Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet


Faqe: (6) [1] 2 3 ... E fundit »  ( Kalo tek postimi i parė i palexuar ) Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Mbulimi I Femrės Vs Mbulimi I Mendjes, Mbulimi i femrės vs mbulimi i mendjes
INDEXI
Postuar nė: 12.11.2007, 22:33
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 569
Antari Nr: 3362
Bashkangjitur: 15.10.2006Mbulimi i femrės vs mbulimi i mendjes10.11.2007 09:33
Hamdi NUHIJU
http://www.mesazhi.com/author_article_detail.php?id=187

Syzhe
... Njerėzit linden tė lirė , tė pastėrt dhe tė dėlirė karshi botės. Por , bota e pamėshirshme i orienton drejtė papastėrtisė , jofunksionalitetit dhe e shėndėrron njeriun nė engjull ose kafshė. Dy rrugėt qė ēojnė drejtė cakut tė rėndėsishėm ndėrmjet vlerave dhe antivlerave nė rruzullin tokėsor , si armė mbrojtėse ose sulmuese e pėrdorin gjininė mbretėresh nė rruzullin tokėsor-femrėn. Nėpėr shekuj ajo u shėndėrrua nė akt paragjykimesh , sistem shteti ose prodhim epshesh. Shfrenimi moral nė rruzullin tokėsor filloi duke prekur nė gacėn e mbuluar , esenca e gjitha tė kėqijave u shėndėrrua nė kiē harmonik ndėrmjet jetės dhe vdekjes. U ndėrtuan institute , u shkruan vėllime e vėllime , ligjet ndryshuan kahjen e bota shėndėrroi blegėrimin nė begati. Periudha prej periudhės ndryshoi mjaft! Mentaliteti i pastėrt miskin dhe i pastėrt "beduini" nga shkretėtira e kėndshme u tymos me vrullin e kozmopolitizmit tė metropoleve dhe zhvlerėsimit tė individit.
Paragjykim
"E Ne i thamė: "O Adem, ti dhe bashkėshortja juaj banoni nė xhennet dhe hani lirisht nga frutat e tij kah tė doni, por mos iu afroni asaj bime (peme) e tė bėheni zullumqarė (tė vetvetes suaj). Po djalli i bėri qė ata tė dy tė mashtrohen nė atė (pemė ose xhennetin) dhe i nxori ata nga ajo (e mirė) qė ishin nė te, e Ne u thamė: "Zbritni (dilni), jeni armik i njėri-tjetrit, e ju deri nė njė kohė nė tokė keni vendbanim dhe dėfrim".(Bekare:35-36)
Athua vallė Ademi a.s. ishte ai qė gaboi dhe kėrkoi falje apo Hava , nėna e njerėzimit e mashtroi Ademin a.s. pėr tė gabuar? Kjo pyetje historike e cila sqarohet shumė bukur mė lartė diferencon sisteme dhe religjione dhe ideologji tė ndryshme nga realiteti. All-llahu xh.sh. tha nė Kur`an qartas ... Po djalli i bėri qė ata tė dy tė mashtrohen... ndėrsa individi dhe shoqėria devijuan nga kuptimet e fjalėve tė Madhėrishmit. Nė formė indirekte femrėn e lindur tė lirė dhe tė pastėrt e shėndėrruan nė djall duke i dhėnė asaj hapėsirė pėr manipulime nė varkėn e kėtij oqeani pa fund tė paragjykimeve. Sinteza e shtrembėruar e realitetit nuk guxon qė ende mė shumė tė pluhuroset dhe ndotet si ambienti nga fabrikat ku burim kryesor kanė kimikalet , nė fakt njerėzimit duhet tė vėndojė tatime " ekologjike" pėr mbrojtje ndaj paragjykimeve dhe moduleve tė frikshme nėpėr siujdhesėn e gjėrė tė identitetit njeri.
Ademi a.s. i kėrkon falje dhe pendim All-llahut xh.sh. pėr gabimin e bėrė , e nuk ka dyshim se All-llahu xh.sh. ėshtė Mėshirues dhe Falės.
"E Ademi prej Zotit tė vet pranoi disa fjalė (lutje), prandaj Ai ia fali (gabimin), Ai ėshtė Mėshirues dhe pranues i pendimit."(Bekare: 37)
Ana tjetėr...
Para dhe pas rrėzimit tė Hilafetit nė rruzullin tokėsor fillon e njejta kėngė tė kėndohet dhe tė luhet e njejta valle. Muhammedi a.s. i dėrguar si mėshirė pėr botrat e cliroi femrėn nga tė varrosurit pėr sė gjalli , ndėrsa shkėndijat e fundit tė Hilafetit hudhen dhe zhduken me largimin e shamisė nė Turqi nė kohėn e Qemal Ataturkut. Arma mė e fuqishme e Laicizmit kundėr Monoteizmit ėshtė sulmi i nderit , moralit dhe rrespektit ndaj parimeve morale nė shoqėri. Laicizmi e zhveshi njerėzimin nga njerėzorja duke e shėndėrruar nė njė robot tė epsheve dhe shfrenimeve tė njėpasnjėshme. Duke biseduar mbi moralin e punės nė formėn e "darvinizmit social" laicizmi e pėrkuli njerėzimin dhe e shėndėrroi nė njė fabrikė gjigande ku 24 orė njerėzimi ėshtė nė shėrbim tė Djallit dhe jo tė vetes. Duke humbur feminiteti i femrės dhe duke u shėndėrruar ajo nė njė monstrum qė do tė jetonte pėr tė mbijetuar dhe jo pėr tė adhuruar All-llahun xh.sh. bota ka filluar tė venitet dhe tkurret drejtė skajeve tė frikshme tė shkatėrrimit.
Njė hap plus...
Narkotikėt dhe muzika e rėndė , muzika e lehtė dhe prodhimtaria e filmit , marketingu dhe ideali i dizajnimit , bordelet dhe univerzitetet , kisha dhe mediumet , kontribuan mjaft qė qėllimet e ideologėve darvinist tė arrijnė kulmin e njerėzimit. Problemet depėrtuan nė secilin skaj nė secilėn shtėpi! Dyert tonėshe qė paraqiteshin si mburojė tė moralit u thyen dhe u shėndėrruan nė fiasko kaluese. Shpikja e kombeve kėtij identiteti i krijoi njė atmosferė tė pjellshme tė depėrtimit. Gjithėcka qė zėvendėson dashurinė ndaj All-llahut xh.sh. dhe Pejgamberit a.s. doli nė tregun e kėmbimeve dhe shitjeve. Zemra u shėndėrrua nė njė urė lidhėse ndėrmjet tė keqes dhe mė tė keqes.
Alternativat e gabuara...
Edukimi i shpirtit njė gjė esenciale u kthye nė njė humnerė e shoqėrisė njerėzore me petka tė modernizmit. Morali i kuptuar si pjesė qė lind nga kombi ose nga kombet devijoi edhe mė njeriun duke e bėrė tė varur pėr diē qė lind , rritet dhe vdes. Depėrtimi i seksualitetit tė femrave dhe ekspozimit tė trupit tė saj si kafshė nė shoqėri arriti nė piedestalet mė tė larta fatkeqėsisht edhe nė vendet ku thėrret zėri i ndėrgjegjes dhe vetėdijes sė thellė... Gjithėcka qė servon ky " civilizim" duhet pranuar pa bėrė zė , ndėrsa femra duhet tė jetė modeli i parė i ndryshimit.
Alternativa e vėrtetė...
Mbulimi i femrės ėshtė zgjidhja e vetme dhe piedestale e problemeve mė tė rėnda shoqėrore qė kanė kapluar gjithė historinė e njerėzimit. Islami urdhėron qė femra tė mbulohet duke ruajtur nderin e saj dhe shoqėrinė nė tėrėsi. Ai , pra Islami , e edukon femrėn drejtė edukimit tė brezave tė njerėzimit dhe e bėnė urė lidhėse ndėrmjet gjeneratave nė shoqėri. Arsimimi i tre femrave na jep xhennetin , kėshtu shpesh na mėsonte Muhammedi a.s. shumė vite para " alternativave tė gabuara". Prapambeturia e njeriut fshehet m`u nė zhveshjen e trupit dhe mendjes sė femrės dhe njeriut. Sikur bindja tė ishte shkaku kryesor i mbulimit tė saj , tek ajo nuk do tė linde problemi i ekzistencės nė rruzullin tokėsor. Problemet shoqėrore si : punėsimi , perspektiva dhe arsimi i femrės sė mbuluar , nuk do ishin probleme poqese ajo do tė kishte bindje tė thellė dhe besim tė plotė nė caktimet e All-llahut xh.sh. Sepse All-llahu xh.sh. vdekjen dhe furnizimin sigurt ia cakton njeriut ( dhe jo vetėm mashkullit) prej momentit tė lindjes. Nuk ka dyshim se zemra e mbuluar me petkun e imanit sjellė mbulimin e femrės dhe mbulimi i femrės sjellė shpėtimin e njerėzimit nga skėterra.
( Kumanovė , 09 11 2007 )

PM
Top
Besarb
Postuar nė: 26.12.2007, 14:26
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 130
Antari Nr: 12212
Bashkangjitur: 24.12.2007Hey shum interesatn, faleminderit shume per ket post tandin!


----------------------------------------
User posted image
Besarb Berbatovci(BessiLG), Lypjan, Kosovė
PMICQAOLYahooMSN
Top
DARDANI_40
Postuar nė: 31.12.2007, 16:27
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 1406
Antari Nr: 12388
Bashkangjitur: 30.12.2007Domethane , sipas teje , ne qofte se ne i dergojme ne shkolle femijet tane

qe jane femra , per te mesuar gjuhen e te pareve te tyre , po bejme gabim e ?
Domethene qe duhet ti leme injorante femijet , meqenese para 1400 vjetesh ashtu ka thene nji arab ne arabi ?

Hajde - hajde teolog i famshem.

Po a e din ti more zoteri qe edhe femra eshte shpirt njeriu , dhe para zotit
njilloj jemi si femra e si mashkulli ?

Si te duket ty ne qofte se te vejm nji thes ne krye , dhe te detyrojm qe ti t"a mbajsh ate dimer-vere , pa e hequr nga kryet ?

Une , natyrisht nuk jam me ate qe femra te dale e zhveshur , ajo sigurisht qe duhet te jete e veshur gjithe kohes , por e kam fjalen per teprimet me ēarēafe ne krye ku eshte i pamundur identifikimi i saj....

E pse te mos shkollohet femra ? ē"te keqe ka ?

Ec pak edhe me kohen or zoteri.....se bota nuk eshte ma ne vitin 500.
PM
Top
ardi_pr
Postuar nė: 31.12.2007, 20:01
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 811
Antari Nr: 1964
Bashkangjitur: 03.08.2006 Citim (DARDANI_40 @ 31.12.2007, 16:27)
I

qe jane femra , per te mesuar gjuhen e te pareve te tyre , po bejme gabim e ?
Domethene qe duhet ti leme injorante femijet ,

II

Po a e din ti more zoteri qe edhe femra eshte shpirt njeriu , dhe para zotit
njilloj jemi si femra e si mashkulli ?

III

Si te duket ty ne qofte se te vejm nji thes ne krye , dhe te detyrojm qe ti t"a mbajsh ate dimer-vere , pa e hequr nga kryet ?


Dardan,

tash u binda se nuk ke lidhje me krishterizem fare!!

I
A i lejohet femres te mesoj vete sipas Bibles??

Nuk i lejohet gruas qė tė mėsojė, as qė ta ketė pushtetin mbi burrin, aq mė tepėr, le tė qėndrojė nė fshehtėsi!" (TIMOTEUT I,2:11-12).II
Femra e barabart ne krishterizem??

"Gratė nė mbledhje le tė mos fjasin! Atyre nuk u lejohet qė tė flasin, por le tė nėnshtrohen...Nėse dėshirojnė qė tė mėsojnė diē le t'i pyesin tek shtėpia burrat e tyre, ngase gruas nuk i ka hije qė tė flasė nė mbledhje." (Korintiasve I, 14:34,35).


III

Cka ke puna e KALLOGJERKAVE, a nuk eshte "Thesi" siq po e quan ti edhe sipas Bibles??
Pra, nėse gruaja nuk dėshiron qė ta bartė velin, le tė qethet! Por, nėse pėr grua ėshtė turp qė ta qethė apo rruajė kokėn, le ta bartė velin"(KORINTIANĖVE I, 11:6).

Cka ke puna e kesaj Nenes suaj Vllehe e cila tere kohin e barti nje Thes???


----------------------------------------
Atdhetar jam, por edhe fetar si duhet. Atdhetari pėrse turp tė ketė tek thotė e dua me shpirt fenė e vet. Hafiz Ali Korēa
PMYahoo
Top
DARDANI_40
Postuar nė: 31.12.2007, 22:03
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 1406
Antari Nr: 12388
Bashkangjitur: 30.12.2007Nuk kam kohe te tepert qe te humbas me njerez mesjetar si ju.

une nuk kam thene qe femra duhet te kete pushtet mbi burrin , por thashe qe eshte edhe ajo shpirt njeriu, dhe ka te drejte qe te arsimohet , siē edhe mashkulli.

Ty more zoteri, ne qofte se do te te fale zoti vajze , lere edhe pa shkolle
se ky qenka stili juaj i jetes , me sa di une , askujt dhe asnjihere nuk i eshte bere dem nga arsimimi i njerezve (edhe i femrave),dhe po
konstatoj qe ju keni shume nevoje per te (arsimin).

Besoj dhe them me bindje qe po ta lini femijen tuej pa arsim , ajo kur te rritet

e te behet e zonja e vehtes , do t"a mallkoje shpirtin 100 here ne jave,kur ta

shohe vehten e saj ne mes te nje bote me kerkesa shume te larta arsimore

dhe nuk do te te jape aspak te drejte per batakun e injorances qe ju

me imponim arrogant do ta futni.

Sa per kallogjerkat , une s"di ēfare quani ju ashtu,s"e kam ndie kurre ma pare

ate fjale , por po te them qe nana ime nuk asht vllehe siē aludon ti,as TURKINE ,

e as greke , as sllave ,por paster gjak shqiptari. Gjak i paster si i Gergj Kastriotit

Dhe ajo nuk ka mbajtun kurre thes ne krye , se ne nuk i trajtojme njerezit tane

si bagetia...Lutni all-ahun qe te mos ngjallet Gjergj Kastrioti , se ma se pari

me ju do kishte pune.

Mos me trazo ma me budalliqe te tilla , se nuk humbas kohen me to.

smil3dbd4e4c2e742.gif jetoni ne mesjete dhe nuk e meritoni asnji minute nga koha ime e lire.

Hajt tung.
PM
Top
ardi_pr
Postuar nė: 31.12.2007, 22:36
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 811
Antari Nr: 1964
Bashkangjitur: 03.08.2006O Dardan, nese dikush eshte mesjetar ateher jeni ju katoliket analfabet te veriut qe vetem bardh e zi shihni, ju sbeni asgje pa i pyetur prifterinjet, e dihet si qendron puna mes katolicizmin de dijes, jan dy teza te KUNDERTA, katolicizmi dhe Papati gjithmone e ka luftuar dijen dhe dijetaret, madje edhe i ka persekutuar e djegur!!

Ndersa ne Islam dija eshte qeshtje primare si te mashkulli ashtu edhe te femra!!


.....................

Ky postim ėshtė ndryshuar nga Stafi nė 04.01.2009, 14:18


----------------------------------------
Atdhetar jam, por edhe fetar si duhet. Atdhetari pėrse turp tė ketė tek thotė e dua me shpirt fenė e vet. Hafiz Ali Korēa
PMYahoo
Top
DARDANI_40
Postuar nė: 01.01.2008, 00:36
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 1406
Antari Nr: 12388
Bashkangjitur: 30.12.2007Ti o mjeran i paditur nuk e njeh aspak historene e shqiperise,dhe i thua vetes shqiptar ! Me dhimbsesh sinqerisht.

Se pari: Nene Tereza nuk ishte vllehe por shqiptare (paster shqiptare)

Ajo quhej Anjeze - Gonxhe Bojaxhiu,(fiks shqiptare),i jati Kole (fiks shqiptar katolik), e jema DRANE (shqiptare fiks ),e motra AGE (shqiptare fiks), i vellai Lazer (fiks shqiptar katolik).
Asgje ketu nuk ka nga vllehet (qe ata nuk jane as shqiptare e as katolike).

Duhet ta dish (po te jesh i ditur siē pretendon),qe ajo e ka deklaruar edhe ne

institucjonet nderkombetare kur e kane pyetur, qe eshte shqiptare.

Por ē"pritet nga ti e njerez si ti !!!!!

Kur na thua edhe "shkencen" e fundit qe rrjedh nga padituria jote e thelle !

Gjergj Kastrioti na qenka sllav ....

Hajde mendje e ndritur hajde....

Ty mor shoq te kane ra trute ne qafe (i themi ne ne shqiperi atij qe flet pallavra)

Skenderbeut iu islamizua nje pjese e familjes se tij (Hamzai), dhe nuk i vrau

(deri kur ai e tradhetoi e u bashkua me turqit),

dhe ne gjithe librat qe kam lexuar per Skenderbeun (nga historjanet) nuk eshte thene as aluduar kurre qe ai masakroi shqiptaret muslimane.

Sabri Godo eshte njohesi me i mire i jetes se Skenderbeut.

Ndersa ai fare Tajariq Hajvanoviq qe ti thua qe ka shkru ashtu,do jete sigurisht serb qe shkruan me emer turku (me synim perēarjen e shqiptareve)

Skenderbeu gjithe jeten e tij u perpoq t"i bashkoje shqiptaret dhe ti pajtoje ata midis veti.

Ma humbe kohen e festes se vitit te ri mor i shkrete...

Mos shkruj ma budalliqe se qeshin njerezit me ty.

Me te mira...
PM
Top
lili82
Postuar nė: 01.01.2008, 03:17
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 1121
Antari Nr: 3937
Bashkangjitur: 10.11.2006 Citim (DARDANI_40 @ 31.12.2007, 22:03)
por po te them qe nana ime nuk asht vllehe siē aludon ti,as TURKINE ,

e as greke , as sllave ,por paster gjak shqiptari. Gjak i paster si i Gergj Kastriotit


Masi ppo thu gjak te paster si te gjergj kastriotit ateher i perzim te kokshe njeri :)
Po vrehesh sna veq habi


----------------------------------------
Varje dygn ligger män med kvinnor som de inte älskar och ligger inte med kvinnor som de verkligen älskar.
PM
Top
dajki
Postuar nė: 01.01.2008, 10:40
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2336
Antari Nr: 2293
Bashkangjitur: 21.08.2006me falniqe po dal prej temes (ndoshta ky eshte qellimi i dardanit)

por ti bre dardan...

shum interesant njeri te qenke,,shum specifik...paramendo..nena yte gjak te paster shqiptari,,babi yt gjithashtu,,,ndersa ai tregimi yt shum interesant se ne shqiperi komshiu yt e rrafi femiun e vet vetem pse foli nje fjal shqipe ( cka d.m.th se ai nuk paska qen shqiptar-Hiq nuk pom besohet)sidoqoft mua po me intereson,,,nga e mesove ti aq mir greqishten pa pasur kurr kontakt me to ??????????????????????


----------------------------------------
Pra, mallkue njai bir Shqyptari,
qė kėtė gjuhė tė Perėndis',
trashigim, qė na la i pari,
trashigim s'ia len ai fmis.
PM
Top
DARDANI_40
Postuar nė: 01.01.2008, 12:53
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 1406
Antari Nr: 12388
Bashkangjitur: 30.12.2007Se pari ju uroj vitin e ri, dhe ju qofte vit i mbare.

Se dyti , kur fola per gjakun e Kastriotit, e kisha fjalen per Gjergj Kastriotin
qe dihet nga te gjithe qe ishte paster shqiptar, e jo per pas-ardhesit e tije.

se treti, nuk eshte aspak synimi im qe ndokush nga ju te largohet nga forumi, por eshte kenaqesi per mua qe te shkembejme mendime bashke
brenda caqeve te edukates dhe miresjelljes njerezore.

sa per greqishten....nuk kam thene kurre qe di ta flas , s"e kam ditun
kurre asnji fjale ne ate gjuhe , dhe as nuk e kam ndermend ta mesoj
meqenese edhe do ndjehesha i felliqur ne vetveti po ta dija e flisja .

Ai komshiu qe rrihte femijen e vet , nuk thashe qe ishte ne shqiperi
por ne kurbet , ne emigrim zoteri , ketu ku jemi edhe tash.
PM
Top
delicious_as_me
Postuar nė: 06.02.2008, 23:17
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 132
Antari Nr: 1111
Bashkangjitur: 04.05.2006Dardan kujdes si sillesh,fjalet tua manifestojne sjelljen dhe nuk parapelqehet kjo e jotja. ne postimin shume mire shkruan se kush i shkollon tri femra hyne ne xhenet nuk e di a kupton ose jo. lexoe vetem kete reshte edhe nje here pastaj jepi flake konfliktit tend. je shume gabim.


lexoni mire , me fene nuk luhet,as me fjalet e ZOTIT dhe as qe nuk te lejoj te thuash arabi ne arabi,ZOTI te falt per kete,eshte ai pejgamberi jone dhe ne ja kemi respektin shume. keshtu qe ske te drejte.


besoj se isha e qarte dhe nuk do te replikosh me edhe ne kete. te propozoj te lexosh mire


E mbara qoft me te gjithe juve


----------------------------------------
???
PMYahoo
Top
Argument
Postuar nė: 06.02.2008, 23:29
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2265
Antari Nr: 4920
Bashkangjitur: 27.12.2006 Citim (ardi_pr @ 31.12.2007, 22:36)
O Dardan, nese dikush eshte mesjetar ateher jeni ju katoliket analfabet te veriut qe vetem bardh e zi shihni, ju sbeni asgje pa i pyetur prifterinjet, e dihet si qendron puna mes katolicizmin de dijes, jan dy teza te KUNDERTA, katolicizmi dhe Papati gjithmone e ka luftuar dijen dhe dijetaret, madje edhe i ka persekutuar e djegur!!

Ndersa ne Islam dija eshte qeshtje primare si te mashkulli ashtu edhe te femra!!


Kallogjerkat jane ato "Motrat e Nderit"  por qe priftat  katolik i ē`nderojne duke i dhunuar! Pra edhe ato mbajne THES ne krye!


smil3dbd4e5e7563a.gif

Ky postim ėshtė ndryshuar nga Stafi nė 04.01.2009, 14:18


----------------------------------------
www.teuhid.net
PMUsers Website
Top
AGIS
Postuar nė: 07.02.2008, 09:36
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 289
Antari Nr: 13382
Bashkangjitur: 03.02.2008 Citim (ardi_pr @ 31.12.2007, 22:36)
O Dardan, nese dikush eshte mesjetar ateher jeni ju katoliket analfabet te veriut qe vetem bardh e zi shihni, ju sbeni asgje pa i pyetur prifterinjet, e dihet si qendron puna mes katolicizmin de dijes, jan dy teza te KUNDERTA, katolicizmi dhe Papati gjithmone e ka luftuar dijen dhe dijetaret, madje edhe i ka persekutuar e djegur!!

Ndersa ne Islam dija eshte qeshtje primare si te mashkulli ashtu edhe te femra!!


Kallogjerkat jane ato "Motrat e Nderit"  por qe priftat  katolik i ē`nderojne duke i dhunuar! Pra edhe ato mbajne THES ne krye!


nese Gjergj Katrioti eshte sllav ti ardi_pr je mongol sipas cdo logjike , edhe mongolet nuk e kan vendin ktu ne ket forum!!!!

se shqiptari asniher skish then ni gje te tille ,

Sa per shqiptaret katoliki te veriut jan shqiptar si gjith tjeret , edhe i dua se jan gjaku im , e flasin gjuhen time , i krenohen flamurit tim .

Sja vlen ma shum te them se e shoh se nuk qenka forum shqiptaresh kjo por turkofillash.

Ky postim ėshtė ndryshuar nga Stafi nė 04.01.2009, 14:19


----------------------------------------
GJAKU ĖSHTĖ MĖ I PASTĖRT SE UJI
PM
Top
Anda
Postuar nė: 07.02.2008, 11:39
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 702
Antari Nr: 13432
Bashkangjitur: 05.02.2008Hej ti Ardi_pr a po do njė apllauz nga ana jonė pasi qė paske lexu histori nga pak,sa interesant bre ku gjete ti me lexu pėr Skendebeun?Ne tė tjerėt ,,kurr s'kemi ndėgju se jo mė me lexu pė te''...
E juve tė tjerėve kisha mujt me ju than:Mjaft u ba bre duke ia nėnēmu njeri-tjetrit religjionin...Po tekefundit s'keni ēka i jepni llogari njėri-tjetrit pėr fen tuaj...Le ta dijė Zoti se kush jeni e ēfarė jeni,po kush ėshtė njė anėtar i forumit tė na gjykoj neve?....Kaq kisha,Zoti ju prift nė rrugėn e drejtė.

Ju pėrshėndes tė gjithėve.
PM
Top
almir_27
Postuar nė: 07.02.2008, 11:56
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 201
Antari Nr: 12151
Bashkangjitur: 22.12.2007Vertet ti Agis e tepron shume me ofendimet qe i ben fese islame.Ti bre vlla prej nga e paske kete tru kaq te dobet.Or shok kuptoje njerher e pergjithmon se feja islame nuk ka kurre per me u shuar,kuptoje.O Dardan shqipetari mendoje mire para se me fol,se ai INDEXI shume mire e nisi temen edhe dha argumente,a ti tallesh me te.O shoki ne kete forum nuk e bejme as turkofilash,as sllavifilash,as ...as, po thjesht ki forum eshte per me be debat studentor,shkembejme mendime, e nuk e kena kete forum per me i ofendue njerzit e as fete.Kuptove ti AGIS se ti je shume kunder fese islame.Hajt se kena me te ba ti perkrahesim ma te madh te SHBA e ndoshta ni dite ke me e fitue cmimin NOBEL.
Respekte


----------------------------------------
" Ē'ƒαяĖ ηυк šнєн мє šутĖ тυαנ,мσš є šнριкĖ мє gנυнĖη тĖη∂є"
PMMSN
Top

Topic Options Faqe: (6) [1] 2 3 ... E fundit » Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio