Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet


  Reply to this topicStart new topicStart Poll

> ASIMILIMI
ferizaji17
Postuar nė: 19.11.2008, 20:24
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 842
Antari Nr: 17731
Bashkangjitur: 05.10.2008Asimilimi ,njė fjalė qė i kanoset mėrgimtarėve shqiptarė,me fjalėn mėrgimtarė mendojė nė shqiptarėt qė kanė emigruar nė vende tė ndryshme tė botės.Me fjalėn shqiptarė mendojė pėr shqiptarėt e tė gjitha trevave shqiptare pa marrė parasysh se nga cila pjesė vjenė.Thuja se gjdo familje shqiptare e ka nga njė tė afėrm nė mėrgim ,dhe shumica e fėmijėve tė mėrgimtarėve e flasin gjuhėn shqipe shumė dobėt apo ka nga ata qė edhe nuk e flasin fare.Qfarė mendoni ju kur takoni njė tė afėrm tė juajin tė cilin e kuptoni me vėshtirėsi apo ndoshta nuk e kuptoni fare ,sepse nuk e flet gjuhėn shqipe.Keni pasur njė rast tė tillė.....
PMUsers Website
Top
Mirsim Maliqi
Postuar nė: 19.11.2008, 21:12
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 189
Antari Nr: 7197
Bashkangjitur: 03.05.2007Nė tė shumtėn e rasteve procesi i tėhuajėsimit bėhet nėn ndikimin e presionit dhe dhunės, porse nė rastin nė fjalė qė pėrmendni ju Ferizaji17, them qė ajo bėhet nga disa shqiptarė vetėm se tė tėhuajėsuar, se ska se si tė llogaritet ndryshe kjo ikje nga vetvetja, pėr sa kohė, qė kėta tė rinjė nuk kalojnė as njė dekadė nė vend tė huaj dhe, skanė bėrė, ndoshta as nja pesė vjet shkollė nė gjuhė tė huaj, ata tėhuajėsohen, madje supertėhuajėsohen me njė megabudallallėk, duke e llogaritur vetėn shqiptar patriot, kurse s’i vije turp qė fėmija i tij tė mos dijė gjuhėn shqipe, gjegjėsisht gjuhėn e nėnės –kuptohet, nėse nėnėn e ka shqiptare!-.

Tė mos flasėsh shqipen dhe ta quajsh vetėn shqiptar, do tė thotė mashtrim i vetvetės. Gjuha bashkon kombin, thoshte njė rilindas.

Mirsimi

Ky postim ėshtė ndryshuar nga Mirsim Maliqi nė 19.11.2008, 21:14


----------------------------------------
www.altruisti.com

Hadithe nga Muhamedi, paqa dhe shpėtimi i Zotit qofshin mbi tė!

“Mė tė mirėt prej jush janė ata qė kanė moral mė tė lartė”

“Nuk ėshtė i fuqishėm ai qė ka fuqi trupore, i fuqishėm ėshtė ai qė frenon veten kur zemėrohet”

"Kush beson Allahun dhe Ditėn e Ahiretit le tė thotė fjalė tė mira ose le tė hesht. Kush beson Allahun dhe Ditėn e Ahiretit le tė nderoj fqiun. Kush beson Allahun dhe Ditėn e Ahiretit le tė nderoj mikun."
PMUsers WebsiteMSN
Top
ferizaji17
Postuar nė: 19.11.2008, 21:26
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 842
Antari Nr: 17731
Bashkangjitur: 05.10.2008 Citim (Mirsim Maliqi @ 19.11.2008, 23:12)
Nė tė shumtėn e rasteve procesi i tėhuajėsimit bėhet nėn ndikimin e presionit dhe dhunės, porse nė rastin nė fjalė qė pėrmendni ju Ferizaji17,


Mirsimi

pajtohem me ate qė thua....por kėtu nuk bėhet fjalė pėr presion apo dhunė, por nė tė shumtė e rasteve fajtorė janė vetė prindėrit tė cilėt i flasin fėmijėve nė gjuhė tė huaj.Tė mėsosh njė gjuhė tė huaj apo mė shumė nuk do tė thotė se njeriu asimilohet ,por t'mos e flasėsh gjuhėn amėtare kjo ėshtė katastrofale...
PMUsers Website
Top
Sybella
Postuar nė: 19.11.2008, 21:29
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 8150
Antari Nr: 18495
Bashkangjitur: 14.11.2008Me keqardhje duhet ta pranojme kete fakt, duke e marre parasysh se kombi jone ka luftuar neper histori (dhe lufton akoma) kunder asgjesimit (asimilimit). Une e quaj kete veteasgjesim pasi qe keta njerez jane duke e humbur identitetin e tyre "per pike qejfi". Gjuha eshte nje nder elementet themelore qe na identifikon si perkates te kombit.

Kam jetuar vete ne shtet te huaj dhe me eshte qare prej se keqit kur kam hasur ne "shqiptare" qe nuk dinin te flisnin shqip, ndersa e quanin veten shqiptare dhe ate krenare.

Turp apo mjerim, s'di si ta quaj kete ?!!!!


----------------------------------------
Kur ti prangat mi hodhe nė mish,
unė i putha duart tua,
ėshtė rast i pashembullt ta dish
qė xhelatin ta puth e ta dua...-D.Agolli
PM
Top
toka
Postuar nė: 19.11.2008, 23:29
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 325
Antari Nr: 18486
Bashkangjitur: 14.11.2008Vete jetoj Jasht vendit tim.. Por me krenari prezentohem si SHQIPTAR..

I njoh disa familje shqiptar Qe Mundohen te tregohen Modern dhe intergrues te ketij shteti, Dhe qajne hall me Zvicranet se, Pse Shqiptaret jan keshtu dhe bejne ashtu..Dhe duke i mohuar disa shqiptar Sidomos Femrat shqiptare per shkak te shamise etj..

Jan Raste te verteta qe me kane ndodhur mua dhe Shoqeris time..

Dhe si mund te Fol Shqip Fmiju i atyre personave kur as Vet Prindi Nuk e din se cfar eshte..

RESPEKT
PM
Top
StartBismi
Postuar nė: 20.11.2008, 01:15
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2537
Antari Nr: 17814
Bashkangjitur: 09.10.2008Desha te pyes se sa gjenerata do te jetoje gjuha shqipe ne mergim...?

Une mendoj se gjuha shqipe , me keqardhje, ne mergim nuk mundet ti

rezistoje kohes, sado qe ne te mundohemi qe ta mbrojme ate....

Guri i rende ne vend te vet

Ky postim ėshtė ndryshuar nga StartBismi nė 20.11.2008, 01:19
PM
Top
toka
Postuar nė: 20.11.2008, 01:31
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 325
Antari Nr: 18486
Bashkangjitur: 14.11.2008Kshu si ja kena nis Shqiptaret edhe se ka boll Shkolla dhe Gjamia ku folet Gjuha shqipe..
Por nuk besoj se mund te shkoje shum gjat..
PM
Top
ferizaji17
Postuar nė: 20.11.2008, 10:35
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 842
Antari Nr: 17731
Bashkangjitur: 05.10.2008ju lumtė me tė vėrtet komente fantastike.Edhe unė pajtohem kur e theksoni se a mundet gjuha shqipe ti rezistojė kohės??? unė mendojė se mundet ti rezistojė kohės por vetėm nė qoftė se prindėrit e fėmijėve kanė vullnet ,dėshirė dhe durim,por edhe ministritė tona duhet tė bėjnė mė shumė pėr mėrgimtarėt tanė.Janė vetė mėrgimtarėt qė duhet tė kėrkojnė tė drejta pėr gjuhėn amtare nė atė vend ku jetonė,kjo e drejtė nuk mundet ti mohohet askujtė,pra duhet tė egzistojė vullneti.
PMUsers Website
Top

Topic Options Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio