Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      AktivitetFaqe: (2) [1] 2   ( Kalo tek postimi i parė i palexuar ) Reply to this topicStart new topicStart Poll

> KTHEHU RINI NE ISLAM !!!, RINIA NE ISLAM
Meli_Te
Postuar nė: 06.02.2007, 22:21
Quote Post


Moderatore
***

Posti: Antarė
Postime: 33
Antari Nr: 2875
Bashkangjitur: 22.09.2006Bismilahir Rahmanir Rahim

RINIA NĖ ISLAM
Falemenderimi dhe lavdrimi I takon Vetėm Allahut xh.sh Krijuesit tė Botrave
Mėshiruesit e Mėshirbėrėsit Salavatet dhe Selamet qofshin mbi Muhamedin (salall-llahu alejhi ve selm) mbi familjen e tij tė pastėr ,mbi shokėt e tij besnik
Dhe mbi tė gjith ata qė e pėsojn rrugėn e tij deri nė Ditėn e Gjykimit.

Tė nderuar Vllezėr dhe Motra tė Fesė sė vetme tė pranuar tek All-llahu xh.sh
Fesė Islame,ajo qė mė bėri tė shkruj pėr kėtė temė, ėshtė ajo se Rinia ėshtė
gjėja mė e shtrejtė nė kėtė jetė.

Pasi qė jamė vetė I Ri e zgjodha kėtė temė , qė sė pari ta kėshilloj veten me
fjalėt e All-llahut xh.sh dhe Sunetin e tė Dėrguarit tė Allahut xh.sh , si dhe
juve tė nderuar bashkmoshatar tė mi. Dhasht Allahu xh.sh qė tė pėrfitojm
nga kjo temė, ta jetojm rinin tone ne lumturi, tė nguliten kėto fjalė nė zemrat
tona, ashtu qė tė jemi njė Rini e shėndosh Islame, tė jemi trashigimtarė tė de-
njtė tė kėsaj feje tė pastėr.

Tė nderuar Vllezėr dhe Motra Islam, Student, nxėnės e Rinista nė pėrgjithėsi
Periudha e Rinisė ėshtė Periudha e fuqisė e cila gjendet nė mes dy periudhave
tė dobėsisė: Dobėsisė sė fėmirisė, dhe Dobėsisė sė Pleqėrisė, sic tregon pėr
kėtė Kur`ani famėlartė:
“Allahu ėshtė ai qė ju krijoi nė njė gjendje tė dobėt,Pastaj pas asaj dobėsije
Ju dha fuqi e pas fuqis fuqisė, dobėsi e pleqėri.”(Er-Rum 54).

Periudha e Rinisė ėshtė Periudha e gjallėrisė kulminante, mesi i jetės, kurse
mesi I cdo sendi ėshtė pjesa mė e fortė e tij. Sikur djelli nė mesditė (nė Zenit)
Rinia, pra, ėshtė moshė e fuqisė, andaj njeriu do tė pyetet Diten e Gjykimit pėr-
jetėn e tij nė pėrgjithėsi, kurse pėr moshėn Rinore nė vecanti.

Nė njė hadith tė Muhamedit s.a.v.s thuhet: “Nuk do tė lėviz njeriu nga vendi pa
Mos u pyetur pėr katėr gjėra: pėr jetėn ku e ka kaluar, Rinin ku e ka harxhuar
pėr diturinė cka ka bėrė me tė, dhe pėr Pasurinė si e ka fituar dhe ku e ka harxhuar.”
-Tė nderuar Vllezėr net ė gjithė e dimė se njė ditė do tė shpėrngulemi nga kjo dunja, dhe do tė duhet tė dalim para All-llahut xh.sh, qė tė japim llogari,andaj
Duhet tė jemi tė kujdesshėm pėr Periudhėn e Rinisė pasi qė ajo kalon sido qė
ta shfrytėzojm , e njė ditė do tė pyetemi pėr tė, se ku e kaluam nė dėfrime dhe harame, apo nė Islam nė rrugėn e Allahut xh.sh.

-Ne tė gjithė duhet tė angazhohemi , qė most a kalojm kotė kėtė periudhė shumė
tė vlefshme, ashtu qė mos mundim tė gjejmė pėrgjigje nė Ditėn e Gjykimit, kur
do tė pyetemi se ku e kemi investuar Rininė tone, dhe ku I kemi harxhuar kėto
vite tė fuqisė,vitalitetit dhe aspiratave.

-Kur`ani famėlartė na ka sjellė disa shembuj tė tė rinjve tė cilėt duhet tė jenė syn-
imi ynė , dhe synimi I tė rinjve tanė, qė ti pasojm shembujt e tyre dhe ti marim ata
si shembull,nė vend qė ti emitojmė perendimorėt apo Artistėt.

Tė rinjtė tanė duhet ta ndjekin kėtė model Kur`anorė tė tė rinjve tė cilėt e besuan
Zotin , kurse ai ua shtoi dritėn e besimit;kishte tė rinjė qė nuk e pranuan tė pavėr-
tetėn, nuk I pranuan tagutėt(planprishėsit) nuk pranuan ti pėrkulen aksujtė tjetėr ,
pos All-llahut dhe nuk iu nėnshtruan askujtė tjetėr pos Krijuesit tė vetėm………..

Sa pėr pėrkujtim po sjellim disa nga ata tė ri qė ne dueht ti marim shembull njė ndėr ata ishte edhe Ibrahimi a.s.
Ibrahimi a.s ishte njė I ri nė mosh shum tė vogėl, por edhe pse nė atė moshė ai
Nuk pranoi t`i adhurojė idhujt, dhe ia mohi kėtė veprim babai dhe popullit tė vet
Sic e pėrmendėn Allahu xh.sh nė Kur`anin Famėlartė:

“ C`jan kėta statuja? Ata thanė: I gjetėm tė parėt tanė qė po I Adhuronin,Ai u tha:
edhe tė parėt tuaj edhe ju ishit tė humbur” Pastaj vazhdoj tė debatoj me ta deri sa
I mposhti dhe u tha: “Pasha Allahun posa tė largoheni ju une kam pėr t`ua bėrė
Statujave atė duhet! Dhe I bėri ato copė-copė,pėrvec njė mė tė madhes qė e kishin
Ata , e me shpres se atij do ti drejtohen(pėr ta kuptuar se kush I theu el-enbija 57-58)”. Kur u kthyen ata u habitėn se c`kishte ndodh me Zotrat e tyre ja se si e shp-
jegon Kur`ani kėtė rast:

„Ata thanė: Kush e bėri kėtė me Zotrat tonė? Ai na qenka kriminel.(Pastaj) Thanė:
Kemi dėgjuar pėr njė djalosh qė I pėrqeshte ata, tė cilit I thonin Ibrahim.”(El-Enbija: 59-60)”.

Ibrahimi ishte njė djalosh I ri ndoshta edhe mė I ri se ne , por ai nė atė moshė ishte
Nė rugėn e Allahut xh.sh dhe ju kėrcnua atyre se do tua bėjė copė-copė Zotrat si dhe e realizoi kėrcnimin e vet kur ata e pyetėn se a e bėre ti kėtė? Ai u pėrgjigj!…
“Jo por ai I madhi I tyre, ju pyeteni ata nėse janė qė flasin. Ata u ndalėn e u mend-
uan me veten, e dikush tha:Vėrtetė, ju jeni mu ata tė gabuarit“(El-Enbija 65)

-Dhe ndodhi ajo qė ndodhi ,e ata iu kėrcnuan Ibrahimit se do ta djegin, dhe tubuan pėr kėtė qėllim lėndė djegėse e dru dhe e hudhėn nė zjarr tė madh nė tė cilin e hudhėn Ibrahimin por Allahu i Madhėruar ia shėndėroi zjarrin nė kopsht me erė tė mirė, dhe i tha atij:..„O Zjarr, bėhu i ftohtė dhe shpėtim pėr Ibrahimin“(El-Enbija )“

-Ky i ri nuk pranoi t`u nėnshtrohet djajve dhe refuzoi tė besojė dikė tjetėr pos Allahut dhe ai nuk u ndal vetėm nė kėtė, por idhujt qė i adhuronte populli i tij i bėri
copė-copė me qėllim qė ta shohin njerzit se kėta idhuj nuk janė Zota, dhe se ata nuk mund ta adhuroj njeriu atė qė nuk mund t`i del zot vetes, Por krahas Fakteve
ata u kthyen nė kokėfortėsi dhe vazhduan edhe tej nė injorancėn e tyre.

-Ky ėshtė shembulli i tė riut besimtar nė tė vėrtetėn dhe atė qė e mbron atė, e i cili i lufton tagutin dhe tė Pavėrtetėn.........Nesėr vazhdojm tė shkrujm edhe pėr njė tė ri i cili duhet tė jetė synimi inė dhe ta amrim shembull atė se si duhet tė jemi tė durueshėm nė sprovat qė na godasin e Ai i ri besimtarė ishte Ismaili a.s i biri i Ibrahimit a.s ...............Vazhdojm neser inshallahu teala


Fotografi e bashkangjitur (Kliko mbi foton qė tė hapet nė madhėsin normale)
Fotografitė e bashkangjitura


----------------------------------------
Pejgamberi a.s. ka thene: "Nuk do te levize njeriu nga vendi Diten e Gjykimit pa mos u pyetur per kater gjera : per jeten ku e ka kaluar, rinine ku e ka harxhuar, per diturine cka ka bere me te, dhe pasurine si e ka fituar dhe ku e ka harxhuar.
PM
Top
Meli_Te
Postuar nė: 07.02.2007, 21:26
Quote Post


Moderatore
***

Posti: Antarė
Postime: 33
Antari Nr: 2875
Bashkangjitur: 22.09.2006JUSUFI a.s I Riu shembull pėr ne

Kur-ani Famėlartė na e pėrshkrunė edhe njė shembull tjetėr, shembullin
e tė riuti cili refuzoi tė bėjė mėkat, edhe pse pėr kėtė I ishin hapur dyert
dhe egzistonin gjasa reale. Ky I ri nuk vrapoi pas femrės e cila deshti ta mashtroj, por ajo vrapoi pas tij..Ky I ri na prezantohet nė personalitetin e
Jusufit (alejhi selam), njeriut tė sinqertė I cili konsiderohet shembull I besimtarit durimtar nė periudhat e ndrysme tė jetės, kurse nė kėtė per-
iudhė ishte durimtarė nė sprovė, kjo e sprovė u mishėrua nė guran e kryeministrit tė Egjyptit, e cila e kishte atė nė dorė, ishte pronarja e tij
dhe ai ishte nė shtėpinė e saj. Kjo grua, gruaja e kryeministrit tė Egjy-
ptiti, ishte e bukur dhe me prestigj, tė cilės I hyri fuqishėm nė zemėr
dashuria ndaj Jusufit. Kjo grua u lidh intimishtė nė shpirtin e saj, dhe
nė mendime ishte me tė, mėngjes e mbrėmje, nė kohėn e pushimit dhe
nė kohėn e preokupimeve. Kjo ishte njė sprovė e vazhdueshme e jo kalimtare dhe e rastėsishme. Ajo, nga dashuria e flaktė,doli nga natyra e gruas dhe ia shpaloi dėshirėn e vet, I mbylli tė gjitha dyert dhe i pėrgatiti kushtet,….E I tha:Eja!...(jusuf:23)

Por , cili ishte qėndrimi I kėti tė riu? Ai kishte mundėsi t`I pėrgjigjet poz-
itivisht asaj thirje e ta knaq epshin evetė me tė, e askush as qė do t`i shi-
the e as qė do tė dinte gjė, pork y I ri refuzoi, u mbrojt moralisht dhe e
pengoi atė perms disa barierave: bariera fetare kur:
“….Ai Jusufi tha:All-llahu mė ruajtė….”(Jusuf:23);bariera morale kur ai
I tha “…..ai zotriu im(e buri yt), mė nderoi me vendosje tė mire(si mund t`i bėj hile nė familje)?...”(Jusuf:23) Kėtu shumė komentues tė Kur`anit thonė se ai me fjalėn “zotriu im” e kishte pėrqėllim kryeministrin, I cili I tha gruas sė vet:
“…. Bėri pritje tė kėnaqshme…”(Jusuf:21), andaj nuk duhet ti kthehet mirėsija me arrogancė dhe besnikrija me tradhėti .
Pastaj e kemi barierėn e interesit afatgjat e kjo ndodhi kur tha: “…..S`ka
Dyshim se tradhėtarėt nuk kan sukses….”(Jusuf:23
),gjithsesi se nese unė e bėjė kėtė do tė jemė tradhėtarė, kurse kurse tradhėtari asnjėher nuk ka
Sukses, nuk ėshtė nė dobinė time dhe pėr tė mirėn e ardhmėris sime qė ta
Bėjė kėtė punė amorale.

Jusufi (aljhi selam)nuk iu pėrgjigj epshit tė gruas, edhe pse ai pati mundėsi t`I pėrgjigjet, bile shum njerėz edhe do ta arsyetonin pėr njė vepėrim tė tillė,
duke thėnė se ai ishte I ri, kurse kurse rinia ėshtė moshė e vrullit;se ai ishte
rob, kurse robėt e bėjnė atė qė nuk mund ta bėjnė njerzit e lir; se ai ishte beqar dhe nuk kishte grua qė t`I mbroj nderin e tij; se ai ishte I huaj, kurse I huaji ka guxim ta bėje atė qė nuk mund ta bėje vendasi, e kėshtu me radhė.
Egzistojn pra mė shum shkaqe tė cilėt e justifikojnė pėrgjigjen e Jusufit a.s
gruas sė kryeministrit, por ai refuzoi, sic u pa kjo kur gruaja e kryeministrit
u tha grave tė cilat I kishte tubuar nė shtėpi, e u kishte pėrgatitur vendėm-
bėshtetje dhe gosti, dhe cdo njėrės prej tyre ia kishte dhėnė nga njė thikė;

Na tregon ajeti kuranor nė lidhje me kėtė: “… e tha: Dilu para atyre!
Kur e pane atė, ato u tronditėn dhe I rpenė duart e tyre, e thane: nuk
ėshtė tjetėr vetėm se njė engjėll I lartė.”(Jusuf:31)
Nė kėtė rastė gruaja e
kryeministrit u tha atyre: “….Qe ky ėshtė ai pėr tė cilin mė qortuat mua..”

Kur grate e qytetit thonin: “….Gruaja e zotėriut I vėrsulet marrėzishtė
Shėrbetorit tė vetė, atė e ka kapluar nė shpirtė dashuria, e ne jemi tė bi-
Ndura se ajo ėshtė nė humbje tė hapėt.”(jusuf;30)

Ajo tha: “… Qe ky ėshtė ai pėr tė cilin mė qortuat mua”(Jusuf:32), dhe ju nuk keni patur rastin te jetoni bashkėrisht me tė sikur qė jetova unė,dhe
as qė e keni pare ndonjė here andja “…Unė e mėsyna atė, po ai u ruajtė
fort. Po qese nuk bėnė cka e urdhėroj, ai gjythqish do tė burgoset dhe do tė
nėncmohet.”(Jusuf;32)
ajo thoshte kėshtu e jusufi dėgjonte:njė here pėrd-orte gjuhėn e nxitjes, por nuk pati sukses , kurse tani pėrdor gjuhėn e kėrcnimit, dhe kanosjes me shpres se do tė ketė sukses.
Nė kėtė rast cka bėri Jusufi (alehi selam)? Ai ju mbėshtet Zotit dhe kėrkoj
Mbrojtjen e Tij, duke thėnė:
“…O Zoti im, burgu ėshtė mė I dėshiruar pėr mua , se sa atė qė mė
Ofrojnė ato mua….”(Jusuf:33)

Jusufi a.s pra u gjetė nė mes dy sprovave, njėrės nė fe, e tjetrės nė kėtė
Botė. Sprova e fesė ishte qė tė bėjė amoralitet me atė grua dhe tė bėhet mėkatarė, ndėrsa sprova e kėsaj bote ishte qė tė burgoset dhe tė nėnc-
mohet. Vallė cilėn sprov e zgjodhi Jusufi (alejhi selam)?e zgjodhi sprovėn e kėsaj bote , kundruall sprovės sė fesė ashtu sic na ka mėsuar Muhamedi a.s.v.s duke Thėnė; “ O Zot, mos e bėnė sprovėn tone nė fe”

Ky pra ishte I riu besimtarė I cili e refuzoi mėkatin, I cili dominoi mbi pasionet dhe epshin, I cili u kap pėr litarin e Allahut xh.sh I cili litar
Nuk kėputet kurė.

Pra Vllezėr tė dashur ky ishte shembulli mė I mirė se si tė pėrballemi ne me sprovat e kėsaj bote sidomos sprofės sė imoralitetit qė ėshtė prezente ne vendin tone
Edhe Jusufi (alejhi selam ) ishte njė I ri si ne I krijum nga trupi dhe shpirti
Edhe ai kishte nefs(epsh) por e luftoi atė duke u mbėshtetur nė Allahun xh.sh pse nuk e bėjmė ne kėtė? Vallė ne a do jetojm pėrgjithmonė?Apo ndoshta nuk japim llogari pėr asgjė? Jo vlla , e as ty motėr nė islam, mos u mashtro se fundi vjen shpejtė, e Rinija kalon, Ktheju Allahut dhe jetoje jetėn nė islam nėse don me qen I lumtur nė tė dy jetrat.


----------------------------------------
Pejgamberi a.s. ka thene: "Nuk do te levize njeriu nga vendi Diten e Gjykimit pa mos u pyetur per kater gjera : per jeten ku e ka kaluar, rinine ku e ka harxhuar, per diturine cka ka bere me te, dhe pasurine si e ka fituar dhe ku e ka harxhuar.
PM
Top
Meli_Te
Postuar nė: 14.02.2007, 12:14
Quote Post


Moderatore
***

Posti: Antarė
Postime: 33
Antari Nr: 2875
Bashkangjitur: 22.09.2006Ku janė tė rinjtė muslimanė?

E, ku janė tė rinjtė tanė? Me ēka merret rinia jonėsot? Duam qė tė rinjtė ta zotojnė veten se do t`i ndihmojnė Islamit; deshirojmė qė tė rinjtė tanė t`ia pėrkushtojnė veten shėrbimit tė shoqėrisė. Duam qė, nė vend tė lojės , pasivitetit, neglizhencės dhe zbrazėtisė, i riu ynė ta dijė se ėshtė pjesė e trupit tė shoqėrisė, andaj duhet t`i japė asaj diēka , ashtu siē merr prej saj ; le tė mos jetojė i varur prej shoqėrisė, le tė mos jetė i tėrė qėllimi i tij tė hajė e tė pijė , tė zbavitet e tė luajė, dhe mos tė ofrojė asgjė nga fuqia dhe rinia e tij .

Njė poet thotė:

Rinia, zbrazėtia dhe pasuria
E shkatėrrojnė njeriun, edhe atė
ēfarė shkatėrrimi se...


----------------------------------------
Pejgamberi a.s. ka thene: "Nuk do te levize njeriu nga vendi Diten e Gjykimit pa mos u pyetur per kater gjera : per jeten ku e ka kaluar, rinine ku e ka harxhuar, per diturine cka ka bere me te, dhe pasurine si e ka fituar dhe ku e ka harxhuar.
PM
Top
ajla
Postuar nė: 14.02.2007, 22:56
Quote Post


Mundohem tė kyqem nė bisedė
**

Posti: Antarė
Postime: 15
Antari Nr: 648
Bashkangjitur: 03.04.2006SELAM
meli te pershendes sinqerisht
shum mir e paske pergadit ket rrubrik
tlumt
All-llahu tndihmohf edhe ma tutje
tena shrujsh kesi lloje temash me met verete shum ekena lshu rrugen e all-llahutelus all-allhun tna udhezoj ne rrug te drjet INSHALLA

selamnun alejkum
PM
Top
Meli_Te
Postuar nė: 18.02.2007, 14:06
Quote Post


Moderatore
***

Posti: Antarė
Postime: 33
Antari Nr: 2875
Bashkangjitur: 22.09.2006Rini a e din pse je kriu?


Kėshilla tė Riut qė kupton.

Falemenderimi dhe lavrdrimi i takon vetėm Allahut xh.sh, pėrvec tė cilit Zot tjetėr nuk, salavtet dhe selamet qofshin mbi Muhamedin(salall-llahu alejhi ve selem) , mbi Shokėt e tij, mbi familjen e tij, si dhe mbi tė gjith ata qė e ndjekin Rugėn e tij , deri Ditėn e Gjykimit.

Rini, a e di pėrse je krijudhe cilat jan obligimet tuaja?...Je kriju qė ta vėrtetosh obligimin e bėrjes sė Ibadetit All-llahut, pėruljes ndaj Tij, nėnshtrim tė plotė ndaj Madhėris sė Tij. Pėr kėtė Allahu xh.sh thotė:Bismilahir Rahmanir Rahim: We ma khalektul xhinne wel inse il-la li jaėbuduun.
….” Me emrin e All-llahut tė Gjithmėshirshmit, Mėshirplotit.
“ Unė nuk I krijova xhindėt dhe njerzit pėr tjetėr pos qė tė mė adhurojnė”(Edh-dharijat,56)

Je krijuar pėr t`ju pėrmbajt ligjit tė All-llahut xh.sh tė cilit nuk I mvishet e pavėrteta nga asnjė anė por ky ligj ėshtė I zbritur prej tė Urtit, tė Lavdishmit..
“E kush kėrkon fe tjetėr pėrvec fesė Islame, atij kursesi nuk I pranohet dhe ai nė botėn tjetėr ėshtė nga tė dėshpruari”(Ali-Imran,85)
Je kriju t`I besosh dhe ta nderosh All-llahun, Pejgamberin dhe besimtarėt.
Allahu xh.sh thotė:…”Mbrojtėsi yt ėshtė All-llahu dhe profeti I Tij si dhe besimtarėt tė cilėt me pėrulje kryejn faljen, japin zeqatin dhe janė tė pėrulur. Kush e merr pėr mbrojės All-llahun,Profetine tij dhe besimtarėt, ta dije se ata qė janė me All-llahun janė ngadhnjimtarė”. (Maide:55,56).
Pėrgjegjėsija yte mė e madhe , me tė cilėn tė ka obliguar All-llahu xh.sh dhe vetėm pėr atė tė ka krijuar, ėshtė mbisundimi I ligjit tė All-llahut xh.sh nė sipėrfaqen e tokės dhe largimi I njerzve prej adhurimit tė krijesave, tė orientimit kah adhurimi I Tij(All-llahut), dhe largimit prej ngushticės sė ksaj bote kah gjerėsija e saj, largimi prej padrejtėsive tė sistemeve tjera dhe tė drejtuarit kah objektivi I Islamit.

A e di, rini me cka realizohet ky qėllim?
Realizohet me anė tė pesė cilėsive qenėsore nė tė cilat duhet tė jesh I/e vendosur dhe i/e pregatitur qė t`I pėrforcosh(nė vete)

Cilėt jan ata pesė mcilėsi?
1.Besimi I thellė I paluhatshėm: sic thot Allahu xh.sh nė Kur`anin famėlartė
“Besimtarė janė vetėm ata qė I besuan A-llahut, tė dėrguarit tė Tij, e mandej nuk dyshuan dhe pėr hir tė All-llahut luftuan me pasurinė dhe jetėn e tyre.Tė tillėt janė ata tė vėrtetėt” (El-Huxharat,15)
2.Sinqeriteti I cili nuk pranon dyftyrėsi-dhelpėri…….All-llahu xh.sh thotė:
“E duke qen se ata nuk ishin tė urdhėruar me tjetėr,pos qė tė adhuronin All-llahun me njė adhurim tė sinqertė ndaj Tij, qė tė largohen prej cdo besimi tė kotė, ta falin namazin, tė japin zeqatin se ajo ėshtė feja e drejtė” (El-Bejjine,5)
3.Kėmbėngulėsija e cila nuk pranon frikė….Allahu xh.sh thotė:
“(Ligji I All-llahut ndėr) Ata, tė cilėt I kumtojnė shpalljet e All-llahut, I frikėsohen vetėm Allahut e askujt tjetėr pos Tij” (El-Ahzab, 39)
4. Puna permanente e cila nuk ndjen lodhje as mėrzi…Allahu xh.sh thotė:
“Dhe thuaj: Veproni. All-llahu do ta shohė veprėn tuaj, edhe I dėrguari I Tij e besimtarėt, e mė vonė do tė ktheheni te njohėsi I tė fshehtės dhe tė dukshmes, e do t`ju njoftojė pėr atė qė vepruat”(Et-Tewbe, 105).
5. Sakrifikimi dhe flijimi I shtrejtė I cili nuk pranon asgjė pėrpos fitores apo rėnies shehid….All-llahu xh.sh thotė:
“Po ju menduat se do tė hyni nė xhenet, pa u sprovuar edhe ju me shembullin e atyre qė ishin para jush, tė cilėt I paten goditur skamjet e vuajtjet dhe qen tronditur, sa qė I dėrguari thoshte, e me tė edhe ata qė kishin besuar:Kur do tė jet ndihma e All-llahut?! Ja (u erdhi ndihma) vėrtetė ndihma e All-llahut ėshtė afėr!”(El-Bekare,214)
Me tė vėrtetė kėto jan cilėsitė e atyre qė zbatojn premtimin qė ia kan dhėnė All-llahut xh.sh
dhe nga nga vecoritė e rinisė, e kėta duke I qenė besnikė rrugės sė All-llahut nuk frikohen fyerjeve dhe nėncmimeve tė askujt, sespe themel(bazė) I besimit ėshtė zemra e pastėr, themel I vendosmėrisė ėshtė ndjenja dhe ndėrgjegjja e forte, themel I punės ėshtė dėshira e flaktė, themel I flijimit dhe sacrifikimit ėshtė besimi I thellė.
Kėto cilėsi duhet tė gjenden te rinia dhe janė vecori e tė rinjve besimtarė.Prej kėtu, nėnkuptojmė se, rinia nė tė kaluarėn dhe nė cdo periudhė ka qenė dhe ėshtė factor I pėrparimit apo rėnies sė popullit, fuqisė, autoritetit, bartės I flamurit tė popullit, dhe udhėheqės I masės kah fama dhe fitorja.

Allahu xh.sh thotė: …”Ne pot ė rėfejmė saktė cėshtjen e tyre Ata ishin disa djelmosha kishin besuar Zotin e tyre, e Ne atyre edhe mė ua shtuam bindjen”(El-Kehf,13)


----------------------------------------
Pejgamberi a.s. ka thene: "Nuk do te levize njeriu nga vendi Diten e Gjykimit pa mos u pyetur per kater gjera : per jeten ku e ka kaluar, rinine ku e ka harxhuar, per diturine cka ka bere me te, dhe pasurine si e ka fituar dhe ku e ka harxhuar.
PM
Top
zeshkani
Postuar nė: 18.02.2007, 14:36
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 777
Antari Nr: 3657
Bashkangjitur: 28.10.2006Meli_Te flm per kete pune qe po ban te lumt Zoti te shperbleft inshallah.
PMUsers WebsiteYahooMSN
Top
Meli_Te
Postuar nė: 19.02.2007, 13:21
Quote Post


Moderatore
***

Posti: Antarė
Postime: 33
Antari Nr: 2875
Bashkangjitur: 22.09.2006 Citim (zeshkani @ 18.02.2007, 14:36)
Meli_Te flm per kete pune qe po ban te lumt Zoti te shperbleft inshallah.

Amin Vlla zeshkani edhe juve Alalhu xh.sh ju shperbleft per cdo gjė dhe gjith besimtarėt Islam qė kontribojn pėr kėtė fe, Vlla pasi qė kam pa kėtu qė dikush bėnė kopi paste duke mos u lodh fare qė tė shkruj Unė jam duke bė maksimumin pėr tė shkrujt dic pėr tė lexu na ėshtė pun e lodhshme qė njėher ti shkrujsh nė Word pastaj kėtu ti pėrmirėsosh po punė shum e dashur gjithsesi se Alalhu xh.sh shpėrblen.
eselamu alejkum Alalhu ju shperbleft edhe juve qė lexoni dhe qė keni repliku ti dhe motra Aila.


----------------------------------------
Pejgamberi a.s. ka thene: "Nuk do te levize njeriu nga vendi Diten e Gjykimit pa mos u pyetur per kater gjera : per jeten ku e ka kaluar, rinine ku e ka harxhuar, per diturine cka ka bere me te, dhe pasurine si e ka fituar dhe ku e ka harxhuar.
PM
Top
Jezusi_Mbreteron
Postuar nė: 12.03.2007, 16:08
Quote Post


Jam nė rrjedhoja
***

Posti: Antarė
Postime: 37
Antari Nr: 6270
Bashkangjitur: 11.03.2007Pershendetje

U kyca tek ky forum sepse me beri pershtypja tema. I lexova gjithashtu edhe shumicen e artikujve por nuk e kuptova se pse duhet rinia te kthehet ne Islam. A ka ndonje arsye qe ia vlen?

Faleminderit per mirekuptimin


----------------------------------------
Une Jetoj - nga nje jete bardh e zi ne nje jete me ngjyra
PMUsers Website
Top
fato1
Postuar nė: 12.03.2007, 16:30
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 5435
Antari Nr: 5088
Bashkangjitur: 04.01.2007po shtrohet pyetja pse mos te kthehet ne islam nje njeri ???......ka edhe shum arsye bile por fatkeqesisht njerezit nuk kuptojn edhe po i shiqojn hapat e gabuara te te pareve te tyre ......edhe ende po pyeten pse mu kthy ne islam ..a i lexove keto qe ka shkruar motra/vllau musliman me larte..po nuk nuptove ateher ishalla zoti ta mundeson te kuptosh...allahu e din me se miri......
selam
PM
Top
Jezusi_Mbreteron
Postuar nė: 12.03.2007, 16:39
Quote Post


Jam nė rrjedhoja
***

Posti: Antarė
Postime: 37
Antari Nr: 6270
Bashkangjitur: 11.03.2007Fatosh ca asht kjo puna jote mor burre:) Po me ndejk gjithkund ku po shkruaj:).

Thjesht i bana nje pyetje motres / vellait tand dhe prita nje pergjigje me inteligjente sesa thjesht qe eshte mire me qene ne islam.


----------------------------------------
Une Jetoj - nga nje jete bardh e zi ne nje jete me ngjyra
PMUsers Website
Top
fato1
Postuar nė: 12.03.2007, 16:42
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 5435
Antari Nr: 5088
Bashkangjitur: 04.01.2007haha nuk te ndjeki ty por temen e cila me pelqen o shoku (nuk jam bure).po edhe nese te ndjeki cka ???
nuk ka regulla forumi qe kur ti bajsh pyetje dikujt nuk ban edhe tjetri te shkruaje KUPTON? edhe nuk pash un askund se ki shkru kujt i drejtohesh heren tjeter behu me i kjart nes enuk don te nderhy edhe tjeter kush ne pergjigjen e pyetjes tende.......
suksese
PM
Top
Jezusi_Mbreteron
Postuar nė: 12.03.2007, 16:47
Quote Post


Jam nė rrjedhoja
***

Posti: Antarė
Postime: 37
Antari Nr: 6270
Bashkangjitur: 11.03.2007Vetem bana pak hajgare me ty.

Nese nuk je burre/mashkull atehere je gru/femer. Apo ka ndonje gjini tjeter qe nuk jam ne dijeni:)


----------------------------------------
Une Jetoj - nga nje jete bardh e zi ne nje jete me ngjyra
PMUsers Website
Top
fato1
Postuar nė: 12.03.2007, 16:55
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 5435
Antari Nr: 5088
Bashkangjitur: 04.01.2007Se di te feja jon nuk ka tjeter ndoshta tek ju po se di .......
suksese te gjitheve
PM
Top
Jezusi_Mbreteron
Postuar nė: 12.03.2007, 17:03
Quote Post


Jam nė rrjedhoja
***

Posti: Antarė
Postime: 37
Antari Nr: 6270
Bashkangjitur: 11.03.2007Me fal Fatosh nese te kam ofenduar se ndoshta komenti im nuk ishte me vend.

Te pershendes


----------------------------------------
Une Jetoj - nga nje jete bardh e zi ne nje jete me ngjyra
PMUsers Website
Top
fato1
Postuar nė: 12.03.2007, 21:20
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 5435
Antari Nr: 5088
Bashkangjitur: 04.01.2007jo ska problem nuk jam askush te gjykoj njerezit andaj skam cka me te fal ....
suksese
PM
Top

Topic Options Faqe: (2) [1] 2  Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio