Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      AktivitetFaqe: (3) [1] 2 3   ( Kalo tek postimi i parė i palexuar ) Reply to this topicStart new topicStart Poll

> ISLAMI FE E PARA APO E FUNDIT?, Tė gjith pejgamberėt thirėn ne njė Zot
Meli_Te
Postuar nė: 10.02.2007, 23:27
Quote Post


Moderatore
***

Posti: Antarė
Postime: 33
Antari Nr: 2875
Bashkangjitur: 22.09.2006Es-selamu Alejkum Vllezer dhe motra Islam,me an te kesaj teme desha ta mar opinionin tuaj ne lidhje me ate se cka mendoni pėr Islamin ėshtė fe e para apo e fundit?sic edhe degjohet edhe shpesh se Islami eshte fe e re duke mar ata ne konsiderat ardhjen e Muhamedit (salall-llahu alejhi ve selem) aspak edhe qellimin e ardhjes, e as duke mos shqyrtuar definicionin e e domethenejs se fjales Islam.
Ju lutemi te jepni mendimin tuaj por, pa ofendime me mirkuptim ju falemenderit
eselamu alejkum:"Paqja meshira dhe bekimi i Allahut qofte mbi ju"


----------------------------------------
Pejgamberi a.s. ka thene: "Nuk do te levize njeriu nga vendi Diten e Gjykimit pa mos u pyetur per kater gjera : per jeten ku e ka kaluar, rinine ku e ka harxhuar, per diturine cka ka bere me te, dhe pasurine si e ka fituar dhe ku e ka harxhuar.
PM
Top
pre_hacker
Postuar nė: 11.02.2007, 00:00
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 174
Antari Nr: 1343
Bashkangjitur: 28.06.2006Alejkum-Selam Meli_Te, Sic e dim edhe ne se njeriu i pare ne ket bote ka qen Hazreti Ademi i cili ka qen Musliman.
Une shpesh i degjoj disa pyetje,pra Kush eshte e pare Kombi apo Feja,Pra sipas mendimit tim Feja Islame eshte e para,
Es-selamu Alejkum


----------------------------------------
www.pre-host.com - Web Hosting & Web Design Solution
PMUsers WebsiteIntegrity Messenger IMMSN
Top
GentIeman
  Postuar nė: 11.02.2007, 02:19
Quote Post


Jam nė rrjedhoja
***

Posti: Antarė
Postime: 37
Antari Nr: 4260
Bashkangjitur: 26.11.2006Feja e pare eshte ISLAMI..
Thjesht kshtu mund te mendojm dhe te shpjegojm..

-Njeriu eshte i krijuar qe ti bej ibadet zotit, dmth te bej cdo gje ne jete per rizan e zotit.
-Feja e pranuar tek zoti eshte ISLAMI.


Qellimi i dergimit te profeteve bashkohet ne te njejten pike me qellimin e krijimit te njeriut. Dhe kjo pike qendron ne vijen qe percakton poziten e njeriut si rob i Zotit, per rrjedhoje, adhurimin e Tij nga njeriu.

Allahu urdheron keshtu ne Kur'an: "Une i krijova xhindet dhe njerezit vetem per te me adhuruar!" (Kur'ani, Dharijat: 56).

Kjo do te thote se qellimi themelor per te cilin jemi krijuar, eshte ta njohim Zotin dhe ta kryejme denjesisht detyren e robit ndaj Tij. Nuk eshte te hame e te pime, te veme mall e pasuri e te behemi pronare ndertesash te dimensioneve te kesaj bote. c'eshte e verteta, keto jane nevojat tona te krijimit, por jo qellimi i krijimit tone. Ja, pra, profetet na kane ardhur per te na treguar kete rruge enigmatike. Ne Kur'an behet fjale per kete specifike: "Nuk pati te derguar para teje qe te mos i kemi reveluar: "Nuk ka zot tjeter pervec Meje, prandaj me adhuroni!" (Kur'ani, Enbija: 25).----------------------------------------
The Heart Hold Answers The Brain Refuses To See...
PM
Top
Senatori_TeT
Postuar nė: 11.02.2007, 05:17
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2032
Antari Nr: 5504
Bashkangjitur: 28.01.2007Islami eshte fe e para dhe e fundit...eshte fe e Ademit a.s. dhe e Ummetit te Muhammedit s.a.v.s. deri ne diten e fundit.
kete gje mund t'a deshmojme me :"Une sot e persosa fene tuaj,dhe iu shpalla Kur'anin si udherrefyes tuajin."
te persosesh dicka,d.t.th. te besh perfekte dicka qe moti e ke nisur,e nuk ka domethenie te krijosh dicka!
Fakti eshte ketu,vetem i verberi ne zemer nuk do t'a kuptoje kete fakt...


----------------------------------------
Perparesia e te mencurit qendron aty se cdohere mundet te shtiret si i marre!

I'm just a soul whose intentions are good,oh Lord please don't let me be misunderstood.(Yusuf Islam)

Duke shkuar dit' e net,
E duke ndėrruarė moti,
Vemi si lumi nė det,
Nga Zoti,prapė tek Zoti.(Naim Frashėri)

Njeri i zoti nuk eshte ai qe s ka te meta, po ai qe i pranon te metat e tij.(Sami Frashėri)

Nje Shqiptar vlen sa 1000 njerez,2 shqiptare nuk vlejne asgje.(Faik Konica)
PM
Top
ajla
Postuar nė: 11.02.2007, 19:04
Quote Post


Mundohem tė kyqem nė bisedė
**

Posti: Antarė
Postime: 15
Antari Nr: 648
Bashkangjitur: 03.04.2006SELMA
po feja islame esht e para edhe e fundit
ATY SKSA DYSHIME EDHE DISKUTIME

mujm me diskutu po sbjen shum se
kjo esht e verteta

per ato shak e jetojn islamin ska nevoj ma shum spejegime

PM
Top
MIRA_
Postuar nė: 11.02.2007, 19:13
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 852
Antari Nr: 4583
Bashkangjitur: 10.12.2006Dhe Une mendoje kshu qe Islami eshte nje nder me te miret ,sdi, e gjejsh vetveten/rrehatine dhe shume fjale tjera qe s'kan fund. Mirpo ne anen tjeter cdo theist i cfardo religjioni do thoshte qe i atyre eshte e para dhe e fundit, me e mira etjj.


----------------------------------------
There is only one happiness in life--to love and to be loved.
George Sand
PM
Top
ndeshkuesi
Postuar nė: 11.02.2007, 20:13
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 1151
Antari Nr: 4817
Bashkangjitur: 21.12.2006ejjjjjj njeres kush u tha se feja e par eshte islami!!!
Feja islame apo kurani eshte feja e fundit!
Qellimi i kuranit eshte te thiren njerzit ne ruge te drejt pasi librat tjer qe zbriten nga zoti u manipuluan dhe u keqinterpretuan nga njerzit qe e kishin pushtetin ne ate kohe (ateistat)
Nuk mund te thuani se feja e Azreti ISES nuk eshte fe monoteiste se edhe ajo fe kundershton njerzit e pafe por kuptohet nuk pat sukses te interpretohet ashtu si e parasheh zoti dhe mori tatpjeten......
Te gjitha fete jan te dhuruara nga zoti dhe te gjith pengamerat jane njerzit me te dashur te zotit por ne ate kohe e keqja e mposhti te miren dhe te derguarit e zotit u mposhten nga vetdia naive qe i quajti edhe si magjistar te derguarit t zotit.....
Por nuk mund te thuani se ajo fe nuk ben kjo eshte e mir.....
Mund te themi vetem se te gjith fete jan monoteiste por fete e meperparshe nuk munden te interpretohen si i parashihte zoti.....
PM
Top
Senatori_TeT
Postuar nė: 12.02.2007, 02:58
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2032
Antari Nr: 5504
Bashkangjitur: 28.01.2007Ndeshkuesi nuk e di sa e kupton ti kete ajet:"Une sot e persosa fene tuaj,dhe solla Kur'anin per udherrefyes!"
Une sa qe mund te nxjerr konkludim nga ky ajet,All-llahu i Lartemadheruar thote qe ka persosur nje fe e cila eshte e Ademit dhe Bijve te tij,e nuk thote Une ju solla fene me te re,Islamin!Kupton?
All-llahu ne kete menyre te ben me dije se permes shpalljeve te zbritura Muhammedit s.a.v.s. e ka persosur ate fene e Ademit a.s.


----------------------------------------
Perparesia e te mencurit qendron aty se cdohere mundet te shtiret si i marre!

I'm just a soul whose intentions are good,oh Lord please don't let me be misunderstood.(Yusuf Islam)

Duke shkuar dit' e net,
E duke ndėrruarė moti,
Vemi si lumi nė det,
Nga Zoti,prapė tek Zoti.(Naim Frashėri)

Njeri i zoti nuk eshte ai qe s ka te meta, po ai qe i pranon te metat e tij.(Sami Frashėri)

Nje Shqiptar vlen sa 1000 njerez,2 shqiptare nuk vlejne asgje.(Faik Konica)
PM
Top
GentIeman
Postuar nė: 12.02.2007, 03:06
Quote Post


Jam nė rrjedhoja
***

Posti: Antarė
Postime: 37
Antari Nr: 4260
Bashkangjitur: 26.11.2006 Citim (ndeshkuesi @ 11.02.2007, 20:13)
ejjjjjj njeres kush u tha se feja e par eshte islami!!!
Feja islame apo kurani eshte feja e fundit!
Qellimi i kuranit eshte te thiren njerzit ne ruge te drejt pasi librat tjer qe zbriten nga zoti u manipuluan dhe u keqinterpretuan nga njerzit qe e kishin pushtetin ne ate kohe (ateistat)
Nuk mund te thuani se feja e Azreti ISES nuk eshte fe monoteiste se edhe ajo fe kundershton njerzit e pafe por kuptohet nuk pat sukses te interpretohet ashtu si e parasheh zoti dhe mori tatpjeten......
Te gjitha fete jan te dhuruara nga zoti dhe te gjith pengamerat jane njerzit me te dashur te zotit por ne ate kohe e keqja e mposhti te miren dhe te derguarit e zotit u mposhten nga vetdia naive qe i quajti edhe si magjistar te derguarit t zotit.....
Por nuk mund te thuani se ajo fe nuk ben kjo eshte e mir.....
Mund te themi vetem se te gjith fete jan monoteiste por fete e meperparshe nuk munden te interpretohen si i parashihte zoti.....

Zotri "Ndeshkusi" mos fol per gjerat qe nuk ke as 0.01 perqind lidhje.. Se pari nuk i thuhet PENGAMBER por eshte Pejgamber!!!
Zoti e ka dergu librin e shejnt KURANIN edhe eshte zbrit per 23 vjet, pjesa me e madhe ka zbrit ne kohen e pejgamberit tone.. Tet kisha thane qe te lexojsh pak rredh fese por me mire mos u mundo, sepse Kurani eshte nje liber qe nuk mund ta kuptoj nji njeri si ti, sepse duhet shum mend. Kuranin jan munduar shum her qe ta ndryshojne por nuk kan pas asnjeher sukses, sepse zoti ka thene se, librin qe ua kam dhene une, nuk keni nevoj qe ju ta mbrojni, ate do ta mbroj vete un!


----------------------------------------
The Heart Hold Answers The Brain Refuses To See...
PM
Top
Meli_Te
Postuar nė: 12.02.2007, 11:14
Quote Post


Moderatore
***

Posti: Antarė
Postime: 33
Antari Nr: 2875
Bashkangjitur: 22.09.2006Ndėshkuesi me sa pash nė pėrgjigjen tėnde, kishte gabim total ku ke thėn:ejjjjjj njeres kush u tha se feja e par eshte islami!!!
Feja islame apo kurani eshte feja e fundit!
Kur flitet pėr Islamin zakonisht mendohet pėr shpalljen e fudnit, dhe pėr tė Dėrguarin e fundit tė All-llahut xh.sh. Muhamedin a.s Duhet ditur i nderuar se Islami ėshtė feja e parė, e cila egziston prej kur egzistoi nejriu i parė mbi sipėrfaqe tė dheut.

Fe e drejtė dhe e vėrtetė ėshtė vetėm njė, gjegjėsishtė vetėm ajo fe qė ėshtė shpallur nga All-llahu xh.sh, nėpėrmes Pejgamberve tė Tij. Kjo ėshtė mė se e logjikshme, pėr arsye se egziston vetėm njė Zot dhe patjetėr tė ket vetėm njė fe , e komunikuar prej ditėve tė para tė njeriut nga po i njeti burim.
e Vetma fe e pranuar te Allahu xh.sh Islami tė cilėn All-llahu xh.sh ia dedikoj tėrė njerėzis nėpėrmes tė Pejgamberve tė Tij. , prej njeriut dhe Pejgamberit tė parė Ademit a.s, deri te Pejgamberi i fundit Muhamedi a.s tė cilit iu shpall shpallja me tė cilin edhe u pėrfundua dhe u plotėsua feja e All-llahut xh.sh si dhe u emėrua nga Allahu xh.sh me emrin Islam nė ajetin i cili i`u shp[all Muhamedit a.s kur ishte nė haxhin e fudniut (haxhul veda) bismilahir rahmanir rahim : Eljaume ekmeltu lekum dienkum, we etmemtu alejkum niameti ve reditu lekumul islame dina"
[I]"sot pėrsosa pėr ju fen tuaj,e plotėsova begatin time ndaj jush,dhe jam i knaqur qe islami per ju fe tė jetė"[/I] Pėr kėtė shkak e Vetmja fe qė ju shpall nejrzimit ėshtė Islami, e cila ėshtė fe e para dhe e fundit para dhe pas tė cilės nuk ka aps fe dhe nuk ka fe tjera! kėta "fe" qė egzistojn jan produkt i njeriut.
Kėtė e shohim edhe nga ajeti kur`anor nė suretul imran ku All-llahu xh.sh thotė: Bismilahir rahmanir rahim ..."Inne dine indall-llahil islam''....Me emrin e Allahut mėshirues e mėshirbėrės ..."Fe e vetme e pranuar tek Allahu xh.sh ėshtė Islami".
Pėr atė qė ke thėnė se edhe feja e Isės a.s ėshtė fe monoteiste .. nuk ėshtė e vėrtet , pasi qė ajo fe ėshtė emru nga nejrzit e jo nga Allahu me kėtė emėr , ata besojn nė shum zotra besojn nė tre zotra(trinin) libri i tyre nuk u shkrujt deri s aishte prezent Isai a.s por nė shekullin e13 ku u pranuan 4 bibla, ndėrsa u anashkalua njėra ku ishin fjalėt e Isai a.s ajo ishte bibla e barnabės e cila paralajmrojte pėr ardhjen e Muhamedit a.s si vazhdues i asaj qė e kam thėnė unė si dhe pėrfundues i kėsaj feje. Pasi qė nuk mė premton koha do duhet tahs me ndėrpre inshallah do shkrujm mė tepėr nė lidhje me kėtė tem vetėm e vetėm me u tregua relaiteti. Allahu ju shpėrbleft juve vllezėr dhe motra qė nuk nguroni pėr tė debatu reth tė vėrtetės.
Eselamu alejkum we rahmetullahi we berekatuhu "Paqja mėshira dhe rahmeti i Alalhut qoftė mbi ju".


----------------------------------------
Pejgamberi a.s. ka thene: "Nuk do te levize njeriu nga vendi Diten e Gjykimit pa mos u pyetur per kater gjera : per jeten ku e ka kaluar, rinine ku e ka harxhuar, per diturine cka ka bere me te, dhe pasurine si e ka fituar dhe ku e ka harxhuar.
PM
Top
Argument
Postuar nė: 12.02.2007, 12:15
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2265
Antari Nr: 4920
Bashkangjitur: 27.12.2006 Citim (ndeshkuesi @ 11.02.2007, 20:13)
ejjjjjj njeres kush u tha se feja e par eshte islami!!!
Feja islame apo kurani eshte feja e fundit!
Qellimi i kuranit eshte te thiren njerzit ne ruge te drejt pasi librat tjer qe zbriten nga zoti u manipuluan dhe u keqinterpretuan nga njerzit qe e kishin pushtetin ne ate kohe (ateistat)
Nuk mund te thuani se feja e Azreti ISES nuk eshte fe monoteiste se edhe ajo fe kundershton njerzit e pafe por kuptohet nuk pat sukses te interpretohet ashtu si e parasheh zoti dhe mori tatpjeten......
Te gjitha fete jan te dhuruara nga zoti dhe te gjith pengamerat jane njerzit me te dashur te zotit por ne ate kohe e keqja e mposhti te miren dhe te derguarit e zotit u mposhten nga vetdia naive qe i quajti edhe si magjistar te derguarit t zotit.....
Por nuk mund te thuani se ajo fe nuk ben kjo eshte e mir.....
Mund te themi vetem se te gjith fete jan monoteiste por fete e meperparshe nuk munden te interpretohen si i parashihte zoti.....

Mfal qe po te thom veq, ti nuk paske lidhje bre vlla me Fen Islame edhe pse po shitesh i ditshem, a je tu e dit qka je tu fol, a je Musliman ti e para????


----------------------------------------
www.teuhid.net
PMUsers Website
Top
ndeshkuesi
Postuar nė: 12.02.2007, 13:55
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 1151
Antari Nr: 4817
Bashkangjitur: 21.12.2006hehe musliman jam nese e keni lexuar kuranin dhe nese mendoni se e kuptoni me thuani a do hy ndonje i krishter ne xhenet (parajs)......
Shikoni kujdes cka flisni mendoj se isha i kjart......
Oki nese ju mendoni se un nuk e kuptoj kuranin si e arsyetoni ju dietar cili ishte qellimi i dergimit te kuranit?
A thua sot do e kishim kuranin poqese nuk manipulohej me librat tjer qe i dergoi zoti.....
Un mundohem te percjell ate qe kam lexuar ne librin e allahut gjeleshanuhu.......
Nuk besoj asgje ne ate qe interpretojn dijetaret e atehershem se kuptohet ata e kan lodh trunin gjith jeten sa e lodh nje jeri i zakonshem sot per 24 ore.....
Zoti ne kuran thote ua sjell ket liber (qitap) per arsye se librat e perparshme te derguara nga un u manipuluan u keqinterpretuan...
Nuk e shoh te arsyeshme te perbuzet i gjith aj mund nga te derguarit e zotit....
Te gjith te derguarit e zotit kishin te njejtin qellim te largoj jerzit nga harami dhe ti ftoj ne ruge te drejt....
Senatori_tet
Te kuptoj shum mire dhe ndjehem krenar qe e kupton qellim e kesaj sureje por nuk duhet te perbuzet e gjith ajo sakrific qe u be nga te derguarit e tjer nuk duhet te themi se qellimi i tyre duhet hedhur posht se fundja edhe ato ishin te derguar te zotit qe punuan per te njejtin qellim..
GentIeman
Sa per ate qe e shkruajt Pengamer e nuk e kisha shkrujt Pejngamber eshte ceshtje gabimi dhe islami i fal gabimet hehe oki .....
Un e citova se jan manipuluar fjalet e zotit ne momentin kur jan interoretuar ne shkrim por nuk duhet te harosh se edhe kurani ishte i interpretuar permes fjaleve dhe me me vone u shkruajt por qellimi im eshte se nuk duhet perbuzur fete tjera se edhe ata kishin te njejtin qellim por kuptohet u manipuluan dhe kete e kuptojm shum mire se edhe ne kuran shkruan per keto ceshtje.....
Meli_Te
Ej ndoshta gabon pak si shum kur thua se feja e krishter nuk eshte monoteiste(besim ne nje zot).......
Eshte monoteiste por ne fene e tyre jan manipuluar dhe kan be shirk dijetaret e asaj kohe duke e prezantuar azreti isen si djal te zotit kuptoni ju apo jo.....
E ke lexuar librin e fese se krishter ti apo ia fut kot.......
ISHA SHUM I KJART POR JU NGA INSTIKTI JUAJ PER TE PERBUZUR CDO GJE I MERNI FJALET MBRAPSHT!
Argument
Musliman jam nuk fyej asgje nuk perbuzi njeri por nuk lejoj te manipulohem dhe mendoj se jam i kjart!
ZOTI me kupton zoti eshte me i dituri ne jemi viktim e jetes qe jemi te detyruar te sakrifikojm cdo gje per te jetuar!
Me falni vllezer musliman per perbuzjen qe me bete se un ua fali pasi i dua te gjith qenjet e krijuara nga zoti nuk dua te pranoj nje ideologji te keqe sic e keni disa nga ju ne forum disa me falni ju tjeret
Nuk dua te urej aske se zoti na ndalon nuk dua te perbuzi ake qofte i fese muslimane krishtere apo........ se zoti na ndalon por nuk toleroj te perbuzem se zoti me denon!
Koaloni mire dhe merni gjerat me gjakftotsi.....
PM
Top
Argument
Postuar nė: 12.02.2007, 14:04
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2265
Antari Nr: 4920
Bashkangjitur: 27.12.2006A thua sot do e kishim kuranin poqese nuk manipulohej me librat tjer qe i dergoi zoti.....

Shiko zoteri ndeshkues, ti e para nuk je tu besu ne caktimin e Allahut subhanehu ve teala, ashtu ka dasht Allahu xh.sh te ndodhe dhe ashtu ka ndodh... ti nuk e beson nje nder kushtet e Imanit e po fol per diqka qe osht shum shum me larg se caktimi
Selam


----------------------------------------
www.teuhid.net
PMUsers Website
Top
Meli_Te
Postuar nė: 12.02.2007, 16:09
Quote Post


Moderatore
***

Posti: Antarė
Postime: 33
Antari Nr: 2875
Bashkangjitur: 22.09.2006Meli_Te
Ej ndoshta gabon pak si shum kur thua se feja e krishter nuk eshte monoteiste(besim ne nje zot).......
Eshte monoteiste por ne fene e tyre jan manipuluar dhe kan be shirk dijetaret e asaj kohe duke e prezantuar azreti isen si djal te zotit kuptoni ju apo jo.....
E ke lexuar librin e fese se krishter ti apo ia fut kot.......
ISHA SHUM I KJART POR JU NGA INSTIKTI JUAJ PER TE PERBUZUR CDO GJE I MERNI FJALET MBRAPSHT!

I nderuar vlla musliman, une e them se feja e krishtere nuk eshte fe monoteiste, pėr disa arsye:

1.Nuk ėshtė fe monoteiste pėrshkak se ajo nuk beson nė nj5 Zot por nė mė shum zotra,pa mar parasysh interpretimin e tyre.

2.Nuk ėshtė fe monoteiste e aspak fe e pranuar nga shum musliman pasi qė nuk egziston fe tjetėr pėr vec islamit kėtė e sqaron ajeti qė e kemi citu mė lartė...."Fe e vetme e pranuar tek Allahu ėshtė feja Islame" deri sa Allahu xh.sh nuk e pranon si fe pse ne ta pranojm.

3. Nuk ėshtė fe monoteiste, pėrshkak se ajo, apo libri i tyre nuk ka asgje nga fjalėt e Isait a.s jo ėshtė ndryshu po nuk egziston aspak sepse bibla nuk ėshtė shkrujt nė prezencėn e Isait alejhi selam po 13 shekuj pas e Libri i shpallur nga Allahu xh.sh qė ju shpall Muhamedit a.s nuk egziston fare(inxhili)

4.Nuk ka fe tjeter me kėtė emėr pasi qė ajo ėshtė feja e vetme Islami qė tė gjith Pejgamberėt kan thir nė po kėtė fe, e sikur, mos tė ishte kėshtu pse atėher tė gjith Pejgamberėt kan thėnė edhe unėjam nga muslimanėt shiko pėr kėt Suretul Merjem, cka ju ka thėnė Isai a.s popullit tė vet, shiko suretul ibrahim cka ju ka thėnė Ibrahimi a.s Popullit tė vet, shiko cka ju ka thėnė Musai a.s popullit tė vet , shiko cka u ka thėnė Nuhi a.s popullit tė vet tė gjitha jan nė Kur`an pse vallė ata kan thėnė cdo njėri , prej tyre edhe unė jam prej Muslimanve , edhe atė shum kohė para Muhamedit a.s para shpalljes sė Kur`anit.

Ti vllau im pėr ta kuptu se a egziston fe tjetėr pėrvec Islamit pao tė gjith pejgamberėt kan thir nė kėtė fe , kuptoje mir defionicionin e kėsaj feje , cfarqėllimi ka , cka tė urdhėron e atėher do jesh ndryshe nė mendimet tuaja.

Neve nuk na detiron instikti pėr tė mposhtur dikėndė, po vetėm e vetėm duam ta qartėsojm atė qė ėshtė ndryshuar apo nga urrejtja ndaj Islamit ėshtė ndryshuar.
Vllau im nuk ėshtė e arsyeshme e as qė ka shkak tė ketė mė tepėr se njė, fe e vetme qė e predikuan tė gjith Pejgamberėt nė historin e nejrzimit ėshtė Islami.
Allahu xh.sh nga mėshjira e Tij e pakufishme e njoftoi njeriun me parimet themelore tė besimit, nė mėnyrė qė tė mos devijojnė nga rruga e drejtė.

Nė lidhje me atė se a ka feja tjera pėrvec Islamit Allahu xh.sh thotė:
Bismilahir Rahmanir Rahim:...."we men jebtegi gajrel islami dinen felen jukbelu minhu ve huve fil akhireti minel khasirijne"(Ali-Imran 85).
..."E kush kėrkon fe tjetėr pėrvec,fesė Islame, ati kurrsesi nuk i pranohet , dhe ai nė botėn tjetėr(ahiret) ėshtė nga tė dėshpruarit".(Ali-Imran:85)
Mendoj se tash tu bė e kjartė vllau imė se vet Allahu xh.sh e demanton kėtėe nėse nuk i pranmon ajetet e Kur`anit atė her ti je nė njė hjumbje tė vėrtet e skemi se cka tė debatojm me ty
eselamu alejkum vllezer dhe motra islam All-llahu ju shpėrbleft pėr mundin tuaj
qė jepni pė ta fol tė vėrtetėn ........

Ata me gojat e tyre mundohen qė ta zhdukin fjalėn e Allahut xh.sh, por Allahu xh.sh do ta pėrhap fjalėn e ty edhe pse ata pa besimtarėt kėtė nuk e duan.....Kur`an.


----------------------------------------
Pejgamberi a.s. ka thene: "Nuk do te levize njeriu nga vendi Diten e Gjykimit pa mos u pyetur per kater gjera : per jeten ku e ka kaluar, rinine ku e ka harxhuar, per diturine cka ka bere me te, dhe pasurine si e ka fituar dhe ku e ka harxhuar.
PM
Top
ndeshkuesi
Postuar nė: 12.02.2007, 19:55
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 1151
Antari Nr: 4817
Bashkangjitur: 21.12.2006haha o populli haxhi hasanit edhe sa duhet te hy ne gjynah un tju bindi juve!!
Shikoni o djem krejt te derguarit e zotit kishin te njejtin qellim te theras njerzit ne rugen e drejt te besojn nje zot te besojn ne te derguarit e zotit te largohen nga zullimi te ndjekin te miren te shmangen nga e keqja pse i shmangni porosit e te derguarve....
Ndoshta drejtperdrejt nuk e thoni kete por terthorazi nese e perbuz nje pune te mundshme te dikujt do te thote te perbuzish edhe vet ate pra ne rastin konkret ju nuk e kuptoni se perbuzni edhe vet pejngamberat
Meli_Te
Nuk e di nga te lindi kjo ide se feja e krishter nuk eshte fe monoteiste (besim ne 1 zot)......
A e di ti cuni se ka edhe te krishter qe nuk bejn shirk dhe e pranojn se zoti nuk ka djal dhe kuptohet e besojn zotin 1 dhe azreti isen te derguar te zotit......
Pra kuptoni te gjitha fete jan fe te zotit te gjith te derguarit jan te derguar te zotit.
Por te derguarit e meperparshem te zotit deshtuan pasi kishin te bejn me nje popull naiv qe shnet u thuash plac u duket.....
Atyre u ka dhuruar shembuj e shembuj por shumica e tyre ishin naiva dhe nga naiviteti i tyre do digjen ne xhenem.....
Por nuk duhet tperbuzen te gjith se kishe edhe nga ata qe besuan zotin dhe ndoqen rugen e zotit dhe kuptohet edhe ata qe besuan azreti isen si pejngamber dhe zotin 1 do jen ne xhenet...
Nese gaboj ma arsyetoni me fakte e jo me urejtje!
Argument
Tju them nje gje un ju besoj te gjitha librave te zotit por e kam parasysh se ne disa kaptina jane manipuluar dhe ajo qe eshte ne kundershtim me kuranin nuk e besoj......
U besoj te gjith te derguarve te zotit........
I urej te gjith Juristet islamik qe ndane fene tone ne 73 sekte.....
Nuk me pelqen ideologjia e muslimaneve qe duke menduar faktin se jane njerzit me te afert me zotin perbuzin te gjith njerzit tjer dhe koheve te fundit disa besimtar te islamit prezantohen si te dhunshem qe feja e jone e ndalon ket gjest........
OK mund te me ofendosh ndoshta jam shum larg ndoshta nuk di gjithcka....ndoshta ti i di por dije se ti qellimin e zotit nuk e paske kuptuar........DHE KUPTIMI I ZOTIT ESHTE TE THERAS NJERZIT NE SHPETIM TE ADHUROJN ATE DHE TE NDJEKIN RUGEN E NJERZVE TE ZGJEDHUR NGA AI.
PM
Top

Topic Options Faqe: (3) [1] 2 3  Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio