Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      AktivitetFaqe: (3) [1] 2 3   ( Kalo tek postimi i parė i palexuar ) Reply to this topicStart new topicStart Poll

> cka jane krishtlindjet?
Jack-Jones
Postuar nė: 16.12.2012, 16:53
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 188
Antari Nr: 27603
Bashkangjitur: 25.11.2012Mund diksuh te me sqaroje se cka jane krishtilindjet?
Cka eshte babadimri? cka simbolizon?
Cka eshte bredhi?
Pse quhen KRISHTLINDJET?
cilat jane arsyet e festes?
Cka ka lidhje kjo dhe viti i ri?

PM
Top
JamesWat
Postuar nė: 16.12.2012, 19:11
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 425
Antari Nr: 27611
Bashkangjitur: 30.11.2012I sqarojme neser keto smil3dbd4e5e7563a.gif .


----------------------------------------
Nese 50 Miljon njerez besojne nje absurditet, prape absurditet mbetet,,, (Anatol France)
PM
Top
hubejb1
Postuar nė: 16.12.2012, 20:03
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2205
Antari Nr: 17672
Bashkangjitur: 02.10.2008prite te aktivizohet si igli-st


----------------------------------------
"Thuaj: me All-llahun, argumentet dhe Pejgamberin e Tij talleni. Mos u arsyetoni, keni bėrė kufėr pasiqė ishit besimtarė". (Et-Teube: 65-66).
PM
Top
Zedka
Postuar nė: 16.12.2012, 21:12
Quote Post


Zedka
*****

Posti: Antarė
Postime: 3722
Antari Nr: 25726
Bashkangjitur: 05.12.2010 Citim (Jack-Jones @ 16.12.2012, 17:53)
Mund diksuh te me sqaroje se cka jane krishtilindjet?
Cka eshte babadimri? cka simbolizon?
Cka eshte bredhi?
Pse quhen KRISHTLINDJET?
cilat jane arsyet e festes?
Cka ka lidhje kjo dhe viti i ri?

Ti them un ne pika te shkurta

Babadimri esht njeriu prej bore!
Bredhi dru pishe si nuke din AMA!

Krishtlindje quhen se medojn se ka lind krishti ate dit po tani Papa ka then jo dhe duhet me ba nje intervenim te ndryshimit.

Arsyjet se e festojn , si din as vet ?ashtu e kan festu paganet ashtu duhet edhe keta te veprojn.

LIDHJA mese krishlindjev dhe viti te Ri jan se jan afer aty nje udhe e dy pun/
smile5u87yu45y.gif


----------------------------------------
Te perpiqesh shume, nuk mjafton gjithmone, per te evituar perfundimet e gabuara!
PM
Top
extige_88
Postuar nė: 17.12.2012, 00:27
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 317
Antari Nr: 25112
Bashkangjitur: 23.05.2010Me intereson dhe mua, mirpo do kisha pas deshir nje sqarim te thjesht, shqip jo nga google te komplikuar. Me se miri do doja kete pergjigje nga igli sipas mendimit tij se qfar jan keta pse festohen, cka simbolizojn.


ps: Nuk eshte pytje provokative thjesht dua te dij pergjigjen.


----------------------------------------
I don't mind beeing busy, but i mind wasting my time..
PM
Top
igli_st
Postuar nė: 17.12.2012, 13:58
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 973
Antari Nr: 27508
Bashkangjitur: 14.09.2012Me vjen mirė qė kjo festė kaq e rėndėsishme ėshtė aktuale edhe nder ata jo tė krishterė. Por mos harroni se Jezusi lind nė ēdo ditė nė botėn e njeriut, sot nė mua nesėr tek tjetri.... e kėshtu me radhė.... dmth secilėn ditė Ai i prek njerėzit nė frymė dhe zemer dhe lindė ne boten e Tij, kėshtu qė krishterimi ka ditėlindje tė Jezusit nė secilėn ditė, por, njė ditė e kujtojmė dhe festojmė nė menyrė festive, tė organizuar dhe tė gėzuar nė Krishtin.

Njeherit, siē e kam dhėnė edhe mė par njė sqarim, Krishtlindja nuk ėshtė doktrinė e fesė, por ėshtė njė festė e cila aktualizon dhe simbolizon lindjen e Krishtit. Krishti vėrtetė ėshtė lind nė njeri dhe ka ardhur nė botė, kjo ėshtė e rėndėsishme, Krishti edhe sot mund tė lind nė betlehemin (ne zemrėn dhe shtepinė) e secilit njeri me vullnet tė mirė.

Pėr te krishterėt nuk ka edhe aq shume rendėsi nėse ka lindur ne ketė datė apo njė datė tjetėr, pėr tė krishterėt ėshtė me rendėsi se Jezusi i premtuar dhe i profetizuar shekuj mė parė Ai erdhi nė bote.

Nuk ka rendesi se c'ka thoe papa apo ndonje tjeter,ne te krishteret e kemi cdo dite krishtlindje.----------------------------------------
Ατλαντίδα
PM
Top
igli_st
Postuar nė: 17.12.2012, 14:03
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 973
Antari Nr: 27508
Bashkangjitur: 14.09.2012Nė analet e historisė, asnjė tjetėr qenie njerėzore s’ka pasur njė kuptim kaq tė mrekullueshėm. Madje as Muhamedi. E gjithė pjesa tjetėr e racės njerėzore qėndron sė bashku. Qė nga koha e Adamit dhe Evės ne tė gjithė kemi pasur dy prindėr. Por, kjo qenie njerėzore, Jezusi i Nazaretit, qėndron i vetėm si i njė lloji tė ri, Adami i dytė. Ai, i vetėm, u lind nga njė virgjėreshė. Dhe kjo lindje ishte unike konsideruar me tė tjerat.

Ne lexojmė nė Bibėl engjėlli Gabriel paratregoi pėr ngjizjen (Luka 1:24–37), “dhe qė njė yll i ri dhe i panjohur u shfaq, duke treguar se ku ai do tė lindej”. Nė kohėn e lindjes sė tij engjėjt e shpallėn ngjarjen (Luka 2:8–14), dhe para se ai tė mund tė fliste njerėz tė ditur nga lindja erdhėn pėr tė adhururar atė (Mateu 2:11). Gjon Pagėzori, i lindur gjithashtu mrekullisht (megjithse jo nga njė virgjėreshė), ndėrsa ishte akoma nė bark, u hodh nga gėzimi sapo Maria e ngjizur me Jezusin erdhi.

Unik nė jomėkatshmėrinė e tij:

Jeta e tij, pėr rrjedhim, tregoi mėnyrėn se si ai erdhi nė botė. Nė kapitullin 4-tė tė Lukės nė lexojmė qė djalli erdhi ta tundonte Jezusin ashtu siē ai kishte tunduar ne fillim Adamin, por nuk ishte nė gjendje qė ta korruptonte tani Jezusin. Jezusi qėndroi plotėsisht nė bindje ndaj fjalės sė tij. Ndryshe nga pjesa tjetėr e njerėzimit ai kurrė nuk mėkatoi.


----------------------------------------
Ατλαντίδα
PM
Top
igli_st
Postuar nė: 17.12.2012, 14:06
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 973
Antari Nr: 27508
Bashkangjitur: 14.09.2012Sa per te tjerat nuk kane shume lidhje me fene e krishtere,kalendari qe ndjekim ne sot eshte kalendari gregorian dhe fillon ne 1 janar.

Ylli ne pemen e krishtlindjes simbolizon yllin qe pane 3 mbreterit dhe njerezit se ku do te lindte Jezusi Krishti dhe shkuan per ta adhuruar.


----------------------------------------
Ατλαντίδα
PM
Top
hubejb1
Postuar nė: 17.12.2012, 14:16
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2205
Antari Nr: 17672
Bashkangjitur: 02.10.2008 Citim (igli_st @ 17.12.2012, 15:06)
Sa per te tjerat nuk kane shume lidhje me fene e krishtere,kalendari qe ndjekim ne sot eshte kalendari gregorian dhe fillon ne 1 janar.

Ylli ne pemen e krishtlindjes simbolizon yllin qe pane 3 mbreterit dhe njerezit se ku do te lindte Jezusi Krishti dhe shkuan per ta adhuruar.

ce 2000 vjet ,per cdo vjet ,ne co kishe me cdo shtepi te krishtere po bertitet,krishti u rilind....nje femij po pyet ku a.....hmmmmmmmm


----------------------------------------
"Thuaj: me All-llahun, argumentet dhe Pejgamberin e Tij talleni. Mos u arsyetoni, keni bėrė kufėr pasiqė ishit besimtarė". (Et-Teube: 65-66).
PM
Top
Zedka
Postuar nė: 19.12.2012, 00:13
Quote Post


Zedka
*****

Posti: Antarė
Postime: 3722
Antari Nr: 25726
Bashkangjitur: 05.12.2010 Citim (igli_st @ 17.12.2012, 14:58)
Me vjen mirė qė kjo festė kaq e rėndėsishme ėshtė aktuale edhe nder ata jo tė krishterė. Por mos harroni se Jezusi lind nė ēdo ditė nė botėn e njeriut, sot nė mua nesėr tek tjetri.... e kėshtu me radhė.... dmth secilėn ditė Ai i prek njerėzit nė frymė dhe zemer dhe lindė ne boten e Tij, kėshtu qė krishterimi ka ditėlindje tė Jezusit nė secilėn ditė, por, njė ditė e kujtojmė dhe festojmė nė menyrė festive, tė organizuar dhe tė gėzuar nė Krishtin.

Njeherit, siē e kam dhėnė edhe mė par njė sqarim, Krishtlindja nuk ėshtė doktrinė e fesė, por ėshtė njė festė e cila aktualizon dhe simbolizon lindjen e Krishtit. Krishti vėrtetė ėshtė lind nė njeri dhe ka ardhur nė botė, kjo ėshtė e rėndėsishme, Krishti edhe sot mund tė lind nė betlehemin (ne zemrėn dhe shtepinė) e secilit njeri me vullnet tė mirė.

Pėr te krishterėt nuk ka edhe aq shume rendėsi nėse ka lindur ne ketė datė apo njė datė tjetėr, pėr tė krishterėt ėshtė me rendėsi se Jezusi i premtuar dhe i profetizuar shekuj mė parė Ai erdhi nė bote.

Nuk ka rendesi se c'ka thoe papa apo ndonje tjeter,ne te krishteret e kemi cdo dite krishtlindje.

E pra tani muslimanet duhet te hidhrohen se ju eshte ber 'icik me hile''
Ditlindja e krishtit duhet festu e Muhametit jo
smil4a8acf219332d.gif


----------------------------------------
Te perpiqesh shume, nuk mjafton gjithmone, per te evituar perfundimet e gabuara!
PM
Top
FlyGreen
Postuar nė: 19.12.2012, 09:41
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 284
Antari Nr: 27606
Bashkangjitur: 25.11.2012 Citim (Zedka @ 18.12.2012, 18:13)
E pra tani muslimanet duhet te hidhrohen se ju eshte ber 'icik me hile''
Ditlindja e krishtit duhet festu e Muhametit jo
smil4a8acf219332d.gif

Po filluar ashtu 25 ditelindje duhet te festohen , e ndersa sipas dijetareve musliman 124000 profet ka patur Planeti , cuditerisht Kurani i tregon vetem profetet e Judaizmit , bashk me Jezusin.
Nuk e di pse muslimanet edhe e hapin kete teme , e dime se Muhamedin e doni me shum , se ai e filloi kete magjine tuaj , por Jezusi edhe sipas Islamit eshte profeti me i rendesishem , ai do ta mund "Dexhallin" dhe do ta shpetoje njerzimin , pse jeni kunder ditelindjes se tij , edhe poqese ka lindur nje gusht e jo ne dhjetor ,peseri akti eshte ne pyetje e jo data e sakte.
PM
Top
FlyGreen
Postuar nė: 19.12.2012, 09:48
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 284
Antari Nr: 27606
Bashkangjitur: 25.11.2012 Citim (Jack-Jones @ 16.12.2012, 10:53)
Mund diksuh te me sqaroje se cka jane krishtilindjet?
Cka eshte babadimri? cka simbolizon?
Cka eshte bredhi?
Pse quhen KRISHTLINDJET?
cilat jane arsyet e festes?
Cka ka lidhje kjo dhe viti i ri?

Krishtlindjet - vet fjala tregon ketu apo!
Babadimri simbolizon kepurdhen amanita muscaria , njejt ashtu duket me veshjen e tije dhe jep dhurate (dije) , sepse gjithcka ka filluar nga profetet nen ndikimin e droges , kaprollet simbolizojne kaprollet aktual qe gjithashtu drogoen dhe e kan shum qef kete lloje kerpurdhe , fluturojne nga efekti , njerezit e vegjel qe perkatisin dhuratat jan faktikishte kepurdhat e vogla prane kryesores te cilat poashtu prodhojn drogen psikodelike .
Bredhi eshte druri i Adamit dhe Eves ,druri i diturise , njejt duket si kerpurdha me zbukurimet e saj , e ne krye e mban yllin , poashtu ka formen e piramides ne maje me syrin gjithshikues.
Arsyet e festes vetem dreqerat e dine dhe engjujt.
Kjo dhe viti ri ka shum lidhje sepse dihet kush sundon me Boten.
PM
Top
hubejb1
Postuar nė: 19.12.2012, 14:53
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2205
Antari Nr: 17672
Bashkangjitur: 02.10.2008 Citim (igli_st @ 17.12.2012, 15:03)
Nė analet e historisė, asnjė tjetėr qenie njerėzore s’ka pasur njė kuptim kaq tė mrekullueshėm. Madje as Muhamedi. E gjithė pjesa tjetėr e racės njerėzore qėndron sė bashku. Qė nga koha e Adamit dhe Evės ne tė gjithė kemi pasur dy prindėr. Por, kjo qenie njerėzore, Jezusi i Nazaretit, qėndron i vetėm si i njė lloji tė ri, Adami i dytė. Ai, i vetėm, u lind nga njė virgjėreshė. Dhe kjo lindje ishte unike konsideruar me tė tjerat.

Ne lexojmė nė Bibėl engjėlli Gabriel paratregoi pėr ngjizjen (Luka 1:24–37), “dhe qė njė yll i ri dhe i panjohur u shfaq, duke treguar se ku ai do tė lindej”. Nė kohėn e lindjes sė tij engjėjt e shpallėn ngjarjen (Luka 2:8–14), dhe para se ai tė mund tė fliste njerėz tė ditur nga lindja erdhėn pėr tė adhururar atė (Mateu 2:11). Gjon Pagėzori, i lindur gjithashtu mrekullisht (megjithse jo nga njė virgjėreshė), ndėrsa ishte akoma nė bark, u hodh nga gėzimi sapo Maria e ngjizur me Jezusin erdhi.

Unik nė jomėkatshmėrinė e tij:

Jeta e tij, pėr rrjedhim, tregoi mėnyrėn se si ai erdhi nė botė. Nė kapitullin 4-tė tė Lukės nė lexojmė qė djalli erdhi ta tundonte Jezusin ashtu siē ai kishte tunduar ne fillim Adamin, por nuk ishte nė gjendje qė ta korruptonte tani Jezusin. Jezusi qėndroi plotėsisht nė bindje ndaj fjalės sė tij. Ndryshe nga pjesa tjetėr e njerėzimit ai kurrė nuk mėkatoi.

dhe na e besojm ISAn,por jo si ju,e besojm te verteten.....
por ju ja keni mvesh trillimet e sich tha kolegu fluturues ;) ,te gjitha 100% nga horusi
un nuk e di si a e mundshme nese marim variantit tuaj dhe te horusin ska asnje ndryshim ,dhe dihet forte mir se kush o kan perprara....
sa per ata babadimrin ,ai thjesh eshte produkt i coca coles company,asgje me teper produkt i industrise....
----------------------------------------
"Thuaj: me All-llahun, argumentet dhe Pejgamberin e Tij talleni. Mos u arsyetoni, keni bėrė kufėr pasiqė ishit besimtarė". (Et-Teube: 65-66).
PM
Top
Dredheza
Postuar nė: 19.12.2012, 15:42
Quote Post


Įngel rebelde
*****

Posti: Admin
Postime: 15995
Antari Nr: 6
Bashkangjitur: 28.11.2004 Citim (Jack-Jones @ 16.12.2012, 16:53)
Mund diksuh te me sqaroje se cka jane krishtilindjet?
Cka eshte babadimri? cka simbolizon?
Cka eshte bredhi?
Pse quhen KRISHTLINDJET?
cilat jane arsyet e festes?
Cka ka lidhje kjo dhe viti i ri?

Akoma nuk e di cfare jane? Ku je jetuar me perpara ti?


----------------------------------------
Sic vis pacem, para bellum!

Beneficium accipere libertatem est vendere
PM
Top
Hera
Postuar nė: 19.12.2012, 19:29
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 324
Antari Nr: 27390
Bashkangjitur: 26.05.2012 Citim (Jack-Jones @ 16.12.2012, 10:53)
Mund diksuh te me sqaroje se cka jane krishtilindjet?
Cka eshte babadimri? cka simbolizon?
Cka eshte bredhi?
Pse quhen KRISHTLINDJET?
cilat jane arsyet e festes?
Cka ka lidhje kjo dhe viti i ri?

Mund diksuh te me sqaroje se cka jane krishtilindjet?

- Ka lind krishti qat dit amo qysh e tek e si ma mire mos vete se befasohesh. Ate -krishtin nuk e kish sjell lejlekur si gjithe njerezit, ky osht seni ma interesant ne storien e tij. smil3dbd4ddd6835f.gif


Cka eshte babadimri? cka simbolizon?
Baba i vet Dimrit. Nonen ishin duke e kerkuar po s'po gjindet qekjo osht simbolika:-D

Cka eshte bredhi?
Pishė sen tjeter as nuk hahet as nuk pihet. smil3dbd4e5e7563a.gif

cilat jane arsyet e festes?
Me ndryshu pak, me pushu me bo badihavistik.

Cka ka lidhje kjo dhe viti i ri?
Kusherinje te pare. Pas krishtlindjeve drejt e te Viti i Ri,oma qeky viti i ri vec emrin ja kan lon kur ka le qashtu VitiiRi, se plak osht. smil3dbd4daabd491.gif

Qeshtu une e di muna me kon edhe gabim. Po spo ma merr menja qe jom smil3dbd4ddd6835f.gif smil3dbd4daabd491.gif
PM
Top

Topic Options Faqe: (3) [1] 2 3  Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio