Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet


Faqe: (8) [1] 2 3 ... E fundit »  ( Kalo tek postimi i parė i palexuar ) Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Ushqimi i Engjujve !
watcher
Postuar nė: 20.11.2012, 10:15
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 86
Antari Nr: 27594
Bashkangjitur: 19.11.2012Exd 16:31 Dhe shtėpia e Izraelit e quajti Mana; ajo ishte e ngjashme me farėn e koriandrit, e bardhė dhe me shijen e revanisė qė bėhet me mjaltė.
Exd 16:33 Moisiu i tha pastaj Aaronit: "Merr njė enė, vėr brenda saj njė omer tė plotė mane dhe vendose para Zotit, me qėllim qė tė ruhet pėr pasardhėsit tuaj".
Psalm 78:24 dhe bėri qė mbi ta tė binte mana pėr tė ngrėnė dhe u dha atyre grurin e qiellit.
Psalm 78:25 njeriu hėngri bukėn e engjėjve; ai u dėrgoi atyre ushqime sa tė ngopeshin.

Po cfar ishte ky ushqimi i engjujve sipas Bibles , ti hedhim nje sy pershkrimit

Exd 16:14 Pastaj shtresa e vesės u zhduk, dhe ja, mbi sipėrfaqen e shkretėtirės u duk njė gjė e hollė dhe e rrumbullakėt, e hollė si bryma mbi tokė.
Exd 16:15 Kur bijtė e Izraelit e panė, i thanė njeri tjetrit: "Ēfarė ėshtė?", sepse nuk e dinin se ē'ishte. Dhe Moisiu u tha atyre: "Kjo ėshtė buka qė Zoti iu dha pėr tė ngrėnė.
Exd 16:19 Pastaj Moisiu u tha atyre: "Asnjeri tė mos e lėrė tė teprojė pėr nesėr nė mėngjes".
Exd 16:2 Por ata nuk iu bindėn Moisiut dhe disa prej tyre lanė teprica edhe pėr tė nesėrmen; ajo u kalb duke prodhuar krimba dhe doli njė erė e keqe; dhe Moisiu u zemėrua me ta.
Exd 16:21 Kėshtu e mblidhnin ēdo mėngjes; secili sipas nevojės sė tij pėr ushqim; por kur dielli bėhej i nxehtė, mana e mbledhur shkrihej.


Cfar ishte kjo gjeja e holle e rrumbullaket , qe ne diell prishet dhe zen krimba?
A eshte kerpurdha magjike , qe syte tane na jan mesuar me te , e njejta kerpurdha magjike e Alisit ne Boten e Cudirave , qe pasi e ngreni ate ju duk vetja se flet me kafshet !
Deshmite per pershkrimin e ushqimit engjujve dhe efektet e botes tjeter jan te pashmangshme ,
tripi me shpesh i hipive tcilet e marin kete lloj "droge" jane shkallet per ne Parajse , "stairway to heaven" qe eshte bere hit ne shum kenge te rock bendeve te famshme.
Perdorimi i kepurdhave magjike haset ne shum kultura tjera te Botes ,tcilet e kan konsumuar dhe jan lidh me shpirterat e botes tjeter , ne perallat e Evropes ky efekt lidhet me njerezit e vegjel dhe leprikonet.
Me interesante eshte pershkrimi vizuel i drurit dituris dhe frutit , e cila ngjason pikerisht me kerpudhen Amanita Muscaria , dhe a ishte fruti i dituris pikerisht kjo kerpudhe e cila te fut ne "tripa" , " te lidh me boten tjeter" pastaj te len te mendosh per gjera tcilat si ke menduar.

http://www.fly-agaric.co.uk/wp-content/upl...-in-siberia.jpg

PM
Top
watcher
Postuar nė: 20.11.2012, 10:34
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 86
Antari Nr: 27594
Bashkangjitur: 19.11.2012Babadimri gjithashtu duket si kjo kepurdhe i veshur , bilem edhe mjekren e ka si kjo kepurdhe , por pytja me interesante eshte , ku i erdh ideja Babadimrit per kaprollet qe fluturojn : D
kaprollet fluturojne sepse edhe ato e kan shum qef kepurdhen amanita muscaria , dhe sikurse njerzit edhe ato behen toke dhe fluturojne

http://www.natuaragon.com/Fondos/Amanita%20muscaria.jpg
PM
Top
JRAM
Postuar nė: 20.11.2012, 12:36
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 61
Antari Nr: 27589
Bashkangjitur: 13.11.2012I la kontradiktat ne kuran ,tani iu ktheve bibles :) ,vetem se ketu me emer tjeter
PM
Top
watcher
Postuar nė: 20.11.2012, 14:10
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 86
Antari Nr: 27594
Bashkangjitur: 19.11.2012 Citim (JRAM @ 20.11.2012, 06:36)
I la kontradiktat ne kuran ,tani iu ktheve bibles :) ,vetem se ketu me emer tjeter

Te trijat menjeher i kam shenjestru , se te trijat jan njesoj , Abrahamit i kerkoi Zoti ta there djalin e vet ta sakrifikone.
PM
Top
igli_st
Postuar nė: 20.11.2012, 14:24
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 973
Antari Nr: 27508
Bashkangjitur: 14.09.2012O watcher na i sill fotot qe profetet neper piktura kane objekte te cuditshme te ngjashme nga hapesira.


----------------------------------------
Ατλαντίδα
PM
Top
JRAM
Postuar nė: 20.11.2012, 14:27
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 61
Antari Nr: 27589
Bashkangjitur: 13.11.2012Mire ke bere ,por kam frike se do ngelish vetem ,por jam kurioz te di se cfar pergjigje do kishe dhene ti per keto pyetje ,eshte shume kollaj ti pyesesh te tjeret ,por a u ke dhene ti ndonjehere ketyre pyetjeve pergjigje ,te te shohim pra pasi akuzon tjeret qe besojne verberisht fete e arabeve ,po haj te te shohim ty te mencurin e shqiptarise pergjigjet qe do na i japesh
PM
Top
igli_st
Postuar nė: 20.11.2012, 14:28
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 973
Antari Nr: 27508
Bashkangjitur: 14.09.2012 Citim (JRAM @ 20.11.2012, 08:27)
Mire ke bere ,por kam frike se do ngelish vetem ,por jam kurioz te di se cfar pergjigje do kishe dhene ti per keto pyetje ,eshte shume kollaj ti pyesesh te tjeret ,por a u ke dhene ti ndonjehere ketyre pyetjeve pergjigje ,te te shohim pra pasi akuzon tjeret qe besojne verberisht fete e arabeve ,po haj te te shohim ty te mencurin e shqiptarise pergjigjet qe do na i japesh

Per mua e kishe fjalen.


----------------------------------------
Ατλαντίδα
PM
Top
watcher
Postuar nė: 20.11.2012, 14:31
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 86
Antari Nr: 27594
Bashkangjitur: 19.11.2012 Citim (igli_st @ 20.11.2012, 08:24)
O watcher na i sill fotot qe profetet neper piktura kane objekte te cuditshme te ngjashme nga hapesira.

Duet shum hulumtim , por ja te njohurat
nepfilimet qe i permend Bibla para 2 mij vjeteve , si gjigandet qe linden per shkak te shumimit te djemve Zotit me bijat e Tokes , sumerianet i kan permend para 5 mij vjetve

http://www.world-mysteries.com/sumerian1.jpg


edhe engjujt i kan vizatuar

http://mysteryoftheinquity.files.wordpress...wings.jpg?w=950

edhe anijet kozmike

http://mathildasweirdworldweblog.files.wor...10/annunaki.jpg


Edhe mos harojm se njeriu i pare sipas Sumerianeve quhej Adamu , njeriu i pare i modifikuar gjenetikisht , njejt si Adami i Bibles.
PM
Top
igli_st
Postuar nė: 20.11.2012, 14:49
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 973
Antari Nr: 27508
Bashkangjitur: 14.09.2012 Citim (watcher @ 20.11.2012, 08:31)edhe engjujt i kan vizatuar

http://mysteryoftheinquity.files.wordpress...wings.jpg?w=950


Per engjejt e di qe i kane vizatu dhe egjiptianet.
Anijet kozmike dhe Adamu nuk e dija.
Po shkencetaret c'fare thone ne lidhje me keto a jane te verteta.


----------------------------------------
Ατλαντίδα
PM
Top
trimi.80
Postuar nė: 20.11.2012, 14:49
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 1157
Antari Nr: 27127
Bashkangjitur: 17.01.2012Shume qarte thuhet me nje ajet kuranor se meleket e Zotit as nuk hane e as nuk pijne as nuk flejne,dmth sjane krijesa si ne,por dallojne rrenjesisht nga ne dhe per kete shkak quhen melek,te pagabueshem.

Ky postim ėshtė ndryshuar nga trimi.80 nė 20.11.2012, 14:53
PM
Top
watcher
Postuar nė: 20.11.2012, 15:02
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 86
Antari Nr: 27594
Bashkangjitur: 19.11.2012 Citim (igli_st @ 20.11.2012, 08:49)
Per engjejt e di qe i kane vizatu dhe egjiptianet.
Anijet kozmike dhe Adamu nuk e dija.
Po shkencetaret c'fare thone ne lidhje me keto a jane te verteta.

Shkenctaret jan ato qe i kan zbuluar keto gjera ,arkeologet nfakt , se po te ishte per religjiozet asnje gje deri tani nuk do te zbulohej ne kete planet.
E verteta eshte se shum zotera e kan vizitu planetin Tone , para se Abrahami ta shihte ne ender Zotin e vertet te Israelit , vizionin per nje Zot ,
por problemi qendron ne ate se edhe ato qe kan besu ne shum Zotera kan patur nje Zot kryesor ,dmth edhe ai ka qene ne nje far menyre besim monoteist.
Satani nuk eshte engjulli i pare qe eshte debuar nga Parajsa e Zotit , shum engjuj para tij kan rene , eshte Zoti i Saturnit ai qe besojn masonet tash , Zoti qe sheh me nje sy gjithcka ,nuk eshte Satani, si ka pelqyer menaxhimi , ka engjuj shum me te lige se ai ,,por religjioni i njeriut kufizohet ne ate , pjesen para asaj se thot , as kontinentin e humbur se permend asnje religjion.
Por kujdes , Zoti egziston , eshte vetem nje Zot ,ai eshte vetem miresi dhe gjith keto engjuj te rene e bejne punen e tij indirekt ,sepse ai e mban balancin e Universit , prej tij rjedh gjithcka , edhe shpirterat tone jan pjese e tij dhe tek ai do te kthehen.
PM
Top
igli_st
Postuar nė: 20.11.2012, 15:09
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 973
Antari Nr: 27508
Bashkangjitur: 14.09.2012 Citim (trimi.80 @ 20.11.2012, 08:49)
Shume qarte thuhet me nje ajet kuranor se meleket e Zotit as nuk hane e as nuk pijne as nuk flejne,dmth sjane krijesa si ne,por dallojne rrenjesisht nga ne dhe per kete shkak quhen melek,te pagabueshem.

Nga eshte marre kjo fjale qe eshte vendosur ne kuran

9.Etiopishte e krishterė: Malak (2:33) ėshtė fjalė etiopiane qė nėnkupton engjėll.


----------------------------------------
Ατλαντίδα
PM
Top
trimi.80
Postuar nė: 20.11.2012, 15:39
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 1157
Antari Nr: 27127
Bashkangjitur: 17.01.2012 Citim (igli_st @ 20.11.2012, 09:09)
Nga eshte marre kjo fjale qe eshte vendosur ne kuran

9.Etiopishte e krishterė: Malak (2:33) ėshtė fjalė etiopiane qė nėnkupton engjėll.

vet mbreti(prifti) i Etiopise se asaj kohe e ka paralajmeruar arrdhjen e Muhamedit as. qe e ka pas te shenuar ne biblen e vertete te asaj kohe,e jo keta bibla te sotshme qe kane pesu me qindra ndryshime(nga Mateu,Lluka e Jovani)
PM
Top
igli_st
Postuar nė: 20.11.2012, 16:11
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 973
Antari Nr: 27508
Bashkangjitur: 14.09.2012 Citim (trimi.80 @ 20.11.2012, 09:39)
vet mbreti(prifti) i Etiopise se asaj kohe e ka paralajmeruar arrdhjen e Muhamedit as. qe e ka pas te shenuar ne biblen e vertete te asaj kohe,e jo keta bibla te sotshme qe kane pesu me qindra ndryshime(nga Mateu,Lluka e Jovani)

Po hadithet qe na thone mungon nje sure ne kuran.
Si tia bejme?


----------------------------------------
Ατλαντίδα
PM
Top
trimi.80
Postuar nė: 20.11.2012, 16:18
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 1157
Antari Nr: 27127
Bashkangjitur: 17.01.2012 Citim (igli_st @ 20.11.2012, 10:11)
Po hadithet qe na thone mungon nje sure ne kuran.
Si tia bejme?

cilen sure be,cka fol,cili hadith
PM
Top

Topic Options Faqe: (8) [1] 2 3 ... E fundit » Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio