Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet


Faqe: (3) [1] 2 3   ( Kalo tek postimi i parė i palexuar ) Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Dy fytyrat e Ismail Kadaresė
Foks_Ecc
Postuar nė: 30.12.2008, 23:51
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 6983
Antari Nr: 6604
Bashkangjitur: 27.03.2007Dy fytyrat e Ismail Kadaresė

Ajni Sinani

Pėr Stephen Schwartz me origjinė ēifute dhe nėnshtetėsi amerikane, Kadare thotė se janė tė pėrshkruara hollėsisht kapėrcimet e tij nga njė Stalinist e Trockist nė njė ultra djathtist, dhe nga feja hebreje nė atė muslimane. Ndėrkaq Schwartzi do tė shprehej se nėse Kadare njė ditė do tė fitonte ēmimin "Nobel" do tė shfaqej nė televizionet shqiptare i veshur si grua.Kur Schwartzi shprehet kėshtu mbase aludon nė tė kaluarėn e Kadaresė prej servili. Kadare nga shumė njerėz qė e njohin mirė vlerėsohet si njė sahanlėpirės i cili me pasion i ka shėrbyer regjimit diktatorial tė Enver Hoxhės. Gjatė kohės sė realizmit socialist kishte vjellė vrer mbi gjithēka perėndimore. Kjo i ishte paguar Kadaresė sepse kėshtu ai kishte arritur tė jetė i favorizuar dhe i privilegjuar si asnjė shkrimtar tjetėr nė Shqipėri. Nėna parti nė krye me shokun Enver kėrkonin qė tė mbillej urrejtje ndaj Perėndimit. Dhe kėtė Kadare e bėri me shumė mjeshtėri. Mirėpo me fillimin e rėnies sė sistemit socialist nė Shqipėri Kadare ia mbathi pėr nė Francė. Me vendosjen e tij nė Paris ai filloi tė shoh njė ėndėrr. Pėr tė realizuar kėtė ėndėrr shkrimtari i madh ishte nė gjendje tė paguante ēfarėdo ēmimi! Dhe si njė makth i cili e mundon njeriun nė gjumė, edhe ēmimi "Nobel" filloi ta preokupoi gjithė tė menduarit e tij pas arritjes nė Francė. Kadare pėr interesat e tij tė ngushta do tė tregohet i gatshėm pėr servilizėm tė pafund, ashtu sikurse e kishte dėshmuar veten mė herėt. Meqenėse kohėrat dhe rrethanat kishin ndryshuar, sulmin ndaj Perėndimit, pėr t’ia bėrė qejfin disa qarqeve nė Evropė, ai e zėvendėso me sulmin ndaj Islamit. Kadare nga njė urrejtės i Perėndimit u shndėrrua nė njė urrejtės tė Islamit dhe mbrojtės fanatik i perėndimit. Kėtė e bėri, me qėllim qė tė kompensonte tė gjitha ato shkrime pėrplot mė vrer dhe urrejtje ndaj kulturės dhe mendėsisė kapitaliste, ngase kėshtu ia kėrkonte interesi, dhe jo si rezultat i njė evoluimi dhe kalimi nga njė mendėsi marksiste-leniniste nė njė mendėsi liberaliste. Duke folur rreth Schwartz-it, Kadare thotė se nga njė i tillė mund tė presėsh gjithēka. Ndėrkaq ne mjerisht vazhdimisht po shohim se gjithēka kundėr Islamit po del nga ana juaj z. Kadare. Ne nuk kemi dashur tė presim gjithēka prej jush! Por, mjerisht, ju zotėri jeni shndėrruar nė njė Selman Ruzhdi shqiptar. Ju thoni se ėshtė e vėshtirė tė parafytyrohet qė njė zuzar tė shkonte nė Berlin apo nė Oslo, pėr tė vjellė vrer kundėr njė shkrimtari gjerman a norvegjez!Edhe ne nuk do tė donim as tė pėrfytyronim, e lėre mė qė tė ngjante qė njė zuzar shqiptar tė shkonte nė Paris dhe vjelljen vrer tė tij tė mėhershme ndaj perėndimit ta zėvendėsonte me vjelljen vrer tė tij ndaj Islamit. Por ja qė kjo po ndodh, dhe ju z. Kadare s’po pushoni sė vjelli vrer ndaj Islamit, sikur tė ishit tė destinuar vetėm pėr tė vjellė vrer ndaj dikujt qė ju vlerėsoni se do tė jetė me leverdi nė realizimin e interesave tuaja prej sharlatani. Schwartz-in ju e quani provokator, dhe kėtė mbase pėr faktin se e ke tė vėshtirė tė akceptosh se si ai merr guximin dhe ju kritikon juve, tė madhin Kadare!Po ju zotėri, si e klasifikoni veten tuaj me vlerėsimet qė bėni pėr letėrsinė e bejtexhinjve.Ju vlerėsoni se letėrsia e bejtexhinjve ka motive pedofilie! Qyshkur zotėri Kadare merreni me studimin e homoseksualizmit dhe pedofilisė dhe "zbuloni" se ato janė tė dėnuara moralisht dhe penalisht?!Mundėsinė e lejimit tė ardhjes sė Schwartz-it nė Shqipėri ju e quani si pabesi. Mos vallė, edhe ne mundėsinė e lejimit tė qėndrimit tuaj nė Paris, nga ku ju vazhdimisht atakoni Islamin, duhet ta quajmė pabesi?!Ju thoni se ėshtė e rrallė tė gjesh njė personazh nė shtypin amerikan, sikurse Schwartz, qė tė jetė karakterizuar me fjalėt kameleon, bufon, mashtrues kronik e tė tjera qė nuk "i shkruan dot lapsi" dhe kėrkoni nga ne qė tė shohim Keating-un, Rajmondo-n etj. Zotėri Kadare, disa nga kėto fjalė janė thėnė edhe pėr ju, kurse disa tė tjera do tė thuhen pėr aq kohė sa ju vazhdoni tė mbani njė qėndrim blasfemues ndaj Islamit. Mos zotėri, mos! Mos u fshihni pas dy fytyrave, sepse nuk e kemi tė vėshtirė t’iu identifikojmė se kush jeni dhe ku synoni me rolin qė u ėshtė besuar.


----------------------------------------
Pa diturinė s'kuptohet e vėrteta
Pa diturinė s'largohet e meta
Pa diturinė vlerė nuk ka jeta
PM
Top
StartBismi
Postuar nė: 31.12.2008, 00:23
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2537
Antari Nr: 17814
Bashkangjitur: 09.10.2008 Citim (Foks_Ecc @ 31.12.2008, 01:51)
Por, mjerisht, ju zotėri jeni shndėrruar nė njė Selman Ruzhdi shqiptar.

Ky citim eshte gjithcka per Kadarene ....
PM
Top
brikena
Postuar nė: 31.12.2008, 00:42
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 849
Antari Nr: 12102
Bashkangjitur: 21.12.2007Kush eshte ky Selman Rushdi?
PM
Top
brikena
Postuar nė: 31.12.2008, 00:44
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 849
Antari Nr: 12102
Bashkangjitur: 21.12.2007Kush eshte ky Selman Rushdi?
PM
Top
StartBismi
Postuar nė: 31.12.2008, 00:47
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2537
Antari Nr: 17814
Bashkangjitur: 09.10.2008Lexo ketu:
http://en.wikipedia.org/wiki/Salman_Rushdie

Ky postim ėshtė ndryshuar nga StartBismi nė 31.12.2008, 00:47
PM
Top
Ulqinaku
  Postuar nė: 31.12.2008, 01:06
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 6691
Antari Nr: 5455
Bashkangjitur: 26.01.2007Perurimet e mia Foks_Ecc per temen e hapur
Nje tekst shume domethenes dhe teper i qelluar.
Edhe mua shume me ka pelqyer ai ciatati qe e kishte bere StartBismi...

 Citim
Por, mjerisht, ju zotėri jeni shndėrruar nė njė Selman Ruzhdi shqiptar.


Kjo Gruaja e ka rrefy kete ngjarje edhe live ne TopChannel ...
Duke me rene ne dore nje material i plote qe do ta postoj ketu,krijova
mendimin qe e shpreha ne teme,
Po ju le juve rastin ta ndiqni kete histori rokamboleske dhe te perbindshme .

Shtjellimin e ngjarjeve po e nis nga fundi i trishtueshem nje kopje letre te derguar cmimit Nobel ne Swedish academy per te kuptuar si duhet ngjarjet.


ja tesksti dhe deklarata e nenes se te presekutuarit nga kthetrat kadariane...
Te nderuar zonja dhe zoterinj.

Quhem Janulla Rrapi dhe jam nena e nje djali te semure, viktim e torturave te pa reshtura te sistemit shnjerezor komunist, qe mbizoteroi fatin e popullit te mjere. Pas vdekjes se tim shoqi ne vitin 1977 mua me ra bara e rende qe te risja dy femijet e mi , djale e vajze, qe ata te gezonin jete me te bukur. Une isha shume krenare me talentin qe tregoj im bir ne shkollen e muzikes dhe me disa role kryesore filmash. Por paralelisht me ate krenari nene, mua mu perplasen vuajtje dhe dhimbje te medha. Djali im 18 vjecar Renato, ate kohe ra ne dashuri me zonjushen Gresa Kadare, e bija e shkrimtarit te mirenjohur shqiptar Ismail Kadare, icili kur mori vesh urdheroj te bijen qe te mos takohej me me tim bir. Me qe ajo ishte 6 muajshe shtatezane dhe priste me endera e deshira te pa fajeshme per frutin e dashurise se tyre, i jati e detyroj vajzen ta abortonte filizen e barkut te vet, gje qe la shume bashkeqytetar te habitur nga ky akt kriminel i egzekutuar pre njerit nga shkrimtaret qe shihej prej te gjitheve si nje liberal, e sidomos ne ceshtje dashurie.Ne oren 5 te menjezit ne 24 prill 1984, shtepia jone u rethua me mbi 40 police te armatosur e tre xhipsa te mbushur me agjente me tesha civile, e te udhehequr prej vet Ismail Kadarese dhe sigurimit te shtetit dhe ministri Hekuran Isaj per te na in ternuar ne fshatin Kosove te rethit Elbasan. Atje na futen ne nje barake te vogel pa uje pa nevojtore e me cati qe ridhte brenda. Mbas shume kerkesave dhe me urdher te Ramiz Alise u kthyem pa u vonuar policia sekrete nderhyri per te mos e pranuar djalin ne konkurs te institutit te larte te arteve me qenese kishte qene ne internim, hapi dosjen e Renatos me akuzen se gjoja im bir e kish kercenuar me thike dashnoren e tij, sipas se ciles e arrestuan e burgosen, e rahen mizorishte sa me pastaj e mbyllen me detyrim ne psiqiatrikun e Elbasanit.Kur levizjet e para demokratike ne Shqiperi shemben diktaturen gjysem shekullore ne 1990, dhe ku vete Kadareja i frikesuar nga e ardhmja kerkoj azil politik ne France une e cova djalin ne Greqi per kura shendetsore dhe atje kerkuam azil poltik ne SH. B .A. Mjeket ne Amerike qe e moren persiper ceshtjen shendetesore te tij, vune re qe ato demtime te medha psiqiatrike ishin shkaktuar nga goditje te renda ne koke me mjete metalike prej egzekutusve te torturave dhe dozave te elektroshokut. Renatua edhe sot e kesaj dide rri i mbyllur ne nje dhome pa dashur te shohe njeri nga frika e tmerit qe ai ka perjetuar, vetem e vetem se i u pergjegj ndjenjes me fisnike te njeriut, dashurise se paster e te pa fajshme ndaj vajzes se atij dhe per ta demtuar per jete djalin tim krimi i te cilit ishte dashuria.Eshte e kuptushme, ne te njejten kohe, qe zoti Kadare, si cdo kriminel tjeter i njohur i ka mohuar dhe i mohon ter akuzat e nxjera ne pah kohet e fundit, bile dhe nga dosjet e hapura nga ish shefi i sigurimit Zyliftar Ramizi se vete Kadareja ka qene bashkepuntor i vecante ne sherbim te sigurimit. Si do te shpjegohej ndryshe fuqija e tij e pa diskutueshme, kur behej fjale per zhdukje te jeteve njerezore te varura prej vendimit te tij vetiak.Prandaj edhe une po ju drejtohem juve te nderuar zoterinj te vini doren ne zemer, dhe si bije nenash qe jeni dhe per hatri e tyre, qe jane dergjur mbi kryet kur ju ishit ende te mitur, qe ato nena ju ushqyen me gjakun dhe qumshtin, a do tja mohonit kerkesen me te dhimbeshme, qe te nderhyni prane gjithe organeve perkatese boterore, qe krimineli Ismail Kadare ti jepet denimi i merituar per ato serish krime qe ai ka kryer kunder djalit tim te pa fajshem, kunder vajzes se tij te dashuruar, kunder nje femije qe sju dha rasti te dilte si te gjithe ne drite dhe kunder humanizmit ne bote. Kusurin une ja u kam lene ndergjegjes tuaj fisnike por ne se kombi shqiptar do te perfaqesohet nga kriminel te tille, kjo do te thote qe prapambetja jone eshte e justifikuar.Me respekt per ate qe une jam e bindur qe ju do te beni, dhe per dhimbjet e medha te tim biri e te mijat, si nene me pervoja te hidhura, une mbetem qytetare endershme dhe e drejte, pa e ndyre doren me gjakun e te tjereve.----------------------------------------
Edhe nese jam vegjetarian nuk dmth se ha barr....!
PM
Top
Ulqinaku
Postuar nė: 31.12.2008, 01:08
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 6691
Antari Nr: 5455
Bashkangjitur: 26.01.2007vazhdon...
Pjese nga romani "Pesha e Kryqit" - Ismail Kadare
----- Faqja - 123

Genjeshtrat e Kadarese per te mbuluar nje te vertete

Ishte viti 1982. Nje egersim qe sa vinte rritej brenda meje me jepte perhere zemer. I kerkova nje mikut tim te me gjente nje arme. AI ME VESHTROI GJATE NE SY. MOS KI FRIKE, I THASHE NUK KAM NDERMEND TE VRAS VETEN. ATEHERE PERSE?.. NJE ARME...JA QE ME SHKREPI TE KEM NJE ARME. NE TE VERTETE NDONSE NUK E DIJA AS VETE PERSE E DOJA ARMEN, E NDJEJA SE AJO ME DUHEJ. I SHKONTE ME SA DUKEJ KESAJ KOHE,
. E SIDOMOS EGERSIMIT TIM. PAS DY DIESH AI ME SOLLI NJE <BERETA>ITALIANE 7.6 MM.,BASHKE ME FISHEKET. PO ATO DIDE FORCOVA DYERT E APARTAMENTIT DHE, NDONSE BANOJA NE KATIN E DYTE, E POROSITA HEKURA PER DRITARET.
NE MBREMJEN E 28 JANARIT DITELINDJES SIME, NDERSA HANIM DARKE ME DISA MIQ, NJE GURE(NE FAKTE NJE KOKER PATATE)I HEDHUR NGA JASHTEGODITI PEZULLIN E DHOMES SE NDEJTES.NJE TJETER THEU QELQIN E DRITARES.
KISHA LEXUAR SHUME HERE, SIDOMOS TE SOLXHENICINI SE POLICIA E FSHEHTE E VENDEVE TE LINDJES SHFRYTEZONTE RRUGACET DHE PROSTITUTAT KUNDER INTELEKTUALEVE.{E KA FJALEN PER RENATON RUGAC DHE PROSTITUT ME KA EMRUAR MUA}
E FSHEHUR NEN NJE FORME BANALE U ZHVILLUA KESHTU NJE NGA HISTORITE ME TE ERRTA, NGA ATO QE MUND TE PJELLE VETEM FERRI KOMUNIST. NE TE U PEZIHEN PERSONAZHE NGA ME TE NDRYSHMIT DUKE FILLUAR NGA RRUGACET, PROSTITUTAT, HAJDUTET, SPIUNET, HETUESIT, POLICET E NATES E GJER TE OFICERET E SIGURIMIT, SHEFI ISIGURIMIT, SHEFI I HETUESIS SE TIRANES, SHEFI I GJYKATES SE LARTE, SHEFAT E KOMITETIT TE PARTISE SE TIRANES, MINISTRI I BRENDSHEM, ZEVENDESI I ENVER HOXHES, RAMIZ ALIA, GRUAJA E DIKTATORIT, NEZHMIJE HOXHA ETJ .(E TE GJITHE KETA VETEM PER MUA DHE DJALIN) SI NJE KOR QE SHOQERONTE KOMENTIN E NGARJES, NGA NJE HERE NE MENYRE NAIVE E NGA NJE HERE SIPAS NJE SKENARI TEPER TE SAKTE, MERNIN PJESE FEMIJTJET
E UDHEHEQJES, NUSET E DHENDURET E TYRE,VEPRIMTARE TE LAGJEVE, VETERANE, VIOLINISTE, SHKRIMTARE, THASHETHEMAXHIJ TE KAFENEVE, E PA DYSHIM GJITHE ARMATA E SIGURIMIT
VETEM PAS DISA JAVESH, KUR NGARJA U VENDOS NE NJE TABLLO, SPIKATI DHE DORA DHE STILI I MJESHTRIT QE KISHTE HARTUAR SKENARIN(E KA FJALEN PER MUA) UNE NUK PREGATITA SKENAR , NGJARJET JANE REALITET DHE KY PERBINDESH AQ BUKUR I SHKRUAN TE KUNDERTAT!!!!!!
GODITJE NE TRE DREJTIME.DISKRETITIM MORAL,LETRAR DHE POLITIK.PRA DIKRETITIMI MORAL KA NISUR ME NJE SKANDAL, THYERJA E DRITARES.

(NGARJA NE REALITET)


SI GJITHMON UNE PUNOJA SHITESE NE DYQAN USHQIMOR.
MBASI MBAROVA PUNET NUMUROVA PARATE E DITES DHE SHKOVA NE ARKE PER TI DERDHUR. KUR VAJTA NE SHTEPI SE E KISHA AFER ISHTE ORA 7 E DARKES . NJE DIMER I FTOHET DHE U GEZOVA QE GJETA ZJARIN NE SOBE TE NDEZUR .HAP DEREN DHE SHOF DJALIN BASHKE ME VAJZEN E ISMAILIT TE ULUR NE DIVAN. FYTYRAT E TYRE MU DUKEN SI TE TREMBURA, TE HESHTURA.
PO C`KENI QE RINI KESHTU, SI ESHTE PUNA. DJALI SHIKOJ TE DASHUREN NE SY. THUAJA TI MAMIT? JO THOTE AJO: TI TREGOJA SATEME!!!. U CUDITA SE SI DOLI NGA GOJA E SAJE KJO SHPREHJE!!!
KY FJALOR, VAJZE E NJE SHKRIMTARI TE MADH. E PO THASH E KA NGA MERZITJA . SIC MORA VESH ISHTE 6 MUAJ SHTATEZANE.FOLEM GJATE DHE E PASHE QE E KISHTE FRIKE TE JATIN E SAJ. ME ERDHI KEQ SE KISHTE VENE NJE KORSE AQ TE VOGEL E TE NGUSHTE .I THASHE PO TI ME KAQ TE SHTERNGUAR DO TA VRASIS ATE FEMI.JO, JO SE NUK E GJEN GJE. PO SI TE BEJME QE TE VIJ MAMI KETU DHE TJA THEMI SI ESHTE PUNA. E PO MIRE, ME JEP NUMRIN E TELEFONIT DHE DO SHKOJ TE HOTEL PEZA TA MARE NE TELEFON(MBASI SHTEPIA JONE ISHTE MBRAPA HOTEL PEZES DHE SE NJE RUGICE NA NDANTE ME SHTEPINE E ISMAILIT)
SI PERFUNDIM VJEN ELENA ME NJE SHALLE TE BARDHE TE MBESHTJELLUR ME NJE PALLTO TE ZEZE HEDHUR KRAHEVE NGA SHTEPIA DHE E ENJTUR NGA ANA E DJATHTE E FYTYRES PREJ NJE DHEMBALLE TE INFEKTUAR.AJO KUR DEGJOJ KETE HISTORI U DRODH DHE FJALA E PARE QE THA DUHET TE BIZEDOJME ME ISMAILIN SE CFARE DO TE BEJME.
E LAME QE KUR TE DILJA NGA PUNA TE SHKOJA UNE TE ATA DHE TE BISDOJA ME ISMAILIN. DHE ASHTU BERA, ME PRITI ISMAILI , ME FUTI TE DHOMA E TIJ E PUNES , ME FLISTE SHUME I QETE DUKE ME THENE:PAK A SHUME E DI SE ME BISEDOI IME SHOQE POR TI E DI QE SHAHINI(IVELLAI)ESHTE MJEK DHE ME THA:
KA RASTE QE VAJZAVE U VONOJNE MESTUACIONET PER NDONJE CREGULLIM DHE MUNDET TE MOS JETE SHTATEZENE. MIRE I THASHE UNE PO PSE E SHTERNGON BARKUN ME KORSE SHUM TE FORTE DHE KJO PER CREGULLIME, CFA MASHTRUSI THASHE ME VETEN TIME!HAJDE BABA ME TREGO ARRAT?
E DI TI MOR NJERI I NDERUAR QE TI NUK DO NJE HERE PER TI MARTUAR, E UNE NUK DUA 100 HERE TE BEJE KRUSHQI ME TY. SE SI ME SHKUAN SYTE NE MURE KISHTE VARUR FOTOGRAFINE QE KISHTE DALUR ME ENVER HOXHEN.
OH THASHE ME VETE, NGA KY NJERI C`FAR NUK PRET.VJEN HELENA DHE THOTE HAJDENI ANDEJ NGA GUZHINA. ATJE ISHTE LILI ZHEJ DHE NJE VLADIMIR MECE, KY MU DUK SI TIP SIGURIMSI MBANTE NJE PALLTO TE ERET , ME CA VETULLA TE TRASHA E GJITHE KAPADAI ME THOTE: ULU, ULU.
TE TE BEJE NJE PYETJE ? KU E KE DAJEN LEONIDHA GJONI, TE ARATISUR NE GREQI DHE GJYSHIN A E KE PASUR KULAK? .
DHE TI KERKON TE BESH KRUSHQI ME ISMAIL KADARENE QE E NJEH E GJITHE BOTA. PO KUSH JE TI MOJ ? NJE COPE SHITESE ETJ,ETJ.
BIJE ZILJA E TELEFONIT. ISMAILI E MER NE NE DORE E I PERGJIGJET DUKE I THENE : NA KA ARDHUR NJE QE QUHET JANULLA E NA U FUT ME ZORE NE SHTEPI (KU
ME THIREN VETE)
DHE KERKON TE BEJE KRUSHQI ME ZORE.MA JEP TI THEM NJA DY FJALE! I PERGJIGJET ZERI . KADAREJA E ZGJAT DOREN DHE ME THOTE: F OL PAK ME KETE SHOKUN TIM. NJE ZE ME URDHER TE PRERE; DIL NGA SHTEPIA MOJ PROSTITUTE SE PERNDRYSHE DO E SHOHESH SE C`DO TE BEJME? ME KE KE LIDHJE ,KUSH PERSON ESHTE NE QEVERI E QE DO TA DISKREDITOJ ISMAIL KADARENE. TE NDIHMOJNE TY TE BESH SKANDALE. NGA KUSH PAGUESH ETJ, ETJ.PASTAJ LESHOI NJE PESHTYM!!!!.

PER 5 MINUTA DEGJOVA T`I BININ DERES, ISHIN NJA 6 -7 POLICE DHE ME NJE SHPEJTESI SHIKUAN ISMAILIN QE JA U BERI ME KOKE DUKE U DREJTUAR NGA UNE;KJO ESHTE.
ME TERHEQIN NGA KRAHET NE NJE MENYRE SIKUR TE ISHA KAFSHE. NE FYTYRAT E TYRE SHIKOJE NJE EGERSI TE MADHE DUKE JA POHUAR ISMAILIT E BASHKE ME TE THOSHNIN : TA SHIKOSHE SE C`DO TE BEJME NE.
MBAJ MEND DHE UNE S`MU DURUA PA I THENE ; JU KENI DHE GURIN DHE AREN NE DORE E MUND TE MATNI FORCEN ME NJE COPE GRUA O ISMAIL KRIMINELI.NEPER SHKALLE DUKE ME TERHEQUR ME SHKELMA KU NJE KEPUCE MBETI ATJE DHE VETEM ME NJE KEPUCE VAJTA NE RAJON TE POLICISE NUMER 3. ME MBAJTEN GJITHE NATEN NE NJE DHOME TE FTOHTE CIMENTOJE ; AH O ZOT! SA DURON NJERIU!,
S`KA TORTURE ME TE RENDE SE LUFTA PSIKOLLOGJIKE??


vazhdon...


----------------------------------------
Edhe nese jam vegjetarian nuk dmth se ha barr....!
PM
Top
Ulqinaku
Postuar nė: 31.12.2008, 01:14
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 6691
Antari Nr: 5455
Bashkangjitur: 26.01.2007Rrefim nga shefi i hetuesise

SI ERDHI TE JU CESHTJA RRAPI DHE SI E PRITET?

ISMAIL KADAREJA ISHTE ANKUAR NE POLICI DHE HETUESI PER RENATO RAPIN, DUKE E AKUZUAR ATE SI NJE RRUGAC, QE I PRISHTE QETESINE. SIPAS ISMAILIT, RAPI E MERRTE NE TELEFON EDHE E SHQETSONTE. PER TE EMEN E RENATOS, JANULLEN, KISHTE THENE, SE I KISHTE FYER E KERCENUAR. OPINIONI ISHTE SENSIBILIZUAR TASHME PASI KADAREJA ISHTE NJESHI I LETRAVE SHQIPE. DUHEJ TE KORRIGJOHEJ NJOLLA, QE I ISHTE SHKAKTUAR KESAJ FAMILJE TE MADHE. KESHTU , MBI BAZEN E DENONCIMIT TE DREJTPERDREJTE TE SHKRIMTARIT, BAZAT LIGJORE ISHIN TE MJAFTUESHEME PER TE FILLUAR HETIMIN E CESHTJES.

KE NGARKUAT PER T'U MARRE ME HETIMIN E KESAJ DOSJEJE?

CESHTJEN IA BESOVA NJE HETUESI MJAFT OBJEKTIV. N. TOPJANI ISHTE NGA RRETHET DHE NUK NJIHTE ASNJEREN NGA PALET. KESHTU, DO TE VEPRONTE PAANSHMERI GJATE HETIMEVE. E POROSITA TE MOS PRIVILEGJONTE ASKEND DHE, PER CDO KERCENIM APO SHANTAZH TE ME INFORMONTE MUA. NDOSHTA ATO DITE NE TIRANE PO PERGOJOHEJ MOTIVI I KONFLIKTIT MES FAMILJEVE RAPI-KADARE.

CFARE REZULTOI NGA HETIMET?

HETUESI TOPJANI PUNOI ME MJAFT KUJDES DHE ME INFORMONTE ME HOLLESI PER TE GJITHA FAKTET E REJA, QE GJENTE. VETEM PAK KOHE PAS NISJES SE HETIMEVE AI ERDHI TEK UNE DHE ME THA, SE MIDIS GRESA KADARESE DHE RENATO RAPIT KISHTE LIDHJE DASHURIE. ISMAIL KADAREJA DONTE TI JEPTE FUND KESAJ LIDHJEJE DHE KETU NISI KONFLIKTI. PRA, BEHEJ FJALE PER NJE CESHTJE CIVILE. SHKRIMTARI I MADH PO PERDORTE SHTETIN PER TE ZGJIDHUR PROBLEMET E TIJ. ISHTE MESE E QARTE, SE NUK KISHIM TE BENIM ME CESHTJE PENALE.

A PATI NDERHYRJE GJATE HETIMIT?

PO, MESOVA NGA VARTESI IM I NGARKUAR PER TE HETUAR, SE KISHTE PASUR PRESIONE PER T'I SHKUAR CESHTJES ME NDJEKJE PENALE. NDERKAQ ELENA KADARE KERKONTE NGA HETUESIA NDJEKJE PENALE ME MASE ARRESTI PER RENATON DHE JANULLA RRAPIN.

SI REAGUAT JU, PASI MESUAT SI QENDRONIN PUNET?

PASI U INFORMOVA NGA HETUESI, SE DOSJA RAPI NUK KISHTE TE BENTE ME VEPER PENALE, POR PER KONLIKT RECIPROK, I DHASHE URDHER TOPJANIT, QE TA PUSHONTE CESHTJEN. NUK NA TAKONTE NEVE, SI ORGAN, TE MERRESHIM ME GJERA JASHTE KOMPETENCES SONE.

PO NGA ANA E FAMILJES RRAPI, PATET NDONJE ANKESE?

JANULLA RRAPI ERDHI GJATE KESAJ PERIUDHE NE ZYREN TIME DHE U ANKUA ZYRTARISHT. AJO ME BERI TE DITUR SE NJERI NGA HETUESIT E TIRANES, PRA, NJE NGA VARTESITE MI , INFORMONTE ISMAILIN PER ECURINE E HETIMEVE. JANULLA DINTE EMRIN E HETUESIT, TE CILIN MA THA EDHE MUA. NUK E KAM IDENE, SE NGA E KISHTE MARR VESH KETE, POR AJO NUK GABOHEJ. ISHTE MESE E VERTETE HAMENDJA E SAJ DHE KETE UNE E VERTETOVA SHUM SHPEJT.

A MORET MASA NDAJ HETUESIT, PASI U INFORMUAT PER KETE?

CDO PASDITE ZHVILLOJA MBLEDHJE ME VARTESIT E MI, PER TE MESUAR TE REJAT MBI HETIMIN E DOSJEVE. NE MBLEDHJEN E ASAJ DITE, PASI PYETA TOPJANIN PER ECURINE E RAPIT DHE PASI AI ME INFORMOI SHKURTIMISHT, UNE IU DREJTOVAATIJ ME FJALET: "MOS PRANO ASNJE NDERHYRJE APO PRESION NE KETE CESHTJE. TE KANE ARDHUR NJEREZ KONKRETE NE ZYRE PER TE NDERHYRE, POR TI MOS PRANO QE TE HYJE NJERI PA LEJEN TENDE. AS KADARETE, MEGJITHE REPUTACIONIN E TYRE, NUK KANE PSE TE SHKELIN TEK TY PER TE FITUAR PRIVILEGJE PA TE DREJTE. ZERI IM I LARTE, I SHOQERUAR ME DIKSION, KUR THASHE KETO FJALE, BERI QE TE NESERMEN NE MENGJES TE MERRJA NJE TELEFONATE.

KUSH JU TELEFONOI?

ISHTE MINISTRI I BRENDSHEM, HEKURAN ISAI. AI I RA TELEFONIT TIM NE OREN TETE TE MENGJESIT.
ME THA, SE NE MBLEDHJEN E NJE DITE ME PARE KISHA FYER KADARETE. IU PERGJIGJA, DUKE I THENE SE KJO NUK ISHTE E VERTETE, SEPSE KISHA SQARUAR VETEM DICKA MBI CESHTJEN RRAPI. NUK KISHA FYER ASKEND, POR VETEM KISHA PERMENDUR FAKTE.

DYSHUAT TEK NDOKUSH, QE MUND TE KISHTE INFORMUAR MINISTRIN ISAI?

MENJEHERE E KUPTOVA, SE PER MUA KISHTE RAPORTUAR HETUESI, QE INFORMONTE KADARETE. KJO NUK ISHTE SHUME E VESHTIRE PER TU MARRE VESH, PASI UNE E DIJA TASHME SE KUSH ISHTE SPIUNI. ME KERKESEN E VETE MINISTRIT, QE KERKOI TE NE TAKONTE, MORA HETUESIN E CESHTJES EDHE HETUESIN SPIUN, DHE U PARAQITEM TEK ISAI PER TI DHENE NJE TABLO ME TE QARTE TE SITUATES MBI CESHTJEN E BUJSHME.

SI RRODHEN NGJARJET ME TEJ?

ME TE VAJTUR NE ZYREN E HEKURAN ISAIT, HETUESI N. TOPJANI, SQAROI GJITHCKA MBI CESHTJEN. AI PARASHTROI PARA MINISTRIT TE GJITHA FAKTET, QE PERJASHTONIN PENALITETIN E NGJARJES. KESHTU, NE E HOQEM NJEHERE E MIRE PERGJEGJESINE MBI DOSJEN RRAPI. NDERKAQ, ELENA KADARE KISHTE SHKUAR TEK MINISTRI I BRENDSHEM, HEKURAN ISAI, DHE I KISHTE THENE, SE UNE ISHA POZICIONUAR KUNDER TYRE NE GJYKIM E KESAJ HISTORIE. KUR ISAI ME THIRRI NE ZYREN E TIJ, UNE IA SQAROVA SESI QENDRONIN PUNET. MINISTRI, KUR MESOI TEVERTETEN, ME THA QE TE ZBATOJAVETEM LIGJIN, PA IA MBAJTUR ANEN ASKUJT. NDER TE TJERA, ELENA I KISHTE THENE HEKURAN ISAIT, SE JANULLA RRAPI ISHTE AGJENTE E RUSEVE DHE, SI KA MUNDESI, QE BENGASI E MBRON, DUKE ZBUTUR LUFTEN E KLASAVE.

SI REAGUAT JU, PAS KETYRE AKUZAVE?

NUK KISHA ASNJE DIJENI, QE JANULLA RRAPI TE ISHTE AGJENTE E RUSEVE. SE NGA E KISHTE MARRE ELENA KETE TE DHENE, ISHTE E CUDITSHME, POR DIHEJ SE ISMAIL KADAREJA KISHTE SHUME LIDHJE ME DISA OFICERE TE SIGURIMIT TE SHTETIT SHQIPTAR.

SI REAGOI ISAI?

QE PREJ ASAJ DITE, NUK PATEN NDONJE TELEFONATE APO THIRRJE NGA AI. POR, PAS MINISTRIT TE BRENDSHEM, UNE U THIRRA NGA SEKRETARI I PARE I KOMITETIT TE PARTISE PER TIRANEN, FOTO CAMI.

CILI ISHTE QELLIMI I KETIJ TAKIMI?

CAMI ME KISHT5E THIRRUR PER TE ME THENE, SE PER MUA I KISHTE VAJTUR NJE ANKESE NGA ANA E KADAREVE. SIPAS ANKESES, UNE NUK PO E TRAJTOJA SIC DUHEJ CESHTJEN E DENONCUAR PREJ KADAREVE, DUKE MBROJTUR PA TE DREJTE FAMILJEN RAPI. CAMI ME THA" NDERI I KADAREVE DUHET VENE NE VEND. RENATO RAPI DUHET ARRESTUAR". PASI E DEGJOVA ME VEMENDJE SEKRETARIN CAMI, I THASHE:"SHOKU FOTO, KONFLIKTI RAPI-KADARE KA LINDUR PER SHKAK TE DASHURISE SE RENATOS ME GRESEN DHE KJO DASHURI ESHTE RECIPROKE PREJ MESE NJE VITI". SHTOVA SE HETUESIA NUK BEN ARRESTIME TE KESAJ NATYRE, PASI NUK KA BAZE LIGJORE PER TA BERE KETE.

ME KAQ U MBYLL KY TAKIM?

JO, FOTOJA ME KERKOI, QE UNE TE BEJA EDHE VEPRIME TE TJERA, POR NUK DO TA PERMEND KERKESEN E TIJ, PASI NUK DUA TE CENOJ ASKEND. SHKURT, AI KEMBENGULI NE TE TIJEN, POR NUK EMORA PARASYSH FARE ATE, DUKE IA BERE TE QARTE, SE NUK PRANOJA TE SHKELJA LIGJINPER ASKEND. RESPEKTI PER FOTO CAMIN NUK ME MUNGONTE, SE AI KISHTE NIVEL TE LARTE KULTUROR, PO , PER RASTIN KONKRET, E KUNDERSHTOVA, DUKE IU REFERUAR LIGJIT.

SI ISHIN MARDHENIET E TUA ME ISMAIL KADARENE DERI NE KETE PERIUDHE?

NUK KISHA INATE PERSONALEME KADARENE. PERKUNDRAZI, KISHA LEXUAR VEPRAT E BLINDUARA TE TIJ DHE ISHA FRYMEZUAR ME DASHURINE PER PARTINE DHE ENVERIN. ROMANET DIMRII VETMISE SE MADHE DHE KONCERT NE FUND TE DIMRIT JEPNIN NJE FIGURE TE PERSOSUR TE ENVER HOXHES. SIGURISHT. QE KETE MENDIM E TRAJTOJA GJITHMONE NE FUNKSION TE KOHES, KUR INDOKTRINIMI I SHQIPTAREVE ISHTE MAKSIMUM


----------------------------------------
Edhe nese jam vegjetarian nuk dmth se ha barr....!
PM
Top
Ulqinaku
Postuar nė: 31.12.2008, 01:15
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 6691
Antari Nr: 5455
Bashkangjitur: 26.01.2007pra pas gjithe ketyre fakteve jam i bindur se ai qe do ti lexon shume te lehte e ka te kuptoje se kush na qenka Kadareja i veretet...

Shoku Ismail K.(omunisti)----------------------------------------
Edhe nese jam vegjetarian nuk dmth se ha barr....!
PM
Top
kl02730
  Postuar nė: 31.12.2008, 01:48
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 77
Antari Nr: 18648
Bashkangjitur: 22.11.2008Foks_Ecc te lumte per temen je njesh fare...

Te pergzoj per guximin, Ismail Kadare eshte nje kolos i letrave shqipe dhe i rrefimit te komunizmit e per kete meriton respekte ashtu sic kerkon vemendje edhe pjesa tjeter e medaljes =>>po kush mund te rrefej per krimin me mire se ai qe e kreyen ate... sepse ai nuk mund ti harroj ato sepse i kryen ato ne me vetedije te plote dhe ngushllimi eshte qe ti shaj ato ne cfardo menyre.

Djalli kur zihet ngusht, ben kryqin e citon Biblen (fjale e urte).


----------------------------------------
Mos e merr jeten seriozisht se askush nuk ka dal i gjalle prej saj.
PM
Top
hubejb1
Postuar nė: 31.12.2008, 02:03
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2205
Antari Nr: 17672
Bashkangjitur: 02.10.2008A ju kam then gjithmon se ky dyftirsh o.


----------------------------------------
"Thuaj: me All-llahun, argumentet dhe Pejgamberin e Tij talleni. Mos u arsyetoni, keni bėrė kufėr pasiqė ishit besimtarė". (Et-Teube: 65-66).
PM
Top
Ulqinaku
Postuar nė: 31.12.2008, 02:12
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 6691
Antari Nr: 5455
Bashkangjitur: 26.01.2007 Citim (hubejb1 @ 31.12.2008, 04:03)
A ju kam then gjithmon se ky dyftirsh o.

ke haru te thuash se eshte vrases...
shkatrues lumturish.
tartuf...
mashtrues....

PS.
nuk flasim per veprat letrare qe i ka shkurar te jemi te qarte tash...
flasim per punen e tij


----------------------------------------
Edhe nese jam vegjetarian nuk dmth se ha barr....!
PM
Top
alvin
Postuar nė: 31.12.2008, 15:51
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 22234
Antari Nr: 12633
Bashkangjitur: 08.01.2008Jeni shume te vegjel per ta vleresuar dhe kritikuar te madhin Ismail Kadare.
1% te kontributit te tij per kombin shqiptar nuk e keni,a e shani dhe talleni.
Turp i madh....


----------------------------------------
Dy gjėra janė te pakufishme-gjithėsia dhe injoranca njerėzore. Pėr te parėn nuk jam i sigurt-Albert Einstein
PM
Top
hamurabi
Postuar nė: 31.12.2008, 16:21
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2519
Antari Nr: 17776
Bashkangjitur: 07.10.2008 Citim (alvin @ 31.12.2008, 17:51)
Jeni shume te vegjel per ta vleresuar dhe kritikuar te madhin Ismail Kadare.
1% te kontributit te tij per kombin shqiptar nuk e keni,a e shani dhe talleni.
Turp i madh....

kto shajn dhe taallen me vetveten nket menyr,kurse po bojm deni sen tu e sha kadaren,kshtu e kemi ne mbrojn llojlloj debili partiak,kurse shajm legjenden e gjall kombtare.......un njoh,dhe me intereson vetem fytyra e nobelistit shqiptar.nese ka tjeter nuk jam kompetent ta gjykoj...................
PM
Top
Foks_Ecc
Postuar nė: 31.12.2008, 16:59
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 6983
Antari Nr: 6604
Bashkangjitur: 27.03.2007prej kur postoj ne kete forum jam ky dhe prej kur me njohin shoket jam ky
dhe prej kur e njoh ajni sinanin eshte ky ska ndryshuar fare,
i.kadare ka ndryshuar si havaj dhe era, njeher fryn ka lindja ( komunizmi ) njeher fryn ka perendimin ( kapitalizmi )

vet alvini ka thene munafiket jane me posht xhehnemit,

ne aspektin kombtar i.kadare duhet te jete ne thellesine e xhehnemit,
se pushtetin qe ai ka lavderuar per 50 vjet ka vrare mbi 800 mij shqiptar, une nuk kam lavdruar aso pushteti as startbismi as ajni sinani, as ulqinaku,
800 mije shqiptar kane qene iredentist, kurse ne poezite e i.kadarese shikosh Leninin profet te botes, kurse fe komunizmin, zot partine,
po ju fare skeni lexuar i.kadarene e flitni kot,
hajt me thoni sinqerisht kush ka lexuar i.kadarene, dhe vepren qe ka lexuar te me sqaroj ose spjegoj motivin, mesazhin, kulminacioni, por edhe me lehte permbajtjen

vet nje kritik letrar nga amerika ka thene per i.kadarene nuk meriton letersia keshtu autori se ne shpirt eshte komunist,


me lule

Ky postim ėshtė ndryshuar nga Foks_Ecc nė 31.12.2008, 17:04


----------------------------------------
Pa diturinė s'kuptohet e vėrteta
Pa diturinė s'largohet e meta
Pa diturinė vlerė nuk ka jeta
PM
Top

Topic Options Faqe: (3) [1] 2 3  Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio