Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet


Faqe: (4) [1] 2 3 ... E fundit »  ( Kalo tek postimi i parė i palexuar ) Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Letra e Ajnshtajnit sfidon, idenė e Zotit
JamesWat
Postuar nė: 02.01.2013, 12:20
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 425
Antari Nr: 27611
Bashkangjitur: 30.11.2012Letra e Ajnshtajnit sfidon idenė e Zotit

Njė letėr, nė tė cilėn Albert Ajnshtajni e quante idenė e ekzistencės sė Zotit si produkt tė dobėsisė njerėzore, ėshtė nxjerrė nė ankand me njė ēmim fillestar prej 3 milion dollarėsh.

Dokumenti i shkruar me dorė, i njohur si “Letra e Zotit”, ishte pjesė e njė korrespondence mes Ajnshtajnit dhe fizikanit Eric Gut-kind.

Letra mban datėn 3 janar 1954, njė vit para vdekjes sė Ajnshtajnit, dhe u dėrgua si pėrgjigje pėr librin e Gut-kindit me titull “Zgjidhni jetėn – Thirrja biblike pėr revoltė”.

Letra ėshtė e shkruar nė gjermanisht dhe mban logon e Universitetit Princeton. Ajo u ble nga njė koleksionist anonim nė vitin 2008 dhe u nxorr pėr shitje nė faqen e ankandeve e-bay.

Fotografi e jashtme

http://www.zeriamerikes.com/content/albert...it/1523262.html


----------------------------------------
Nese 50 Miljon njerez besojne nje absurditet, prape absurditet mbetet,,, (Anatol France)
PM
Top
JamesWat
Postuar nė: 02.01.2013, 13:18
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 425
Antari Nr: 27611
Bashkangjitur: 30.11.2012Dje bisedova me nje besimtar dhe me tha :

-Nese ti nuk beson ne zot , nga ka ardhur atehere njeriu ?
-Eshte evoluar nga nje lloj majmuni - i thashe.
-Po majmuni nga ka ardhur ?- tha ai.
-Ai eshte evoluar nga nje paraardhes tjeter , dhe te gjithe keta kane rrjedhur nga kimikalet e ujit- ia ktheva.
-S'eshte e mundur - tha- , kemikalet jane lende inorganike dhe keto lende nuk mund te shderrohen ne materie organike sic jemi ne .
-Atehere si eshte krijuar njeriu?- e pyeta.
-Gjithe njerezit e botes qe ekzistojne jane pasardhes te dy personave te pare - tha.
-Po ata personat e pare nga ēka u krijuan ?-e pyeta prape.
-Nga balta- u pergjigj.
-Po balta ēfare lende eshte ? A nuk eshte lende inorganike ? - e pyeta dhe biseda mbaroi


----------------------------------------
Nese 50 Miljon njerez besojne nje absurditet, prape absurditet mbetet,,, (Anatol France)
PM
Top
Foks_Ecc
Postuar nė: 02.01.2013, 15:04
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 6983
Antari Nr: 6604
Bashkangjitur: 27.03.2007 Citim (JamesWat @ 02.01.2013, 14:18)
Dje bisedova me nje besimtar dhe me tha :

-Nese ti nuk beson ne zot , nga ka ardhur atehere njeriu ?
-Eshte evoluar nga nje lloj majmuni - i thashe.
-Po majmuni nga ka ardhur ?- tha ai.
-Ai eshte evoluar nga nje paraardhes tjeter , dhe te gjithe keta kane rrjedhur nga kimikalet e ujit- ia ktheva.
-S'eshte e mundur - tha- , kemikalet jane lende inorganike dhe keto lende nuk mund te shderrohen ne materie organike sic jemi ne .
-Atehere si eshte krijuar njeriu?- e pyeta.
-Gjithe njerezit e botes qe ekzistojne jane pasardhes te dy personave te pare - tha.
-Po ata personat e pare nga ēka u krijuan ?-e pyeta prape.
-Nga balta- u pergjigj.
-Po balta ēfare lende eshte ? A nuk eshte lende inorganike ? - e pyeta dhe biseda mbaroi

Me kete qe te paskan thene, nuk qenka besimtar. Ky paska menduar se eshte besimtar. Ju te dy paskeni patur te njejten mendim. Ti nuk paske biseduar me nje besimtar por me nje te paditur si vetja.
----------------------------------------
Pa diturinė s'kuptohet e vėrteta
Pa diturinė s'largohet e meta
Pa diturinė vlerė nuk ka jeta
PM
Top
Foks_Ecc
Postuar nė: 02.01.2013, 15:06
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 6983
Antari Nr: 6604
Bashkangjitur: 27.03.2007Ja reference e Ajnshtajnit per Zotin.

Albert sagt " Allah ist gros " Zitat " Allah ist Gros "


http://www.youtube.com/watch?v=pRCMQ3myf_w


Ky postim ėshtė ndryshuar nga Foks_Ecc nė 02.01.2013, 15:07


----------------------------------------
Pa diturinė s'kuptohet e vėrteta
Pa diturinė s'largohet e meta
Pa diturinė vlerė nuk ka jeta
PM
Top
JamesWat
Postuar nė: 02.01.2013, 16:44
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 425
Antari Nr: 27611
Bashkangjitur: 30.11.2012 Citim (Foks_Ecc @ 02.01.2013, 09:04)
Me kete qe te paskan thene, nuk qenka besimtar. Ky paska menduar se eshte besimtar. Ju te dy paskeni patur te njejten mendim. Ti nuk paske biseduar me nje besimtar por me nje te paditur si vetja.

Rendesi ka qe ia vertetova besimtarit qe edhe ne fene e tij njeriu krijohet prej lendeve inorganike edhe pse ajo peralla me balten eshte shume e vjeter dhe me vone futet ne kuran edhe bibel.

Ne lidhje me videon qe postove ti dua te them qe Eisteini ka menduar ndryshe gjate jetes se tij dhe kete leter e ka shkruar nga fundi i jetes se tij.
Edhe nese ka besuar gjate jetes ne zot Eistein nuk ka te beje fare ai me 3 fete e djallit qe jane ne bote tani.


----------------------------------------
Nese 50 Miljon njerez besojne nje absurditet, prape absurditet mbetet,,, (Anatol France)
PM
Top
JamesWat
Postuar nė: 02.01.2013, 16:45
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 425
Antari Nr: 27611
Bashkangjitur: 30.11.2012Ja si mundohet t'i mohoje feja faktet e EVOLUCIONIT

Fotografi e jashtme


----------------------------------------
Nese 50 Miljon njerez besojne nje absurditet, prape absurditet mbetet,,, (Anatol France)
PM
Top
zeshkani
Postuar nė: 02.01.2013, 17:07
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 777
Antari Nr: 3657
Bashkangjitur: 28.10.2006 Citim (JamesWat @ 02.01.2013, 17:44)
Rendesi ka qe ia vertetova besimtarit qe edhe ne fene e tij njeriu krijohet prej lendeve inorganike edhe pse ajo peralla me balten eshte shume e vjeter dhe me vone futet ne kuran edhe bibel.

Ne lidhje me videon qe postove ti dua te them qe Eisteini ka menduar ndryshe gjate jetes se tij dhe kete leter e ka shkruar nga fundi i jetes se tij.
Edhe nese ka besuar gjate jetes ne zot Eistein nuk ka te beje fare ai me 3 fete e djallit qe jane ne bote tani.

Nomin e paske ba ty, mos po beson ala ne babadimer ty. smil3dbd4e5e7563a.gif
PMUsers WebsiteYahooMSN
Top
JamesWat
Postuar nė: 02.01.2013, 17:31
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 425
Antari Nr: 27611
Bashkangjitur: 30.11.2012 Citim (zeshkani @ 02.01.2013, 11:07)
Nomin e paske ba ty, mos po beson ala ne babadimer ty. smil3dbd4e5e7563a.gif

A je ne rregull ti? Babadimri me besimin tend s'ka ndonje ndryshim te dyja jane pa fakte shkencore.

Cili arsyetim te duket me i arsyeshem dhe me i llogjikshem?

Fotografi e jashtme


----------------------------------------
Nese 50 Miljon njerez besojne nje absurditet, prape absurditet mbetet,,, (Anatol France)
PM
Top
hubejb1
Postuar nė: 02.01.2013, 19:16
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2205
Antari Nr: 17672
Bashkangjitur: 02.10.2008 Citim (JamesWat @ 02.01.2013, 18:31)
A je ne rregull ti? Babadimri me besimin tend s'ka ndonje ndryshim te dyja jane pa fakte shkencore.

Cili arsyetim te duket me i arsyeshem dhe me i llogjikshem?

Fotografi e jashtme

edhe ti kketu je ka shet shum mend,edhe pse ste duken ,,,,,si tet besojm

edhe ti ke shpirt,,,,po si tet besojm kur je i pashpirt....

edhe ti je njeri....po si tet besojm , kur ke prejardhjen pre orangutani...


u kerkoj ndjese majmunave per kete krahasim.....


----------------------------------------
"Thuaj: me All-llahun, argumentet dhe Pejgamberin e Tij talleni. Mos u arsyetoni, keni bėrė kufėr pasiqė ishit besimtarė". (Et-Teube: 65-66).
PM
Top
arsimtari
Postuar nė: 02.01.2013, 21:00
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 460
Antari Nr: 24627
Bashkangjitur: 02.03.2010 Citim (JamesWat @ 02.01.2013, 18:31)

Cili arsyetim te duket me i arsyeshem dhe me i llogjikshem?

Fotografi e jashtme

Ti me kėtė vizatim, po na bind qė ju tė krishterėt dhe ēifutėt ateist, nuk i besoni askujt (as edhe shokėve me tė cilėt luani bashk),
prandaj, sorry, kjo nuk na pėrket ne muslimanėve

smil3dbd4e5e7563a.gif smil3dbd4e5e7563a.gif


----------------------------------------
"Fjalėt e keqdashėsit janė si qymyri, edhe nėse nuk tė djeg , pėrsėri tė nxin."
PM
Top
Jack-Jones
Postuar nė: 02.01.2013, 22:06
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 188
Antari Nr: 27603
Bashkangjitur: 25.11.2012
http://www.youtube.com/watch?v=HvhGeNzdRZA
PM
Top
extige_88
Postuar nė: 02.01.2013, 22:47
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 317
Antari Nr: 25112
Bashkangjitur: 23.05.2010 Citim (JamesWat @ 02.01.2013, 14:18)
Dje bisedova me nje besimtar dhe me tha :

-Nese ti nuk beson ne zot , nga ka ardhur atehere njeriu ?
-Eshte evoluar nga nje lloj majmuni - i thashe.
-Po majmuni nga ka ardhur ?- tha ai.
-Ai eshte evoluar nga nje paraardhes tjeter , dhe te gjithe keta kane rrjedhur nga kimikalet e ujit- ia ktheva.
-S'eshte e mundur - tha- , kemikalet jane lende inorganike dhe keto lende nuk mund te shderrohen ne materie organike sic jemi ne .
-Atehere si eshte krijuar njeriu?- e pyeta.
-Gjithe njerezit e botes qe ekzistojne jane pasardhes te dy personave te pare - tha.
-Po ata personat e pare nga ēka u krijuan ?-e pyeta prape.
-Nga balta- u pergjigj.
-Po balta ēfare lende eshte ? A nuk eshte lende inorganike ? - e pyeta dhe biseda mbaroi

Per ty vlen pyetja A Veza A Pula ? ( cilen do zgjedhesh, cila mendon se ka dal e para ? )


----------------------------------------
I don't mind beeing busy, but i mind wasting my time..
PM
Top
Zagor
Postuar nė: 03.01.2013, 02:58
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 105
Antari Nr: 26373
Bashkangjitur: 05.04.2011 Citim (JamesWat @ 02.01.2013, 18:31)
A je ne rregull ti? Babadimri me besimin tend s'ka ndonje ndryshim te dyja jane pa fakte shkencore.

Cili arsyetim te duket me i arsyeshem dhe me i llogjikshem?

Fotografi e jashtme

TE ARSYETIMI FETAR TE FOTOJA MA MIR KISH QEN TE SHKRUANTE ARSYETIM KOMUNIST----------------------------------------
[COLOR=gray][B]pokm[SIZE=7]pooooo
PM
Top
FlyGreen
Postuar nė: 03.01.2013, 08:16
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 284
Antari Nr: 27606
Bashkangjitur: 25.11.2012 Citim (extige_88 @ 02.01.2013, 16:47)
Per ty vlen pyetja A Veza A Pula ? ( cilen do zgjedhesh, cila mendon se ka dal e para ? )

Ende shembullin e pules e vezes e merni , muslimane te prapambetur smil3dbd4d4e4c4f2.gif , ke fat qe jeton ne teritor te Evropes dhe je vetem disa dekada pas , se te jetoje ne Lindjen e Mesme do te ishe me shekuj pas!
PM
Top
FlyGreen
Postuar nė: 03.01.2013, 08:20
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 284
Antari Nr: 27606
Bashkangjitur: 25.11.2012 Citim (Zagor @ 02.01.2013, 20:58)
TE ARSYETIMI FETAR TE FOTOJA MA MIR KISH QEN TE SHKRUANTE ARSYETIM KOMUNIST

Komuniste jeni ju religjiozet , sidomos ju muslimanet , sepse ky vetem shtron mendime dhe teza , nuk ta ven thiken tek fyti qe ti mos besosh ,e nga ana tjeter Muhamedi juaj urdheron kush e braktis fene te vritet , ti pritet koka , dhe normal muslimanot jan viktima te jetes cdoher , femiu sulmon edhe qane , jeni vetem femije.
PM
Top

Topic Options Faqe: (4) [1] 2 3 ... E fundit » Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio