Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet  Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Ndihme., Falja e namazit
INSTRUKTOR
Postuar nė: 04.11.2011, 22:01
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 451
Antari Nr: 14624
Bashkangjitur: 27.03.2008-Selam Alejkum.
-Ne qofte se me ndihmon ndonje nga forumistat ne lidhje me faljen e namazit ne ditet e ardhshme do ti jem shum mirenjohes.
-I fali 5 kohet e namazit ne koh dhe rregullisht,por jam fillestar.
-Kam ndegjuar,se ne ditet ne vijim namazi ka disa ndryshime!
-Prandaj do ju lutesha qe dikush nga ju te mi sqaroj keto ndryshime.
-ZOTI JU SHPERBLEFT INSHALLA.
PM
Top
admi
Postuar nė: 04.11.2011, 22:21
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 298
Antari Nr: 21630
Bashkangjitur: 13.03.2009Tekbiret e Kurbanit

Nė ditėn e Kurban Bajramit nuk duhen harruar tekbiret e shumta, qė bėhen gjatė gjithė ditės dhe vazhdojnė dhe nė tri ditėt e teshrikut, sepse nė kėto ditė festimi gjėja mė parėsore ėshtė madhėrimi i Allahut.Imam Buhariu ne sahihun e tij thotė se, Ibn Umeri bėnte tekbire gjatė qėndrimit nė ēadrėn e tij nė Mina, ata qė ishin nė xhami dėgjonin tekbiret e tij fillonin dhe ata sė bashku aq sa dėgjoheshin nėpėr tregje, ku edhe aty fillonin njerėzit tė bėnin tekbire me zė, saqė e gjithė Minaja ushtonte nga tekbiret. Po ashtu Ibn Umeri bėnte tekbire me zė pas namazit nė shtratin e tij, gjatė kohės qė rrinte ulur, por edhe gjatė kohės qė ecte.
Buhariu gjithashtu transmeton se Umer Ibn Abdul-Azizi bėnte tekbire sė bashku me burrat e tjerė nė xhami nė tri netėt e teshrikut (pas ditės sė Bajramit).
Format e tekbireve janė tė ndryshme. Ajo qė ėshtė mė e njohur nė vendin tonė ėshtė forma e tekbirit tė Umerit dhe Ibn Mes’udit qė e transmeton Abdurrezaku nė Musannefin e tij:
“Allahu ekber Allahu ekber. La ilahe il-lall-llahu uall-llahu ekber. Allahu ekber ue lil-lahil-hamd.”

Koha e tekbireve nė Kurban Bajram fillon prej mėngjesit tė ditės sė Arafatit, deri nė fund tė ditėve tė teshrikut (tri ditėve pas ditės sė parė tė Bajramit). Dhe kjo ėshtė vėrtetuar nga Aliu, Ibn Mes’udi dhe Ibn Abasi (radijallahuanhum)


----------------------------------------
O ZOT ME JEP MEND TE KUPTOJ SA I PAMEND QE JAM,,,,,ME JEP DIJE TE KUPTOJ SA I PADITUR QE JAM,,,,,ME JEP FORC TE KUPTOJ SA I PAFUQISHEM QE JAM,,,,,
PM
Top
Ermedin
Postuar nė: 04.11.2011, 22:25
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 4878
Antari Nr: 24396
Bashkangjitur: 25.01.2010Namazi nuk ndryshon e as nuk ka ndryshime!
Nuk dyshoj se kėtė nuk e din! E di qė pyet pėr njė
shtesė, adhurim, pas namazit e qė ėshtė njė tesbih:

"Allahu ekber, Allahu ekber, La ilahe il-lAll-llahu vAllahu
ekber, vAllahu ekber ve lil-Lahil-hamd." [Tekbiri teshrik]


Ky tekbir fillon prej namazit tė sabahut tė ditės Arife, e cila
ėshtė ditė para ditės sė Bajramit tė Kurbanit dhe vazhdon
deri nė namazin e ikindisė nė ditėn e katėrt tė Bajramit.

Ky tekbir ėshtė vaxhib edhe pėr ata qė falen me xhemat edhe
pėr ata qė falen individualisht; pėrudhėtarin dhe pėr jo udhėtarin;
pėr meshkujt dhe pėr femrat.

Namazet tė cilat nuk janė falur nė kohė, gjatė ditėve tė tekbirit teshrik,
nėse bėhen kaza pa mbaruar ditėt e tekbirit, pas tyre duhet tė kėndohet
edhe tekbiri. Ndėrsa, nėse bėhen kaza pasi tė kalojnė ditėt etekbirit,
tekbiret nuk kėndohen.

Allahu ua pranoftė e na pranoftė tė gjitha adhurimet. smil3dbd4d6422f04.gif
PM
Top
Boss76
Postuar nė: 05.11.2011, 15:30
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 968
Antari Nr: 19012
Bashkangjitur: 15.12.2008 Citim (INSTRUKTOR @ 04.11.2011, 23:01)
-Selam Alejkum.
-Ne qofte se me ndihmon ndonje nga forumistat ne lidhje me faljen e namazit ne ditet e ardhshme do ti jem shum mirenjohes.
-I fali 5 kohet e namazit ne koh dhe rregullisht,por jam fillestar.
-Kam ndegjuar,se ne ditet ne vijim namazi ka disa ndryshime!
-Prandaj do ju lutesha qe dikush nga ju te mi sqaroj keto ndryshime.
-ZOTI JU SHPERBLEFT INSHALLA.

te gjith info-ot reth Namazeve

http://www.hakikatkitabevi.com/albanian/namazi1.htm#LIBRI NAMAZIT


----------------------------------------
Kevther
Ne, vėrtet, tė dhamė ty shumė tė mira. Andaj ti falu dhe prej kurban pėr hir tė Zotit tėnd. E s'ka dyshim se urrejtėsi yt ėshtė farėsosur.
PMUsers Website
Top

Topic Options Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio