Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      AktivitetFaqe: (8) [1] 2 3 ... E fundit »  ( Kalo tek postimi i parė i palexuar ) Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Sexi Dhe Islami
Sharri
Postuar nė: 09.02.2008, 14:36
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 157
Antari Nr: 10837
Bashkangjitur: 08.11.2007Te nderuar forumistė ju ftoj ne debat te kesaj teme te gjitheve,vecanerisht Argument dhe Teologet tjere te ketij forumi!!
Sexi ne islam eshte "pune" qe ngel ne sekretin e te dyve qe e kryejne ,por qe kam dashur qe moti te pyes si qendron islami ndaj sexit(bashkeshortor kuptohet )!!
Cfare eshte e lejuar e cfare eshte e ndaluar??
-Si qendron islami ndaj kontracepsionit(ruajtjes nga shtatezania)?
-Ndaj Abortit??
-Sexit oral............etj,etj
ju lutem edhe juve tjerve qe te beni pyetje nga me te ndryshmet ne lidhje me kete teme,gjithashtu lus Argument dhe teologet tjere qe do te japin pergjigje dhe sqarime te thurren me shkurte dhe me thjeshte ne pergjigjet e tyre!!!
pershendetje


----------------------------------------
This message may contain confidential information and is intended solely for the use by the addressee. Use of this communication by others is prohibited. Sharri is neither liable for the proper and complete transmission of the information in this message nor for any delay in its receipt. This notice also applies to future messages
PM
Top
Argument
Postuar nė: 09.02.2008, 15:21
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2265
Antari Nr: 4920
Bashkangjitur: 27.12.2006All-llahu subhanehu we teala tė shpėrbleftė, temė e mirė, me tė vėrtetė mė pėlqen!

Do fillojmė pėr abortin...

Aborti sipas sheriatit islam ėshtė i ndaluar nė tė gjitha fazat e embrionit, duke filluar me fekondimin e spermės sė mashkullit nė vezoren e femrės e deri nė lindje. Allahu thotė:

“Dhe mos i mbytni qeniet tė ēilat i ka ndaluar Allahu, pėrveē me arsye tė drejtė.”

Mirėpo kjo ndalesė fuqizohet edhe mė tepėr, kur embrioni i kalon 40 ditė qė me kėtė rast bėhet formėsimi i foshnjės. Ndėrsa ndalohet rreptėsisht, atėherė kur ai i kalon 120 ditė, kur i vjen shpirti dhe vėrehet i gjallė nė mitėr. Nė kėtė rast abortimi i tij nė Islam konsiderohet krim ndaj njerėzimit.

Embrioni nė Islam i gėzon tė drejtat e foshnjės sė lindur. Nėse vdes trashėguesi, p.sh. babai, nuk shpėrndahet trashėgimia deri sa tė lind edhe ai qė ėshtė nė mitėr si trashėgimtar i mundshėm nga pasuria e lėnė. Pastaj nuk lejohet qė nėna shtatzėnė tė martohet nė rast tė shkurorėzimit apo vdekjes sė bashkėshortit, gjegjėsisht babait, deri sa ta lindė atė qė e ka barrė. Nėse shtatzania vjen si rezultat i imoralitetit, nuk lejohet nė sheriatin islam tė ekzekutohet dėnimi i kurvėrisė mbi femrėn me barrė, deri sa tė lind foshnja, pastaj tė pėrfundojė edhe gjidhėnia. Femrės shtatzėnė, nė Islam i lejohet tė mos agjėrojė nė ramazan, ndonėse agjėrimi i ramazanit ėshtė obligim i fortė pėr muslimanėt, nėse rrezikohet shėndeti i foshnjės nė embrion. Nė tė gjitha kėto raste, nuk lejohet qė tė abortohet fėmija pėr hirė tė obligimeve ndaj Allahut, andaj vallė si tė lejohet aborti pėr hirė tė “dėshirave” tė krijesave!

Abortuesi, mjeku apo kushdo qoftė, i foshnjės, qė ka kaluar 120 ditė, dėnohet me tė njėjtin dėnim sikur tė kishte kryer krim ndaj foshnjės sė lindur. Shumė dijetarė islamė kėtė dėnim e shohin edhe pėr atė qė aborton foshnjėn qė ka kaluar vetėm 40 ditė.

Tė ndalemi pak te fjala e Allahut, subhanehu ue teala, ku thotė:
"Vetėm i Allahut ėshtė pushteti i qiejve e i tokės. Ai krijon ēka tė dojė. Ai i falė vetėm femra atij qė do, e i falė vetėm meshkuj atij qė do. Ose u falė ēift, meshkuj e femra, por atė qė do e lė pa fėmijė (steril). Ai ėshtė i Dijshėm, i Fuqishėm." Shura, 49-50.

Nga kjo duhet tė jemi tė sigurt se fillimi i formimit tė embrionit nuk varet nga ne. Sa e sa njerėz shpenzojnė kohė e mjete tė mėdha materiale pėr ta arritur shtatzani. Por kjo nuk varet nga vetė njeriu. Andaj si i jep guxim njeriu vetes qė tė luajė me atė qė Allahu i Madhėrishėm e ka vendosur nė mitėr? A nuk frikėsohet njeriu se mund tė sprovohet pastaj me pėrbuzjen nga Allahu?

Tash flasim pėr Seksin oral

Para se t`i pėrgjigjem pyetjes ėshtė e domosdoshme tė shtjelloj disa ēėshtje qė janė tė rėndėsishme dhe qė janė tė lidhura me pyetjen e prashtruar.

Edhe burrit edhe gruas i lejohet tė kėnaqen me njėri tjetrin me ēdo pjesė tė trupit tė partnerit tė tij, Allahu i Lartėsuar thotė:”
…ato (gratė) janė prehje pėr ju dhe ju jeni prehje pėr ato.
(Bekare, 187)

Gjithashtu thotė:

“Gratė tuaja janė vendmbjellje e juaj, afrohuni vendmbjelljes suaj si tė dėshironi, por pėrgatitni pėr veten tuaj, dhe kinie frikė Allahun, e ta dini se fundi juaj ėshtė tek Ai, e besimtarėve jepu myzhde” (Bekare, ajeti 223).

Mirpo nė kėtė duhet tė kemi parasysh dy ēėshtje:

Ēėshtja e parė: T`i largohemi gjatė mardhėnive seksuale atyre gjėrave qė janė tė ndaluara me citime kuranore apo nga hadithet, ato janė:

1.Kryerja e mardhėnies nė zgavrėn anale (anus) tė gruas. Pėr ndalimin e kėsaj ka argumente tė shumta dhe konsiderohet njė nga mėkatet e mėdha. Argument pėr kėtė nga Kurani ėshtė ajeti i sipėrpėrmendur ku Allahu i Lartėsuar thotė:

“Gratė tuaja janė vendmbjellje e juaj, afrohuni vendmbjelljes suaj si tė dėshironi,…” (Bekare, 223)

Pra “vendmbjellje” konsiderohet vendi ku mund tė mbillet diēka, ndėrsa kėtu fjala vendmbjellje ka pėr qėllim vaginėn, sepse aty gjindet vrima pėr nė mitėr.

Kurse nga hadithet zgjedhim atė qė e Transmeton Ahmedi, Ebu Davudi, ibėn Maxhe nga Ebu Hurejre se Profeti ka thėnė:

“Allahu nė ditėn e gjykimit nuk do t`I shikoj ata tė cilėt kanė bėrė mardhėnie intime me gruan e tij ne zgavrėn anale-anus”, ndėrsa transmetimi tjetėr thotė: “Ėshtė I mallkuar ai I cili bėn mardhėnie intime nė zgavren anale”.

2.Ndalesa e dytė ėshtė kryerja e mardhėnive intime me gruan nė vaginė, por nė kohėn e menstruacioneve. Edhe kjo ėshtė e ndaluar me kuran dhe hadith, Allahu i Lartėsuar thotė:

“Tė pyesin ty pėr menstruacionin (hajdin). Thuaj: "Ajo ėshtė gjendje e neveritur, andaj largohuni prej grave gjatė menstruacionit dhe mos iu afroni atyre (pėr marėdhėnie) derisa tė pastrohen. E kur tė pastrohen, atėherė afrohuni atyre ashtu siē u ka lejuar All-llahu. All-llahu i do ata qė pendohen, dhe ata qė ruhen prej punėve tė ndyta e tė neveritshme”.
(Bekare, ajeti 222)

Qėllimi me largim kėtu ėshtė mardhėnia seksuale me gruan qė ėshtė nė kohėn e mestruacioneve , gjithashtu e njejta vlenė(ndalesa) edhe pėr kohėn e lehonisė .

Ēėshtja e dytė: Tė kemi parasysh se kryerja e mardhėnive duhet tė bėhet duke i`u pėrmbajtė normave dhe rregullave moralo-etike islame, atė qė e pėrmendė pyetėsi, puthja apo ledhatimi I organit tė burrit nga gruaja apo anasjelltas nuk ka ndonjė citat ku kundėrshtonė kėtė, mirpo ėshtė nė kundėrshtim me moralin e pastėr dhe etikėn e lartė, gjithashtu ėshtė nė kundėrshtim me natyrėshmėrin e njeriut I cili ėshtė largė nga rrethet e shoqėritė qė kanė humbur vlerat e denja tė jetės. Prandaj mė mirė ėshtė tė largohemi nga kjo. Kėsaj mund t`ia shtojmė edhe atė se me aplikimin kėtyre formave ndeshemi nga ndytėsirat tė cilat rrjedhin nga kėto vende ndodh qė kėto tė pėrbihen, tė gjitha kėto janė kundėr natyrshmėrisė sė pastėr tė njeriut edhepse ndoshta ata tė cilėt kanė humbur esencen e ēdo vlere u duket kjo shumė normale e tėrheqėse.

Allahu i Lartėsuar thotė:
“Allahu i do ata qė pendohen, dhe ata qė ruhen prej punėve tė ndyta e tė neveritshme”(Bekare, 222).

Pra ata qė ruhen nga ndytėsirat, kjo ėshtė edhe shkaku pse ėshtė ndaluar marrdhėnia me gruan nė kohėn e menstruacioneve. Prandaj neve nuk mundemi tė japim dispozitė tė prerė rreth pyetjes se a lejohet burri tė puthė apo tė ledhatoj me gjuhė organin gjenital tė gruas dhe gruaja organin e burrit, posaēėrisht nėse nuk pėrzihet me tė ndonjė ndytėsirė, mirpo njė gjuhė qė pėrmend Allahun e Lartėsuar (bėnė dhikėr), nuk i ka hije tė bėjė njė gjė tė tillė, derisa Allahu na ka krijuar forma tė shumta tė kėnaqėsive gjatė marrdhėnive intime. Allahu e di mė sė miri.

Sharri, Bravo
Selamu Alejkum

Ky postim ėshtė ndryshuar nga Argument nė 09.02.2008, 15:29


----------------------------------------
www.teuhid.net
PMUsers Website
Top
GTI
Postuar nė: 09.02.2008, 15:23
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 103
Antari Nr: 13218
Bashkangjitur: 28.01.2008Sa i perket kontracepcionit eshte i lejuar,
Aborti rreptesishte i ndaluar, per veq ne raste te caktuara.
Sexi oral eshte i lejuar.
kto jane shkurtimisht ato qka un di pra qe kam ndegjuar nga hoxhollar te ndryshem per ma shum tjeter here ndoshta se tani nuk me mjafton koha.
PM
Top
Sharri
Postuar nė: 09.02.2008, 15:37
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 157
Antari Nr: 10837
Bashkangjitur: 08.11.2007FLM per pergjigjet i nderuar,kam edhe ca pyetje tjera,dhe qe ta bejme kete teme sa me te gjere ftoj edhe antaret tjere qe te parashtrojne pyetje nga me te ndryshmet,dhe shpresoj se do te mesojme dicka me shume.

-Cfare eshte me mardheniet gjate shtatezanise??

-Si qendron islami ndaj masturbacionit si te mashkulli ashtu edhe te femra????


----------------------------------------
This message may contain confidential information and is intended solely for the use by the addressee. Use of this communication by others is prohibited. Sharri is neither liable for the proper and complete transmission of the information in this message nor for any delay in its receipt. This notice also applies to future messages
PM
Top
Argument
Postuar nė: 09.02.2008, 16:23
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2265
Antari Nr: 4920
Bashkangjitur: 27.12.2006 Citim (Sharri @ 09.02.2008, 15:37)
FLM per pergjigjet i nderuar,kam edhe ca pyetje tjera,dhe qe ta bejme kete teme sa me te gjere ftoj edhe antaret tjere qe te parashtrojne pyetje nga me te ndryshmet,dhe shpresoj se do te mesojme dicka me shume.

-Cfare eshte me mardheniet gjate shtatezanise??

-Si qendron islami ndaj masturbacionit  si te mashkulli ashtu edhe te femra????


Falėnderimi I takon Allahut, salavatet qofshin mbi tė dėrguarin e Tij.

-Cfare eshte me mardheniet gjate shtatezanise??

Janė tė lejuara marrėdhėniet seksuale.
Janė tė ndaluara vetėm gjatė ciklit menstrual dhe pas lindjes (gjatė kohės sė lehonisė).

-Si qendron islami ndaj masturbacionit si te mashkulli ashtu edhe te femra????

Dije se Pejgamberi a.s nuk i ka urdhėruar rinin pėr masturbim dhe sikur tė ishte mė mirė do tė na tregonte pėr kėtė, por na ka treguar dhe drejtuar pėr martes dhe agjėrim ku thotė:

"O ju tė rinjė kush mundet nga ju qė tė martohet le tė martohet, se ajo ėshtė mė ruajtse pėr syrin dhe mė mbrojtse pėr epshin, e kush nuk mundet le tė agjerojwse ajo ėshtė mbrojtse." ( transmeton Buhariu dhe Muslimi )
Ndėrsa nga shkenca kanė rėnė nė pajtim tė gjithė mjekėt se masturbimi tė le dėme nė trup, psiqikė dhe dėme fizike, dhe se ajo e lodhė njeriun dhe e fut nė mendime dhe e shqetėson, largon nga detyrat e tija deri sa qė mundet ta dėrgojė nė rėnien e mėkateve.
Shumė prej meshkujve kanė dobsi seksuale shkaku i kėsaj tradite, vėrehet kjo kur tė martohet ai. etj dhe plot prej tyre nuk gjejnė kėnaqėsi pas martesės dhe vjen deri tek shkurorzimi.
Ka prej tyre qė kanė vazhduar nė kėtė vepėr edhe pas martesės dhe pas ardhjes sė femijeve dhe kėrkon mėnyrė pėr largimin nga kjo vepėr, ndėrsa pėr femren mundet qė ti shkaktoj dėme edhe mė tė mėdha se mundet ti humb edhe virgjiniteti me veprimin e kėsaj vepre sipas thėnies sė mjekėve.
Nėqoftse vazhdon nė veprimin e kėsaj vepre nė mėnyrė tė rregullt dhe tė shpeshtė pėr njė koh tė gjatė, dhe jeton nė mendimet e saja tė vecanta, dihet se mundėsia e knaqėsis pas marteses mundet tė dobsohet dhe mundet tė mos ndjej atė qė e ndjen vajzat tjera qė se veprojnė kėtė vepėr dhe nuk e shijojnė knaqėsin e kėsaj vepre.

Thotė Shjeh Mustafa el-Zerka Allahu e mėshiroftė : Atė qė e shef mjeksia tė dėmshme ėshtė e ndaluar dhe kjo ėshtė pikė e pėrbashkėt tek gjithė dijetarėt.
Dhe sa mirė ėshtė ajo fetua qė e ka dhėnė Shejhu Husnejn Mekhluk Muftia i egjiptit i pėrparshėm ku thotė: " Nga kėtu shifet se shumica e Ulemave (Xhumhuri) e shofin si tė ndaluar masturbimin, i pėrmban ajo qė gjindėn dėmet e shumėta nė te, si psh nė muskuj nė forcė dhe mendje, dhe kjo e bjen ndalesen (Haramin) .

Ajo qė tė ndihmon pėr largimin e kėsaj vepre janė disa gjėra , mė kryesoret janė :

1.Shpejtimi pėr martes edhe nėse ėshtė nė mėnyr tė thjeshtė, pa teprime .

2.Gjithashtu edhe rregullimi i tė ngrėnit nė ngrėnje dhe pije qė tė mos e shtoj epshin, dhe pėr kėtė Pejgamberi alejhi selam na kėshilloi me agjerim sipas hadithit tė lartėpėrmendur.

3.Largimi nga gjithcka qė tė shton epshin si: dėgjimi i kėngėve tė fėlliqura (duke ditur se muzika ėshtė haram), largimin e syrit nga fotografitė lakuriqe, tė cilat gjindėn nė shumė filma.

4. Drejtimi i shqisave tė shiqimit nė bukurin e dukurive tė lejuara si vizatimi i luleve dhe dokjeve natyrale jo tė ndjejshme.

5.Zgjedhja e shokve tė udhzuar dhe vazhdimi nė adhurim, dhe mos dorėzimi i mendimeve.

6.Pėrzierja nė popull dhe punėsimi me atė punė qė tė largojnė nga mendimi i zgjuarjes sė epshit.

7.Mos veshja e rrobeve tė buta, dhe largimi nga erėrat (parfumet) qė tė shpin nė mendime tė epsheve.

8.Mos fjetja nė dyshek tė butė qė tė pėrkujton nė kryerjen e epshit.

9.Largimi nga vendet e pėrbashkta me gra qė duken pjesėt e trupit tė tyre ( fitnet, ngacmimet ), dhe nuk mbrohen rregullat.
Me kėtė shofim si drejtohet mėnyra e epshit dhe nuk anon nė kėtė vepėr e cila dėmton trupin dhe mendjen, dhe tė shpie nė tė keqe.

(Shiko Mexheletul Ez-her vėllimi i tret, faqe 91 nr muji Muharrem 1391 h)
Duke shikuar kėtė u kėshilloj qė tė mos shikohet nė fjalet e dobta nga tė cilat kuptohet lejimi i kėsaj vepre (masturbimit) veēanrisht kur shumica (Xhumhuri) anon nė ndalimin e saj.

Medh-hebi Malikij dhe Shafij shkojnė nė ndalimin e kėsaj vepre sipas Tefsirit "Edėa el-Bejan"nė komentimin e Ajetit (5-7) tė Surės Muėminun "tė Muhamed el-Shenkiti".

Imami El-Zerka duke treguar medh-hebin e tyre (hanifi):

Thonė: "Ajo ėshtė prej tė ndaluarave nė esencė, por lejohet me tre kushte:

1.Tė mos jetė burri i martuar.
2. Friga e rėnies nė Amoralitet (Zina) tė vėrtet nėse nuk masturbon.
3. Mos tė jetė qėllimi nė kėnaqjen e epshit, por tė ketė pėr qėllim thyerjen e asaj qė e ndjen.


Ajo qė shihet kėtu se rregullat e pėrgjithshme tė sheriatit tregojnė nė ndalesėn e kėsaj vepre ngase kjo s’ėshtė mėnyra natyrale nė zgjidhjen e kėsaj vepre, ngase kjo ėshtė lakim,dhe kjo mjafton pėr ndalim dhe mospėlqim (Haram apo mekruh). Edhe nėse nuk hy nė ndalesat e qarta sikur zinaja (amoraliteti).

Pra gjykojmė kėtu me rregullėn e domosdoshmėris prej rregullave tė sheriatit, qė nėse frigohet pėr rėnien nė ndalesa mė tė mėdha sikur zinaja qė ėshtė prej ndalesave tė qarta, apo ka ngacmime tė ashpėrta dhe tė dėmshme psiqike, pra lejohet sa pėr tė ikur nga ajo ngase domosdoshmėrit gjykohen sipas madhėsisė" etj.

Nga kjo qė shofim qė nė medh-hebin Hanefij shifet se ata nuk e lejojn kėtė vepėr, vetem nėse detyrohet dhe arrinė nė rrezik mė tė madhė dhe frigohet nga rėnia nė zina pra e vepron atė qė ėshtė me dėm mė te vogėl.

Dihet se vepruesi nėse ka pėr qėllim kėnaqsimin e epshit nuk ka dyshim se ėshte duke bėrė mėkat, mundet qė shumica e veprusve tė kėsaj vepre e bėjnė kėtė vepėr pėr shkak tė kėnaqsiės sė epshit ose nė mėnyrė tė lojės dhe s’jan tė detyrar pėr tė bėrė kėt vepėr, dhe mė lartė e treguam mėnyrėn se kur e ka tė lejuar.

Mbetet tė themi : Me tė vėrtet kjo vepėr e keqe jepė ndjenja mashtruese, dhe e shtynė vepruesin nė mendime dhe ėndėrrime tė kota, pra duhet tė pėrqendrohesh nė mundjen e nefsit nga mashtrimet, dhe tė kėshillojm qė tė pendohesh me sinqeritet, dhe te mbėshtetesh tek Allahu subhanehu ue teala qė tė largoj nga kjo vepėr e poshtėr, dhe pėr ty vlen qė tė shtosh leximin e Kur'anit dhe Agjėrimin dhe tjerat adhurime, duke iu pėrmbajtur tė gjitha kėshillava tė nėntave tė lartpėrmenduara .

Allahu e dinė mė miri.

Ky postim ėshtė ndryshuar nga Argument nė 09.02.2008, 16:29


----------------------------------------
www.teuhid.net
PMUsers Website
Top
Sharri
Postuar nė: 09.02.2008, 19:45
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 157
Antari Nr: 10837
Bashkangjitur: 08.11.2007Te falemnderes i nderuar,te jam mirenjohes per pergjigjet dhe sqarimet e dhena!


----------------------------------------
This message may contain confidential information and is intended solely for the use by the addressee. Use of this communication by others is prohibited. Sharri is neither liable for the proper and complete transmission of the information in this message nor for any delay in its receipt. This notice also applies to future messages
PM
Top
Ulqinaku
Postuar nė: 09.02.2008, 23:05
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 6691
Antari Nr: 5455
Bashkangjitur: 26.01.2007Se parri ju uroj per temen e duhur qe e keni hapur...?
Falemenderoj Argumentin per spjegimet e duhura qe na i ka dhene - Allahu te shperbleft...

Por edhe une kisha nje pyetje ....

Cilet menyra te Sexit i lejon Islami...!

A lejon Sexin Anal, Oral, ...?
Cilat pozita te Sexi jan te ndaluara sipas Islamit
A lejohet te kryejm mardhenie ne banjoo...!
A lejohet te kryjme mardheni ne prani te qenieve tjera (nese ne shtepi kemi mace apo qen apo zogj)?


----------------------------------------
Edhe nese jam vegjetarian nuk dmth se ha barr....!
PM
Top
Sharri
Postuar nė: 10.02.2008, 12:45
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 157
Antari Nr: 10837
Bashkangjitur: 08.11.2007 Citim (Argument @ 09.02.2008, 16:23)


Imami El-Zerka duke treguar medh-hebin e tyre (hanifi):

Thonė: "Ajo ėshtė prej tė ndaluarave nė esencė, por lejohet me tre kushte:

1.Tė mos jetė burri i martuar.
2. Friga e rėnies nė Amoralitet (Zina) tė vėrtet nėse nuk masturbon.
3. Mos tė jetė qėllimi nė kėnaqjen e epshit, por tė ketė pėr qėllim thyerjen e asaj qė e ndjen.


Sic mund te kuptohet nga kjo,del se maturbimi me keto tre kushte eshte i lejuar te meshkujt!
Si qendron puna te femrat,te cilat nga njeri prej ketyre 3 kushteve masturbojn dhe e humbin virgjerin??
Pershendetje


----------------------------------------
This message may contain confidential information and is intended solely for the use by the addressee. Use of this communication by others is prohibited. Sharri is neither liable for the proper and complete transmission of the information in this message nor for any delay in its receipt. This notice also applies to future messages
PM
Top
DARDANI_40
Postuar nė: 10.02.2008, 19:46
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 1406
Antari Nr: 12388
Bashkangjitur: 30.12.2007

Pergjigju Argument pyetjeve te Ulqinakut dhe Sharrit , se jam kurjoz edhe une ti di pergjigjet e ketyre pyetjeve.... smil3dbd4d4e4c4f2.gif
PM
Top
Argument
Postuar nė: 10.02.2008, 21:45
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2265
Antari Nr: 4920
Bashkangjitur: 27.12.2006 Citim (Ulqinaku @ 09.02.2008, 23:05)
Se parri ju uroj per temen e duhur qe e keni hapur...?
Falemenderoj Argumentin per spjegimet e duhura qe na i ka dhene - Allahu te shperbleft...

Por edhe une kisha nje pyetje ....

Cilet menyra te Sexit i lejon Islami...!

A lejon Sexin Anal, Oral, ...?
Cilat pozita te Sexi jan te ndaluara sipas Islamit
A lejohet te kryejm mardhenie ne banjoo...!
A lejohet te kryjme mardheni ne prani te qenieve tjera (nese ne shtepi kemi mace apo qen apo zogj)?

Selamu Alejkum.
Me falni per vonesė sepse nuk kam qenė nė gjendje tė hy nė internet pėr shkaqe personale.

Flm Ulqinaku.

Burrit i takon tė kėnaqet si tė dojė me gruan e tij, atij nuk i ėshtė ndaluar asgjė pėrveē marrėdhėnieve anale dhe gjatė ciklit mujor dhe nė kohėn e lehonisė, pėrveē kėtyre rasteve i lejohet qė tė kėnaqet me gruan e tij si tė dojė, qoftė me puthje, me prekje, me shikim, etj.
Edhe nė qoftėse thith nga gjitė e saja, kjo hyn brenda asaj qė quhet kėnaqje e lejuar dhe nuk ka asnjėfar ndikimi thithja e qumėshtit, sepse thithja e qumėshtit nga i madhi nuk ndikon aspak nė krijim tė raporteve tė afėrsisė, thithje qė ndikon ėshtė ajo thithje qė bėhet nė dyvjeēarin e parė tė fėmiut.

Dijetarėt e “Komisionit tė pėrhershėm pėr fetva” kanė thėnė:

“I lejohet burrit tė kėnaqet me tėrė trupin e gruas sė tij, pėrveē anusit, gjatė ciklit dhe nė kohėn e lehonisė, dhe gjatė ihramit pėr haxh dhe umre, derisa nuk lirohet tėrėsisht nga ihrami”.
Shejh Abdul-Aziz ibn Bazi dhe Shejh Abdull-llah ibn Kuud
(“Fetvatė e komisionit tė pėrhershėm”, 19/ 351, 352).

Gjithashtu kanė thėnė:

“I lejohet burrit tė thithė gjintė e gruas sė tij dhe kjo nuk shkakton afėrsi nga qumėshti”.
Shejh Abdul-Aziz ibn Bazi, Shejh Abdur-Rezak Afifi, Shejh Abdull-llah el-Gadejan dhe Shejh Abdull-llah ibn Kuud.

Shejh Muhamed Salih el-Uhtejmini ka thėnė:

“Thithja e tė madhit nuk ndikon, sepse thithja qė ndikon janė pesė thithje e mė tepėr, nėse ndodhin nė dy vjeēarin para ndėrprerjes sė thithjes, kurse thithja e tė madhit nuk ndikon. Andaj nėse ndodh qė njė njeri tė thith nga gruaja e tij, ose tė pi qumėshtin e sajė, kjo nuk e bėn ate bir tė sajė”.
(“Fetva islamike”, 3/ 338).

Nė pėrgjithėsi, sa i pėrket kėnaqjes me gjėra qė nuk janė tė ndaluara, dijetarėt thonė kėshtu:

Ibn Kudame thotė:

“Nuk prish punė nėse njeriu kėnaqet mes dy vitheve nėse nuk e fut organin brenda, sepse nė sunnet ka ardhur ndalesa e marėdhėnieve anale, edhe ėshtė e veēantė pėr kėtė, pasiqė ėshtė ndaluar pėr shkak tė dėmtimit, andaj ėshtė e veēantė vetėm pėr anusin edhe ndalesa ėshtė e veēantė pėr te”.
(“El-Mugni”, 7/226).

Kasaniu (dijetar hanefij) thotė:

“Prej dispozitave tė nikahut tė shėndoshė ėshtė lejimi i shikimit, prekjes qė nga koka e deri te kėmbėt e saja, gjersa ėshtė gjallė, pasiqė marėdhėniet janė mė shumė se shikimi dhe prekja, andaj lejimi tyre (marėdhėnieve) ėshtė mė i arsyeshėm se sa i prekjes dhe shikimit”.
(“Bedaius-Senai”, 2/ 231).

Ibn Abidini (dijetar hanefij) thotė:

“Ebu Jusufi ka pyetur Ebu Hanifen pėr njeriun i cili e thith organin e gruas dhe pėr gruan qė thith organin e burrit qė tė lėviz (epshin), a prish punė kjo gjė?
Ka thėnė: Jo, shpresoj ta shton shpėrblimin”.

(“Redul-Muhtar”, 6/ 367).

Pejgamberi, sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem, e ka cekur kėtė lejim duke ndaluar marėdhėniet gjatė ciklit mujor nė organin e femrės, kurse ka lejuar kėnaqjen me pjesėn tjetėr tė trupit, e nė kohėra tjera jashta ciklit mujor, lejimi ėshtė edhe mė i qartė.

Shejh Muhamed Salih El-Uthejmini ka thėnė:

Fjala e Pejgamberit, sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem: “Kėnaqet me te nė ēdo pjesė tė trupit, pėrveē organit”, domethėnė: i lejohet njeriut tė kėnaqet me gruan nė ciklin mujor duke mos e pėrdorė organin e gruas.

Andaj i lejohet tė kėnaqet mbi rroba ose nėn rroba, mirėpo ajo duhet tė ketė mbi organin e sajė njė mbulesė, sepse Pejgamberi, sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem, e urdhėronte Aishen, radijall-llahu anha, qė tė hedh mbi pjesėn e poshtme tė trupit njė mbulesė, e pastaj ai kėnaqej me te, edhe pse ishte nė ciklin mujor. Pejgamberi, sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem, e kishte urdhėruar tė mbulohet me mbulesė qė mos tė sheh gjėra qė i urren, siē janė gjurmat e gjakut, e nėse dėshiron, pėrshembull, tė kėnaqet mes dy kofshėve nuk ka problem.
E nėse dikush thotė: Si i pėrgjigjemi thėnies sė Pejgamberit, sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem, kur e kanė pyetur: ēka i lejohet burrit nga gruaja e tij, kur ėshtė nė ciklin mujor? Ka thėnė: tė takon ajo qė ėshtė mbi izarin”. Kjo tregon se kėnaqja bėhet me pjesėn e epėrme tė trupit?

Kėsaj i pėrgjigjemi duke thėnė:

1- Ėshtė pėr tu kujdesur dhe pėr tė qenė larg nga e ndaluara.
2- Mundet tė ketė tė bėjė me dallimin e situatave, andaj fjala e Pejgamberit, sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem: “Bėj ēdo gjė pėrveē marėdhėnieve nė organ”, ka tė bėjė me atė qė e pėrmban vehten, kurse fjala e Pejgamberit, sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem: “Ēka tė duash bėj mbi izarin”, i dedikohet atij qė nuk e pėrmban vehten, ose pse ka besim tė dobėt ose pse epshi i tij ėshtė i fuqishėm”.

(“Esh-Sherhul-Mumti’”, 1/ 417).
All-llahu e di mė sė miri.

Kurse pėr kėto dy pyetje:
A lejohet te kryejm mardhenie ne banjoo...!
A lejohet te kryjme mardheni ne prani te qenieve tjera (nese ne shtepi kemi mace apo qen apo zogj)?

Se shpejti In-shallah.


----------------------------------------
www.teuhid.net
PMUsers Website
Top
Gjuajtėsi
Postuar nė: 10.02.2008, 21:59
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Admin Forumi
Postime: 1493
Antari Nr: 10126
Bashkangjitur: 10.10.2007Mos ja ndro kajhen temės!!
Problemet personale mundesh t'i zgjedhesh me mua personalisht, ekziston privati!!!

Verejtje e fundit per ju!


Argument


Ky postim ėshtė ndryshuar nga Argument nė 11.02.2008, 00:15


----------------------------------------
Njė tokė, njė gurr, njė krua, njė urė! Ēfar ke bė ti sot pėr kombin tėnd!
PM
Top
ConDoR
Postuar nė: 10.02.2008, 21:59
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 50
Antari Nr: 13468
Bashkangjitur: 06.02.2008Flm qe e keni hapur kete teme...po me pelqen shume sidomos me keto ARGUMENTE qe na ka dhene vete anetari i nderuar ARGUMENT...flm per keto sqarime....ZOTI te shperblefte miresine...respect
PM
Top
Gjuajtėsi
Postuar nė: 10.02.2008, 22:03
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Admin Forumi
Postime: 1493
Antari Nr: 10126
Bashkangjitur: 10.10.2007Mos ja ndro kajhen temės!!
Problemet personale mundesh t'i zgjedhesh me mua personalisht, ekziston privati!!!

Verejtje e fundit per ju!


Argument


Ky postim ėshtė ndryshuar nga Argument nė 11.02.2008, 00:14


----------------------------------------
Njė tokė, njė gurr, njė krua, njė urė! Ēfar ke bė ti sot pėr kombin tėnd!
PM
Top
Sharri
Postuar nė: 10.02.2008, 22:26
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 157
Antari Nr: 10837
Bashkangjitur: 08.11.2007O' si nuk kam nji grusht tė fortė
t'i bije mu nė zemer malit qė s'bėzanė,
............

(Recital i Malcorit - Migjeni)

Pse mor njeri i prish Temat palidhje,pse nuk iu drejtove ne PM dhe ia sqaroshe problemin qe ke me Argumentin??
Fajet i kam une se se kam ni Grusht te forte,ti bi Forumit bashk me Stafin..............


----------------------------------------
This message may contain confidential information and is intended solely for the use by the addressee. Use of this communication by others is prohibited. Sharri is neither liable for the proper and complete transmission of the information in this message nor for any delay in its receipt. This notice also applies to future messages
PM
Top
ndeshkuesi
Postuar nė: 10.02.2008, 23:16
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 1151
Antari Nr: 4817
Bashkangjitur: 21.12.2006Ej po ka disa femra pelqejn te bejn sex anal a do te thote se ben mekat nese ben sex anal me gruan tende nese ajo do a?........Un mendoj se kemi borxh ndaj zotit qe grate tona tu ofrojm kenaqsi seksuale dhe nese ajo pelqen edhe sexin anal un mendoj se nuk duhet perjashtuar.
PM
Top

Topic Options Faqe: (8) [1] 2 3 ... E fundit » Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio