Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      AktivitetFaqe: (2) [1] 2   ( Kalo tek postimi i parė i palexuar ) Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Vatikan:muslimanet Me Shume Se Katoliket !
Foks_Ecc
Postuar nė: 30.03.2008, 23:50
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 6983
Antari Nr: 6604
Bashkangjitur: 27.03.2007E diel, 30 Mars 2008

Muslimanėt mė tė shumtė nė numėr sesa katolikėt-Vatikan.

Vatican City- (Reuters) – Islami tejkaloi Kishėn Katolike si relegjion me i madh dominues n’botė, tha Vatikani tė dielėn.
Imzot Vittorio Formenti, i cili krahasoi statistikat mė tė reja tė dala kėtė vit (2008) nė librat tė statistikave, tha se muslimanėt ia arritėn nė pėrqindje prej 19.2 tė popullsisė botėrore ndėrsa Katolikėt 17.4.


“ Pėr herė tė parė nė histori ne nuk gjendemi mė nė krye: Muslimanėt na rrėmbyen fronin, “Tha Formenti nė gazetėn Vatikane L’Osservatore Romano nė njė intervistė, duke iu rreferuar tė dhėnave nga viti 2006.
Ai tha se janė marrė pėr bazė tė gjitha grupet, duke pėrfshirė kishat ortodokse, protestante dhe anglikane, pastaj tė krishterėt e bėnė pėrqindjen nė 33 tė popullsisė botėrore – apo rreth 2 miliard njerėz.

Sė fundmi Vatikani vendosi numrin e katolikėve n’botė nė 1.13 miliard njerėz. Nė kėtė numėr nuk u pėrfshinė Muslimanėt, pėrgjithėsisht tė vlerėsuar si 1.3 miliard.

Formenti tha se pėrderisa numri i katolikėve nė proporcion me numrin e banorėve n’botė ishte mjaftė stabil, pėrqindja e muslimanėve vazhdoi duke u rritur pėr shkak tė numri tė madh tė lindjeve.
Ai tha se tė dhėnat e popullsisė muslimane janė pėrpiluar prej vendeve tė ndryshme dhe pastaj tė publikuara nga kombet e bashkuara, duke pėrfshirė kėtu se Vatikani mund tė pėrgjigjej vetėm pėr statistikat e veta.

Copyright © 2008 Reuters

http://thestar. com.my/neė s/story.asp? file=/2008/ 3/30/ėorldupdates /2008-03- 30T190248Z_ 01_NOOTR_ RTRMDNC_0_ -327586-1&sec=Ėorldupdates


----------------------------------------
Pa diturinė s'kuptohet e vėrteta
Pa diturinė s'largohet e meta
Pa diturinė vlerė nuk ka jeta
PM
Top
Dikze77
Postuar nė: 31.03.2008, 05:19
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 770
Antari Nr: 6923
Bashkangjitur: 14.04.2007esselamu alejkum

MashALLAH EDHE PERHAJR O MUSLIMAN-E
PM
Top
Alina
Postuar nė: 31.03.2008, 05:33
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 954
Antari Nr: 9760
Bashkangjitur: 24.09.2007smil3dbd4e5e7563a.gif


Selam...

Ky postim ėshtė ndryshuar nga Alina nė 31.03.2008, 05:34


----------------------------------------
Educate a woman, and you educate the family. Educate a girl, and you educate the future
PM
Top
NoLimit
Postuar nė: 31.03.2008, 14:36
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2571
Antari Nr: 5998
Bashkangjitur: 22.02.2007Inshallah bohemi edhe ma shum.

Selam per krejt vecanarisht alinen.


----------------------------------------
Te mendojsh se me LIKE fiton Sevape ne Fe,eshte njejt si me shku ne Haxh me google Earth
PMIntegrity Messenger IMMSN
Top
florint
Postuar nė: 31.03.2008, 19:09
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 116
Antari Nr: 1274
Bashkangjitur: 23.06.2006smil3dbd4d4e4c4f2.gif smil3dbd4d4e4c4f2.gif smil3dbd4d4e4c4f2.gif >>>AMIN<<<. smil3dbd4e5e7563a.gif smil3dbd4e5e7563a.gif smil3dbd4e5e7563a.gif
PM
Top
AZIZ_IMERI
Postuar nė: 31.03.2008, 19:40
Quote Post


Na ndejk nga koha nė kohė
****

Posti: Antarė
Postime: 42
Antari Nr: 14727
Bashkangjitur: 31.03.2008E shka na duhet si jem te part ? tan bota na njeh si te mrapambetur e budall !
Ne tan venet islame me popull musliman, as ni bicikell nuk din me maru e i terhek per hunde amerika.marre.marre.
PM
Top
andy
Postuar nė: 31.03.2008, 19:43
Quote Post


The GodFather
*****

Posti: Antarė
Postime: 7137
Antari Nr: 132
Bashkangjitur: 16.02.2005Normale eshte qe muslimante te jene me shum, nese i shikojm statistikat e vendeve Ilsame dhe krishtere, shihet qart se Nataliteti te shtet Islame eshte mbi 10 permij, kurse te vendet krishtere Nataliteti eshte edhe ne shtim negativ. Edhe me tepre do te fillon te rritet numri i muslimaneve ne krahasim me pjestaret e religjioneve tjera.

Kaloni mir.


----------------------------------------
"o Zot jepi atij qe rin kot, sepse ai qe punon fiton vet!"

SINCE 1985
PMEmail PosterIntegrity Messenger IM
Top
AZIZ_IMERI
Postuar nė: 31.03.2008, 19:47
Quote Post


Na ndejk nga koha nė kohė
****

Posti: Antarė
Postime: 42
Antari Nr: 14727
Bashkangjitur: 31.03.2008 Citim (andy @ 31.03.2008, 19:43)
Normale eshte qe muslimante te jene me shum, nese i shikojm statistikat e vendeve Ilsame dhe krishtere, shihet qart se Nataliteti te shtet Islame eshte mbi 10 permij, kurse te vendet krishtere Nataliteti eshte edhe ne shtim negativ. Edhe me tepre do te fillon te rritet numri i muslimaneve ne krahasim me pjestaret e religjioneve tjera.

Kaloni mir.

domethan se do ket ma shum budall e fukarej mbi tok ?!
PM
Top
Falkone
Postuar nė: 31.03.2008, 19:50
Quote Post


Na ndejk nga koha nė kohė
****

Posti: Antarė
Postime: 49
Antari Nr: 12666
Bashkangjitur: 09.01.2008aziz imeri....ndroe edhe ti fene, dhe mos zbulon dicka e behesh ma i mencet

PM
Top
andy
Postuar nė: 31.03.2008, 19:57
Quote Post


The GodFather
*****

Posti: Antarė
Postime: 7137
Antari Nr: 132
Bashkangjitur: 16.02.2005AZIZ_IMERI, nuk do te thot se muslimanet do te mbeten keshtu sic jane, me kete standard, edhe muslimanet kan filluar me te madhe te investojn ne shkenc, po ashtu edhe te ndertojn Metropole sic eshte Rasti i Dubait, apo edhe plazhet, qe jane nga me te mirat ne bote.
Nuk jane me muslimanet ato qe kan qen, lexo pak ma teper qe mos parashtrojsh me ksi lloj pytjesh.

Kalo mir.


----------------------------------------
"o Zot jepi atij qe rin kot, sepse ai qe punon fiton vet!"

SINCE 1985
PMEmail PosterIntegrity Messenger IM
Top
AGIS
Postuar nė: 31.03.2008, 20:25
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 289
Antari Nr: 13382
Bashkangjitur: 03.02.2008andy - plazhet a ? po kush do te lahet aty , a nuk eshte harram t dalin pa maica edhe grat pa shamija ! po edhe te huajt po shkuar ateheres grat muslimane duhet mbyll ne dhome non stop 24/7.

A sa per numer se dij , ndoshta o rrit numri , ama ktu bohet fjal vetem per katoliket sa e dij une , jo per te gjith te krishtert .


----------------------------------------
GJAKU ĖSHTĖ MĖ I PASTĖRT SE UJI
PM
Top
Dikze77
Postuar nė: 31.03.2008, 20:55
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 770
Antari Nr: 6923
Bashkangjitur: 14.04.2007 Citim (AZIZ_IMERI @ 31.03.2008, 19:47)
domethan se do ket ma shum budall e fukarej mbi tok ?!

haver pastro ate mute goje se kto po ofendone edhe baba llare tone
ti shko perkulju kryqave e tu bifshin balle ko0ke derr
PM
Top
Dikze77
Postuar nė: 31.03.2008, 20:57
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 770
Antari Nr: 6923
Bashkangjitur: 14.04.2007 Citim (AZIZ_IMERI @ 31.03.2008, 19:47)
domethan se do ket ma shum budall e fukarej mbi tok ?!

ti me kto fjale pi perfshine edhe SHEHIDAT E kosoves e maqedonise

PM
Top
DARDANI_40
Postuar nė: 31.03.2008, 22:37
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 1406
Antari Nr: 12388
Bashkangjitur: 30.12.2007
http://www.youtube.com/watch?v=IWmnM28C_oQ&feature=relatedPer ēfare e keni fjalen ?


Shihni pak ketu :
PM
Top
Foks_Ecc
Postuar nė: 31.03.2008, 22:42
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 6983
Antari Nr: 6604
Bashkangjitur: 27.03.2007Edhe dhjete musliman le te jene.....po hajr, qellimin se paski kap asnjeri...

Dhjete ishin havarijunet...po ishin havarijun jo mase...


----------------------------------------
Pa diturinė s'kuptohet e vėrteta
Pa diturinė s'largohet e meta
Pa diturinė vlerė nuk ka jeta
PM
Top

Topic Options Faqe: (2) [1] 2  Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio