Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet  Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Mekatet e Medhaja, Disa shembuj per mekatet e medhaja
Ulqinaku
  Postuar nė: 23.04.2009, 11:14
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 6691
Antari Nr: 5455
Bashkangjitur: 26.01.2007DISA SHEMBUJ TĖ MĖKATEVE TĖ MĖDHA

Lexues i dashur! Me sa u tha gjer mė tani, po e sheh se kriteret me ndihmėn e tė cilėve i dallojmė mėkatet e mėdha dhe tė vogla janė vetėm tė pėrafėrsishme, dhe se nė ajetet kur’anore dhe nė hadithe pėrmenden disa mėkate tė mėdha e disa tė vogla. Mirėpo ekzistojnė edhe shumė mėkate tė mėdha e tė vogla prej tė cilave duhet tė shmangemi, e posaēėrisht duhet tė bėjmė pėrpjekje tė mėdha qė t’u shmangemi atyre tė cilat nė Sheriat janė definuar nė mėnyrė tė qartė si mėkate tė mėdha. Dhe, assesi mos e konsidero ndonjė mėkat si tė parėndėsishėm dhe mos ngulmo nė mėkat sado qė i vogėl duket ai, ngase ulemaja islame ka thėnė nė mėnyrė tė prerė se ngulmimi nė mėkate tė vogla i pėrgjigjet mėkatit tė madh. Sepse, ngulmimi nė mėkate tė vogla nxjerr sheshit
kuptimin e papėrgjegjshėm tė fesė dhe thyerjen e papėrfilltė tė urdhrave tė All-llahut xh.sh.

Kėtu do t’i pėrmendim disa nga mėkatet e mėdha tė cilat i numėron Ibni Haxher El-Hutejme nė veprėn e vet tė vlefshme Ez-Zevaxhir ‘an iktirafil kebair:
Shirku i madh, All-llahu na ruajt nga ai, shirku i vogėl - hipokrizia, pezmatimi pėr shkak tė batilit,urrejtja dhe zilia, kibri, tė shtirurit, mendjemadhėsia, mashtrimi, nifaku, largimi nga njerėzit pėr shkak tė mendjemadhėsisė dhe nėnēmimit ndaj tyre, lakmia, hidhėrimi nė pėrcaktimet e All-llahut xh.sh., imitimi i tė pasurve dhe madhėrimi i tyre pėr shkak tė pasurisė sė tyre, pėrqeshja e tė varfėrve pėr shkak tė varfėrisė sė tyre, garimi nė fitimin e pasurisė sė kėsaj bote dhe mburrja me
tė, stolisja e krijesave me atė qė nuk ėshtė e lejuar tė stolisen, lajkatimi, kėnaqėsia nė lavdėrim pėr atė qė nuk e ka bėrė, hidhėrimi pėr shkak tė gjėrave tjera pos pėr fenė e All-llahut xh.sh., papėrgjegjėsia ndaj obligimeve tė All-llahut xh.sh. dhe ndaj urdhrave tė Tij, pasimi i epsheve dhe shmangia nga e vėrteta, dyshimet e kėqija ndaj myslimanėve, mospranimi i sė vėrtetės edhe nėse vie me diē qė nuk i pėrgjigjet dėshirave dhe aspiratave njerėzore, apo sjell diē qė ai nuk e do, gėzimi gjatė kryerjes sė ndonjė mėkati dhe ngulmimi nė tė, harresa nė All-llahun xh.sh. dhe nė
botėn e ardhshme, ndierja e sigurisė nga ndėshkimi i All-llahut xh.sh., tė zhyturit nė mėkate, mendimi i keq ndaj All-llahut xh.sh., humbja e shpr esės nė mėshirėn e Tij, fitimi i diturisė pėr shkak tė dobive tė kėsaj bote, fshehja e diturisė, mosveprimi sipas dijenisė, gėnjimi me qėllim pėr All-llahun xh.sh. ose pėr Pejgamberin e Tij, futja e zakoneve tė kėqija mes njerėzve, mospėrfillja e Sunnetit tė Resulull-llahut s.a.v.s., mosplotėsimi i premtimit, dashuria dhe simpatia ndaj zullumqarėve dhe mėkatarėve, urrejtja e njerėzve tė mirė dhe shqetėsimi i tyre, shqiptimi dhe pėrhapja e fjalėve qė shkaktojnė fesad dhe dėm e qė e hidhėrojnė All-llahun xh.sh., kėnaqėsia me mėkat tė madh dhe ndihmesa nė kryerjen e tij, kryerja e veprave tė kėqija dhe tė prishura nė mėnyrė qė t’i frikėsohen njerėzit, harresa e Kur’anit (nga ai qė e ka ditur pėrmedsh) zėnka dhe grindja, tentimi tė ngadhėnjehet Kur’ani dhe feja, mospastrimi (tahreti) pas nevojės sė vogėl dhe mosmėnjanimi i urinės nga trupi dhe nga rrobat, shpluarja e organeve tė turpshme tė trupit, pėrveē gjatė nevojės, marrėdhėnia me grua kur ėshtė nė hajd, lėnia e namazit me qėllim, shtyerja e vetėdijshme e namazit pas kohės sė tij tė vėrtetė apo kryerja e tij para se tė hyjė koha pa ndonjė shkak tė arsyeshėm, siē ėshtė udhėtimi dhe sėmundja, ta udhėheqish xhematin e njerėzve pėr tė cilėt e din se nuk tė duan, ndarja e saffit nė namaz dhe mosdrejtimi i tij, tė jeshė mė i shpejtė se imami nė namaz, falja nė varre, ndezja e qirinjve mbi ta dhe prekja e tyre, udhėtimi i gruas pa mehrem, shtyerja e udhėtimit apo e kthimit nga udhėtimi pėr shkak tė fallit, lėnia e xhuma namazit pa shkaqe tė arsyeshme sipas Sheriatit, shtyerja pėrmes saffave nė xhami gjatė kohės sė xhumasė, bartja e mėndafshit pėr meshkuj pa ndonjė arsye dhe stolisja me ari, apo me argjend pos unazės, imitimi i grave me atė qė ėshtė karakteristike pėr gra, qoftė nė tė folur, nė tė veshur,
ne ecje dhe e kundėrta, ecja krenare, e rrėmbyeshme, rrahja nėpėr fytyrė (pėr tė vdekurin)), shkyerja e rrobave dhe vajtimi, mallkimi, ankimi gjatė fatkeqėsive, mosdhėnia e zekatit ose shtyerja e tij pasi qė ka arritur obligimi pa shkaqe tė arsyeshme nga Sheriati, sjellja koprrace ndaj borxhliut edhe pse e di se ėshtė nė situatė tė keqe materiale, pėrmendja e vijueshme pėr sadakanė e dhėnė, ndalimi i ujit tė tepruar atij qė ka nevojė pėr tė dhe ėshtė nė mbeh (shtrėngesė), lėnia e agjėrimit nė cilėndo ditė tė Ramazanit, prishjen e agjėrimit tė Ramazanit pa shkaqe tė arsyeshme nga Sheriati, siē ėshtė udhėtimi dhe sėmundja, agjėrimi gjatė kohės sė dy bajramave dhe tre ditė pas Arafatit, moskryerja e haxhxhit edhe pse ekzistojnė kushtet, pirja apo ngrėnia e asaj qė dehė, e alkoolit, hashashit, opiumit e tė ngjashme, ngrėnia e mishit tė derrit dhe tė ngordhėsirave, marrja apo dhėnia e kamatės apo pjesėmarrja nė tė nė ēfarėdo mėnyre qoftė (shkruatjen e saj, tė
dėshmuarit pėr tė, tė ndihmuarit pėr tė etj.), fitimi i pasurisė me tregti tė palejuar dhe aspektet e tjera tė fitimit tė palejuar, deponimi i mallrave nė sasira tė mėdha nė mėnyrė qė t’u rritet ēmimi, mashtrimi gjatė shitjes, shpėrndarja (shitja) e mallit me betim tė rrejshėm, pakėsimi nė peshore e tė ngjashme, shtyerja e paarsyeshme e borxhit nga ana e atij qė ėshtė nė gjendje ta kthejė atė, shpenzimi i pasurisė nė gjėrat qė janė haram, ndėrtimi i panevojshėm - vetėm pėr shkak tė sederit
dhe kryelartėsisė, mashtrimi i partnerit nė punė dhe zėvendėsin e vet, rrėmbimi i padrejtė i pasurisė sė huaj, vonimi i pagesės sė rrogave punėtorėve, apo refuzimi i pagesės pas punės sė kryer e tė kontraktuar, pėrvetėsimi i pasurisė sė pėrbashkėt dhe ndalesa qė me te tė shfrytėzohen udhėtarėt mysafirė, mohimi i amaneteve qė janė dhėnė nė ruajtje apo nė shėrbim me qira etj.
Ibni Hishami ka pėrmendur edhe shumė gjėra tė tjera, andaj tė preferojmė ta lexosh librin e tij

Burimi :
Marun nga Libri :
BESIMI BAZAT – ESENCA - NEGACIONI
Dr. Muhamed Naim Jasin


----------------------------------------
Edhe nese jam vegjetarian nuk dmth se ha barr....!
PM
Top
er-rruh
Postuar nė: 23.04.2009, 11:21
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2700
Antari Nr: 16744
Bashkangjitur: 09.08.2008All-llahu te shperbleft smil3dbd4e4c2e742.gif


----------------------------------------
Mer pak dhimbje nga e imja ,shpirti im te theret,po kjo jet po s'pati dhimbje kur s'mund te quhet jet
Mos me kerko-edhe pse dua te me gjesh
PM
Top
Selatini
Postuar nė: 23.04.2009, 11:22
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 456
Antari Nr: 19498
Bashkangjitur: 12.01.2009 Citim (Ulqinaku @ 23.04.2009, 12:14)

BESIMI BAZAT – ESENCA - NEGACIONI
Dr. Muhamed Naim Jasin

Allahu te shperblefte...
Pr.Dr.Muhamed Naim Jasin: Me kete dijetare sot kam ligjerate nga ora 15 deri 18. smil3dbd4e5e7563a.gif smil3dbd4dbc14f3f.gif
PM
Top
imrane
Postuar nė: 23.04.2009, 11:22
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 841
Antari Nr: 15118
Bashkangjitur: 22.04.2008Allahu te shperbleft


----------------------------------------
''KUR NJEREZIT NUK ME KUPTOJN, KJO NUK ME SHQETESON.....UN SHQETESOHEM ME TE VERTET NESE NUK ARRIJ T'I KUPTOJ NJEREZIT''
www.Forum-islamik.com
PM
Top
dasaaa
Postuar nė: 23.04.2009, 11:26
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 18007
Antari Nr: 16746
Bashkangjitur: 09.08.2008ALLAHU te shperblef per ket postim
Sa i perket temes te mekatet e mdhaja apo te vogla
Ne kohen e Pejgamberit a.s,nuk i kan nda mekatet e mdhaja edhe te vogla.
Kur kan bo naj mekat meniher jan pendu te Allahu xh.sh. po e mat a esht mekat i madh a po i vogel.
Fatkeqisht ne ne ditet e sodit e bojm ket dallim, edhe imatum mekatet me kanar.
Ne jem njez gabojm,po ma i mir esht aj qe pendohet.
Inshalla jem edhe ne prej atyre qe ruhum prej mekateve pa marr parasysh imadh apo i vogel.
Pejgamberi a.s thot; Hallalli esht i qart,edhe Harami esht i qart po ka gjera mes tyre qe jan te dyshymta,runu prej gjerave te dyshimta.
ULQINAKU
ALLAHU te shperbleft edhe ni her per ket tem mijaft te rendesisheme per neve njerzimin.
Ngase duhet me i dit kto mekate qe jan te ndaluara nga ALLAHU xh,sh.


----------------------------------------
Kurrė mos e ngatėrro personalitetin tim me sjelljen time, sepse personaliteti ėshtė i imi ... kurse sjellja ime, mvaret shumė edhe prej teje!
PMUsers WebsiteIntegrity Messenger IM
Top
Elmedinaa
Postuar nė: 23.04.2009, 11:28
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 1259
Antari Nr: 21875
Bashkangjitur: 24.03.2009ALLAHU te shperbleft qe na ke preferuar te lexojm kete liber ,
Ulqinaku


----------------------------------------
Nuk je i dėgjueshem ndaj Allahut, por pohon se e do Atė...
Kjo nuk ėshtė e mundur, dhe ėshtė shembull shumė i keq...
Sikur dashuria jote tė ishte e sinqertė, ti do tė ishe i dėgjueshem ndaj Tij,..
Sepse ai qė dashuron ėshtė i dėgjueshem ndaj tė dashurit tė tij...
PM
Top
StartBismi
Postuar nė: 23.04.2009, 11:59
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2537
Antari Nr: 17814
Bashkangjitur: 09.10.2008....shpenzimi i pasurisė nė gjėrat qė janė haram, ndėrtimi i panevojshėm - vetėm pėr shkak tė sederit dhe kryelartėsisė,
......................................
Ne shqiptaret shpesh vuajme nga ky mekat.

Ky postim ėshtė ndryshuar nga StartBismi nė 23.04.2009, 12:11
PM
Top
Albasoft
Postuar nė: 23.04.2009, 12:06
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 1223
Antari Nr: 20416
Bashkangjitur: 05.02.2009All-llahu te shperbleft Vella per ket postim ..

Por ne duhet pa Mekanin si mekat Haramin si haram se haram pak dhe haram shum nuk duhet te ket Harami esht Haram qoft i madh apo i vogel
PM
Top
imrane
Postuar nė: 23.04.2009, 12:36
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 841
Antari Nr: 15118
Bashkangjitur: 22.04.2008Nese deshiron qe xhdo dit te fitosh 1000 te mira dhe te fshihen 1000 te keqija thuaj 100 here:''SUBHANALL-LLAH'' (I lartesuar qofte Allahu)


----------------------------------------
''KUR NJEREZIT NUK ME KUPTOJN, KJO NUK ME SHQETESON.....UN SHQETESOHEM ME TE VERTET NESE NUK ARRIJ T'I KUPTOJ NJEREZIT''
www.Forum-islamik.com
PM
Top
Muslimboy
Postuar nė: 23.04.2009, 13:02
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 729
Antari Nr: 19470
Bashkangjitur: 12.01.2009Allahu te shperblefte


----------------------------------------
Kjo Dynja eshte sikurse hija nese tenton ta kapesh ate kurr sdo te arrish ta besh ate gje.
Nese ja kthen shpinen asaj,te vjen pas teje(Iben Kajjim)
PM
Top
Ulqinaku
Postuar nė: 23.04.2009, 17:10
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 6691
Antari Nr: 5455
Bashkangjitur: 26.01.2007Kjo veper qe e kam cituar kete material ja vlen te lexohet nga cdo musliman.
Me te vertet ka shume sqarime brenda dhe qartesohet besimi i jone.
Allahu na meshiroft dhe na udhezoft te gjitheve
Allahume Amine...


----------------------------------------
Edhe nese jam vegjetarian nuk dmth se ha barr....!
PM
Top

Topic Options Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio