Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      AktivitetFaqe: (2) [1] 2   ( Kalo tek postimi i parė i palexuar ) Reply to this topicStart new topicStart Poll

> A lejohet motra muslimane tė vozisė automobil?‏
abu_bakr
Postuar nė: 10.04.2010, 12:18
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 501
Antari Nr: 22430
Bashkangjitur: 02.06.2009Pyetja:
A lejohet motra muslimane tė vozisė automobil?

Pėrgjigja:

Falenderimet i takojnė Allahut, paqja dhe bekimet e Tij qofshim mbi tė dėrguarin e Tij Muhamed, mbi familjen, shokėt dhe tė gjithė ata qė ndjekin rrugėn e tij deri nė Ditėn e Gjykimit

Atė qė duhet ta dijnė muslimanėt ėshtė se femra nė esencė duhet tė qėndrojė nė shtėpi dhe dalja e saj, mos tė bėhet sikurse dalja e burrit. Allahu i Lartėsuar thotė: “Dhe rrini nė shtėpitė tuaja e mos shfaqni bukurinė tuaj si shfaqej nė injorancėn e hershme, falni namazin, jepni zeqatin dhe respektoni Allahun dhe tė dėrguarin e Tij.”

Allahu i Lartėsuar kur e krijoi femrėn dhe mashkullin, i specifikoi ata dy me gjėra qė dallojnė nga njėri-tjetri. Prandaj, gruaja ka obligim qė tė pėrkujdeset pėr familjen, edukimin e fėmijve... kurse burri ka obligim tė pėrkujdeset rreth tė gjitha nevojave tė gruas dhe familjės, duke filluar nga ato esenciale (ushqim, veshmbathje, etj), pastaj edhe nevojat e tjera.

Nga kjo qė u tha mė lartė nuk nėnkuptojmė se gruaja fare nuk e ka tė lejuar tė dalė nga shtėpia. I lejohet asaj tė dalė pėr nevoja tė ndryshme qoftė pėr shkollim, vizitė, apo nėse ėshtė e nevojshme edhe tė punojė, apo ndonjė gjė tjetėr. Por ajo qė duhet tė theksojmė kėtu ėshtė qė dalja e saj mos tė konsiderohet sikurse dalja e burrit. Prandaj nėse ajo dėshiron tė dalė kėrkohet t`i ketė parasysh gjėrat qė do t’i pėrmendim mė poshtė:

1. Mos tė bėhet dalja e saj pa lejen e burrit.

2. Nėse dalja konsiderohet udhėtim (sefer) ku shkurtohet namazi dhe i lejohet ta prishė agjėrimin, atėherė ajo duhet tė jetė e shoqėruar me mahrem (mashkull i moshėrritur, i afėrt, me tė cilin nuk i lejohet martesa, si: babai, djali, burri, etj).

3. Nėse femra punon, atėherė nuk lejohet qė nė kėtė punė tė pėrzihet me meshkuj tė huaj apo tė vetmohet me ta.

Kėto janė kushtet e domosdoshme qė gruaja duhet t`i ketė parasysh nė daljen e saj, kushte tė cilat nxirren nga citatet e shumta kuranore, apo hadithe tė cilat nuk do tė pėrmenden pėr shkak tė moszgjerimit.

Pas kėsaj hyrje tė domosdoshme rreth pyetjes qė bėtė themi se femra lejohet tė vozisė makinė dhe hypja dhe vozitja e makinės nga ajo ėshtė e njejtė sikurse ēdo mjet tjetėr transporti. Transmetohet se Aishja e ngiste deven gjatė udhėtimit, sė bashku me Profetin (salallahu alejhi ue selem).

Disa nga dijetarėt bashkohorė janė mė rigoroz nė kėtė dhe nuk lejojnė kėtė pėr shkak tė rrethanave dhe situatės sė vendeve tė tyre, jo pse kjo gjė nė esencė ėshtė e ndaluar, por nga aspekti se kjo punė ėshtė e lejuar nė thelb, por pėr shkaqe tė ndryshme nė shumicėn e rasteve ajo vepėr shpie nė haram, e qė nė gjuhėn e terminologjisė sė sheriatit quhet: “sedu dherai”.

Prandaj ne themi se po tė ishin rrethanat e tilla edhe nė vendin tonė do tė ishte e njejta dispozitė.

Sė fundi, themi se vozitja e makinės pėr femrėn muslimane lejohet, nėse ajo i pėrmbahet kėtyre kritereve: ta nxjerrė patenten e shoferit me leje nga burri apo pėrgjegjėsi i saj, nėse nuk ėshtė e martuar, t`i pėrmbahet mbulesės islame, tė dal nga shtėpia pėr shkaqe tė nevojshme dhe me leje tė burrit, tė largohet nga vozitja nė vende tė shkreta (ku nuk ka njerėz dhe ėshtė e mundur t`i paraqitet ndonjė rrezik), tė largohet nga vozitja nė orėt e vona tė natės, tė vozisė brenda nė qytet dhe mos tė udhtojė vetėm (pa mahrem), pasi ėshtė e mundur qė tė ndodh ndeshje apo diēka tjetėr dhe tė mos u ekspozohet disa situatave qė nuk janė tė lejuara apo tė mira pėr tė.

Nėse femra muslimane u pėrmbahet kėtyre kritereve, atėherė lejohet tė vozisė makinė, edhe pse themi se kjo punė ėshtė mė shumė nga specifikat e burrave, pasi muslimanja e cila vozitė makinė ėshtė mjaft afėr disa situatave me tė cilat mund tė bjerė nė haram, qoftė edhe nė formė indirekte, prandaj i porosisim femrat muslimane qė tė mos nxitojnė nė marrjen e njė vendimi tė tillė, pėrveē situatave qė ėshtė e domosdoshme pėr to. Allahu e di mė sė miri.

Alaudin Abazi----------------------------------------
Quran and Sunnah

Nektari i vulosur i Xhenetit

PM
Top
Strider
Postuar nė: 10.04.2010, 13:11
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 9705
Antari Nr: 8466
Bashkangjitur: 16.07.2007Nuk eshte logjike kjo qe te mos lejohet,kur sidmos ne kete kohe,femrat duhet te levizin dhe te kryejne obligime te shkollohen dhe normal se do i lejohet nje femres te vozite automobil,anije aeroplan e keshtu me radhe,keto mjete jan dhunti nga Zoti dhe pse mos e kete femra ate te drejte ti shfrytezoje derisa edhe ajo eshte krijese e Krijuesit!

P.s nje femer qe eshte e shkupit,dhe studion ne Tetove,si mendoni se eshte ma mire ajo te malltretohet me taxi,kombi autobus,apo ta kete nje veture dhe te vije vet ne Fakultet???

P.s hadithi i Muhamedit a.s eshte :"Lehtesoni dhe mos veshtirsoni"..keshtu qe mir ka cekur edhe ky Alaudini A. se normal mos behen gjerat pa leje,por do ishte shum skeptike ne qofte se akoma vazhdohet te nxjerim pergjigje qe logjikisht e kunderta do ishte shum Skeptike..

Respekte


----------------------------------------
Everyone wants to change the world,but nobody wants to change himself
PM
Top
forumi007
Postuar nė: 10.04.2010, 13:39
Quote Post


Jam nė rrjedhoja
***

Posti: Antarė
Postime: 31
Antari Nr: 24845
Bashkangjitur: 07.04.2010strider
edhe un jam mendimin tend.
se si e di ne arabin saudite nuk ka te dreit gruaja te vosis veturen,
por ka te dreit ta vosise nje burr i huaj ket gruaj si pershmbull taxi,
per ket jam un kunder mos lejimit te vosimes te vetures.
selam
PM
Top
Ermedin
Postuar nė: 10.04.2010, 16:11
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 4878
Antari Nr: 24396
Bashkangjitur: 25.01.2010 Citim (Strider @ 10.04.2010, 14:11)
Nuk eshte logjike kjo qe te mos lejohet,kur sidmos ne kete kohe,femrat duhet te levizin dhe te kryejne obligime te shkollohen dhe normal se do i lejohet nje femres te vozite automobil,anije aeroplan e keshtu me radhe,keto mjete jan dhunti nga Zoti dhe pse mos e kete femra ate te drejte ti shfrytezoje derisa edhe ajo eshte krijese e Krijuesit!

P.s nje femer qe eshte e shkupit,dhe studion ne Tetove,si mendoni se eshte ma mire ajo te malltretohet me taxi,kombi autobus,apo ta kete nje veture dhe te vije vet ne Fakultet???

P.s hadithi i Muhamedit a.s eshte :"Lehtesoni dhe mos veshtirsoni"..keshtu qe mir ka cekur edhe ky Alaudini A. se normal mos behen gjerat pa leje,por do ishte shum skeptike ne qofte se akoma vazhdohet te nxjerim pergjigje qe logjikisht e kunderta do ishte shum Skeptike..

Respekte

Strider, e lexove krejt pergjigjen?!
Lejohet, mirepo kane disa kushte qe
vlejne per sigurine e saj, jo per roberim!
PM
Top
Strider
Postuar nė: 10.04.2010, 19:01
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 9705
Antari Nr: 8466
Bashkangjitur: 16.07.2007 Citim (Ermedin @ 10.04.2010, 17:11)
Strider, e lexove krejt pergjigjen?!
Lejohet, mirepo kane disa kushte qe
vlejne per sigurine e saj, jo per roberim!

Ne Islam ska roberi,nese dicka ndalohet ajo dihet se aludon per te mire,e asesi nje e mire nuk ndalohet ne Islam.... smil3dbd4e5e7563a.gif


----------------------------------------
Everyone wants to change the world,but nobody wants to change himself
PM
Top
Hornets
Postuar nė: 10.04.2010, 19:05
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 11129
Antari Nr: 21937
Bashkangjitur: 29.03.2009veq mernu me qisi pune ju a ka drejte a ska me vozit se punt tjera i kem super veq qito gjana po na mungojn


----------------------------------------
Just mine <3 Honey <3<3<3


Please dont leave me <3
PM
Top
want3d
Postuar nė: 10.04.2010, 20:40
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 4854
Antari Nr: 9176
Bashkangjitur: 28.08.2007 Citim (Hornets @ 10.04.2010, 20:05)
veq mernu me qisi pune ju a ka drejte a ska me vozit se punt tjera i kem super veq qito gjana po na mungojn

feja islame eshte shume precise ne te gjitha ceshtjet e jetes. per kete shkak feja islame nuk eshte vetem religjion por eshte edhe me teper.


----------------------------------------
Nese mendon se arsimimi kualitativ kushton shtrejt, atehere provoje injorancen

LEXIMI demton rende INJORANCEN!
PMUsers WebsiteIntegrity Messenger IMMSN
Top
Hornets
Postuar nė: 10.04.2010, 21:37
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 11129
Antari Nr: 21937
Bashkangjitur: 29.03.2009 Citim (want3d @ 10.04.2010, 21:40)
feja islame eshte shume precise ne te gjitha ceshtjet e jetes. per kete shkak feja islame nuk eshte vetem religjion por eshte edhe me teper.

shume e vertete se islami eshte vetem procesi i jetes, qdo pore te jetes mund te gjendet ne islam

ama sa i perket muslimaneve sot kane shume shume e shume shume shume gjera me te rendesishme per te diskutuar e per te bere se keto. Te mundohemi ti flasim njerezve per islamin e tia bejme te lehte ate ashtu siq edhe eshte, te mundohemi ne kete drejtim e ndoshta ne behemi shkas qe Allahu ti udhezoje keta njerez sepse ka shume sevap ne kete gje, e shume gjera te tjera qe duhet te bejme sa qe nese i veprojme do e shohim se nuk kemi kohe per te humbur me gjera sekondare


----------------------------------------
Just mine <3 Honey <3<3<3


Please dont leave me <3
PM
Top
VesaVesa
Postuar nė: 11.04.2010, 14:55
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 1772
Antari Nr: 16806
Bashkangjitur: 13.08.2008Antare e nderuar

Ju lutem nese keni diqka te komentoni rreth Temes, dhe te mos mereni me ate se me qka meren Antaret e tjere, eshte e drejte e tyre te hapin cilen do Teme per ta bashkdebatuar, dhe te shkembejn mendimet, replika e juaj ishte e tera Jasht Temės, andaj edhe eshte ndryshuar!

Ne vazhdim ju lutemi te mos devijoni Temat, permbajuni atyre!

Me Respekt


Ky postim ėshtė ndryshuar nga BESI_TE nė 11.04.2010, 17:01


----------------------------------------
When we have lost everything,including hope,life becomes a disgrace,and death a duty.
PMMSN
Top
Foks_Ecc
Postuar nė: 11.04.2010, 15:02
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 6983
Antari Nr: 6604
Bashkangjitur: 27.03.2007- mendoj qe ne forumin islam te hapej nje teme Fetva te ndryshme, dhe temat qe jane me fetva te postohen aty, ne raste se ndonje fetwa behet per te debatuar, ateher te hapet teme e vecante, se shpesh ne kete forum hapen shume tema me fetva te ndryshme. Keshtu nese hapet nje teme e pergjithshme me fetva do ishte me mire ku te orientohen ata qe kane nevoje per fetwa.
Kurse ne rast se nje fetva kerkohet te debatohet nga ana e forumisteve ateher te nxjeret ne teme te vecante. Kete pune me leht mund te behet nese caktohet nje admin i vecante vetem tek forumi islami qe te mbikqyr kete forum.

Ky postim ėshtė ndryshuar nga Foks_Ecc nė 11.04.2010, 15:02


----------------------------------------
Pa diturinė s'kuptohet e vėrteta
Pa diturinė s'largohet e meta
Pa diturinė vlerė nuk ka jeta
PM
Top
alvin
Postuar nė: 11.04.2010, 22:21
Quote Post


Administrator
*****

Posti: Admin Forumi
Postime: 22234
Antari Nr: 12633
Bashkangjitur: 08.01.2008Nuk ka logjikė mos lejohet.
Kjo temė nuk ka qėllim tė mirė nga ai qė e ka hap....u them sinqerisht.


----------------------------------------
Dy gjėra janė te pakufishme-gjithėsia dhe injoranca njerėzore. Pėr te parėn nuk jam i sigurt-Albert Einstein
PM
Top
Anubisi-E
Postuar nė: 12.04.2010, 08:22
Quote Post


Pacifist
*****

Posti: Antarė
Postime: 9660
Antari Nr: 14168
Bashkangjitur: 07.03.2008Nese ende debatojme per keshtu gjera, atehere, ju lutem herave tjera mos na nxjerrni para hundeve at thenien "femrat muslimane i kane te gjithe te drejtat...", se biem ndesh me veten.


----------------------------------------
Beati pacifici!
PM
Top
alvin
Postuar nė: 12.04.2010, 10:23
Quote Post


Administrator
*****

Posti: Admin Forumi
Postime: 22234
Antari Nr: 12633
Bashkangjitur: 08.01.2008 Citim (Anubisi-E @ 12.04.2010, 09:22)
Nese ende debatojme per keshtu gjera, atehere, ju lutem herave tjera mos na nxjerrni para hundeve at thenien "femrat muslimane i kane te gjithe te drejtat...", se biem ndesh me veten.

Qenke zjuar mė duket...e paske kuptuar me kėnd ke punė kėtu...posaēėrisht nė forumin islam smil4a8acf7ea6a39.gif smil4a8acf7ea6a39.gif

Ky postim ėshtė ndryshuar nga alvin nė 12.04.2010, 13:45


----------------------------------------
Dy gjėra janė te pakufishme-gjithėsia dhe injoranca njerėzore. Pėr te parėn nuk jam i sigurt-Albert Einstein
PM
Top
Studenti20
Postuar nė: 12.04.2010, 10:48
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 4745
Antari Nr: 995
Bashkangjitur: 11.04.2006Normalisht se lejohet.


----------------------------------------
"Prano vdekjen nga armiku, prano plumbin nga ēeliku, prano t'varin ne litar, por kurrė mos prano tė jesh tradhėtar"
PM
Top
want3d
Postuar nė: 12.04.2010, 15:38
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 4854
Antari Nr: 9176
Bashkangjitur: 28.08.2007Fetvaja eshte e qarte dhe ka sjellur argumentet dhe kushtet e saja.
po e sjell edhe une nje fetva e cila kuptohet se e lejon ngasjen e vetures nga femra muslimane.

Pyetsi: A eshte e lejueshme per nje grua te vozise veture?

Pergjigja: Nese eshte e lejuar per ate te ngase gomarin (femer) ather eshte e lejueshme per te te vozise veturen.

Pyetesi: Por, ka dallim mes vetures dhe gomarit.

Shejh Albani: Cila eshte me e fshehur – ngasja e gomarit apo e vetures? Une do te sugjeroja qe ngasja e vetures.

Allahu e din me se miri!

Ky postim ėshtė ndryshuar nga want3d nė 12.04.2010, 15:38


----------------------------------------
Nese mendon se arsimimi kualitativ kushton shtrejt, atehere provoje injorancen

LEXIMI demton rende INJORANCEN!
PMUsers WebsiteIntegrity Messenger IMMSN
Top

Topic Options Faqe: (2) [1] 2  Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio