Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet


  Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Shipkovica, vatra e harruar e Ali Ahmetit
babarekes
Postuar nė: 21.10.2012, 22:56
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 9383
Antari Nr: 23715
Bashkangjitur: 13.11.2009Shipkovica, vatra e harruar e Ali AhmetitNė vitin 2001, f. Shipkovicė e banuar me rreth 6000 banorė u bė e famshme jo vetėm nė mbarė Maqedoninė por edhe nė rajon me “fshehjen” e Ali Ahmetit.

Fotografi e jashtme

Ali Ahmeti i panjohur deri mė atėherė pėr popullatėn ahqiptare, arriti nė malet e f. Shipkovicė dhe u prezentua si komandanti suprem i Ushtrisė Ēlirimtare Kombėtare duke “uzurpuar” nė njė mėnyrė f. Shipkovicė.

Banorėt e Shipkovicės e pritėn me dyer tė hapura dhe pa hezitim komandant Ahmetin, tė cilin e strehuan nė shtėpitė e tyre pėr afėr njė vit. Ali Ahmeti qėndroi nė shtėpitė e mėrgimtarėve tė Shipkovicės duke shfrytėzuar kėshtu shtėpitė e tyre, mobilimin, rrymėn, ujin dhe gjitha mjetet tjera tė nevojshme pėr jetesė duke mos paguar as edhe njė qindarkė parash.

Pas mbarimit tė konfliktit tė armatosur nė vitin 2001, kur Ali Ahmeti krijoi Bashkimin Demokratik pėr Integrim dhe formoj qeverinė me LSDM-nė e Branko Crvenkovskit, u premtoj njė varg premtimesh banorėve tė Shipkovicės qė do tė ua bėj jetėn mė tė mirė dhe mė tė lehtė, qė do ti ndihmoj ato pėr tė ua kthyer tė mirėn qė ata e bėnė pėr tė nė vitin 2001.

12 vite pas luftės, dhe 12 vite pas qeverisjes sė Ali Ahmetit me qeverinė e Maqedonisė, Shipkovica ka ngelur e rrėnuar dhe e harruar. Banorėt e kėtij fshati janė me shumicė nė emigrim, ndėrsa ata qė kanė ngelur nė fshat janė shumica tė diplomuar nga fakultete tė ndryshme por tė papunėsuar nėpėr punė adekuate.

Nėse marrėsh njė udhėtim pėr nė Shipkovicė, e cila ėshtė rruga e njėjtė qė tė shpie pėr nė Kodrėn e Diellit, vėrehet qė rruga ėshtė e asfaltuar deri nė hyrje tė fshatit, sepse mė pas menjėherė del nė pah njė infrastrukturė shumė e dobėt rrugore.

Nuk mund tė tė shpėtoj pa vėnė re as ambulanca e fshatit e cila ėshtė nė gjendje tė mjerueshme. Ambulance shėndetėsore nuk i plotėson as kushtet minimale qė tė quhet ambulancė e jo mė tė merret ndihmė mjekėsore. Shkolla po ashtu ėshtė nė njė situatė tė njėjtė, e cila ėshtė larg kuptimit tė njė shkolle tė vėrtetė. Dhe ato tek-tuk rrugė apo infrastruktura tė rregulluara janė ndėrtuara me investimin e vete banorėve tė fshatit apo tė komunės sė Tetovės.

Njė banorė kalimthi i fshatit Shipkovicė, shprehet tejet i mllefosur tek gazetarja e Shqipmedia, pėr faktin qė Ali Ahmeti nuk ėshtė kujtuar mė kurrė pėr ato.

“Ai erdhi brenda natės nė vatrat tona dhe kėrkoj ndihmė e strehim nga ne. Ne e pranuam pa hezitim, pa e pyetur kush ėshtė e nga vjen, ja hapėm gjitha dyert tona. E ēka bėri ai pėr ne? Na harroj, nuk erdhi kurrė tė na takoj, tė na pyesė pėr hallet tona. Vjen vetėm kur ka nevojė tė marrė votat tona, na viziton vetėm ne kohė zgjedhjesh. Na e ka lėnė fshatin tė shkretuar, tė rinjtė tonė akoma shkojnė nėpėr kurbet sepse nuk mund tė gjejnė njė punė edhe pse janė tė diplomuar”

Foto e mėposhtme tregojnė qartė gjendjen e mjerueshme qė sot gjendet f.Shipkovicė, vendi qė e mbrojti Ali Ahmetin, komandantin e UCK-sė qė ju premtoj aq shumė tė mira banorėve tė kėtij fshati.

Fotografi e jashtme
Fotografi e jashtme
Fotografi e jashtme


----------------------------------------
Mbeturinat flasin keq per mua...Plehrat e besojne...!
PM
Top
Pinnes
Postuar nė: 22.10.2012, 18:33
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 371
Antari Nr: 27526
Bashkangjitur: 26.09.2012komentoni ktu o qenefa , veq ku vu vjen mire
PM
Top
alb_te
Postuar nė: 22.10.2012, 18:51
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 3261
Antari Nr: 27212
Bashkangjitur: 29.02.2012pinnes smil3dbd4e5e7563a.gif
PM
Top
babarekes
Postuar nė: 23.10.2012, 15:39
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 9383
Antari Nr: 23715
Bashkangjitur: 13.11.2009Ku jeni oj ju te BDI?


----------------------------------------
Mbeturinat flasin keq per mua...Plehrat e besojne...!
PM
Top
Igenieur
Postuar nė: 23.10.2012, 15:41
Quote Post


Miku i ri
*

Posti: Antarė
Postime: 4
Antari Nr: 27367
Bashkangjitur: 21.05.2012Shipkovica Vendlindja e prinderve te mi esht Legenda e shqiptareve jo vetem ne maqedoni por edhe ne Kosove dhe shqiperi. Ne ShqipKovaret (dmth shqiptaret e vertet nga shipkovica) jemi krenaria epopullit shqiptar se ne kohen e komunizmit vetem ni shipkovic ka pas baze policore se sun i mbajshin nder kontroll patriotat e shipkovices. A tash BDI dhe Ali Ahmeti dhe PDSH dhe krejt pederastat tjere e kan harru fshatin legjendar. Por do te vije prap koha kur shqiptaren do kerkojn strehi ne shipkovic!! Zoti e bekoft Shipkovicen!!! Amin, amin, amin!!!!
PM
Top
jako
Postuar nė: 23.10.2012, 18:18
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 316
Antari Nr: 17414
Bashkangjitur: 19.09.2008Ky shkrim se pari eshte amatore,se dyti kjo "gazetare" nuk eshte bash ne rrjedha se ktu ska te beje as Ali Ahmeti e as BDI.Shipkovica eshte fshat i Komunes se Tetoves,ndersa Komunen e Tetoves e udheheq z.Sadi Bexheti (PDSH),qe per 2012 Komunes se Tetoves jane leshuar nje pjese e parave te buxhetit shteteror, andaj shum e nderuar gazetare me kto pallavra mund ti tregoni "masalla" femijeve qe nuk te kuptojne.Une jam po nga i njejti fshat dhe e di se si qendrojne punet.10 her kemi qene te kryetari Bexheti per nje rruge ne funde te fshatit qe te mund te rregullohet,per ketzo 10 here na eshte premtuar se do te ndermeret aksion nga ana e komunes por,ASGJE.Andaj ju lutem beheni me syqele dhe ndajeni shapin nga sheqeri.


----------------------------------------
Urrej Politik
PM
Top
babarekes
Postuar nė: 23.10.2012, 18:21
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 9383
Antari Nr: 23715
Bashkangjitur: 13.11.2009 Citim (jako @ 23.10.2012, 19:18)
Ky shkrim se pari eshte amatore,se dyti kjo "gazetare" nuk eshte bash ne  rrjedha se ktu ska te beje as Ali Ahmeti e as BDI.Shipkovica eshte fshat i Komunes se Tetoves,ndersa Komunen e Tetoves e udheheq z.Sadi Bexheti (PDSH),qe per 2012 Komunes se Tetoves jane leshuar nje pjese e parave te buxhetit shteteror, andaj shum e nderuar gazetare me kto pallavra mund ti tregoni "masalla" femijeve qe nuk te kuptojne.Une jam po nga i njejti fshat dhe e di se si qendrojne punet.10 her kemi qene te kryetari Bexheti per nje rruge ne funde te fshatit qe te mund te rregullohet,per ketzo 10 here na eshte premtuar se do te ndermeret aksion nga ana e komunes por,ASGJE.Andaj ju lutem beheni me syqele dhe ndajeni shapin nga sheqeri.

Prej 2002-2006 dhe pastaj prej 2008-deri sot(Qeveri)
si dhe
Prej 2005-2009(ne Komun te Tetoves)

Kush i ka pas kta pushtete a????

Moss u ben Njeri RENACAK ok.

Ky postim ėshtė ndryshuar nga babarekes nė 23.10.2012, 18:22


----------------------------------------
Mbeturinat flasin keq per mua...Plehrat e besojne...!
PM
Top
jako
Postuar nė: 23.10.2012, 18:29
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 316
Antari Nr: 17414
Bashkangjitur: 19.09.2008Nuk mbroj asnjeren parti politike se njejte jane .................................................. :) por ky shkrim e permend A.Ahmetin qe gjate luftes ka ndejtur ne Shipkovice dhe tani nuk e kthen koken pas dhe se duhet tani ta shtroje gjithe fshatin me alltan,nc nc nc o popull ne qofte se vet nuk jemi te zotit per veten dhe familjet tona ateher shkon e ja kthen bythet BDI-se PDSH-se RDK-se.Ne qofte se ky fshat ia ka bo nje te mire UCK-se ne 2001 nuk duhet tani te bejm si ato grat e kcija ae din kush jemi ne ae din cka kemi bo ne dhe blla blla blla

Ky postim ėshtė ndryshuar nga Dredheza nė 23.10.2012, 21:48


----------------------------------------
Urrej Politik
PM
Top
babarekes
Postuar nė: 23.10.2012, 21:17
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 9383
Antari Nr: 23715
Bashkangjitur: 13.11.2009Shkruaj me me edukate

Ky postim ėshtė ndryshuar nga Dredheza nė 23.10.2012, 21:49


----------------------------------------
Mbeturinat flasin keq per mua...Plehrat e besojne...!
PM
Top

Topic Options Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio