Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet  Reply to this topicStart new topicStart Poll

> video per vehabistet
FLAMUR_07
Postuar nė: 13.12.2012, 00:16
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 771
Antari Nr: 10777
Bashkangjitur: 07.11.2007
https://www.youtube.com/watch?feature=playe...d&v=UWvXvWLlD1o


Ky postim ėshtė ndryshuar nga FLAMUR_07 nė 13.12.2012, 00:17


----------------------------------------
PEOPLE GET THE GOVERNMENT THEY DESERVE
PM
Top
ArIaNiTii
Postuar nė: 13.12.2012, 03:25
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2630
Antari Nr: 26139
Bashkangjitur: 23.02.2011 Citim (FLAMUR_07 @ 13.12.2012, 01:16)

https://www.youtube.com/watch?feature=playe...d&v=UWvXvWLlD1o

per tjerat qe flet ki hoxhe nuk e kam iden cfar kan thene, mirpo per shej albanin eka gabim qe thot se shej albani ka then kush falet prapa varit te derguarit eshte idhujtari,,, shej albani ka thene keshtu kush falet me qellim para varit te derguarit dhe kur lidhet per namaz dhe ka qellim te caktuar, ose ka nijet extra per shkak varrit , ateher hyn ne kategorin idhujtaris , e nese lidhet fal namaz edhe aspak ska donje qellim dmth si namazet normal shej albani per kete ka thene eshte ne regull,,,

ps : ka shum njerez qe shkojn extra falen afer varrit dhe luten kinse dote ket ndonje ndikim varri i te derguarit ne kete rast del idhujtari mirpo jasht kesaj nuk mund te llogaritet idhujtari,, mendoj qe hoxha e ka mar vetem nje citim te shkurt nga libri albanit jo ne teresi dhe me komentim


dhe qe mos te vjen puna qe dikush extra te lidhet me donje nijet jashta nijetit normal ai ka propozu edhe te vendohet nje mur mos te behen vepra antislame qe jan ne kundershtim me parimet islame,,
PM
Top
serious
  Postuar nė: 13.12.2012, 18:57
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 260
Antari Nr: 26772
Bashkangjitur: 23.07.2011 Citim (FLAMUR_07 @ 12.12.2012, 18:16)

https://www.youtube.com/watch?feature=playe...d&v=UWvXvWLlD1o

A ėshtė vehabizmi sekt i devijuar? Hoxhė Omer Bajrami

http://youtu.be/MDOtfxrCCyg


----------------------------------------
Islami-sistem i jetes
PMUsers Website
Top
FLAMUR_07
Postuar nė: 13.12.2012, 19:23
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 771
Antari Nr: 10777
Bashkangjitur: 07.11.2007 Citim (serious @ 13.12.2012, 19:57)
A ėshtė vehabizmi sekt i devijuar? Hoxhė Omer Bajrami


Sipas Hoxhe Omer Bajramit muslimanet kane te drejte te martojne edhe vajzen e mixhes

http://www.youtube.com/watch?v=DlRVRFEPPmg


Ky postim ėshtė ndryshuar nga FLAMUR_07 nė 13.12.2012, 19:24


----------------------------------------
PEOPLE GET THE GOVERNMENT THEY DESERVE
PM
Top
hubejb1
Postuar nė: 13.12.2012, 22:46
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2205
Antari Nr: 17672
Bashkangjitur: 02.10.2008flamur pse ja ndron kahjen temes...


----------------------------------------
"Thuaj: me All-llahun, argumentet dhe Pejgamberin e Tij talleni. Mos u arsyetoni, keni bėrė kufėr pasiqė ishit besimtarė". (Et-Teube: 65-66).
PM
Top
FLAMUR_07
Postuar nė: 14.12.2012, 01:48
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 771
Antari Nr: 10777
Bashkangjitur: 07.11.2007 Citim (hubejb1 @ 13.12.2012, 23:46)
flamur pse ja ndron kahjen temes...

UN VETEM DESHTA TE TREGOJ EDHE MENDIMIN TJETER QE E KA KY PERSON PER MARTESAT
OK JA PRAP PER TEMEN

Vehabizmi : Kush beson se toka rrotullohet ai ėshtė qafir ( jo musliman)Siē jemi mėsuar me idetė e ēmendura tė vehabistėve dhe akuzimin e muslimanve pėr mosbesim qė nga koha e kryekriminelit tė Vehabizmit M. Bin Abdulvehabit i cili ka pasuar edhe shėrbėtorė tė tjerė tė shejtanit dhe kot nuk kanė thėnė populli : Ujku qimen e ndėrron por zakonin nuk e ndėrron, kjo formulė me akuzimin muslimanve pėr mos besim ka vazhduar edhe nė kohėt e tashme, kėtu do tė sjellim njė fetfa tė shkallės mė tė lartė tė budallallėkut dhe xhahilellėkut tė njėrit nga " dijetarėt " e Vehabizmit i cili njihet si Bin Bazi i cili aq larg ka shkuar sa 1 miliard e gjysmė musliman i akuzon pėr kufėr ( mos besim ), nė fetfa thuhet :Dielli lėviz, toka ėshtė e pa lėvizshme ( e shtangur)Ėshtė shpėrndarė kohėve tė fundit nė mesin e shumė librave dhe shumė shkruesve e mėsuesve se toka rrotullohet rreth diellit dhe dielli ėshtė i pa lėvizshėm ( nuk rrotullohet rreth askujt ), kjo gjė ėshtė pėrhap shumė nė mesin e njerėzve, dhe shumė po bėhet pyetje, kam parė tė obligueshme tė shkruaj njė pėrmbledhje rreth kėtij fenomeni e ta sqaroi tė vėrtetėn dhe tė argumentoi se njė gjė e tillė ėshtė e pa vėrtetė ( rrotullimi i tokės rreth diellit ), kurani argumenton se dielli lėviz dhe rrotullohet e ndėrsa toka ėshtė e pa lėvizshme dhe e shtangur nė njė vend e ka shtrirė atė All-llahu pėr robėrit e tij dhe e ka bėrė atė shtrat pėr ta, e ka forcuar atė me kodra qė tė mos lėviz as majtas e as djathtas,All-llahu xh.sh. thotė : A nuk e dinė ata, tė cilėt nuk besuan se qiejt e toka ishin tė ngjitura, e Ne i ndamė ato tė dyja dhe ujin e bėmė bazė tė jetės sė ēdo sendi ;a nuk besojnė?Dhe nė tė ( tokė)Ne kemi krijuar bjeshkė tė pa luhathmeqė tė mos i lėkund ata, dhe nėpėr to kemi bėrė lugina e rrugė nė mėnyrė qė atatė dinė tė orintohen.Qiellin ua kemi bėrė kulm tė sigurt, por ata zbrapsen prej atyre argumenteve.Ai ėshtė qė krijoi natėn e ditėn, diellin e hėnėn dhe secili prej tyre noton nė orbitė. (El Enbija 30,31,32,33), Allahu ėshtė Ai qė ngriti qiejt pa ndonjė shtyllė. Ju i shihni ato. Ai mbizotroi arshin he nėnshtroi diellin e hėnėn qė ēdo njėri udhėton deri nė njė afat tė caktuar; Ai rregullon ēėshtjen ( e gjithėsisė),sqaron argumentet, qė tė jeni tė bindur pėr takimin ( pas ringjalljes)me Zotin tuaj. Dhe ai ėshtė, i cili tokėn e shtriu, dhe nė tė krijoi kodra e lumenj. (Rra'd 2,3), Dhe Ai vuri kodra ( tė forta ) nė tokė, ashtu qė ajo tė mos lėkundet me ju, (bėri) edhe lumenj e rrugė qė tė mund tė orientoheni.(En Nahl 15 ), Ai i krijoi qiejt pa shtylla, sikurse po i shihni e nė tokė vendosi kodra tė rėnda qė tė mos luajė vendi bashkė me ju e nėpėr tė shpėrndau nga tė gjitha gjallesat. (Llukman 10 ), Ai ėshtė qė e zgjat natėn nė pjesė tė ditės dhe e zgjatė ditėn nė pjesė tė natės, i nėnshtroi diellin dhe hėnėn qė secili lėviz ( udhėton ) deri nė afatin e caktuar. Ky ėshtė Allahu, Zoti juaj, i tėrė sundimi ėshtė i Tij. (Fatir 13 ) ([1]) ......... kėto ajete kuranore janė argumente tė prera se dielli lėvizė ( rrotullohet ) dhe nuk ėshtė i pa lėvizshėm e ndėrsa toka ėshtė e pa lėvizshme tė cilėn e ka forcuar me kodra qė tė mos lėviz dhe tė bėhet e pa lėvizshme pėr banorėt e tokės e ka shtrirė atė dhe e ka bėrė shtrat pėr krijesat qė tė qėndrojnė nė tė e tė pėrfitojnė nga tė mirat e krijuara, ....... dijetarėt e tefsirit siē janė Ibni Xheriri, El Begavi, Ibni Kethir dhe Kurtubi me kėto ajet kanė argumentuar se dielli lėvizė kur lind dhe kur perėndon dhe toka ėshtė e pa lėvizshme, kėshtu dijetarėt islam kanė argumentuar me kuran se dielli dhe hėna lėvizin nė orbitėn e tyre tė rregulluar nga All-llahu xh.sh. dhe se toka ėshtė e pa lėvizshme dhe nuk rrotullohet, e ai i cili pretendon tė kundėrtėn e kėsaj dhe thotė se dielli nuk rrotullohet ( rreth tokės ) ai ėshtė bėrė gėnjeshtarė nga ajetet e kuranit famėlartė dhe hadithet e pejgamberit a.s. .............. tė gjithė ata qė e thonė kėtė fjalė ( se toka rrotullohet rreth diellit dhe dielli nuk rrotullohet ) ai ka thėnė fjalė tė kufrit ( ka bėrė kufėr dhe ka dalė nga feja islame ) dhe tė humbjes sepse ai ka qitė si gėnjeshtarė Kuranin, All-llahun xh.sh. dhe pejgamberin a.s., sepse pejgamberi a.s. ka treguar me hadithe tė vėrteta se dielli lėvizė dhe rrotullohet, ai kur tė perėndon shkon dhe bėnė sexhde para All-llahut xh.sh. nėn arshin e tij ashtu siē ėshtė treguar nė dy shihet nga Ebi Dherr r.a., dhe tė gjithė ata qė e vendosin nė pozitėn e gėnjeshtarit All-llahun xh.sh., kuranin apo pejgamberin a.s. ai ėshtė qafir i humbur dhe kėrkohet nga ai qė tė pendohet e nėse nuk pendohet ai duhet tė vritet si qafir murted e pasuria e tij duhet tė konfiskohet e ti ipet arkės sė shtetit ........ njerėzit vazhdimisht shikojnė se si dielli lėviz kur ind dhe kur perėndon e ndėrsa e shohin tokėn tė pa lėvizshme tė gjitha vendet dhe kodrat i shohin nė vendin e tyre dhe nuk ndryshon nga kjo asgjė, e sikur tė ishte ashtu siē thonė se toka rrotullohet atėherė njerėzit do ti shihnin vendet, pemėt, kodrat, lumenjtė, dhe detet tė pa qėndruara e do ti shikon njerėzit vendet e perėndimit nė lindje e ato tė lindjes nė perėndim edhe do tė ndėrrohej kibla e njerėzve e nuk do tė mbetej nė njė vend, me njė fjalė kjo ėshtė njė e pa vėrtetė ( se toka rrotullohet ), e ai qė thotė se toka rrotullohet dhe dielli gjithashtu rrotullohet kjo ėshtė fjalė mė e lehtė se e atij qė thotė se dielli nuk lėvizė, por prapė ėshtė nė kundėrshtim me ajetet kuranore, ndjenjat dhe realitetin, ... All-llahu xh.sh. ka vendos kodrat nė tokė qė ajo tė mos lėvizė dhe tė mos rrotullohet ashtu siē kanė thėnė dijetarėt e tafsirit dhe gjuhės arabe se ėshtė qafir ai qė thotė kėtė ( thotė se toka rrotullohet),..................... ai cili thotė se toka rrotullohet ajo fjalė ėshtė nė kundėrshtim me realitetin qė shohim sepse njerėzit i shohin kodrat nė vendin e tyre janė nuk lėvizin, kodra nur ėshtė nė vendin e saj nė Meke nuk ka lėvizė, kodra Uhud nė Medine s'ka lėvizė ............... .([2])

Ibn Uthejmin thotė se dielli rrotullohet rreth tokės. ([3]) , ky mendim ėshtė i njėjtė me mendimi e Kishės nė mesjetė.

Duhet gjithsesi shpifjet q i kanė bėrė kėta dy kundėr dijetarėve tė tefsirit duhet ti qesim nė shesh shpifjet e tyre dhe ti hedhim poshtė tė gjitha argumentimet qė i kanė bėrė pėrmes ajeteve tė kuranit famėlartė.

Ajeti 88 nė suren En Neml ku flet pėr kodrat duhet ditur se kodrat jan shtylla tė vendosura nė tokė qė ajo tė mos lėvizė nga vendi i saj toka e jo rruzulli toksor dhe kjo ėshtė argument se kodrat lėvizin sė bashku me tokėn.

Ajeti 15 nė Suren El Mulk, nė kėtė ajet gjendet shprehja - ذلولا - i thuhet devesė apo mjetit me tė cilin ecė dhe ai mjet ėshtė i nėnshtruar dhe ecė shumė me kujdes sa qė ai qė udhėton me te nuk e ndjen lėvizjen e saj, dmth toka qė jemi mbi te ajo lėviz dhe ne nuk e ndjejmė jo si kėta vehabi tė cilėt mendojnė se pėr ta argumentuar se toka lėvizė atėherė ajo duhet tė lėviz aq shpejt sa ta ndjejnė.

Ajeti 53 nė Suren TA HA gjendet shprehja - مهد - qė ka kuptimin djep dhe djepi dihet se lėvizė majtas dhe djathtas dmth toka lėviz nė orbitėn e saj.

Ajeti 6 nė Suren Nebe njejtė si ajeti paraprak.

Ajeti 30 nė suren Naziaat nė kėtė ajet gjendet shprehja - دحاها - qė nė librin El Mufredat Err rragim ka kuptimin – largimi i saj nga vend qėndrimi i saj – dmth lėvizja e saj dhe rrotullimi.

Hadithi i pejgamberit a.s. nga Imam Xhafer bin Muhamed Es Sadik : nga rrotullimi i gjithėsisė dhe lėvizja e tokės dhe ato qė gjenden nė tokė bėnė tė mundur ndėrrimin dhe ndryshimin e kohės. ([4])

Dijetarėt qė kanė thėnė se toka rrotullohet janė :NidhamuDiin En Niisabuuri, Tusii, Ebu Ali bin Siina, Ebu Rihan El Biiruni, Ebu Seiid Ahmed bin Muhamed bin Abdulxhelil Es Sexhzij, Ebu Ali El Hasan El Merakishi, Ebu Sulejman Es Sexhistani.

Imam Shejh Muhamed Muteweli Sharawi nė tefsirin e tij nė vėllimin 20 faqe 12661 thotė se toka rrotullohet rreth diellit.

Imam Ebi Abdullah Muhamed bin Ahmed El Ensari El Kurtubi nė tefsirin e tij nė vėllimin 15 faqe 28 nė rreshtin e 9 nga lartė faqes thotė se tė gjitha yjet ( trupat qiellor ) lėvizin rrotullohen.

Mufesiri Muhamed Sejid Tantawi nė tefsirin e tij vėllimi 12 faqe 34 thotė se ēdo gjė nė gjithėsi lėvizė dhe rrotullohet ( tė gjithė trupat qiellor ).

Imam El Hafidh Imadudin ebi El Fedai Ismail bin Kethiir Ed Dimeshkij nė tefsirin e tij nė vėllimin 4 faqe 13 thotė : Ajo ( toka ) ku do qė shkon kur lėviz .... .
[1] Pėrkthimi i ajeteve ėshtė marrė nga Kur'an – i Pėrkthim me komentim nė gjuhėn shqipe

[2] Libri " El Ediletu En Naklijetu ve El Hisijetu ala Imkan Es Suud ila El Kevakib ve ala Xherjan Esh Shems ve El Kamer ve Sukun El Erd ( الأدلة النقلية و الحسية على إمكان الصعود إلى الكواكب و على جريان الشمس و القمر و سكون الأرض ) " Faqe 21,22 dhe 23 autor : Abdulaziz Bin Abdullah Bin Baz ; boton dhe shpėrndanė " Er Rriasetu El Ametu Li Idarat El Buhuth El Ilmijetu ve El Ifta ve Ed Dawetu ve El Irshad " Riad – Mbretėria e Arabisė Saudite 1982 - 1402h

[3] Shih " Mexhmua Fetawa ve Resail Esh Shejh bin Uthejmin " vellimi 1 pytja 24 dhe 25

[4] Libri – Bihar El Enwar – vėllimi 7 faqe 88


JA EDHE LINKU
https://www.facebook.com/#!/pages/Vehab...6604842?fref=ts

Ky postim ėshtė ndryshuar nga FLAMUR_07 nė 14.12.2012, 01:49


----------------------------------------
PEOPLE GET THE GOVERNMENT THEY DESERVE
PM
Top
hubejb1
Postuar nė: 14.12.2012, 03:20
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2205
Antari Nr: 17672
Bashkangjitur: 02.10.2008Kollaj a puna e ketyre i drejton Allahu xheleshanuhu.....

Te mir jemi na..na drejton dhe neve Allahu xhelwshanuhu....

Pak pi anej pak pi knej perfekf nuk ka....


----------------------------------------
"Thuaj: me All-llahun, argumentet dhe Pejgamberin e Tij talleni. Mos u arsyetoni, keni bėrė kufėr pasiqė ishit besimtarė". (Et-Teube: 65-66).
PM
Top

Topic Options Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio