keni asnjė tė drejtė tė talleni me ata.

Jemi tė indinjuar shumė, por assesi nuk i kalojmė kufijtė. Sepse Allahu, i Lartėsuar na urdhėron kėshtu: "Ti tė keqen ktheje me mė tė mirėn. Ne e dimė mė sė miri atė qė shpifin ata". (sureja Mu'minun, ajeti, 96).

Pas kėsaj tė keqe qė na keni bėrė ne ju thėrrasim nė shpėtim. Pendohuni nga ajo qė keni bėrė me myslimanėt, pendohuni nga tė zezat qė i bėni ēdo ditė dhe ndiqni shembullin e artistėve tė dalluar nė botė, tė cilėt janė kthyer nė rrugė tė Zotit, dhe tė atyre nė vendin tonė... Kjo ėshtė gjėja mė e mirė qė mundemi ta bėjmė pėr juve nė kėtė moment.


Omer Berisha

autori ėshtė hoxhė nga Shkupi dhe kryeredaktor i revistės mujore "AlbIslam"


Omer Berisha,
10.11.2006

PM
Top
LirimShabani
Postuar nė: 21.11.2006, 18:11
Quote Post


Happy Soldier
*****

Posti: Antarė
Postime: 1858
Antari Nr: 2935
Bashkangjitur: 25.09.2006Mendoj se duhet reaguar nga keqperdorimet e tilla.
Rexhep Qosja tek "Shqip"-i i Rudina Xhunges tha qe perdorimi i fese per qellime politike eshte veper penale por edhe tallja me figura fetare eshte veper pelane sipas mendimit tim...

Ndersa tallje me fjalet e Kurranit ka patur edhe me heret. Do ju tregoj nese e keni haruar. Te gjithe e dini se cfar Shehadeti bene Leci, Cima e Esmeralda...


do citoj pak: "Shehadieti tuku tuki, lahi lahi pa dane".....kjo eshte marrezi njerezore dhe kete jam i bindur se as kafshet nuk e bejne.


Suksese


----------------------------------------
"Mallkue qoft njaj bir shqiptari, q'e ket gjuh t'perenis, trashigim qe ja la i pari, trashigim ai s'ja le fmis...."

"Bukuria qe vret...."

"The importance of being earnets..."
PM
Top
Uskana2006
Postuar nė: 21.11.2006, 20:09
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2765
Antari Nr: 1800
Bashkangjitur: 21.07.2006
Nese mund te behen tallje me Jesusin dhe persona tjere te imagjinuar te fese nuk shoh pse te mos mundemi te themi ndonje fjale shakaje per figurat e fese islame.
PM
Top
platinaa
Postuar nė: 21.11.2006, 22:36
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 142
Antari Nr: 2020
Bashkangjitur: 06.08.2006A po me tregon ti se kur u tallem me ''figuren e imaxhinuar''(siq e quan ti)te Jezusit(Isas a.s.)?A po nga cilido qofte?Larg je bre.................ti po duket qe po jeton ne nje bote te imaxhinuar,derisa qdo gje,qdo fjale,qdo mendim te pengon,sa po duket qe botekuptimet e tua jane te imaxhinuara,sepse imaxhinate nuk mund te jete perkushtimi dhe besimi i plote ne Allahun Nje,nga miliarda dhe biliarda njerez para nesh o Uskana.Por e di qe une nuk jam e duhura qe te te gjykoj...
PMUsers WebsiteIntegrity Messenger IMICQAOLMSN
Top
Uskana2006
Postuar nė: 21.11.2006, 22:56
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2765
Antari Nr: 1800
Bashkangjitur: 21.07.2006
Platinaa, mundesh me u tall me Jesusin, kurkush nuk te thote kurgje, po nuk dita se Allahun e njiheshke ti personalisht dmth nuk eshte i imagjinuar, ke te drejte.
PM
Top
ardi_pr
Postuar nė: 21.11.2006, 23:14
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 811
Antari Nr: 1964
Bashkangjitur: 03.08.2006 Citim (Uskana2006 @ 21.11.2006, 20:09)
Nese mund te behen tallje me Jesusin dhe persona tjere te imagjinuar te fese nuk shoh pse te mos mundemi te themi ndonje fjale shakaje per figurat e fese islame.

Se pari me figuren e Jezusit (Isa a.s) askush prej muslimaneve nuk bene shaka, te gjithe muslimanet respektojne figuren e Ises a.s, madje eshte kusht i besimit ne Islam qe te besohen te gjithe Profetet dhe ne nuk bejm asnje dallim mes tyre, sepse te gjithe jane te derguar te Allahut dhe te gjithe paten te njejtin mision, ti nxjerrin njerezit nga erresira ne drite ti therasin ta besojn Allahun dhe vetem ate ta adhurojne.

Arsyeja pse nuk do te pengonte ty nese do te behej shaka me figuren e profetit ketu eshte ne pyetje besimi (imani) yte, Imani yte eshte shume i dobet, nuk ke dijeni rreth qeshtjes se fese, madje nuk e ke te qarte qellimin e krijimit tend, ti mendon se ke ardhur vetem rastesisht, me hanger me pi, me i shfry epshet, me i nencmu njerezit tjere, te gjithe te duken te paafte vetem vetja te duket i mencur, keto gjera jane gabime trashanike ne jete!

"Ne nuk e krijuam qiellin e as tokėn dhe ēka ka nė mes tyre, pa qėllim (shkel e shko), ai ėshtė mendim i atyre qė nuk besuan...". (Sad 27),

Se pari duhesh ta kuptosh nje gje, ti nuk ke ardhur rastesisht ne kete bote, ti ke lindur pa vullnetin tende, merr fryme pa vullnetin tende, hane dhe pine pa vullnetin tende, jeton pa vullnetin tende, do te plakesh pa vullnetin tend, do te vdesesh pa vullnetin tende, do te shperblehesh apo do te denohesh pa vullnetin tend, prandaj duhesh ta kesh te kjarte se ne nuk jemi krijuar vetem kot, por ne pike se pari jemi krijuar qe ta adhurojme Krijuesin Zotin e gjithesise!!

Unė nuk i krijova xhinėt dhe njerėzit pėr tjetėr pos qė tė mė adhurojnė. (Dhariat: 56)----------------------------------------
Atdhetar jam, por edhe fetar si duhet. Atdhetari pėrse turp tė ketė tek thotė e dua me shpirt fenė e vet. Hafiz Ali Korēa
PMYahoo
Top
Uskana2006
Postuar nė: 22.11.2006, 00:13
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2765
Antari Nr: 1800
Bashkangjitur: 21.07.2006
Ti, o zoteri Ardi, ēfare imani ke kur guxon te kritikosh e te njollosish personalitetet e shquara te letersis Shqiptare si Kadarene, e historike
si Skenderbeun, ti mendon se ke me shume te drejte te kritikosh se neve te tjeret Mohametin; Harrova se per ty besimi ne fe eshte me i rendesishem se ēdo gje tjeter.
Keto vargje as me lejne pershtypje e as me interesojme se une edhe jetoj mire, edhe plakem mire per vdekjen per moment nuk jam shume i preokupuar.
Ti kujdesu per imanin tend sepse kur i nenēmon te tjeret me duket se
nuk ja din rendesine dhe vendoji nje pikepyetje se nuk e ke kuptu shume mire kuptimin e fjales iman me te cilen na filozofon shume ketu ne forum.
Ti me te vertete njerezit i merr per naiva.
PM
Top
ardi_pr
Postuar nė: 22.11.2006, 10:17
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 811
Antari Nr: 1964
Bashkangjitur: 03.08.2006 Citim (Uskana2006 @ 22.11.2006, 00:13)

Keto vargje as me lejne pershtypje e as me interesojme se une edhe jetoj mire, edhe plakem mire per vdekjen per moment nuk jam shume i preokupuar.


E kur lexohen atij ajetet Tona, ai kthehet kryelartė dhe bėhet sikur nuk i ka dėgjuar ato, bėhet sikur nė veshėt e tij ka shurdhim tė rėndė, pra, ti pėrgėzoje atė mė njė dėnim tė dhėmbshėm. (kuran 31:7)

Ata thanė: “Zemrat tona janė tė mbyllura nga ajo qė ti na thėrret dhe nė veshėt tanė kemi shurdhim tė rėndė, (kuran 41:5)

.....Thuaj: “Ai (Kurani) ėshtė pėr besimtarėt udhėzues e shėrues. E ata qė nuk besojnė nė veshėt e tyre kanė shurdhim, dhe ai pėr ta ėshtė verbėrim. Tė tillėt janė sikurse thirren prej njė vendi tė largėt e nuk dėgjojnė”. (kuran 41:4)


----------------------------------------
Atdhetar jam, por edhe fetar si duhet. Atdhetari pėrse turp tė ketė tek thotė e dua me shpirt fenė e vet. Hafiz Ali Korēa
PMYahoo
Top
platinaa
Postuar nė: 22.11.2006, 15:17
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 142
Antari Nr: 2020
Bashkangjitur: 06.08.2006Uskana,Ardi nuk eshte duke shpikur gjerat,e as duke i imaxhinuar,e as nuk po flet nga mendja vet,as nuk po trillon,por te gjithe e dijme se qdo here ka treguar dhe ka vertetuar shkrimet e tija me fakte,edhe pse ty nuk po te konvenon ta pranosh,sepse ti kete forum po e konsideron si arene lufterash.Pse nuk po ia bejme edhe ne vetes pyetjen,a thua pse ne nuk po arrijme te dijme dhe te qartesojme gjerat siq bene Ardi dhe disa te tjere?
E tani per imaxhinatat,te kuptoj plotesisht se ty te duken te imaxhinuara qdo gje qe ka te beje me besimin dhe Islamin,perkunder provave qe na i ka ofruar Allahu i Madh,dhe perkunder te gjithave qe i ke,i sheh dhe i posedon tek vetja,e aty nuk mundet askush te te ndihmoje dhe te binde nese ti dhe shume te tjere nuk i hapni veshet,syte dhe shpirtrat tuaj...
PMUsers WebsiteIntegrity Messenger IMICQAOLMSN
Top
LirimShabani
Postuar nė: 22.11.2006, 19:30
Quote Post


Happy Soldier
*****

Posti: Antarė
Postime: 1858
Antari Nr: 2935
Bashkangjitur: 25.09.2006Uskana2006

Askush nuk te mohon te drejten tende per te replikuar, mirepo mendoj se replikat duhet t'i besh me vend dhe jo shkel e shko. Se pari asnje nga muslimanet nuk guxon te tallet me Jezusin (Isain) sepse edhe Ai(Isai) ka qene nje nga Pejgamberet e madherishem qe Zoti i ka derguar njerezimit. Mirepo un do te them dicka.

Sipas Islamit Zoti eshte krijuesi i boterave por sipas Krishterve Zoti qenka Babai i Jezusit nje gje qe Islami nuk e thot por Islami thot qe Zoti nuk eshte Ai qe lind por ai qe krijon. As tek Krishterizmi e as tek Islami nuk thuhet qe Zoti ka qene i martuar apo ndonje trillim te tille qe vetem Krishterimi e ka nxjere. Nuk dua te ofendoj aske nga Krishteret per keto qe them por mendoj qe shum gabim je Uskana.

Ne kete teme nuk behet fjale per Skenderbeun e as per Ismail Kandarene megjithate ke te drejte kur thua qe ka shqiptare qe i takojne Islamit dhe qe keto figura i konsiderojne si mekatar. Un si njeri qe i takoj Islamit nuk mund te them qe Skenderbeu qenka mekatar e i pavlere sepse i ka luftuar turqit. Ne e dijme qe turqit ishin pushtues dhe nga te paret qe ata ju dhane pamvarsi ishin pikerisht krishteret dhe jo shqitparet me shumice muslimane. Por ne e dijme qe Skenderbeu nuk i luftoi turqit sepse ata i takonin fese Islame. Dhe nje gje duhet te dijme qe pikerisht ne kohen Osmane kur Ēifutet u perzune nga Spanja, ishin Osmanet qe jua hapen dyert dhe i strehuan fillimisht ne Turqi e pastaj ne Greqi e Qipro dhe kjo eshte nje pune mjaft e madhe qe ata bene por nuk mund te konsiderohet pune e madhe puna e tyre ndaj shqiptarve. Nuk do te mar ketu parasysh theniet qe Osmanet (turqit)sollen Islamin ketu. Ata thjesht nga rroberuan dhe prej te gjithve ishim te fundit qe u cliruam nga ata. Ky eshte nje fakt i hidhur qe ne e kemi pranuar qe ata na pushtuan dhe ata(osmanet) te tjerve ju dhan pamvaresi ndersa shqiptarve jo.

suksese


----------------------------------------
"Mallkue qoft njaj bir shqiptari, q'e ket gjuh t'perenis, trashigim qe ja la i pari, trashigim ai s'ja le fmis...."

"Bukuria qe vret...."

"The importance of being earnets..."
PM
Top
Replikanti
  Postuar nė: 16.01.2007, 01:43
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 66
Antari Nr: 5055
Bashkangjitur: 03.01.2007Ju lumtė Stupcave dhe tė gjithė atyre qė na bėjnė me qeshė, absolut pa marrė parasyshė se me kėnd tallen me fe, me politikan me VIP.
Me ju ngu juve dhe me ju besu, ju e boni Avganistan - Kosovėn, dhe jeni nė gjendje gjithēka me ndalu bile bile edhe komeditė.
Ju jeni tė veēant, po shyqyr qė nuk jeni shumė se kuku pėr ne.


Ky postim ėshtė ndryshuar nga Amir nė 16.01.2007, 02:11
PM
Top
Guantanamo
Postuar nė: 16.01.2007, 02:31
Quote Post


Mundohem tė kyqem nė bisedė
**

Posti: Antarė
Postime: 27
Antari Nr: 4645
Bashkangjitur: 13.12.2006Ardi edhe disa forumist te tjere,
Un do tju kisha than qe me mire te mos mundoheni ta bindni ket fe njeri "Uskana" per keto gjera islamike, se ai nuk jeton per boten tjeter dhe nuk din cfar don me than ahiret, se pari nuk din pse eshte krijuar, vet thot se ende nuk paska pse te mendoje per vdekjen........
E di se ne e kemi per borxh tju a spegojm islamin per ato qe e kan imanin e dobet ama me mire ta lam ket fe njeri "modern" me mendimet e veta se ky shkrun dhe jeton me inat, e din se e verteta eshte kjo qe ne e thuajm ama nuk don te besoje per inat (si ato jahudit) smil3dbd4e29bbcc7.gif

M'fal shpici Uskana2006 ama e teprove me kto replikat anti-islam.

Tung
PM
Top
Replikanti
Postuar nė: 16.01.2007, 03:57
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 66
Antari Nr: 5055
Bashkangjitur: 03.01.2007O, Multi Islamista tė flakėt, e gjeta nje zgjidhje pėr ju:

Me 30 janar ju rezervova 10 vende me 30 jan. (hu 233 Euro) pėr 10 forumistat mė tė flaktė tė fesė, se pėr ju mė e rėndėsishme ėshtė Arabia se gjithēka tjetėr, kujtoni se vetėm kėshtu duhet dhe se vetėm nė kėtė mėnyrė e siguroni Xhenetin K.l.m.n.nj. Shkoni shlirone Jerusalemin e shenjtė e i pshtoni krejt vllazninė tonė musliman, se ata e kan bo nomin pėr neve. (joooo na kan nimu valla boll, kan ndreq Xhamia, e Xhamiaaaa na kan knaq i kan pėlcit serbt).

Frankfurt Main [FRA] - Tel Aviv [TLV] - 30 Jan 07/---
Flugpreis / Erw.: 233.00 EUR
(Gesamtpreis aller Passagiere, inkl. Tax und Service Entgelt, Economy)

Abflug : 30 Jan um 06:40 von Frankfurt Main [FRA]
1 Stop / via Stuttgart [STR] / 06h 35m
Ankunft : 30 Jan um 14:15 in Tel Aviv [TLV]

Mua mė ka rastis mi vizitu 2 shtete Arabe i njoh pėr sė afėrmi, shtete tė pista, obobo ēfarė morali, shkalla e pedofilizmit dhe homoseksualizmit ma e madhe se kudo tjetėr, (ju duket e tepėrt por shumė e logjikshme, popullatė qė nuk shohin femra kurrė, popullatė ku burri ka pushtet dhe quhet mbret dhe gratė janė skllave dhe asgjė tjetėr por vetėm fabrika tė "pa privatizuara nga AKM-ja" pėr prodhimin e fėmijėve), deri sa nuk pėrballesh me realitetin krejt tjetėr bindje ke.
Kurani ėshtė libėr i shenjtė dhe ai qė e lexon sigurisht se mėson gjithēka tė mirė, por tipat si "ju" (lexo: tė flaktit) ta shpifin fare dhe e keqinterpretoni ate libėr tė shenjtė, e pėr kėtė mėkat keni mu kallė nė Xhehnem K.l.m.n.nj.
PM
Top
GentIeman
Postuar nė: 16.01.2007, 05:41
Quote Post


Jam nė rrjedhoja
***

Posti: Antarė
Postime: 37
Antari Nr: 4260
Bashkangjitur: 26.11.2006Allahu i Madhėruar thotė:"O ju qė keni besuar! Kini frikė Allahun dhe pėrmbushni detyrimin ndaj Tij dhe le tė shohė ēdo njeri ēfarė ka pėrgatitur pėr tė nesėrmen dhe kini frikė Allahun. Vėrtet qė Allahu ėshtė i Mirėnjohur pėr gjithēka qė ju bėni.
Dhe mos veproni si ata qė e harruan Allahun (u bėnė tė pabindur ndaj Tij), dhe Allahu bėri qė ata ta harrojnė vetveten e tyre (i la tė harrojnė tė bėjnė vepra tė mira). Ata janė Fasikunėt (tė pabindurit, tė panėnshtruarit ndaj Allahut, e qė kalojnė ēdo kufi nė mosbesim)."
(Hashr, 18-19).
"Dhe kthehuni me pendim e pėrkushtim me Besim tė vėrtetė tek Zoti juaj dhe nėnshtrojuni Atij nė Islam si muslimanė, para se t’ju vijė ndėshkimi, (sepse) atėherė nuk do tė ndihmoheni."(Zumer, 54).


----------------------------------------
The Heart Hold Answers The Brain Refuses To See...
PM
Top
saraj
Postuar nė: 16.01.2007, 08:47
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 255
Antari Nr: 3784
Bashkangjitur: 02.11.2006Per njerez te tille qe tallen me fene nuk eshte cudi qe edhe ne Ballkan te dalin KAMIKAZĖ dhe te mbushen me mend ata tallen dhe ta marin denimin e merituar ne kete bote.Mos presin denimin ne boten tjeter.
PMIntegrity Messenger IM
Top

Topic Options Faqe: (3) [1] 2 3  Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio