Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet


Faqe: (13) [1] 2 3 ... E fundit »  ( Kalo tek postimi i parė i palexuar ) Closed TopicStart new topicStart Poll

> Toka e sheshte, Sipas shkences islamiste.
igli_st
Postuar nė: 12.11.2012, 12:16
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 973
Antari Nr: 27508
Bashkangjitur: 14.09.2012Nė vitin 2000 fatua e titulluar "Dėshmitė e trashėguara e tė ndjera tė rrotullimit tė Diellit dhe moslėvizjes sė Tokės", Muftiu i Madh arab Sheikh Ibn Baaz shpalli se Toka ėshtė e rrafshtė e nė formė disku dhe se Dielli sillet pėrreth saj. Ai kėmbėngulte se pamjet e fotot e satelitėve pėrkundrazi s'janė asgjė tjetėr veēse njė komplot i Perėndimit kundėr botės islamike.

Madje krerėt muslimanė kanė nxjerrė njė fatua (urdhėresė) qė ndalon ēdo musliman tė besojė se Toka sillet rreth diellit. Cilido qė beson se Toka s' ėshtė e sheshtė, ai ėshtė mosbesimar e duhet tė ndėshkohet. Muftiu i Madh Sheikh Ibn Baaz ka nxjerrė kėtė fatua qė pohon se: Dielli rrotullohet pėrreth Tokės.

Suretu Nuh (71)
All-llahu juve ua bėri TOKĖN TĖ SHESHTĖ.

Suretu En Naziat (79)
E pastaj e SHESHOI tokėn.

Shkencetari musliman ne video thote qe jane mashtrime me satelit qe thone qe toka eshte e rrumbullaket dhe rrotullohet rreth diellit.
Kjo nuk ka baza ne kuran dhe shkencetari islamist thote qe cdo gje qe eshte kunder shkences ne kuran eshte genjeshter.

Per me teper shikoni videon.Ne video flet dhe shkencetari europian por nuk flasin
se bashku ne debat.

smil4a8ad6c75954c.gif


http://www.youtube.com/watch?v=aV6L6WUBe0I


Ky postim ėshtė ndryshuar nga igli_st nė 12.11.2012, 12:20


----------------------------------------
Ατλαντίδα
PM
Top
Pinnes
Postuar nė: 12.11.2012, 13:16
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 371
Antari Nr: 27526
Bashkangjitur: 26.09.2012Kjo eshte ajo qe mundoesha disa muslimanve tjua sqaroj , se te ashtuquajturit dijetare arab sjan fare dijetar , se te ishin dijetar do te kontribonin dicka , ato kan mar legjitimitet mbi fene Islame , kendej thone se Islami eshte i gjith Botes , nga ana tjeter rregullat i cakton Arabia Saudite , e luan rolin si Vatikani te katoliket , e interpretojn Kuranin sic kan qef.


Ndersa sa me tu pergjigj igli , Toka me tvertet eshte bere e sheshte nga Zoti yne , e sheshte ne menyre qe ne te ecim mbi te e te ndertojm mbi te , askund nuk thuhet se ka formen e sheshte , po se e ka bere te sheshte per neve.
Nga ana tjeter rrotullimi i saj gjithsesi eshte pershkruan ne pjesen ku Kurani thot : Ju i shihni malet dhe mendoni se ato jan te palevizshme , mirepo ato levizin njejt sikur rrete.
PM
Top
hubejb1
Postuar nė: 12.11.2012, 13:34
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2205
Antari Nr: 17672
Bashkangjitur: 02.10.2008O Pinnes ...se di un pse duhet me debatu me ksi njerez qe hapin temen ve h te lujn k...,se poshtersina si ato ka plot po ma shum me habit fakti se nga radhet ka shum qe ne emer te demokracis i durojn te gjitha budallakit qe i bajn keta...

Igli ska nevoj aspak te llomotite per fen tone te paster por cka me habit se si me nji tem kur e pyeta se sa Zota i ka dhe cilit i lutet ....se apjtohet me faktin se judet ja vran zotin...
Ne ka biblen ne shtepi dhe cilen e ka dhe ne e ka lexu biblen e Bernabeut....
Le ti pastroje kto tema te fejes se vete dhe masanej dil knej ku duhet me kan....


----------------------------------------
"Thuaj: me All-llahun, argumentet dhe Pejgamberin e Tij talleni. Mos u arsyetoni, keni bėrė kufėr pasiqė ishit besimtarė". (Et-Teube: 65-66).
PM
Top
Pinnes
Postuar nė: 12.11.2012, 13:48
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 371
Antari Nr: 27526
Bashkangjitur: 26.09.2012Nuk ka lidhje , perderisa antari nuk ofendon nuk ka arsye pse mos ti pergjigjemi apo, ne skemi pse te frigoena nga pytjet e tilla , jemi te sigurt ne fene tone , edhe sduhet te nervozohemi nga provokimet.
Ne jemi te bindur se Kurani eshte perfekt , edhe cdo sure nga Kurani ka sqarimin e vet.
E ai "shkenctari" aty ne video nuk perfaqson Islamin , askush smund ta perfaqsone Islamin , asnje Imam , kur do ta kuptojn muslimanet arsyen se pse Islami ka zbrit te arabet , atehere do tlulzone ma shum Islami.
PM
Top
igli_st
Postuar nė: 12.11.2012, 13:54
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 973
Antari Nr: 27508
Bashkangjitur: 14.09.2012 Citim (Pinnes @ 12.11.2012, 07:48)
Nuk ka lidhje , perderisa antari nuk ofendon nuk ka arsye pse mos ti pergjigjemi apo, ne skemi pse te frigoena nga pytjet e tilla , jemi te sigurt ne fene tone , edhe sduhet te nervozohemi nga provokimet.
Ne jemi te bindur se Kurani eshte perfekt , edhe cdo sure nga Kurani ka sqarimin e vet.
E ai "shkenctari" aty ne video nuk perfaqson Islamin , askush smund ta perfaqsone Islamin , asnje Imam , kur do ta kuptojn muslimanet arsyen se pse Islami ka zbrit te arabet , atehere do tlulzone ma shum Islami.

E di ne kuran ka mrekulli shkencore.
Po dua te them se c'mendojne arabet ne shekullin e XXI.


----------------------------------------
Ατλαντίδα
PM
Top
Pinnes
Postuar nė: 12.11.2012, 14:07
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 371
Antari Nr: 27526
Bashkangjitur: 26.09.2012 Citim (igli_st @ 12.11.2012, 07:54)
E di ne kuran ka mrekulli shkencore.
Po dua te them se c'mendojne arabet ne shekullin e XXI.

Arabet si ky e kan vendos rregullen e mjekres , e mesojn ne shkollat islamike te Arabise Saudite , kete kohen e fundit , sepse hoxha jone qe ka studju atje para nje kohe me te larget nuk mban mjeker.
Arabet si ky kan prodhu ideologjine e Bin Ladenit dhe tjereve , marin ato vargjet qe ju dedikohen lufterave te atehershme edhe i pershtasin ne kohen e sotme.
Edhe Profeti ju ka fol ndoshta ne nje kohe te caktume , me tallje dhe ironi , keto e kan mar shum seriozisht.
Prap se prap eshte mire te besoet , perderisa beson ne nje Zot gjithcka eshte ne rregull ,njerzimi ka armiq shum ma te mdhej.

Arabet jan trima , ajo nuk mund tju mohoet , po ka truri jan pak te ngadalsum , edhe habitem se si muslimanet Evropjan i ndegjojn "dijetaret arab" qe gjith dit rin kok shpines duke mos kontribu asgje per njerzim.
PM
Top
hubejb1
Postuar nė: 12.11.2012, 14:18
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2205
Antari Nr: 17672
Bashkangjitur: 02.10.2008 Citim (Pinnes @ 12.11.2012, 15:07)

Arabet si ky kan prodhu ideologjine e Bin Ladenit dhe tjereve , marin ato vargjet qe ju dedikohen lufterave te atehershme edhe i pershtasin ne kohen e sotme.

apapapa ej caty ja ke fut kot plako ....ej pash Zotin a hala ka njers qe besojn se BinG ladeni o pergjegjsi per tere ato sene ....ncncnc po krejt bota e din kush o ai ...vet hillary klinton tha haptas se ne kemi riju al kaeda ....pse krahasoni islamin me at...CIA


----------------------------------------
"Thuaj: me All-llahun, argumentet dhe Pejgamberin e Tij talleni. Mos u arsyetoni, keni bėrė kufėr pasiqė ishit besimtarė". (Et-Teube: 65-66).
PM
Top
Pinnes
Postuar nė: 12.11.2012, 14:24
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 371
Antari Nr: 27526
Bashkangjitur: 26.09.2012 Citim (hubejb1 @ 12.11.2012, 08:18)
apapapa ej caty ja ke fut kot plako ....ej pash Zotin a hala ka njers qe besojn se BinG ladeni o pergjegjsi per tere ato sene ....ncncnc po krejt bota e din kush o ai ...vet hillary klinton tha haptas se ne kemi riju al kaeda ....pse krahasoni islamin me at...CIA

Ok Amerika i ka kriju , po si e perhapin ato ideologjin ?
Ku bazoet ideologjia e tyre ?
Me cka va shperlajn trurin antareve te ri , me Amerik apo e keqperdorin Kuranin?
PM
Top
Boss76
Postuar nė: 12.11.2012, 14:25
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 968
Antari Nr: 19012
Bashkangjitur: 15.12.2008per kete ska hadith apo ajet Kur'anor si eshte toka, All-llahu e din mesemiri..

ēdo gje qe servohet nuk hahet, ai e parashef ashtu edhe nuk eshte patjeter na te bejm perēarje ne ate qe sdo te namar ne pyetje All-llahu xh.sh. Nekemi ploot urdheresa dhe ndalesa tju pergjigjemi, ku e xhetet bash planetin subhanAll-llah..


----------------------------------------
Kevther
Ne, vėrtet, tė dhamė ty shumė tė mira. Andaj ti falu dhe prej kurban pėr hir tė Zotit tėnd. E s'ka dyshim se urrejtėsi yt ėshtė farėsosur.
PMUsers Website
Top
hubejb1
Postuar nė: 12.11.2012, 14:45
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2205
Antari Nr: 17672
Bashkangjitur: 02.10.2008 Citim (Pinnes @ 12.11.2012, 15:24)
Ok Amerika i ka kriju , po si e perhapin ato ideologjin ?
Ku bazoet ideologjia e tyre ?
Me cka va shperlajn trurin antareve te ri , me Amerik apo e keqperdorin Kuranin?

po si ja kan arit un se di veti ato


----------------------------------------
"Thuaj: me All-llahun, argumentet dhe Pejgamberin e Tij talleni. Mos u arsyetoni, keni bėrė kufėr pasiqė ishit besimtarė". (Et-Teube: 65-66).
PM
Top
---OXO---
Postuar nė: 12.11.2012, 18:24
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 1864
Antari Nr: 18038
Bashkangjitur: 20.10.2008 Citim (igli_st @ 12.11.2012, 14:54)
E di ne kuran ka mrekulli shkencore.
Po dua te them se c'mendojne arabet ne shekullin e XXI.

Nuk ka nevoj te dish se ēfar mendojn arabet dhe mendimin e tyre t’ia atribosh islamit dhe kur’anit, ashtu sikur qe e ben ky “JEZUSIshpeton” me kete video qe ka postuar.

Nese don te dish se cfar thot kur’ani per kete, lexo kur’ani dhe jo brockullat e “dijetareve” qe sillen verdall, pa mos e cituar ajetin kur’anor kur flasin per kura’nin.

Shihe videon me kujdes dhe koncentrohu nga minuta e 6 deri 11 dhe kupto ne realitet se cfar shkruhet dhe komentohet nga kur’ani, per kete chestje. Dhe kuptoje se kur’ani para 1400 viteve thot se toka e ka formen sferike, bile shpjegohet se si ne pole eshte e shtypur.http://www.youtube.com/watch?v=kmSYqz5ZLS8


----------------------------------------
Mirėsjellja s'i bėn keq askujtė...
PM
Top
---OXO---
Postuar nė: 12.11.2012, 18:31
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 1864
Antari Nr: 18038
Bashkangjitur: 20.10.2008 Citim (Boss76 @ 12.11.2012, 15:25)
per kete ska hadith apo ajet Kur'anor si eshte toka, All-llahu e din mesemiri..

ēdo gje qe servohet nuk hahet, ai e parashef ashtu edhe nuk eshte patjeter na te bejm perēarje ne ate qe sdo te namar ne pyetje All-llahu xh.sh. Nekemi ploot urdheresa dhe ndalesa tju pergjigjemi, ku e xhetet bash planetin subhanAll-llah..

Nese nuk e din ti nuk do te thote se shpjegim per kete nuk ka, sepse Islami eshte pergjigja e sakte per te gjitha.


----------------------------------------
Mirėsjellja s'i bėn keq askujtė...
PM
Top
igli_st
Postuar nė: 12.11.2012, 21:34
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 973
Antari Nr: 27508
Bashkangjitur: 14.09.2012 Citim (---OXO--- @ 12.11.2012, 12:24)
Nuk ka nevoj te dish se ēfar mendojn arabet dhe mendimin e tyre t’ia atribosh islamit dhe kur’anit, ashtu sikur qe e  ben ky “JEZUSIshpeton” me kete video qe ka postuar.

Nese don te dish se cfar thot kur’ani per kete, lexo kur’ani dhe jo brockullat e “dijetareve” qe sillen verdall, pa mos e cituar ajetin kur’anor kur flasin per kura’nin.

Shihe videon me kujdes dhe koncentrohu nga minuta e 6 deri 11 dhe kupto ne realitet se cfar shkruhet dhe komentohet nga kur’ani, per kete chestje. Dhe kuptoje se kur’ani para 1400 viteve thot se toka e ka formen sferike, bile shpjegohet se si ne pole eshte e shtypur.Problemi eshte se ai arabi bazohej te kurani.
Ai tha qe nuk ka baza ne kuran qe dielli te jete me i madh se toka dhe se c'tha per gjatesine e parajses.
Arabi tha qe eshte nje komplot i perendimit dhe ata bejne mashtrime me keto.
Problemi eshte se e thote dhe autoriteti suprem i Arabise Saudite kete.

Ka plot dijetar si pune e atij qe mendon si ai.
Kur u morren plot musliman per te bere shpjegimin e disa ajeteve ne kuran secili i interpretonte sipas mendjes se tij.

I kam pare disa nga ato videot qe i interpreton Zakir Naik.]] smil4a8acf686328f.gif

Ky postim ėshtė ndryshuar nga igli_st nė 12.11.2012, 21:35


----------------------------------------
Ατλαντίδα
PM
Top
Avalon
Postuar nė: 12.11.2012, 21:42
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 3339
Antari Nr: 25685
Bashkangjitur: 28.11.2010Zakir Naik for President of the World!

Car eshte, vec apet nuk jam i sigurte a eshte a nuk eshte smil3dbd4daabd491.gif (rren shume)


PM
Top
igli_st
Postuar nė: 12.11.2012, 21:54
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 973
Antari Nr: 27508
Bashkangjitur: 14.09.2012 Citim (hubejb1 @ 12.11.2012, 08:18)
apapapa ej caty ja ke fut kot plako ....ej pash Zotin a hala ka njers qe besojn se BinG ladeni o pergjegjsi per tere ato sene ....ncncnc po krejt bota e din kush o ai ...vet hillary klinton tha haptas se ne kemi riju al kaeda ....pse krahasoni islamin me at...CIA

Po ti marresh videot e modifikuara ti si te verteta nrm ashtu eshte.
Hillary Klinton nuk do e thoshte nje gje te tille,pse ja fut kot c'pune ka ajo
me grupin e Al Kaedes.
CIA lufton per drejtesi.


----------------------------------------
Ατλαντίδα
PM
Top

Topic Options Faqe: (13) [1] 2 3 ... E fundit » Closed TopicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio