Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      AktivitetFaqe: (5) [1] 2 3 ... E fundit »  ( Kalo tek postimi i parė i palexuar ) Reply to this topicStart new topicStart Poll

> 100 Veēori Tė Muhammedit, Alejhi’s Selam
Muslimboy
Postuar nė: 21.04.2009, 22:27
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 729
Antari Nr: 19470
Bashkangjitur: 12.01.2009
100 veēorive me tė cilat Muhammedi, alejhi’s selam u shqua nga pejgamberėt tjerė.

A) Gjėra me tė cilat Allahu e nderoi atė personalisht nė kėtė dynja.

1. Mori besė pėr tė nga tė gjithė pejgamberėt, alejhimu’s selam se do ta besojnė.

2. Ithtarėt e librit (ēifutėt dhe tė krishterėt) ishin nė dijeni tė plotė pėr tė.

3. Ishte pejgamber kur Ademit, alejhi’s selam ende nuk i qe dhėnė shpirti.

4. Ishte i pari i muslimanėve.

5. Ishte vula e pejgamberėve, alejhimu’s selam.

6. Ishte pejgamberi i fesė islame.

7. Kishte mė shumė tė drejtė nė pejgamberė se sa popujt e tyre.

8. Kishte mė shumė tė drejtė nė muslimanėt se sa ata nė vetveten e
tyre ndėrsa gratė e tij ishin nėna tė besimtarėve.

9. Ishte dhuratė, qė Allahu ua dhuroi njerėzimit.

10. Ishte krijesa mė e mirė dhe zotėriu i njerėzimit.

11. Respekti dhe dhėnia e besės atij ėshtė sikurse respekti dhe dhėnia e besės Allahut Fuqiplotė.

12. Besimi nė tė ėshtė paralel me besimin nė Allahun.

13. Ėshtė mėshirė pėr mbarė botėt.

14. Ėshtė ruajtės pėr ummetin e vet.

15. Shpallja e tij ėshtė gjithėpėrfshirė se.

16. Allahu e ka marrė pėrsipėr ruajtjen dhe mbrojtjen e tij.

17. Allahu ka garantuar ruajtjen e fesė sė tij.

18. Betimi nė jetėn e tij.

19. Betimi nė qytetin e tij.

20. Betimi pėr tė.

21. Nuk e ka thirre nė emėr.

22. Ėshtė pėrmendur i pari prej pejgamberėve.

23. Ndalimi qė tė thirret nė emėr.

24. Nuk ngritet zėri mbi zėrin e tij.

25. Dhėnia e sadakasė para se tė flisnin me tė por kjo mė vonė u anulua.

26. Allahu e ka bėrė dritė-nur.

27. Njė pjesė e legjislacionit tė tij ėshtė obliguar nė qiell.

28. Pėrgjigjen pėr tė e ka marrė pėrsipėr Allahu.

29. Vazhdimi i rėnies salavat pėr tė.

30. Israja dhe Miraxhi me tė.

31. Mrekullitė e tij.

32. Allahu ia ka falur tė gjitha mėkatet.

33. Depozitimi i lutjes sė tij pėr Ditėn e Kiametit.

34. I janė dhėnė fjalėt e shkurtra por kuptimplota (oratoria).

35. I janė dhėnė ēelėsat e pasurisė sė tokės.

36. Karini (xhini shoqėrues) i tij e ka pranuar Islamin.

37. Ėshtė ndihmuar me frikė kundėr armikut nė distancėn njė mujore.

38. Dėshmia e Allahut dhe melaikeve pėr tė.

39. Pozita e tij si imam i pejgamberėve nė Kuds.

40. Shekulli i tij shekulli mė i mirė i njerėzimit.

41. Sipėrfaqja nė mes shtėpisė dhe minberit tė tij ėshtė kopsht prej kopshteve tė Xhennetit.

42. Ēarja e hėnės i ėshtė dhėnė si mrekulli.

43. Sheh edhe pas shpine.

44. Ėndrrat e tij janė tė vėrteta.

45. I janė prezantuar pejgamberėt me popujt e tyre.

46. Vula e pejgamberllėkut i ėshtė vėnė nė mes tė krahėve.

47. I janė dėftuar disa nga sekretet e sė ardhmes (gajbit).B) Gjėrat me tė cilat Allahu e nderoi nė ahiret.

48. E pėrshkroi me dėshmi.

49. I ėshtė mundėsuar ndėrmjetėsimi.

50. I pari qė ringjallet.

51. Ėshtė prijės (imam) dhe ligjėrues i pejgamberėve.

52. Tė gjithė pejgamberėt janė nėn flamurin e tij.

53. I pari qė e kalon Siratin.

54. I pari qė troket derėn e Xhennetit.

55. I pari qė hyn nė Xhennet.

56. I ėshtė dhėnė vesileja (pozita mė e lartė nė Xhennet) dhe fadileja.

57. I ėshtė dhėnė mekami mahmud (ndėrmjetėsimi mė i madh).

58. I ėshtė dhėnė Keutheri, i cili ėshtė lum nė Xhennet.

59. I ėshtė dhėnė flamuri i falėnderimit.

60. Do ta ketė njė karrige nė tė djathtė tė Arshit.

61. Ėshtė pejgamberi me mė sė shumti pasues.

62. Eshte zoterou i tere njerezimit ne Diten e Kijametit.

63. Ėshtė i pari qė ndėrmjetėson dhe ndėrmjetėsohet.

64. Ėshtė pėrgėzues i njerėzve nė ditėn kur edhe pejgamberėt shkojnė tek ai.

65. Gjėrat me tė cilat frymėzohet gjatė kohės sa ėshtė nė sexhde para Arshit janė gjėra qė askujt as mė parė dhe as mė pas nuk do t’i jepen.

66. Minberi i tij do tė jetė mbi kroin e tij.
C) Gjėrat me tė cilat e nderoi nė ummetin e tij.

67. Ėshtė ummeti mė i mirė.

68. Allahu i ka quajtur muslimanė dhe i ka veēuar me Islam.

69. Allahu ua ka pėrsosur fenė dhe ua ka plotėsuar dhuntinė.

70. Allahu ua ka larguar vėshtirėsitė.

71. Namazi i Isait pas imamit musliman.

72. U janė lejuar preja dhe plaēka e luftės.

73. Safat e tyre janė bėrė sikurse safat e melaikeve.

74. Tejemmumi dhe namazi kudo nė tokė.

75. Veēimi me Ditėn e Xhuma.

76. Veēimi me kohėn e pėrmbushjes sė duasė Ditėn e Xhuma.

77. Veēimi i tyre me Natėn e Kadrit.

78. Ummeti i tij janė dėshmitarėt e Allahut nė tokė.

79. Janė tė pėrshkruar fisnikėrisht nė fetė e mėparshme (shpalljet-librat e mėhershme).

80. Nuk shkatėrrohen me uri dhe as qė mundet ndonjė armik i jashtėm ta shkatėrrojė rrėnjėsisht.

81. Ėshtė veēuar me namazin e jacisė.

82. Beson nė tė gjithė pejgamberėt.

83. Ėshtė ruajtur nga shkelja e sė drejtės sė Allahut.

84. Njė grup ende vazhdon nė tė vėrtetėn.
D) Gjėra me tė cilat Allahu e ka nderuar ummetin e tij nė ahiret.

85. Dėshmues pėr pejgamberėt kundėr popujve tė tyre.

86. Tė parėt qė e kalojnė Siratin.

87. Tė parėt qė hyjnė nė Xhennet.

88. Veēimi me hyrjen nė Xhennet nėpėrmjet derės ejmen (tė djathtė).

89. Do tė shpaguhet (kursehet nga zjarri i Xhehennemit) me ummete tjera.

90. Nga shenjat e abdesit vezullojnė.

91. Janė nė numėr mė sė shumti nė Xhennet.

92. Allahu do ta bėjė tė kėnaqur Pejgamberin e Tij nė ummetin e vet.

93. Shumėfishimi i shpėrblimit edhe pse pak vepra.

94. Tėrė ummeti hyjnė nė Xhennet pėrveē atyre qė me mėkatet e tyre refuzojnė tė hyjnė nė Xhennet.

95. Ndėrmjetėsimet e shumta nė ummetin e tij.

96. Dėshira e pabesimtarėve pėr tė qenė muslimanė.

97. Janė tė fundit nė dunja por tė parėt nė ahiret.

98. Njė shifėr e madhe hyjnė nė Xhennet pa llogari.

99. Kanė shenje me tė cilėn e njohin Zotin e tyre.

100. Nė kėtė ummet do tė ketė zotėrinj tė Xhennetit.


Pėrshėndetjet qofshin mbi Muhammedin, familjen, shokėt dhe tėrė pasuesit e tij gjer nė amshim!


----------------------------------------
Kjo Dynja eshte sikurse hija nese tenton ta kapesh ate kurr sdo te arrish ta besh ate gje.
Nese ja kthen shpinen asaj,te vjen pas teje(Iben Kajjim)
PM
Top
PiNKi
Postuar nė: 21.04.2009, 22:32
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 1936
Antari Nr: 19396
Bashkangjitur: 09.01.2009Supozimze smil3dbd4d6422f04.gif


----------------------------------------
I perjashtuar nga forumi.
PM
Top
StartBismi
Postuar nė: 21.04.2009, 22:35
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2537
Antari Nr: 17814
Bashkangjitur: 09.10.200867. Ėshtė ummeti mė i mirė.

smil3dbd4e5e7563a.gif smil3dbd4e5e7563a.gif smil3dbd4e5e7563a.gif
PM
Top
xhon
Postuar nė: 21.04.2009, 22:47
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 266
Antari Nr: 14587
Bashkangjitur: 25.03.200812. Besimi nė tė ėshtė paralel me besimin nė Allahun.
\
A je i sigurt per kete thenie???Mos jete kjo per Krishtin nga besimtaret e krishter sepse mua me duket pak absurde.....
PM
Top
Muslimboy
Postuar nė: 21.04.2009, 22:59
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 729
Antari Nr: 19470
Bashkangjitur: 12.01.2009 Citim (xhon @ 21.04.2009, 23:47)
12. Besimi nė tė ėshtė paralel me besimin nė Allahun.
\
A je i sigurt per kete thenie???Mos jete kjo per Krishtin nga besimtaret e krishter sepse mua me duket pak absurde.....

12. Besimi nė tė ėshtė paralel me besimin nė Allahun.

Ka kuptimin se Allahu pas fjales Lailahe il-lAllah ka vendos emrin e tij Muhammden abduhu ue resuluh.
Pra Besimi ne Allah pa besimin ne Muhamedin si rob dhe i derguari i tij nuk plotsohet, dhe mohimi i pejgamberit alejhi selam eshte kufer dalje nga feja.

Sa per krishtin qe thuani ju Ai eshte Isai alejhi selam edhe ai ka qen pejgamber i Allahut.


----------------------------------------
Kjo Dynja eshte sikurse hija nese tenton ta kapesh ate kurr sdo te arrish ta besh ate gje.
Nese ja kthen shpinen asaj,te vjen pas teje(Iben Kajjim)
PM
Top
xhon
Postuar nė: 21.04.2009, 23:04
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 266
Antari Nr: 14587
Bashkangjitur: 25.03.2008Mire mire, por te besojsh Muhamedin paralelisht me Zotin eshte njejt sikur i ben shok Zotit dhe nuk pajtohem aspak me kete...Do te isha pajtuar qe Muhamedi te vije menjiher pas zotit por jo te shkoj paralel me Zotin, sepse nuk ka logjike....Apo jo??/
PM
Top
alvin
Postuar nė: 21.04.2009, 23:05
Quote Post


Administrator
*****

Posti: Admin Forumi
Postime: 22234
Antari Nr: 12633
Bashkangjitur: 08.01.200843. Sheh edhe pas shpine.
A thua kjo eshte e vertete?Mrekulli e Zotit!!!


----------------------------------------
Dy gjėra janė te pakufishme-gjithėsia dhe injoranca njerėzore. Pėr te parėn nuk jam i sigurt-Albert Einstein
PM
Top
Muslimboy
Postuar nė: 21.04.2009, 23:12
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 729
Antari Nr: 19470
Bashkangjitur: 12.01.2009 Citim (xhon @ 22.04.2009, 00:04)
Mire mire, por te besojsh Muhamedin paralelisht me Zotin eshte njejt sikur i ben shok Zotit dhe nuk pajtohem aspak me kete...Do te isha pajtuar qe Muhamedi te vije menjiher pas zotit por jo te shkoj paralel me Zotin, sepse nuk ka logjike....Apo jo??/

Allahu e ka nderu Muhamedin alejhi selam o inderuar dhe i ka dhen ket cilsi qe besim ne te eshte paralel me Zotin, ama Allahu eshte i vetmi zot qe e meriton me u adhuru ndersa Muhamedi rob dhe i derguari i tij.
Sot sa per info emri i Muhamedit eshte emri qe permendet mas se shumti ne bote dhe do te jete sa te kete jete ne toke


----------------------------------------
Kjo Dynja eshte sikurse hija nese tenton ta kapesh ate kurr sdo te arrish ta besh ate gje.
Nese ja kthen shpinen asaj,te vjen pas teje(Iben Kajjim)
PM
Top
xhon
Postuar nė: 21.04.2009, 23:16
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 266
Antari Nr: 14587
Bashkangjitur: 25.03.2008 Citim (besi83 @ 22.04.2009, 00:12)
Allahu e ka nderu Muhamedin alejhi selam o inderuar dhe i ka dhen ket cilsi qe besim ne te eshte paralel me Zotin, ama Allahu eshte i vetmi zot qe e meriton me u adhuru ndersa Muhamedi rob dhe i derguari i tij.
Sot sa per info emri i Muhamedit eshte emri qe permendet mas se shumti ne bote dhe do te jete sa te kete jete ne toke

Me thuaj ne cilin kaptin te Kuranit shkruan se Zoti e ka nderuar Muhamedin dhe ia ka dhen epitetin e te barabartit me vete ate????E di se Zoti eshte i vetmi qe meriton me u adhuru, por pa shoq panvarsisht se per ke flitet, ndersa Muhammedi eshte i derguari i tije por jo i barabart me vete Zotin....
PM
Top
Ulqinaku
Postuar nė: 21.04.2009, 23:21
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 6691
Antari Nr: 5455
Bashkangjitur: 26.01.2007 Citim (xhon @ 22.04.2009, 00:16)
Me thuaj ne cilin kaptin te Kuranit shkruan se Zoti e ka nderuar Muhamedin dhe ia ka dhen epitetin e te barabartit me vete ate????E di se Zoti eshte i vetmi qe meriton me u adhuru, por pa shoq panvarsisht se per ke flitet, ndersa Muhammedi eshte i derguari i tije por jo i barabart me vete Zotin....

Ti e ke kuptuar TROC shkrimin...!
Askun nuk thuhet nje gje e tille se Muhamedi eshte i barazuar me Zoti, Larg cdo te mete eshte Zoti yne.
Por pika e 12 qe e ke cituar ti eshte se pas deklarates *shahadetit* se nuk ka Zot tjeter perveq Allahut , duhet patjeter te bindemi dhe ta e pranojm se Muhamedi eshte i Derguari i Zotit, edhe kete te dyten duhet ta e besojm.
Sepse te besosh Allahun si Zot dhe ta e mohosh Muhamedin a.s. si te derguar ti nuk je musliman.
Por kjo nuk dmth se Muhamedi eshte i barabart me Zotin...
Dalloj gjerat mos i kap aq TROC


----------------------------------------
Edhe nese jam vegjetarian nuk dmth se ha barr....!
PM
Top
Muslimboy
Postuar nė: 21.04.2009, 23:24
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 729
Antari Nr: 19470
Bashkangjitur: 12.01.2009 Citim (alvin @ 22.04.2009, 00:05)
43. Sheh edhe pas shpine.
A thua kjo eshte e vertete?Mrekulli e Zotit!!!

Se pari Alvin une ju kam vrejt se jeni person ngacmues qe i ngacmoni njerzt e sidomos muslimant, te keshilloj te permisoheni, dhe ta keni frik Allahun
Do ju pergjigjem edhe juve dhe jam ne gjendje te ju pergjigjem per te gjitha.

Ne nje ras tregohet se kur kan qen duke u falur pejgamberi alejhi selam ka qen imam shoket e tij pas ti duke u falur si xhemat,
Ndoshat e dini lutja qe eshte prej ngritjes nga rukuja ne kemb SEMI ALLAHU LIMEN HAMIDEH(Allahu e ndegjon ate qe e falenderon) eshte ber obligim ngase pejgamberi alejhi selam e ka pare Ebu Bekrin duke u lutur aq shum ne ruku dhe e ka pare pas shpine dhe duke u quar nag rukuja ka then ket dua pejgamberi alejhiselam per shkak se e ka pare Ebubekrin duke u lutur dhe qare ne ruku dhe per shkak qe ti tregoj Ebu Bekrit se Allahu ndegjon ate qe e falenderon, deri atehere ne vend te kesaj duaje thuhej Allahu Ekber.
Shpresoj te ju kam sqaruar vetem nje shembull e ka shume e shum shembuj tjer


----------------------------------------
Kjo Dynja eshte sikurse hija nese tenton ta kapesh ate kurr sdo te arrish ta besh ate gje.
Nese ja kthen shpinen asaj,te vjen pas teje(Iben Kajjim)
PM
Top
xhon
Postuar nė: 21.04.2009, 23:26
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 266
Antari Nr: 14587
Bashkangjitur: 25.03.2008 Citim (Ulqinaku @ 22.04.2009, 00:21)
Ti e ke kuptuar TROC shkrimin...!
Askun nuk thuhet nje gje e tille se Muhamedi eshte i barazuar me Zoti, Larg cdo te mete eshte Zoti yne.
Por pika e 12 qe e ke cituar ti eshte se pas deklarates *shahadetit* se nuk ka Zot tjeter perveq Allahut , duhet patjeter te bindemi dhe ta e pranojm se Muhamedi eshte i Derguari i Zotit, edhe kete te dyten duhet ta e besojm.
Sepse te besosh Allahun si Zot dhe ta e mohosh Muhamedin a.s. si te derguar ti nuk je musliman.
Por kjo nuk dmth se Muhamedi eshte i barabart me Zotin...
Dalloj gjerat mos i kap aq TROC

O mike une shum mire i kam dalluar gjerat, dhwe prej pares mundohem ta binde ate zotriun se nuk ka logjike qe Muhamedi te jete i barabart me vete Zotin...Kurse sa i perket pikes 12 ajo kryekeput pohon nje gje qe fatkeqesisht nuk eshte e vertet,pikerisht pohon fjalet se Muhamedi eshte i barabart me zotin...

Pajtohem qe duhet pas zotit ti besojm Muhamedit por jo paralelisht me zotin...
PM
Top
sonyTV
Postuar nė: 21.04.2009, 23:30
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 533
Antari Nr: 10449
Bashkangjitur: 25.10.2007 Citim (Ulqinaku @ 22.04.2009, 00:21)
Ti e ke kuptuar TROC shkrimin...!
Askun nuk thuhet nje gje e tille se Muhamedi eshte i barazuar me Zoti, Larg cdo te mete eshte Zoti yne.
Por pika  e 12 qe e ke cituar ti eshte se pas deklarates *shahadetit* se nuk ka Zot tjeter perveq Allahut , duhet patjeter te bindemi dhe ta e pranojm se Muhamedi eshte i Derguari i Zotit, edhe kete te dyten duhet ta e besojm.
Sepse te besosh Allahun si Zot dhe ta e mohosh Muhamedin a.s. si te derguar ti nuk je musliman.
Por kjo nuk dmth se Muhamedi eshte i barabart me Zotin...
Dalloj gjerat mos i kap aq TROC

Ulqinaku, ky eshte vetem edhe nje rast kur ai kupton se cka thuhet por parapelqen te ven bishta asaj qe thuhet... ose duhet korrigjuar/modeluar tamam shqip perkthimin ne piken 12.

Zoti na rruajt prej keqinterpretimeve.

Ky postim ėshtė ndryshuar nga sonyTV nė 21.04.2009, 23:33


----------------------------------------
They say that a good thing never lasts and then it has to fall
Those are the the people that did not amount to much at all
PM
Top
Muslimboy
Postuar nė: 21.04.2009, 23:31
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 729
Antari Nr: 19470
Bashkangjitur: 12.01.2009 Citim (xhon @ 22.04.2009, 00:16)
Me thuaj ne cilin kaptin te Kuranit shkruan se Zoti e ka nderuar Muhamedin dhe ia ka dhen epitetin e te barabartit me vete ate????E di se Zoti eshte i vetmi qe meriton me u adhuru, por pa shoq panvarsisht se per ke flitet, ndersa Muhammedi eshte i derguari i tije por jo i barabart me vete Zotin....

As une e asnje musliman nuk thot se Muhamedi alejhi selam eshte i barabart me Allahun dhe as qe e thash kete une dhe nuk thuhet ne kete fjali por ju mund ta thuni si te doni ama ne themi se Muhamedi eshte rob dhe i derguari i tij dhe Allahu e ka nderu qe ka vendos fjalen e ti pas fjales la ilahe ilallah


----------------------------------------
Kjo Dynja eshte sikurse hija nese tenton ta kapesh ate kurr sdo te arrish ta besh ate gje.
Nese ja kthen shpinen asaj,te vjen pas teje(Iben Kajjim)
PM
Top
Ulqinaku
Postuar nė: 21.04.2009, 23:32
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 6691
Antari Nr: 5455
Bashkangjitur: 26.01.2007 Citim (xhon @ 22.04.2009, 00:26)
O mike une shum mire i kam dalluar gjerat, dhwe prej pares mundohem ta binde ate zotriun se nuk ka logjike qe Muhamedi te jete i barabart me vete Zotin...Kurse sa i perket pikes 12 ajo kryekeput pohon nje gje qe fatkeqesisht nuk eshte e vertet,pikerisht pohon fjalet se Muhamedi eshte i barabart me zotin...

Pajtohem qe duhet pas zotit ti besojm Muhamedit por jo paralelisht me zotin...

te thash se e keni kuptuar TROC ate qe eshte e shkruar ate...
nuk e ka ate qellim (te pakten une e shof keshtu)
por ne deklaraten e muslimanit (shahdetin) jan te dyjat ato
Dmth
Besoj me zemer dhe deklaroj me goje se Zoti im eshte Allahu
dhe besoj me zemer e deklaroj me goje se i derguari im eshte Muhamedi s.a.v.s.
Pra duke u nisur nga deklarata (celsi i Besimit Islam)
shume e qarte eshte...


----------------------------------------
Edhe nese jam vegjetarian nuk dmth se ha barr....!
PM
Top

Topic Options Faqe: (5) [1] 2 3 ... E fundit » Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio