Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      AktivitetFaqe: (5) [1] 2 3 ... E fundit »  ( Kalo tek postimi i parė i palexuar ) Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Ezani -Zė i mrekullueshem
Trishtimi
Postuar nė: 19.07.2011, 19:28
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 9194
Antari Nr: 18743
Bashkangjitur: 27.11.2008Ezani -Zė i mrekullueshem


http://www.youtube.com/watch?v=gpMzXO6cU9c&feature=feedu


----------------------------------------
Ēdo shigjetė nuk e arrin cakun...
PMUsers Website
Top
jetah
Postuar nė: 19.07.2011, 23:31
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 3359
Antari Nr: 19363
Bashkangjitur: 07.01.2009 Citim (Trishtimi @ 19.07.2011, 20:28)
Ezani -Zė i mrekullueshem


http://www.youtube.com/watch?v=gpMzXO6cU9c&feature=feedu

I vetmi zė qe me qetson..


----------------------------------------
"Edhe tradhtaret e duan Atdheun,sepse ju duhet per ta shitur"

Don't call me fyrom call me ILIRIDA
PMEmail PosterUsers Website
Top
ArIaNiTii
Postuar nė: 19.07.2011, 23:40
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2630
Antari Nr: 26139
Bashkangjitur: 23.02.2011


http://www.youtube.com/watch?v=Ivzp1X9Ijjc


Ky postim ėshtė ndryshuar nga ArIaNiTii nė 19.07.2011, 23:40
PM
Top
ArIaNiTii
Postuar nė: 06.08.2011, 12:20
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2630
Antari Nr: 26139
Bashkangjitur: 23.02.2011shum i mir ki ezan a
PM
Top
Happy_Soldier
Postuar nė: 07.08.2011, 07:33
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 5799
Antari Nr: 643
Bashkangjitur: 03.04.2006Nje xhami qe u ndertu para ca vitesh ne lagjen time ka nje hoxhe qe thret Ezan. Zeri i tij eshte shum i mire dhe kur ai thrret Ezan mua me knaq.


----------------------------------------
In Search of a Character....
Ėndrra e njė nate vere....
PMMSN
Top
Trishtimi
Postuar nė: 07.08.2011, 12:58
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 9194
Antari Nr: 18743
Bashkangjitur: 27.11.2008 Citim (Happy_Soldier @ 07.08.2011, 08:33)
Nje xhami qe u ndertu para ca vitesh ne lagjen time ka nje hoxhe qe thret Ezan. Zeri i tij eshte shum i mire dhe kur ai thrret Ezan mua me knaq.

Incizoje dhe Publikoje je Youtube mos prito dhe ate incizo Ezanin e Sabahut..


----------------------------------------
Ēdo shigjetė nuk e arrin cakun...
PMUsers Website
Top
DARDANI_40
Postuar nė: 07.08.2011, 20:56
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 1406
Antari Nr: 12388
Bashkangjitur: 30.12.2007
Edhe ky e paska zanin te bukur edhe melodioz, vetem se me mbeti merak te kuptoj ēa tha.

Hoxhallaret shqiptar besoj se do ishte mire ta perkthejne ilahine apo ezanin ne shqip qe te kuptohej nga njerezit , dhe me siguri do i afrohej edhe ndonje pjestar i ndonje grupi tjeter fetar ( e kam fjalen per shqiptaret e krishtere) per ta degjuar me vemendje dhe per ta kuptuar domethenjen e fjaleve qe ai thote.

Fundja , besoj qe Zoti (apo Allahu) e din gjuhen shqipe (sepse AI vete e ka krijuar ) dhe nuk do i vinte keq sikur ATIJ ti drejtoheshim ne gjuhen tone. smil3dbd4d4e4c4f2.gif
PM
Top
Anda
Postuar nė: 07.08.2011, 20:58
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 702
Antari Nr: 13432
Bashkangjitur: 05.02.2008 Citim (DARDANI_40 @ 07.08.2011, 21:56)
Edhe ky e paska zanin te bukur edhe melodioz, vetem se me mbeti merak te kuptoj ēa tha.

Hoxhallaret shqiptar besoj se do ishte mire ta perkthejne ilahine apo ezanin ne shqip qe te kuptohej nga njerezit , dhe me siguri do i afrohej edhe ndonje pjestar i ndonje grupi tjeter fetar ( e kam fjalen per shqiptaret e krishtere) per ta degjuar me vemendje dhe per ta kuptuar domethenjen e fjaleve qe ai thote.

Fundja , besoj qe Zoti (apo Allahu) e din gjuhen shqipe (sepse AI vete e ka krijuar ) dhe nuk do i vinte keq sikur ATIJ ti drejtoheshim ne gjuhen tone. smil3dbd4d4e4c4f2.gif

He mor Dardaniii...rri urte smil3dbd4d4e4c4f2.gif
PM
Top
DARDANI_40
Postuar nė: 07.08.2011, 21:22
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 1406
Antari Nr: 12388
Bashkangjitur: 30.12.2007
Une urte po rri e nuk po nguci askend, vetem se thashe qe me mbeti merak te kuptoj ate kange te bukur , nuk munda t"ja kuptoj tekstin. smil3dbd4d4e4c4f2.gif
PM
Top
Anubisi-E
Postuar nė: 07.08.2011, 21:43
Quote Post


Pacifist
*****

Posti: Antarė
Postime: 9660
Antari Nr: 14168
Bashkangjitur: 07.03.2008 Citim (DARDANI_40 @ 07.08.2011, 21:56)
Edhe ky e paska zanin te bukur edhe melodioz, vetem se me mbeti merak te kuptoj ēa tha.

Hoxhallaret shqiptar besoj se do ishte mire ta perkthejne ilahine apo ezanin ne shqip qe te kuptohej nga njerezit , dhe me siguri do i afrohej edhe ndonje pjestar i ndonje grupi tjeter fetar ( e kam fjalen per shqiptaret e krishtere) per ta degjuar me vemendje dhe per ta kuptuar domethenjen e fjaleve qe ai thote.

Fundja , besoj qe Zoti (apo Allahu) e din gjuhen shqipe (sepse AI vete e ka krijuar ) dhe nuk do i vinte keq sikur ATIJ ti drejtoheshim ne gjuhen tone. smil3dbd4d4e4c4f2.gif

Janatullosi flet shqip, po shqipen e atije une prap nuk e marr vesh! smil3dbd4daabd491.gif


----------------------------------------
Beati pacifici!
PM
Top
DARDANI_40
Postuar nė: 07.08.2011, 22:00
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 1406
Antari Nr: 12388
Bashkangjitur: 30.12.2007 Citim (Anubisi-E @ 07.08.2011, 22:43)
Janatullosi flet shqip, po shqipen e atije une prap nuk e marr vesh! smil3dbd4daabd491.gif


Natyrisht Anubisi , ai eshte grek, dhe shqipen e ka gjuhe te huaj , edhe synimet ja dime....

Por besoj qe shqipen e Rrok Mirdites ( Ipeshkevi , i kishes katolike shqiptare ), mund ta kuptosh.
Apo shqipen e Zef Pellumbit (figure mjaft e nderuar, dhe klerik i devotshem shqiptar), besoj qe nuk eshte veshtire ta kuptosh.

Ne librin e tij " JETO PER ME TREGUE" shihet nje shqipe e kulluar.

Edhe neper mesha, katoliket gjithmone e kane pase priftin shqiptar dhe lutjet thuhen gjithmone ne shqip, nga fjala e pare e deri tek e fundit.
PM
Top
hey
Postuar nė: 07.08.2011, 22:03
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 3786
Antari Nr: 10993
Bashkangjitur: 11.11.2007 Citim (DARDANI_40 @ 07.08.2011, 21:56)
Edhe ky e paska zanin te bukur edhe melodioz, vetem se me mbeti merak te kuptoj ēa tha.

Hoxhallaret shqiptar besoj se do ishte mire ta perkthejne ilahine apo ezanin ne shqip qe te kuptohej nga njerezit , dhe me siguri do i afrohej edhe ndonje pjestar i ndonje grupi tjeter fetar ( e kam fjalen per shqiptaret e krishtere) per ta degjuar me vemendje dhe per ta kuptuar domethenjen e fjaleve qe ai thote.

Fundja , besoj qe Zoti (apo Allahu) e din gjuhen shqipe (sepse AI vete e ka krijuar ) dhe nuk do i vinte keq sikur ATIJ ti drejtoheshim ne gjuhen tone. smil3dbd4d4e4c4f2.gif

DARDANI_40, eshte rregull ne Islam qe ezani te thirret ne gjuhen origjinale, pra ne arabisht. Gjithsesi, mund te perkthehet (ose me mire t'i pershtatet kuptimi), sa per t'a kuptuar esencen. Ja per shembull, une po e sjell pershtatjen ne shqip te ezanit.

All-llahu ėshtė mė i madhi
Nuk ka zot pėrveē Allahut
Muhammedi ėshtė i dėrguar i All-llahut
Eja nė namaz
Eja nė shpėtim
All-llahu ėshtė mė i madhi
All-llahu ėshtė i vetmi Zot
PM
Top
The_Saint
Postuar nė: 07.08.2011, 22:14
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 606
Antari Nr: 25877
Bashkangjitur: 02.01.2011 Citim (DARDANI_40 @ 07.08.2011, 23:00)

Edhe neper mesha, katoliket gjithmone e kane pase priftin shqiptar dhe lutjet thuhen gjithmone ne shqip, nga fjala e pare e deri tek e fundit.

Pershendetje Dardani_40!

Edhe shqiptaret e besimit katolik kane bere lutjet ne gjuhe te huaj!Lutjet jan bere ne gjuhen latine.Nuk jam i sigurt se ne cilin vite,apo rreth cilave vite filluan te luten ne gjuhen shqipe.
As priftat nuk ishin gjithmone shqiptare.
Megjithate,shqiptaret e besimit katolik,me ne fund ia arriten t'ia mesojne zotit gjuhen shqipe.
Shqiptaret e besimit muhamedan e kan pak me veshtire!
Zoti i tyre preferon exluzivisht gjuhen arabe smil3dbd4e5e7563a.gif
Cdo gjuhe tjeter eshte e kote.Ose s'i thote populli "me ba bira n'uje".


----------------------------------------

Njohuria tė bėn tė lirė.
PM
Top
DARDANI_40
Postuar nė: 07.08.2011, 22:31
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 1406
Antari Nr: 12388
Bashkangjitur: 30.12.2007 Citim (hey @ 07.08.2011, 23:03)
DARDANI_40, eshte rregull ne Islam qe ezani te thirret ne gjuhen origjinale, pra ne arabisht. Gjithsesi, mund te perkthehet (ose me mire t'i pershtatet kuptimi), sa per t'a kuptuar esencen. Ja per shembull, une po e sjell pershtatjen ne shqip te ezanit.

All-llahu ėshtė mė i madhi
Nuk ka zot pėrveē Allahut
Muhammedi ėshtė i dėrguar i All-llahut
Eja nė namaz
Eja nė shpėtim
All-llahu ėshtė mė i madhi
All-llahu ėshtė i vetmi Zot


Te falenderoj zoteri per sqarimin qe me solle.

Zoti te me fale nese gaboj, por prape nuk po mundem te rri pa e shprehe mendimin tim :

Ju thoni qe eshte rregull te thirret ezani ne gjuhen origjinale !

Pyes : Kush e ka vene ate rregull ?

Pse Allahu e paska arabishten gjuhe te preferuar apo "origjinale" te veten ? Se ketejmi kuptohet se te gjitha gjuhet e tjera i paska sekondare (domethene , qe ata njerez qe nuk jane arabe, sipas kesaj logjike, qenkan njerez te dores se dyte, dhe gjuhet e atyre popujve jo arabe jane gjuhe sekondare apo te nje rendesie me te ulet).

Nuk me bind aspak ai lloj arsyetimi, drejt te them.

Besoj qe popujt e planetit jane te barabarte per Allahun, Ai vete i krijoi te gjithe keta popuj, me gjuhet e tyre specifike respektive, vete krijoi shume-llojshmerine e gjuheve, dhe AI i njeh te gjitha ato gjuhe.
Thashe edhe me siper, se Ai nuk do fyhej aspak nese lutjen T"ja thonim ne gjuhen tone qe Ai vete na e dha.

Tek popujt e krishtere, lutja thuhet ne gjuhen e vendit,pra te secilit popull, edhe pse Bibla erdhi vetem ne nje gjuhe, sikurse edhe Kurani.

Kam bindjen qe ai rregull qe ju zoteri thoni se egziston ne Islam, te jete imponuar atebote nga arabet tek popujt qe pushtonin, me synimin e asimilimit dhe arabizimit te popujve te tjere, duke ju thene se ... Zoti te kupton vetem arabisht, se demek nuk kupton apo nuk pranon gjuhe tjeter.
Nese AI do donte vetem arabishten , atehere pse i krijoi edhe qindra e mijera gjuhe te tjera ?
PM
Top
Happy_Soldier
Postuar nė: 07.08.2011, 22:41
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 5799
Antari Nr: 643
Bashkangjitur: 03.04.2006 Citim (DARDANI_40 @ 07.08.2011, 23:31)

Te falenderoj zoteri per sqarimin qe me solle.

Zoti te me fale nese gaboj, por prape nuk po mundem te rri pa e shprehe mendimin tim :

Ju thoni qe eshte rregull te thirret ezani ne gjuhen origjinale !

Pyes : Kush e ka vene ate rregull ?

Pse Allahu e paska arabishten gjuhe te preferuar apo "origjinale" te veten ? Se ketejmi kuptohet se te gjitha gjuhet e tjera i paska sekondare (domethene , qe ata njerez qe nuk jane arabe, sipas kesaj logjike, qenkan njerez te dores se dyte, dhe gjuhet e atyre popujve jo arabe jane gjuhe sekondare apo te nje rendesie me te ulet).

Nuk me bind aspak ai lloj arsyetimi, drejt te them.

Besoj qe popujt e planetit jane te barabarte per Allahun, Ai vete i krijoi te gjithe keta popuj, me gjuhet e tyre specifike respektive, vete krijoi shume-llojshmerine e gjuheve, dhe AI i njeh te gjitha ato gjuhe.
Thashe edhe me siper, se Ai nuk do fyhej aspak nese lutjen T"ja thonim ne gjuhen tone qe Ai vete na e dha.

Tek popujt e krishtere, lutja thuhet ne gjuhen e vendit,pra te secilit popull, edhe pse Bibla erdhi vetem ne nje gjuhe, sikurse edhe Kurani.

Kam bindjen qe ai rregull qe ju zoteri thoni se egziston ne Islam, te jete imponuar atebote nga arabet tek popujt qe pushtonin, me synimin e asimilimit dhe arabizimit te popujve te tjere, duke ju thene se ... Zoti te kupton vetem arabisht, se demek nuk kupton apo nuk pranon gjuhe tjeter.
Nese AI do donte vetem arabishten , atehere pse i krijoi edhe qindra e mijera gjuhe te tjera ?

Zoti i ka fal njezit me shum gjuh dhe shum ngjyra.


----------------------------------------
In Search of a Character....
Ėndrra e njė nate vere....
PMMSN
Top

Topic Options Faqe: (5) [1] 2 3 ... E fundit » Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio