Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      AktivitetFaqe: (4) [1] 2 3 ... E fundit »  ( Kalo tek postimi i parė i palexuar ) Reply to this topicStart new topicStart Poll

> GRUAJA MES NDERIMIT NĖ ISLAM DHE POSHTĖRIMIT NE...
Ethnic Albanian
  Postuar nė: 08.03.2007, 15:00
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 154
Antari Nr: 3787
Bashkangjitur: 02.11.2006GRUAJA MES NDERIMIT NĖ ISLAM DHE POSHTĖRIMIT NE INJORANCĖ


Falėnderimi i takon Allahut. Gruaja ka njė status tė lartė nė Islam, tė
cilin asnjė fe dhe shoqėri nuk e ka arritur, sepse nderin qė jep Islami
njerėzimit pėrfshinė burrin dhe gruan njėlloj.

Ata janė tė barabartė nėn sundimin e Allahut nė kėtė botė dhe do tė
jenė tė barabartė nė pėrkujdesje, nė shpėrblimin dhe dėnimin e Tij nė botėn
tjetėr.

Allahu [subhanehu ve teala] thotė:

“Ne vėrtetė nderuam pasardhėsit e Ademit.” (El-Isra, 70)

“Meshkujve ju takon pjesė nga pasuria qė e lėnė prindėrit e tė afėrmit (pas
vdekjes), edhe femrave ju takon pjesė nga ajo qė lėnė prindėrit e tė
afėrmit.” [En-Nisa, 7]

“Edhe atyre (grave) u takon e drejta (mbi bashkėshortėt nė
shpenzimet jetėsore) ngjashėm (sikurse tė drejtat e bashkėshortėve ) mbi ta
(sikurse dėgjueshmėri dhe respekt) mbi bazat e arsyes.” (El-Bekare, 228)

“Besimtarėt, meshkujt dhe femrat, janė evlija’(ndihmės, mbėshtetės,
shokė, mbrojtės) tė njėri tjetrit.” (Et-Teube ,71)

“Zoti ytė ka dhėnė urdhėr tė prerė qė tė mos adhuroni tjetėr pos
Tij, qė tė silleni nė mėnyrė bamirėse ndaj prindėrve. Nėse njėrin prej tyre,
ose qė tė dy, i ka kapur pleqėria pranė kujdesit tėnd, atėherė mos u thuaj
atyre as “of-oh”, as mos u bė i vrazhdė ndaj tyre, po atyre thuaju fjalė tė
mira (tė buta, respektuese).Dhe nė shenjė mėshire shtrije pranė tyre krahun
pėrulės e respektues dhe thuaj: “Zoti im! mėshiroi ata tė dy, sikurse mė
edukuan mua kur isha i vogėl.” (El-Isra, 23:24)

Gjithashtu Allahu thotė:
“Zoti i tyre iu pėrgjigj lutjes sė tyre (e tha): Unė nuk ia humbė
mundin asnjėrit prej jush, mashkull qoftė apo femėr.” (Ali Imran 3-195)

“Kush bėn vepėr tė mirė, qoftė mashkull ose femėr, e duke qenė
besimtar, Ne do ti japim atij njė jetė tė mirė (nė kėtė botė), e (nė botėn
tjetėr) do t’u japim shpėrblimin mė tė mirė pėr veprat e tyre.” (En Nahl,
97)

“Kush bėn ndonjė nga punėt e mira, qoftė, mashkull ose femėr duke
qenė besimtar, tė tillėt hyjnė nė xhennet dhe nuk u bėhet fare padrejtėsi.”
(En Nisa, 124)

Nuk ekziston religjion, popull, shoqėri apo ligj, i cili mund tė
krahasohet me nderin qė gruaja ka nė islam. Civilizimi Romak kishte vendim
se gruaja ishte rob (skllav) qė i pėrket burrit, e cila nuk kishte asnjė tė
drejtė. Nė Romė njė synod (kėshill) i lartė u mblodh pėr tė diskutuar
ēėshtjen e gruas, dhe pėrfundoi qė ajo ishte qenie pa shpirt, dhe pėr kėtė
nuk do tė trashėgonte jetė nė botėn tjetėr, dhe se ajo ishte e ligė.

Nė Athinė gratė konsideroheshin plaēkė (pasuri e tundshme), ata
shiteshin dhe bliheshin, dhe konsideroheshin tė liga, prodhim i djallit.

Ligji i lashtė i Indisė konkludon qė sėmundja, vdekja, ferri, helmi
i gjarpėrim dhe zjarri tė gjitha kėto ishin mė tė mira se gruaja. Jeta e saj
mbaronte kur burri – apo pronari i saj vdiste. Kur shihte se si trupi i tij
digjet ajo duheshe tė hedhet ne flakė, nė qoftė se nuk e bėnte kėtė, ajo do
tė ishte e mallkuar nga tė gjithė.

Nė qoftė se vėshtrojmė statusin e gruas nė hebraizėm, vendimi dhe
statusi i saj nė Dhjetėn e vjetėr ėshtė siē vijon:
“Dhe fillova tė mendoj pėr tė kuptuar,
Tė hetoj dhe tė gjurmoj menēurinė dhe konspektin e gjėrave
Dhe tė kuptoj idiotėsinė e keqdashjes
Dhe marrėzinė e budallallėkut
E gjej mė tė hidhėt se vdekja gruan e cila ėshtė kurth,
Zemra e sė cilės ėshtė grackė, e duart e sė cilės janė zinxhir…”
(Ecclesiastes 7:25-26 – versioni i ri internacional)

Ėshtė e ditur se dhiata e vjetėr respektohet dhe besohet nga tė fetė
mė tė mėdha nė botė ato hebre dhe krishterėt. Kjo ishte situata dhe statusi
i fermės nė kohėt antike.

Ndėrsa sa i pėrket situatės sė saj nė mesjetė dhe nė kohėt moderne,
kjo do tė sqarohet nė vazhdim:

Shkrimtari Danez Vieth Kordsten sqaron kėndvėshtrimin e kishės
katolike ndaj gruas. Ai thotė: “Gjatė mesjetės pėrkujdesje e vogėl i ėshtė
dhėnė gruas, duke pėrcjell mėsimet e kishės katolike, e cila e konsideronte
gruan krijesė e klasit dhe rangut tė dytė”.

Nė Francė njė kėshill nė vitin 586 vendosi tė hulumtojė mbi ēėshtjen
e gruas, se femra a do tė numėrohej si qenie njerėzore apo jo. Pas disa
diskutimeve ata vendosėn se ajo ishte qenie njerėzore, por e krijuar qė t'i
shėrbej mashkullit.

Nė ligjin e Francės, neni 217 shkruan siē vijon: “Njė grua e martuar
– edhe nė qoftė se martesa e saj bazohet me kusht qė tė ndahet ēka i takon
asaj dhe ēka i takon burrit tė saj – nuk i lejohet tė japė asgjė si dhuratė
apo tė transferoj diēka nga prona e saj, ose tė marrė nė pronėsi diēka qoftė
ajo pėr shpagim ose tjetėr send, pa pasur pjesė burri i saj nė kontratė ose
tė pajtohet pėr kontratėn me shkrim.”

Nė Angli, Henri VII ia ndaloi gruas Angleze ta lexon Biblėn. Deri nė
vitin 1850 gruaja nuk llogaritej qytetare, dhe deri nė vitin 1882, gratė
nuk kishin asnjė tė drejtė personale.

(Silsiletu Mukaarineti El-Edjaan, nga Dr. Ahmed Shalebi, vol.3, f.
210-213)

Sa i pėrket gruas bashkėkohore nė Evropė, Amerikė dhe nga vendet e
tjera industriale, ajo ėshtė krijesė, e cila ėshtė e degraduar dhe e abuzuar
pėr qėllime komerciale.

Ajo ėshtė tipar e shoqėrive reklamuese, dhe gjėrat kanė arritur nė
atė fazė sa qė ajo zhvishet pėr tė reklamuar produktet nėpėr pllakate, dhe
ajo shet dhe ekspozon trupin e saj sipas njė sistemi tė shpikur nga
meshkujt, kėshtu qė ajo nuk ėshtė asgjė mė tepėr se njė objekt kėnaqėsie pėr
ata nė ēdo vend.

Gruaja ėshtė e respektuar pėrderisa mund tė japė dhe kontribuon
fizikisht dhe mentalisht. Kur ajo do tė plaket dhe nuk ka mė se ēka tė
shėrbejė, shoqėria, individėt dhe institucionet e braktisin atė dhe ajo
jeton vetėm nė shtėpinė e saj apo nė spital mental.

Krahaso kėtė – dhe pse nuk ka krahasim – me ēka na mėson Kur’ani
Famėlartė, nė tė cilin Allahu [subhanehu ve teala] thotė:

“Besimtarėt, meshkujt dhe femrat, janė Evlija’(ndihmės, mbėshtetės,
shokė, mbrojtės) tė njėri tjetrit.” (Et Teube, 71)

“Edhe atyre (grave) u takon e drejta (mbi bashkėshortėt nė
shpenzimet jetėsore) ngjashėm (sikurse tė drejtat e bashkėshortėve ) mbi ta
(sikurse dėgjueshmėri dhe respekt) mbi bazat e arsyes.” (El-Bekare, 228)

“Zoti yt ka dhėnė urdhėr tė prerė qė tė mos adhuroni tjetėr pos Tij,
qė tė silleni nė mėnyrė bamirėse ndaj prindėrve. Nėse njėrin prej tyre, ose
qė tė dy, i ka kapur pleqėria pranė kujdesit tėnd, atėherė mos u thuaj atyre
as “of-oh”, as mos u bė i vrazhdė ndaj tyre, po atyre thuaju fjalė tė mira
(tė buta, respektuese). Dhe nė shenjė mėshire shtrije pranė tyre krahun
pėrulės e respektues dhe thuaj: “Zoti im! mėshiroi ata tė dy, sikurse mė
edukuan mua kur isha i vogėl.” (El-Isra, 23:24)

Pasi qė Zoti i saj e ka nderuar nė kėtė mėnyrė, ėshtė e qartė pėr
gjithė njerėzimin se Ai e ka krijuar atė qė tė jetė nėnė, bashkėshorte, bijė
dhe motėr, kėshtu qė Ai urdhėroi ligje, tė cilat i kushtohen ekskluzivisht
gruas dhe jo burrit.


Nga: El Suhejm
PM
Top
Uskana2006
Postuar nė: 08.03.2007, 18:25
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2765
Antari Nr: 1800
Bashkangjitur: 21.07.2006
Me vjen keq per ty por je vonu me intervenimin per nja 1000 vjet, jeton ne enderra, Te enderrohet eshte mire por kur zgjohesh realiteti eshte tjeter,,,,,,,,
PM
Top
orfeu
Postuar nė: 08.03.2007, 18:27
Quote Post


Moderator
*****

Posti: Antarė
Postime: 493
Antari Nr: 5965
Bashkangjitur: 20.02.2007uskana...a eshte patjeter te citosh cdogje Islame?


----------------------------------------
Nese gjerat mbrapsht te duken...shiko boten mbrapsht.
PM
Top
Uskana2006
Postuar nė: 08.03.2007, 19:05
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2765
Antari Nr: 1800
Bashkangjitur: 21.07.2006
Orfeu
Kur shoh se me ēfare demagogjie po intervenoni medoemos duhet te them diēka se realiteti nuk perputhet me ate ēka sillni ne forum,,,,,,ju po prekeni eshte problem tjeter sepse sipas juve nuk duhet tu replikojme, apo e dini se nuk gelltitet ēdo gje qe na servoni,,,,
PM
Top
orfeu
Postuar nė: 08.03.2007, 19:13
Quote Post


Moderator
*****

Posti: Antarė
Postime: 493
Antari Nr: 5965
Bashkangjitur: 20.02.2007nese per ty eshte demagogji ajo qe thuhet ne Kur'an, ajo qe thuhet ne Dhjaten e vjeter dhe te dhena te nxjerra nga Historia, atehere nuk e dij se cka nuk eshte demagogji per ty...
apo vetem ate qe thot ti nuk eshte demagogji.

diskutimi nuk behet ne menyren qe doni ju uskana...ajo kerkon argumente dhe fakte... dhe ti ato nuk i ke.


----------------------------------------
Nese gjerat mbrapsht te duken...shiko boten mbrapsht.
PM
Top
Replikanti
Postuar nė: 09.03.2007, 01:23
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 66
Antari Nr: 5055
Bashkangjitur: 03.01.2007@_Uskana2006
Te uroj per palodhshmerine ne komente dhe ēasjen qe ke ne kete forum, une jam "dorzuar" dhe nuk po kam nerva te polemizoj me ta (lexo: ISLAMISTAT), tani shoh se ke arritur ne 500 postime dhe akoma ke freski nė komente.
Nuk di se ēfarė tė shtoj por po e them si "vėllezėrit" e mi Talibanė: "Allahu tė shpėrbleftė me Xhehnet a.s."!!!

P.S.
Mjerėt na, pėr ta.
PM
Top
Senatori_TeT
Postuar nė: 09.03.2007, 04:09
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2032
Antari Nr: 5504
Bashkangjitur: 28.01.2007Replikanti,mjer sikush per veten e vete,dhe per veprat e tija,se jo mjeret ju per dike...nuk ka mbetur bota te vleresojne ca tipa se eshte mjerim apo perparim apo mire apo keq smil3dbd4d4e4c4f2.gif kur te flasesh cdohere nisu nga veta e pare njejes,mos i merr mbi shpine barrat e te gjithe njerezve,se nuk i mban dot,je i dobet shume smil3dbd4e398ff7b.gif


----------------------------------------
Perparesia e te mencurit qendron aty se cdohere mundet te shtiret si i marre!

I'm just a soul whose intentions are good,oh Lord please don't let me be misunderstood.(Yusuf Islam)

Duke shkuar dit' e net,
E duke ndėrruarė moti,
Vemi si lumi nė det,
Nga Zoti,prapė tek Zoti.(Naim Frashėri)

Njeri i zoti nuk eshte ai qe s ka te meta, po ai qe i pranon te metat e tij.(Sami Frashėri)

Nje Shqiptar vlen sa 1000 njerez,2 shqiptare nuk vlejne asgje.(Faik Konica)
PM
Top
Uskana2006
Postuar nė: 09.03.2007, 08:48
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2765
Antari Nr: 1800
Bashkangjitur: 21.07.2006Personalisht nuk i numeroj intervenimet e mia ketu ne forum, replikoj ne frymen e debatit dhe nuk mundohem te doktrinoj as te shes ndonje ideologji ketu ne forum. Per mu feja nuk eshte shkence egzakte por vetem nje besim dhe si te tille dihet se ku e ka vendin.
Para disa ditesh nje Turk me thote, ndegjo do te shkoj ne Turqi dhe djali i mixhes ( djali i vllaut te babes ) e ka nje ēike te te njejtes moshe dhe do te fejohem me te. Kurse vete eshte i martuar ne perendim me nje Angleze qe 7-8 vite.
Ai do te martohet me ēiken e kushuririt !!! kurse ajo me mixhen!! po mixhe i bjen, haj medet, edhe pastaj me tha se te Turqit eshte normal. Po ajo vajza e mbyllur ne kater mure a eshte e pajtimit te martohet me mixhen? Misterie.
Sa vajza ne boten muslimane martohen ne moshe jo madhore ku nuk kryejne as edhe ciklin elementare te shkollimit, sa vajza martohen ne farefis? Sa vajza muslimane ne perendim detyrohen te martohen me te "zgjedhurit e tyre " qe prinderit ua kane gjetur dhe qe ata kane vendosur. Keta pseudoshqiptare e islamista e dijne kete gje por edhe e arsyetojne pse nuk di le te deklarohen vete,,,,
Per ēfare te drejtash se gruas ne islam flet ky ETHNIC ARABIAN ku vajzat tona ne shume vende nuk kane mundesi as porten ta kalojne pa mbikqyrje dhe percjellje mashkullore, etj etj ,,,,,,,,,, Per ēfare te drejtash se gruas muslimane flasim ketu, prape thashetheme dhe demagogji,,,,,,
Keta persona te margjinalizuar merren me demagogji dhe behen razi edhe 1000 vjet ta kthej prapa shoqerine ku jetojne vetem e vetem te ndjehen me te vleresuar. Mendimi im eshte se i ka shkelur rrota e historise.
PM
Top
Senatori_TeT
Postuar nė: 09.03.2007, 13:10
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2032
Antari Nr: 5504
Bashkangjitur: 28.01.2007kurse sa vajza ne perendimin tend aq te cmuar me dhune detyrohen ti jepen prostitucionit e ke kete parasysh zoteri pa doktrina?
te eshte thene disa here se nuk identifikohet feja me traditen,por prape nuk e paske ngulfatur sado pak ne koke...po te them une edhe nje here ne te mire te gjitheve,mos identifiko fene Islame me Turqi e Arabi...plus per c'demagogji flitni juve tere kohen,se sa kam pasur rastin te lexoj shenimet,te vetmin argument qe perdorni eshte demagogji dhe sekte,doktrina te shkelura nga rrota e historise a ku t'a di une.a mund te ma shpjegoni ate far mendimi tuajin filozofik pak me fakte?por ama fakte bindese,jo prej tyre as ne toke as ne qiell qe nuk zene vend!
mos valle gjendja e femres ne shoqerine qe ti e cileson aq moderne(qe qenka ne hap me kohen) eshte aq e lavderueshme?te fillojme prej prostitucionit(po e perseris me dhune),e deri ne vend normal te punes ke shkelje te femres(nga ligji?!).ose lihet pa asnjefare ndihme,ose pagohet per punen 2fish me te rende se te nje mashkulli,2fish me pak,ose ke te rrahur nga meshkuj te alkoolizuar apo ku t'a di une.

Te jete njeriu i barabarte para Zotit,para Ligjit,kete gje zoteri t'a mundeson Islami(si sistem jete,jo si doktrine sic shpreheni ju),por fatmiresisht Islami eshte fe per ata qe dine te shohin e dine te logjikojne.ata qe bejne vepra te tilla per mua jane injoranta dhe vetemse ata e permendin Zotin nuk do te thote se jane Musliman,se sot Musliman te vertete ke rralle!por ama nese jane Turk(Kurd te cilet jane me teper te involvuar ne te tilla gjeste incesti) ata nuk kane asgje te bejne me Islam.E din c'feje i perkasin Kurdet?apo vetem dush goll pi nkorna tjapish ene ja rrasish kot "musliman"?
sa per Info,Kurdet jane Alevit,per to profet i fundit eshte Aliu.tek ata eshte e lejuar te pihet alkooli,te hahet derri,jane te lejuara incestet.pse?
sepse nuk kane te bejne asgje me Islam te tillet.
ky Ethnic Albanian nuk flet per te drejtat,por flet Allahu ne Kur'anin Famelarte.Jemi ne meshkujt ata injorante te cilet nga krenaria e madhe qe kemi,nga burreria e madhe qe kemi ia shkelim te drejtat atyre grave e nenave tona,ato te drejta qe me fe i kane te garantuara!


----------------------------------------
Perparesia e te mencurit qendron aty se cdohere mundet te shtiret si i marre!

I'm just a soul whose intentions are good,oh Lord please don't let me be misunderstood.(Yusuf Islam)

Duke shkuar dit' e net,
E duke ndėrruarė moti,
Vemi si lumi nė det,
Nga Zoti,prapė tek Zoti.(Naim Frashėri)

Njeri i zoti nuk eshte ai qe s ka te meta, po ai qe i pranon te metat e tij.(Sami Frashėri)

Nje Shqiptar vlen sa 1000 njerez,2 shqiptare nuk vlejne asgje.(Faik Konica)
PM
Top
orfeu
Postuar nė: 09.03.2007, 16:49
Quote Post


Moderator
*****

Posti: Antarė
Postime: 493
Antari Nr: 5965
Bashkangjitur: 20.02.2007 Citim (Replikanti @ 09.03.2007, 01:23)
@_Uskana2006
Te uroj per palodhshmerine ne komente dhe ēasjen qe ke ne kete forum, une jam "dorzuar" dhe nuk po kam nerva te polemizoj me ta (lexo: ISLAMISTAT), tani shoh se ke arritur ne 500 postime dhe akoma ke freski nė komente.
Nuk di se ēfarė tė shtoj por po e them si "vėllezėrit" e mi Talibanė: "Allahu tė shpėrbleftė me Xhehnet a.s."!!!

P.S.
Mjerėt na, pėr ta.

sa keq qe nuk merreni me temen por merreni me fjale boshe...
ju kesaj qe shkruani i thoni bashkebisedim?


----------------------------------------
Nese gjerat mbrapsht te duken...shiko boten mbrapsht.
PM
Top
orfeu
Postuar nė: 09.03.2007, 16:59
Quote Post


Moderator
*****

Posti: Antarė
Postime: 493
Antari Nr: 5965
Bashkangjitur: 20.02.2007 Citim (Uskana2006 @ 09.03.2007, 08:48)
Personalisht nuk i numeroj intervenimet e mia ketu ne forum, replikoj ne frymen e debatit dhe nuk mundohem te doktrinoj as te shes ndonje ideologji ketu ne forum. Per mu feja nuk eshte shkence egzakte por vetem nje besim dhe si te tille dihet se ku e ka vendin.
Per ēfare te drejtash se gruas muslimane flasim ketu, prape thashetheme dhe demagogji,,,,,,
Keta persona te margjinalizuar merren me demagogji dhe behen razi edhe 1000 vjet ta kthej prapa shoqerine ku jetojne vetem e vetem te ndjehen me te vleresuar. Mendimi im eshte se i ka shkelur rrota e historise.

uskana,
une do te bashkbisedoja me ty sa te doje ti, sikur ti te me sjellje argumentet e tua per teorine tende... dhe jo ti te me folesh ne ajer, ok?
bujrum e sjell fakte dhe argumente per teorine tende te modernizuar dhe te perparuar.
dhe Senatori_tet, mjaft mire te ka sqaruar... mos identifiko Islamin me popuj, e ke te qarte...
ma thuaj ti nese je ateist, ateizmi me cilin popull identifikohet, po krishterizmi, me cilin popull identifikohet?
argumente uskana, argumente.
Islami, apo krishterimi apo nje fe tjeter, ka rregullat e veta, dhe sa i aplikojne njerezit rregullat ne ate fe, nuk eshte faji i fese, por eshte faji i atyre qe kane ate fe. Te lutem, beje dallimin ketu, e mos na lodh tere kohen te te sqarojm gjerat e njejta, ok?
nderkaq nese ne, fetaret jemi te shkelur nga rrota, ec e ti me thuaj ne cka mbeshtetesh?
Ti krenohesh me dic qe nuk e ke arritur vet? Po perse krenohesh? Apo, ne vendin ku je ti...po te thuash se je musliman...te largojne nga puna?
aiiii, po mos te fillojme te flasim tash me biseda ne ajer, sepse edhe me keso gjera do te te mbaj tere kohen ne bashkbisedim...por ky lloj i bashkebisedimit nuk eshte i frytshem...andaj...mesohu se pari te diskutosh me argumente dhe fakte dhe tek pastaj eja e kundershto.
Nese ke kunderargumente per Islamin (lexo mire per Islamin) dhe jo per arabet ose turqit, eja e bisedojme, nese jo...mos u merr me perralla.


----------------------------------------
Nese gjerat mbrapsht te duken...shiko boten mbrapsht.
PM
Top
Uskana2006
Postuar nė: 09.03.2007, 17:56
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2765
Antari Nr: 1800
Bashkangjitur: 21.07.2006ēka nervozoheni o islamista, nuk u shiten dardhat ne pazar apo e tash ju ka faj dikush tjeter. Une nuk jetoj ne Tonguzi o njerez, po jam nga Maqedonia.

Heren e fundit kur kam qene ne xhami ne krejt xhamine mbishkrimet ishin ne Arabisht dhe Turqisht asnje mbishkrim ne gjuhen shqipe nuk e di pse nxeheni o trushperlare, prandaj edhe e lidhim islamin me Turkun dhe Arabine.

Martesa ne moshe jo madhore te vajzave, poligamia dhe martesa ne familje te ngushte ndodhin ne shoqerite muslimane, sa eshte roli i fese islame ne keta shoqeri ju te fese islame e dini me mire se une prandaj mos nxeheni kur ju sajojne se merreni me demagogji.
Komunizmi si ideologji thoshin se eshte ideal por u pa me ne fund se ideologjia komuniste ishte utopi edhe ju o islamista thoni se Kurh'ani thote keshtu e ashtu por jeta ne shoqerite ku islami ka rrenjet dhe ndikim me te madh tregon te kunderten dhe ēdo gje behet behet me leje te fetareve. S'di ēfare argumentesh u duhet me teper.

Ne muajin tetor ne Tetove u mbajt panairi i librit, me teper se 40% te veprave ishin ne lidhje me fene islame, pjesa tjeter me poezi lale lule e kurgje tjeter. Sikur shkenca nuk egziston per shqiptaret. Eeeeee, more islamista prandaj shoqeria jone eshte aty ku eshte dhe ne agoni, nuk behet perparimi me libra te ideologjise islame.

Me flitni per te drejtat e gruas muslimane, shkoni diten e marte dhe te premten ne Bitpazar dhe do shihni mantilat e gruase shqiptare aq te gjate sa qe edhe kepucet nuk u shihen, per ēfare argumentash flitni ju o islamista, zgjohuni se jeni ne trans. Po s'keni faj juve,,,,,[B][B]
PM
Top
orfeu
Postuar nė: 09.03.2007, 18:18
Quote Post


Moderator
*****

Posti: Antarė
Postime: 493
Antari Nr: 5965
Bashkangjitur: 20.02.2007 Citim (Uskana2006 @ 09.03.2007, 17:56)
ēka nervozoheni o islamista, nuk u shiten dardhat ne pazar apo e tash ju ka faj dikush tjeter. Une nuk jetoj ne Tonguzi o njerez, po jam nga Maqedonia.

Heren e fundit kur kam qene ne xhami ne krejt xhamine mbishkrimet ishin ne Arabisht dhe Turqisht asnje mbishkrim ne gjuhen shqipe nuk e di pse nxeheni o trushperlare, prandaj edhe e lidhim islamin me Turkun dhe Arabine.

Martesa ne moshe jo madhore te vajzave, poligamia dhe martesa ne familje te ngushte ndodhin ne shoqerite muslimane, sa eshte roli i fese islame ne keta shoqeri ju te fese islame e dini me mire se une prandaj mos nxeheni kur ju sajojne se merreni me demagogji.
Komunizmi si ideologji thoshin se eshte ideal por u pa me ne fund se ideologjia komuniste ishte utopi edhe ju o islamista thoni se Kurh'ani thote keshtu e ashtu por jeta ne shoqerite ku islami ka rrenjet dhe ndikim me te madh tregon te kunderten dhe ēdo gje behet behet me leje te fetareve. S'di ēfare argumentesh u duhet me teper.

Ne muajin tetor ne Tetove u mbajt panairi i librit, me teper se 40% te veprave ishin ne lidhje me fene islame, pjesa tjeter me poezi lale lule e kurgje tjeter. Sikur shkenca nuk egziston per shqiptaret. Eeeeee, more islamista prandaj shoqeria jone eshte aty ku eshte dhe ne agoni, nuk behet perparimi me libra te ideologjise islame.

Me flitni per te drejtat e gruas muslimane, shkoni diten e marte dhe te premten ne Bitpazar dhe do shihni mantilat e gruase shqiptare aq te gjate sa qe edhe kepucet nuk u shihen, per ēfare argumentash flitni ju o islamista, zgjohuni se jeni ne trans. Po s'keni faj juve,,,,,[B][B]

fillove ti serish me loje fjalesh uskana?

me vjen keq, por si duket ti nuk i dalloke gjerat mire.
me sa e dij une, ne maqedoni, nuk ka familje ku ka martesa farefisnore (pra kusheriri te martohet me kusheriren e vet)...dhe ato shqiptar, jane musliman?

Ne Panairin e librit ne Tetove, ma thuaj, kush i kishte fajet qe nuk kishin sjellur libra te tjere? Perse nuk erdhen shtepite botuese qe merren me botime shkencore? Ku ishin ata? Dhe tash fajin e kane shtepite botuese qe merren me botime fetare? Jo mor jo, pjesmarrja ka qene e lire per te gjithe shtepite botuese, por ja qe te tjeret nuk erdhen.
Ti, po sikur t'i dije te drejtat e gruas ne Islam, s'do flitje keshtu, por ja qe nuk i din dhe ti tash na behesh i perparuar. Eshte e drejte e jotja te jetosh si don ti...ama nuk eshte e drejte e jote te sulmosh nje grua shqiptare qeshte e mbuluar... (dhe sa keq...tek grate dhe vajzat e mbuluara ti spo mundke te kullosesh syte...andaj dhe po te vie keq???)

Une, uskana, flas per nje shoqeri te shendosh...e cila duhet te ndertohet dhe te ngritet ne themele te shendoshe, pa prostitucion, pa droge, pa trafikim te njerezve, te pranosh nga e huaja vetem ajo qe eshte e mire dhe te braktisesh te keqijat...duke prezentuar gjithmone vlerat tona si shqiptar...dhe jo te fshehesh pas nje ateizmi te felliqur, qe nuk din tjeter pos injorim te cdo gjeje me vlere.
si duket, per ty, vlere eshte te ecin vajzat lakuriq rrugeve, te bejne seks qosheve te rruges, te dehen tere naten te rinjte neper lokale, te mos njohin me te moshuarin, te mos respektojne te tjeret...si duket kjo per ty eshte perparim.
Nuk eshte askush ketu, se paku them ketu kunder ndokujt... mir ama...mesohu te besh dallim uskana, mesohu.

Ma thuaj ti Uskana, je i krishter, ateist, budist apo cka je?----------------------------------------
Nese gjerat mbrapsht te duken...shiko boten mbrapsht.
PM
Top
Pretorian
Postuar nė: 09.03.2007, 20:16
Quote Post


Na ndejk nga koha nė kohė
****

Posti: Antarė
Postime: 46
Antari Nr: 5252
Bashkangjitur: 15.01.2007Uskana

me ty jam
PM
Top
Abil
Postuar nė: 09.03.2007, 20:55
Quote Post


Miku i ri
*

Posti: Antarė
Postime: 5
Antari Nr: 24
Bashkangjitur: 01.12.2004Deri nė lindjen e Islamit, respektivisht deri nė shekullin e VII gruaja askund nė botė s’kishte kurrėfarė tė drejtash. Pyetja, se ėshtė gruaja qenie njerėzore ose nuk ėshtė ishte temė diskutimi qė i nxiti ligjėdhėnėsit dhe mendimtarėt.

Ndėrsa, nė anėn tjetėr, feja Islame i erdhi nė ndihmė gruas sė shkelur. Tė gjithė njerėzit, pa marrė parasysh gjini­nė e racėn, nė momentin e lindjes janė tė njėjtė:
E sa per martesen ne Turqi mos u habit se asi raste ndodhin ne shum vende te botes, dhe se fundi nuk eshte feja islame ajo qe thot se duhet te martoheni me ciken e minxhes ....

“O ju njerėz, vėrtetė Ne ju krijuam juve prej njė mash­kulli dhe njė femre, ju bėmė popuj e fise qė tė njihe­ni ndėrmjet vete, e s’ka dyshim se tek All-llahu mė i nder­shmi ndėr ju ėshtė ai qė mė tepėr ėshtė ruajtur ( nga tė kėqijat), e All-llahu ėshtė shumė i dijshėm dhe hollėsisht i njohur pėr ēdo gjė. “O ju njerėz! Kini frikė Zotin qė ju ka krijuar prej njė veteje (njeriu) dhe nga ajo krijoi palėn (shoqen) e saj, e prej atyre dyve u shtuan shumė burra e gra. Dhe kini frikė All-llahun qė me emrin e Tij pėrbe­to­he­ni, ruajeni farefisin (akraballėkun), se All-llahu ėshtė mbikqyrės mbi ju”.

Nė Islam gruaja zė vend tė jashtėzakonshėm. Pejga­m­beri a.s. kur solli besimin e vėrtetė dhe kur e shpalli atė, sė pari i besoi njė grua.

“All-llahu me Hatixhen nuk mė dha grua mė tė vy­e­shme. Kur askush prej njerėzve nuk mė besonte, ajo mė besoi. Kur njerėzit iknin prej meje, ajo mė ndihmoi me pasuri. Dhe Zoti mua mė fali fėmijė, jo me gratė tjera por me tė.”

Gruaja, nė tė njėjtėn kohė ėshtė edhe shehidja e parė e Islamit. Nėna e Amarit, Sumejja, qe martirja e parė e Is­lamit, u bė sakrificė e maltretimeve mė tė mėdha. Vetė kurejshėt ate, tė shoqin e saj Jasirin dhe tė birin, Amarin, i veshėn me rroba tė hekurta dhe nė rėrė pėrvėluese i lėshuan tė pėrcėllohen nė diell. Kur i pa i Dėr­guari i All-llahut u tha: “Keni durim, familja e Jasirit! Vendi i juaj nė ardhmėri ėshtė Xhenneti.” Dhe nė fund, Sumejja plakė lėshoi shpirtin nėn shtizat e Ebu Xhehlit. Ishte kjo shehidja (dėshmorja) e parė e Islamit.

Sa shembuj tė mirė tregon dhe Pejgamberi a.s. kur flet pėr dashurinė, mėshirėn dhe respektin ndaj gruas. Ai thotė:

“Mua mė ėshtė falė tė mė pėlqejė ēdo gjė e pastėr dhe e bukur nė botė siē janė edhe gratė. Ndėrsa mo­menti mė i lumtur i imi ėshtė kur lidhem nė namaz.”

Nė kohėn paraislamike arabėt ndaj grave silleshin nė mėnyrė tė vrazhdė. Shembull mjaft tė mirė na jep njė ngjarje e ‘Umerit r.a. qė ishte i njohur me seriozitetin dhe rreptėsinė e tij. Sa’d b. Ebi Vekkas thotė:

“Umeri njė ditė kėrkoi leje tė hyjė tek i Dėrguari i All-llahut. Tek ai ishin gratė kurejshite. Me tė flitnin me zė tė lartė dhe pyesnin pėr shumė gjėra. Kur e dėgjuan zėrin e ‘Umerit, u ngritėn dhe tė shqetėsuara filluan tė fshihen. I Dėrguari i All-llahut i dha leje ‘Umerit tė hyjė brenda dhe u qesh ndėrsa ‘Umeri iu drejtua: “O i Dėrguar i Zotit, si tė bėri All-llahu tė qeshesh?”. Pejga­mberi a.s. u pėrgjegj: “U habita me kėto gra. Rrinin para meje. Kur e dėgjuan zėrin tėnd, shpejtuan tė fshi­hen.” E ‘Umeri r.a. vazhdoi: O i Dėr­guar i Zotit, ti meri­ton mė tepėr qė para teje tė jenė mė tė rezervuara, tha, dhe duke u kthyer nga ato, shtoi me nervozitet: “O ju armiq tė vetevetes, prej meje po frikėsoheni ndėrsa nga i Dėrguari a.s. nuk kini fare frikė. E ato thanė: Ti, nė krahasim me tė Dėr­guarin e Zotit je shumė i rreptė. Lidhur me kėtė Pejgamberi a.s. tha: “Betohem nė Zotin qė mban nė dorė shpirtin tim. Shejtani duke shkuar rrugės sė vet, lakon rrugėn (kur e takon ‘Umerin) dhe shkon nė rrugė tjetėr.”

Derisa bota krishtere shekuj me radhė e llogariste gruan si njė ndytėsirė dhe nuk e lejonte tė hyjė nėpėr tem­puj, njė grua ia tregoi rrugėn e drejtė ‘Umerit r.a., rrėfimin e tė cilit e treguam pak mė lartė. Halifi i dytė ‘Umeri r.a. njė ditė, nė Medine, nė minberin e tė Dėrguarit tė Zotit hipi dhe mbajti hutbe para tė pranishmėve. Nė hutbe ‘Umeri r.a. tė pranishmėve u tha se kur tė martohen, mos t’u japin shumė mehėr (njė shumė tė hollash ose tė mira materiale qė bashkė­shorti i jep gruas nė vetė aktin e kurorėzimit) grave tė tyre. Njė zonjė shtatėgjatė u veēua nga xhemati dhe iu drejtua ‘Umerit r.a.:

“O ‘Umer, nuk ke tė drejtė kur thua ashtu”. Kėshtu i tha dhe si argumente ia tregoi ajetet e Kur’anit Famėlartė (en-Nisa 20, 21). Halifi u ēudit duke shqiptuar “All-llah, All-llah, njė grua diskuton me ‘Umerin dhe atij ia mbyll gojėn...”

PMEmail PosterMSN
Top

Topic Options Faqe: (4) [1] 2 3 ... E fundit » Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio