Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet


  Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Feja drejt zhdukjes?!
JamesWat
Postuar nė: 29.07.2013, 09:30
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 425
Antari Nr: 27611
Bashkangjitur: 30.11.2012"Fetė do tė zhduken deri nė vitin 2041”, thotė psikologu irlandez, Nigel Barber, nė studimine tij tė titulluar: “Why Atheism Will Replace Religion” (“Pse ateizmi do tė zėvendėsojė fenė”), tė cilin do ta publikojė nė muajin gusht.

Studimin e tij Barber e ka bėrė nė 137 shtete. Ndėrsa, sipas tij, nga kėto hulumtime doli se nė ēdo shtet tė zhvilluar, ateizmi ėshtė nė rritje. Rezultatet e hulumtimit tė tij i shkroi nė njė artikull pėr ‘Psychology Today’. Ai vė nė dukje se nė vendet nė zhvillim, tė tilla si ato tė Afrikės, feja ende ka rrėnjė tė thella nė jetėn e njerėzve. Nė anėn tjetėr, nė shtetet e zhvilluara evropiane ateizmi ėshtė nė rritje. Barber pėrmend si shembuj Suedinė (64 pėr qind ateistė), Danimarkėn (48 pėr qind ateistė), Francėn (44 pėr qind ateistė) dhe Gjermaninė (42 pėr qind ateistė).

Antropologėt, thotė Barber, vitet e fundit merren me ēėshtjen se pse ateizmi ėshtė nė rritje nė vendet ekonomikisht tė zhvilluara. Antropologu, James Fraser, pohon se feja ėshtė njė mjet me tė cilin njerėzit ndihmohen tė pėrballen me pasigurinė ekzistenciale. Barber beson se kjo tezė ėshtė e saktė. "Ka shumė gjasa qė ateistė do tė jenė njerėzit me shkollė qė jetojnė nė qytete”, thotė ai.

Barber, gjithashtu pohon se ka shumė ateistė nė vendet ku pabarazia ekonomike ėshtė mė pak e theksuar, si edhe nė vendet me institucione tė forta tė shtetit tė mirėqenies. Religjioni gjithashtu nxit shumimin, thotė ai, prandaj kjo ėshtė e pashmangshme nė kulturat e drejtuara kah bujqėsia, kur bashkėsitė familjare kanė nevojė pėr krahė tė papaguar pune.

Zhvillimi shoqėror, sipas psikologut irlandez, me kohė do tė zėvendėsojė tėrėsisht religjionin nė dobi tė ateizmit. Barber parashikon qė religjioni do tė zhduket tėrėsisht nė 30 vitet e ardhshme. /Telegraf/


----------------------------------------
Nese 50 Miljon njerez besojne nje absurditet, prape absurditet mbetet,,, (Anatol France)
PM
Top
packs
Postuar nė: 12.08.2013, 19:41
Quote Post


Administratore
*****

Posti: Admin Forumi
Postime: 14801
Antari Nr: 17125
Bashkangjitur: 05.09.2008 Citim (JamesWat @ 29.07.2013, 10:30)
"Ka shumė gjasa qė ateistė do tė jenė njerėzit me shkollė qė jetojnė nė qytete”, thotė ai.

Religjioni gjithashtu nxit shumimin, thotė ai, prandaj kjo ėshtė e pashmangshme nė kulturat e drejtuara kah bujqėsia, kur bashkėsitė familjare kanė nevojė pėr krahė tė papaguar pune.


smil3dbd4e5e7563a.gif

Po pra. Ndarje ne klasa. Kete ua ka mesuar babai i juaj, Darvini.


----------------------------------------
Miremengjesi pasqyra ime, dukeni tmerrshem sot .

Me duket mjaft fola une per veten , dua te di dicka per ju -cfare mendoni ju per mua ?:P
PM
Top
JamesWat
Postuar nė: 13.08.2013, 11:08
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 425
Antari Nr: 27611
Bashkangjitur: 30.11.2012 Citim (packs @ 12.08.2013, 13:41)
smil3dbd4e5e7563a.gif

Po pra. Ndarje ne klasa. Kete ua ka mesuar babai i juaj, Darvini.

Ndarja ne klasa shoqerore dhe hiearkike ka egzistuar qe ne kohen e Egjiptit te lashte(djep i civilizimit) dhe me heret.
Ndersa te thuash se Darwin eshte marre me ndarjen e klasave shoqerore,e jo me evolimin e specieve eshte budallek.


----------------------------------------
Nese 50 Miljon njerez besojne nje absurditet, prape absurditet mbetet,,, (Anatol France)
PM
Top
packs
Postuar nė: 13.08.2013, 14:42
Quote Post


Administratore
*****

Posti: Admin Forumi
Postime: 14801
Antari Nr: 17125
Bashkangjitur: 05.09.2008 Citim (JamesWat @ 13.08.2013, 12:08)
Ndarja ne klasa shoqerore dhe hiearkike ka egzistuar qe ne kohen e Egjiptit te lashte(djep i civilizimit) dhe me heret.
Ndersa te thuash se Darwin eshte marre me ndarjen e klasave shoqerore,e jo me evolimin e specieve eshte budallek.

A thash diku qe nuk ka ekzistuar a? Ajo ekziston madje edhe sot, jo vetem ne kohen e Egjiptit te lashte. Por ajo nuk ekziston sot tek njerezit modern. Ekziston vec te primitivet si puna e ateisteve. smil3dbd4e5e7563a.gif


Une vec tregova prej ku e keni burimin e kesaj ndarjeje. Tek Darvini. Po nuk po ju dheze me kjo ide. Se bota ka ece shume perpara. Nuk po ben me keso ndarjesh. Ju rrini qaty ku jeni se mire jeni.

Te mendosh se Darvini eshte marre vetem me evoluimin e specieve, nuk eshte budallallek. (Budallallaku falet ne raste te caktume). Eshte INJORANCE qe nuk ta fale shekulli ne te cilin jetojme. smil3dbd4e02c5440.gif


----------------------------------------
Miremengjesi pasqyra ime, dukeni tmerrshem sot .

Me duket mjaft fola une per veten , dua te di dicka per ju -cfare mendoni ju per mua ?:P
PM
Top
TE_Be
Postuar nė: 14.08.2013, 09:01
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 440
Antari Nr: 10706
Bashkangjitur: 05.11.2007
http://www.youtube.com/watch?v=HImo9GBKMpg


----------------------------------------
>Lexo midis reshtave<
Beleidigungen sind die Argumente jener, die über keine Argumente verfügen.
PM
Top
JamesWat
Postuar nė: 14.08.2013, 12:29
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 425
Antari Nr: 27611
Bashkangjitur: 30.11.2012@packs
Ideologjia e ndarjave te klasave u krijua nga Karl Maks,i cili e studioi me vemendje ndarjen e klasas ne shoqerine njerezore pergjate historise.
Ndarja e klasave eshte reale dhe ajo krijohet me zhvillimin e prodhimit ekonomik.
Darvini nuk pranoi te nenshkruante librin Das Kapital,te Karl Maksit,i cili ishte baza e komunizmit qe u krijua me vone.

Klasat shoqerore krijojne partite politike ne cdo shtet dhe sindikatat e tyre.Qe te mos egzistojne keto klasa do te thote te kete nje mbizhvillim ne keto shtetet,ku te gjithe te jetojne te lumtur dhe te marrin te ardhura ne menyre te barabarte,e cila eshte dicka e pamundur(utopike).

smil3dbd4d4e4c4f2.gif
Ndoshta ne Irak,Pakistan dhe Afganistan ka filluar vertet te krijohet sistemi modern qe permend ti.Ateistet jane mbrapa. smil3dbd4e5e7563a.gif

Ta ngaterrosh Karl Maksin,qe formoi idene e ''klasave antagoniste'' me Darwinin i cili u morr me speciet ne pergjithesi s'ka ku te veje debati.

Megjithate te sqarosh keto gjera nuk ia vlen,se del jashte teme.Barber eshte marre me statistika e jo me ndarje klasash.

----------------------------------------
Nese 50 Miljon njerez besojne nje absurditet, prape absurditet mbetet,,, (Anatol France)
PM
Top
JamesWat
Postuar nė: 14.08.2013, 12:44
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 425
Antari Nr: 27611
Bashkangjitur: 30.11.2012E ardhmja u takon muslimaneve?!!
Sh. e vertet!
smil3dbd4d4e4c4f2.gif

Fotografi e jashtme

Ky postim ėshtė ndryshuar nga JamesWat nė 14.08.2013, 12:45


----------------------------------------
Nese 50 Miljon njerez besojne nje absurditet, prape absurditet mbetet,,, (Anatol France)
PM
Top

Topic Options Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio