Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet  Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Papa(Razzi)-Naci lėndon ndjenjat myslimane, edhe nje provokim nga ana e kristianeve
ardi_pr
Postuar nė: 18.09.2006, 11:06
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 811
Antari Nr: 1964
Bashkangjitur: 03.08.2006

Komentet e Papa(razzit) pėr Islamin shkaktojnė reagime tė botės myslimane.

Ai ne vend qe te prdikonte rreth fesė, Ai citoi thėnien e njė perandori bizantin mesjetar duke ofenduar Islamin dhe profetin Muhamed, nė njė shėrbim fetar te mbajtur ne Gjermani!!

Ndersa dje dyftyreshi gjermano-nacist kerkoj falje ne menyre indirekte, se gjoja ato nuk janė qendrimet e tijė!!

Ky padyshim eshte Turpi i Kulmit Kryqtar mesjetar!!


----------------------------------------
Atdhetar jam, por edhe fetar si duhet. Atdhetari pėrse turp tė ketė tek thotė e dua me shpirt fenė e vet. Hafiz Ali Korēa
PMYahoo
Top
Uskana2006
Postuar nė: 18.09.2006, 17:43
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2765
Antari Nr: 1800
Bashkangjitur: 21.07.2006Ralle ndodh ne kete kohe dhe ne kete bote te sotshme qe nje personalitet i larte te shpreh keqardhje, edhe ate publikisht. Kete gje e beri Papa i cili njekohesisht eshte burre shteti i Vatikanit. Edhepse krahasimi mund te duket i ēuditshem kemi pritur nje gje te tille edhe nga presidenti i Iranit Mahmoud Ahmadinejad , i cili shpesh ka ofenduar perendimin dhe ka shprehur publikisht shfarosjen e Izraelit, po kjo gje kurre nuk i eshte kerkuar edhe kurre nuk e ka bere.
Duke thene se feja nuk duhet te imponohet me force ,Papa ka nenvizuar nje evidence qe shumica e krishtereve , jahudive dhe muslimaneve e mendojne. Eshte ne rolin e tije kur na perkujton se ku jane burimet e te menduarit dhe te perkushtimit religjioz dhe eshte i autorizuar te japi nje mendim mbi religjionin, mbi arsyen dhe dhunen dhe te merzitet mbi besnikerine islame nga disa rruajtes te islamit siē e pretendojne vetvehten.
Pergjegjesit e ketyre shperthimeve plot urretje te turmave Arabo- muslimane nuk eshte Papa, por jane ata qe prodhojne ēfardo qofte shkaku per manipulimin e ketyre lehte besuesve dhe naiveve dhe te mirre mbajne injorancen e tyre ne emer te qellimeve te tyre politike.
Keta burra shteti ose perfaqesues religjioz , ne Teheran , Mogadisho , Bagdad ose Gaza per te konsoliduar dhe rehatuar pushtetet e tyre kane interes te nxisin nje atmosfere kunder perendimore.
Por perpara agresivitetit islamik nuk mundemi te mbesim duarkryq dhe vetem te veshtrojme rezikimin e vlerave tona. Duhet gjerat te thuhen ashtu si jane dhe te luftohet rreziku nga fanatizmi mbite gjithave ai islam, ashtu si e kemi luftuar komunizmin.

Pasi qe religjioni merr nje vend shume te rendesishem ne debatet e sotme, eshte e domosdoshme te mbrohet nje nga shtyllat e shoqerise se sotme moderne e ajo eshte : LIRIA E TE MENDUARIT , SI DHE AJO E TE BESUARIT.
PM
Top
aristoteli
Postuar nė: 18.09.2006, 23:32
Quote Post


voglushi i madh
*****

Posti: Antarė
Postime: 268
Antari Nr: 1010
Bashkangjitur: 12.04.2006Qe nga marja e postit te ketij njeriu PAPA BENDIKTI XVI ai tha se duhet bere ndryshime ne islam: kjo thenje e tij eshte per ti mbajtur njerizit e dyshimt krishter mos te kthehen ne musliman, sepse shume mire jane duke e percjell kohen se sa njeres edhe ate figura te medha krishtere qe behen muslimane dhe kjo shkakton nje frige tek krishteret andaj ai tha te behen ndryshime ne islam jo rastesisht edhe fjalet e pernadorve i citon ne keto situata per te frigur te krishtert se feja islame eshte dicka e dhuneshme por kjo e gjith ka nje skene e cila te krishteret mos te khehen ne musliman mirpo kjo nuk do te ndodh do te vij koha qe ne vendet krishtere do te kete me shum musliman se sa krishter andaj realiteti duhet pranuar dhe PAPA kete gje e din dhe kerkon falje publike.


----------------------------------------
Qė flasin keq pėr mua nė mungesėn time nuk ka asnjė rėndėsi, se nė mungesė pranoj edhe tė rrahin
PM
Top
andy
Postuar nė: 19.09.2006, 00:15
Quote Post


The GodFather
*****

Posti: Antarė
Postime: 7137
Antari Nr: 132
Bashkangjitur: 16.02.2005Per mendimin tem se do kerkoje falje aj ne si musliman nuk duhet ta pranojm faljen e atij. Se cdo her na ofendoj dhe pastaj nuk e kam pas ate qellim ose kete qellim qe te vije puna deri aty qe ne te protestojm. Ai duhet qe asnjiher mos ti permende muslimanet dhe profetet tane as per te mir dhe as per te keq.


----------------------------------------
"o Zot jepi atij qe rin kot, sepse ai qe punon fiton vet!"

SINCE 1985
PMEmail PosterIntegrity Messenger IM
Top
ardi_pr
Postuar nė: 19.09.2006, 15:09
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 811
Antari Nr: 1964
Bashkangjitur: 03.08.2006Papa(raci) duhet te kritikoj veteveten(kishen katolike) Vatikanin,duhet te kritikoj historine e kryqezatave, inkuizicionit, pastaj gjenocidin ndaj muslimaneve te andaluzise, pastaj pjesemarrjen e kishes katolike ne luften e dyte boterore, e jo te merret me besimin Islam.

Ai ka mjafte material per te korigjuar se pari ndryshimet qe ja kane bere Librit te Zotit per interesa te tyre personale.

Mendoj se cdokush mire e dine se si eshte zgjeruar krishterizmi(dhune dhe terror)!!


----------------------------------------
Atdhetar jam, por edhe fetar si duhet. Atdhetari pėrse turp tė ketė tek thotė e dua me shpirt fenė e vet. Hafiz Ali Korēa
PMYahoo
Top
me_ty
Postuar nė: 19.09.2006, 16:49
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 128
Antari Nr: 971
Bashkangjitur: 08.04.2006DEKLARATĖ PER SHTYP E
KOMUNITETIT MUSLIMAN TĖ SHQIPĖRISĖ

Komuniteti Musliman i Shqipėrisė e dėnon fjalimin e Papės ndaj Islamit
dhe profetit Muhamed si nxitėse, fyese dhe provokuese pėr mbarė botėn
Islame.

Referencat e tij nga citimet e perandorėve shekuj mė parė dhe njerėzve
tė tillė kundėr besimeve tė ndryshme, mund tė gjenden shumė nė
historinė njerėzore dhe nuk e shikojmė aspak me vend dhe krejtėsisht
tė panevojshe njė citim tė tillė nga lideri shpirtėror i botės
katolike, sot, kur mė shumė se kurrė pėrpiqemi tė ndėrtojmė tolerancė
dhe dialog midis feve.

Shembulli mė i mirė dhe konkret i tolerancės pak milje larg Vatikanit,
ėshtė Shqipėria, vend nė tė cilin prej shekujsh bashkėjetojnė tre
besimet tradicionale.

Secili duhet respektuar pėr fenė dhe besimin e vet. Pėr kėtė arsye
Komuniteti Musliman i Shqipėrisė do ta gjykonte si njė veprim tė
drejtė nėse Papa do tė kėrkonte falje nė kėtė drejtim.

Duhet theksuar se tė gjithė muslimanėt ndjehen krenarė pėr fenė e tyre
dhe, nėqoftėse do tė lexohet nėpėrmjet burimeve islame do tė
konceptohet nė tė vėrtetė bukuria e besimit islam.

Kryetari
H.Selim MUĒA
PM
Top
aristoteli
Postuar nė: 20.09.2006, 15:08
Quote Post


voglushi i madh
*****

Posti: Antarė
Postime: 268
Antari Nr: 1010
Bashkangjitur: 12.04.2006Deklaratė e Fethullah Gylenit nė lidhje me fjalimin e Papa Benediktit XVI

Shkruar nga Fethullah Gülen
E Henė. 18 Shtator 2006


Dijetari i famshėm musliman Fethullah Gylen, ka bėrė njė deklaratė nė lidhje me komentet e ditėve tė fundit tė Papės gjatė fjalimit tė kėtij tė fundit nė Universitetin e Regensburgut.

Gyleni e quajti tė padenjė gjuhėn e pėrdorur nga Papa nė njė kohė kur toleranca dhe mirėkuptimi duhet te predikohen nga njerėzit fetarė.

Mė poshtė po japim deklaratėn e plotė tė Gylenit:

Deklaratat ofenduese tė Papa Benediktit XVI nuk mund tė gjenden nė asnjė prej mesazheve tė predikuara nga profeti dhe njeriu i parė Ademi, e deri tek Muhamedi (a.s.), e as tė dijetarėve tė mėdhenj muslimanė. Sa pėr ndryshimet, grindjet dhe mosmarrėveshjet ndėrmjet besimeve tė mėdha Abrahamike, ato nuk kanė qenė grindje nė fe dhe besim, tė cilat janė edhe mesazhet origjinale tė dėrguara nga Zoti. Por ndryshimi i vlerave fetare dhe principeve tė fesė gjatė kohės ėshtė bėrė prej atyre tė cilėt e pėrdorin fenė si njė mjet pėr tė arritur ambiciet vetjake dhe pėr tė pėrparuar nė interesat e tyre personale, ndėrkohė qė zemrat i kanė tė mbushura me mėri dhe urrejtje pėr tė tjerėt.

Ata tė cilėt i referohen Islamit si ideologji politike, herė tė ndikuar nga paragjykime dhe herė nga sjelljet e kėqija tė atyre qė duken si muslimanė, nuk kanė mundur ta shpėtojnė vetveten nga kėndvėshtrimi i tyre se Islami ėshtė fe e dhunės dhe urrejtjes. Ta thjeshtosh Islamin me njė sistem dhune dhe barbarizmi, rrjedh nga tė njėjtat shkaqe tė asaj injorance dhe paragjykimi. Ėshtė shumė fatkeqėsi tė shikosh liderin fetar tė mė shumė se njė miliard besimtarėve Katolikė tė lėshojė deklarata tė tilla provokuese, moralprishėse dhe tė pabaza rreth fesė sė Zotit.

Mesazhi i Islamit ėshtė njė mesazh melodik i paqes, njė muzikė e harmonisė shoqėrore, fllad i tolerancės dhe dialogut. Rėndomėsia, vrazhdėsia dhe ashpėrsia, janė pasqyrime tė shpirtrave tė atyre qė bartin paragjykime dhe tė ithtarėve injorantė.

Nė njė zemėr ku ka zėnė vend besimi islam, nuk ka gjė tjetėr veēse dashuri, mirėkuptim dhe tolerancė pėr jetėn qė buron direkt nga dashuria e Allahut.

Nga ana tjetėr, bota jonė e lodhur nga luftėrat dhe betejat e shumta prej shekujsh, po tregon edhe njėherė shenja pėr konflikte tė reja pėr shkak tė oreksit tė pangopur pėr pėrfitime materiale. Nė njė kohė kur gjėja mė e pėrgjegjshme pėr t’u bėrė duhet tė jetė thirrja pėr tolerancė dhe mirėkuptim, deklaratat indiferente tė shkėlqesisė, janė akoma mė tė dėmshme dhe fatkeqe. Pak kohė mė parė, pėr shkak tė deklaratave tė tilla dhe veprimeve tė bėra nė tė shkuarėn si dhe pėr rolin e saj nė kryqėzata, Vatikani ndjeu nevojėn pėr tė kėrkuar falje. Por fatkeqėsia mė e madhe ėshtė se fjalimi i Papa Benediktit XVI nė Universitetin e Regensburgut, u kuptua se ishte e marrė nga njė faqe prej kohės sė Perandorit Bizantin Michael Paleologos, kohė e cila nuk pėrshtatet me pozicionin ku duhet tė gjendet Papa nė botėn e sotshme.

Urimi im i sinqertė ėshtė qė sjellja aktuale e Papės tė mos hapė dyer vėrshimi drejt njė vale trazirash nė botė, sepse sė bashku me ndikimin e postit tė tij, ai me fjalimin e bėrė, duke nėpėrkėmbur besimin hyjnor tė Islamit dhe duke pėrdorur fraza ofenduese pėr Profetin Muhamed (a.s.), ka ofenduar dhe ka thyer zemrat e besimtarėve muslimanė.

Pėrdorimi i fjalėve tė tilla nga lideri i botės Katolike me mė shumė se njė miliard njerėz, vetėm ka inkurajuar grupet radikale me mentalitet kryqėzatori pėr tė shkaktuar kaos nė botė.

Unė uroj pėrzemėrsisht qė muslimanėt, duke pritur tė paktėn njė kėrkim faljeje nga papa - gjė e cila ėshtė e drejta e tyre e natyrshme - do tė reagojnė pėr kėtė ngjarje fatkeqe nė mėnyra tė civilizuara, duke ndjekur principet e Islamit tė mėsuara nga profeti i paqes, qė ne tė parandalojmė ngjarjet e ngjashme tė karikaturave, tė cilat nuk kanė shumė qė kanė ndodhur.

Episodi i fjalimit tė Papės na rikujton edhe njėherė se familja njerėzore sot ka nevojė mė shumė se kurrė pėr tolerancėn dhe mirėkuptimin. Gjėja mė e rėndėsishme nė njė botė globale ėshtė qė ne tė lėmė mėnjanė ndryshimet tona ideologjike, kulturore, fetare e politike dhe tė provojmė tė jetojmė sė bashku me principet e pandara - tė cilat janė nė pėrputhje me natyrėn njerėzore - tė sjella nga i dėrguari i Zotit pėr lumturinė e njerėzimit.


----------------------------------------
Qė flasin keq pėr mua nė mungesėn time nuk ka asnjė rėndėsi, se nė mungesė pranoj edhe tė rrahin
PM
Top
GjakuIkuQZemraEzez
Postuar nė: 21.09.2006, 08:14
Quote Post


Miku i ri
*

Posti: Antarė
Postime: 4
Antari Nr: 2655
Bashkangjitur: 09.09.2006 Citim (me_ty @ 19.09.2006, 16:49)
DEKLARATĖ PER SHTYP E
KOMUNITETIT MUSLIMAN TĖ SHQIPĖRISĖ

Komuniteti Musliman i Shqipėrisė e dėnon fjalimin e Papės ndaj Islamit
dhe profetit Muhamed si nxitėse, fyese dhe provokuese pėr mbarė botėn
Islame.

Referencat e tij nga citimet e perandorėve shekuj mė parė dhe njerėzve
tė tillė kundėr besimeve tė ndryshme, mund tė gjenden shumė nė
historinė njerėzore dhe nuk e shikojmė aspak me vend dhe krejtėsisht
tė panevojshe njė citim tė tillė nga lideri shpirtėror i botės
katolike, sot, kur mė shumė se kurrė pėrpiqemi tė ndėrtojmė tolerancė
dhe dialog midis feve.

Shembulli mė i mirė dhe konkret i tolerancės pak milje larg Vatikanit,
ėshtė Shqipėria, vend nė tė cilin prej shekujsh bashkėjetojnė tre
besimet tradicionale.

Secili duhet respektuar pėr fenė dhe besimin e vet. Pėr kėtė arsye
Komuniteti Musliman i Shqipėrisė do ta gjykonte si njė veprim tė
drejtė nėse Papa do tė kėrkonte falje nė kėtė drejtim.

Duhet theksuar se tė gjithė muslimanėt ndjehen krenarė pėr fenė e tyre
dhe, nėqoftėse do tė lexohet nėpėrmjet burimeve islame do tė
konceptohet nė tė vėrtetė bukuria e besimit islam.

Kryetari
H.Selim MUĒA

Sigurisht Hoxha e citon Hoxhen...

ti vetem prapagand shperda neper keto faqe un e di se fjalt e tua jan prapagand se gjithmon te duhet me citu dikan per me nimu piken tende se kurr piket qe ben ti neper keto faqe munen me qendruar vetem pa ndimen e nji tjetrit qe flet praganden tande...

A jeni ju te gjith te marr ketu?? Pse nuk flisni per reaxionin e popullit musliman neper fjalet e papas... Ato po digjin tesha te barra me shkrimin papa ne ta gjin si kta nuk jan njeri te civilzuam por jan kafsh....

Keshtu jan muslimant e arabis e turkis e te iraqut e te iranit....

Muslimant e shqipres duhet ti harrojn keto budadhina sepse keto budadhina jan gjera qe i bajn kafsht jo njerzit qe kuptojn arsye e kuptojn logjik....

Kto budadhina po i bejn shtet te forta te botes ti shkatrrojn shtet muslimane sepse njerzit neper keto shetet jan ma afer kafshes se civilizimit....
PM
Top
ardi_pr
Postuar nė: 21.09.2006, 09:13
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 811
Antari Nr: 1964
Bashkangjitur: 03.08.2006 Citim (GjakuIkuQZemraEzez @ 21.09.2006, 08:14)
Sigurisht Hoxha e citon Hoxhen...

ti vetem prapagand shperda neper keto faqe un e di se fjalt e tua jan prapagand se gjithmon te duhet me citu dikan per me nimu piken tende se kurr piket qe ben ti neper keto faqe munen me qendruar vetem pa ndimen e nji tjetrit qe flet praganden tande...

A jeni ju te gjith te marr ketu?? Pse nuk flisni per reaxionin e popullit musliman neper fjalet e papas... Ato po digjin tesha te barra me shkrimin papa ne ta gjin si kta nuk jan njeri te civilzuam por jan kafsh....

Keshtu jan muslimant e arabis e turkis e te iraqut e te iranit....

Muslimant e shqipres duhet ti harrojn keto budadhina sepse keto budadhina jan gjera qe i bajn kafsht jo njerzit qe kuptojn arsye e kuptojn logjik....

Kto budadhina po i bejn shtet te forta te botes ti shkatrrojn shtet muslimane sepse njerzit neper keto shetet jan ma afer kafshes se civilizimit....


Ti sllav,

i paske edhe gjakun edhe zemren te zeza si korbi!! ti qenke pikerisht Kafsha ketu!!

Padyshim se je ai Uskanovici, sepse njeren ane shihet se je anetar i ri, ne anen tjeter e njeh forumistin shume mire dhe i njeh postimet e forumistit!!----------------------------------------
Atdhetar jam, por edhe fetar si duhet. Atdhetari pėrse turp tė ketė tek thotė e dua me shpirt fenė e vet. Hafiz Ali Korēa
PMYahoo
Top
ardi_pr
Postuar nė: 21.09.2006, 10:05
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 811
Antari Nr: 1964
Bashkangjitur: 03.08.2006
Islami eshte shpesh duke u fyer ketu nga Injorante mesjetar shqipefolesa, keshtu qe une mendoj se eshte tolerim i tepruar te lejohen forumista te tille te marrin pjese ne deabet sepse skane kulture debati, ju administrator mund ti bllokoni pergjithmone qe mos te ken qasje fare ne faqen tuaj!!


----------------------------------------
Atdhetar jam, por edhe fetar si duhet. Atdhetari pėrse turp tė ketė tek thotė e dua me shpirt fenė e vet. Hafiz Ali Korēa
PMYahoo
Top

Topic Options Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio