Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      AktivitetFaqe: (22) [1] 2 3 ... E fundit »  ( Kalo tek postimi i parė i palexuar ) Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Mos e leshoni namazin e XHUMAS..., ta e shpėtojmė veten.....
Ulqinaku
  Postuar nė: 26.12.2008, 06:00
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 6691
Antari Nr: 5455
Bashkangjitur: 26.01.2007NAMAZI I XHUMASĖ

Vėllezėr tė nderuar!
All-llahu xh.sh. ēdo populli i ka pėrcaktuar nga njė ditė madhėshtore brenda javės pėr t’u tubuar, pėr ta pėrkujtuar njėri-tjetrin, pėr tė qajtur hallet e njėri-tjetrit, pėr ta pėrkujtuar Ditėn kur All-llahu xh.sh. gjithė njerėzimin do ta mbledhė nė njė vend pėr t’u gjykuar sipas drejtėsisė sė Tij absolute. Mbasi ne si ummet i Muhammedit a.s. jemi ummeti mė i mirė qė e ka krijuar Zoti nė tokė, ėshtė e kuptueshme se neve na takon edhe dita mė madhėshtore e javės e qė ėshtė dita e xhuma. Pėr kėtė ditė Pejgamberi a.s. thotė: “Dita mė e mirė nė tė cilėn lind dielli ėshtė dita e xhuma. Nė kėtė ditė ėshtė krijuar Ademi, nė kėtė ditė ėshtė nxjerrė prej Xhennetit dhe nė kėtė ditė ka vdekur. Ditėn e xhuma do t’i fryhet surit dhe do tė ndodhė Kijameti. C,do gjallesė i frikohet ditės sė Kijametit ditėn e premte prej mėngjesi e deri nė mbrėmje, pėrveē njeriut dhe xhinnėve” ,(Ebu Davudi, Ahmedi).

Njė sure e tėrė nė Kur’an quhet el-Xhumuah (dita e xhuma), e cila e ka kuptimin “dita e tubimit”, ngase nė tė tubohen e mblidhen besimtarėt nė xhami pėr t’iu lutur Zotit tė tyre. Nė ajetin 9 tė kėsaj sureje All-llahu xh.sh. thotė: : “O ju qė keni besuar! Kur tė bėhet thirrja pėr namaz (ezani) ditėn e Xhuma, nxitoni te pėrmendja e All-llahut (dėgjojeni hutben dhe faleni namazin e xhumasė), e lėreni shitblerjen, kjo ėshtė shumė mė e dobishme pėr ju nėse doni ta dini!”

!” E"shtė pra, ditė aq madhėshtore sa Zoti na urdhėron ta braktisim shitblerjen dhe ēdo punė tjetėr tė kėsaj bote e tė nxitojmė pėr nė xhami ku do ta dėgjojmė hutben e do ta falim namazin e xhumasė, i cili namaz dyrekatėsh ėshtė mė i vlefshėm edhe se namazi katėrrekatėsh i drekės sė asaj dite.

Pejgamberi a.s. thotė: “Kush merr abdest ashtu si lypet dhe shkon nė xhuma, atje hesht dhe me kujdes dėgjon (hutben), atij do t’i falen gjynahet qė do t’i bėjė deri nė xhumanė e ardhshme”, (Muslimi, Ebu Davudi, Tirmidhiu, Ibni Maxhe). Nė njė hadith tjetėr thuhet: “Kush e lan kokėn dhe tėrė trupin ditėn e xhuma, e pastaj herėt niset nė kėmbė pėr nė namazin e xhumasė duke mos pėrdorė mjete udhėtimi, pastaj i afrohet imamit dhe e dėgjon me kujdes, pėr ēdo hap qė do ta ndėrrojė do t’i shėnohen sevape sikur tė kishte falur namaz (nafile) dhe agjėruar (nafile) njė vit tė plotė”, (Nesaiu, Tirmidhiu, Ebu Davudi, Ibni Maxhe).

vellezer keto sevape mund ti fitojm sot per nje dite..perse te mos e falim xhuman kur e dijm se e kemi urdher, perse mos i lutemi Krijuesit tone ne kete dite te madherishme, dhe meshirplote...!

Dita e xhuma ėshtė e bekuar edhe me njė ēast tė rėndėsishėm, nė tė cilin nėse muslimani i drejtohet All-llahut xh.sh. me ndonjė dua e dėshirė, All-llahu vetėm se ia pranon atė e nuk ia kthen prapė.


Momentin e saktė se kur ėshtė ky ēast nuk e tregon Pejgamberi a.s. me qėllim qė besimtari gjithė ditėn, kudo qė tė jetė ai, ta kalojė duke iu lutur Zotit. Ai thotė:: “Ditėn e xhuma ka njė moment nė tė cilin muslimani nėse i lutet Zotit tė Madhėruar pėr diēka, ajo do t’i pranohet”, (Buhariu dhe Muslimi).

Shkuarja nė xhami pėr ta falė namazin e xhumasė shpėrblehet me Xhennet,
, sepse Pejgamberi a.s. thotė: “Kush i bėn (kėto) pesė gjėra brenda njė dite, All-llahu do ta regjistrojė nė mesin e xhennetlinjve: kush e viziton njė tė sėmurė, e fal njė namaz tė xhenazes, shkon nė xhuma dhe e liron njė rob”, (Ibni Hibbani, Ebu Ja’la).

Pėr muslimanėt qė vdesin tė xhumanė ose natėn e xhuma nuk do tė ketė sprovim varri, atė melekėt e varrit – munkeri dhe nekiri – nuk do ta marrin nė pyetje siē i marrin njerėzit e tjerė jashtė kėsaj kohe.
Dėshmi pėr kėtė ėshtė hadithi i Pejgamberit a.s. kur thotė: “Secili musliman qė vdes tė xhumanė ose natėn e xhuma, do tė jetė i ruajtur prej sprovimit e dėnimit nė varr”, (Tirmidhiu, Ahmedi).

“Namazi mė i zgjedhur (jashtė xhumasė) te All-llahu ėshtė namazi i sabahut tė xhumasė i falur me xhemat nė xhami” – thotė Pejgamberi a.s. (Ebu Nuajmi, Taberaniu).

Para dhe pas faljes sė namazit tė xhumasė muslimani e ka tė lejuar tė punojė e ta fitojė rizkun dhe nafakėn e vet e tė familjes, kurse gjatė kohės sė faljes sė namazit tė xhumasė ėshtė haram tė punojė ēfarėdo pune tė kėsaj bote. Detyrė e tij farz ėshtė falja e namazit tė xhumasė

. Pejgamberi a.s. thotė: “Secili musliman e ka pėr detyrė tė domosdoshme ta falė namazin e xhumasė me xhemat, pėrveē kėtyre katėr personave: robi, gruaja, i mituri (qė s’ka hyrė nė bylyg) dhe i sėmuri”, (Ebu Davudi, Bejhekiu, Darekutniu dhe Hakimi

O burra! Po ēfarė mund tė themi pėr ata muslimanė qė nuk janė as robėr, as gra, as fėmijė e as tė sėmurė dhe qė pėrsėri nuk vijnė ta falin namazin e xhumasė, porse enden rrugėve tė qytetit, i varrin kėmbėt nėpėr karriget e restoraneve tė qendrave tregtare e gjetiu? A kanė ndonjė lidhje me fenė, me imanin e me Islamin kėta njerėz? Tek e fundit a meritojnė tė quhen muslimanė ata qė pa kurrfarė arsye e lėnė dhe nuk e falin namazin e xhumasė? A meritojnė ta quajnė veten pjesė e kėtij populli dhe ummeti? More, nė ēfarė shpėtimi ata mund tė shpresojnė? Nė ēfarė tė mirash i varrin shpresat? Ku e shohin shpėtimin kėta njerėz, nėse jo nė namaz? Me ēka do ta arsyetojnė nė Ditėn e Gjykimit mosfaljen e namazit nė pėrgjithėsi dhe tė xhumasė nė veēanti, ata qė pa kurrfarė arsyeje i kanė lėnė kėto pa i falur? Njeri, ndalu e mendohu pakėz, sa ke kohė pėr tė menduar e pėr t’u penduar! Sa nuk tė ka ardhur momenti i fundit i jetės sate, kur nuk do tė mund ta nxjerrėsh prapė frymėn qė e ke thithur njėherė!

Pejgamberi a.s. duke folur pėr pasojat e mosfaljes sė namazit tė xhumasė, ka thėnė:

“Nėse njerėzit nuk e ndėrpresin mosfaljen e namazit tė xhumasė, All-llahu do t’ua vulosė atyre zemrat e do t’i lėrė nė gjumė tė pėrjetshėm”, (Muslimi, Nesaiu, Ibni Maxhe, Ahmedi).

“Kush i lė, pa asnjė arsye, tri namaze tė xhumasė pa i falur, All-llahu atij do t’ia vulosė zemrėn”, (Nesaiu, Ebu Davudi, Tirmidhiu, Ibni Maxhe, Hakimi).


E dini ē’do tė thotė “vulosje e zemrės”? Nėse All-llahu ta vulos zemrėn, do tė thotė qė Ai kurrė nuk do tė tė shikojė me mėshirėn e Vet dhe kurrė nuk do t’i falė mėkatet. Ata qė i kanė zemrat e vulosura Kur’ani i quan me emrin “kafir / mosbesimtar”. Shikoni e lexoni ajetet 6-7 tė sures el-Bekara nė fillim tė Kur’anit!

Shikoni se ē’thotė Pejgamberi a.s. pėr ata qė nuk e falin namazin e xhumasė:
“Do tė kisha dashur ta lė njė zėvendės nė xhami pėr t’ua falur namazin xhematit, e unė vetė tė shkoja e t’ua ndizja shtėpitė atyre qė nuk kanė dalė nė xhami ta falin namazin e xhumasė!”, (Muslimi, Hakimi, Tajalisiu).


Nuk e di a mund edhe pas tė gjitha kėtyre kėrcėnimeve e vėrejtjeve tė Pejgamberit a.s. njeriu i quajtur musliman ta lėrė pa arsye faljen e namazit tė xhumasė dhe tė ēdo namazi tjetėr? Le tė mendojė ēdokush pėr vete, pėr familjen e vet dhe pėr shoqėrinė e vet me tė cilėt ka vendosur tė jetojė, por duke mos marrė mbi vete kurrfarė pėrgjegjėsie.All-llahu na faltė gjynahet pėr hir tė kėsaj dite tė madhe dhe na shtoftė dashurinė ndaj imanit, Islamit dhe sė mirės e na largoftė nga kufri, harami dhe e liga! AMIN


----------------------------------------
Edhe nese jam vegjetarian nuk dmth se ha barr....!
PM
Top
Ulqinaku
Postuar nė: 26.12.2008, 09:48
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 6691
Antari Nr: 5455
Bashkangjitur: 26.01.2007Per rendesin e namazit Allahu ne Kuran nė suren EL Bekare thotė :

2:110. Kryeni faljen (namazin) dhe jepeni zeqatin, e ēfarėdo tė mirė qė e pėrgatitni pėr veten tuaj, atė e gjeni tek All-llahu. S’ka dyshim se All-llahu pėrcjell ēdo veprim tuajin.

2:177. Nuk ėshtė tėrė e mira (e kufizuar) t’i ktheni fytyrat tuaja kah lindja ose perėndimi, por mirėsi e vėrtetė ėshtė ajo e atij qė i beson All-llahut, ditės sė gjykimit, engjėjve, librit, pejgamberėve dhe pasurinė qė e do ua jep tė afėrmve, bonjakėve, tė varfėrve, udhėtarėve, lypėsve dhe pėr lirimin e robėrve, dhe ai qė e fal namazin, e jep zeqatin, dhe ata qė kur premtojnė e zbatojnė, dhe tė durueshmit nė skamje, nė sėmundje dhe nė flakėn e luftės. Tė tillėt janė ata tė sinqertit dhe tė tillėt janė ata tė devotshmit.

2:238. Vazhdoni rregullisht namazet (faljet), e edhe atė namazin e mesėm, dhe ndaj All-llahut tė jeni respektues (nė namaze).
2:239. E nėse keni frikė (nga armiku), atėherė faluni duke ecur ose duke kalėruar, por kur tė jeni tė siguruar, pėrkujtojeni (me namaz) All-llahun ashtu si u mėsoi Ai pėr atė qė ju nuk dinit.

2:277. S’ka dyshim se ata qė besuan dhe bėnė vepra tė mira, e falėn namazin dhe e dhanė zekatin, ata i pret shpėrblim i madh te Zoti i tyre, ata nuk do tė kenė kurrfarė frike as brengosje.
Andaj sot ne kete dite (xhuma) te mundohemi ti shpeshtojme duat, lutjet, pendimet, dhe lemoshat (sadakat) tona, ndaj Allahut , dhe salavatet(pershendetje) ti dergojm me te dashuri te njerezimit Muhamed paqja dhe meshira e Zotit qofshin mbi te.
Dhe ne kete dite te madhe te rruhemi nga mekatet, te mundohemi ta e frenojm veten nga gjynahet...


Allahu na falte...

62:8. Thuaj: “S’ka dyshim se vdekja prej sė cilės po ikni, ka pėr t’ju zėnė, e mandej do tė silleni te Ai qė e di tė padukshmen dhe tė dukshmen, dhe atėherė Ai do t’ju njoftojė me atė qė keni punuar”.

64:1. Vetėm All-llahut i shprehin madhėrinė e lartėsimin ēka ka ka nė qiej dhe ēka nė tokė, dhe se vetėm i Tij ėshtė i tėrė pushteti dhe vetėm Atij i takon falėnderimi, e Ai ėshtė i gjithfuqishėm pėr ēdo send.

14:41. Zoti ynė! Mė fal (gabimet) mua edhe prindėrve tė mi, fali edhe tė gjithė besimtarėt ditėn kur jepet llogaria.


Allahu na meshiroft
Vetem Atij i takon sundimi dhe falemenderimi
Kthimi jone pa dyshim eshte vetem tek Ai we teala.


----------------------------------------
Edhe nese jam vegjetarian nuk dmth se ha barr....!
PM
Top
AeRtOn
Postuar nė: 26.12.2008, 09:54
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 3865
Antari Nr: 6944
Bashkangjitur: 15.04.2007ndryshimi gradual i njeriut eshte shume i preferueshem, dhe nese njeriu ndryshon, s'duhet te tregohet euforik....

postimi eshte krejt ne rregull.......M.........t, meri gjerat avash avash..., mos kalosh ne "zenit".. te ex..


----------------------------------------
“Dikur thonin se palestinezėt luftojnė si heronj, e tani thonė se heronjtė luftojnė si palestinezė.”
— Norman Finkelstein
PM
Top
Ulqinaku
Postuar nė: 26.12.2008, 10:23
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 6691
Antari Nr: 5455
Bashkangjitur: 26.01.2007"......M.........t,"

permisim i vogel....

......M.........d, (duhet ne vend te t) :D

Allahu i din qellimet...!----------------------------------------
Edhe nese jam vegjetarian nuk dmth se ha barr....!
PM
Top
AeRtOn
Postuar nė: 26.12.2008, 10:24
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 3865
Antari Nr: 6944
Bashkangjitur: 15.04.2007 Citim (Ulqinaku @ 26.12.2008, 12:23)
"......M.........t,"

permisim i vogel....

......M.........d, (duhet ne vend te t) :D

Allahu i din qellimet...!

Zoti e din edhe qellimin tim, pse ta thash at me lart.....ama e dish ene taj..M......D


----------------------------------------
“Dikur thonin se palestinezėt luftojnė si heronj, e tani thonė se heronjtė luftojnė si palestinezė.”
— Norman Finkelstein
PM
Top
Ulqinaku
Postuar nė: 26.12.2008, 10:27
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 6691
Antari Nr: 5455
Bashkangjitur: 26.01.2007 Citim (AeRtOn @ 26.12.2008, 12:24)
Zoti e din edhe qellimin tim, pse ta thash at me lart.....ama e dish ene taj..M......D

te kapa ne ajer...!

te kuptoj qellimin tende edhe te jam mirnjohes per kete qe ma thua, mirpo tpakten ty sta kam gajlen se me kuptojsh por skam cfar tju beje etiketimeve te pa baza...!

Allahu na udhezoft smil3dbd4d6422f04.gif


----------------------------------------
Edhe nese jam vegjetarian nuk dmth se ha barr....!
PM
Top
AeRtOn
Postuar nė: 26.12.2008, 10:34
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 3865
Antari Nr: 6944
Bashkangjitur: 15.04.2007 Citim (Ulqinaku @ 26.12.2008, 12:27)
te kapa ne ajer...!

te kuptoj qellimin tende edhe te jam mirnjohes per kete qe ma thua, mirpo tpakten ty sta kam gajlen se me kuptojsh por skam cfar tju beje etiketimeve te pa baza...!

Allahu na udhezoft smil3dbd4d6422f04.gif

ok... smil3dbd4e4c2e742.gif


----------------------------------------
“Dikur thonin se palestinezėt luftojnė si heronj, e tani thonė se heronjtė luftojnė si palestinezė.”
— Norman Finkelstein
PM
Top
T3t0var1
Postuar nė: 26.12.2008, 10:39
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 824
Antari Nr: 16359
Bashkangjitur: 11.07.2008..Te lumt per kete kete postim Zoti te udhezoft..por deshta ta di pi ku i marish edhe va bejsh COPY-PASTE smil3dbd4e5e7563a.gif smil3dbd4e5e7563a.gif

..Selam..!


----------------------------------------


..Dy gjėrave duhet t'ua dini vlerėn, para se t'ju ikin nga duart:
Njėra ėshtė shėndeti dhe tjetra ėshtė rinia..
PM
Top
Ulqinaku
Postuar nė: 26.12.2008, 10:44
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 6691
Antari Nr: 5455
Bashkangjitur: 26.01.2007 Citim (T3t0var1 @ 26.12.2008, 12:39)
..Te lumt per kete kete postim Zoti te udhezoft..por deshta ta di pi ku i marish edhe va bejsh COPY-PASTE smil3dbd4e5e7563a.gif smil3dbd4e5e7563a.gif

..Selam..!

flm Falemenderimi i takon Allahut...
smil3dbd4d6422f04.gif smil3dbd4d6422f04.gif smil3dbd4d6422f04.gif
edhe nese e boj copy-paste edhe ajo eshte nje pune (shpreblimin e kerkoj vetem tek Allahu) edhe ajo ngjurosja me ngjyra ka nje cike pune...
por ua solla te gateshme mos lodheni te gjeni neper faqe tjera...
mendoj se nuk jeni kapur per rrenjen por keni shiquar ndonje gjethe te grimconi si grimbi...! smil3dbd4e5e7563a.gif smil3dbd4e5e7563a.gif smil3dbd4e5e7563a.gif


----------------------------------------
Edhe nese jam vegjetarian nuk dmth se ha barr....!
PM
Top
T3t0var1
Postuar nė: 26.12.2008, 11:04
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 824
Antari Nr: 16359
Bashkangjitur: 11.07.2008...Heh heh flm qe ben ti pun te mira qe mos lodhemi e kam te qart..
Leee tash mos e prish krejt kete qka e ke shkruj po mer abdes edhe ik tash nisu kada kada...ZOTI TA BEFT KABULL NAMAZIN E XHUMAS..


----------------------------------------


..Dy gjėrave duhet t'ua dini vlerėn, para se t'ju ikin nga duart:
Njėra ėshtė shėndeti dhe tjetra ėshtė rinia..
PM
Top
strong_07
Postuar nė: 26.12.2008, 11:21
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 638
Antari Nr: 8559
Bashkangjitur: 21.07.2007 Citim (T3t0var1 @ 26.12.2008, 12:39)
..Te lumt per kete kete postim Zoti te udhezoft..por deshta ta di pi ku i marish edhe va bejsh COPY-PASTE smil3dbd4e5e7563a.gif smil3dbd4e5e7563a.gif

..Selam..!
PMMSN
Top
Ulqinaku
Postuar nė: 26.12.2008, 13:39
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 6691
Antari Nr: 5455
Bashkangjitur: 26.01.2007 Citim (strong_07 @ 26.12.2008, 13:21)
sigurisht qe ketu

http://www.forumi-islamik.com/

Jo nuk eshte marr nga ai forum.
Eshte marur nga nje autore qe ma ka derguar personalisht ne privat...

por mendoj se nuk ka rendesij se nga kush (une nuk e kam bere vet, ne perjashtim te disa reshtave qe kam shtuar)...por kryesorja eshte se cdo gje qe thuhet eshte me vend...

edhe ti mduket se je kapur per gjethet....!

Rrenjen(namazin) ta e shiqojm...! smil3dbd4d6422f04.gif


----------------------------------------
Edhe nese jam vegjetarian nuk dmth se ha barr....!
PM
Top
Trishtimi
Postuar nė: 26.12.2008, 15:14
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 9194
Antari Nr: 18743
Bashkangjitur: 27.11.2008All-llahu te shperbleft Ulqinaku per ket post.


----------------------------------------
Ēdo shigjetė nuk e arrin cakun...
PMUsers Website
Top
Alkatos
Postuar nė: 26.12.2008, 19:42
Quote Post


Jam nė rrjedhoja
***

Posti: Antarė
Postime: 34
Antari Nr: 13006
Bashkangjitur: 21.01.2008All-llahu ju shperbleft per kete post inshalla All-llahu i udhzon gjit mulimante ne namz dhe ne fen te paster Islam.
PM
Top
StartBismi
Postuar nė: 26.12.2008, 23:25
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2537
Antari Nr: 17814
Bashkangjitur: 09.10.2008 Citim (T3t0var1 @ 26.12.2008, 12:39)
..Te lumt per kete kete postim Zoti te udhezoft..por deshta ta di pi ku i marish edhe va bejsh COPY-PASTE smil3dbd4e5e7563a.gif  smil3dbd4e5e7563a.gif

..Selam..!

A ka rendesi se a eshte copy / paste .... smil3dbd4e7853679.gif smil3dbd4e7853679.gif smil3dbd4e7853679.gif

Rendesi ka permbajtja, e jo - se ku, se tek, se qysh.....

Allah - Allah , si jemi ne shqiptaret.....ncncncnc, nuk e shohim permbajtjen por e

shohim formen...
All-llahu kabull namazin e xhumase.

Ulqinak, urime per kete teme....

Ky postim ėshtė ndryshuar nga StartBismi nė 26.12.2008, 23:25
PM
Top

Topic Options Faqe: (22) [1] 2 3 ... E fundit » Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio