Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet


Faqe: (3) [1] 2 3   ( Kalo tek postimi i parė i palexuar ) Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Genjeshtrat e Muslimaneve
ChronicMan
Postuar nė: 05.07.2013, 10:35
Quote Post


Jam nė rrjedhoja
***

Posti: Antarė
Postime: 39
Antari Nr: 27740
Bashkangjitur: 15.06.2013Kur lexon Kuranin ne shqip , ne parathenie ke shum gjera te bukura , pos kesaj ke edhe shkence te permendur , thot autori se Muhamedi ka ditur se Toka levizen ne baze te nje ajeti ne Kuran ! hmmm po e kopjoj ne gjuhen shqipe si eshte :

27:88
Albanian
E, i sheh kodrat e mendon se ato janė tė palėvizshme, ndėrsa ato lėvizin si retė, (kjo ėshtė) mjeshtėri e Allahut qė pėrsosi ēdo send, e Ai ėshtė hollėsisht i njohur se ēka punoni.

te njejten e ke edhe ne gjuhen boshnjake

Bosnian
Ti vidiš planine i misliš da su nepomične, a one promiču kao što promiču oblaci – to je Allahovo djelo koji je sve savršeno stvorio; On, doista, zna ono što radite.


Mirepo anglisht nuk kan guxu te mashtrojne edhe e kan nxer perkthimin e duhur , sikurse ne te gjithe debila jemi edhe sna shkon mendja ta lexojm edhe anglishte

And you will see the mountains and think them solid, but they shall pass away as the passing away of the clouds. The Work of Allah, Who perfected all things, verily! He is Well-Acquainted with what you do.

Ne anglishte eshte e njejta nga te gjith perkthyesit internacional , dhe thot I shikon malet dhe mendon se jan te forta , por ato do te zhduken njejt si rete!

Interesant vetem ne shqip edhe ne boshnjakishte e kan gabuar perkthimin nga faqja zyrtare e Kuranit - www.Quran.com

edhe ne Kuranet qe i kemi ne shtepi e kemi kete perkthim te rrejshem , ndoshta duan tna bindin sa ma shum qe tshkojm haxhi -TURIST edhe tblejm uj zemzemi !!
PM
Top
Harith
Postuar nė: 07.07.2013, 22:04
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 14351
Antari Nr: 16988
Bashkangjitur: 28.08.2008Shiko ti injorant i dores se pare :)

Kurani i perkthyer en Anglisht nga: A. YUSUF ALİ
Thou seest the mountains and thinkest them firmly fixed: but they shall pass away as the clouds pass away: (such is) the artistry of Allah, who disposes of all things in perfect order: for He is well acquainted with all that ye do.

Kurani i perkthyer en Anglisht nga: M.H. SHAKIR
And you see the mountains, you think them to be solid, and they shall pass away as the passing away of the cloud-- the handiwork of Allah Who has made every thing thoroughly; surely He is Aware of what you do.

Ndaqe edhe google/translate perdore per perkthim :) e mos u mundo me u bo kishe zbulu dicka se kurgjo hic ske bo
smil3dbd4e4c2e742.gif


----------------------------------------
Is Loading..--- 2fast4you
Demokracia eshte kur dy budallenj e mbivotojne nje te mencur!
PMIntegrity Messenger IM
Top
ChronicMan
Postuar nė: 07.07.2013, 23:55
Quote Post


Jam nė rrjedhoja
***

Posti: Antarė
Postime: 39
Antari Nr: 27740
Bashkangjitur: 15.06.2013o "Dijetar" cka zbulove ktu ?
E vertetove ate qe une e thash ,ne anglishte thot se malet do te zhduken si rete ,e ndersa ne shqip dhe boshnjakishte e kan perkthyer edhe malet levizin si rete , po ski faj ti analfabetizmi eshte shum prezent te muslimanet.
PM
Top
pato
Postuar nė: 08.07.2013, 09:11
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 287
Antari Nr: 20411
Bashkangjitur: 05.02.2009Une e kam nje princip qe :KUR DICKA EKZISTON E MUA NUK ME INTERESON,NUK ME PERKET MUA,NUK E NDJEJ SI TIMEN, ATE DICKAHIN/SENIN E KONSIDEROJ SE NUK EKZISTON FARE.

PM
Top
JamesWat
Postuar nė: 08.07.2013, 13:44
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 425
Antari Nr: 27611
Bashkangjitur: 30.11.2012Perkthimi i disa ajeteve ne kuranin shqip,duhet te jete perkthimi i Zakir Naikut ose i myslimaneve qe mburren per mrekullite shkencore.

[27:88] When you look at the mountains, you think that they are standing still. But they are moving, like the clouds. Such is the manufacture of GOD, who perfected everything. He is fully Cognizant of everything you do.

Tipa te tilla si indiani magjyp Zakir Naik hiqen se kur jane ekspert te medhenj te te gjitha fushave te shkences:astronomise,gjeologjise,biologjise,shkencave te tokes etj,e ne te vertet i barazojne shkencat moderne me mesimet primitive te mesjetes.

Me kete varg te perkthyer nga gjuha e pakuptueshme harapce,keta pretendojne se ky ka te beje me levizjet kontinentale qe shkaktohen nga levizja e pllakava tektonike.


 Citim (ChronicMan @ 07.07.2013, 17:55)
... ne anglishte  thot  se malet do te zhduken si rete ,e ndersa ne shqip dhe boshnjakishte e kan perkthyer  edhe malet levizin si rete ....

Megjithate perkthimi tek quran.com nga njohesit e gjuhes arabe eshte shume me i sinqerte dhe me objektiv se ai propagandisteve-pseudoshkencor.

Qellimi i ketyre propagandisteve eshte i thjeshte:kontrolli i masave.
E ku dihet mjaft mire se masat qe kontrollojne ata jane ne vendet analfabete dhe te prapambetura.


Ky postim ėshtė ndryshuar nga JamesWat nė 08.07.2013, 13:47


----------------------------------------
Nese 50 Miljon njerez besojne nje absurditet, prape absurditet mbetet,,, (Anatol France)
PM
Top
ChronicMan
Postuar nė: 08.07.2013, 21:41
Quote Post


Jam nė rrjedhoja
***

Posti: Antarė
Postime: 39
Antari Nr: 27740
Bashkangjitur: 15.06.2013Titulli i temes nuk eshte i mire , tash kur e analizoj , sepse keto njerez qe shtrembojne fjalet i perkthejne ndryshe keto sjane besimtare ose muslimane , sepse nuk frigohen qe i ndryshojne fjalet e Zotit .
Shfrytezoj rastin gjith besimtareve te fese Islame tju uroj muajin e Ramazanit , Zoti paste meshire per shpirterat tne.
PM
Top
ChronicMan
Postuar nė: 15.07.2013, 15:21
Quote Post


Jam nė rrjedhoja
***

Posti: Antarė
Postime: 39
Antari Nr: 27740
Bashkangjitur: 15.06.2013Ku jane muslimanet ,kan humbur te gjithe , ska asnjeri pergjigje ja mashtrimet skan te ndalur :

86:1. Pasha qiellin dhe yllin ndriēues (tė natės)!
86:2. E ku e di ti se ēka ėshtė tariku - trokitėsi?
86:3. Ai ėshtė ylli qė shpon (errėsirėn me dritė).


86:1. By the sky and the night comer
86:2. And what can make you know what is the night comer?
86:3.It is the piercing star


KU ESHTE TROKITESI , TREGONI
PM
Top
BossLeon
Postuar nė: 16.07.2013, 19:11
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 409
Antari Nr: 23495
Bashkangjitur: 22.10.2009Ne e zbritėm atė Kur'an arabisht, ashtu qė ta kuptoni. Sureja Jusuf ajeti numer 2.


Ne perkthime mundesh me gjet shume kuptime te ndryshme nese e merr ate te Sherif Ahmetit, Hasan Nahit dhe perkthime e ndryshme ne gjuhe te ndryshme. Por, duhet ta dini se gjuha jone poashtu edhe shume gjuhe te huaja jane te varfura ne krahasim me gjuhen arabe,prandaj mund te ndodhin keto perkthime qe ke sjell. Por ne muslimanet e kuptojme qellimin e armiqve te Fese dhe e dime qe mundohen te gjejne gabime ne Kuran. Por, kete Liber Allahu ka thene se :Ne e kemi zbritur dhe Ne do ta ruajme Ate.
Keshtuqe kot mundoheni te gjeni "gabime" ne Kuran, sepse Ai eshte Liber qe ska dyshim ne te (per muslimanet)
PMEmail PosterIntegrity Messenger IM
Top
JamesWat
Postuar nė: 17.07.2013, 10:51
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 425
Antari Nr: 27611
Bashkangjitur: 30.11.2012 Citim (ChronicMan @ 08.07.2013, 15:41)
Titulli i temes  nuk eshte i mire , tash kur e analizoj , sepse  keto njerez qe shtrembojne  fjalet i perkthejne ndryshe  keto sjane  besimtare ose muslimane , sepse nuk  frigohen  qe i ndryshojne fjalet e Zotit .

Nese do te analizojme te gjitha perkthimet e shumta te vargjeve nga arabishtja,ne do te arrijme ne perfundimin se problemi kryesor nuk varet shume nga perkthyesit,por nga gjuha e shkruar e shekullit te VII.
Asnje prej nesh s'ka te drejte te konsideroj dike besimtar te vertet,pasi e ka perkthyer ndryshe nga tjetri.
Arsyeja e ketyre perkthimeve te reja eshte krijimi i analogjise se zbulimeve shkencore te sotme me librat fetar islamik,ne menyre qe te konvertojne njerez ne nje fe qe ndahet ne dhjetra sekte.


E njejta gje vlen edhe per trokitesin......


----------------------------------------
Nese 50 Miljon njerez besojne nje absurditet, prape absurditet mbetet,,, (Anatol France)
PM
Top
JamesWat
Postuar nė: 17.07.2013, 12:34
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 425
Antari Nr: 27611
Bashkangjitur: 30.11.2012 Citim (BossLeon @ 16.07.2013, 13:11)
Ne e zbritėm atė Kur'an arabisht, ashtu qė ta kuptoni. Sureja Jusuf ajeti numer 2.

Vetem ne arabisht mund te shprehet perendija,pse jo ne te gjitha gjuhet.
C'fare perendi eshte ai ua ka kufizuar kuptueshmerine e kuranit vetem atyre qe njohin gjuhen arabe?

 Citim
Por, duhet ta dini se gjuha jone poashtu edhe shume gjuhe te huaja jane te varfura ne krahasim me gjuhen arabe,prandaj mund te ndodhin keto perkthime qe ke sjell.

Se pari shkruhet te ''varfera'' dhe jo te varfura,se dyti gjuhet te varfera jane ato gjuhe ku fjalet(emrat) kane shume kuptime ne nje gjuhe tjeter...
Ose kane mungesa te shumta fjalesh,sic eshte harapcja klasike....
Gjuha shqipe,nena e gjuheve evropiane na del e varfer..C'fare hipokrizie??


Ky postim ėshtė ndryshuar nga JamesWat nė 17.07.2013, 12:43


----------------------------------------
Nese 50 Miljon njerez besojne nje absurditet, prape absurditet mbetet,,, (Anatol France)
PM
Top
BossLeon
Postuar nė: 18.07.2013, 12:25
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 409
Antari Nr: 23495
Bashkangjitur: 22.10.2009Nuk thash qe vetem ne arabisht shprehet Perendia, ate e thate ju. Allahu eshte Krijuesi i cdo gjeje perfshire ketu edhe gjuhet e botes.

Nuk ishim duke diskutu se si shkruhen fjalet "varfera" apo varfura, besoj qe e ke kuptu se ku kam qellimin. Sepse po te shikojme gabimet ne shkrim tek ti, ateher e verejm se edhe ti nuk e perdor shkronjen "ė" aty ku duhet. (cfar injoranti)


Sa per informate se gjuha shqipa ka mbi 40 mije fjale, dhe poashtu ka shume fjale te huazuara/te huaja.

Gjuha arabe i ka mbi 12,5 milon fjale.Ok harroi keto te gjitha qe shkrova larte, na trego te lutem se cila fe eshte me e mire dhe me e paster per te pasuar, se ne "skemi" njohuri shume.

Ky postim ėshtė ndryshuar nga BossLeon nė 18.07.2013, 12:26
PMEmail PosterIntegrity Messenger IM
Top
ChronicMan
Postuar nė: 18.07.2013, 21:12
Quote Post


Jam nė rrjedhoja
***

Posti: Antarė
Postime: 39
Antari Nr: 27740
Bashkangjitur: 15.06.2013 Citim (BossLeon @ 18.07.2013, 06:25)
Ok harroi keto te gjitha qe shkrova larte, na trego te lutem se cila fe eshte me e mire dhe me e paster per te pasuar, se ne "skemi" njohuri shume.

Tgjitha fete jan te mira , nuk ka lidhje se si beson , kryesorja se beson , kjo dmth se je njeri edhe se frigoesh nga ndeshkimi i Zotit ne boten tjeter , kjo te ruan nga mekatet , tjerat jan detale qe mua si njeri sme pengojne e lere me Zotit.
Zoti eshte teper intelegjent ,teper teper teper , pakufi i mencur , shikonje diversitetin qe ka kriju vetem ne mes njerezve mos shkoni me larg edhe plani i tij realizoet pa dyshim

Nje gje tjeter duhet ta dini se Zoti eshte vetem miresi ,vetem i mire , nuk eshte edhe i keq edhe i mire , eshte paster i mire ,paster drite (Zoti me fal nese gaboj , por sbesoj )
duke qene se eshte vetem i mire nuk mundet ti ndeshkone njerezit per shkak te detaleve fetare , kryesorja me pas shpirtin e paster , sepse sipas Jezusit vetem nepermjet tije hyet ne Parajse , e sipas Muhamedit nepermjet tij me perjashtime , kjo eshte mire qe njerezit te frigoen ca.

Zoti na don shum prandaj na kercenoet me ferr , njejt si prindi qe i kercenoet femijes se vet por sa mundet ta lendone imagjinoni dashuria e Zoti sa ma e madhe eshte , por mos kaloni kufijte sepse edhe ferri egziston , dhe Parajsa nuk eshte e njejte per shpirtat qe skan bere mekate dhe shpirtat qe kan bere.

Un vete jam musliman , dhe e kam pare fuqine e fjaleve te Kuranit kunder gjerave paranormale , kunder xhinve nese guxoj te them , e kam ndjejt , e kam ndegju edhe e kam pare me syte e mi , Feja Islame eshte e vertete mos dyshoni ketu as 1% , por un se kuptoja vetem pse duhet qe te genjejne , mos ju besoni shum , besoni vetem gjerave qe sigurt e dini se jan nga Zoti qe eshte 100% i mire.
PM
Top
JamesWat
Postuar nė: 19.07.2013, 18:39
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 425
Antari Nr: 27611
Bashkangjitur: 30.11.2012 Citim
 Citim (BossLeon @ 18.07.2013, 06:25)
Nuk thash qe vetem ne arabisht shprehet Perendia, ate e thate ju.

Ajo ishte thjesht retorike,qe ti nuk arrin ta perceptosh.......
Po ta parashtroj edhe nje tjeter,,
Ne ca gjuhe mund te kuptohet kurani sipas myslimaneve,lutjet ne ca gjuhe i bejne??Pse nuk i bejne lutjet apo namazin ne shqip,kur perendia(fetare) i di te gjitha gjuhes,apo di vetem harapcen???!!
Si behet me ata njerez qe nuk njohin arabishten klasike-semitike,e qe nuk e kuptojne kuranin,a qendrojne ne erresire keta...??
Perjetimi i zotit behet me ane te zemres,jo me ane te gjuhes....


 Citim
Allahu eshte Krijuesi i cdo gjeje perfshire ketu edhe gjuhet e botes.

Po Brahma,Jezusi,Ahura Mazda etj,,krijues te kujt jane sipas feve te tyre??!!
A nuk te duken kontraditat e feve mes njera-tjetrave arrogante ty??
Gjuhet linden si forme komunikimi mes njerezve,po ashtu gjuhet zhvillohen historikisht....
Gjuhet nuk jane konstante por edhe huazojne nga gjuhe te tjera,,kjo e fundit vlen shume edhe per gjuhen tende te preferuar harapcen..


 Citim
Nuk ishim duke diskutu se si shkruhen fjalet "varfera" apo varfura, besoj qe e ke kuptu se ku kam qellimin. Sepse po te shikojme gabimet ne shkrim tek ti, ateher e verejm se edhe ti nuk e perdor shkronjen "ė" aty ku duhet. (cfar injoranti)

Patjeter qe ai nuk eshte thelbi i diskutimit,por kjo nuk do te thote qe s'duhet te te terheqe vemendjen,kur nuk di te shkruash fjalen ne gjuhen standarde,pa gabime drejtshkrimore.

Per fjalen ė dhe ē dihet nga shumica e perdoruesve te pc,qe eshte problem te shkruhet ne shumicen e tastierave,prandaj ato zevendesohen me e dhe c.


 Citim
Sa per informate se gjuha shqipa ka mbi 40 mije fjale, dhe poashtu ka shume fjale te huazuara/te huaja.

Shkruhet gjuha ''shqipe'',e jo ''shqipa''.Nuk tė bėra me kot vėrejtjen me lart.
Gjuha shqipe me sa di une ka mbi 70.000 fjale,aty afer me gjermanishten.Gjithsesi nuk eshte kjo ajo qe e ben nje gjuhe te pasur.Gjuha shqipe eshte kultivuar gjate shek XX,ne dy dialektet e saj gegerisht dhe toskerisht.
Mjafton te shohesh veprat letrare te vitete 1900-1960,mahnitesh nga fjalet e shumta te padegjuara.
Me pak fjale ne gjuhen shqipe ke mundesi te krijosh nje mendim te nderlikuar.
Duke perdorur pak fjale negjuhen shqipe mund te arrish te mesi i ēeshtjes,ndersa ne gjuhe te tjera eshte shume e veshtire per te arritur atje.
Ke nje larmi fjalesh ne gjuhe indoevropiane te cilat mund te deshifrohen vetem ne shqip,mund te sjell plot shembuj..

Gjuha shqipe(pasardhese e gjuhes ilire) patjeter qe ka huazur fjale nga gjuhet e tjera,por nje pjese e tyre e ketyre fjaleve jane asimiluar,duke u bere pjese e shqipes.Ky i fundit eshte argument i qarte,i pasurise se gjuhes shqipe.

 Citim
Gjuha arabe i ka mbi 12,5 milon fjale.

A e din shtrirjen e gjuhes arabe ne bote ti,une po flas per arabishten klasike ndersa ti na tregon gjepura.Megjithate gjuha arabe eshte krijuar nga gjuhet:aramenike,etiopiane,hebraike,persishte etj....

Nuk po ta prish deshiren dhe po kthehem te pyetja jote e rendesishme.

 Citim
Ok harroi keto te gjitha qe shkrova larte, na trego te lutem se cila fe eshte me e mire dhe me e paster per te pasuar, se ne "skemi" njohuri shume.

Une nuk mund te ndryshoj pikepamjet e tua fetare,thjesht mund te jap mendimin tim.Per mua deizmi qe eshte nje forme besimi te zoti,i cili ka krijuar ligjet e universit eshte me larte se cdo forme besimi fetaresk.


----------------------------------------
Nese 50 Miljon njerez besojne nje absurditet, prape absurditet mbetet,,, (Anatol France)
PM
Top
Harith
Postuar nė: 12.08.2013, 14:27
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 14351
Antari Nr: 16988
Bashkangjitur: 28.08.2008 Citim (ChronicMan @ 08.07.2013, 00:55)
o "Dijetar" cka zbulove ktu ?
E vertetove ate qe une e thash ,ne anglishte thot se malet do te zhduken si rete ,e ndersa ne shqip dhe boshnjakishte e kan perkthyer edhe malet levizin si rete , po ski faj ti analfabetizmi eshte shum prezent te muslimanet.

OO talent i jashtzakonshem, a duhet me perkthy prej Anglishtes na Kuranin a cka po sygjeron?! Dyjat per tnjejten gje kan fol, po secila e ka perkthy ne menyren e vet, qe e ke vshtire me kuptu merre Kuranin ne dore e shko vete nai hoxhe qe e din arabishten e e sheh qe gabim je


----------------------------------------
Is Loading..--- 2fast4you
Demokracia eshte kur dy budallenj e mbivotojne nje te mencur!
PMIntegrity Messenger IM
Top
Harith
Postuar nė: 12.08.2013, 14:33
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 14351
Antari Nr: 16988
Bashkangjitur: 28.08.2008Gjuha shqipe eshte shume e varfer krahasim megjuhen arabe, jo vec kjo po te gjitha gjuhet?!
Vetem duke filluar me fillimin e Kuranit - Elhamdulilah...Falenderimi i takon Allahut? Fjala falenderim ne Arabisht eshte Shukra, keshtu qe ne shume here nuk kemi fjale adekuate per perkthim...po ky talenti i jashtzaonshem mendon qe ka zbulu nai cka


----------------------------------------
Is Loading..--- 2fast4you
Demokracia eshte kur dy budallenj e mbivotojne nje te mencur!
PMIntegrity Messenger IM
Top

Topic Options Faqe: (3) [1] 2 3  Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio