Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet  Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Kush eshte i Lumtur
Princo
Postuar nė: 28.07.2012, 11:31
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 5953
Antari Nr: 22031
Bashkangjitur: 06.04.2009Te dashurit e mi per hir te All-llahut ,Kush eshte i Lumtur?
Eshte ai zemra e te cilit eshte e mbushur me All-llahun !
Kush eshte i Lumtur?
Eshte ai i cili kur fle dhe zgjohet,Nuk ka ne zemer tjeter pos All-llahut.
Eshte ai qe Zoti e ka kenaqur ne veten e tij,dhe zemra e te cilit qetsohet me permendjen e Tij,dhe gjuha e te cilit leviz duke e permendur Allahun
Eshte ai i cili Zoti e ka kenaqur me adhurime dhe e ka gezuar me vepra te mira.
Eshte ai qe Zoti e ka bere te lumtur me familjen e tij ,pasurin dhe femijet e tij ,dhe i cili e falenderon Allahun per te shumten dhe te pakten .
Eshte ai qe Zoti e ka lumturuar mes njerzeve,dhe jeton me emer te mire mes tyre,dhe nuk permendet vetem se per te mire ,dhe nuk njihet nga ai vetemse e mira .
Eshte ai i cili kur ti afrohet fundit te kesaj Bote ,qendron me gjuhe permendese,sepse eshte me kenaqur me Zotin ,dhe Zoti i kenaqur .
Eshte ai qe kur i afrohet ora e tij ,dhe i behet kijameti ,i zbresin atij meleket e Zotit te tij ,duke e pergezuar me Xhenet,meshire dhe falje .Kenaqesi te Zotit e jo hidherim te Tij .
Eshte ai qe i permbyllet jeta ashtu si ju permbyllet te lumturve e falja e fundit qe e thote ne ket bote eshte :’’Nuk ka te adhuruar me te drejte pos Allahut’’
Eshte ai qe Zoti e Lumturon ne varrin e tij ,dhe e kenaq ne lahdin e tij ,dhe kur vendoset ne ket var ,Zoti ia cliron Gjuhen dhe thot:Zoti im eshte ALLAHU’Feja ime eshte Islami,dhe Pejgamberi im eshte Muhamedi (savs),e ather theret nje ze nga qielli se te verteten e ka thene robi ,dhe keshtu i shtrohet atij nga Xheneti e ather thote i lumturi :O Zot beje Kijametin ‘’,O Zot beje Kijametin ‘’duke u permalluar per meshiren e Zotit dhe per ate qe e ka pergaditur ..
Eshte ai i cili kur te ringjallet nga varri i tij ,dhe drejtohet drejt vend –tubimit ,ringjallet me te lumturit ..I presin ata meleket ‘’Ata nuk do ti shqetesoj ajo frika e madhe e (fryerjes se surit)dhe do ti presin engjejt (duke u uruar ):’’Kjo eshte dita qe u premtohej ‘’
Eshte ai qe kur u afrohet dielli Krijesave ,dhe te poshtrohet cdo i larte ,dhe te shtohet nxehtesia e diellit ,e njerzit jane te zhytur ne djerse ,ate e strehon Zoti diten kur nuk ka hije pos hijes se tij ,
Eshte ai qe kur qendron para Zotit ,qendron ashtu sikurse qendron i ndershmi ,Dhe keshtu Zoti e larteson ceshtjen e tij ,dhe e ben gjuhen e tij qe te flas me te mire ,dhe e theret thiresi i Zotit duke e pergezuar me Xhenet.
Eshte ai synimet dhe vendimet e te cilit perfundojne tek Xheneti ,Vendi i te Lumturve dhe te devotshmeve ..
O te dashurit e mi per Hir te Zotit ,Kjo eshte Lumturia e vertet qe e synon cdo rob i mire .Kjo eshte Lumturia e Vertet ,Dyert e se ciles kur i hap Allahu Nuk do te mundet askush qe ti mbylle .Kur Zoti deshiron qe ta beje robin e tij te lumtur ,Gjeja e pare qe ia jep eshte Besimi ne Te.
Kush e Njeh Zotin me emrat e Tij te bukur dhe cilesit e Tij te larta dhe te cilit Zoti ia jep pastertine e besimit dhe i cili te gjitha ceshtjet ia delegon Zotit .Dhe bindet nga brendesia e Zemres se nuk ka ku te iket dhe vend drejtim perpos tek Allahu ...I Lumtur eshte ai qe Zoti ia ka mbushur Zemren me besim ,e nese e godet e mira e falenderon e kjo eshte e mire per te ,E nese e godet veshtirsia ,Duron edhe kjo eshte e mire per te ,Nuk ndryshojn gjendjet e tij ,dhe nuk ndryshon udhezimi i tij..
Xhenetin dhe Xhehenemin i ka para syve ..E ai punon per Xhenet dhe iken nga zjari


----------------------------------------
Bėhu ambicioz i diturisė, falės fisnik i shoqėrisė, rob falėnderues i Perėndisė,.....!
Aty ku s’ka moral, ligji nuk ka vlerė.”
PM
Top
jusrak
Postuar nė: 28.07.2012, 15:16
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 69
Antari Nr: 27266
Bashkangjitur: 06.04.2012Elhamdulilah smil3dbd4d6422f04.gif
InshAllah e fitojm Xhennetin...shum shkrim i bukur Vella, Allahu te shperbleft si din Ai me mire smil3dbd4d4e4c4f2.gif


----------------------------------------
Ai qe shpenzon me urtesi asnjeher nuk mbetet ne varesi te tjereve...
PM
Top
Princo
Postuar nė: 28.07.2012, 16:16
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 5953
Antari Nr: 22031
Bashkangjitur: 06.04.2009 Citim (jusrak @ 28.07.2012, 16:16)
Elhamdulilah smil3dbd4d6422f04.gif
InshAllah e fitojm Xhennetin...shum shkrim i bukur Vella, Allahu te shperbleft si din Ai me mire smil3dbd4d4e4c4f2.gif

Amin inshalla te gjithve na shperbeln Al-llahu s.v.t


----------------------------------------
Bėhu ambicioz i diturisė, falės fisnik i shoqėrisė, rob falėnderues i Perėndisė,.....!
Aty ku s’ka moral, ligji nuk ka vlerė.”
PM
Top

Topic Options Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio