Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet


Faqe: (7) [1] 2 3 ... E fundit »  ( Kalo tek postimi i parė i palexuar ) Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Hazbi Lika apo Fatmir Besimi pėr Tetovėn
Lexo
Postuar nė: 14.04.2012, 20:12
Quote Post


Robot
*****

Posti: Antarė
Postime: 3366
Antari Nr: 18687
Bashkangjitur: 24.11.2008Tek blloku politik shqiptar filloi matja e forcave nėpėrmjet publikimit tė emrave tė kandidatėve tė mundshėm pėr kryetarė komune pėr zgjedhjet lokale qė duhet tė mbahen nė mars tė vitit tė ardhshėm, ndėrsa dolėn edhe ofertat e para tė hapura pėr ballafaqim tė drejtpėrdrejtė. BDI, nėpėrmjet zėdhėnėsit Bujar Osmani, nuk fsheh se sfida mė e madhe – ėshtė fitorja e bastionit pėr shqiptarėt – Tetova, por edhe fitorja nė Gostivar, komunat tė cilat i humbi nė zgjedhjet e fundit nė vitin 2009, shkruan sot “Dnevnik”.

Tetova mė e rėndėsishmja pėr BDI-nė

Edhe qeveria edhe opozita janė tė fshehta nė lidhje me kandidatėt e mundshėm pėr Tetovėn, e cila nė bllokun shqiptar e ka rolin ashtu siē Shkupi qė e ka rolin nė kampusin politik maqedonas. Thuhet se PDSH pėrsėri mund tė del nė zgjedhje me krytarin aktual tė komunės Sadi Bexheti, sepse ai ėshtė i pranueshėm edhe pėr maqedonasit. Por nė qoftė se lideri i PDSH-sė, Menduh Thaēi, vlerson ndryshe, tek partia thonė se ėshtė e pėrkohshme pasi kandidati pėr nė Tetovė do tė jetė person pėr tė cilin do tė votonin edhe maqedonasit. Tek BDI-ja pėrmendet emri i ish kryetarit tė komunės Hazbi Lika, me arsyetimin se krahu i tij nga BDI-ja vlen si mė i forti pėr nė Tetovė. Por pėr Likėn ka rezerva nė parti, sepse ai njėherė i ka humbur zgjedhjet nga PDSH-ja. Ėshtė e mundur qė pėr Tetovėn, BDI ta kandidojė edhe Atilla Rexhepin, kryetar aktual i degės sė Tetovės, ndėrsa spekulimet shkojnė deri atje sa qė nė lojėn pėr Tetovėn ėshtė edhe ministri i mbrojtjes Fatmir Besimi.

Edhe kryetari aktual i Ēairit, Izet Mexhiti, para pak kohėsh pėr gazetėn “Dnevnik” u shpreh se ėshtė e mundur qė pėr herė tė tretė tė kandidohet pėr kryetar komune. Por, pėr Ēairin spekulohet edhe me zėdhėnėsin e BDI-sė, Bujar Osmani. Dega e Ēairit e pėrkrah Mexhitin, ndėrsa kryesia e partisė anojnė ka Bujar Osmani. Ambicie pėr njė mandate tjetėr ka edhe kryetari i komunės sė Strugės, Ramiz Merko nga BDI-ja, edhe pse nga partia nuk thuhet pėr njė gjė tė tillė. Pėr Sarajin, jo zyrtarisht BDI mund tė kandidojė mė kryetarin aktual Bekim Murati, por edhe me ministrin e drejtėsisė Blerim Bexheti, i cili tashmė ka udhėhequr njėherė me kėtė komunė. Interesante janė informacionet tė cilat tani pėr tani janė tė pakonfirmuara, se Imer Selmani ėshtė e mundur si kandidat pėr kryetar tė Sarajit pėrsėri tė kthehet nė skenėn politike,.
Во албанскиот политички блок почна одмерувањето на силите преку лицитации со имиња за можни кандидати за градоначалници за локалните избори што треба да се одржат во март в година, а паднаа и првите отворени понуди за директно соочување. ДУИ, преку портпаролот Бујар Османи, не крие дека најголем предизвик ~ се освојувањето на бастионот за Албанците - Тетово, но и победа во Гостивар, општини што ги загуби на последните избори во 2009 година.

Тетово најважно за ДУИ

И власта и опозицијата се таинствени за можните кандидати за Тетово, кое во албанскиот блок ја има улогата што Скопје ја има за македонскиот политички кампус. Се шпекулира дека ДПА повторно би можела да оди со актуелниот градоначалник Сади Беџети, бидејќи тој е прифатлив и за Македонците. Но доколку лидерот на ДПА, Мендух Тачи, процени поинаку, во партијата велат дека е извесно оти кандидат за Тетово ќе биде личност за која би гласале и Македонците. Во ДУИ се споменуваат имињата на поранешниот градоначалник Хазби Лика, со образложение дека неговото крило од ДУИ важи за најјако во Тетово. Но за Лика имало резерви во партијата, зашто тој веќе еднаш ги изгубил изборите од ДПА. Можно е за прв човек на Тетово ДУИ да го кандидира и Атила Реџепи, актуелен претседател на тетовскиот разгранок, а шпекулациите одат дотаму дека во игра за Тетово е и министерот за одбрана Фатмир Бесими.

Доказ дека Тетово е најголем предизвик за партиите на Албанците е и информацијата што деновиве излезе во медиумите на албански јазик, дека кандидат за градоначалник можно е да биде бизнисменот Љазим Дестани, сопственик на фирмата „Еколог“. Но информацијата веднаш беше демантирана. Партиски извори неодамна името на Дестани го споменуваа во контекст на основач на нова партија на Албанците. И тогаш Дестани, преку својот советник Агим Kуртиши, ги негира таквите информации.

Османи го предизвика Ахмети за Гостивар

Освен за Тетово, политичарите најголеми апетити пројавуваат и за првите фотелји на Гостивар, Струга, а од овие локални избори и на Kичево, за каде што веќе се споменува градоначалникот на Осломеј, Фатмир Дехари од ДУИ.

Од актуелните градоначалници кој не ја крие амбицијата за уште еден мандат е претседателот на НДП, Руфи Османи. Ако повторно се кандидира и победи во Гостивар, тој ќе го турка третиот мандат. Главна конкуренција на Османи можно е да биде министерот за локална самоуправа Невзат Бејта од ДУИ. Бејта не ја исклучи можноста вторпат да се кандидира за градоначалник, со образложение дека ако партијата одлучи тој ќе се „жртвува“ за интересите на граѓаните. Но, за Османи само кандидатурата на Али Ахмети за градоначалник на Гостивар ќе биде предизвик. Тој јавно го предизвика лидерот на ДУИ да се соочат на избори во Гостивар.

- Би бил многу среќен кога господин Ахмети би се кандидирал за градоначалник на Гостивар. Тој предизвик би го прифатил со голем ентузијазам - рече Османи и додаде дека очекува Бејта, наместо да се амбицира за градоначалничка фотелја, институциите да го гонат за криминалот што го направил додека бил градоначалник. За кандидат за градоначалник на Гостивар од ДУИ, освен Бејта, се споменува и пратеникот и поранешен министер за животна средина Неџати Јакупи.

И актуелниот градоначалник на Чаир, Изет Меџити, неодамна за „Дневник“ изјави дека е можно по третпат да биде кандидат за градоначалник. Но, за Чаир се шпекулира и со портпаролот на ДУИ, Бујар Османи. Наводно, чаирскиот разгранок го поддржува Меџити, а партискиот врв го токмел Османи. Амбиции за уште еден мандат имал и градоначалникот на Струга, Рамиз Мерко од ДУИ, иако во партијата немало такво расположение. За Сарај, неофицијално ДУИ може да игра со актуелниот градоначалник Беким Мурати, но и со министерот за правда Блерим Беџети, кој веќе управуваше со таа општина. Интересни се информациите кои засега се непотврдени, дека Имер Селмани од НД е можно како кандидат за градоначалник на Сарај повторно да се врати на политичката сцена.

Мариела Трајковска/ DNEVNIK


----------------------------------------
This is an automatically sent message, i'm Robot please do not reply!
PM
Top
Alfusion
Postuar nė: 14.04.2012, 20:45
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 330
Antari Nr: 27261
Bashkangjitur: 02.04.2012bdi ne tetove hmm pak si zort ... As ne gostivar ende ma zort...
PMUsers Website
Top
babarekes
Postuar nė: 15.04.2012, 00:10
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 9383
Antari Nr: 23715
Bashkangjitur: 13.11.2009 Citim (Alfusion @ 14.04.2012, 21:45)
bdi ne tetove hmm pak si zort ... As ne gostivar ende ma zort...

I ka vdek NONA ksaj punes.
BDI let pershendetet me tetoven dhe me disa komuna per reth Tetoves si Zhelin, Brvenic,Tearc.


----------------------------------------
Mbeturinat flasin keq per mua...Plehrat e besojne...!
PM
Top
GAZETARI23
Postuar nė: 15.04.2012, 00:25
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 5014
Antari Nr: 9437
Bashkangjitur: 10.09.2007pa marr parasish ne kete koh se kush do te jet apo dot kishte fitu.
une mendoj se as bdi as pdsh sen chajten shum pun per Tetoven!

e kan lon sakat, ne tetove te dyja parti hyn me duket vetem per qellime fitimi ku fort mir e njohim Tetoven me numrin e popullates qe ka dhe perqindjen e shqiptarve ne kete komune dhe perreth saj!

Tetova si qytet i madh ka nevoij per min 3 fabrika ku mund te punesohen min 10,000 Puntor
Tetova esht e dobet ne rruget e saj per komunikacion si me taxi , privat , VAGONA PER UDHETIME TE SHKURTA MBRENDA KOMUNES!
Tetova ka problem me ujtin qe shumica prej nesh kete e shohin si gabim i madh qe mund ti ndodh nje qytetit per reth Malit Shhar me plot burime, menaxhimi dhe financat e buxhetit si duket keqperdoren per pika politike edhe at me shum vite duke e zvaritur.
Tetoves i mungon nje Park ku shum qytetar kan mundesi te relaksohen!!!!!!
Tetoves, i mungon nje parking te makinave
Tetova pershkruhet si vend i 2 univerziteteve por pa nje sall te madhe sportit bibliotekes , teatrit, pishinave te mbuluara etj!

vallah ka shum pun se dij ku shkojn keto !!!!!!

smil3dbd4d6422f04.gif

perderisa nuk mund te kryhen apo realizohen mrenda 4 viteve keto qe un i shoh te pershtatshme , mendoij se jo veq un por ja vlen per tetoven si qytet.

se dij edhe sa her do te hyn dhe dalin ata njerez qe jane dhe ishin!!!!

Ky postim ėshtė ndryshuar nga GAZETARI23 nė 15.04.2012, 00:27


----------------------------------------
PUNA DHE MESIMI JAPIN DRITE!!
PM
Top
kreatoriMK
Postuar nė: 15.04.2012, 00:28
Quote Post


Na ndejk nga koha nė kohė
****

Posti: Antarė
Postime: 48
Antari Nr: 26825
Bashkangjitur: 15.08.2011BDI e humb edhe Karshijaken ,
PM
Top
realiteti
Postuar nė: 15.04.2012, 01:30
Quote Post


Mundohem tė kyqem nė bisedė
**

Posti: Antarė
Postime: 14
Antari Nr: 26640
Bashkangjitur: 10.06.2011Jeni mjaft qesharak me keto komente. Edhe vet e dini se ne kete forum, BDI nuk i ka fituar zgjedhjet asnjehere, por realiteti tregon ndryshe. BDI, nuk ka humbur deri me tani asnje pale zgjedhje. smil4a8aceb829c5f.gif
PM
Top
Alfusion
Postuar nė: 15.04.2012, 01:59
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 330
Antari Nr: 27261
Bashkangjitur: 02.04.2012 Citim (realiteti @ 14.04.2012, 19:30)
Jeni mjaft qesharak me keto komente. Edhe vet e dini se ne kete forum, BDI nuk i ka fituar zgjedhjet asnjehere, por realiteti tregon ndryshe. BDI, nuk ka humbur deri me tani asnje pale zgjedhje. smil4a8aceb829c5f.gif

Bdi i fitoj zgjedhjet e fundit sepse i shfrytezoj ligjeruesit qe ligjerojne ne usht qe jane pa vendim pune edhe prap do ti shfrytezoj . Bdi i fitoj zgjedhjet e fundit duke manipulu me shifra duke ua shperlare trute njerezve te thjeshte qe mendojne se cka thote qeveria osht ok . Bdi i fitoj zgjedhjet duke punsu shqiptare ne administrate edhe ata duke ndejt ne shtepi . Bdi i fitoj zgjedhjet duke punsu shqiptare per nje cmim prej 1000-2000 euro qe duhet ata ti paguanin dikujt edhe te punon per 250 euro ku 100 euro ne muaj u duheshin per udhetimin . Bdi i fitoj zgjedhjet duke vra shqiptaret . Bdi i fitoj zgjedhjet duke i rrejt shqiptaret per zyrtarizimin e gjuhes shqipe per ceshtjen e ushtareve te UCK , Bdi i fitoj zgjedhjet duke manipulu me shqiptaret nepermjet Artan Grubit rasti i kishes ne kala te shkupit " kinse ne patriota " . a te vazhdoj hala ?
PMUsers Website
Top
realiteti
Postuar nė: 15.04.2012, 02:21
Quote Post


Mundohem tė kyqem nė bisedė
**

Posti: Antarė
Postime: 14
Antari Nr: 26640
Bashkangjitur: 10.06.2011 Citim (Alfusion @ 14.04.2012, 19:59)
Bdi i fitoj zgjedhjet e fundit sepse i shfrytezoj ligjeruesit qe ligjerojne ne usht qe jane pa vendim pune edhe prap do ti shfrytezoj . Bdi i fitoj zgjedhjet e fundit duke manipulu me shifra duke ua shperlare trute njerezve te thjeshte qe mendojne se cka thote qeveria osht ok . Bdi i fitoj zgjedhjet duke punsu shqiptare ne administrate edhe ata duke ndejt ne shtepi . Bdi i fitoj zgjedhjet duke punsu shqiptare per nje cmim prej 1000-2000 euro qe duhet ata ti paguanin dikujt edhe te punon per 250 euro ku 100 euro ne muaj u duheshin per udhetimin . Bdi i fitoj zgjedhjet duke vra shqiptaret . Bdi i fitoj zgjedhjet duke i rrejt shqiptaret per zyrtarizimin e gjuhes shqipe per ceshtjen e ushtareve te UCK , Bdi i fitoj zgjedhjet duke manipulu me shqiptaret nepermjet Artan Grubit rasti i kishes ne kala te shkupit " kinse ne patriota " . a te vazhdoj hala ?

Do kisha dashur te vazhdoje, pasi edhe vet e verteton se BDI i FITOI zgjedhjet.
PM
Top
Alex
Postuar nė: 15.04.2012, 10:48
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 1003
Antari Nr: 16058
Bashkangjitur: 18.06.2008 Citim (GAZETARI23 @ 15.04.2012, 01:25)
pa marr parasish ne kete koh se kush do te jet apo dot kishte fitu.
une mendoj se as bdi as pdsh sen chajten shum pun per Tetoven!

e kan lon sakat, ne tetove te dyja parti hyn me duket vetem per qellime fitimi ku fort mir e njohim Tetoven me numrin e popullates qe ka dhe perqindjen e shqiptarve ne kete komune dhe perreth saj!

Tetova si qytet i madh ka nevoij per min 3 fabrika ku mund te punesohen min 10,000 Puntor
Tetova esht e dobet ne rruget e saj per komunikacion si me taxi , privat , VAGONA PER UDHETIME TE SHKURTA MBRENDA KOMUNES!
Tetova ka problem me ujtin qe shumica prej nesh kete e shohin si gabim i madh qe mund ti ndodh nje qytetit per reth Malit Shhar me plot burime, menaxhimi dhe financat e buxhetit si duket keqperdoren per pika politike edhe at me shum vite duke e zvaritur.
Tetoves i mungon nje Park ku shum qytetar kan mundesi te relaksohen!!!!!!
Tetoves, i mungon nje parking te makinave
Tetova pershkruhet si vend i 2 univerziteteve por pa nje sall te madhe sportit bibliotekes , teatrit, pishinave te mbuluara etj!

vallah ka shum pun se dij ku shkojn keto !!!!!!

smil3dbd4d6422f04.gif

perderisa nuk mund te kryhen apo realizohen mrenda 4 viteve keto qe un i shoh te pershtatshme , mendoij se jo veq un por ja vlen per tetoven si qytet.

se dij edhe sa her do te hyn dhe dalin ata njerez qe jane dhe ishin!!!!

Kete mund te realizone vetem RDK-ja(Rufi Osmani), duke mare shembull nga Gostivari, por nuk e di sa eshte komuna ne -(minus), nga se njeher do duhet te dale prej balte, me pas te realizohen keto te mira dhe te mira te tjera.

Nese neve Tetovaret duam te shohem ndryshim, duhet kesaj radhe perkrahje ti jepet opcionit me te rri, RDK-se, nga se dy partit tjera ishin, ndertuan per vete, futen ne minus komunen dhe do ikin.


Me fitore te Rdk-se keqe do kete punet kryetari aktual i komunes, se do hyne ne listen e N.Bejtes hajnit., spe jo edhe ai para aty qe ka qene?


Sa per temen, nese Tetovaret e votojne perseri H.Liken atehere skam cka ju thame.
PM
Top
passed
Postuar nė: 15.04.2012, 14:02
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 1105
Antari Nr: 26200
Bashkangjitur: 04.03.2011 Citim (babarekes @ 15.04.2012, 01:10)
I ka vdek NONA ksaj punes.
BDI let pershendetet me tetoven dhe me disa komuna per reth Tetoves si Zhelin, Brvenic,Tearc.

e shkuar e haruar.... smil3dbd4d4e4c4f2.gif


----------------------------------------
http://yeechat.com/passedd
PMUsers WebsiteIntegrity Messenger IMICQAOLYahooMSN
Top
Romeo_Alfa
Postuar nė: 15.04.2012, 15:08
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 127
Antari Nr: 25364
Bashkangjitur: 02.07.2010Te dhenat flasin se maqedonet nuk do ta votojne kandidatin shqiptar asnjeher me .
PM
Top
tetovari20
Postuar nė: 15.04.2012, 15:15
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 328
Antari Nr: 22410
Bashkangjitur: 31.05.2009Nė do tė thoja qė tė votonim pėr Hazbi Likėn, njeriun e luftės sė 2001, sepse Fatmir Besimi edhe pse mund tė jetė djalė i mirė ai njihet si njeri i Klanit PRO SERB NĖ BDI.Ndiqni deklaratėn e Gruevskit 3 ditė pasi fitojė zgjedhjet.Mendoj kjo duhet tė diskutohet dhe jo votoni pdsh dhe rdk, sepse tema ėshtė LIKA apo Besimi.Pra, UĒK apo Lobo serb.Megjithatė pas vrasjes sė Isa Likės klani i UĒK u shua nė BDI ose u izolua.tung smil3dbd4dcd7b9f4.gif
PM
Top
Romeo_Alfa
Postuar nė: 15.04.2012, 15:20
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 127
Antari Nr: 25364
Bashkangjitur: 02.07.2010 Citim (tetovari20 @ 15.04.2012, 16:15)
Nė do tė thoja qė tė votonim pėr Hazbi Likėn, njeriun e luftės sė 2001, sepse Fatmir Besimi edhe pse mund tė jetė djalė i mirė ai njihet si njeri i Klanit PRO SERB NĖ BDI.Ndiqni deklaratėn e Gruevskit 3 ditė pasi fitojė zgjedhjet.Mendoj kjo duhet tė diskutohet dhe jo votoni pdsh dhe rdk, sepse tema ėshtė LIKA apo Besimi.Pra, UĒK apo Lobo serb.Megjithatė pas vrasjes sė Isa Likės klani i UĒK u shua nė BDI ose u izolua.tung smil3dbd4dcd7b9f4.gif

A edhe Tetoven e bene Mitrovic !!!!!!
PM
Top
tetovari20
Postuar nė: 15.04.2012, 15:30
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 328
Antari Nr: 22410
Bashkangjitur: 31.05.2009PSE ENDE SE KENI MĖSUAR SE NĖ MAQEDONI QĖHET LUFTĖ POLITIKE MIDIS AMERIKĖS DHE RUSISĖ?ENDE NUK E DINI SE BĖHET LUFTĖ MIDIS SHQIPĖRISĖ DHE SERBISĖ? smil3dbd4e5e7563a.gif
PM
Top
alb_te
Postuar nė: 15.04.2012, 15:52
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 3261
Antari Nr: 27212
Bashkangjitur: 29.02.2012romeo a kei fakte...
PM
Top

Topic Options Faqe: (7) [1] 2 3 ... E fundit » Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio