Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet


Faqe: (2) [1] 2   ( Kalo tek postimi i parė i palexuar ) Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Sa e kuptojme ne Zotin ?
FlyGreen
Postuar nė: 30.11.2012, 22:37
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 284
Antari Nr: 27606
Bashkangjitur: 25.11.2012Perse kur dikush bertet Jesus Christ mendon se i afroet Zotit ,ose muslimani kur bertet Allahu Akbar ,sa me shum qe bertasin mendojn se aq me afer Zotit jan , sikurse Zoti i plotfuqishem do te ndegjon me mire ashtu , pse nuk ndalen edhe tmendojn njerezit se ndoshta Zotit i pengon gjith ajo zhurme, pse njerezit gjithmone kerkojne nga Zoti,pse nuk mundoen njerezit ta ndegjojn Zotin e jo gjithmone ti flasin ti kerkojn gjera ,ose ti bertasin, a ka nevoj Zoti per madherim ashtu , Zoti i cili nuk mvaret nga madherimi njeresve per te egzistuar dhe per te qene me i lavdishmi.
Ndalu njeher mendo, qetesou, mos kerko asgje , thuj faliminderit Zot qe jam pjese e ketij Universi qe ti ke krijuar, do te bej maksimumin per te qene sa me i vetedishem ne egzistencen time,sa me i ndricuar , beje qete mos bertit , Zoti ti lexon dhe mendimet.
Dhe , perse njeresit nuk ndalen te mendojne se religjioni ka qene i imponuar mbi to, te kishe lind ne Japani do te ishe budist, ne Rusi te kishe lind do te ishe ortodoks, ne Arabin saudite do te ishe musliman suni, te kishe lind ne Iran ndoshta do te ishe musliman shia, a nuk mendoni se njejt si ju qe besoni se vetem feja juaj do tju dergon ne parajse, njejt edhe tjeret mendojn per fene e tyre, a i nevoiten valle Zotit detale apo vetem besim?
Nuk eshte me rendesi se si beson ,kryesorja se beson ,dhe ashtu je ne natyre njeri ,njeri sic ke qene gjithmone ,ne te kaluaren kur ka patur shum zotera dhe nje Zot krijues dhe sot kur ka nje Zot krijues dhe engjuj e demona.
Ndalu mendo , hape trurin, mundou te kuptosh , ka Zot , ai Zot eshte shum i perkryer per ta kuptu njeriu sic pretendon se e kupton.
PM
Top
extige_88
Postuar nė: 30.11.2012, 23:52
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 317
Antari Nr: 25112
Bashkangjitur: 23.05.2010Kjo tema do duhej tkisht pas titull tjeter, ndalu mendo. Se gjith qka shoh ktu asht mendo, tem e lir dmth


----------------------------------------
I don't mind beeing busy, but i mind wasting my time..
PM
Top
FlyGreen
Postuar nė: 30.11.2012, 23:57
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 284
Antari Nr: 27606
Bashkangjitur: 25.11.2012 Citim (extige_88 @ 30.11.2012, 17:52)
Kjo tema do duhej tkisht pas titull tjeter, ndalu mendo. Se gjith qka shoh ktu asht mendo, tem e lir dmth

Te gjitha temat a nuk jan te lira , ndalu e mendo pra , ndricou , ka nje Zot , ai Zot eshte shum me i madh se kuptimet tona
Un mendoj se feja me afer te vertetes eshte Islami por jo teresisht i vertet, po per kete sflas sepse se keni trurin qe te hapur per ato lloje informatash.
PM
Top
passed
Postuar nė: 01.12.2012, 01:00
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 1105
Antari Nr: 26200
Bashkangjitur: 04.03.2011islami shpjegon se si duhet besuar Krijuesi...
Krijuesi nuk mund te besohet ashtu si te teket...!
sepse besimi sich thua ti e ben krijuesin me te met...Ai eshte i pa te meta!

edhe ket duhet ta dish...
lutjet qe behen nga roberit drejtuar Krijuesit njekohesishte jan edhe adhurim!
gjithchka ndodh, ndodh me lejen dhe dijen e Krijuesit!
askush nuk mund tet ndihmoje pervech tij..

edhe te sheron nga semundja, nepermjet duarve te doktorit...
q.dmth shqip
pa miratimin e Tij asgje s'ndodh!


----------------------------------------
http://yeechat.com/passedd
PMUsers WebsiteIntegrity Messenger IMICQAOLYahooMSN
Top
FlyGreen
Postuar nė: 02.12.2012, 11:30
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 284
Antari Nr: 27606
Bashkangjitur: 25.11.2012Asnjeher skam mundur ta kuptoj kete filosofi fetare qe e kan religjionet Abrahamike. Muslimanet thone Zoti pabesimtareve ju ven perde te syte mos shohin qe ne ate menyre ti denon sa me shum , ne dhjaten e vjeter Zoti ja forcon zemren faranoit dhe pastaj ja vret te posalindurit - mendoj se islami me judaizmin jan me te peraferta - e ndersa krishteret thone gjithcka eshte ne planin e Zotit.
Nese kjo eshte e vertet dmth nga Zoti buron edhe e keqja , Zoti sa eshte i mire aq eshte edhe i keq , i denon njerzit nga lindja , ua shkruan fatin aty per aty , njejt e ke , ti vec me je i denuar nga Zoti i cili knaqet kur i denon njerezit. Atehere del se Satani ose dreqi eshte ne te drejte , ai sheh te keqen te Zoti dhe largoet dhe meson te mbijetoj jasht pushtetit tije - Gje qe un smundem ta pranoj , per mua Zoti nuk eshte i keq por eshte krijesa e tij Satani i cili mbisundon me Token dhe i ndryshon religjionet sic ka qef , njejt sikurse eshte tallur me njeresit tcilet kan besuar ne shum zotera , njejt tallet edhe me njerezit qe besojn ne nje Zot.
PM
Top
igli_st
Postuar nė: 02.12.2012, 11:57
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 973
Antari Nr: 27508
Bashkangjitur: 14.09.2012 Citim (FlyGreen @ 02.12.2012, 05:30)
ne dhjaten e vjeter Zoti ja forcon zemren faranoit dhe pastaj ja vret te posalindurit - mendoj se islami me judaizmin jan me te peraferta - e ndersa krishteret thone gjithcka eshte ne planin e Zotit.
Nese kjo eshte e vertet dmth nga Zoti buron edhe e keqja ,

Sa per vrasjen e porsalindurve ne dhjaten e re dua te them qe zoti i vrau ata per shkak se faraoni nuk iu bind urdhrit te zotit ti lironte hebrenjte.
Zoti i dha shume mundesi atij dhe ai i refuzoi nuk pranonte,prandja zoti eshte i duruar dhe duhej ti jepte ndeshkimin qe meritonte.
Sa per fene e krishtere dua te them qe nuk egziston determinizem ekstrem por ai e di te ardhmen e njerezve sepse eshte zoti,ai i lejon ata te zgjedhin te miren dhe te keqen.
Po ta kesh lexuar librin e zanafilles tregohet qe zoti i krijoi njerezit te njohin te mire dhe te keqen.


----------------------------------------
Ατλαντίδα
PM
Top
FlyGreen
Postuar nė: 02.12.2012, 13:46
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 284
Antari Nr: 27606
Bashkangjitur: 25.11.2012 Citim (igli_st @ 02.12.2012, 05:57)
Sa per vrasjen e porsalindurve ne dhjaten e re dua te them qe zoti i vrau ata per shkak se faraoni nuk iu bind urdhrit te zotit ti lironte hebrenjte.

Po pse ama ? Sepse Zoti ja forcoi zemren Faraoinit , Zoti i Cifutve , i njejti Zot si Zoti i arabeve i cili i denon prej ne lindje njerezit per ne ferr , ju leshon demona dhe i ben te marre qe mos munden te kuptojn ,ne ate menyre Zoti ka nje "justifikim" qe ti djeg ne zjarr.
I njejti Zot eshte , si i evrejeve si i arabeve , per dallim nga krishteret , un nuk di perse krishteret besojn ne dhjaten e vjeter , sinqerisht :

Nje dite ja sjellin nje grua tradhtare Jezusit me qellim qe ta provokojne , e pyesin si ta denojne ,sepse sipas Mojseut gruaja tradhtare dueshte te gurezoet deri ne vdekje , e pritnin te njejten dhe prej Jezusit , Jezusi qeshi dhe tha : ai i cili e ka pare aktin qe ta gjuan gurin i pari , dal nga dale turma u largua derisa mbeten Jezusi dhe gruaja vetem ,Jezusi i tha: keta njerez nuk te gurezuan ,dhe un ta fali , shko por mos tradhto me
Kjo filosofi eshte shum e ndryshme prej dhajtes vjeter ku Zoti ishte i uritur per gjak , behet fjale per" Zot" tjeter.
PM
Top
igli_st
Postuar nė: 02.12.2012, 13:52
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 973
Antari Nr: 27508
Bashkangjitur: 14.09.2012 Citim (FlyGreen @ 02.12.2012, 07:46)
Po pse ama ? Sepse Zoti ja forcoi zemren Faraoinit , Zoti i Cifutve , i njejti Zot si Zoti i arabeve i cili i denon prej ne lindje njerezit per ne ferr , ju leshon demona dhe i ben te marre qe mos munden te kuptojn ,ne ate menyre Zoti ka nje "justifikim" qe ti djeg ne zjarr.
I njejti Zot eshte , si i evrejeve si i arabeve , per dallim nga krishteret , un nuk di perse krishteret besojn ne dhjaten e vjeter , sinqerisht :

Nje dite ja sjellin nje grua tradhtare Jezusit me qellim qe ta provokojne , e pyesin si ta denojne ,sepse sipas Mojseut gruaja tradhtare dueshte te gurezoet deri ne vdekje , e pritnin te njejten dhe prej Jezusit , Jezusi qeshi dhe tha : ai i cili e ka pare aktin qe ta gjuan gurin i pari , dal nga dale turma u largua derisa mbeten Jezusi dhe gruaja vetem ,Jezusi i tha: keta njerez nuk te gurezuan ,dhe un ta fali , shko por mos tradhto me
Kjo filosofi eshte shum e ndryshme prej dhajtes vjeter ku Zoti ishte i uritur per gjak , behet fjale per" Zot" tjeter.

Ia forcoi zemren faraonit se ishte i pashpirt i kishte torturuar hebrenjte dhe nuk leshon demona zoti i bibles.

E cili eshte konkluzioni yt qe JEzusi dha tjeter denim dhe tjeter Moisiu.
JEzusi erdhi per te sjelle rrugen e shpetimit dhe ai e fali.


----------------------------------------
Ατλαντίδα
PM
Top
FlyGreen
Postuar nė: 02.12.2012, 13:59
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 284
Antari Nr: 27606
Bashkangjitur: 25.11.2012 Citim (igli_st @ 02.12.2012, 07:52)
Ia forcoi zemren faraonit se ishte i pashpirt i kishte torturuar hebrenjte dhe nuk leshon demona zoti i bibles.

E cili eshte konkluzioni yt qe JEzusi dha tjeter denim dhe tjeter Moisiu.
JEzusi erdhi per te sjelle rrugen e shpetimit dhe ai e fali.

o Zoti im sa te trashe jan njerezit qe ndjekin religjionet smil3dbd4dbc14f3f.gif
Zoti ja forcoi zemren faraonit qe te behej edhe me i pashpirt , kur mundeshte dhe tja zbuse zemren , por ai zgjedhi tja forcone me qellim qe tkishte arsyeim per mbytjen e te posalindurve.
PM
Top
igli_st
Postuar nė: 02.12.2012, 14:01
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 973
Antari Nr: 27508
Bashkangjitur: 14.09.2012 Citim (FlyGreen @ 02.12.2012, 07:59)
o Zoti im sa te trashe jan njerezit qe ndjekin religjionet smil3dbd4dbc14f3f.gif

Pa na e trego cili eshte religjioni yt.
Adhurimin qe i ben zotit dhe rrugen e shpetimit.


----------------------------------------
Ατλαντίδα
PM
Top
FlyGreen
Postuar nė: 02.12.2012, 14:10
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 284
Antari Nr: 27606
Bashkangjitur: 25.11.2012 Citim (igli_st @ 02.12.2012, 08:01)
Pa na e trego cili eshte religjioni yt.
Adhurimin qe i ben zotit dhe rrugen e shpetimit.

Nuk ben , sepse nuk je i parkatitur :) , qellimi im eshte qe mos te besoni shkronj per shkronje ne religjionin tuaj, sidomos muslimanet ,e jo tju tregoj menyre tjeter.
PM
Top
Princo
Postuar nė: 02.12.2012, 16:50
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 5953
Antari Nr: 22031
Bashkangjitur: 06.04.2009Zoti nuk kuptohet. Por Njihet. e Zotin mund ta njohin vetem ato qe kan mendje te shendosh dhe qe deshirojn ta njohin, ndersa .....


----------------------------------------
Bėhu ambicioz i diturisė, falės fisnik i shoqėrisė, rob falėnderues i Perėndisė,.....!
Aty ku s’ka moral, ligji nuk ka vlerė.”
PM
Top
Hera
Postuar nė: 02.12.2012, 17:36
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 324
Antari Nr: 27390
Bashkangjitur: 26.05.2012 Citim (FlyGreen @ 30.11.2012, 16:37)
Perse kur dikush bertet Jesus Christ mendon se i afroet Zotit ,ose muslimani kur bertet Allahu Akbar ,sa me shum qe bertasin mendojn se aq me afer Zotit jan , sikurse Zoti i plotfuqishem do te ndegjon me mire ashtu , pse nuk ndalen edhe tmendojn njerezit se ndoshta Zotit i pengon gjith ajo zhurme, pse njerezit gjithmone kerkojne nga Zoti,pse nuk mundoen njerezit ta ndegjojn Zotin e jo gjithmone ti flasin ti kerkojn gjera ,ose ti bertasin, a ka nevoj Zoti per madherim ashtu , Zoti i cili nuk mvaret nga madherimi njeresve per te egzistuar dhe per te qene me i lavdishmi.
Ndalu njeher mendo, qetesou, mos kerko asgje , thuj faliminderit Zot qe jam pjese e ketij Universi qe ti ke krijuar, do te bej maksimumin per te qene sa me i vetedishem ne egzistencen time,sa me i ndricuar , beje qete mos bertit , Zoti ti lexon dhe mendimet.
Dhe , perse njeresit nuk ndalen te mendojne se religjioni ka qene i imponuar mbi to, te kishe lind ne Japani do te ishe budist, ne Rusi te kishe lind do te ishe ortodoks, ne Arabin saudite do te ishe musliman suni, te kishe lind ne Iran ndoshta do te ishe musliman shia, a nuk mendoni se njejt si ju qe besoni se vetem feja juaj do tju dergon ne parajse, njejt edhe tjeret mendojn per fene e tyre, a i nevoiten valle Zotit detale apo vetem besim?
Nuk eshte me rendesi se si beson ,kryesorja se beson ,dhe ashtu je ne natyre njeri ,njeri sic ke qene gjithmone ,ne te kaluaren kur ka patur shum zotera dhe nje Zot krijues dhe sot kur ka nje Zot krijues dhe engjuj e demona.
Ndalu mendo , hape trurin, mundou te kuptosh , ka Zot , ai Zot eshte shum i perkryer per ta kuptu njeriu sic pretendon se e kupton.

Aq sa Zoti na ka dhene mundesine per ta njohur Ate, vetem aq e njohim ne.
PM
Top
hubejb1
Postuar nė: 02.12.2012, 21:07
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2205
Antari Nr: 17672
Bashkangjitur: 02.10.2008 Citim (Hera @ 02.12.2012, 18:36)
Aq sa Zoti na ka dhene mundesine per ta njohur Ate, vetem aq e njohim ne.

krejst eshte tek ti ,po deshe te njohish Zotin ta jep mundesine,po deshe te harosh Zotin edhe aty te jep mundesine,mos u tut,deri ne nje afat te caktuar dhe nje dit pushon zemra se rahuri


----------------------------------------
"Thuaj: me All-llahun, argumentet dhe Pejgamberin e Tij talleni. Mos u arsyetoni, keni bėrė kufėr pasiqė ishit besimtarė". (Et-Teube: 65-66).
PM
Top
Essa
Postuar nė: 03.12.2012, 11:47
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 6262
Antari Nr: 17241
Bashkangjitur: 11.09.2008Ka gjera qe duhet t'i kerkojme vetem nga Allahu ,pse a mos duhet qe t' i kerkojme nga njerezit!?Perveq falenderimeve,s'eshte i tepert edhe kerkimi n'raste t'caktuara!

Ky postim ėshtė ndryshuar nga Essa nė 03.12.2012, 11:47


----------------------------------------
Mos lejoni qė mendja juaj te jetė sherbėtore pa mbikqyrės!!!
Von i sheh njeriu pasojat!!!!!!!!
PM
Top

Topic Options Faqe: (2) [1] 2  Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio