Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet


  Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Bexheti nė pėrurimin e Monumentit tė Shqiponjės
r.mislimi
Postuar nė: 27.11.2012, 11:33
Quote Post


studentet.info
*****

Posti: Admin
Postime: 3277
Antari Nr: 2
Bashkangjitur: 25.11.2004



Fotografi e jashtme

Tiranė, Nė kuadėr tė festės sė Pavarėsisė, tė hėnėn, nė Tiranė ėshtė bėrė pėrurimi i Monumentit tė Shqiponjės, i cili synon tė shndėrrohet nė njė ikonė pėr qytetin. Nė ceremoninė e pėrurimit tė simbolit kombėtar kanė marrė pjesė kryeministri Sali Berisha, kryebashkiaku, Lulzim Basha, kryetarėt e komunave tė Prishtinės, Ulqinit dhe Preshevės, si dhe biznesmeni tetovar, Lazim Destani.

Gjatė kėsaj ceremonie, kryetari i Komunės sė Tetovės, Prof.Dr. Sadi Bexheti nė fjalėn e rastit ka shprehur kėnaqėsinė e thellė tė gjithė qytetarėve tė Tetovės, qė nė festėn e madhe tė 100 vjetorit tė pavarėsisė sė Shqipėrisė po inagurohet Monumentin e Shqiponjės, si njė simbol bashkimi dhe bashkėpunimi dhe si njė simbol i identitetit kulturor, politik dhe historik tė shqiptarėve.

“Shqiponja mbetet njė kryesimbol pėr tė gjitha hapėsirat shqiptare nė rrjedhėn e historisė dhe ky monument padyshim afirmon pėrpjekjen gjithėshqiptare pėr tė kultivuar frymėn e bashkėpunimit nė tė gjitha fushat, pėr tė komunikuar vlerat tona mė tė mira kombėtare konform pretendimit tonė tė pėrbashkėt pėr tė qenė pjesė e vlerave evropiane”, tha kryetari Bexheti.

Monumenti i Shqiponjės,tha ai, me forcėn e vet simbolike, na vendos pėrpara horizontit tė bashkėpunimit tė hapėsirave shqiptare, nė nivelin lokal dhe nė tė gjitha nivelet tjera institucionale. “Ne besojmė thellėsisht, qė nė tė ardhmen, bashkėpunimet e deritashme do tė fuqizohen akoma mė tepėr, sepse nė kėtė mėnyrė promovojmė dhe forcojmė pėrcaktimin tonė pėr tė komunikuar ngjeshur nė kuadėr tė pretendimit tė pėrhershėm evropian”, tha ai.
Kryetari Bexheti ka pėrgėzuar kryetarin e bashkisė sė Tiranės, Lulzim Basha dhe kryetarin e bordit tė kompanisė “Ecolog”, Lazim Destani, pėr realizimin e pėrbashkėt tė kėtij projekti kaq domethėnės nė festėn e madhe tė pavarėsisė.

Monumenti i Shqiponjės, ndodhet nė kryqėzimin e Doganės dhe peshon plot prej 16 ton ēelik. Me vendim tė Kėshillit Bashkiak tė kryeqytetit ky rrethrrotullimi do tė quhet “Sheshi Shqiponja’ dhe sė shpejti synon tė kthehet nė njė pikė referimi pėr qytetin. Me anė tė njė pajisje tė veēantė do tė sigurohet ndriēimi me ngjyrė tė kuqe pėr tė krijuar ngjyrėn e sfondit tė flamurit kombėtar.

Fotografi e jashtme
Fotografi e jashtme


----------------------------------------
www.studentet.info
PMUsers Website
Top

Topic Options Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio